Wojna domowa na Ukrainie 9.09.2018r.- 1190 dzień od nowego rozejmu.


Jeszcze tylko pół roku obowiązuje program wparcia Ukrainy przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

Sytuacja gospodarcza na Ukrainie, wbrew optymistycznym zapowiedziom władz, nie poprawia się. Od wybuchu wojny domowej, Ukraina zmaga się z gigantyczną inflacją i ogromnym deficytem na rachunku obrotów bieżących, który przekracza 760 mln dolarów, co stanowi 7,2% PKB.

Nie dość tego, w tym okresie kumulują się na Ukrainie również i inne negatywne czynniki, z których najważniejszym jest zbliżający się termin spłaty potężnego zadłużenia. I tak, tylko w tym roku ukraiński bank centralny musi spłacić aż 12,5 mld dolarów, z czego około jedna trzecia to dług zagraniczny denominowany w walutach obcych, na co kraj musi znaleźć pieniądze w budżecie. A to ciężko będzie dokonać, nawet przy wielomiliardowych wpływach tytułem pracy Ukraińców za granicami kraju, czy też rachitycznemu eksportowi.

Bank Światowy prognozuje, że w tym roku gospodarka Ukrainy może wzrosnąć o 3,5%, co jest możliwe tylko pod warunkiem kontynuowania reform. Bez nich wzrost może spaść poniżej poziomu wypracowanego w ubiegłym roku, który wynosił 2,2% wzrostu PKB. I wyniki za pierwsze półrocze potwierdzają to zastrzeżenie.

W połowie czerwca br. Parlament Europejski (PE)zatwierdził 1 mld euro pomocy makrofinansowej dla Ukrainy. Pożyczka ma pomóc pokryć lukę w finansowaniu kraju. Środki będą wypłacane w dwóch transzach w zależności od podjęcia przez Kijów działań oczekiwanych przez Unię. Eurodeputowani chcą, by warunkiem wstępnym udzielenia pożyczki było poszanowanie przez Ukrainę mechanizmów demokratycznych, w tym wielopartyjnego systemu parlamentarnego, oraz zasad państwa prawa i praw człowieka. Oświadczenie mówi również o tym, że wykorzystanie pomocy UE musi przyczynić się do ograniczenia ubóstwa i do tworzenia miejsc pracy na Ukrainie.

Europarlament domaga się również, by pożyczki były uzależnione od postępów Ukrainy w walce z korupcją, w tym od powołania sądu antykorupcyjnego, zgodnie z zaleceniami Komisji Weneckiej Rady Europy.

Oczywiście na te warunki nie godzi się rządząca junta oligarchiczna, bo spełnienie ich uderzałoby przede wszystkim w ich ciemne interesy. Dlatego też władze w Kijowie jedynie co robią to pozorują zmiany w prawie, tak aby wyglądało, że jednak dostosowują je do wymagań PE.

Dotychczas Unia wypłaciła Ukrainie łącznie 2,8 mld euro, ale w styczniu 2018 r. anulowano dodatkową transzę 600 mln euro, z powodu niepodjęcia przez Kijów działań, od których uzależniona była pożyczka.

Innym źródłem pomocy międzynarodowej dla Ukrainy jest MFW, który marcu 2015 r. zatwierdził program dla tego kraju w wysokości około 17,5 mld dol. Z tym, że program ten kończy się w marcu 2019 r. Po tym terminie pieniądze jakie wcześniej chciał pożyczyć Ukrainie MFW przepadną.

W sytuacji prowadzenia bardzo kosztownej operacji militarnej na południowym-wschodzie kraju (najpierw nazywana ona była operacją antyterrorystyczną-ATO, a obecnie nazywa się Operacją Połączonych Sił-OPS), rozkradania majątku narodowego przez rządzącą grupę oligarchów i ich nacjonalistycznych pomagierów, los Ukrainy jest już chyba przesądzony.

Tym bardziej, że rządzący nią jasno dali do zrozumienia światu, że nie będą realizowali narzuconego im scenariusza reform.

Jak to się może w ostateczności skończyć?

Scenariuszy jest bardzo wiele, np. jednym z nich jest taki, że wojna domowa rozleje się ze zbuntowanego Donbasu na terytorium całego kraju. Kolejnym scenariuszem jest zamach wojskowy, w wyniku którego zostanie od władzy jedna klika, którą zastąpi następna- jeszcze bardziej bezwzględna i skorumpowana.

Powiem tak, jaki by scenariusz nie doszedł tam do skutku, to każdy będzie zły dla Ukrainy, jej obywateli jak i również krajów ościennych.

W ten sposób, min. i my zapłacimy wysoką cenę za amerykańską politykę prowadzoną wobec Rosji. Co nie oznacza, że już nie płacimy, np. utratą korzyści z wymiany handlowej i gospodarczej z Rosją, czy też potężną sumą pieniędzy budżetowych, którą obecnie przekierowuje się na zbrojenia i utrzymanie sił zbrojnych.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym, kolejny już raz z rzędu, wzrosła liczba incydentów zbrojnych, których dopuszczają się ukraińscy żołnierze wobec DRL i jej ludności cywilnej.

I tak, łącznie ukraińscy żołnierze 22 razy naruszyli warunki zawieszenia prowadząc sporadyczny ostrzał na całej długości linii frontu.

W godzinach od 00:05 do 22:55 strzeliwano rejon Sachanki, Leninskoje, Komiternowa i Nowej Tawrii- na południowym odcinku frontu oraz osiedla Trudowskie, Staromichajłowki, Kamienki, Mineralnoje, Jasinowatej, Spartakusa i donieckiego lotniska- na obrzeżach Doniecka, a także Zajcewo i teren kopalni im. Gagarina- na północnych obrzeżach Gorłówki.
Ostrzał prowadzony był głównie w godzinach popołudniowych i nocnych, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (1 mina), automatycznego granatnika AGS-17 (91 granaty) oraz RPG-7/SPG-9 (11 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. Łącznie na terytorium DRL spadły 103 pociski wystrzelone z kierunku ukraińskich pozycji ogniowych.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 9 вересня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 8 вересня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася напруженою, проте була цілком контрольованою.
Російські окупанти 25 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому озброєння, заборонене Мінськими домовленостями, ворог не застосовував.

Противник вів прицільний вогонь із озброєння БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Російсько-окупаційні війська здійснювали обстріли позицій Об’єднаних сил в районах населених пунктів Кримське, Золоте, Луганське, Світлодарськ, Майорськ, Південне, Верхньоторецьке, Красногорівка, Мар’їнка, Павлопіль, Гнутове, Водяне та Лебединське.

Внаслідок обстрілу один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

Також вчора, близько 18:00 внаслідок дорожньо-транспортної пригоди загинуло двоє військовослужбовців Об’єднаних сил.

За даними розвідки, протягом доби двох окупантів знищено та ще п’ятьох поранено.

Від початку доби ворог із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї один раз обстріляв позиції Об’єднаних сил поблизу Водяного. Втрат серед особового складу не допущено.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

Mieszkańcy republiki donieckiej uczcili pamięć oswobodzicieli Donbasu.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.09.2018r.- 1190 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codzienność, czyli w Kijowie zatrzymano członków bandy zajmującej się m.in handlem narkotykami, w skąłd grupy wchodziła „duża liczba wojskowych” oraz jedna osoba cywilna. Jak sie okazało członkowie grupy zajmowali się rozprowadzaniem amfetaminy w jednym ze znajdujących się w obwodzie czernichowskim centrów szkolenia wojsk (czyżby „Desna”?);
  https://strana.ua/news/160228-voennosluzhashchie-vsu-pokupali-narkotiki-v-kieve-i-sbyvali-ikh-v-chernihove.html

  Polubione przez 1 osoba

 2. „Haniebna zdrada”, czyli przebywający w ukraińskim areszcie, pod zarzutem zdrady państwowej, redaktor naczelny portalu ‚Ria Novosti Ukraina” Kirył Wyszynski został laureatem przyznawanej w Rosji nagrody dziennikarzom prześladowanym za swoją pracę, czyli tzw. premią im Anny Politkowskiej;
  https://www.svoboda.org/a/29479783.html
  I jest to tym gorsza ‚zdrada” bo jak wiadomo sama Politkowska była znana ze swojej krytyki w stosunku do Kremla, a za przyczynienie się do jej zabójstwa obwiniany jest właśnie Kreml…

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Trwał już ‚piąty rok krwawych zmagań Ukrainy z rosyjska inwazją”, gdy szef ukraińskiego przedsiębiorstwa „Motor sicz” Wiaczesław Bogusłajew poinformował o tym ze jego firma rozpoczeła „certyfikowanie’ nowych silników turbośmigłowych które mają zostać dostarczone do…rosyjskich zakładów lotniczych na Uralu…
  https://tass.ru/ekonomika/5540461
  A w rosyjskim Gelendżyku w Kraju Krasnodarskim zakończył się „międzynarodowy salon lotniczy” podczas którego firma z USA Seaplane Global Air Services zawarła kontrakt z rosyjskim przedsiębiorstwem na zakup czterech samolotów – amfibii Be-200 w których też mają być wykorzystane silniki wyprodukowane na Ukrainie…
  https://tass.ru/ekonomika/5540861

  Polubione przez 2 ludzi

 4. To dość ciekawe
  Komisja Wołyńskiej Rady Obwodowej wzywa jej deputowanych do przyjęcia uchwały nawołującej do zaprzestania „manipulacji wokół tragedii wołyńskiej” oraz oficjalnego potępienia przez władze Ukrainy „polityki kolonizacji, pacyfikacji i asymilacji Ukraińców” oraz uznania za fakt „wieloletniej okupacji przez Polskę znacznego terytorium Ukrainy”. Proponują też penalizację negowania „zbrodni polskich okupantów na terytorium Ukrainy”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/wolynscy-deputowani-proponuja-penalizacje-negowania-zbrodni-polskich-okupantow-na-terytorium-ukrainy/
  Komentarz: I czy przy takiej postawie władz ukraińskich możliwy jest dialog historyczny?

  Polubione przez 1 osoba

 5. Jednak nie ostrzał FR, a problemy techniczne w kompleksie przemysłowym „Tytana” maja być powodem wzrostu zanieczyszczeń. Strona UKRAIŃSKA przyznała, że to nie wojska FR są odpowiedzialne za zwiększenie emisji szkodliwych substancji w powietrzu.
  Jedną z omawianych teorii jest większe zasolenie wody, jaka jest wykorzystywana przez fabrykę. Jeśli ustalenia ukraińskich ekspertów potwierdziłyby się byłaby to straszliwa zdrada (wzrost zasolenia jest spowodowany zamknięciem ukraińskiego kanału doprowadzającego wodę na półwysep).
  https://wschodnik.pl/ukraina/item/18374-kryzys-ekologiczny-na-krymie-komisja-rzadowa-znalazla-przyczyne.html

  Polubione przez 1 osoba

 6. Tymczasem rząd w Warszawie, po cichu, zwiększa współprace wojskową z Ukrainą
  Rada Najwyższa ratyfikowała Umowę ogólną między Gabinetem Ministrów Ukrainy a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej o współpracy w dziedzinie obronności. Jest to o tyle ciekawe, że władze w Kijowie dość długo zwlekały z zatwierdzeniem porozumienia (Umowa została podpisana 2 grudnia 2016 r)
  https://www.ukrinform.ru/rubric-polytics/2532342-parlament-ratificiroval-oboronitelnoe-soglasenie-s-polsej.html
  Jednocześnie ma ruszyć projekt wsparcia przez stronę polską budowy ukraińskiej fabryki amunicji (!)
  http://ukroboronprom.com.ua/uk/media/ukrayina-za-dopomogoyu-polskyh-tehnologij-gotuye-serijne-vyrobnytstvo-vybuhovyh-rechovyn-i-porohiv.html
  Strona polska ma już właściwie gotową bazę techniczna do budowy linii produkcyjnej dla moździerzy 120 mm.
  https://www.defence24.pl/mspo-2018-daleki-orez-dla-kraba-po-testach

  Polubione przez 1 osoba

 7. Małe OT
  „Chcemy być w tej samej rodzinie wolnych i demokratycznych krajów w ramach UE i NATO. Dlatego mocno popieramy integralność terytorialną Ukrainy, prawo do samostanowienia” „Polska będzie bronić kursu Ukrainy w kierunku integracji europejskiej i euroatlantyckiej”, „Liczymy w Polsce na to, że Ukraina zostanie w przyszłości członkiem UE” – takie zapewnienia/słowa padły ze strony polskiego ministra SZ Jacka Czaputowicza w wywiadzie dla Ukrinform.
  https://www.ukrinform.ru/rubric-world/2533225-acek-caputovic-ministr-inostrannyh-del-polsi.html
  Komentarz: I nawet jednym słowem minister nie zająknął się w sprawie ostatnich wypowiedzi neobanderowców (vide chęć karania na Ukrainie za słowa o rzezi wołyńskiej).

  Polubione przez 1 osoba

 8. Ostro
  Zdaniem partnera zarządzającego firmy inwestycyjnej Capital Times Erica Naimana „problem” zwiększającej się liczby emerytów na Ukrainie „rozwiązują” niskie emerytury, słaba opieka zdrowotna i wzrost cen za media.
  https://glavred.info/chat/770-erik-nayman.html
  komentarz: Przynajmniej prawdę powiedział bez owijania w bawełnę. Trwa utylizacja staruszków na Ukrainie. Jeśli starsze osoby nie mają bliskich, którzy ich wspierają finansowo to niestety umierają w nędzy i zapomnieniu.

  Polubione przez 1 osoba

 9. Były szef ukrobezpieki (SBU) Walentin Naliwajczenko, nieoficjalnie nazywany „rezydentem CIA”, opowiedział o tym że obecnie w SBU zatrudnione sa „osoby o paranormalnych zdolnościach” (podobno sa to m.in ‚specjaliści czytający ludzkie emocje”). Jednocześnie zaprzeczył jednak by ich praca w SBU miała coś wspólnego z „uprawianiem magii”, poinformował także że dośc powszechne jest korzystanie z usług różnorakich „magicznych szarlatanów” ze strony ukraińskich polityków. Podobno wczesniej znany ukraiński dziennikarz śledczy Ołęksandr Dubinskij przekazał informację ze zarzad ukraińskiego banku centralnego (NBU) „konsultował” swoje działania z „wróżką”,a ta miała zlecić „rytuały z użyciem lalek (!) oraz modlitwy”…
  https://antikor.com.ua/articles/257954-ukrainskie_politiki_stojat_v_ocheredjah_k_gadalkam_a_sbu_rabotaet_s_ekstrasensami__nalivajchenko

  Polubione przez 1 osoba

 10. Taka ciekawostka czyli Jurij Łucenko (zwany „kumem Poroszenki”) gdy jeszcze nie był Prokuratorem Generalnym Ukrainy…

  Ps. UKROelyty…

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.