Wojna domowa na Ukrainie 31.08.2018r.- 1181 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (30 sierpnia) prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek odwołał Grzegorza Kuprianowicza z członkostwa w Komitecie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Lublinie.

Do odwołania Kuprianowicza doszło wczoraj przez rozpoczęciem się posiedzenia Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy lubelskim IPN, kiedy to dyrektor lubelskiego oddziału zaprosił Kuprianowicza do swojego gabinetu, gdzie wręczył mu akt odwołania. Jak twierdzi prezes Towarzystwa Ukraińskiego, nie poznał powodów jego odwołania:

„Wręczono mi tylko akt, bez żadnego wyjaśnienia. Jest to zbyt poważna sprawa, by opierać się na domysłach”– powiedział wczoraj Grzegorz Kuprianowicz.

Po powrocie z dyrektorskiego gabinetu na salę Kuprianowicz wygłosił krótkie oświadczenie:

„Stwierdziłem, że najwyraźniej jest to kontynuacja działań rozpoczętych przez wojewodę lubelskiego Przemysława Czarnka. Najwyraźniej prezes IPN uznał, że w Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nie ma miejsca dla przedstawiciela mniejszości ukraińskiej. Odbieram to jako przejaw dyskryminacji. Pozostało mi to przyjąć do wiadomości”– dodaje prezes Towarzystwa Ukraińskiego.

Z wnioskiem o odwołanie Grzegorza Kuprianowicza do dyrektora lubelskiego IPN w Lublinie wystąpił wcześniej Andrzej Mazurek, prezes Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

Tzw. sprawa Kuprianiowicza jest ciągiem dalszym lipcowych uroczystości w Sahryniu w powiecie hrubieszowskim na Lubelszczyźnie, podczas których prezes Towarzystwa Ukraińskiego powiedział, że „10 marca 1944 roku w tym miejscu zginęli z rąk partyzantów AK obywatele RP, ukraińscy prawosławni mieszkańcy”.

Wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek, uznał te słowa za celową prowokację i skierował zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kuprianowicza w zakresie znieważenie narodu polskiego. Prokuratura podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa w tej sprawie.

„To, czego dopuścił się pan Grzegorz Kuprianowicz, to rzecz absolutnie antypolska, wymierzona w naród polski. W związku z powyższym jego zasiadanie w Komitecie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Instytucie Pamięci Narodowej byłoby czymś absolutnie niezrozumiałym”– powiedział wczoraj lubelskiej rozgłośni radiowej wojewoda Przemysław Czarnek.

Jeszcze wczoraj, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Marcin Krzysztofik, zwrócił się do Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie o zaproponowanie innego kandydata na członka w Komitecie. Czym zadał kłam twierdzeniu prezesa Towarzystwa Ukraińskiego, „że w Komitecie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nie ma miejsca dla przedstawiciela mniejszości ukraińskiej”. Co odebrał on jako akt dyskryminacji wobec mniejszości ukraińskiej w Polsce.

Decyzją podjętą wczoraj przez dyrektora Marcina Krzysztofika można powiedzieć, że lubelski oddział IPN zrehabilitował się po podjętej kilka dni temu innej decyzji, o nie wszczynaniu śledztwa przez prokuraturę IPN wobec Kuprianowicza na podstawie artykułu o znieważeniu narodu polskiego.

Natomiast Kuprianowicz wysłał do mediów poniższe oświadczenie:


Oświadczenie prezesa Towarzystwa Ukraińskiego dra Grzegorza Kuprianowicza
.

„Decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dra Jarosława Szarka, podjętą na wniosek dyrektora lubelskiego oddziału IPN Pana Marcina Krzysztofika, o odwołaniu mnie z członkostwa w Komitecie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie przyjąłem z rozczarowaniem. Jest to kontynuacja działań zapoczątkowanych przed niemal dwoma miesiącami przez wojewodę lubelskiego Pana Przemysława Czarnka po uroczystościach żałobnych w Sahryniu w dniu 8 lipca 2018 r., odbywających się z udziałem Prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, poświęconych pamięci ukraińskich prawosławnych ofiar, które zginęły 10 marca 1944 r. w Sahryniu z rąk oddziałów Armii Krajowej. Trudno nie odbierać decyzji Prezesa IPN o odwołaniu z członkostwa w KOPWiM w Lublinie jako próby ukarania mnie za prezentowanie postrzegania przeszłości i pamięci historycznej – z perspektywy ukraińskiej społeczności prawosławnej regionu. Jeżeli Prezes Instytutu Pamięci Narodowej uznał, że w Komitecie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nie ma miejsca dla przedstawiciela mniejszości, pozostaje mi jedynie przyjąć tę decyzję do wiadomości. Oczywiście działania Instytutu Pamięci Narodowej odbieram jako przejaw dyskryminacji mniejszości oraz próbę uniemożliwienia prezentowania stanowiska mniejszości w kwestii pamięci historycznej i upamiętnień w organie opiniodawczo-doradczym, jakim jest Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Decyzja o usunięciu mnie z Komitetu działającego przy IPN jest tym bardziej zdumiewająca, iż właśnie prokurator Instytutu Pamięci Narodowej stwierdził, że nie ma podstaw nawet do wszczęcia śledztwa na podstawie zawiadomienia wojewody lubelskiego w sprawie mojego przemówienia w Sahryniu, a Prokuratora Okręgowa w Zamościu dopiero rozpoczęła śledztwo w tej sprawie. Dziwić więc może tempo, ale także sposób podejmowania decyzji o odwołaniu mnie z KOPWiM w Lublinie oraz forma przekazania mi Aktu odwołania i przebieg dzisiejszego posiedzenia Komitetu. Warto zaznaczyć, że nie zostałem przez Instytut Pamięci Narodowej poinformowany, jakie są dokładne powody odwołania mnie ze składu Komitetu. Cała ta sytuacja zmusza do głębszej refleksji nad miejscem mniejszości w państwie oraz jej prawem do zachowania swojej pamięci historycznej i prezentowania własnej oceny przeszłości.

Grzegorz Kuprianowicz.”

Jak widać z tego oświadczenia prezes Towarzystwa Ukraińskiego niewiele zrozumiał co jest przyczyną incydentu jakiego dopuścił się 8 lipca br. podczas uroczystości w Sahryniu. Widocznie Ukraińcy mają zakodowane w swoich genach to, że nie przyznają się do popełnionych przez siebie przestępstw i zbrodni odwracając przy tym uwagę od tego oskarżając innych o to czego sami się dopuścili. Tą taktykę propagandową stosowali oni w odniesieniu do Zbrodni Wołyńskiej już wielokrotnie, co nie zmienia faktu, że tej zbrodni ludobójstwa popełnionej na Polakach przez ich ukraińskich sąsiadów, nie doszło.

https://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/komunikaty/57016,Komunikat-w-sprawie-odwolania-Grzegorza-Kuprianowicza-z-czlonkostwa-w-Komitecie-.html,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu tylko dwa razy ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał terytorium DRL.

Oba miały miejsce rano, z których pierwszego dokonano o godzinie 09:10, kiedy to ostrzelano przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (5 pocisków) z kierunku Talakowki rejon miejscowości Komiternowo, na południowym odcinku frontu. W wyniku tego ostrzału została ranna 82-letnia kobieta.

Kolejny ostrzał miał miejsce w godzinach, od 09:50 do 10:30, i przeprowadzono go z kierunku Nowosiełowki 2 w stronę Nikołajewki, w efekcie został tam uszkodzony dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Szkolnej nr. 13.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze, w rejonie wsi Hristowoje, prowadząc ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (15 granatów) jeden raz naruszyli warunki rozejmu.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил
/ Joint forces operation

12 min.

„Ранкове зведення на 07:00 31 серпня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 30 серпня, ситуація в районі проведення операції мала ознаки стабілізації і залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Окупанти 12 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. Озброєння, заборонене Мінськими домовленостями, противник при цьому не застосовував.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Кримське, Новотошківське, Луганське, Майорське, Шуми, Піски, Павлопіль, Лебединське та Водяне.

Противник помітно зменшив кількість обстрілів, хоча й не припинив їх на час “шкільного” перемир’я повністю.
Підрозділи Об’єднаних сил дотримуються взятих на себе зобов’язань щодо припинення вогню.

Втрат серед особового складу Об’єднаних сил не допущено.

Від початку поточної доби противник один раз обстріляв позиції наших військ у районі населеного пункту Гнутове з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Втрат серед наших оборонців немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

55 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.08.2018r.- 1181 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek ukromedia o „krytycznej sytuacji” na Morzu Azowskim, które „blokuje’ Rosja ściągająca dodatkowo „wzmocnienia”…z Morza Kaspijskiego…
  https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/40520687_1003843546443017_3182552151947739136_n.jpg?_nc_cat=0&oh=c419b55a1fe944c1e224a85507bb98db&oe=5C2DA2C8
  https://www.obozrevatel.com/crime/situatsiya-kriticheskaya-rossiya-massovo-perebrasyivaet-flot-na-azovskoe-more.htm
  Do akcji włączyli sie także „protektorzy kijowskiego cyrku”, czyli departament Stanu USA, którego rzeczniczka nazwała „działania” Rosji na Morzu Azowskim „ograniczaniem praw Ukrainy”. warto przy tym przypomnieć, KOLEJNY RAZ, że rosyjskie działania na M. Azowskim prowadzone sa zgodnie z obowiązujacymi do tej pory traktatami rosyjsko – ukraińskim, co potwierdziła nawet ukraińska straż graniczna;
  https://tsargrad.tv/news/ssha-nazvali-standartnye-proverki-ukrainskih-korablej-na-azove-pritesneniem-prav-kieva_155463

  Polubione przez 3 ludzi

 2. OT z USA, gdzie US Donald w dalszym ciągu podąża „utartym szlakiem” klasycznego amerykańskiego”izolacjonizmu”. Tym razem, jak poinformowąła agencja „Bloomberg” zagroził opuszczeniem przez USA Światowej Organizacji Handlu (WTO) jeżeli „organizacja nie zmieni się na lepsze’. Jak zauważono w artykule „wyjście” USA z WTO miałoby nawet poważniejsze skutki dla gospodarki światowej niz „wojny celne” prowadzone przez USA, gdyż Waszyngton zniszczyłby jeden z „filarów systemu światowego po IIWŚ” jaki sam współtworzył;
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-08-30/trump-says-he-will-pull-u-s-out-of-wto-if-they-don-t-shape-up
  Plus US Donald stwierdził że jest „osobiscie rozczarowany” działaniami „sułtana’ Erdogana w związku ze sprawą zatrzymanego w Turcji amerykańskiego „pastora” Brunsona, tym bardziej ze USA miały pomóc obywatelowi Turcji zatrzymanemu w Izraelu i jka można się domyślać, liczyły w związku z tym na „odwdzięczenie sie ” Turcji;
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-08-30/trump-says-he-s-very-disappointed-in-erdogan-over-pastor?srnd=premium-europe

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Z kolei ‚Reuters” informuje ze Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej w opublikowanym przez siebie raporcie potwierdziła ze WŁADZE IRANU CAŁKOWICIE WYWIĄZUJA SIĘ Z ZAWARTEGO PRZEZ SIEBIE POROZUMIENIA MIĘDZYNARODOWEGO W SPRAWIE „DENUKLEARYZACJI”. Czyli w ten sposób zadano kłam bredniom wygłaszanym przez „Bibiego” Netanjahu oraz sterowane przez „wiadomo kogo” światowe mediomatoły;
  https://www.reuters.com/article/us-iran-nuclear/iran-is-complying-with-nuclear-deal-restrictions-iaea-report-idUSKCN1LF1KR?il=0

  Polubione przez 3 ludzi

 4. A na Ukrainie, kolejny dzień spadku wartości hrywny;
  https://korrespondent.net/business/financial/4006114-v-obmennykakh-povysylsia-kurs-dollara
  Ukraiński bank centralny (NBU) tymczasem zabrał się za „wróżenie z fusów”, czyli dywagacje na temat kursu hrywny do końca tego roku (ma sie utrzymać na poziomie 28,5 hrywny za dolara) oraz kiedy dolar zacznie tanieć na Ukrainie, co według prezesa rady nadzorczej NBU może nastąpić dopiero wiosną przyszłego roku;
  https://korrespondent.net/business/financial/4006100-v-nbu-sprohnozyrovaly-kurs-hryvny-na-konets-hoda

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Zaczęło sie ‚zacieranie śladów’ w sprawie słynnego wypadku drogowego jaki spowodowała w Charkowie miejscowa „mażorka” Zajcewa. Adwokat drugiego z podejrzanych o spowodowanie tragedii, z nim miała zajcewa urządzic ‚wyścigi samochodowe” zakończone staranowaniem grupy pieszych, poinformował o ‚dziwnym zniknięciu” lekarki która miała badać Zajcewą i wydać opinię ze w chwili wypadku znajdowała sie pod wpływem narkotyków. Oskarżył również charkowską prokurature oraz policję o „dziwne działania” w tej sprawie, które jak się tylko da „spowalniają” śledztwo i „sabotują’ nakazy sądu. Warto przy tym przypomnieć, że tak jak napisałem wcześniej Zajcewa to tzw. mażorka, czyli „córeczka” bogatych i wpływowych rodziców;
  https://strana.ua/news/158723-advokat-obvinjaemoho-po-delu-v-krovavom-dtp-v-kharkove-hennadija-dronova-zajavil-o-novom-povorote-v-skandale-s-ischeznoveniem-hlavnoho-svidetelja.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem ambasador Ukrainy w USA Walerij Czałyj oskarżył „liderów państw europejskich” o to że to własnie blokowali dozbrajanie Ukrainy za prezydentury Obamy. Z kolei decyzje następcy Obamy Trumpa o tym by Ukrainie jednak przekazać „śmiercionosne uzbrojenie” skomentował m.in tym że Trump „nie słucha” swoich europejskich partnerów;
  https://strana.ua/news/158714-ssha-pri-obame-ne-postavljali-ukraine-letalnoe-oruzhie-po-sovetu-liderov-evrosojuza.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Taka ciekawostka z Ukrainy w temacie tzw. lewicowców, czyli były znaczący członek Komunistycznej Partii Ukrainy, redaktor naczelny jej głównego organu prasowego „Prawda’ Ołeksandr Horobec zajmuje się obecnie „tropieniem rosyjskości” na Ukrainie i donoszeniem o tym ukrobezpiece (SBU)
  http://antifashist.com/item/eks-kommunist-nastuchal-v-sbu-na-set-kofeen-za-reklamu-na-russkom.html
  Warto przy tym przypomnieć że cześć ‚starej gwardii” z organizacji banderowskich to byli członkowie jeszcze KPZR i KOMSOMOŁU, „sztandarowym” przykładem jest „oszalała banderówa” i „językowa ukrorasistka” Iryna Farion

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem najednym z przejsć granicznych Ukrainy z Rosja, na terytorium FR „przedarło się” trzech obywateli Ukrainy którzy poprosili o przyznanie im statusu „uchodźców politycznych”. Jeden z nich, jak sie okazało to wielokrotnie nagradzany „weteran ATO” na kolanach i ze łzami w oczach błagał o litość, tłumacząc ze na Ukrainie chcą go ‚wrobić” w morderstwo kobiety, drugi to były korespondent jednego z ukraińskich kanałów TV z Kijowa, a trzeci to ukraiński pogranicznik, który tłumaczył swoją ucieczke tym ze miał już dośc „wymuszania łapówek od podróżnych” na polecenie swoich przełożonych;
  https://tsargrad.tv/news/ukrainskij-silovik-na-kolenjah-prosil-ego-vpustit-v-rossiju-video_155603

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Wieści z Donbasu, gdzie Kijów nareszcie (po ponad 4 latach od „wyzwolenia) zabrał się za remont głównego wodociągu na południowym terytorium obwodu donieckiego znajdującego sie pod jego kontrola. Stało sie to m.in po tym jak okazało się ze moze dojść do odcięcia dostaw wody pitnej do tamtejszych miast znajdujących sie pod kontrolą Kijowa, czyli m.in Mariupola oraz Wołnowachy. Do tej pory władze w Kijowie tłumaczyły że nie mogą dokonać remontu ze względu na „ostrzał” (oczywiscie ze strony ‚separatystów”) oraz leżące wzdłuż niego „niewypały” i „niewybuchy”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4006304-nachalos-razmynyrovanye-y-remont-yuzhnodonbasskoho-vodoprovoda

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Odnośnie zapowiadanego przez „generalissimusa” Poroszenkę przyznania ukraińskim cerkwiom „autokefalii” przez Patriarchat Konstantynopola. W Stambule odbyło sie spotkanie Patriarchy Konstantynopola Bartłomieja z Patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem. Oficjalnie rozmowy miały przebiec w ‚spokojnej atmosferze” i dotyczyć głównie „odpowiedzialnosci obu przywódców religijnych za podległe im koscioły oraz wiernych”, jak stwierdził m.in patriarcha Cyryl nie ujawniajac jednak ich szczegółów, czyli czy poruszono „kwestię ukraińską”;
  https://strana.ua/news/158766-patriarkh-kirill-polozhitelno-okharakterizoval-perehovory-s-patriarkhom-varfolomee.html
  Z kolei kolejny kosciół prawosławny, tym razem Cerkiew Serbska, wypowiedział się przeciwko przyznaniu „autokefalii” Ukrainie;
  https://strana.ua/news/158785-serbskij-patriarkh-napisal-varfolomeju-pismo-s-prosboj-ne-predostavljat-tomos-ukraine.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Tymczasem nieoczekiwanym „geniuszem strategicznym” wykazał się ukraiński parlamentarzysta („Front Ludowy” byłego premiera Jaceniuka) i były „dowódca” jednego z tzw. ukraińskich batalionów ochotniczych Jurij Bereza, który ogłosił ze flote rosyjska na M.Azowskim można zniszczyć w 5 do 10 minut, tylko trzeba „dobrze porozmieszczać baterie [artylerii i rakietową];
  https://strana.ua/news/158773-jurij-bereza-zajavil-o-hotovnosti-unichtozhit-rossijskoj-flot-v-azovskom-more.html
  Warto przy tym przypomnieć „rolę” jaka odegrał ‚strateg” Bereza podczas walk w tzw. kotle iłowajskim z którego zwiał wraz ze swoim ówczesnym zwierzchnikiem ukraińskim generałem Chomczakiem…
  >https://www.youtube.com/watch?v=WPC0RId3wPQ
  >https://www.youtube.com/watch?v=akdy3vLOIg8

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ps. Szczególnie polecam drugi link z reportażem kanału ukraińskiej telewizji z ówczesnego Dniepropietrowska (obecnie Dniepr), gdzie o zdradzie i dezercji Berezy opowiada m.in „oficer” Sziłow z tzw. batalionu „Donbas” ten sam co to opowiadał w co ranny został „Semen Semenczenko” (właściwe Kostia Griszin)

   Polubione przez 1 osoba

 12. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej w związku z zamachem przeprowadzonym w Doniecku, w którym zginął lider Republiki Donieckiej, a jeden z jej ministrów, oraz przypadkowa kobieta, zostali ranni wszczął sprawę karną dotycząca dokonania „aktu międzynarodowego terroryzmu”;
  https://strana.ua/news/158874-sledkom-rossii-vozbudil-delo-o-mezhdunarodnom-terrorizme-iz-za-ubijstva-aleksandra-zakharchenko.html
  Z kolei przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Wołodin ogłosił ze zabójstwo Zacharczenki praktycznie ‚wyzerowało” porozumienia mińskie i wszystkie „kroki” jakie podjęła Rosja, i uczestniczący w tym procesie, w celu pokojowego rozwiazania procesu pokojowego na wschodzie Ukrainy. Przypomniał takze że już niejednokrotnie na Ukrainie KIJOWSKI REŻIM likwidował niewygodnych dla niego działaczy, polityków oraz dziennikarzy oraz oskarżył władze w Kijowie o stosowanie „metod terrorystycznych” na Donbasie. Wezwał także Zgromadzenie Parlamentarne OBWE by dokonało oceny tego co się stało, i wezwało władze Ukrainy do rozliczenia się za to przestępstwo”;
  http://tass.ru/politika/5512364

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Tymczasem w Doniecku na nadzwyczajnym posiedzeniu najwyższych władz Republiki wyznaczono pełniącego obowiązki prezydenta, którym został jeden z dotychczasowych wicepremierów, pochodzący z Krasnodaru, a następnie mieszkający w Doniecku Dmitrij Trapeznikow, który od samego początku służył w szeregach „opołczenia”. Co ciekawe z jego biografii można sie dowiedzieć że był powiązany z donieckimi kregami biznesowymi (m.in w latach 2001 – 2005 był menadżerem piłkarskiego klubu z Doniecka „Szachtar”);
  https://colonelcassad.livejournal.com/4424103.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Dla zainteresowanych, o zamachu w Doniecku ukraiński portal „Strana.ua’, a w nim m.in opinie z „drugiej strony”, czyli były zastępca gubernatora obwodu dniepopietrowskiego gdy był nim oligarcha Kołomojski, Giennadij Korban o tym ze „zapachniało wojną [na pełną skalę]”. Z kolei dziennikarz Ołeksij Romanow przestrzega przed tym ze teraz Ukraina może pogrążyć się w ‚wojnie terrorystycznej”, na zamachy (z obydwu stron);
  https://strana.ua/news/158822-zakharchenko-pohib-pri-vzryve-v-donetske-31-avhusta-2018-foto-video.html

  Polubione przez 2 ludzi

 15. W temacie wczorajszych wydarzeń, jak informują źródła z Doniecka, wraz z Zacharczenką zginał jeden z jego ochroniarzy, rannych zostało łącznie 12 osób, w tym szefowa mlodzieżówki organizacji „macierzystej” Zacharczenki, czyli „Oplot” (60 % ciała poparzone);
  http://dnr-news.com/dnr/46813-vmeste-s-zaharchenko-pogib-ego-ohrannik-esche-12-raneny-utochnennye-dannye-minzdrava.html
  Potwierdziła sie informacja że ładunek wybuchowy był umieszczony wewnątrz lokalu, czyli niestety w sprawę musiał byc zamieszany ktoś z najbliższego otoczenia Zacharczenki, w szczególnosci z jego osobistej ochrony, która miała ów lokal mieć oficjalnie „pod swoją opieką’;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4424614.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.