Wojna domowa na Ukrainie 22.08.2018r.- 1172 dzień od nowego rozejmu.


Kilka dni temu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wezwało Polskę do zaprzestania prześladowania prezesa Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie Grzegorza Kuprianowicza.

Informację o tym fakcie zamieścił na swojej stronie na Twitterze zastępca ministra spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar:

„Podczas spotkania z ambasadorem Polski na Ukrainie Janem Piekło i kolegami, omówiliśmy sposoby rozwiązania aktualnych zagadnień ukraińsko-polskich stosunków. Wezwałem do zaprzestania prześladowania karnego historyka Grzegorza Kuprianowicza, prezesa Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie”

Przypomnę, że „prześladowania” prezesa Towarzystwa Ukraińskiego w Polsce polegają na tym, że we wtorek, 21 sierpnia policja wszczęła przeciwko niemu śledztwo. Obszernie o tym fakcie poinformował na Facebooku szef ukraińskiej dyplomacji, Pawło Klimkin:

„W Polsce jednak rozpoczęto kryminalne śledztwo przeciwko jednemu z liderów społeczności ukraińskiej, znanemu historykowi Grzegorzowi Kuprianowiczowi. Wojewoda lubelski pan Przemysław Czarnek podał go do sądu za to, że ten 8 lipca tego roku wygłosił przemówienie w miejscowości Sahryń na odsłonięciu pomnika lokalnym ukraińskim chłopom, którzy w 1944 roku stali się ofiarami okrutnej akcji jednostki Armii Krajowej. ‚Winą’ G. Kuprianowicza, jak rozumiem, było to, że miał ‚odwagę’ powiedzieć, kto był ofiarą, a kto popełnił przestępstwo, to znaczy po raz kolejny wyartykułował od dawna znane fakty, którym do tej pory nikomu nawet nie przyszło do głowy zaprzeczyć”
– napisał tam Pawło Klimkin.

Jak widzimy, przedstawiciele ukraińskich władz posuwają się do insynuacji, polegających na tym, że pod pretekstem jakoby przyczyn politycznych, polscy prokuratorzy i policja uczestniczą w prześladowaniu Kurpianowicza. Takie postawienie sprawy ma na celu wywrzeć poza proceduralny nacisk na polskich prokuratorów, aby pobłażliwie potraktowali prezesa Towarzystwa Ukraińskiego.

Dowodzi to jaki styl sprawowania władzy narzucić chce nie tylko Polsce, ale i całej UE, obecnie rządząca w Kijowie junta.

Bo jeżeli Kurpianowicz nie popełnił przestępstwa znieważenia narodu polskiego, za co grozić mu może do 3 lat więzienia, to przecież jego ukraińscy protektorzy nie powinni się niczego obawiać. Ale o tym, czy on takowe przestępstwo popełnił, czy też nie, zadecyduje polska prokuratura, i ewentualnie sąd, a nie instytucje ukraińskie.

Ta sprawa musi zostać wyjaśniona dogłębnie, a nie stylem ukraińskim zamieciona pod dywan.

Dlaczego tak ważne jest obiektywne wyjaśnienie tego co powiedział Kurpianowicz na temat polskich oddziałów zbrojnego podziemia uczestniczących w akcji przeciwko bandytom z UPA ukrywającym się latem 1944 roku we wsi Sahryń ma Lubelszczyźnie?

Otóż chodzi o to, że Kurpianowicz podczas uroczystego otwarcia Izby Pamięci pomordowanej ludności ukraińskiej w Sahryniu, dopuścił się typowej dla interpretacji wydarzeń historycznych, manipulacji. Manipulacji polegającej na zrównaniu „zbrodni” popełnionych przez Polaków na Ukraińcach, ze zbrodnią ludobójstwa popełnionego przez Ukraińców na ludności polskiej na Kresach Wschodnich.

A na czym polega to manipulowanie historią, można się dowiedzieć po przeanalizowaniu choćby właśnie incydentu we wsi Sahryń:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Sahryniu

*

https://twitter.com/vasylbodnar,

https://web.facebook.com/pavloklimkin.ua/posts/716439362036756?__tn__=-R&_rdc=1&_rdr.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym, a przede wszystkim od późnego wieczora do wczesnych godzin nocnych (od 19:30 do 21:00) doszło na donieckim odcinku frontu, do pięciu incydentów zbrojnych. Cztery z nich miały miejsce na południowym odcinku frontu donieckiego, a jeden w rejonie północnych obrzeży Gorłówki. Ostrzały przy użyciu moździerzy kaliber 120 (7 min) i 82 mm (4 miny) oraz granatników SPG-9 (6 granatów0 i AGS-17 (10 granatów), a także broni maszynowej i snajperskiej, przeprowadzono w rejonie Dzierżyńskoje, Komiternowa, Sachanki oraz na terenie kopalni im. „Gagarina”- na obrzeżach Gorłówki.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, w dniu wczorajszym sytuacja ustabilizowała się, bo ukraińscy żołnierze ponownie tylko jeden raz naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał przeprowadzony był przy użyciu moździerza kaliber 120 mm w rejon wsi Żiełobok.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

8 min.

„Ранкове зведення на 07:00 22 серпня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 21 серпня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил була напруженою, проте залишалася цілком контрольованою.

Противник 24 рази відкривав вогонь по позиціях наших військ, у тому числі 4 рази із озброєння, забороненого Мінськими домовленостями.

Російські окупанти вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї, а на окремих напрямках – і з озброєння БМП. Також ворог застосовував міномети калібру 82 та 120 мм.
Обстріли здійснювалися по захисниках населених пунктів Артема, Новотошківське, Кримське, Зайцеве, Залізне, Авдіївка, Новомихайлівка, Піски, Чермалик, Гнутове, Павлопіль, Лебединське, Водяне та Широкине. Застосовуючи важке озброєння, противник обстріляв із мінометів калібру 120 мм позиції українських військ поблизу Залізного та Гнутового, а з мінометів калібру 82 мм – оборонців Авдіївки та Чермалика.

Упродовж минулої доби двоє українських захисників отримали поранення.

Протягом ночі окупанти 4 рази відкривали вогонь по позиціях Об’єднаних сил у районах населених пунктів Павлопіль, Лебединське та Водяне. Важке озброєння не застосовувалося.

Втрат серед військовослужбовців Збройних Сил України цієї доби немає.

За даними розвідки, двох окупантів знищено, ще одного поранено.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Krasnego Jara dotyczącego wydarzeń z lata 2014 roku:

Oraz ze Staromichajłowki:

I z Gorłówki:

***

Na zakończenie trochę zdjęć:

Wczoraj dokonano uroczystego odbioru pierwszego wyprodukowanego, przez Doniecki Zakład Elektrotechniki, nowoczesnego wagonu tramwajowego.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

49 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.08.2018r.- 1172 dzień od nowego rozejmu.

  1. I w temacie „ukraińskich więźniów politycznych” w Rosji. Sąd w stolicy Krymu Symferopolu skazał na 2 lata kolonii karnej obywatela Ukrainy, pochodzacego z Charkowa Aleksandra Steszenko za to ze podpalił dom Muftiego Krymu. Sam Steszenko przyznał się do winy, na co oczywiście zareagował zapomniany już coraz bardziej szef tzw. medżlisu krymskotatrskiego, popierajacego władze w Kijowie, „dziadzia Mustafa’ Dżemilew który ogłosił ze podpalacza „torturowano bez końca..topiąc go wiele razy w morzu”. Co ciekawe Steszenko miał zrezygnować takze z usług prawników jakich mu podesłał tzw. medżlis;
    https://strana.ua/news/157295-sud-v-krymu-prihovoril-ukraintsa-steshenko-k-2-hodam-kolonii-.html

    Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.