Wojna domowa na Ukrainie 15.08.2018r.- 1165 dzień od nowego rozejmu.


Kto lubi ryzyko, to na ukraińskich lokatach ma szansę zarobić 18% w skali roku.

Tak wysokie zyski z lokat to efekt poziomu stóp procentowych, które sięgają aż 17%. Ale to i tak mniej niż jeszcze trzy lata temu. Gdy wybuchła wojna domowa na Ukrainie gdy stopy procentowe wynosiły tam aż 30%.

Jednak lokowanie przez zagraniczne podmioty pieniędzy w ukraińskich bankach może się okazać z jednej strony problematyczne pod względem formalnym, a z drugiej – nie do końca bezpieczne.

Wynika to z tego, że obecna sytuacja gospodarcza na Ukrainie jest tragiczna. Od dokonanej tam rewolty w lutym 2014 roku, której następstwem był wybuch wojny domowej w Donbasie i odłączenie się Krymu, Ukraina boryka się z gigantyczną inflacją i ogromnym deficytem na rachunku obrotów bieżących, który przekracza 760 mln dolarów, co stanowi 7,2% PKB. Co gorsza, Ukraina ma też potężne zadłużenie. Na przykład tylko w tym roku musi spłacić aż 12,5 mld dolarów, z czego około jedna trzecia to dług zagraniczny denominowany w walutach obcych, na co kraj musi znaleźć w budżecie ponad 4 mld dolarów. A w nim pustki i widać tylko dno.

Bank Światowy prognozuje, że w tym roku gospodarka Ukrainy wzrośnie o 3,5%, co jest tylko możliwe pod warunkiem kontynuowania niepopularnych społecznie reform. Bez nich wzrost może spaść poniżej poziomu wypracowanego w ubiegłym roku 2,2% wzrostu PKB.

Dlatego też jeszcze w połowie czerwca br. Parlament Europejski (PE) zatwierdził 1 mld euro pomocy makrofinansowej dla Ukrainy. Pożyczka ta ma pomóc pokryć lukę w finansowaniu kraju. Środki mają zostać wypłacane w dwóch transzach, ale pod jednym warunkiem- w zależności od podjęcia przez Kijów działań oczekiwanych przez Unię. Eurodeputowani chcą, by warunkiem wstępnym udzielenia pożyczki było poszanowanie przez Ukrainę mechanizmów demokratycznych, w tym wielopartyjnego systemu parlamentarnego, oraz zasad państwa prawa i praw człowieka. Oświadczenie PE mówi również o tym, że wykorzystanie pomocy UE musi przyczynić się do ograniczenia ubóstwa i do tworzenia miejsc pracy na Ukrainie.

Europarlament domaga się również, by pożyczki były uzależnione od postępów Ukrainy w walce z korupcją, w tym od powołania sądu antykorupcyjnego, zgodnie z zaleceniami Komisji Weneckiej Rady Europy.

Przypomnę, że jak dotąd UE wypłaciła Ukrainie łącznie 2,8 mld euro, ale w styczniu 2018 r. anulowano dodatkową transzę 600 mln euro, a to z powodu niepodjęcia przez Kijów działań, od których uzależniona była pożyczka.

Ukraina dostaje też międzynarodowe wsparcie z innych źródeł. W marcu 2015 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zatwierdził program dla tego kraju w wysokości około 17,5 mld dol. Ale jak na razie jest on zablokowany, a w związku z tym, ze kończy się on w marcu 2019 r., czyli za niewiele niż pół roku, to szanse na uzyskanie przez Ukrainę tych pieniędzy są równie zero. No chyba, że się wydarzy jakiś cud, a w nie trzeba wierzyć, bo już różne cuda się spełniły.

W związku z taką sytuacją ekonomiczną Ukrainy, a bardziej z powodu zbliżającego się terminu wyborów prezydenckich na Ukrainie, sprawą zapaści gospodarczej zajęła się nawet była premier Julia Tymoszenko.

Tylko, że- jako iż zrobiła to pod kątem zbliżających się wyborów, zaakcentowała przede wszystkim aspekt społeczny kryzysu gospodarczego na Ukrainie:

https://web.facebook.com/YuliaTymoshenko/photos/a.236028753101902.57456.187313651306746/1912893665415394/?type=3&theater

A więc, wg. niej recepta na przełamanie zapaści gospodarczej jest bardzo prosta, bo wystarczy, że stworzy się Ukraińcom warunki, żeby chcieli pracować w swoim kraju a nie wyjeżdżać za granicę.

Nie odpowiedziała tylko: kto i za co ma stworzyć ukraińskim pracownikom te warunki.

Pewnie tylko z tego powodu, że Julia Tymoszenko zostanie prezydentem, uda się taki karkołomny program wprowadzić w życie?

Niestety, prawda jest taka, że w przypadku Ukrainy, aby dojść do sytuacji, gdy Ukraińcy nie będą musieli wyjeżdżać za granicę aby ich rodziny mogły biologicznie przetrwać, trzeba na to dziesiątków lat. Oczywiście pod warunkiem, że będą wprowadzane systematycznie przez rząd zalecane przez UE i MFW- reformy. Bez tego, za kolejne 30 lat pozostaną tam sami oligarchowie wraz ze służącymi im niewolnikami oraz skurczony do minimum aparat państwowy. Czyli wrócą do tego, od czego wziął się początek historii ziem ukrainnych, a więc od czasów po Dzikich Polach. Jak na razie, wszystko na to wskazuje, a nawet zmiana na stanowisku prezydenta Ukrainy, co potwierdza wpis dokonany na Facebooku przez Julię Tymoszenko, niczego nie zmieni. Bo będą to zmiany tylko pozorne. Zresztą tak tam się dzieje nie od dziś, tylko od chwili uzyskania przez Ukrainę niepodległości w dniu 2 grudnia 1991roku. Od tego czasu kraj ten jest chorym człowiekiem Europy, a to co się dzieje tam obecnie to nic innego jak jego agonia polana sosem banderowskiego nacjonalizmu.

https://web.facebook.com/YuliaTymoshenko/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym, na donieckim odcinku frontu, lekko wzrosło napięcie, incydenty do jakich tam doszło, miały miejsce w godzinach wieczornych na południowym odcinku frontu (4 razy) oraz w rejonie Spartakusa na północnych obrzeżach Doniecka (1 raz), a także na obrzeżach dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku (1 raz) i północnych obrzeżach Gorłówki (1 raz).

Ostrzał prowadzony był z przerwami od godziny 18:50 do 19:40. W rejonie południowego odcinka frontu prowadzony był on w godzinach 18:50-19:25, 18:55-19:25, 19:00-19:30 i 19:15-19:40, z kierunku Talakowki i Szirokina w stronę Komiternowa, Nowej Tawrii i Sachanki. W użyciu były tam moździerze kaliber 120 mm (33 miny) i 82 mm (4 miny) oraz opancerzony wóz bojowy BMP-1 (3 wystrzały). Natomiast w rejonie zachodnich przedmieść Spartakusa ostrzału dokonano z kierunku Awdiejewki, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (15 granaty). Jak widzimy ostrzały cechowały się małym natężeniem z ich eskalacją na południowym odcinku frontu, w rejonie na wschód i północny-wschód od Mariupola. Jednak ostrzały te spowodowały również szkody, w tym w dzielnicy Piotrowskiej w wyniku szkodzenia linii energetycznej dopływu prądu zostało pozbawionych 162 gospodarstw domowych oraz uszkodzone zostały rury doprowadzające gaz w pięciu miejscach oraz w Staromichajłowce gdzie zostały uszkodzone trzy obiekty budowlane. Natomiast na osiedlu zakładowym kopalni im. „Izotowa” na północnych obrzeżach Gorłówki został uszkodzony dom znajdujący się przy ulicy Otbojnej nr. 10 i na osiedlu Komarowa szkoła podstawowa nr. 10, a także 7 budynków mieszkalnych na przedmieściach Komiternowa: Przy ulicy Ahcmatowej nr. 30, 32 i 34 oraz ulicy Watutina nr. 46 i ulicy Zwycięstwa nr. 56, 58 i 59 B. W Staromichajłowce uszkodzone domy znajdują się przy ulicy Żukowskiego nr. 16, 17 i 18. W tej miejscowości została również ranna 59-letnia T.W. Cikunowa.

Łącznie minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze 13 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, wystrzeliwując na terytorium DRL 188 pocisków wobec 181 z dnia poprzedniego.

Poza tym, w tym samym czasie, na odcinku ługańskiego frontu, ukraińscy żołnierze dwukrotnie ostrzelali terytorium ŁRL. Do ostrzału użyto moździerze 120 (13 min) i 82 mm (15 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (5 wystrzałów) i przeciwpancernego granatnika SPG-9 (10 granatów). Ostrzelane zostały okolice wsi Frunze.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 15 серпня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 14 серпня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил була напруженою, проте цілком контрольованою.

Противник 46 разів відкривав вогонь по позиціях наших військ, у тому числі 10 разів із озброєння, яке заборонене Мінськими домовленостями.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї, а на окремих напрямках із озброєння БМП. Відмічено також застосування артилерії калібром 152 мм, 122 мм та мінометів.

Обстріли здійснювалися по захисниках Кримського, Троїцького, Золотого, Світлодарська, Майорська, Зайцевого, Красногорівки, Опитного, Мар’їнки, Пісків, Новотроїцького, Чермалика, Гнутового, Лебединського, Павлополя, Водяного та Широкиного. Поряд із цим, противник обстрілював із ствольної артилерії калібром 152 мм захисників Кримського, а калібром 122 мм – захисників Гнутового, Водяного та Широкиного. Із мінометів вогневого впливу зазнали позиції Об’єднаних сил біля Кримського, Майорська, Зайцевого, Чермалика, Лебединського та Водяного.

Внаслідок бойових дій один захисник України загинув, троє отримали поранення.

Упродовж поточної доби бойовики російських окупаційних військ двічі відкривали вогонь по наших позиціях у районах населених пунктів Новозванівка та Мар’їнка.

За даними розвідки трьох окупантів знищено, сім дістали поранень.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

76 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.08.2018r.- 1165 dzień od nowego rozejmu.

  • Po pierwsze nie żadne „błaganie” a PROŚBĘ O ŁASKĘ (czyli „standardową” procedurę która obowiazuję także u nas), a po drugie co to za bzdury o „korzeniu się przed Putinem”? Nawet w ukromediach opisali jak to wyglądało;
   https://korrespondent.net/world/4001004-v-rf-ne-prynialy-khodataistvo-matery-sentsova-o-pomylovanyy
   Pokrótce, prośby zostały przesłane do Komisji d/s ułaskawień w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym na terytorium którego Sencow odbywa karę więzienia. Jednak gubernator okręgu je odrzucił ponieważ były niezgodne z obowiązujacymi procedurami, czyli powinny zostać napisane własnie przez Sencowa. Wyjaśnił to również rzecznik Kremla Pieskow informując że faktycznie pierwotnie prośby skierowane były do Prezydenta Rosji, a stamtąd właśnie zgodnie z procedurami zostały odesłane do rozpatrzenia przez ową komisję (i na końcu gubernatora). Z kolei prawnik reprezentujący Sencowa powiedział że jego klient nie wystąpi z prośba o łaskę. Więc następnym razem zalecam, mniej mediomatołów.pl (w szczególności takie szmatławe g.wno jak „GW”), a więcej (NAWET!) ukromediów…

   Polubione przez 3 ludzi

 1. Chyba wydobycie węgla w republikach rośnie, bo jak głosi tekst poniżej
  cytat:
  Otwarcie nowego szlaku oznacza, że separatystom i firmom z nimi współpracującym Rostów przestał wystarczać. – W odróżnieniu od tego portu, który może przyjmować statki o wyporności nieprzekraczającej 5 tys. ton, Ust-Ługa przyjmuje nawet kontenerowce, co pozwala wysyłać towar na cały świat – tłumaczy źródło. Z mapy umieszczonej na stronie internetowej firmy Rostierminaługol, która zarządza terminalami przeładunkowymi, wynika, że węgiel z Ust-Ługi trafia do Polski, ale też do Francji, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Brazylii.
  http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/579277,antracyt-z-donbasu-rosja-ukraina-polska-transport-separatysci-wegiel.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem na Ukrainie Administracja Prezydenta Ukrainy tłumaczy się z zarzutów o to że przygotowane przez nią reklamy w sprawie przyznania ukraińskiej cerkwi autokefalii zostały opłacone ze środków budżetowych. Według wydanego przez nią komunikatu środki na reklamy miały pochodzić z „osobistych aktywów” Poroszenki i mają zostać uwzględnione w deklaracji podatkowej Poroszenki za rok 2018;
  https://ukranews.com/news/578608-poroshenko-oplatyl-telereklamu-v-podderzhku-predostavlenyya-tomosa-ob-avtokefalyy-upc-yz-lychnykh

  Polubione przez 3 ludzi

 3. I tradycyjnie już weekend w stolicy Ukrainy, czli „draka” zakończona strzelaniną na jednym z kijowskich targowisk, w wyniku której dwie osoby z ranami postrzałowymi trafiły do szpitala;
  https://strana.ua/news/156234-zaderzhannye-po-podozreniju-v-drake-so-strelboj-v-kieve-otritsajut-prichastnost-k-intsidentu.html
  Plus NN sprawcy wtargnęli do siedziby rektoratu kijowskiego uniwersytetu medycznego i zaczęli jej „okupację”. W sprawie zabrało „głos” ukraińskie ministerstwo zdrowia które „wyraziło protest”, a ukraińska policja która przybyła na miejsce zdarzenia „przyjeła zgłoszenie” od rektora uniwersytetu;
  https://strana.ua/news/156227-v-kieve-neizvestnye-zablokirovali-rektorat-meditsinskoho-universiteta-bohomoltsa-minzdrav.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Mało było cyrku z budową wieży RTV ktora miała transmitować ukraińskie radio i TV na „okupowany” (wg Kijowa) Krym, a która okazał się być „wielkim niewypałem”, czyli nie była zdolna do prowadzenia skutecznej transmisji sygnału RTV na półwysep. Teraz Kijów chce zbudować wieżę RTV w podobny celu, czyli transmisji sygnału RTV na „terytoria okupowane” (jak Kijów nazywa republiki), w okolicy miejscowości Selidowe (na płn- zach od Doniecka);
  https://strana.ua/news/156203-v-rajone-selidovo-nachalos-stroitelstvo-ukrainskoj-televyshki-dlja-nepodkontrolnoho-donbassa.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Ukraiński parlamentarzysta i „kurator” (z ramienia MSW Ukrainy) skandalicznego portalu „Mirotworec” Anton Heraszczenko „przywołany do porządku” przez…ukraiński sąd, który nakazał mu usunięcie zamieszczonych na FB „dowodów” , które według Heraszczenki miały pokazywać że protesty pod siedzibą ukraińskiego parlamentu jakie odbyły się w lipcu 2017 roku finansował bezpośredni „Micho’ Saakaszwili. Oprócz usunięcia owego postu, w terminie trzech dni, sąd zobowiązał także Heraszczenkę do zamieszczenia odpowiedniego sprostowania;
  https://strana.ua/news/156255-sud-objazal-antona-herashchenko-udalit-post-porochashchij-mikhaila-saakashvili.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.