Wojna domowa na Ukrainie 29.08.2018r.- 1179 dzień od nowego rozejmu.


Petro Poroszenko polecił resortowi spraw zagranicznych przygotowanie dokumentów potrzebnych do wypowiedzenia zawartego nie tak dawno, bo w 1997 roku, traktatu o przyjaźni z Federacją Rosyjską.

„Jesteśmy dziś wystarczająco przygotowani do kolejnego kroku: wstrzymania działania traktatu o przyjaźni, współpracy i partnerstwie między Ukrainą a Federacją Rosyjską, który z winy Moskwy już dawno stał się anachroniczny”– oświadczył wczoraj (28 sierpnia) Poroszenko na spotkaniu z ukraińskimi ambasadorami.

Dodał jeszcze, że:

„Już w najbliższym czasie oczekuję od Ministerstwa Spraw Zagranicznych na komplet dokumentów, koniecznych do rozpoczęcia realizacji tego procesu”.

Czyli, że Ukraina nie będzie się już przyjaźnić z Rosją. Zapewne bardzo zasmuca ten fakt Rosjan, a szczególnie rząd FR i jej prezydenta.

Natomiast Petro Poroszenko powiedział, że Polska pozostaje przyjacielem Ukrainy „mimo sztucznych prób wywoływania napięć między Warszawą i Kijowem”:

„Bez względu na trudny czasami dialog z Warszawą, Polska pozostaje naszym prawdziwym przyjacielem i zrozumiałe, że sztuczne zaostrzanie sytuacji, które sieje gorzkie ziarno nieporozumienia w tradycyjnie przyjaznych stosunkach między naszymi państwami, nie ma absolutnie żadnych perspektyw. Podstawą rozwoju konstruktywnego dialogu między Kijowem i Warszawą jest skupienie się na wspólnych wyzwaniach i na tym, co nas łączy, a nie dzieli”– podkreślił Poroszenko.

„Zerwanie wszelkich więzów”
z Rosją Poroszenko po raz pierwszy zapowiadał jeszcze tydzień temu, ale nikt tego wtedy nie bała na serio, kiedy powiedział on w zeszły piątek, że:

„Zrywamy wszelkie więzy, które łączyły nas z imperium rosyjskim i Związkiem Sowieckim. Będę nalegał na umieszczenie w konstytucji naszych dążeń do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO”.

„Najważniejsze jest to, że zdecydowanie obraliśmy własną drogę rozwoju i nie mamy prawa z niej zboczyć”– podkreślił Poroszenko w dalszej części swego przemówienia występując w 27 rocznicę niepodległości Ukrainy na kijowskim Majdanie Niepodległości. Z tej okazji ulicami Kijowa przeszła parada wojskowa z udziałem 4,5 tysiąca żołnierzy i 250 pojazdów wojskowych.

A więc teraz, wg. zapewnień Poroszenki, to Polska zamiast Rosji została przez niego wybrana na odegranie roli „przyjaciela” Ukrainy.

Czyli, że już w ramach tego nowego braterstwa i przyjaźni musimy pogodzić się z tym, że pamięć polskich ofiar dokonanej na nich przez Ukraińców zbrodni ludobójstwa zostanie zamieciona pod dywan, a jednocześnie musimy się również przyzwyczaić, że my jako podatnicy, bierzemy na swoje utrzymanie ten „przyjacielsko” do nas nastawiony kraj.

A co będzie później?

Może dożynki?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze, na donieckim odcinku frontu ponownie się uaktywnili. Tym razem głównie w godzinach rannych i przed południem.

I tak, pierwszy ostrzał miał miejsce w godzinach, od 06:10 do 06:40, i przeprowadzony został z kierunku Nowoługańskoje w stronę Dolomitnoje, na północny-wschód od Gorłówki. Ostrzał ten został dokonany przy użyciu haubicy 152 mm (2 pociski) i moździerza kaliber 120 mm (25 min). W efekcie został uszkodzony w Dolomitnoje dom znajdujący się na ulicy Barabińskiej nr. 36.

W tym samym mniej więcej czasie, bo w godzinach, od 06:30 do 06:50, przeprowadzono przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (3 miny) ostrzał z kierunku Talakowki w stronę Komiternowa, na południowym odcinku frontu donieckiego.

Ostatni ostrzał przeprowadzony przy użyciu broni maszynowej, w tym ciężkiej, miał miejsce o godzinie 11:20 z kierunku Nowomichajłowki w stronę Jelenowki, koło Doniecka, na południowych jego obrzeżach.

Poza tym bojcy z ukraińskiego oddziału „Witaź” przeprowadzili wczoraj rano ostrzał cywilnej ciężarówki. Do incydentu doszło w rejonie Dokuczajewska, gdzie z kierunku ukraińskiego stanowiska ogniowego został wystrzelony pocisk rakietowy z wyrzutni PTRK „Fagot”, w stronę znajdującej się 1,5 km dalej ciężarówki „Biełaz”. W wyniku czego zginął bezpośrednio trafiony pociskiem kierowca tej ciężarówki: 57-letni mieszkaniec Dokuczajewska, W.A. Limajenko.

Łącznie, w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze 6 razy naruszyli warunki zawieszenia broni wystrzeliwując na terytorium DRL 32 pociski, wobec 47 z dnia poprzedniego.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 120 i opancerzonego wozu bojowego, w stronę wsi Kalinowo, jeden raz naruszyli warunki zawieszenia broni.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

„Ранкове зведення на 07:00 29 серпня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 28 серпня, ситуація в районі проведення операції була напруженою, проте залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Окупанти 32 рази відкривали вогонь по позиціях наших військ, в тому числі й із застосуванням забороненого важкого озброєння.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із озброєння БМП, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї, а на окремих напрямках – із танків, ствольної артилерії калібру 122 мм та мінометів калібру 82 і 120 мм.

Ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Кримське, Попасна, Троїцьке, Новолуганське, Майорське, Південне, Новгородське, Авдіївка, Красногорівка, Мар’їнка, Новомихайлівка, Чермалик, Павлопіль, Гнутове, Лебединське, Водяне та Широкине.

В районах населених пунктів Троїцьке, Новолуганське, Новгородське, Новомихайлівка, Чермалик, Гнутове, Лебединське, Водяне окупанти здійснили 9 обстрілів позицій Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами ствольної артилерії та мінометів. Крім того, поблизу Лебединського противник обстріляв наші позиції з танків.

При загостренні ситуації підрозділи Об’єднаних сил відкривали вогонь у відповідь для придушення вогневих засобів противника.

Протягом доби втрат серед наших захисників немає.

За даними розвідки, трьох окупантів знищено.

Вночі окупанти двічі обстріляли позиції Об’єднаних сил з великокаліберних кулеметів поблизу населених пунктів Гнутове та Талаківка.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Żiełoboka (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

76 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.08.2018r.- 1179 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem w Konotopie (obwód sumski) miejscy radni odważyli sie odwołać ze stanowiska burmistrza Artema Semienichina, który jest również „zasłużonym weteranem ATO”. Ten jak można sie było domyśleć zareagował „bardzo nerwowo” i ogłosił że to „przewrót”. Czas pokaże czy w Konotopach nie rozpocznie sie kolejna „operacja ATO” mająca na celu przywrócenie na stanowisko „właściwego burmistrza”…
  https://strana.ua/news/158339-28-avhusta-mestnye-deputaty-otpravili-v-otstavku-mera-konotopa-artema-semenikhina-.html

  Polubione przez 1 osoba

 2. Znowu „haniebna zdrada” ze strony US Donalda, czyli czyżby po śmierci jednego ze swoich liderów McCaina tzw. deep state w USA pogrążył się w chaosie? „The Washington Post” poinformował ze prezydent USA Trump miał się zwrócić z prośbą do Sekretarza Stanu USA Pompeo by ten spotkał sie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, czyli ministrem Ławrowem. Propozycja taka miała paść podczas rozmowy telefonicznej jak mieli odbyć ze sobą szefowie dyplomacji USA oraz Rosji i miała dotyczyć próby porozumienia sie w sprawie „zahamowania błędnego kola sankcji” oraz rozpoczęcia „konstruktywnego dialogu” pomiędzy USA a Rosją;
  https://korrespondent.net/world/4005587-tramp-poprosyl-pompeo-vstretytsia-s-lavrovym-smy
  Źródło;
  >https://www.washingtonpost.com/world/national-security/trump-administration-seeks-to-ease-tensions-with-moscow-as-new-sanctions-loom/2018/08/29/d6e902f9-f932-4fe2-b084-d7288aaf8258_story.html?utm_term=.316281e3508e
  Ps. Warto przy tym przypomnieć że pojawiła sie informacja o tym ze USA poskarżyły sie do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na kontrsankcje ze strony Rosji, czyli świadczy to o tym że „światowe supermocarstwo” nie jest „niedotykalne’, nawet ze strony „upadłej Rosji”, jakby sie pisowskim ( i nie tylko bo te „lewicowo – liberalne” nie lepsze) DURNIOM wydawało 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

  • Spekulanci jak wilki wyczuli krew rannej zwierzyny. Ciekawi mnie ten nagły odpływ dewiz z rynku wewnętrznego Ukrainy. Rozumiem zagraniczne firmy/banki transferują zyski/dywidendy za granice. Rozumiem ukraińskie spółki właśnie spłacają % od pożyczek udzielonych w euro dolarach.
   Jednak z drugiej strony trwa lato-wielu Ukraińców wyjechało na zarobek i przelewa zarobione dewizy do kraju.
   Wyjaśnieniem może być nowe prawo luzujące transfery walut za granice. Możliwe, że wielu oligarchów postanowiło zabezpieczyć swoje łupy, a że hrywna nie jest na dłuższą metę dobrą inwestycją skupują dewizy. Czekam również na oficjalne wyniki dotyczące deficytu w handlu zagranicznym. Najprawdopodobniej będzie spory. Joz w pierwszym półroczu by znaczny 600 mln $, a w kolejnych miesiącach zapewne jeszcze się zwiększy (trzeba kupić gaz/ropę/węgiel zima się zbliża).

   Polubione przez 2 ludzi

 3. Nowy ranking popularności ukraińskich polityków ujawnił że „liderką’ najbardziej „nielubianych” polityków na Ukrainie jest pełniąca obowiązki minister zdrowia (nie może objąć oficjalnie stanowiska ponieważ do tej pory nie przedstawiła DOKUMENTÓW POTWIERDZAJĄCYCH POSIADANIE WYMAGANEGO WYKSZTAŁCENIA)Ukrainy Uljana Suprun (obywatelka USA). Drugie miejsce zajął szef koncernu „Naftohaz” Andrij Kobolew…
  https://strana.ua/news/158436-ukraintsy-priznalis-chto-bolshe-vseho-nenavidjat-suprun-sytnik-i-koboleva.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.