Wojna domowa na Ukrainie 2.09.2018r.- 1183 dzień od nowego rozejmu.


Szef rosyjskiej dyplomacji minister Siergiej Ławrow oświadczył, że po zabójstwie przywódcy DRL Aleksandra Zacharczenki w najbliższym czasie nie dojdzie do spotkania przedstawicieli krajów formatu normandzkiego.

„W obecnej sytuacji nie możemy mówić o kolejnym spotkaniu w formacie normandzkim, jak chciałoby tego wielu europejskich partnerów. To poważna sytuacja, którą należy przeanalizować. Aktualnie się tym zajmujemy”— oświadczył Ławrow, dodając, że „zamach bombowy na Zacharczenkę w kawiarni ‚Separ’ w centrum Doniecka w piątek 31 sierpnia był prowokacją”.

W podobnym tonie wypowiedział się również rzecznik kancelarii prezydenta Rosji, Dmitrij Pieskow, który powiedział, że „śmierć Zacharczenki zamyka drogę przed realizacją porozumień z Mińska”.

Także inni wysocy rangą rosyjscy politycy podkreślają, że zamordowanie Zacharczenki jest ciężkim ciosem dla starań o pokojowe uregulowanie kryzysu ukraińskiego. Wśród tej grupy polityków znajduje się także przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin który uważa, iż „śmierć Zacharczenki w zamachu bombowym sprawia, że porozumienia z Mińska stają się całkowicie bezużyteczne”.

Jak na razie w tej kwestii liderzy DRL nie wypowiadają się, co może być wyrazem szoku po tak gwałtownej zmianie układu władzy na najwyższych jej szczeblach po zabójstwie Aleksandra Zacharczenki w wyniku zamachu dokonanego dwa dni temu w kawiarni „Separ” w centrum Doniecka.

Nie obciążony tym balastem- szef resortu dyplomacji ŁRL, Władysław Dejnego, który reprezentował Ługańską Republikę Ludową jako negocjator w rozmowach w Mińsku, oświadczył, że:

„Mińsk pozostaje jedynym instrumentem, którym dysponujemy dla pokojowego uregulowania konfliktu”. Dodając przy tym, że śmierć Zacharczenki „niczego tu nie zmienia”.

Oczywiście nie zmienia w sensie harmonogramu i tematyki spotkań grup roboczych w Mińsku, ale na poziomie kwartetu normandzkiego, już zmienia bardzo dużo. Wynika to z tego, że dokonując zamachu na przywódcę DRL, a więc kraju będącego podmiotem porozumienia mińskiego, strona ukraińska zakwestionowała w ten sposób sens podpisanego przez siebie porozumienia o dążeniu do uregulowania konfliktu na drodze pokojowej. Zamach na szefa jednej z republik jasno pokazał prawdziwe zamiary Kijowa wobec liderów i ludności zbuntowanej części Donbasu.

Aleksander Zacharczenko jest już szóstym liderem prorosyjskich separatystów z Donbasu zabitych w ciągu czterech lat toczącego się konfliktu zbrojnego. I jak dotychczas nie skazano, ani nawet przekonująco nie wskazano kto był organizatorem i wykonawcą tych wszystkich zamachów. Pomimo to, że ich ofiarami były ikony powstania antyukraińskiego w Donbasie.

Rosja natychmiast oskarżyła Ukrainę, że to ona odpowiada za zamach na lidera Donieckiej Republiki Ludowej. Osobiście prezydent Rosji, Władimir Putin wyraził ubolewanie z powodu jego śmierci i powiedział, że spodziewa się, że sprawcy tego morderstwa staną przed sądem. W liście opublikowanym na stronie internetowej Kremla Putin z uznaniem wyraził się o Zacharczence jako o „prawdziwym przywódcy ludowym i dzielnym i zdecydowanym człowieku”.

Na zakończenie dodam jeszcze, że w wyniku zamachu w kawiarni „Separ” była poza Zacharczenką zginęła jeszcze jedna osoba, Wiaczesław Doczenko, zaś sześć innych zostało rannych, w tym pięć lekko i jedna- minister dochodów i podatków, Aleksander Timofiejew (nota bene ukraińskie media poinformowały już o jego śmierci- podobno na operacyjnym stole), który w stanie ciężkim nadal przebywa w szpitalu.

A na poniższym zdjęciu zmartwychwstały Aleksander Timofiejew, osobiście na dzisiejszym (2 września) pożegnaniu swego bliskiego przyjaciela- przywódcy DRL Aleksandra Zacharczenki w Doniecku:

https://www.unian.net/war/10245366-vsled-za-zaharchenko-umer-ministr-dohodov-dnr-timofeev-smi.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym na obu odcinkach frontu- ługańskim i donieckim, było spokojnie i warunki rozejmu szkolnego były przestrzegane przez stronę ukraińską.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 2 вересня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 1 вересня, ситуація в районі проведення операції мала ознаки стабілізації і залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Окупанти 11 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. Озброєння, заборонене Мінськими домовленостями, противник при цьому не застосовував.
Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Кримське, Троїцьке, Південне, Павлопіль, Водяне та Широкине.
Противник помітно зменшив кількість обстрілів, хоча й не припинив їх на час “шкільного” перемир’я повністю.
Підрозділи Об’єднаних сил дотримуються взятих на себе зобов’язань щодо припинення вогню.
Під час ведення бойових дій протягом минулої доби один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, і ще двоє отримали поранення.
Разом з тим, минулої доби три бойовики російсько-окупаційних військ було знищено, ще двох поранено.
Від початку поточної доби противник двічі обстріляв позиції наших військ. На Донецькому напрямку – поблизу Мар’їнки зі стрілецької зброї, на Маріупольському напрямку – зі стрілецької зброї та гранатометів в районі Лебединського. Втрат серед наших оборонців немає.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

Oni chyba co dzień przepisują ten sam komunikat urozmaicając go tylko o różne wątki?

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

52 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 2.09.2018r.- 1183 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ciężko się ogląda ludzi żegnających swojego przywódcę. Zacharczenko był prawdziwy i szczery. Częściej widywany w mundurze niż w garniturze polityka i zawsze blisko ludzi. Taki swój chłop i tak też był postrzegany przez mieszkańców Donbasu. Takiej charyzmy nie miał ani Płotnicki, ani Pasecznik, który co prawda uspokoił nastroje w ŁRL po „dokonaniach” poprzednika, ale moim zdaniem dużo mu brakuje do Zacharczenki.
  Po śmierci Mozgowoja, Giwiego, Motoroli czułem obawę o życie przywódcy DRL. Przeżył 7 zamachów, a i tak w końcu upadlińcy go zamordowali. Podobnie jak pozostałych znanych bohaterów Donbasu. Tylko, że tutaj mamy do czynienia ze śmiercią nie tylko żołnierza, ale przede wszystkim lidera Donieckiej Republiki Ludowej i to pokazuje (dokładnie tak jak szef napisał) jakie są prawdziwe zamiary junty kijowskiej. Ta banderowska banda nie ma żadnych skrupułów. Liczę, że Donbas bez Zacharczenki będzie realizował jego wizję zbliżenia z FR.
  Wieczna chwała i pamięć wielkiemu człowiekowi.

  Polubione przez 9 ludzi

 2. Uwidoczniła się różnica interesów pomiędzy FR a Republikami Ludowymi. Tak jak wcześniej ta pomiędzy „USA & friends” (USA, GB, RP, „szcze ne wmerła”) a UE. Być może ze strony rosyjskiej to jedynie chwilowy „odruch serca” czy „uniesienie się honorem” jak w przypadku UE w lipcu/sierpniu 2014. Oby FR wróciło do negocjacji.

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Tymczasem w wywiadzie dla ukromediów kolejny członek ukraińskiej „wierchuszki”, czyli parlamentarzysta (z frakcji „Partia radykalna” Ołeha Laszki) Ihor Mosijczuk ‚wsypał” ukraińskie „specsłużby” obarczając je odpowiedzialnoscia za dokonanie zamachu w Doniecku. Oczywiście dla Mosijczuka jest to „powód do dumy”, którego Ukraina nie powinna sie wstydzić, a tym bardziej go wypierać;
  https://ria.ru/world/20180902/1527673525.html
  >https://www.youtube.com/watch?v=5najI6BVjNY

  Polubione przez 5 ludzi

 4. OT z Rosji, gdzie „równolegle” odbywają się uroczystości pogrzebowe rosyjskiego piosenkarza i pedagoga, jednego z najbardziej znanych wykonawców muzyki popularnej w Związku Radzieckim, a następnie Rosji Iosifa Kobzona, pochodzacego z Donbasu i wspierajacego jego mieszkańców cały czas od poczatku ich walki;
  https://strana.ua/news/159024-proshchanie-s-kobzonom-prjamaja-transljatsija-iz-moskvy-2-09-2018.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Zameldował wykonanie zadania? W USA przebywajacy tam oficjalnie na uroczystościach pogrzebowych senatora McCaina „generalissimus” Poroszenko spotkał się z (prawie) „wicekrólem Ukrainy”, czyli specjalnym wysłannikiem USA d/s Ukrainy Kurtem Volkerem, z którym miał rozmawiać o sankcjach przeciwko Rosji oraz obecnej sytuacji na Donbasie;
  https://strana.ua/news/159011-poroshenko-s-volkerom-obsudili-vazhnost-usilenija-davlenija-narossiju.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. I jeszcze (pośrednio) o Poroszence, wykorzystując i manipulując nagraniem jego głosu, znani rosyjscy prankerzy Wowan i Leksus „wsadzili na minę” szefa ukraińskiego resortu obrony Połtoraka. Strona ukraińska oczywiscie wszystkiemu zaprzecza i informuje że „poznano sie od razu na podstępie”, ale prankerzy podają ze udostepnią niedługo pełne nagranie rozmowy w którym m.in Połtorak ma się tłumaczyć z „ostatnich wydarzeń w strefie OZS’ (czyli zamachu w Doniecku) i w zwiazku z nimi zdecydować sie na złożenie rezygnacji ze stanowiska;
  https://strana.ua/news/159034-pranker-leksus-zajavil-chto-poltorak-v-razhovore-s-audiorobotom-sohlasilsja-ujti-v-otstavku.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W temacie innego głośnego ‚zdarzenia’ na Ukrainie, czyli „samobójstwa” jakie miał popełnić były ukraiński pilot wojskowy kapitan Władisław Wołoszyn, który po tym jak że skandalem odszedł ze służby wojskowej został dyrektorem portu lotniczego w Mikołajowie. Obecnie śledczy maja koncentrować sie na trzech wersjach śmierci Wołoszyna, dwóch o jego samobójstwie z powodu ;stanu psychicznego” oraz jednej o „samobójstwie do którego ktoś go namówił (przymusił?)”;
  https://strana.ua/news/159023-pochemu-vladislav-voloshin-pokonchil-s-soboj-versii-politsii.html
  Dla przypomnienia, Wołoszyn w czasie swojej służby wojskowej dokonywał nalotów na cele (cywilne) w tzw. strefie ATO, a także według niektórych z wersji dotyczących sprawy zestrzelenia malezyjskiego nad Donbasem miał w nim współuczestniczyć;
  >https://www.facebook.com/MilitaryAviationInUA/posts/1578163732225668
  https://www.mk.ru/politics/2015/08/27/letchik-voloshin-sbivshiy-boing-nad-ukrainoy-dal-pokazaniya-prokuroram-niderlandov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ukraińska codziennosć, czyli w Mikołajowie znaleziono w jednym z mieszkań (jak się okazało „wynajmowanym na godziny”) ciało męzczyzny z nożem w plecach, którym okazał się być znany ukraiński naukowiec zajmujący sie m.in sprawa Wielkiego Głodu w latach 30 – tych XX wieku na Ukrainie profesor mikołajowskiego uniwersytetu Mykoła Szytjuk. Na razie nie wiadomo kto i dlaczego zamordował naukowca, choć ‚wynajmowanie na godziny” wskazuje kto z kim sie w takim mieszkaniu spotykał;
  https://novosti-n.org/news/read/150611.html
  I jeszcze jeden „watek historyczny” w tej sparwie, czyli ukromedia informują że dom w kórym znajduje sie to mieszkanie to ten sam w którym doszło w 2012 roku do brutalnego gwałtu i próby zabójstwa Oksany Makar, które to zdarzenia wstrząsneły ówczesną Ukrainą;
  http://www.fokus.tv/news/kim-byla-oksana-makar-brutalnie-zgwalcona-i-podpalona-przez-synow-ukrainskich-notabli/4738

  Polubione przez 4 ludzi

 9. „NOC BANDEROWCÓW” na Ukrainie. W nocy w Równem na jednej z ulic podpalono samochód osobowy, jak sie okazało należący do radnego miejskiego należącego do banderowskiej partii „Swoboda’;
  https://strana.ua/news/159048-novosti-rovno-nochju-sozhhli-avto-deputata-horsoveta-stelmashchuka.html
  Z kolei w nocy w Dnieprze pijak biegał po jednej z ulic i wygrażał przechodniom pistoletem. Na szczeście na miejsce przybyli szybko policjanci i zdołali „zneutralizować” furiata zanim ten zrobił komus krzywdę. Po zatrzymaniu go i przeszukaniu okazało sie ze jest to prawdopodobnie członek banderowskiego ‚Prawego Sektora” (miał przy sobie legitymacje ugrupowania)
  https://strana.ua/news/158978-novosti-dnepra-muzhchina-s-pistoletom-uhrozhal-prokhozhim.html

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Dla zainteresowanych, artykuł z „The New York Times” o tym jak to amerykańskie ‚specsłużby” PRZEZ DWA LATA (!) próbowały ‚zwerbować” rosyjskiego oligarchę Olega Deripaskę, powiązanego blisko z Kremlem i jak poniosły sromotną porażkę, a co gorsza Deripaska miał o wszystkim opowiedzieć na Kremlu;
  >https://www.nytimes.com/2018/09/01/us/politics/deripaska-ohr-steele-fbi.html
  Ps. warto przy tym przypomnieć, ze jak wprowadzano pierwsze sankcje na Rosję w 2014 roku to właśnie najgłośniej w USA bredzono o tym że dotkną one rosyjskich oligarchów, którzy z tego powodu „zwrócą się w stronę Zachodu”, a nawet obalą „reżim Putina”…

  Polubione przez 5 ludzi

 11. OT z Dalekiego Wschodu, gdzie chyba coraz blizej do kolejnego historycznego szczytu, czyli spotkania premiera Japonii z liderem Korei Płn. Szef japońskiego rządu Shinzo Abe miał poinformować ze jest już gotowy do spotkania z Kim Dzong Unem by w końcu rozwiazać wszystkie „drażliwe sprawy” pomiędzy oboma państwami oraz polepszyć ich wzajemne relacje;
  https://korrespondent.net/world/4006653-premer-yaponyy-nameren-vstretytsia-s-hlavoi-kndr
  https://timesofindia.indiatimes.com/world/rest-of-world/north-korea-japan-summit-must-help-resolve-abduction-issue-shinzo-abe/articleshow/65641692.cms

  Polubione przez 3 ludzi

 12. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”, tym razem o organizowanych przez Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej (KPRF) protestom przeciwko reformie emerytalnej w Rosji. Podobno największy z mityngów w Moskwie, zdjęcie opublikował (z „kąśliwym komentarzem”) jeden z najbardziej znanych rosyjskich korespondentów wojennych (tzw. wojenkorów) m.in z Donbasu Aleksander „Sasza” Koc;
  >https://twitter.com/sashakots/status/1036205811377287168
  Plus w temacie, polecam „komenty” pod zdjęciami…
  >https://twitter.com/MoskRussia/status/1035983089527386117

  Polubione przez 2 ludzi

 13. W ukromediach pojawiła sie informacja ze na jednym z „przejść granicznych” na Donbasie po stronie noworosyjskiej zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy próbowali przedostać sie na terytorium pod kontrolą Kijowa. Zatrzymanie ma mieć związek ze sprawą zabójstwa Aleksandra Zacharczenki;
  https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/2529331-bojoviki-dnr-na-linii-rozmezuvanna-zatrimali-dvoh-osib-predstavnik-ombudsmena.html

  Polubione przez 2 ludzi

 14. OT z za Oceanu, czyli w związku z obywającymi sie w USA uroczystościami pogrzebowymi senatora McCaina była ambasador USA przy ONZ Samantha Power napisała że „Pobyt Poroszenki i szefa NATO na pogrzebie McCaina to przesłanie dla Putina oraz Trumpa” (czyli w domyśle jego „agenta”)…

  Polubione przez 1 osoba

 15. Przedstawicielka tzw. sztabu Operacji Zjednoczonych Sił (dawniej ATO) na Donbasie poinformował o przyczynach śmierci ukraińskiego żołnierza w dniu wczorajszym. ‚Ukrowojak” miał zginąć w wyniku eksplozji „niezidentyfikowanego ładunku wybuchowego” w trakcie „prac inżynieryjnych przy swoim posterunku”, czyli wszedł na minę;
  https://strana.ua/news/159114-prichiny-hibeli-ukrainskoho-voennoho-pod-svetlodarskom-1-sentjabrja-shtab-oos.html

  Polubione przez 2 ludzi

 16. Dla zainteresowanych, artykuł z amerykańskiego „The National Interest”, którego autorem jest Doug Bandow z jednego z czołowych amerykańskich thin – thank’ów ‚Instytutu Catona”, a także jeden z asystentów w administracji prezydenta Ronalda Reagana, o tym ze władze w Kijowie moga sobie ‚wybić z głowy” myśli o „odzyskaniu Krymu” ponieważ nie mają na to żądnych szans. Autor przypomniał m.in historię zdobycia Krymu przez Rosję, a także faktycznie przyznał że półwysep został przyłączony do Rosji ponieważ tego chciała większość jego mieszkańców ;
  >https://nationalinterest.org/feature/settle-crimea-referendum-30087
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Cato_Institute
  https://en.wikipedia.org/wiki/Doug_Bandow

  Polubienie

 17. Ot z Rosji, czyli ledwo co w Moskwie pojawił się prezydent Azerbejdżanu Alijew, który m.in podpisał nowe porozumienie o współpracy ekonomicznej pomiędzy Azerbejdżanem i Rosją;
  https://ria.ru/economy/20180901/1527652828.html
  A także poinformował o tym ze Azerbejdżan podpisał w Rosji kontrakty dotyczące zakupów uzbrojenia na łaczną sumę 5 mld dolarów;
  https://ria.ru/world/20180901/1527658900.html
  O swojej wizycie w Moskwie w najbliższym czasie poinformował premier Armenii Paszynian, kraju który jak wiadomo ma „na pieńku” z sąsiadującym z nim Azerbejdżanem;
  https://ria.ru/world/20180902/1527692908.html

  Polubione przez 2 ludzi

 18. Ciekawostki ekonomiczne z Ukrainy. Takie podsumowanie całego tygodnia.
  1) Hrywna leci na łeb na szyję. NBU jednak nie chce pompować kolejnych setek milionów w utrzymaniu kursu. Dalszy spadek hrywny grozi niekontrolowanym wzrostem inflacji (ceny gazu/ropy/benzyny/leków i żywności rosną).
  2) Pogłębia się dziura budżetowa. Deficyt budżetowy Ukrainy (a jeszcze nie zaczęto spłacać zagranicznych zobowiązań na ten rok) wynosi obecnie 14.5 mld hrywien
  3) Podano ilość dywidend jaką zagraniczne spółki mają zamiar wytransportować z Ukrainy- to od 2.5 do 3 mld $ w tym roku. Nowe prawo o obrocie walutami niejako pozwala przetransferować te środki bez troski o podatki 🙂
  4) Premier Ukrainy odłożył podwyżki cen gazu dla ludności -kolejna decyzja (czy tak czy nie) ma zapaść w październiku. Nota bene ceny dla przedsiębiorców poszybowały w górę.
  5) Pomimo nie spełnienia warunków stawianych przez MFW (ceny gazu dla ludności) rząd Ukrainy uważa,ze kolejną pożyczkę z MFW otrzyma (może za to, że korporacje zagraniczne mogą przelewać kasę?)
  https://economics.unian.info/10245339-week-s-balance-hryvnia-continues-its-fall-while-pm-groysman-awaits-imf-mission.html

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.