Wojna domowa na Ukrainie 12.08.2018r.- 1162 dzień od nowego rozejmu.


Pozorowanie wprowadzania reform i wzt. ich nikłe rezultaty oraz wysokie zadłużenie zagraniczne prawdopodobnie doprowadzą w ciągu najbliższych dwóch lat Ukrainę do niewypłacalności.

Według stanu na koniec kwietnia br. dług zagraniczny Ukrainy wynosił 77,05 mld dolarów. W kwietniu zmniejszył się co prawda o 0,4%, ale jednocześnie od początku roku dług liczony w dolarach zwiększył się o 1%. W 2017 r. zadłużenie wzrosło o 7,5%.

W efekcie, mimo że rząd zaplanował zmniejszenie długu publicznego i gwarantowanego przez państwo do poziomu 60% PKB do 2020 r., to jednak obecnie wynosi aż 72% PKB, co jest miarą tego na jakich fałszywych spekulacjach ukraiński rząd buduje bazę ekonomiczną tego kraju.

Według amerykańskiej agencji ratingowej S&P (https://pl.wikipedia.org/wiki/Standard_%26_Poor%E2%80%99s) Ukraina musi w latach 2018-2021 spłacić 24 mld dolarów. Agencja S&P jest zdania, że bez pomocy z zewnątrz, Kijów nie poradzi sobie z tak wielkimi wypłatami. Tymczasem MFW wciąż nie uruchomił piątej transzy z przyznanych 17,5 mld dolarów. Wynika to z tego, że fundusz nie jest zadowolony z postępu reform na Ukrainie, a więc z pozornej walki ze zmniejszaniem korupcji, braku reformy emerytalnej i urynkowienia cen gazu.

Również większość ukraińskich ekonomistów jest zdania że jedynym ratunkiem przed doprowadzeniem do bankructwa Ukrainy jest MFW. Ponieważ ukraińskiemu rządowi będzie niezwykle trudno poradzić sobie ze spłatami długów już w 2019 r, jeżeli MFW nie prolonguje kredytowania, uważają eksperci.

Wzt. nie ma, i nie należy oczekiwać, ani jednego scenariusza, w którym bez pomocy z zewnątrz Ukraina poradziłaby sobie ze spłatą swoich długów. To bardzo przypomina sytuację tuż przed niewypłacalnością i aby do tego nie doszło rząd musi wziąć kolejny kredyt. Tylko od kogo i na jaki procent?

Oczywiście takie kredyty, jeśli udałoby się Ukrainie uzyskać, w celu spłacenia bieżących zobowiązań, nie uratuje tego kraju przed plajtą, tylko przedłuży jej nadejście o kilkanaście miesięcy.

Tak więc, tak czy inaczej, bez reform za którymi będzie szła pomoc MFW i UE, Ukraina musi zbankrutować. A reformy te nie są wprowadzane, bo uderzają one w interesy rządzącej na Ukrainie kliki oligarchoczno-nazistowskiej.

W efekcie chroniąc swoje przestępcze interesy i wyzysk oszukanego i otumanionego narodu, doprowadzają one go oraz cały kraj do upadku.

Oczywiście, Polska również odczuje bezpośrednio bolesne skutki takiej plajty sąsiedniego państwa, bo po pierwsze przepadną wszystkie zobowiązania Ukrainy wobec polskich wierzycieli, a po drugie załamie się rynek co uderzy w polskich przedsiębiorców. Zresztą już od kilku lat daje się to im odczuć. Po trzecie zaś zaleje nasz kraj fala uchodźców ekonomicznych za południowo-wschodniej granicy, którzy tym razem już nie zostaną wchłonięci przez polski rynek pracy, a więc nastąpi skokowy wzrost przestępczości oraz destabilizacja struktur państwa.

Takie mogą być skutki wywołanej przez rząd amerykański rewolty na Ukrainie, która oczywiście wspierana aktywnie była przez pewne kręgi polityczne i środowiska z Polski. W tym min. przez rządzący obecnie PiS w osobie jej prezesa i liderów tej formacji politycznej.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym, na donieckim odcinku frontu było wyjątkowo spokojnie.

I tak, tylko dwa razy, w rejonie Staromichajłowki na zachodnich obrzeżach Doniecka oraz koło wsi Sonsnowskoje na południowym odcinku frontu donieckiego, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm, wystrzeliwując łącznie tylko 5 min i broni maszynowej.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил
/ Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 12 серпня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 11 серпня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася цілком контрольованою.

Противник 34 рази відкривав вогонь по позиціях наших військ, у тому числі 4 рази із важкого озброєння.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї, а на окремих напрямках із озброєння БМП та протитанковими керованими ракетами. Обстріли здійснювалися по захисниках Кримського, Новотошківського, Новозванівки, Новоолександрівки, Світлодарська, Новгородського, Новотроїцького, Красногорівки, Новомихайлівки, Богданівки, Гранітного, Чермалика, Гнутового, Лебединського, Павлополя, Водяного та Широкиного. Поряд із цим, противник обстріляв із мінометів калібром 82 мм наші позиції біля Лебединського, із ствольної артилерії калібром 122 мм – захисників Гнутового та Кримського.

Внаслідок бойових дій один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

Упродовж поточної доби бойовики російських окупаційних військ двічі відкривали вогонь по наших позиціях у районах населених пунктів Водяне та Гнутове. Обидва рази застосовувалися міномети калібром 120 та 82 мм. Втрат немає.

За даними розвідки одного окупанта знищено, двоє дістали поранення.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

DRL- trwają przygotowania do zbliżającego się rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.08.2018r.- 1162 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam szefa wszystkich szefów i całą ekipę 🙂
  Co do wstępniaka. Nie byłbym tak skłonny twierdzić, że załamanie ekonomiczne Ukrainy doprowadzi do masowej emigracji z tego kraju i zalewem Polski. Od wielu lat pomimo „kampanii sukcesu” jakie ogłasza się w mediach i u nas jak i na Ukrainie trwa niszczenie Ukrainy. Ci którzy mogli już wyjechali, tylko niewielka grupa niezdecydowanych pozostała. Jak sami urzędujący politycy Ukrainy stwierdzają za granicą pozostaje ponad 3 mln obywateli, a 8 mln wyjeżdża na saksy za granicę.
  Po otwarciu się rynku niemieckiego proces nabierze tempa. Część pracujących w Polsce Rusinów przeniesie się do Germanistanu, na ich miejsce pojawią się „nowi” z Ukrainy. Kto zaś pozostanie na Ukrainie? Dzieci i starcy którzy będą wegetować za te kilka dolarów dziennie, osoby nie mogące z powodów osobistych/zdrowotnych podołać ciężkiej pracy za granicą.
  Niemniej Upadek Ukrainy nie przypomina wybuchu bomby, pożaru, raczej gnicia. To powolny, ale stały proces. Gospodarka nie ma środków na unowocześnienie się (brak tanich kredytów/inwestycji) wiec z roku na rok pomimo niskich płac pojawiają się trudności z wytrzymaniem konkurencji z Zachodu ( eksport polskich towarów jest dobitnym tego rodzaju przykładem). Zapaść firm jest też związana z zapaścią infrastrukturalną. Drogi, koleje, porty wodociągi system przesyłu gazu i elektryczności wszystko się rozpada. Niby ogłoszono plany budowy dróg i ratowania infrastruktury, ale… nie dano na ten cel wystarczających środków. Na same drogi potrzeba około 50 mld hrywien/rocznie by utrzymać obecny stan infrastruktury-takich środków Pan Nowak jednak nie otrzymał. Bez infrastruktury technicznej przemysł nie może funkcjonować.
  Ukrainie zabrakło Wiary obywateli w lepsze jutro, pieniędzy zagranicznych i czasu. Jakbym był zwolennikiem teorii spiskowych powiedziałbym, że ktoś chciał by powstał pas „spalonej ziemi” odgradzający FR od Europy.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraina skierowała do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka pozew przeciwko władzom FR
  Pozew przeciwko Moskwie złożony przez Ukrainę do ETPCz dotyczy naruszenia przez Rosję praw Ukraińców, którzy są więźniami politycznymi w Rosji – powiadomiły ukraińskie media. W rosyjskich aresztach i więzieniach znajduje się 71 obywateli Ukrainy, skazanych m.in. za terroryzm i szpiegostwo.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-zlozyla-pozew-do-etpcz-przeciw-rosji-ws-wiezniow-politycznych/52qm95f
  Komentarz: Coś sądzę, że FR odpłaci się podobnym wnioskiem powodując się np na zatrzymanych członkach rodzin pomordowanych w Odessie, którzy domagali się ukarania morderców.

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Na początek „klasyczny ukrofejk”, czyli ‚zarośnięty stadion olimpijski” w rosyjskim Soczi…
  >https://twitter.com/Ray_net_ua/status/1028360596398505989
  …który znajduje sie w chińskim Pekinie…
  https://desktop.aftershock.news/?q=node/672118
  https://www.theguardian.com/artanddesign/gallery/2018/aug/07/beijings-crumbling-olympic-legacy-in-pictures
  i takie głupowate „fakenewsy” jak „pelikany bez przełykania” łykają polscy urofilce…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Rozwój partnerstwa regionalnego ma być receptą na uzdrowienie wzajemnych relacji między krajami.

  Rozwój współpracy transgranicznej jest jednym z największych priorytetów polityki regionalnej w Europie. Jak wzmocnić jej mechanizmy, aby była jeszcze bardziej efektywna zastanowią się uczestnicy panelu dyskusyjnego „Wspólne granice – wspólne cele. Partnerstwo międzyregionalne Polski, Rumunii, Ukrainy i Mołdawii”, który odbędzie się podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.
  Partnerami dyskusji są Euroregion „Dniestr” i Ukraińsko-Brytyjski Klub City.
  http://www.forum-ekonomiczne.pl/wspolne-granice-wspolne-cele-partnerstwo-miedzyregionalne-polski-rumunii-ukrainy-i-moldawii/

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem „ukrowojaki”, z jednostek stacjonujacych w obwodzie tarnopolskim, znowu skarżą się że są ‚skarmiania’ przeterminowaną żywnością. Na dowód w internecie przedstawili filmiki na których widać przeterminowane konserwy, oczywiscie władze wojskowe tłumaczą że wszystko jest ok, a daty na konserwach są po prostu „źle odczytywane” 🙂
  https://www.0352.ua/news/2123815

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem szczytem hipokryzji, a właściwie to już jej HIMALAJAMI, „popisał się” minister obrony Niemeic, który obwieścił „że z Rosja trzeba rozmawiać z pozycji siły”. W odpowiedzi na ten zakłamany niemiecki bełkot jego „rosyjski kolega”, czyli minister Szojgu zaproponował mu by jak wyglada ‚rozmowa z pozycji sił z Rosją” zapytał swoich dziadków 🙂
  https://strana.ua/news/155637-shojhu-napomnil-ministru-oborony-hermanii-o-velikoj-otechestvennoj-vojne.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. A tymczasem w centrum ukraińskiego Dniepra, znowu demonstrowano „wartości europejskie” (rodem z III Rzeszy)…

  https://strana.ua/news/155638-novosti-dnepra-ultras-metallista-pokazali-natsistskoe-privetstvie-vo-vremja-marsha-po-horodu.html
  Ps. Ale (prawie) „wicekról Ukrainy” Volker ma ważniejsze sprawy niż jakies tam „ukronaziole” hailujace w biały dzien na ulicach ukraińskich miast, np kręcenie nocą filmików o jakiś kolumnach ciężarówek 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Warte przeczytania;
  https://konserwatyzm.pl/wackowski-10-lat-od-gruzinskiego-obledu/
  Cytat;
  „Ostatni konflikt na Ukrainie także pokazał, że Moskwa nie zamierza zajmować pokaźnych terenów. Owszem zajęła Krym, obawiając się wejścia w przyszłości Ukrainy do NATO i pojawienia się tam baz amerykańskich. Rosja jednak podczas konfliktu na południowym wchodzie Ukrainy nie wykazywała chęci inkorporacji innych terenów Ukrainy. Zarówno Doniecka Republika Ludowa jak i Ługańska Republika Ludowa administruje swoje tereny zgodnie z dawnymi podziałami administracyjnymi na Ukrainie. Gdyby Rosja chciało inkorporować Donieck i Ługańsk to po prostu by włączyła je w jeden obszar administracyjny. Siły separatystów wspierane przez Rosję nie zamierzają też maszerować na Kijów i w głąb Ukrainy. Rosji to się zwyczajnie nie opłaca skoro wspieranie Doniecka i Ługańska wiąże się z dużymi kosztami, to co dopiero gdyby Moskwa zajęła całą Ukrainę? Federacja Rosyjska musiałaby trzymać tam ogromne siły militarne, a na Moskwę spadłyby potężne sankcję”

  Polubione przez 3 ludzi

  • W tym rzecz.

   Natomiast wg. wszelkich reguł logiki, Ukraińcom wsi rawno kto ich anektuje, byleby dało się żyć.

   Dostali kopa od Rosji, to teraz szukają nowego (nowych) protektorów.

   W tym przypadku daje o sobie znać brak instynktu państwowotwórczego nacji, która nie ma żadnej tożsamości historycznej.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

  • Jakże smutne i jednocześnie prawdziwe.
   Rosja wspiera finansowo separatystów z DRL i ŁRL. Oprócz pomocy humanitarnej de facto WSZYSTKIE media są dostarczane mieszkańcom Donbasu (niby zapisuje się dług u Ukrainy, ale przecież rząd w Kijowie za gaz dostarczany republikom nie zapłaci). To dzięki taniemu gazowi z FR mieszkańcy Donbasu maja niższe opłaty niż mieszkańcy terenów rządowych. Środki zaś ze sprzedaży gazu Ida w większości na… emerytury dla mieszkańców Donbasu.
   FR pomaga rozwijać firmy na Donbasie-kupuje i sprzedaje za pomocą min Osetii towary innymi słowy wzięła na siebie utrzymanie i poprawę sytuacji mieszkańców tych ziem. Co ważne w większości zamiary Kremla powiodły się. Odbudowywana jest infrastruktura. Uruchamiane są fabryki itd itp.
   I to jest główny powód dla którego mieszkańcy Donbasu NIE CHCĄ przyłączenia do Ukrainy. Po prostu pomimo wielu wad rząd separatystyczny jest dużo lepiej postrzegany niż ekipa z Kijowa. Oczywiście gros mieszkańców wolałby by Rosja inkorporowała te tereny, ale tego FR nie zrobi.
   Putin prowadzi politykę rozsądną- zadbał o swoich o rodaków na Ukrainie, ale jednocześnie pozwolił na to by to na UE i USA spadł ciężar utrzymywania „Kijowa”. Koszta rosną z roku na rok-samo umarzanie długów i nowe pożyczki to kilka miliardów $ rocznie do tego dochodzą programy Banku Światowego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Paradoksem jest to ,że im więcej środków „Kijów” dostaje tym jest w gorszej sytuacji. Zauważyła to już „Moskwa” kilka lat wcześniej. Tani gaz i kredyty powodowały, ze ekipy oligarchów nie dopuszczały reform (wszak ktoś będzie utrzymywał z zewnątrz kraj).
   Obecnie sytuacja sie odwróciła- to UE USA i agendy demokratyczne biorą na siebie obowiązek wspierania Ukrainy- wyniki nie są zadowalające.

   Polubione przez 4 ludzi

 9. Ukraińska codziennosć, w obwodzie zaporoskim na trasie Melitopol – Kiryłłowka 27 – latek ostrzeliwał z broni myśliwskiej przejeżdżające samochody, w wyniku czego ranna została 41 – letnia kobieta oraz 112 – letnia dziewczynka
  https://strana.ua/news/155665-na-trasse-pod-zaporozhem-muzhchina-otkryl-strelbu-iz-okhotnicheho-ruzhja.html
  Z kolei w Równem urządzono sobie nielegalne wyścigi uliczne samochodami ulicami miasta, w wyniku czego jeden ze ścigajacych się staranował swoim samochodem radiowóz. Natomiast około 100 zamaskowanych osób uzbrojonych w pałki napadła na jeden z miejskich parkingów i uszkodziła stojące na nim samochody;
  https://strana.ua/news/155680-v-rovno-ljubitel-ulichnykh-honok-protaranil-avto-politsejskikh-i-sbil-patrulnoho.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Z czegoś cza zyc jak mawiał klasyk.
   A tak po prawdzie tło w wielu miejscach w strefie wykluczenia nie odbiega zbytnio od średniej. Ponadto mieszkańcy tych ziem w nagrodę od Kijowa za poparcie Majdanu nie otrzymują od dłuższego czasu należnych im świadczeń (względnie nie uwzględnia się inflacji).

   Polubione przez 3 ludzi

  • Oprócz tego do naszego kraju wwożony jest bursztyn/ ikony i zabytki (groty, monety) właściwie wszystko co da się „opylić”. Kontrabanda kwitnie a polscy funkcjonariusze nie są w stanie jej zatrzymać z powodu zbyt niskiej liczby pracowników. Służby celne/graniczne skupiają się na wyszukiwaniu broni/narkotyków/ nielegalnego alkoholu i papierosów. Ponadto ze względu na wysokie ryzyko ASF zabrania się wwozu towarów spożywczych z Ukrainy (weki).

   Polubione przez 3 ludzi

 10. Nieoczekiwany zwrot w sprawie oblania kwasem „aktywistki” z Chersonia? Ukromedia informują ze ukraińscy dziennikarze spotkali w Chersoniu świadków zdarzenia którzy opowiedzieli że zatrzymany pod zarzutem dokonania napaści na kobietę mieszkaniec tego miasta Nikołaja Nowikowa nie mógł tego zrobić ponieważ nie było go wtedy w mieście (miał wypoczywać nad morzem). Podobno może zaświadczyć o tym 7 – 8 osób, które już informowały o tym policję, jednak ta w ogóle sie tym nie zainteresowała;
  https://strana.ua/news/155675-katerina-handzjuk-zhurnalisty-nashli-alibi-u-nikolaja-novikova.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Przecież aktywistka z tego co pamiętam walczyła przeciwko korupcji panującej wśród „elyt” tamtejszego regionu. Wątpie by zleceniodawca chciał by jego „cyngiel” wpadł i podał kilka nazwisk. Swoją droga koronkowa robota-bandyci zastraszyli lokalnych działaczy. Policja przymknęła „sprawcę” i wszyscy są zadowoleni.

   Polubione przez 3 ludzi

 11. OT z Rosji, gdzie przyjaciel zamordowanego jeszcze w 1995 roku w Moskwie rosyjskiego dziennikarza Władisława Listjewa, Dmitrij Zacharow powiadomił ze zabójstwo prawdopodobnie zlecił „wybitny bojownik o demokracje w Rosji”, przeciwnik „reżimu Putina”, nieżyjący już oligarcha Boris Beriezowski;
  https://strana.ua/news/155704-kolleha-ubitoho-zhurnalista-vladislava-listeva-rasskazal-kto-moh-eto-sdelat.html

  Polubione przez 2 ludzi

 12. OT z Rosji, gdzie w jednej z moskiewskich „religijnych siedzib wspólnoty żydowskiej” policja przeprowadziła rewizję w związku z doniesieniami ze przechowywana jest tam literatura ekstremistyczna. Jak się okazało w trakcie rewizji zabezpieczono także pokaźny zbiór literatury…antysemickiej (!) okazuje się także członkowie owej „żydowskiej wspólnoty religijnej” maja powiązania z ruchem syjonistycznym, izraelską partią ‚Likud” oraz różnymi grupami „ukropatriotów” (w tym „weteranów ATO”), a także…rosyjskimi ugrupowaniami skrajnie nacjonalistycznymi (!!)
  https://colonelcassad.livejournal.com/4382464.html

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.