Wojna domowa na Ukrainie 5.09.2018r.- 1186 dzień od nowego rozejmu.


Dzisiaj (5 września) ambasadorowie państw członkowskich UE podejmą decyzję o przedłużeniu na kolejne sześć miesięcy sankcji wobec Rosji.

Przedłużenie restrykcji musi być jeszcze zaakceptowane przez Radę UE, w której zasiadają ministrowie państw członkowskich. Ale jak wiadomo jest to już tylko formalność.

Sankcje za działania naruszające lub podważające integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy to zamrożenie aktywów i zakaz wjazdu do państw UE.

Obecnie restrykcje obejmują ponad 150 osób: rosyjskich polityków i wojskowych oraz liderów republik donbaskich, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina. Zamrożenie aktywów dotyczy też ponad 40 firm i organizacji. Okres trwania obecnych sankcji obowiązuje do 15 września 2018 roku. A więc po ich kolejnym przedłużeniu będą one stosowane co najmniej do 15 marca roku następnego.

Wprowadzając sankcje przeciwko Rosji UE chce zademonstrować, że nie godzi się, potępia i odrzuca zagraniczną politykę rosyjską wobec jej sąsiada. Jednocześnie te środki, które UE stosuje jako całość i które stosują niektóre z państw członkowskich, np. Polska, nie są skuteczne. Chodzi o to, że największe kraje UE nie zamierzają szczególnie zaszkodzić Rosji, bo w ten sposób uderzyliby w swoje gospodarki. Jednocześnie państwa, które chciałyby bardziej restrykcyjnej polityki wobec Rosji, były i są w UE w mniejszości. Dlatego też UE może sięgać tylko po te instrumenty, na które godzą się wszyscy w UE, a te instrumenty są mało skuteczne. No i w efekcie sankcje na Rosję nie działają, a wręcz przeciwnie, wzmacniają ją wewnętrznie. Na co dowodem jest rosnący dobrobyt Rosjan, czy też ostatnie rekordowe zakupy złota przez rosyjski resort finansów.

No i jeszcze paradoksalnie, niemiecki biznes zwiększa pomimo sankcji eksport do Rosji.

W 2017 roku niemieckie firmy, pomimo sankcji, zwiększyły o 20% eksport do Rosji i liczą na dalszy wzrost obrotów handlowych, choć powrót do poziomu sprzed kryzysu na Ukrainie wydaje się być na razie nieosiągalny.

W efekcie w zeszłym roku Rosja odnotowała wzrost dynamiki PKB na poziomie 2,5%, co jest najlepszym wynikiem od niemal 5 lat. Sprzedaż detaliczna stabilnie rośnie, a przemysłowy indeks PMI sugeruje mocną poprawę w warunkach funkcjonowania rosyjskich firm.

Bank Centralny w Rosji od ponad 2 lat rozluźnia politykę monetarną. W tym czasie stopy procentowe spadły z ponad 16 do 9%. Mimo tak ogromnego cięcia kosztu pieniądza, Centralny Bank Rosji zapowiada, że dotychczas prowadzona polityka pieniężna będzie w dalszym ciągu kontynuowana.

Poprawa globalnej koniunktury i wzrosty obserwowane na rynku surowcowym przełożyły się na ustabilizowanie rosyjskiej waluty i spadek dynamiki inflacji do poziomu najniższego od 5 lat. Co więcej, również inflacja bazowa znajduje się na rekordowo niskim poziomie, a spadek dynamiki cen producenckich sugeruje, że tendencja ta ma szanse się utrzymać.

W efekcie, sankcje przedłużane przez UE stają się wyłącznie elementem gry pozorów, a nie efektywnym narzędziem realnego wpływania na politykę prowadzoną przez Rosję.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Na Donbasie odnotowano kolejny dzień spokoju, który może jest tylko przysłowiową ciszą przed burzą. Wynika to z tego, że jak ujawniły źródła wywiadu wojskowego DRL, ukraińskie dowództwo wojskowe operacji połączonych sił przygotowało plan ofensywy w Donbasie, mający na celu przejęcie kontroli nad całym wybrzeżem Morza Azowskiego, aż do granicy z Federacją Rosyjską.

Ofensywa ta ma przebiegać zgodnie z poniższym planem:

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил
/ Joint forces operation

1 min.

„Зведення на 07:00 5 вересня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 4 вересня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил стала більш напруженою, проте була цілком контрольованою.

Російські окупанти 24 рази відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому озброєння, заборонене Мінськими домовленостями, ворог не застосовував.

Противник вів прицільний вогонь із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. На одній з ділянок ворог також застосував протитанкові ракетні комплекси.

Російсько-окупаційні війська здійснювали обстріли позицій Об’єднаних сил в районах населених пунктів Щастя, Трьохізбенка, Кримське, Майорськ, Новгородське, Піски, Красногорівка, Мар’їнка, Богданівка, Гнутове, Лебединське, Водяне та Широкине.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не допущено.

За даними розвідки, протягом доби одного окупанта знищено та ще двох поранено.

Зранку ворог обстріляв позиції Об’єднаних сил поблизу Водяного з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Втрат серед українських військовослужбовців немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Zajcewa:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

87 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.09.2018r.- 1186 dzień od nowego rozejmu.

  1. W internecie na decyzje sądu w Aix-en-Provence pożalił się Ambasador Ukrainy we Francji. Okazało się bowiem że sąd odmowił wydania nakazu zamknięcia „przedstawicielstwa Republiki Donieckiej” znajdującego się w Marsylii. Z kolei szef „przedstawicielstwa DRL” nazwał wyrok „wielkim zwycięstwem republiki” oraz faktycznym jego uznaniem;
    https://www.rbc.ua/rus/news/frantsii-sud-otkazalsya-zakryt-predstavitelstvo-1536234403.html

    Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.