Wojna domowa na Ukrainie 24.08.2018r.- 1174 dzień od nowego rozejmu.


Stany Zjednoczone są zatrwożone.


„Jesteśmy zatrwożeni perspektywą śmierci kolejnej niewinnej osoby w rosyjskim więzieniu. Mamy nadzieję, że władze Rosji uwolnią Sencowa, by uniknąć takiej tragedii, która w sposób nieunikniony prowadziłaby do żądania rozliczenia urzędników za to odpowiedzialnych”
– napisał Departament Stanu w komunikacie opublikowanym w związku z setnym dniem głodówki ukraińskiego filmowca.

Ciekaw jestem, dlaczego amerykański Departament Stanu nie jest równie zatrwożony losem przebywającej w ukraińskim areszcie bohaterce Ukrainy, Nadii Sawczenko?

Przypomnę, że podczas rozprawy sądowej jaka miała miejsce w Kijowie w marcu tego roku, deputowana Wierchownej Rady, Nadia Sawczenko zapowiedziała rozpoczęcie głodówki protestacyjnej:

„Od dziś prowadzę głodówkę. To nie jest mi straszne, już to przechodziłam”– powiedziała Sawczenko przypominając, że wcześniej głodowała w rosyjskich aresztach, „Bóg dał, że przetrwałam 83-dniową głodówkę… Da przetrwać dłużej– przetrwam dłużej. Jeśli nie, to znaczy skończy się (życie- dopisek mój) wcześniej, niż zdążycie skazać”.

Dodam, że ta bohaterka Ukrainy i jednocześnie będąca deputowaną ukraińskiego parlamentu, została oskarżona o organizację zbrojnego przewrotu. W tym celu jakoby miała uczestniczyć w sprowadzaniu broni z obszarów znajdujących się pod kontrolą prorosyjskich separatystów z Donbasu.

Przypomnę, że Nadia Sawczenko jest pilotem ukraińskich sił zbrojnych, w 2014 roku wzięta do niewoli przez donbaskich separatystów i przekazana władzom rosyjskim. Pod zarzutem zabicia dwóch rosyjskich dziennikarzy spędziła w rosyjskich aresztach i więzieniach dwa lata. W październiku 2014 roku zaocznie wybrano ją do ukraińskiego parlamentu z list Batkiwszczyny Julii Tymoszenko. W grudniu 2014 roku w moskiewskim areszcie ogłosiła głodówkę. W maju 2015 roku rosyjskie władze wymieniły ją na skazanych na Ukrainie dwóch żołnierzy GRU. Z rąk Petra Poroszenki otrzymała tytuł Bohatera Ukrainy. W 2016 roku została usunięta z partii, z której list dostała się do parlamentu z powodu spotkania z przywódcami separatystów w Mińsku. Sawczenko zaczęła oskarżać władze Ukrainy o niechęć do politycznego rozwiązania konfliktu donbaskiego i celową kontynuację wojny.

Według ukraińskiej prokuratury generalnej, Sawczenko uczestniczyła w przerzucie broni z terenów znajdujących się pod kontrolą donbaskich separatystów, która miała być wykorzystana do ataku na Radę Najwyższą – ukraiński parlament. Dostawcami broni mieli być rosyjscy wojskowi w Donbasie. Z Sawczenko współpracował Wołodymyr Ruban z organizacji „Korpus Oficerski”. W rzekomy spisek deputowanej mieli być zaangażowani oficerowie ukraińskiej armii i funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Część z nich prowadziła w istocie operację w jej sprawie, gdy broń przerzucona z Donbasu trafiła, na przechowanie, do jednostki wojskowej w mieście Chmielnicki. W związku z planowaniem przewrotu Sawczenko grozi nawet dożywocie.

Tak się robi porządek z przeciwnikami politycznymi na Ukrainie.

Oczywiście to już nie wywołuje żadnej trwogi we władzach Stanów Zjednoczonych. Tym bardziej, że od zapowiedzianego podjęcia głodówki przez Nadię Sawczenko mija właśnie 5 miesiąc, a więc 150 dni. Czyli o 50 dni więcej niż głodówka „wybitnego ukraińskiego reżysera”, Ołeha Sencowa.

Sencow jest obywatelem Ukrainy i mieszkańcem Krymu. W maju 2014 roku aresztowano go w Symferopolu i wywieziono do Rosji. W sierpniu 2015 roku został tam skazany na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Oczywiście Sencow odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że postępowanie karne przeciwko niemu ma charakter polityczny.

Dlatego też 14 maja br. rozpoczął on głodówkę, domagając się dodatkowo uwolnienia kilkudziesięciu obywateli Ukrainy przebywających w więzieniach w Rosji. Rodzina Sencowa twierdzi, że stan jego zdrowia jest bardzo zły. W ubiegłym tygodniu matka Sencowa zwróciła się do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o ułaskawienie syna. Administracja prezydenta Rosji odrzuciła jej podanie, odpowiadając na nie, że Sencow powinien osobiście poprosić o ułaskawienie. Niestety, ale on oznajmił, że tego nie zrobi. Jego wybór.

I właśnie stosunek do tych dwóch osób jaki demonstrują amerykańskie władze jest dowodem na prowadzoną przez nie nieczystą i cyniczną grę. Jak sądzę, skompromitowały się one w ten sposób już na tyle, że ich wiarygodność na arenie międzynarodowej i wśród opinii publicznej, jest prawie zerowa. Taki jest efekt wspierania, w ramach prowadzonej przez USA światowej polityki mocarstwowej, zbrodniczych sił, które są w tym przypadku tylko narzędziem do uderzania w konkurentów Stanów Zjednoczonych.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu, na chwilę obecną wiadomo tylko o trzech słabych ostrzałach dokonanych z kierunku ukraińskich pozycji, który miała miejsce w godzinach nocnych w rejonie osiedla Gołmoski na północnych obrzeżach Gorłówki. Ostrzał tam dokonano przy użyciu moździerza kaliber 120 mm. Następnie przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2, w rejonie Doniecka w okolicy miejscowości Staromichajłowki oraz w rejonie Komiternowa przy pomocy automatycznego granatnika AGS-17 i broni maszynowej.

Z niewiadomego powodu ukraińskie władze wojskowe zamknęły, jak na razie na 1-2 dni, przejście graniczne „Majorsk”.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby nastąpił skokowy wzrost ukraińskiej aktywności. Prawdopodobnie ma to związek z zaanonsowanym wczoraj przez Poroszenkę próbą dokonania inwazji zbrojnej przez rosyjskiego najeźdźcę, co dzielnie zostało- przy nieznacznych stratach własnych, odparte przez ukraińskich bojców 🙂

A więc, na tym odcinku frontu, ukraińscy żołnierze aż 3 razy naruszyli warunki rozejmu, prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 (37 min) i 82 mm (15 min) oraz granatnika AGS-17 (58 granatów) i opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (6 wystrzałów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.
W wyniku tych ostrzałów, które prowadzono w rejonie Żiełoboka i Donieckiego zostały w tej ostatniej miejscowości uszkodzone trzy domy znajdujące się przy ulicy: Furmanowa nr. 8 i 10/3 oraz Sewastopolskiej nr. 3, a także samochód zaparkowany na ulicy Moskiewskiej.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 24 серпня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 23 серпня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил була напруженою, з випадками загострення на окремих ділянках, проте залишалася цілком контрольованою.

Противник 42 рази відкривав вогонь по позиціях наших військ, у тому числі 3 рази із озброєння, забороненого Мінськими домовленостями.

Російські окупанти вели прицільний вогонь із артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 і 82 мм, озброєння БМП, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Противник здійснював обстріли позицій об’єднаних сил в районах населених пунктів Кримське, Новотошківське, Троїцьке, Луганське, Північне, Залізне, Новгородське, Авдіївка, Піски, Красногорівка, Старогнатівка, Гранітне, Чермалик, Гнутове, Павлопіль, Лебединське, Водяне та Широкине.

Минулої доби найгарячіше було на Луганському напрямку в районах населених пунктів Кримське та Новотошківське. Тут противник інтенсивно застосовував артилерію та міномети, а також вдався до штурмових дій. Військовослужбовці Об’єднаних сил відбили атаку ворога та залишились на займаних позиціях.

Також окупанти здійснювали обстріли з 82 мм мінометів по наших позиціях поблизу Луганського, Чермалика та Лебединського.

Упродовж минулої доби п’ятеро українських захисників загинуло, семеро військовослужбовців Об’єднаних сил зазнали поранення.

Протягом ночі окупанти 5 разів відкривали вогонь по позиціях Об’єднаних сил у районах населених пунктів Кримське, Гнутове, Павлопіль та Водяне. Біля Кримського вночі окупанти знову відкрили вогонь із 122 мм артилерії, поблизу Павлополя застосували 82 мм міномети.

Втрат серед військовослужбовців Збройних Сил України цієї доби немає.

За даними розвідки, за минулу добу 12 окупантів знищено, ще 20 отримали поранення.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.08.2018r.- 1174 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, PISowszczyzna i jej „imperialna megalomania”, czyli „Wodzu prowadź nas na Nord Stream 2!”
  https://businessinsider.com.pl/finanse/polska-namawia-usa-na-sankcje-za-nord-stream-2/tbp2zlz
  Warto przy tym przypomnieć, ze czy sie „Adolfów” lubi czy nie, to pozostają NASZYM NAJWIĘKSZYM PARTNEREM HANDLOWYM, tak więc każde sankcje które w nich „uderzają” odbijają się następnie na stanie polskiej gospodarki…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. A w Kijowie dzisiaj parada wojskowa z okazji Dnia Niepodległosci Ukrainy, na której już od kilku dobry dni „odświeżał” swój PR „generalissimus” Poroszenko;
  https://korrespondent.net/ukraine/events/4000910-parad-v-kyeve-na-den-nezavysymosty-2018
  Ps. jak informują ukromedia w trakcie wystąpienia Poroszenki (kolejny już raz) przytomność stracił jeden z żołnierzy straży honorowej;
  https://kiev.informator.ua/2018/08/24/vo-vremya-vystupleniya-poroshenko-soldat-pochetnogo-karaula-poteryal-soznanie/

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Odnośnie wczorajszych „njusów” z mediomatołów.pl o tym że „generalissimus” Poroszenko opowiadał o ‚wielkiej bitwie” na Donbasie i „odparciu kompanii rosyjskich wojsk okupacyjnych”. W ukromediach krąża informacje o 4 zabitych członkach z tzw. batalionu ‚Ajdar” oraz „oficerze” (‚dowódcy kompanii”) z ukraińskiej 128 Brygady Piechoty Górskiej;
  https://strana.ua/news/157623-obnarodovany-imena-pohibshikh-v-luhanskoj-oblasti-pjaterykh-ukrainskikh-voennykh.html
  Z kolei strona noworosyjska dość skromnie opisuje całe zdarzenie jako (kolejną) próbę „wdarcia się” sił prokijowskich na ich pozycje;
  http://dnr-news.com/dnr/46695-nm-lnr-vsu-ponesli-poteri-pri-popytke-proryva-v-rayone-zhelobka.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codzienność, czyli w Odessie jeden z deputowanych samorządu regionalnego (rady obwodowej) „dorabiał” sobie do diety uprawiajac konopie indyjskie „na gigantyczna skalę”;
  https://strana.ua/news/157635-bolshuju-plantatsiju-konopli-politsija-nashla-na-zemle-kooperativa-kotoryj-vozhlavljaet-deputat-oblsoveta-ot-oppobloka.html
  I coś nowego, czyli na zakarpaciu zatrzymano obywatela Ukrainy, który przemycał broń, ale tym razem z UE na Ukrainę;
  https://strana.ua/news/157625-prokuratura-zaderzhala-ukraintsa-kotoryj-torhoval-nelehalnym-oruzhiem-i-evropy-dostavljaja-eho-cherez-ekspress-pochtu.html
  Kolejna ekipa kryminalistó z „Rosji oraz Kaukazu (Gruzji?)” wybierała sie na Ukrainę, ale tym razem ukrobezpieka (SBU) ich zatrzymała na granicy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4003967-sbu-zaderzhala-krymynalnykh-avtorytetov-yz-rossyy

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Tymczasem „generalissimus” Poroszenko wymyślił sobie że nie bedzie czekać na jakiś tam decyzje członków UE i NATO o przyjęciu w skład tych organizacji Ukrainy, tylko na jesiennym posiedzeniu ukraińskiego parlamentu przeforsuje poprawki w tej sprawie w ukraińskiej konstytucji…
  https://strana.ua/news/157639-prezident-petr-poroshenko-poobeshchal-vnesti-zakonoproekt-o-kurse-v-es-i-nato-pered-nachalom-osennej-sessii-.html
  Ps. No i to jest myśl, bo i po co się „męczyć” wypełnianiem jakiś tam zobowiązań, ciekawe czy następnym krokiem będzie wpisanie do konstytucji ukraińskiej ze Ukraina jest np. stanem USA 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Rosja ma dość „ekscesów” prezydenta Białorusi? Na nowego ambasadora Rosji w Mińsku Prezydent Rosji, po spotkaniu z Prezydentem Białorusi w Soczi gdzie ten zaaprobował nominację, wyznaczył Michaiła Babicza, który jest m.in absolwentem Wojskowej Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej…
  https://ria.ru/politics/20180824/1527144635.html
  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D0%B1%D0%B8%D1%87,_%D0%9C%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%B8%D0%BB_%D0%92%D0%B8%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Znany ukraiński bloger, „wolontariusz ATO” i „szczyry ukropatriota” (ale przeciwnik Poroszenki) Jurij Kasjanow tym razem skomentował „kajanie się” Poroszenki z ato że się „pomylił” mówiąc o zakończeniu tzw. operacji ATO na Donbasie „w godziny”, pisząc że jest to (w dalszym ciagu) ROBIENIE UKRAIŃCÓW W IDIOTÓW…
  https://strana.ua/news/opinions/157618-izvinenija-petra-alekseevicha-rasschitany-na-idiotov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. OT zza Oceanu, gdzie w Waszyngtonie przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Chin zakończyli dwudniowe negocjacje w sprawie stosunków handlowych. Podczas rozmów strony dyskutowały o tym, jak osiągnąć „sprawiedliwość, równowagę i wzajemność w stosunkach gospodarczych”. Po zakończeniu rozmów strona amerykańska wyraziła wdzięczność delegacji chińskiej za to, że jej przedstawiciele przybyli do USA, aby wziąć udział w negocjacjach. Do „przełomu’ w sprawie „wojny celnej” pomiędzy obu państwami jednak nie doszło;
  https://www.reuters.com/article/us-usa-trade-china/u-s-china-trade-talks-end-with-no-breakthrough-as-tariffs-kick-in-idUSKCN1L809K?il=0
  Elon Musk „zwija” interes? W fabryce „Tesli” we Fremont (Kalifornia) doszło do pożaru;
  https://electrek.co/2018/08/23/tesla-factory-fire-buidling-tent/
  Tymczasem Rudy Giuliani, były Burmistrz Nowego Jorku, prominentny działacz Partii Republikańskiej, a obecnie wystepujacy jako prawnik prezydenta Donalda Trumpa, w wywiadzie dla mediów brytyjskich skomentował ostatnie rewelacje przekazane przez innego (byłego już) prawnika Donalda Trumpa, Michaela Cohena. Dla przypomnienia, miał on opowiadać o przekazywaniu pieniedzy „za milczenie” „pornoaktorce” z której ‚usług” Trump miał korzystać, a co jego przeciwnicy chcą wykorzystac do przeprowadzenia procedury „impeachmentu”. Giuliani nazwał wypowiedzi Cohena „kłamstwami” , stwierdzając że na chwile obecną nie ma żadnych podstaw do wszczęcia „impeachmentu” , a także zagroził że „Naród amerykański [tzn. zwolennicy Trumpa] podnieśli by bunt gdyby [oficjalnie] oskarżono prezydenta]”;
  https://news.sky.com/story/rudy-giuliani-impeaching-trump-would-mean-peoples-revolt-11480366

  Polubione przez 3 ludzi

 9. OT z Wlk. Brytanii, gdzie chyba znalazło się wyjaśnienie po co władzom w Londynie potrzebne są „antyrosyjskie hece”. powodem mogą być gigantyczne koszty BREXITU (jeżeli nie uda się wynegocjować z UE ‚aksamitnego rozwodu”), a o których poinformował szef brytyjskiego resoru (kanclerz Skarbu) Philip Hammond. Według niego jeżeli nie uda się porozumieć z UE w sprawie rozwiazania dotychczasowych umów handlowych to straty dla skarbu Wlk. Brytanii moga wynieść nawet 80 mld funtów (ok. 102,5 mld dolarów);
  https://korrespondent.net/business/economics/4004007-velykobrytanyia-podschytala-razmer-uscherba-ot-Brexit-bez-sdelky-s-es
  Źródło;
  https://www.telegraph.co.uk/politics/2018/08/23/cabinet-split-no-deal-brexit-philip-hammond-warns-will-have/

  Polubione przez 3 ludzi

 10. OT z Rosji, gdzie pojawiły sie szczegóły wczorajszej strzelaniny w centrum Moskwy. Na opublikowanym filmiku widać jak idący ulica mężczyzna nagle wyciągnął pistolet (jak sie okazało pneumatyczny) i zaczął strzelać do patrolu policjantów. Ci odpowiedzieli tym samym w rezultacie czego został on ranny, a po przewiezieniu do szpitala zmarł. Jak sie okazało był to 31-latek pochodzący z Kabardyno-Bałkarii. na razie nie wiadomo dlaczego tak się zachował;
  https://ria.ru/incidents/20180824/1527154025.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. „Ofiary ukropatriotyzmu”. Okaząło sie że na paradzie w Kijowie „padł” jeszcze jeden „ukrowojak” z wojsk powietrzno – desantowych, czyli formalnie „twardziel”…
  https://strana.ua/news/157694-v-kieve-na-parade-poterjal-soznanie-eshche-odin-voennyj.html
  Z kolei we Lwowie oburzenie wywołało trzymanie przez ponad 2 godziny dzieci z najmłodszych klas szkolnych (nie tylko z samego Lwowa, ale przywiezionych takze z obwodu lwowskiego) pod palącym słońcem na miejskim placu w oczekiwaniu na przeprowadzenie „patriotycznego flesz mobu”;
  https://strana.ua/news/157702-shkolniki-vo-lvove-proveli-dva-chasa-pod-paljashchim-solntsem.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Wieści z Donbasu, czyli coś „nowego”. „Wyzwolony” Toreck (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) pozbawiony został dostaw wody, podobno wskutek ostrzału linii energetycznej zasilającej stacje uzdatniania wody pod Gorłówka. Do tej pory z wodą problemy miała „druga strona” z powodu tego ze „ktoś” ostrzeliwał Doniecka Stację Filtrow;
  https://strana.ua/news/157752-iz-za-boev-povrezhdena-linija-elektrosnabzhenija-horlovskoj-filtrovalnoj-stantsii-2.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Tymczasem w ukromediach pojawiła się informacja ze władze w Kijowie, w związku z tym ze sa „przyparte do muru” przez brak kredytów, zdecydowały sie na emisję na światowych rynkach finansowych wysoko oprocentowanych obligacji państwowych na sumę 725 mln dolarów. Według pojawiających się informacji oprocentowanie obligacji ma wynieśc 9,1-9,15% na rok, czyli o tyle bedą rocznie zyskiwać na wartości dopóki władze w Kijowie nie odkupia ich z powrotem. Tak wysokie oprocentowanie świadczy takze o tym ze brak jest chętnych do zakupu ukraińskich obligacji państwowych;
  https://strana.ua/news/157742-minfin-razmestil-tsennye-bumahi-ukrainy.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Dokładnie tak jak piszesz. Jeśli okaże się , że informacja jest prawdziwa to oznacza, że Poroszenko postanowił ratować swoje aktywa poświęcając cały kraj. Tak wysokie oprocentowanie nie da się na dłuższa metę spłacać. Koszta obsługi długu dosłownie wydrenują Skarb państwa i rezerwy walutowe. Ale dadzą te kilka miesięcy więcej czasu obecnej ekipie by w spokoju mogła zabezpieczyć skradzione miliony i uzyskać azyl w jakimś zaprzyjaźnionym państwie.

   Polubione przez 2 ludzi

 14. Prowadząca we wszystkich rankingach wyborczych na Ukrainie kandydatka na stanowisko prezydenta Ukrainy, była premier i liderka partii „Batkiwszczyna’ Tymoszenko poinformowała tymczasem ze stworzyła ‚zespół który zajmuje sie opracowaniem nowej konstytucji dla Ukrainy. Nowa ukraińska ustawa zasadnicza miałaby zostać przyjęta w ogólnoukraińskim referendum oczywiscie po wygranych przez Tymoszenko wyborach;
  https://ukraina.ru/news/20180824/1020925856.html
  Zaproponowała także „najlepszy ustrój dla Ukrainy” (oczywiscie według niej), czy;i „republikę parlamentarną z kanclerzem na czele”;
  https://strana.ua/news/157748-julija-timoshenko-vystupila-za-pojavlenie-v-ukraine-dolzhnosti-kantslera.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. I jeszcze w temacie dzisiejszej parady w Kijowie z okazji Dnia Niepodległosci Ukrainy. Pojawił sie na niej doradca d/s bezpieczeństwa Prezydenta USA John Bolton, który radził m.in władzom w Kijowie by te „szukały [sobie same] alternatywnych źródeł energii”, oczywiscie po to by nie być zaleznym od źródeł energii z Rosji;
  https://strana.ua/news/157713-sovetnik-trampa-dzhon-bolton-dal-sovet-ukraine-iskat-alternativnye-istochniki-enerhoresursov-chtoby-ne-popadat-v-zavisimost-ot-severnoho-potoka-2.html
  „Zwalił” także na „europejskich kolegów” winę że gdy w 2008 roku ówczesny prezydenta USA Bush Jr chciał „uprościć” droge do NATO nowym członkom ci sie temu sprzeciwił;
  https://strana.ua/news/157764-vo-vstuplenii-ukrainy-v-nato-mnohoe-zavisit-ot-samoj-ukrainy-bolton.html
  A na koniec spotkał sie z główna konkurentka Poroszenki (oczywiście nie tylko w nadchodzących wyborach prezydenckich) Julia Tymoszenko, czym pochwaliła się sama była premier Ukrainy nie omieszkając się przy tym bezczelnie „podlizać” wychwalając obecną „ekipę Trumpa”;
  https://strana.ua/news/157727-timoshenko-rasskazala-o-vazhnoj-vstreche-s-sovetnikom-prezidenta-ssha-boltonom.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.