Wojna domowa na Ukrainie 8.09.2018r.- 1189 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (7 września) w Doniecku Rada Ludowa wybrała nowego p.o. przywódcy DRL i jednocześnie ogłosiła datę wyborów na 11 listopada tego roku.

Tym razem obowiązki przywódcy DRL objął dotychczasowy przewodniczący Rady Ludowej, Denis Puszylin. Wybory nowego przywódcy i Rady Ludowej mają się odbyć 11 listopada.

Zawirowania na szczytach władzy w DRL wywołała śmierć zabitego 31 sierpnia w zamachu bombowym przywódcy DRL Aleksandra Zacharczenki. Następnego dnia jego obowiązki przejął wicepremier Dymitr Trapeznikow.

Jednak okazało się, że po przeanalizowaniu przez prokuraturę doniecką Konstytucji DRL, jednak nominacja Dymitra Trapeznikowa była nielegalna i sprzeczna z konstytucją DRL. Chodzi tu o to, że po śmierci przywódcy republiki jego mandat wygasa, zaś jego obowiązki przejmuje pierwszy zastępca prezesa rady ministrów. Ale jak się okazało Aleksander Zacharczenko nie miał swojego pierwszego zastępcy, a jedynie trzech zwykłych zastępców, wśród których był również Trapeznikow. Prokurator DRL Andrij Spiwak oznajmił, że po śmierci Zacharczenki wszyscy członkowie jego rządu powinni podać się do dymisji, a jego następcę powinna wyznaczyć Rada Ludowa.

W efekcie wczoraj zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Ludowa DRL i tam po przegłosowaniu wniosku i powierzyła pełnienie obowiązków przywódcy DRL Puszylinowi.

Jeśli zaś chodzi o wyznaczony już termin nowych wyborów w DRL, to wynika on z tego, żeby w najbliższym z możliwych terminów dokonać wyboru na stanowisku przywódcy republiki i w ten sposób uporządkować formalnie fakt zaburzeń na najwyższym stanowisku po zamachu na Aleksandra Zacharczenkę.

Oczywiście na wyznaczoną już nową datę wyborów w DRL, natychmiast zareagowało ukraińskie MSZ, które wczoraj wydało na ten temat oświadczenie. W oświadczeniu tym napisano, że ogłoszone przez separatystów w Donbasie wybory przywódców samozwańczych republik oraz tzw. parlamentów są prowokacją ze strony Rosji i naruszają mińskie porozumienia w sprawie uregulowania konfliktu w tym ukraińskim regionie:

„Takie działania Kremla stanowią brutalne naruszenie zobowiązań przez Federację Rosyjską, będącą stroną porozumień mińskich”.

Zarzut ten jednak jest chybiony, bo porozumienia zawarte we wrześniu 2015 roku w Mińsku na Białorusi przewidują przeprowadzenie przedterminowych wyborów władz lokalnych w kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów częściach obwodów donieckiego i ługańskiego. Porozumienie to podpisali przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz republik donbaskich.

„W razie przeprowadzenia fałszywych ‚przedterminowych’ wyborów ich wyniki będą nieważne, nie będą miały żadnych skutków prawnych oraz nie zostaną uznane ani przez Ukrainę, ani przez wspólnotę międzynarodową”– napisano w dalszej części oświadczenia ukraińskiego MSZ.

Dodając dalej, że:

„Takie prowokacyjne działania Rosji świadomie naruszają porozumienia mińskie i mogą zniweczyć intensywne wysiłki międzynarodowe na rzecz uregulowania sytuacji, która jest następstwem zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie oraz okupowania przez nią części terytorium naszego suwerennego państwa”.

Jak już wyżej wykazałem, wyznaczenie terminu nowych wyborów, nie jest złamaniem porozumień mińskich, które to przewidują, a więc w żaden sposób nie mogą zniweczyć intensywnych wysiłków międzynarodowych na rzecz przywrócenia pokoju w Donbasie. Natomiast strona ukraińska, od samego początku podpisania obu umów mińskich, robi wszystko co w jej mocy, aby nie wypełnić ich postanowień.

Prawdopodobnie w ten sposób junta kijowska wypełnia polecenia płynące od jej mocodawców za oceanu. A celem ich jest destabilizowanie sytuacji na zachodnich granicach FR.

https://colonelcassad.livejournal.com/4440294.html,

https://colonelcassad.livejournal.com/4438981.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym sytuacja wzdłuż linii styku w DRL uległa dalszemu pogorszeniu.

I tak, pierwszy z piętnastu ostrzałów, miał miejsce o godzinie 12:45, kiedy to przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (29 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, ukraińscy żołnierze z kierunku wsi Szumy ostrzeliwali teren kopalni im. Izotowa, na północnych obrzeżach Gorłówki.

W tym punkcie frontu, ukraińscy żołnierze jeszcze cztery razy dokonali ostrzałów, w tym dwa razy ostrzeliwując teren kopalni im. Gagarina i raz rejon Zajcewa. Ostrzały prowadzone były do godziny 22:50 przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (5 wystrzałów) oraz granatników: RPG-7 (2 granaty) i SPG-9 (1 granat) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej.

O godzinie 13:10, ukraińscy żołnierze przeprowadzili pierwszy- z serii sześciu, z których ostatni miał miejsce o godzinie 21:00- ostrzałów w rejonie południowego odcinka frontu. Ostrzeliwane tam były okolice, Nowej Tawrii, Komiternowa i Sachanki. Ostrzał prowadzono tam przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (5 wystrzałów) i automatycznego granatnika AGS-17 (29 granatów) oraz SPG-9 (3 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Natomiast od godziny 15:00 rozpoczęto ostrzał rejonu Doniecka. Łącznie dokonano w tym rejonie czterech ostrzałów, z których ostatni zakończył się o godzinie 20:40. Ostrzeliwano tam zachodnie obrzeża Doniecka w rejonie kopalni Trudowskiej a także osiedla Trudowskie oraz wieś Mineralnoje koło Jasinowatej i zachodnie obrzeża miejscowości Spartakus. Ostrzał prowadzony był przy użyciu granatników: AGS-17 (około 50 granatów) i SPG-9 (1 granat) oraz broni maszynowej w tym ciężkiej.

W sumie ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, wczorajszego dnia, 18 razy naruszyli reżym ciszy.

Poniżej wykres graficzny liczby naruszeń warunków rozejmu na linii styku w DRL przez ukraińskich żołnierzy w ciągu minionego tygodnia:

Natomiast na ługańskim odcinku frontu nadal utrzymuje się spokój.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 8 вересня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 7 вересня, ситуація в районі проведення операції продовжувала загострюватися, проте залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Окупанти 32 рази відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому противник двічі застосував озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Крім того, на Луганському напрямку поблизу населеного пункту Кримське вночі ворог обстріляв позиції Об’єднаних сил з артилерії калібру 152 мм, а вже увечері відкривав вогонь по опорному пункту в районі Світлодарської дуги з міномету калібру 120 мм.

Так, протягом минулої доби ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Малинове, Щастя, Кримське, Оріхове, Катеринівка, Луганське, Світлодарськ, Південне, Новгородське, Опитне, Авдіївка, Павлопіль, Гнутове, Лебединське та Водяне.

Під час ведення бойових дій протягом минулої доби один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, ще двоє отримали поранення.

За даними розвідки, минулої доби було знищено трьох бойовиків російсько-окупаційних військ.

Від початку поточної доби противник тричі обстріляв позиції Об’єднаних сил в районі населених пунктів Кримське, Лебединське та Гнутове з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Втрат серед наших захисників немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Komiternowa:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

72 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.09.2018r.- 1189 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z naszego podwórka

  Senator z ramienia PO Maciej Grubski został zawieszony w prawach członkowskich partii po tym jak udzielił w „Sputniku” wywiadu. Według kolegów z PO wypowiedzi senatora były w złym tonie. Pan Grubski miał min stwierdzić, że jest pod ogromnym wrażeniem” Władimira Putina i „ma do niego pełen szacunek”.
  Grubski powiedział także, że jest przeciwnikiem wspierania Ukrainy w sporze z Rosją. „Wymyśliliśmy sobie wtedy, że wspierając Ukrainę będziemy mieli bufor bezpieczeństwa w stosunku do Rosji. Moim zdaniem tak nie jest, dlatego że Ukraina jest teraz rozchwianym państwem z ogromem problemów, z których prędko nie wyjdzie” – ocenił.
  Senator w wywiadzie odniósł się także do sojuszu z USA. „Wytwarzając atmosferę wrogości w stosunku do Rosji niczego nie zyskujemy, a jedynie na tym tracimy, głównie gospodarczo. Za wszelką cenę chcemy zachować sojusz z Ameryką (…) Jeżeli mamy kupować dzisiaj ropę czy gaz od Saudów czy Amerykanów, które są droższe niż ropa i gaz rosyjski, to trzeba się poważnie zastanowić jaki jest w tym interes Polaka. Wychodzi na to, że żaden, bo każdy Polak dokłada do droższego paliwa. A więc każdy Polak dopłaca swoje pieniądze za wrogą postawę wobec Rosji” – ocenił senator.
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/senator-maciej-grubski-zawieszony-w-platformie-obywatelskiej-za-chwalenie-putina/p9t68t6
  Komentarz: Senator nie powiedział nic nowego poza tym, co jest już znane ogółowi społeczeństwa. Powiem więcej słowa senatora były dość stonowane, nie wspomniał min o pretensjach terytorialnych wobec Polski o łamaniu praw Polaków na Ukrainie (ustawy edukacyjne) i inne.
  Jednak jak widać POPiS to rewers i awers tej samej monety. Mogą w niektórych szczegółach się różnić (która ekipa przy korycie) niemniej w najważniejszych punktach są zgodni. Dlatego senator został ukarany 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Niemiecki farmaceutyczny i agrochemiczny koncern Bayer (Monsanto) otworzył w środę 5. września br. zakłady produkcji nasiennej w miejscowości Poczujky w obwodzie żytomierskim na Ukrainie.
  https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/bayer-przejmuje-monsanto-otrzymal-zgode-rzadu-usa/w1gwh7h
  Jak podaje ukraińskie wydanie Deutsche Welle powołując się na komunikat prasowy koncernu, jest to największe tego typu przedsięwzięcie na Ukrainie i jedno z największych w Europie. Wielkość inwestycji mającej na celu zwiększenie produkcji nasion kukurydzy wynosi 200 mln dolarów.
  Nowy zakład zapewni około 85 stałych i 220 sezonowych miejsc pracy przy produkcji 750 tys. nasion kukurydzy rocznie.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/bayer-otworzyl-na-ukrainie-zaklady-nasienne-jedne-z-najwiekszych-w-europie/

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Z serii sąd sądem a sprawiedliwość musi być po naszej stronie.
  Zwolniono neonazistę z C14 który zranił nożem policjanta który próbował interweniować gdy wandale niszczyli mienie publiczne. Sprawę opisał już wcześniej mania, jednak ja chciałbym się skupić na reakcji ukraińskich polityków, otóż według nich winny jest…policjant. Poniżej cytat:
  „Oburzenie rzekomym przebiegiem interwencji policji wyrażał w sądzie także deputowany Wołodymyr Parasiuk, który chciał poręczyć za Werbowego. „To nie stróże prawa, a po prostu chuligani! Jak to – najpierw bić a potem wyjaśniać, kim są? Co mogło spowodować taką reakcję chłopca? Strach o życie swoje i kolegi. Mam oficjalnie zarejestrowaną broń, zawsze noszę ją przy sobie. I takich ludzi na Ukrainie jest wielu. Następnego razu pracownik policji, który działa bezprawnie, po prostu dostanie kulę w łeb!” – groził w sądzie Parasiuk.”
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/lwow-sad-lagodny-dla-radykala-z-c14-ktory-nozem-zranil-policjanta/
  Komentarz: Jak policjanci maja pracować jeśli powstaje kasta świętych/stojących ponad prawem? Czy policjanci będą chcieli narażać siebie, czy będą chcieli interweniować poza służbą?

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Odnośnie „wstępniaka” i sytuacji w Doniecku, materiał z rosyjskich mediów o niespodziewanym ‚wyjeździe do Rosji” (byłego już) szefa republikańskiego resortu finansów Timofiejewa „Taszkienta’, czyli o jego „machlojkach” gdy urzędował w Doniecku;
  >https://www.youtube.com/watch?time_continue=91&v=vUiwRYcOmBU
  O tym samym z ukromediów;
  https://www.obozrevatel.com/crime/kak-tashkent-biznes-otzhimal-v-donetske-zagovorili-novyie-postradavshie.htm
  Warto przy tym zauważyć że już po samym zamachu w Doniecku pojawiła sie teoria ze jego głównym celem był własnie „Taszkient”, a Zacharczenko miał po prostu pecha i znalazł się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze. Dla przypomnienia, na „Taszkienta” już wcześnie „polowano”.
  https://colonelcassad.livejournal.com/3699822.html
  ps. To że są to wewnętrzne „rozraborki” w DRL nie wyklucza że swoje „paluchy” również „maczały” w tym ukraińskie ‚specsłuzby” na zasadzie „kija wetknietego w mrowisko”…

  Polubione przez 2 ludzi

    • W obu jest bardzo podobny bajzel. Nakładają się na to różne przyczyny, z których jedną najważniejszą jest brak właściwej kontroli, czyli dyktatura wsparta bezkarną siłą.

     A że teraz to wyszło.

     No cóż, kiedyś musiało wyjść, a śmierć Zacharczenki ten proces przyśpieszyła.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 2 ludzi

     • KUMOTERSTWO się niestety kłania. Zacharczenko zapłacił cenę za to że sie otaczał ludźmi z którymi był „na froncie” a którzy jak widać „nie dorośli” do ‚zwykłego rządzenia”, w przeciwieństwie do Płotnickiego który prowadził „politykę” w stylu „nie ma zmiłuj” choćbyś nie wiem kim był i dlatego go właśnie usunięto, bo ten cały „pucz” w Ługańsku został właśnie zaaranżowany przez niezadowolonych „dowódców polowych” którzy wezwali Zacharczenkę. I nie żebym bronił Płotnickiego bo sam był z niego nielichy kawał drania i złodzieja, ale czas pokazał że miał rację, bogdyby ‚Zachar” robił tak samo z różnymi „Taszkientami” i Chodakowskimi to prawdopodobnie żył do dzisiaj, a tak to tylko współczuć Puszlinowi że musi teraz to ‚szambo” sprzątać…
      Ps. Mam nadzieję ze Rosjanie tym razem naprawdę okażą „pomocną dłoń” nie tylko w postaci wsparcia ekonomicznego, ale faktycznie „solidnie przetrzepią” to co się tam porobiło. I jeszcze jedno CHYBA TERAZ KAŻDY ROZUMIE DLACZEGO ROSJANIE NIE KWAPIĄ SIĘ Z UZNAWANIEM REPUBLIK I Z ICH EWENTUALNYM WŁĄCZANIEM W SKŁAD FR…

      Polubione przez 2 ludzi

     • ” CHYBA TERAZ KAŻDY ROZUMIE DLACZEGO ROSJANIE NIE KWAPIĄ SIĘ Z UZNAWANIEM REPUBLIK I Z ICH EWENTUALNYM WŁĄCZANIEM W SKŁAD FR…”- wniosek na 6+ !!!!!!!

      Poza tym, zdajesz sobie sprawę z tego ilu tam jest uśpionych kretów.

      Pozdrawiam.

      Polubione przez 1 osoba

 5. Tymczasem na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie, premier Hrojsman kolejny juz raz przestrzegł przed ogłoszeniem bankructwa przez Ukrainę, jezeli nie zgodzi sie ona na wypełnienie żądan stawianych jej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Dla przypomnienia najważniejsze z nich to „zrównanie cen gazu na Ukrainie z cenami na światowych rynkach”, czyli kolejna niebotyczna podwyżka jego ceny dla mieszkańców Ukrainy, czego „jak ognia” starają się unikac władze w Kijowie (dlaczego chyba nie trzeba tłumaczyć);
  https://www.obozrevatel.com/economics/zabrosili-v-dolgovuyu-yamu-grojsman-predupredil-ob-ugroze-defolta-v-ukraine.htm

  Polubione przez 2 ludzi

 6. OT z Oceanu, czyli „palenie zioła” w jednej ze stacji radiowych w wykonaniu Elona Muska miało kosztować lącznie akcjonariuszy „tesli” 10 % wartosci posiadanych przez nich papierów wartosciowych;
  https://korrespondent.net/business/companies/4009044-pokuryvshyi-marykhuanu-ylon-mask-obvalyl-aktsyy-Tesla-na-10
  Agencja „Bloomberg” informuje ze były szef sztabu wyborczego Donalda Trumpa Paul Manafort przeciwko któremu toczy sie proces w USA szykuje się do uznania sie za winnego, a tym samym zawarcia umowy z prokuraturą (dzieki czemu uzyska niższy wyrok). Dla przypomnienia, z procesu Manaforta decyzją przysięgłych zostały wyłączone sprawy dotyczące tzw.wątku rosyjskiego, a pozostały te z tzw. watku ukraińskiego, czyli „nieprzestrzegania przepisów ustawowych dotyczących ujawnienia lobbowania interesów Ukrainy” oraz „prania brudnych pieniędzy”;
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-09-07/manafort-is-said-to-weigh-plea-deal-to-avoid-new-criminal-trial

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Kolejny skandal wywołany przez brytyjską stację BBC rozeźlił władze w Kijowie. Tym razem ukraiński odpowiednik „dr Goebbelsa”, czyli szef resortu polityki informacyjnej Jurij Stec („pociotek” Poroszenki) „spłodził” pismo protestacyjne do zarządu BBC w związku z tym ze w jednym z kanałów tej stacji nie dośc że jej reporter odwiedził „okupowany’ (wg Kijowa) Krym to jeszcze wielokrotnie nazywał półwysep „rosyjskim”;
  https://www.depo.ua/rus/politics/stec-vimagaye-poyasnen-vid-bbc-schodo-rosiyskogo-krimu-20180907834128
  Dla przypomnienia, wczesniej BBC „podpadło” Ukrainie tym ze w zwiazku ze śmiercią Zacharczenki opublikowało artykuł o „powstaniu na Donbasie”, a nie o „wojnie z Rosja” jak bredzą w Kijowie. Po protestach ze strony władz w Kijowie BBC poprawiło artykuł, ale tez nie tak jakby chcieli „kijowianie” bo zamiast „wojny z Rosją” pojawiła sie fraza o „kryzysie na Ukrainie”

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, artykuł o ‚azowskim kotle”, czyli o rosyjskiej „blokadzie” ukraińskich portów na Morzu Azowskim która faktycznie prowadzi do wstrzymania ich pracy, a co za tym idzie strat dla ukraińskiego budżetu idących w steki milionów hrywien (wg szefa ukraińskiego resortu infrastruktury Omeljana);
  https://strana.ua/articles/analysis/159829-pochemu-rossijane-blokirujut-azovskie-porty-i-chem-eto-hrozit-ukraine.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. OT z Bliskiego Wschodu, czyli szykuje się kolejny ‚spontaniczny majdan” tym razem w Iraku? do „społecznych rozruchów’ doszło w drugim co do wielkosci mieście Iraku czyli Basrze, nie trzeba chyba przypominac że ‚dziwnym trafem” (takim akurat z Langley w amerykańskiej Wirginii) „społeczne rozruchy” miały miejsce gdy w Teheranie odbywało się ważne dla Bliskiego wschodu spotkanie liderów Iranu, Rosji oraz Turcji, a także „przypadkowo” spalono w trakcie rozruchów Konsulat Iranu…
  https://edition.cnn.com/2018/09/07/middleeast/iraq-basra-protests-wedeman-intl/index.html
  https://www.aljazeera.com/news/2018/09/iraqi-protesters-set-fire-iranian-consulate-basra-180907163050613.html
  Plus rosyjski resort obrony wydał oficjalne oświadczenie w którym ujawnił ze w prowincji Idlib szykowane sa kolejne”incydenty z bronia chemiczną” przez tzw. syryjską opozycję plus tzw. białe kaski, o które mają być następne obwinione PRAWOWITE WŁADZE SYRII. WEDŁUG PRZEDSTAWICIELA MINISTERSTWA GENERAŁA KONASZEWA PROWOKACJA MA SIĘ ROZPOCZAĆ NA SYGNAŁ ZE STRONY ‚ZAGRANICZNYCH PRZYJACIÓŁ SYRYJSKIEJ REWOLUCJI”;
  https://www.interfax.ru/world/628440

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Senator Maciej Grubski zapowiedział rezygnację z członkostwa w Platformie Obywatelskiej.
  Grubski powiedział dzisiaj, że decyzja o rezygnacji z członkostwa w partii ma zostać złożona w poniedziałek. Zaznaczył, że sam nie ma nic sobie do zarzucenia, a zachowanie PO uważa za cenzurowanie wypowiedzi, czego się nie spodziewał.
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/maciej-grubski-zapowiedzial-ze-zrezygnuje-z-czlonkostwa-w-po/j6gt19y

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Sąd w Kijowie wydał precedensowy wyrok, który może uderzyc bardzo mocno w i tak „ledwo zipiący” ukraiński budżet. Mianowicie wyrokiem sądu NAKAZANO PAŃSTWU UKRAIŃSKIEMU WYPŁACIĆ MAŁŻEŃSTWU TZW. PRZESIEDLEŃCÓW Z DONBASU 24,5 MILIONÓW HRYWIEN ODSZKODOWANIA ZA UTRACONY PRZEZ NICH MAJĄTEK. WŁADZE W KIJOWIE OCZYWISCIE ZAPOWIEDZIAŁY APELACJĘ, A WARTO PRZY TYM PRZYPOMNIEC ŻE OWYCH PRZESIEDLEŃCÓW Z DONBASU JEST NA UKRAINIE PONAD MILION;
  https://strana.ua/news/160130-pereselentsy-otsudili-u-ukrainy-25-millionov-za-moralnyj-i-materialnyj-ushcherb.html

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Przypomniał o sobie „rosyjski opozycyjny artysta” Piotr Pawlenski, który zbiegł z Rosji do Francji po tym jak o gwałt oskarżyła go jedna z „artystek” z jego ‚teatru”, oczywiscie oficjalnie opuścił Rosję z „powodów politycznych”, a gdy w „wolnej i demokratycznej” Francji próbował przeprowadzić jedną ze swoich „akcji artystycznych” (tzn podpalić drzwi banku) został zamkniety we francuskim więzieniu. teraz Pawlenski, poprzez swoja ‚współpracownice”, skarży się że we francuskim więzieniu jest poddawany „nieludzkim torturom”;
  https://strana.ua/news/160120-khudozhnik-pavlenskij-zajavil-o-pytkakh-vo-frantsuzskoj-tjurme.html
  Ps. Czyżby szykowało się zbieranie nowych podpisów pod petycją ‚uwolnić Pawlenskiego”? No mam nadzieję ze „tęczowi towarzysze” z „Krytyki Politycznej” znowu nie zawiodą, bo jak zawiodą to będzie to znak że sa zwykłymi SZMATAMI działającymi na zlecenie 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Dziwne podobno z powodów „trujacych wyziewów” lecacych ze strony Krymu, z zakładów w Armiańsku, „potruli się” ukraińscy pogranicznicy w obwodzie chersońskim, których przewieziono do szpitali w Odessie;
  https://strana.ua/news/160124-61-pohranichnik-postradal-posle-khimicheskoho-vybrosa-v-armjanske-.html
  Ale urzędnicy z obwodu chersońskiego stwierdzili ze ewakuacja mieszkających w pobliżu granicy z Krymem zwykłych ludzi nie jest potrzebna…
  https://strana.ua/news/160129-iz-khersonskoj-oblasti-ne-budut-evakuirovat-ljudej-iz-za-otravlenija-v-krymu.html

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Taka ciekawostka NBU przeznaczył ponad 700 ml $ z rezerwy walutowej na ratowanie kursu hrywny
  https://economics.unian.info/10252305-nbu-already-spent-over-700-mln-to-support-hryvnia.html
  Komentarz: Nie jestem bootem Poroszenki, niemniej uważam ostatnie akcje NBU za dość rozsądne. Po pierwsze oficjalnie podano do wiadomości, że kurs hrywny nie będzie broniony za wszelką cenę. Wielu ANALityków obruszyło się na tego typu oświadczenie, osobiście uważam to za dobry sposób by „usadzić” cześć spekulantów. Po drugie jednak uratowano kurs ukraińskiej waluty na tyle by najbiedniejsza część ludności nie odczuła wahań (tak bardzo) dotkliwie.
  „Kijów” liczy na nowe tanie kredyty do końca roku. Z komunikatów prasowych wynika że KTOŚ te kredyty już usankcjonował. Nowe, tanie kredyty sa konieczne. Bez pieniędzy z MFW,UE Banku Światowego oprocentowanych raptem po 2% w skali roku, obsługa długu Ukrainy jest niemożliwa. Inni, prywatni inwestorzy zadają oprocentowania minimum na poziomie 7-10 % w sakli roku ( w walucie USD i EUR), co nawet bogate kraje nie mogłyby udźwignąć.
  Kredyt z MFW zapewne zostanie więc przydzielony. Po nim gwarancji na 500 mln euro udzieli UE a kolejne 600 mln da Bank Światowy. Instytucje nie dadzą tych pieniędzy z miłości do Ukrainy/wolności/idei (niepotrzebne skreślić 😀 ) tylko dlatego, ze istnieje ryzyko, Iż w wyborach może wygrać jakiś prorosyjski kandydat.

  Polubione przez 2 ludzi

 15. I jeszcze odnośnie sprawy byłego szefa republikańskiego resortu finansów Timofiejewa „Taszkienta”, wbrew informacjom w internecie nie został zatrzymany w Rosji, a nawet wziął udział w odbywającym sie w jednej z miejscowości w obwodzie moskiewskim „wieczorze pamięci” poświęconym Aleksandrowi Zacharczence, na którym to ‚rej wodzil” były „doradca” Zacharczenki, rosyjski pisarz SF Zachar Prilepin;
  http://rusvesna.su/news/1536410826

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.