Wojna domowa na Ukrainie 13.08.2018r.- 1163 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (12 sierpnia) w Tomaszowie Lubelskim i Lesznie przysięgę złożyło kolejnych 190 żołnierzy WOT.

Nie jest to oszałamiająca liczba chętnych do tej zaszczytnej służby w obronie lokalnych ojczyzn, bo we wcześniejszych planach MON, do końca tego roku ma już ich być co najmniej 18 tys.

A jak jest na dzisiejszy dzień?

„W tej chwili w Wojskach Obrony Terytorialnej jest już 12 tys. żołnierzy, z tego 10 tys. to są ochotnicy, którzy pełnią terytorialną służbę wojskową. Znakomita większość tych żołnierzy służy w jednostkach 1 i 2 etapu, czyli w 6 brygadach na terenie Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia, w 2 brygadach na terenie Mazowsza oraz 1 na terenie Warmii i Mazur. Rozpoczęliśmy formowanie kolejnych 7 brygad w centralnej Polsce. W Lesznie odbędzie się pierwsza przysięga spośród tych kolejnych 7 brygad, których formowanie rozpoczęło się na początku tego roku. Planujemy, że jeszcze do końca tego roku chcielibyśmy, aby nasze szeregi powiększyły się o kolejne 5 tys. żołnierzy”– podkreśla ppłk Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Na obu uroczystościach, w Lesznie, gdzie przysięgę złożyło pierwszych 80 żołnierzy WOT z rozpoczynającej formowanie 12 Wielkopolskiej Brygady OT, ale także pierwsza spośród brygad trzeciego etapu formowania Wojsk Obrony Terytorialnej oraz w Tomaszowie Lubelskim gdzie do przysięgi przystąpiło 110 terytorialsów z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mir. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, niestety ale szef MON nie był obecny.

Widocznie miał ciekawsze sprawy do zrobienia, ale za to przysłał tam swoje listy, które zostały odczytane przez przedstawicieli MON.

Oba bardzo podobne w bogo-ojczyźnianej treści, z dużym emocjonalnym ładunkiem propagandy patriotycznej.

Na dowód tego, że oba listy nie różniły się zbytnio te listy od siebie, zacytuję ich fragmenty.

Tego odczytanego w Lesznie:

„W Waszej służbie drogowskazem jest tradycja polskich formacji niepodległościowych z okresu II wojny światowej, które wywodzą się ze środowisk Armii Krajowej. To wielki zaszczyt, ale i szczególne zobowiązanie do sumiennego i honorowego kontynuowania podjętej przez Waszych przodków służby na rzecz Ojczyzny(…) W związku ze zbliżającym się Świętem Wojska Polskiego przyjmijcie życzenia rozwoju Waszych żołnierskich karier, spełnienia marzeń i wszelkiej pomyślności”– napisał w liście minister Błaszczak.

I tego z Tomaszowa Lubelskiego:

„Składając przysięgę wojskową stajecie się dziś częścią wielkiej żołnierskiej społeczności. Wasza przysięga w niezwykle symboliczny sposób określa was jako patriotów, obrońców Narodu i własnej Ojczyzny. To wyjątkowa chwila, która pozostanie w waszej pamięci (…)Wchodzicie w skład Wojsk Obrony Terytorialnej. Wasza misją jest wspieranie tutejszej społeczności. Jako żołnierze stąd – tu urodzeni, tu mieszkający – doskonale znacie specyfikę tego regionu, swoje społeczeństwo i miejsce służby. To wasz wielki atut.”– zaznaczył minister Błaszczak.

Na zakończenie dodam, że wczorajsza przysięga w Tomaszowie Lubelskim jest już trzynastą przysięgą w niemal półtorarocznej historii Lubelskiej Brygady OT. Tegoroczne przysięgi odbywają się w miastach powiatowych województwa lubelskiego, w których na co dzień wojsko nie stacjonuje lub dawno zostało wyprowadzone. I tak np. ostatnia przysięga wojskowa w Tomaszowie Lubelskim miała miejsce w latach 20-tych ubiegłego wieku. W okresie międzywojennym stacjonował tu III batalion 9 Pułku Piechoty Legionów (https://pl.wikipedia.org/wiki/9_Pu%C5%82k_Piechoty_Legion%C3%B3w). Przysięga żołnierzy WOT jest więc powrotem do przedwojennych tradycji wojskowych miasta. Oby tylko nie z tym samym bagażem dokonań z kampanii wrześniowej 1939 roku gdy batalion ten walczył w szeregach 39 Dywizji Piechoty Rezerwowej (https://pl.wikipedia.org/wiki/39_Dywizja_Piechoty_(II_RP) oraz https://pl.wikipedia.org/wiki/12_Dywizja_Piechoty_(II_RP)).

https://twitter.com/MON_GOV_PL,

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/wojska-obrony-terytorialnej-zaczynaja-sluzbe-w-wielkopolsce-z2018-08-12/,

http://www.kronikatygodnia.pl/wiadomosci/11601,tomaszow-lubelski-terytorialsi-zlozyli-przysiege-z.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

U nas szykują się do wykreowanej przez sztabowców Pentagonu wojny, a w Donbasie w tym samym czasie wojna przygasa.

I tak w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze w dwóch falach- porannej i wieczorno-nocnej, 7 razy przeprowadzili ostrzał terytorium DRL.

Rano doszło do 2 ostrzałów, z czego pierwszy trwał, od godziny 06:00 do 06:30, i prowadzony był przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (6 min) oraz granatników SPG-9 (3 granaty) i RPG-7 (3 granaty), a także z broni maszynowej, z kierunku Wodjanoje w stronę Leniskoje, n południowym odcinku frontu donieckiego, na wschód od Mariupola.

Kolejny ostrzał miał miejsce w godzinach, od 06:15 do 06:45, przy użyciu broni ręcznej, w tym karabinów maszynowych lekkich i ciężkich oraz broni snajperskiej, z kierunku Pawłopol w stronę Sosnowskoje.

Następnych 5 ostrzałów miało miejsce od późnych godzin wieczornych (19:10-19:30 i 19:30-19:50) w rejonie północnych obrzeży Gorłówki (teren kopalni im. „Gagarina”- 5 granatów RPG-7 oraz broń maszynowa w tym ciężka) i w rejonie zachodnich obrzeży Jasinowatej (BTR i broń maszynowa, w tym ciężka).

Później doszło jeszcze do 3 incydentów w godzinach nocnych (20:55-21:15, 21:20-21:40 i 21:50-22:10), których pierwszy miał miejsce na terytorium kopalni im. „Izotowa” (2 miny kaliber 120 mm), drugi z kierunku Leninska ponownie w stronę kopalni im. „Izotowa” (7 min kaliber 120 mm i 4 pociski wystrzelone z czołgu), zaś ostatni w rejonie zachodnich obrzeży Spartakusa (30 wystrzałów z BMP-2 i broń maszynowa).

Łącznie w wyniku tych ostrzałów ukraińscy żołnierze w dniu wczorajszym, na donieckim odcinku frontu, 10 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzał prowadzony był w rejonie następujących miejscowości: Gorłówki, Jasinowatej, Spartakusa, Oktriabra, Leninskoje, Sosnowskoje, Siergiejewki i Komiternowa, gdzie łącznie spadło na terytorium DRL 159 pocisków wobec 11 z dnia poprzedniego. W Sachance zostały uszkodzone domy jednorodzinne znajdujące się przy ulicy Achmatowej nr. 28 i Kirowa nr. 34.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze 4 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzał prowadzony był przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (10 min)oraz granatników SPG-9 (22 granaty), RPG-7 ((8 granatów) i AGS-17 (29 granatów), a także opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (10 wystrzałów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były okolice Łozowoje, Frunze i Kalinowki.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

12 godz.

„Зведення станом на 18:00 12 серпня 2018 року.

Упродовж поточної доби, від 7-ї до 18-ї години російські окупаційні війська 20 разів порушили режим припинення вогню, у тому числі 5 разів із важкого озброєння.

Окупанти відкривали прицільний вогонь з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї по позиціях Об’єднаних сил у районах населених пунктів Кримське, Південне Світлодарськ, Зайцеве, Мар’їнка, Чермалик, Павлопіль, Гнутове, Водяне та Лебединське. Поряд із цим, ворог обстріляв захисників Кримського, Водяного та Лебединського із мінометів калібром 120 та 82 мм. По наших позиціях біля Миколаївки, що на Донецькому напрямку, працювала ворожа снайперська пара.

У ході бойових дій двоє військовослужбовців Збройних Сил України отримали поранення.

Ситуація в районі проведення операції залишається контрольованою”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

67 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.08.2018r.- 1163 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek o „Dumie Imperium”, czyli „rozsypujacej się” wojennej flocie Wlk. Brytanii. Brytyjski „The Times” alarmuje o tym że może „załamać się” program modernizacji okrętów podwodnych wchodzacych w skład brytyjskiej floty wojennej, warty 31 miliardów funtów, po tym jak okazało się że w częściach pocisków jakie zamówiono u „kuzynów zza Oceanu” (czyli w USA) wykryto wady spawalnicze;
  https://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201808082143-ffpw.htm
  Źródło;
  >https://www.thetimes.co.uk/article/nuclear-missiles-delayed-by-faulty-welding-in-us-vhwbfv93g

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Takie rzeczy tylko na Ukrainie. Administracja Prezydenta Ukrainy w odpowiedzi na oficjalne zapytanie jednej z ukraińskich niezaleznych organizacji zajmujacej się korupcją o to ile kosztuje „obsługa” strony Prezydenty Ukrainy na Facebooku, odpowiedziała że nie wie ponieważ nikt z pracowników nie jest zaangażowany w jej prowadzenie. Równocześnie poinformowano także ze Administracja Prezydenta Ukrainy nie jest zaangażowana w „reklamę zewnętrzną”, czyli m.in bilbordy z Poroszenką oraz nie wie kto je rozmieszcza 🙂
  https://hromadskeradio.org/news/2018/08/11/administraciya-prezydenta-zayavyla-shcho-ne-vede-facebook-storinku-poroshenka
  Ps. UKROCYRK ciąg dalszy…

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem na granicach Ukrainy, z „okupowanym” (wg Kijowa) Krymem funkcjonariusze rosyjskiej FSB zatrzymali obywatelkę Ukrainy, która chciała wjechać na półwysep z pistoletem na który nie miała pozwolenia;
  http://tass.ru/proisshestviya/5451359
  Z kolei na jednym z punktów granicznych na granicy Ukrainy z Rosja w obwodzie charkowskim ukraińscy pogranicznicy zatrzymali trzech obywateli Ukrainy którzy chcieli dostac sie na piechotę na terytorium FR z 1,3 mln rubli „za pazuchą’;
  https://korrespondent.net/ukraine/3999961-pohranychnyky-zaderzhaly-ukrayntsev-s-tremia-mln-rublei-za-pazukhoi

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codziennośc, czyli kolejny odkryto nielegalny „arsenał” tym razem w obwodzie dniepropietrowskim;
  https://strana.ua/news/155767-na-dneppropetrovshchine-politsejskij-huljaja-v-lesu-nashel-bolshoj-tajnik-s-oruzhiem-i-vzryvchatkoj.html
  Z kolei ukromedia opublikowały zdjęcia i filmik przedstawiające napad na jeden z kijowskich lombardów;
  https://korrespondent.net/city/kiev/3999891-poiavylys-foto-y-vydeo-ohrablenyia-lombarda-v-kyeve

  Polubione przez 1 osoba

 5. „Haniebna zdrada” w Nowogrodzie Siewierskim (obwód czernichowski), gdzie miejscy urzędnicy odmówili skucia „portretów” Lenina oraz Stalina znajdujacych sie na wieży ciśnień w centrum miasta. Wz wiazku z tym szef ukroIPNu Wiatrowycz wzywa policję oraz Prokuraturę Generalną do surowego rozprawienia sie ze „zdrajcami”;
  https://strana.ua/news/155835-vjatrovich-potreboval-otkryt-uholovnye-dela-protiv-chinovnikov-horoda-pod-chernihovom-kotorye-ne-khotjat-sbivat-mozaiku-s-leninym-i-stalinym.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Przewodniczący Narodowego Zwiazku Dziennikarzy Ukrainy wezwał w oficjalnym piśmie, rzecznik praw obywatelskich na Ukrainie Ludmiłe Denisową, do „zabezpieczenia” danych personalnych dziennikarzy, ktorzy znaleźli sie na „czarnej liscie” niesławnego portalu „Mirotworec”. Oskarżył on również portal o to ze „generuje konflikty pomiedzy dziennikarzami z mediów ukraińskich i międzynarodowych, prowokując groźby dotyczące zdrowia oraz życia pracowników mediów”;
  https://strana.ua/news/155830-v-nszhu-trebujut-ot-ombudsmena-denisovoj-obespechit-udalenie-personalnykh-dannykh-zhurnalistov-s-mirotvortsa.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ukraińscy eksperci o nowym „wunderwaflu” dla ukraińskie armii, czyli prototypie samobieżnej haubicy „Bogdan”. Jak się okazuje ukraińscy eksperci nie sa tak optymistyczni jak ukromedia prorządowe oraz tzw. POROCHOBOTY i zwracają uwagę na pierwsze „widoczne” problemy z nową bronią, czyli brak produkcji luf o odpowiednim kalibrze oraz fakt ze „platforma samochodowa” na której umieszczone jest działo to „KrAZ” z rosyjskim silnikiem…
  https://apostrophe.ua/news/society/2018-08-13/sau-bogdana-stali-izvestnyi-pervyie-problemyi-s-novyim-orujiem-ukrainyi/138320

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem z wizyta do Niemiec, 18 sierpnia, udaje się Prezydent Rosji. Według strony niemieckiej podczas wizyty i spotkania z Kanclerz Niemiec mają zostać omówione „bieżące kwestie polityki zagranicznej”, czyli sprawy konfliktów w Syrii oraz na Ukrainie, a także kwestie polityki energetycznej;
  https://strana.ua/news/155799-prezident-rossii-vladimir-putin-v-hermanii-obsudit-s-kantslerom-anheloj-merkel-konflikt-na-donbasse.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” o tym ze na rynkach światowych w górę idą ceny zboża, z powodu panujacych wszedzie upałów, które negatywnie odbijają sie na światowych zbiorach. Moze to spowodować „odpływ” zboża z Ukrainy, po prostu producentom ukraińskim bardziej będzie sie opłacało sprzedać swój produkt za granice, a to z kolei spowoduje podwyżki cen żywnosci na Ukrainie;
  https://strana.ua/articles/analysis/155273-kak-mirovoj-zernovoj-krizis-vzvintit-tseny-na-produkty-v-ukraine.html
  Ale jednoczesne moga stanieć dla Ukraińców wakacje w Turcji, z wiadomego powodu, czyli sankcji nałożonych na to państwo przez USA i co za tym idzie spadku wartości tureckiej waluty;
  https://strana.ua/articles/155588-chem-hrozit-miru-obval-turetskoj-liry-i-chto-budet-s-tsenami-na-otdykh-v-turtsii-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Dostęp Ukrainy do znacznej części jej wyłącznej strefy ekonomicznej na Morzu Czarnym jest blokowany przez Rosję-oskarżył władze FR podczas wywiadu w „Radio.Krym.Realii” zastępca dyrektora ds. pracy naukowej ukraińskiego Instytutu Rybołówstwa i Ekologii Morza Konstantyn Demianenko.
  Według danych Ukraińskiej Agencji ds. Rybołówstwa, po aneksji Krymu Rosja zajęła do 90% zasobów rybnych Ukrainy na Morzu Czarnym.
  https://ru.krymr.com/a/russia-blokiruet-ukraine-dostup-k-zone-chernogo-moria/29427318.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. A to dobry żart
  Ukraińskie władze opracowują różne scenariusze odblokowania sytuacji na Morzu Azowskim, w tym także siłowy- oznajmił wiceminister ds. terenów czasowo okupowanych Herohij Tuka.
  Po prawdzie Pan Tuka w poniższym wywiadzie wspomniał jednak, ze zgadza się Jadnak, że Ukraina nie ma wystarczającej siły militarnej by zmusić Rosję do zmiany jej polityki 🙂
  Ponadto padło kilka ciekawych liczb. Według wysokiego urzędnika Ukrainy liczba emigrantów z Donbasu ZMNIEJSZA się (200-300 tysięcy w ciągu roku). Ponadto ponad pół miliona to tzw martwe dusze-emeryci,którzy zarejestrowali sie jako uchodźcy, ale… mieszkają w republikach.
  https://apostrophe.ua/article/society/2018-08-12/vlasti-ukrainyi-izuchayut-stsenarii-protiv-rossii-v-azovskom-more-v-tom-chisle-silovoy–georgiy-tuka/19726

  Polubione przez 3 ludzi

 12. OT światowe, Prezydent Korei Płd ma w przyszłym miesiącu odwiedzić północnokoreańską stolicę Pjongjang, pierwszy raz od 2007 roku, gdzie spotka się z liderem Korei Płn Kim Dzong Unem
  https://www.rp.pl/Dyplomacja/180819731-Prezydent-Korei-Poludniowej-po-raz-pierwszy-od-dekady-przyjedzie-do-Pjongjangu.html
  Z kolei irański minister obrony Amir Khatami zaprezentował irański pocisk balistyczny nowej generacji „Fateh Mobin”
  https://www.rp.pl/Swiat/180819735-Iran-zbudowal-pocisk-balistyczny-nowej-generacji.html
  http://www.dailymail.co.uk/news/article-6054913/Iran-unveils-generation-short-range-ballistic-missile.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Tymczasem były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, „pierwszy majdaniarz” (czyli jeden z liderów tzw. pomarańczowego majdanu”, w udzielonym przez siebie wywiadzie m.in żali się na obecny stan ukraińskiej gospodarki, która według niego stan z 2013 roku osiągnie dopiero w 2032 roku;
  https://www.politnavigator.net/yushhenko-plachetsya-chto-majjdan-otbrosil-ehkonomiku-ukrainy-na-poltora-desyatka-let-nazad.html
  Dla zainteresowanych cały wywiad w który Juszczenko stwierdza także że Julia Tymoszenko (ktora obecnie prowadzi w sondażach prezydenckich na Ukrainie) oraz były prezydent Ukrainy Janukowycz to ‚dwa buty tej samej pary”, czyli niczym sie nie różnią (chodzi o korupcję i „prorosyjskość”). Co ciekawe „naczelny pszczelarz Ukrainy”, czyli Juszczenko dużo gada o „deoligarchizacji” i odsunieciu ukraińskich oligarchów od władzy (głównie chodzi o Achmetowa), a rozmawiający z nim dziennikarz przypomina mu jak onegdaj „tulił się” do tego Achmetowa 🙂 ;
  https://www.pravda.com.ua/rus/articles/2018/08/13/7189010/

  Polubione przez 3 ludzi

 14. I w temacie „króla ukraińskiej energetyki”, czyli oligarchy Rinata Achmetowa. Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy (NABU) oskarżyło byłego przewodniczącego, oraz jego obecna następczynię, ukraińskiej Narodowej Komisji d/s Energetyki (czyli „regulatora’ rynku energetycznego Ukrainy) o to ze „sabotowali” śledztwo prowadzone przez detektywów w sprawie tzw. Rotterdam + , czyli manipulacjom na cenie węgla dostarczanego do ukraińskich przedsiębiorstw energetycznych (pod kuratelą własnie ukraińskiej Komisji Narodowej d/s Energetyki) dzieki którym zarobił nie kto inny jak właśnie Rinat Achmetow;
  https://www.epravda.com.ua/rus/news/2018/08/13/639599/
  https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%BE%D1%82%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B4%D0%B0%D0%BC_%D0%BF%D0%BB%D1%8E%D1%81

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Wakacje z kałasznikowem w ręku. Ukraińcy masowo wysyłają dzieci na obozy patriotyczno-wojskowe
  Na Ukrainie z roku na rok rośnie popularność letnich specjalistycznych obozów dla dzieci. Rodzice szukają już nie tylko odpoczynku nad morzem lub w górach, ale chcą, by wakacje były też okazją do zdobycia dodatkowej wiedzy i umiejętności. Stąd popularność letnich szkół językowych czy obozów informatycznych, na których dzieci uczą się programowania. Ale coraz bardziej przyciągają również obozy patriotyczno-wojskowe.
  To nie nowość, tego typu obozy były organizowane od lat 90. zarówno przez płastunów (ukraińskich skautów), jak i organizacje nacjonalistyczne. Jednak po wybuchu wojny na takich obozach znacznie więcej miejsca zajmuje wyszkolenie wojskowe.
  http://wyborcza.pl/7,75399,23774290,wakacje-z-kalasznikowem-w-reku-ukraincy-masowo-wysylaja-dzieci.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.