Wojna domowa na Ukrainie 18.08.2018r.- 1168 dzień od nowego rozejmu.


US Navy tak się spodobało Morze Czarne, że wg. strony ukraińskiej, chce jak najczęściej przeprowadzać na nim swoje manewry wojskowe. Czyżby szykowała się dłuższa obecność amerykańskich sił zbrojnych na flance wschodniej?

Rząd Stanów Zjednoczonych rozważa zwiększenie częstotliwości manewrów wojskowych na Morzu Czarnym, realizowanych we współpracy z Ukrainą i Gruzją w ramach działań na rzecz ograniczania wpływów Rosji w regionie.

Założenia takie znalazły się w dokumentach budżetowych podpisanych przez prezydenta USA Donalda Trumpa w poniedziałek, 13 sierpnia. Według odpowiednich zapisów, mają zostać przygotowane mechanizmy działania w formie strategii wsparcia sojuszników i partnerów w Europie, którzy „przebywają w stanie zagrożenia rosyjską agresją”. Ponadto, ma zostać rozważone „zwiększenie częstotliwości i skali realizowanych na Morzu Czarnym ćwiczeń NATO i innych z udziałem Ukrainy i Gruzji”.

Oczywiście ten udział w ćwiczeniach marynarki wojennej Ukrainy i Gruzji, jest czysto symboliczny, bo nie mają one żadnej siły uderzeniowej pozorując jedynie rolę odstraszania.

Dlatego też, jako że basen Morza Czarnego traktowany jest przez Rosję, podobnie zresztą jak Morza Bałtyckiego, jako jej bezpośrednią strefę wpływów. Wpływów, które umożliwiają jej prowadzenie aktywnej polityki w makroregionie Europy Środkowo-Wschodniej, Bałkanów i Bliskiego Wschodu.

Tą przewagę rosyjską postanowili stratedzy amerykańscy zneutralizować wysyłając swoją flotę wojenną na istotne dla interesów Rosji akweny morskie, z których najważniejszy jest basen Morza Czarnego, będącego bramą na południe.

Obecny potencjał rosyjskiej Floty Czarnomorskiej to około 150 okrętów wojennych, przy czym jednostek bojowych jest jedynie 40 (w tym dwa okręty podwodne). Większość z nich to jednostki przestarzałe, jedynie nieliczne mają mniej niż ćwierć wieku. Siła uderzeniowa floty to krążowniki projekt 1164 „Moskwa” oraz projekt 1134B „Kercz”, niszczyciel „Smetliwyj” oraz dwie fregaty rakietowe „Ładnyj” i „Pytliwyj”, a także korwety, kutry rakietowe oraz trałowce.

Rosyjska marynarka wojenna dysponuje również w basenie Morza Śródziemnego- w rejonie wybrzeża syryjskiego, eskadrą, której okrętem flagowym jest leciwy lotniskowiec „Admirał Kuzniecow”.

Rosja jest zdeterminowana aby utrzymać dominację nad Morzem Czarnym, które jest punktem wypadowym na Morze Śródziemne. A więc pozwala na zachowanie portów i morskich szlaków komunikacyjnych niezbędnych dla realizacji celów militarnych i ekonomicznych, w tym zwłaszcza związanych z tranzytem rosyjskiej broni, sprzętu i wojska. Pomimo dość już posuniętej w latach Floty Czarnomorskiej, Rosja dysponuje w tym rejonie konfliktu możliwością prowadzenia szeroko zakrojonych działań bojowych, a więc przeprowadzenia operacji amfibijnych powietrznodesantowych, wspartych przez działania jednostek specjalnych.

Tą przewagę rosyjską w rejonie Morza Czarnego postanowili zniwelować amerykańscy stratedzy wojskowi, wysyłając tam w 2014 roku grupę uderzeniową stacjonującą w pobliżu, bo przy grackim Pireusie. Jej okrętem flagowym jest lotniskowiec o napędzie atomowym USS „George H.W. Bush”. W skład tej grupy wchodzą fregaty, niszczyciele oraz okręty podwodne. Obecność okrętu przy Pireusie oznaczała, że stacjonujące na nim samoloty w ciągu godziny mogą dolecieć do Sewastopola.

Marynarka wojenna USA dysponuje dodatkowo na Morzu Śródziemnym VI Flotą Stanów Zjednoczonych. W jej skład wchodzi około 40 okrętów wojennych oraz 200 samolotów. Trzecia pod względem wielkości (i rzeczywistych możliwości) jest flota turecka, znajdująca się po obu stronach Bosforu. Liczy ona 112 okrętów wojennych. Jest podzielona na cztery grupy operacyjnie. Dysponuje zarówno nowoczesnymi okrętami wojennymi, jak i starszymi jednostkami, które zostały zmodernizowane. Wybudowane w Niemczech jednostki typu 214 – to nowoczesne okręty podwodne o napędzie elektrycznym, mające zasięg oceaniczny. Są bardzo skuteczne w boju oraz prawie niewykrywalne dla okrętów wroga.

Problem tylko w tym, jaką pozycję zajmie wobec polityki amerykańskiej ta turecka flota?

Jak sądzić można jej postawa wobec Rosji będzie neutralna.

US Navy oczywiście nie może też liczyć na jakieś realną pomoc innych swoich sojuszników z basenu Morza Czarnego, bo siły morskie Ukrainy przypominają obecnie jedynie niewielki militarny skansen.

Ukraina dysponuje 11 okrętami wojennymi, lecz zaledwie sześć z nich ma wartość bojową (jedna fregata i pięć korwet). Fregata „Hetman Sahajdaczny” – nie najmłodsza już jednostka, została oddana do użytku 35 lat temu- w 1993 roku. Fregata ta posiada dwie wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych 9K33 Osa (+ 20 rakiet), mogących zniszczyć cele o szybkości do 500 km/godz. i wysokości do 5000 m. Okręt wyposażony jest również w działa przeciwlotnicze, osiem wyrzutni torpedowych oraz dwie wyrzutnie bomb głębinowych. Większość ukraińskich okrętów stacjonuje w porcie w Odessie. Ich każdorazowe wyjście z portu bacznie obserwowane jest przez okręty Federacji Rosyjskiej. Na Morzu Czarnym pływają także okręty wojenne Rumunii i Bułgarii, ale ich rola wydaje się bardzo symboliczna, bo flota wojenna tych państw jest nie tylko, że niewielka, ale i przestarzała. Mniej więcej porównywalna ze stanem floty ukraińskiej.

Natomiast śledząc ruchy amerykańskich strategów od zachowania dominacji światowej Stanów Zjednoczonych, widać wyraźnie gdzie przygotowują oni ewentualne ogniska konfrontacji. A więc Bliski Wschód, gdzie walka już wrze, zaś stosunki są tam tak napięte, że w każdej chwili konflikt błyskawicznie może się rozszerzyć. Kolejnym punktem jest flanka wschodnia na całej jej długości: od granic Finlandii, aż po granice Grecji. Następne dwa to Daleki Wschód, wraz Półwyspem Koreańskim i szykowana obecnie strefa Arktyki. Jak widzimy globalne mocarstwo ma też globalny rozmach, ale do czasu gdy jeszcze będzie to kredytowane z kieszeni podatników pozostałych państw świata. Później co zrobią rządzący USA trudno powiedzieć, ale jak sądzić można tanio swej skóry nie oddadzą.

http://www.voltairenet.org/article185443.html,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Natomiast na donieckim odcinku frontu, w ciągu ostatniej doby ukraińscy żołnierze niespodziewanie uaktywnili się.

I tak, prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm (14 min) oraz różnego typu granatników (15 granatów z SPG/RPG i 58 granatów z AGS-17), a także opancerzonych wozów bojowych (BMP/BRT- 15 wystrzałów)5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był w rejonie północnych obrzeży Gorłówki, a tam na terenie kopalni 6/7, w rejonie Doniecka, a tam w okolicy Jasinowatej i Staromichajłowki oraz na południowym odcinku frontu, w okolicy Komiternowa i Dzierżyńskoje.

Tym razem najwięcej strat odnotowano na terenie Staromichajłowki, gdzie zostało uszkodzonych 9 domów jednorodzinnych znajdujących się przy ulicy:
Szewczenki nr. 18, Dniepropietrowskiej nr. 17, 23, 24, 26 i 30 oraz Iwana Marczenko nr. 27 i Szewczenki nr. 2.

Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadło 97 pocisków, wobec 14 z dnia poprzedniego. A więc nastąpił ponad 6-krotny wzrost natężenia ostrzału.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w godzinach nocnych (21:15) doszło do jednego incydentu, gdy ukraińscy bojcy przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm (łącznie 19 min) ostrzelali kierunku Krimskoje rejon wsi Priszib.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Ранкове зведення на 07:00 18 серпня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 17 серпня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася цілком контрольованою.

Противник 40 разів відкривав вогонь по позиціях наших військ, у тому числі 1 раз із озброєння, яке заборонене Мінськими домовленостями.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Відмічено також застосування міномету калібром 82 мм.

Обстріли здійснювалися по захисниках Кримського, Новозванівки, Новолуганського, Луганського, Мар’їнки, Красногорівки, Невельського, Новомихайлівки, Чермалика, Гнутового, Лебединського, Павлополя, Водяного та Широкиного. Поряд із цим, противник обстріляв із мінометів калібром 82 мм захисників Чермалика.

Внаслідок бойових дій двоє українських захисників отримали легкі поранення.

Упродовж поточної доби бойовики російських окупаційних військ 4 рази відкривали вогонь по наших позиціях у районах населених пунктів Кримське, Лебединське, Павлопіль та Широкине.

Втрат серед особового складу Об’єднаних сил цієї доби немає.
За даними розвідки двоє окупантів знищено, один дістав поранення.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

67 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.08.2018r.- 1168 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraiński dziennikarz i zarazem ‚szczyry ukropatriota’ Dmytro Gordon wygraża Rosji ze Ukraina narobi jej ‚duzych problemów” w związku z tym że zawiesi połączenia autobusowe i kolejowe z Rosja, przez co do tego kraju nie będa mogli dojechać pracujący tam ukraińscy „gastarbeiterzy”, których jest nawet do CZTERECH MILIONÓW;
  https://www.politnavigator.net/gordon-kiev-ustroit-rossii-ogromnye-problemy.html

  Polubione przez 2 ludzi

   • Osobiście jestem pod wrażeniem jak władze Ukrainy potrafią wszystko spi%^#!yć. Wystarczyłoby gdyby tylko NIE ingerowały w gospodarkę i spokojnie kradli dalej środki budżetowe by kraj zanotował dużo wyższy wzrost PKB.
    A tu na odwrót wpadają na pomysły, które zawsze kończą się tym samym-kolejną klęską i problemami ekonomicznymi/społecznymi. Przecież mniej osób pracujących w Rosji to mniejsze przekazy pieniężne tak ważne dla gospodarki tego kraju. Skończy się tak jak blokada Donbasu-PKB Ukrainy było mniejsze o 1% w skali roku a „blokada” nic nie dała, bo węgiel z Donbasu już jako Gruziński/rosyjski/ukraiński jest dalej kupowany.

    Polubione przez 2 ludzi

 2. Ciąg dalszy sprawy dewiantów i degeneratów z tzw. Roty Specjalnej MSW Ukrainy ‚Tornado” (znanej wczesniej jako tzw. batalion ochotniczy „Szachtiorsk”). W wywiadzie dla ukromediów Naczelny Prokurator Wojskowy Ukrainy Matios stwierdził że „tornadowcy” dokonywali przestępstw kryminalnych nie tylko w areszcie w Kijowie w którym przebywali, ale także na zewnątrz wiezienia (w Kijowie). Według Matiosa o wszystkim tym mieli napisać w zabezpieczonych przez funkcjonariuszy MSW po ich buncie „księgach buchalteryjnych”;
  https://www.politnavigator.net/savchenko-s-rubanom-nervno-kuryat-matios-poobeshhal-ozvuchit-krovavye-plany-boevikov-tornado.html

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.