Wojna domowa na Ukrainie 7.09.2018r.- 1188 dzień od nowego rozejmu.


„Ukraina liczy na apelację po decyzji sądu we francuskim Aix-en-Provence, który nie zgodził się na zamknięcie tzw. przedstawicielstwa Donieckiej Republiki Ludowej w Marsylii”– oświadczyła w czwartek rzeczniczka MSZ w Kijowie Mariana Beca.

Sąd Aix-en-Provence zdecydował wczoraj, że centrum prorosyjskich separatystów z Doniecka w Marsylii nie zostanie zamknięte. Odrzucił tym samym wniosek, złożony w tej sprawie przez francuski rząd.

Poza tym, rzecznik ukraińskiego MSZ zwróciła uwagę na to, że rosyjskie media uznały decyzję francuskiego sądu za zalegalizowanie DRL, która, według oficjalnej wykładni Kijowa, jest organizacją terrorystyczną. Dlatego też wyjaśniła ona, że „w żaden sposób nie chodzi o legalizację organizacji terrorystycznej, jak to próbują przedstawiać rosyjskie media”.

„Mamy nadzieję, że apelacja rozwiąże ten problem i działalność tej organizacji zostanie wstrzymana”– podkreśliła rzecznik ukraińskiego MSZ.

Głos, w tej bulwersującej ukraińskie władze sprawie, zabrał również ambasador Ukrainy we Francji, Olech Szamszur:

„Jestem głęboko rozczarowany decyzją sądu w sprawie tzw. centrum przedstawicielskiego DRL we Francji. Liczymy, że zostanie ona zaskarżona przez prokuraturę; działalności przedstawicielstwa terrorystycznej DRL we Francji w końcu należy położyć kres”– napisał Szamszur na Twitterze.

No cóż, ma prawo być zaniepokojonym 🙂

Poza tym w sprawie otwartego w 2017 roku przedstawicielstwa DRL interweniował wcześniej u francuskich władz ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin. Wtedy to Służba Bezpieczeństwa Ukrainy informowała, że związani z przedstawicielstwem DRL w Marsylii obywatele Francji odwiedzali Rosję oraz Krym, a także odwiedzili Donieck. Dodam, że film dokumentujący obecność francuskiej delegacji w Donbasie zamieściłem w swojej relacji z tego okresu.

Na koniec można zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście uznanie przez francuski sąd legalności istnienia przedstawicielstwa DRL w Marsylii oznacza również za zalegalizowanie samej DRL?

Oczywiście, że wyrok sadu dokładnie to oznacza, bo legalizując przedstawicielstwo uznał jednocześnie fakt istnienia DRL i nie dość tego zezwolił mu na kontynuowanie działalności na terytorium Francji. Na tym polega państwo prawa, czego nie rozumieją nasi macherzy polityczni oraz ich przyjaciele z Ukrainy.

Prawo jest podstawą demokracji, bez którego jest ona tylko fasadową demokracją, zwaną też „ułomną” (http://www.radiownet.pl/publikacje/kaczynski-w-polsce-mamy-ulomna-demokracje, https://www.sida.se/globalassets/global/about-sida/sa-arbetar-vi/eiu_democracy_index_dec2011.pdf ), a Polska właśnie tak jest klasyfikowana. Zaś rządy PiS nie tylko, że tego stanu rzeczy nie zmieniają, ale jeszcze bardziej pogłębiają proces bezprawia.

Na zakończenie cytat z Wikipedii:

„Współczesne państwa demokratyczne

Przy zastosowaniu wskaźnika demokracji, następujące kraje zostały sklasyfikowane w 2011 jako demokracje pełne:

1. Norwegia
2. Islandia
3. Dania
4. Szwecja
5. Nowa Zelandia

6. Australia
7. Szwajcaria
8. Kanada
9. Finlandia
10. Holandia

11. Luksemburg
12. Irlandia
13. Austria
14. Niemcy
15. Malta

16. Czechy
17. Urugwaj
18. Wielka Brytania
19. Stany Zjednoczone
20. Kostaryka

21. Japonia
22. Korea Południowa
23. Belgia
24. Mauritius
25. Hiszpania

Jako wadliwe demokracje określa się następujące kraje:

Argentyna, Benin, Botswana, Brazylia, Bułgaria, Chile, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Dominikana, Estonia, Filipiny, Francja, Ghana, Grecja, Gujana, Indie, Indonezja, Izrael, Jamajka, Kolumbia, Lesotho, Litwa, Łotwa, Macedonia, Malezja, Mali, Meksyk, Mołdawia, Mongolia, Namibia, Panama, Papua-Nowa Gwinea, Paragwaj, Peru, POLSKA, Portugalia, Południowa Afryka, Republika Zielonego Przylądka, Rumunia, Salwador, Serbia, Słowacja, Słowenia, Sri Lanka, Surinam, Tajlandia, Tajwan, Timor Wschodni, Trynidad i Tobago, Węgry, Włochy, Zambia.”

Proszę zwrócić uwagę, że w klasyfikacji tej nie pojawia się słowo „UKRAINA”, a więc i my jako, że obecnie na potęgę się ukrainizujemy, aby doścignąć ten wzorzec systemowy, jaki wykształcił się w pocie czoła ukraińskich oligarchów, również możemy się któregoś pięknego dnia znaleźć poza tą klasyfikacją, a więc jako państwo bez żadnej wątpliwości niedemokratyczne.

https://mfa.gov.ua/ua/press-center/briefing/1308-videointervju-rechnici-mzs-ukrajini-marjani-beci-shhodo-mirotvorchoji-misiji-na-donbasi-ukrajinsykih-politvjazniv-pitannya-bezpeki-gromadyan-ukrajini-v-rf,

https://twitter.com/Shamshur_O,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Demokracja.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Na początku chciałbym uzupełnić wczorajszą relację, o informację o tym, że okazało się jednak, iż w środę było więcej niż jeden ostrzał dokonany ze strony ukraińskiej terytorium DRL.

Te dodatkowe ostrzały miały miejsce w nocy, w godzinach, od 22:45 do 00:10, i przeprowadzono je w rejonie Gorłówki (kopalnia im. Izotowa), Zajcewa , ponownie Komiternowa i ostatni w rejonie Jasinowatej. Łącznie w tym czasie dokonano czterech ostrzałów.

W rezultacie tych ostrzałów został uszkodzony dom jednorodzinny w Komiternowie znajdujący się przy ulicy Achmatowej nr. 37.

Łącznie więc, po uzupełnieniu tych danych, okazało się, że ukraińscy żołnierze przedwczoraj 17 razy naruszyli warunki zawieszenia broni.

W/w wymieniona aktywność strony ukraińskiej przeniosła się na kolejne godziny wczorajszej nocy, i tak, od godziny 00:55 do 01:30, z kierunku Awdiejewki osstrzeliwane były okolice Mineralnoje. Ostrzał tam prowadzono przy użyciu broni maszynowej. Kolejny z tej serii ostrzałów miał miejsce w godzinach, od 02:15 do 02:45, i prowadzony był również przy użyciu broni maszynowej, z kierunku Awdiejewki w stronę Jasinowatej.

Łącznie minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu, opancerzonego wozu bojowego, różnego typu granatników oraz broni maszynowej, 19 razy ostrzeliwali terytorium DRL, w rejonie: Gorłówki (kopalnie im. Izotowa i im. Gagarina), Jasinowatej, Spartakusa, Doniecka (osiedle Trudowskie), Nowaja Tawria, Zajczenko, Dzierżyńskoje, Krasnoramieńskoje, Leninskoje, Oktiabra, Sachanki i Komiternowa. W efekcie zostało uszkodzone mieszkanie nr. 4 w bloku na ulicy Woznieńskiego nr. 30 w Gorłówce oraz w różnym stopniu nasilenia, 11 domów w Komiternowie. Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadło 178 pocisków.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (6 min), z kierunku Krymskoje w stronę Sławianoserbska, 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Jak widać, ukraińskie dowództwo operacji połączonych sił, uznało, że czas zakończyć rozejm szkolny.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення на 07:00 7 вересня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 6 вересня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася напруженою, проте була цілком контрольованою.
Російські окупанти 28 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому озброєння, заборонене Мінськими домовленостями, ворог не застосовував.

Противник вів прицільний вогонь із озброєння БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Російсько-окупаційні війська здійснювали обстріли позицій Об’єднаних сил в районах населених пунктів Кримське, Золоте-4, Майорськ, Південне, Піски, Красногорівка, Мар’їнка, Чермалик, Павлопіль, Гнутове, Водяне, Лебединське та Широкине.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не допущено.

За даними розвідки, протягом доби двох окупантів знищено та ще трьох поранено.

Від початку доби ворог п’ять разів обстріляв позиції Об’єднаних сил поблизу Кримського, Гнутового та Водяного. При цьому, грубо порушивши умови „шкільного” перемир’я, по позиціях поблизу Кримського вогонь вівся із застосуванням артилерії. Втрат серед українських захисників немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z osiedla Trudowskie na zachodnich obrzeżach Doniecka:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

64 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.09.2018r.- 1188 dzień od nowego rozejmu.

 1. Podczas rutynowej kontroli na przejściu granicznym z Ukrainą w Hrebennem celnicy udaremnili przemyt obrazu, prawdopodobnie pędzla Marca Chagalla. Do Polski zamierzał go wwieźć 51-letni Ukrainiec.
  „Gdyby obraz okazał się autentyczny, byłoby to niewątpliwie jedno z najbardziej spektakularnych ujawnień ostatnich lat. Z niecierpliwością czekamy na ekspertyzę autentyczności dzieła” – poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Marta Szpakowska.
  https://kultura.onet.pl/wiadomosci/obraz-chagalla-przejety-na-granicy-z-ukraina-to-moze-byc-najbardziej-spektakularne/cwr4cfs

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Wieści z Donbasu, czyli „Wielka czystka” w Republice Donieckiej po tym jak na stanowisko p.o. lidera republiki powołano Denisa Puszylina. Ukromedia informują że w Doniecku republikańskie ‚specsłużby’ prowadzą rewizje w siedzibie resortu finansów, którym kierował ranny w zamachu w Doniecku Aleksandr Timofiejew „Taszkient”, a który miał „wyjechać do Rosji’;
  http://novosti.dn.ua/news/284703-v-donecke-nachalys-obysky-v-mynfyne-dnr
  Z kolei strony noworosyjskie informują że p.o. lidera republiki Denis Puszylin zwolnił Timofiejewa ze stanowiska i mianował nowego szefa republikańskiego resortu finansów;
  https://dan-news.info/politics/timofeev-snyat-s-dolzhnosti-glavy-mindoxodov-na-ego-mesto-naznachen-lavrenov.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Ps. Warto przy tym przypomnieć „głos ze środka”, czyli opinie którą po śmierci Aleksandra Zacharczenki opublikował p. Dawid Hudziec;
   http://www.mysl-polska.pl/1666
   Cytat ‚Jest jeszcze nieformalny lider Opłotu, minister skarbu Timofiejew. On, mając za sobą aktywistów mógłby po jakimś czasie konkurować z byłym już szefem państwa, przy czym w otwarty konflikt wątpię. Jednocześnie „Taszkient” jest najbardziej znienawidzoną osobą przez każdego kto republice/systemowi ma coś do zarzucenia. Oskarżany o nadużycia władzy i prześladowania opozycjonistów szerszej sympatii mógłby nie zdobyć, ale jak mówiłem: medialny monopol rozwiązuje kwestie tego, czy ogółowi coś się podoba, czy nie’

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.