Wojna domowa na Ukrainie 10.09.2018r.- 1191 dzień od nowego rozejmu.


Rozwój sytuacji, na wodach Morza Azowskiego w ostatnich miesiącach, coraz bardziej zaostrza się.

Zaostrzenie to jest wynikiem ukraińskich działań podjętych wobec załogi rosyjskiego statku rybackiego „Nord”, który 25 marca br. został zatrzymany przez Państwową Straż Graniczną Ukrainy na wodach Morza Azowskiego. Statek „Nord” zarejestrowany jest na Krymie.

Za załamanie ukraińskiego prawa statek ten w ostateczności został aresztowany, zaś kapitana statku oskarżono o złamanie ukraińskiego prawa w związku z naruszeniem procedury wjazdu na terytorium tymczasowo okupowanego Krymu i wyjazdu z niego. Według ukraińskiego prawa, wjazd na terytorium tymczasowo okupowane i wyjazd z niego odbywa się tylko i wyłącznie drogą lądową przez specjalnie wyznaczone punkty kontrolne. Przekroczenie tymczasowej granicy z okupowanym przez Rosję Krymem drogą zarówno morską, jak i powietrzną, oraz korzystanie w tym celu z usług rosyjskich przewoźników jest z punktu widzenia ukraińskiego prawa nielegalne.

Na skutek tego bezprawnego incydentu z zatrzymaniem statku rybackiego „Nord” przez Ukraińców, rosyjska Państwowa Straż Graniczna w rewanżu zaczęła dokonywać długotrwałych kontroli ukraińskich i zagranicznych statków handlowych płynących po Morzu Azowskim. Jeszcze na początku maja br. zatrzymania miały charakter wyłącznie prewencyjny, a statki były zatrzymywane nawet na 2-3 godziny w celu sprawdzenia ładunku, przy czym działo się to tylko w Cieśninie Kerczeńskiej. Jednakże w niedługim czasie zaczęły się coraz częstsze rosyjskie kontrole, powodujące dłuższe przestoje statków, również na wodach Morza Azowskiego. Rosyjskie kontrole trwały po 30 godzin, niektóre statki były zatrzymywane kilka razy w trakcie jednego rejsu.

Po wybudowaniu mostu przez Cieśninę Kerczeńską Rosja przejęła kontrolę nie tylko nad tym obszarem morskim, lecz także nad statkami kursującymi wzdłuż cieśniny. Obecnie statki, idące do portów znajdujących się nad Morzem Azowskim, które już opuściły Morze Czarne, są zatrzymywane przez Straż Graniczną w Cieśninie Kerczeńskiej, potem są one często powtórnie zatrzymywane na wodach Morza Azowskiego, gdyż Rosjanie nie są ograniczeni w działaniach i mogą zatrzymywać statki do inspekcji na dowolnym etapie rejsu. Ta sama sytuacja ma miejsce w drodze powrotnej.

Oczywiście działania te nie są bezprawne, bo kontrole statków są zapisane w umowie o współpracy Ukrainy i Rosji na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej z 2003 roku. Zgodnie z umową, każda ze stron może swobodnie poruszać się po całym basenie morskim i odpowiednio kontrolować statki, które wzbudzają podejrzenie, lub z jakiegokolwiek innego powodu. Należy zauważyć, że Ukraina ma takie samo prawo do zatrzymywania statków, jak i Rosja.

Zatrzymywania statków handlowych na kilka dni prowadzą do dużych strat materialnych. Dlatego też kontrahenci zagraniczni mogą zacząć odmawiać rejsów na basen Morza Azowskiego.

Dlatego też ukraińskie władze coraz poważniej zaczęły brać pod uwagę zerwanie tej niekorzystnej dla nich umowy. Zwolennikiem najbardziej radykalnych kroków jest Borys Babin, stały przedstawiciel Poroszenki na Krym. Właśnie w jego urzędzie przygotowywane są dokumenty o ewentualnym wypowiedzeniu umowy.

Poroszenko zapowiedział, że w najbliższym czasie sytuacja na Morzu Azowskim zostanie omówiona przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Ocenił on, że działania prowadzone przez Rosję w tym akwenie nie powinny pozostać bezkarne. Dodatkowo, już w lipcu br. Poroszenko polecił ministerstwu obrony i dowództwu sił zbrojnych podjęcie kroków w celu „przerwania prowokacji rosyjskich” związanych z blokowaniem statków, zawijających do portów ukraińskich. Przy czym na razie we władzach Ukrainy „brak jednolitego stanowiska” w sprawie losów umowy o Morzu Azowskim.

Ten brak jednomyślności wynika z tego, że umowa o Morzu Azowskim „jest jednym z niewielu funkcjonujących porozumień” między Rosją i Ukrainą. Ale nawet przy utrzymaniu umowy w mocy doszłoby do poważnego wzrostu napięć, gdyby na Morzu Azowskim zaczęto zwiększać obecność wojskową.

No i właśnie Ukraina zrobiła w tym kierunku pierwszy krok przerzucając na Morze Azowskie floty małych łodzi opancerzonych typu Giurza-M, budowanych przez fabrykę „Kuźnia na Rybalskim”, której właścicielem jest prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Do końca tego roku na Morzu Azowskim planuje się zbudowanie kompletnej bazy ukraińskiej marynarki wojennej, a także rozmieszczenie dywizji takich kutrów. Jak widać z tego, to Poroszenko osobiście jest najbardziej zainteresowany w eskalacji konfliktu na Morzu Azowskim.

Dodam, że wcześniej Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy podjęła decyzję o wzmocnieniu obecności wojskowej na Morzu Azowskim i dostarczeniu jednostkom obrony wybrzeża najnowszej precyzyjnej broni rakietowej. Poza tym, przystąpiono tam do budowy stałej bazy marynarki wojennej.

W związku z zaostrzeniem się sytuacji na Morzu Azowskim, pojawiają się ze strony ukraińskiej pomysły podjęcia działań na wybrzeżu w celu odpowiedzi na działania rosyjskich pograniczników i obecności militarnej w tym mikroregionie.

I tak, ukraiński deputowany z frakcji „Front Ludowy”, Jurij Bierioza powiedział, że: „przy właściwym rozmieszczeniu i wzmocnieniu baterii rakietowych każda flota, która będzie tędy przepływać, zostanie zniszczona w zaledwie 5-10 minut”.

Oczywiście takie buńczuczne słowa i działania podejmowane w sprawie Morza Azowskiego przez ukraińskich polityków, nie tworzą warunków do rozładowania atmosfery, tylko wręcz przeciwnie, eskalują konflikt wewnętrzny jaki ma miejsce na Ukrainie, na arenie międzynarodowej. Oznacza to ni mniej ni więcej, że usiłuje się bezpośrednio wciągnąć Rosję w ten wewnętrzny konflikt.

Aby wiedzieć, jak takie działania mogą się skończyć, na prawdę nie trzeba mieć wielkiej wyobraźni.

https://www.polskieradio.pl/5/3989/Artykul/1279314,Jak-wygladaja-potencjaly-rosyjskiej-i-ukrainskiej-armii-WIDEO.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby, stan podwyższonego napięcia wzdłuż linii styku w DRL, utrzymywał się nadal. I tak, ukraińscy żołnierze 17 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, wystrzeliwując na terytorium DRL 174 pocisków, wobec 103 z dnia poprzedniego. Pierwszy ostrzał miał miejsce o godzinie 09:15, kiedy to przy użyciu broni maszynowej ostrzeliwano z kierunku wsi Żowaki rejon osiedla Zajcewo, na północnych obrzeżach Gorłówki. Do ostatniego zaś ostrzału doszło w godzinach 22:30-23:00, kiedy to przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (8 min) ostrzeliwano z kierunku Szirokina rejon wsi Sachanka, na południowym odcinku frontu. Wczoraj podobnie jak poprzedniego dnia, ukraińscy żołnierze wykazywali wrogą aktywność zbrojną na całej długości frontu, z tym, że była ona nadal mało intensywna.

Najczęściej ostrzeliwanym rejonem był południowy odcinek frontu, w dalszej zaś kolejności okolice Doniecka i Gorłówki, a tam okolice: Zajcewa, teren kopalni Gagarina, Ozierianowki, Jasinowatej, Spartakusa, Mineralnoje, Trudowskiego, Starmichajłowki, Dokuczajewska, Sachanki, Komiternowa i Nowej Tawrii. Do ostrzału użyta były: moździerze kaliber 82 mm (8 min), granatniki AGS-17 (44 granaty) i SPG-9/RPG-7 (25 granatów) oraz działko przeciwlotnicze ZU-23-2 (30 pocisków), a także opancerzone wozy bojowe BTR/BMP (37 wystrzałów).

Natomiast na ługańskim odcinku frontu przez cały weekend utrzymywał się spokój i nie doszło tam do ani jednego naruszenia warunków rozejmu

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 10 вересня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 9 вересня, ситуація в районі проведення операції залишалася напруженою, проте цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Окупанти 25 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому противник двічі застосував озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.

Так, протягом минулої доби ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Кримське, Золоте, Світлодарськ, Південне, Верхньоторецьке, Красногорівка, Мар’їнка, Новомихайлівка, Новотроїцьке, Павлопіль, Гнутове, Лебединське, Водяне та Широкине.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Крім того, з мінометів калібру 82 мм ворог обстрілював позиції Об’єднаних сил поблизу населених пунктів Водяне та Лебединське на Маріупольському напрямку. Також вдень в районі населеного пункту Кримське на Луганському напрямку один із опорних пунктів був обстріляний з озброєння бойової машини піхоти.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил протягом доби допущено не було.

За даними розвідки, минулої доби було поранено чотирьох бойовиків російсько-окупаційних військ.

Від початку поточної доби противник двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил на Маріупольському напрямку в районі населених пунктів Водяне та Широкине з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

Donieck- z okazji przypadającej kolejnej rocznicy wyzwolenia Donbasu, zorganizowano dwie okolicznościowe wystawy.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.09.2018r.- 1191 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codziennosć w miejscowości Nowa Odessa w obwodzie mikołajowskim 68 – letni emeryt w stanie upojenia alkoholowego postrzelił trójke dzieci w wieku od 5 do 12 lat (chłopca i dwie dziewczynki);
  https://korrespondent.net/ukraine/4009470-v-nykolaevskoi-oblasty-pensyoner-strelial-po-detiam-raneny-troe
  Ujawniono kolejny nielegalny ‚arsenał” uzbrojenia i amunicji, tym razem w obwodzie dniepropietrowskim,a
  w nim m.in granatniki;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4009551-pod-dneprom-obnaruzhyly-tainyk-s-hranatometamy

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Tymczasem rosyjska FSB zatrzymała na terytorium obwodu smoleńskiego mieszkańca Dagestanu, członka tzw. państwa islamskiego, który zeznał że został „zrekrutowany” przez ukrobezpieke (SBU) oraz banderowski ‚Prawy Sektor” do tego by na terenie Rosji dokonać zabójstwa jednego z przebywajacych tam liderów „opołczenia” z Donbasu. Zatrzymany miał również opowiedzieć o „aktywnej współpracy jaką prowadzą z członkami tzw. państwa islamskiego ukraińskie specsłużby” finansując ich, przekazując im informacje oraz dozbrajając ich;
  https://ria.ru/incidents/20180910/1528171022.html

  Polubione przez 1 osoba

 3. „Zdrada’ nowego premiera Armenii Paszyniana, który dla przypomnienia miał „obrac prozachodni kurs” po obaleniu prorosyjskich władz? Jak informują rosyjskie media miał on zgodzić się na przeprowadzenie przez rosyjskich specjalistów „inspekcji” w znajdujacych się na terytorium Armenii, a będacych własnością „firm z USA” laboratoriów zajmujacych sie m.in „badaniem biomateriałów”;
  https://strana.ua/news/160327-armjanskij-premer-pashinjan-pustil-spetsialistov-rossii-v-biolaboratorii-sozdannye-na-denhi-ssha.html

  Polubione przez 1 osoba

 4. Dla zainteresowanych, o wstępnych wynikach z pierwszego dnia wyborów liderów rosyjskich regionów oraz wyborów uzupełniających do rosyjskiej Dumy Państwowej;
  https://ria.ru/politics/20180910/1528177745.html
  Plus „niezależne organizacje praw człowieka” z Rosji poinformowąły o liczbie osób zatrzymanych na terytorium całej FR w związku z wczorajszymi akcjami tzw. SZKOŁOTY spod „znaku” Nawal(o)nego, łącznie miało to być około 800 osób, z tego prawie połowa to uczestnicy rozrób w Petersburgu;
  https://strana.ua/news/160311-skolko-chelovek-zaderzhali-v-rossii-za-protesty-protiv-pensionnoj-reformy.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. I kolejne HISTORYCZNE BREDNIE w wykonaniu Ukroinców i znowu na temat bitwy pod Orszą w 1514 roku, GDZIE WOJSKA KORONNE WSPÓLNIE Z WOJSKAMI WLK.KS. LITEWSKIEGO ROZGROMIŁY ARMIE WLK.KS.MOSKIEWSKIEGO. Tym razem bzdury ze to było „ukraińskie zwycięstwo” (m.in ukraińskiej artylerii!) wypisywał szef Sztabu Generalnego Ukrainy Mużenko;
  >https://www.facebook.com/skitalec/posts/2099517493413534
  Ps. Jestem ciekaw dlaczego w tych sprawach (tzn. KŁAMSTWACH ROZPOWSZECHNIANYCH PRZEZ UKRAINĘ) nie ma żadnej oficjalnej reakcji ze strony władz RP, czy chociażby jakiegoś apelu ze strony polskich historyków?

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Wieści z Donbasu, gdzie w Republice Donieckiej trwa „Wielka Czystka”, potwierdzają się informacje że jej „ofiarą’ ma paśc tamtejszy resort obrony, który pójdzie do „pełnego przeformatowania”, a jego „kompetencje” mają zostać przekazane „Dowództwu Narodowej Milicji DRL”. Szefem republikańskiego resortu obrony był Władimir Kononow jeden z najbliższych współpracowników (uchodzący takze za jednego z najbardziej lojalnych) Aleksandra Zacharczenki, który najprawdopodobniej nie otrzyma w zamian żadnego ważnego stanowiska, czyli „idzie w polityczną odstawkę”;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4444990.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Czyżby koniec hecy ze strony Ukrainy na temat tzw. trujacych oparów, które miały z terytorium „okupowanego” Krymu, z powodu awarii zakładow w Armiańsku, przedostawać się na terytorium Ukrainy i „truć ludzi”? Tzw. przedstawiciel Prezydenta Ukrainy d/s Krymu Boris Babin przyznał w wywiadzie udzielonym w ukromediach że strona ukraińska prowadząca monitoring powietrza przy granicy z Krymem nie stwierdziła zadnych szkodliwych substancji w powietrzu. Co ciekaw Babin stwierdził również że ‚zatrucie środowiska” na Krymie (oraz w rejonie przygranicznym Ukrainy z Krymem) nie ma nic wspólnego z działalnoscia zakłądów w Armiańsku,a z ogólnymi działaniami „rosyjskich władz okupacyjnych” na półwyspie;
  https://gordonua.com/news/crimea/v-armyanske-v-vozduhe-ne-obnaruzheno-vrednyh-veshchestv-predstavitel-prezidenta-ukrainy-v-krymu-342825.html
  Ps. Warto przypomnieć ze zakłady w krymskim Armiańsku („Krymski Tytan”) należą do ukraińskiego oligarchy Dmytro Firtasza, czyli jak widać w dalszym ciagu trwa operacja jego „wybielania” przez „kolesi – oligarchów” z Kijowa…

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Okazuje się że Prokuratura Generalna Ukrainy wciąż chce przeprowadząc „eksperymenty śledcze’ w zwiazku ze śledztwem prowadzonym w sprawie wydarzen na kijowskim majdanie w 2014 roku, czyli ostrzału demonstrantów oraz funkcjonariuszy ówczesnego MSW Ukrainy przez snajperów. podobno owe ‚eksperymenty śledcze” mają zostać zakończone do końca tego miesiaca, czyli września;
  http://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1751322-slidchi-eksperimenti-u-spravi-rozstriliv-na-institutskiy-planuyut-zavershiti-do-kintsya-veresnya
  Ps. Warto przy tym przypomnieć że do tej pory praktycznie zmieniona tamtejszy krajobraz, m.in wyrąbano rosnące tam drzewa na których mogły pozostać ślady po postrzałach, a takze planowane jest kompletne przebudowanie tamtej okolicy w ramach wybudowania tam „kompleksu pamięci ofiar majdanu”.

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Do Moskwy wybiera sie tymczasem szef Departamentu Energetyki USA Rick Perry, który ma odbyć rozmowy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, czyli szefem rosyjskiego resory energetyki Aleksandrem Nowakiem. Podobno podczas spotkania mają zostać poruszone kwestie nowych sankcji wprowadzanych przez USA wobec Iranu, a także sprawa budowy gazociągu „Nord Stream 2” w której Waszyngton również straszy „zaostrzeniem” sankcji już wprowadzonych przeciwko Rosji;
  https://www.kommersant.ru/doc/3737192

  Polubione przez 1 osoba

  • Witam wszystkich bywalcow tego bloga, ze szczegolnym uwzglednieniem autora, oraz jak zwykle odjazdowego pana „manie…”!
   Sport w niewielkim stopniu mnie interesuje, jednak tym razem nie moglam sie oprzec ciekawosci… i otworzylam link zamieszczony w poscie. Bardzo mi odpowiada dowcip pana „manii”, jednak tym razem mnie kompletnie zaskoczyl news’em z UPAinskich mediow!! ;o)))
   Ta codzienna moja lektura, jest dosc ponura w przebiegu swojej historii i nie napawa optymizmem. Mysle, ze bez slonecznych komentarzy pana „manii…”, zawladnelaby mna beznadzieja.
   Pozdrawiam wszystkich ;o)))

   Polubione przez 3 ludzi

 10. Tymczasem ukromedia poinformowały ze u zatrzymanego pod zarzutem „zdrady państwowej” kapitana SBU Andrija Waskowskiego znaleziono dokumenty objęte klauzulą „tajności”, a mające dotyczyć współpracy pomiędzy ukraińskimi „specsłużbami”, a brytyjskim wywiadem. Niestety nie podano na czym miała owa współpraca polegać, ani czego dotyczyć. Warto przy tym przypomnieć że sam Waskowski tłumaczył swoją zdradę tym ze miał już dośc uczestniczenia w „bezprawnych działaniach na rzecz Poroszenki”, czyli tzw. zbierania haków na jego przeciwników na Ukrainie;
  https://ukranews.com/news/582798-u-podozrevaemogo-v-gosyzmene-sotrudnyka-sbu-yzyaly-sekretnyy-dokument-o-sotrudnychestve-ukraynskoy

  Polubione przez 1 osoba

 11. Ciekawostka z „tęczowej demokracji Bliskiego wschodu” z „wątkiem ukraińskim” w tle, czyli policja w Izraelu zatrzymała trójkę osób, mieszkańców Izraela, którzy „przekrecili” prawie 2 tys. osób (chasydów), na sume 1,3 mln dolarów sprzedając im „lewe” bilety lotnicze na lot do ukraińskiego Humania, gdzie jak co roku chasydzi z całego świata obchodzą żydowski nowy rok;
  http://newsru.co.il/israel/04sep2018/uman_706.html

  Polubione przez 1 osoba

  • Jedna z przyczyn, i to nie najważniejsza, a w zasadzie zupełnie- jako skutek, uboczna.

   Najważniejszą przyczyną, jest chęć zawładnięcia bogactwami Rosji i strach przed jej powtórnym odrodzeniem jako silnym mocarstwie o zasięgu globalnym. Ta jej siła uniemożliwi wykonanie planu o przejęciu kontroli nad zasobami FR.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

   • Bo to jest tylko „naświetlenie” sprawy dlaczego nagle przeciwko Rosji zwróciły sie tzw. środowiska lewicowo – liberalne, u nas dobrym przykładem jest „wolta” środowiska skupionego wokół Szechtera i „GW”, który jak wiadomo onegdaj był stałym bywalcem tzw. Klubu Wałdajskiego

    Polubione przez 1 osoba

    • „… to jest tylko „naświetlenie” sprawy dlaczego nagle przeciwko Rosji zwróciły sie tzw. środowiska lewicowo – liberalne…”- a kiedy te środowiska były zwolennikami Rosji? Chyba tylko w czasach Jelcyna?

     Poza tym, one nie wyrażają swojej opinii a są opłacanym choinie pasem transmisyjnym światowej finansjery., np. przez Sorosa.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 1 osoba

 12. Tymczasem według badań socjologicznych przeprowadzonych przez ukraiński oddział międzynarodowego holdingu zajmujacego się badaniami publicznymi „Gfk”, czyli „GfK Ukraine”, że 1/4 mieszkańców Ukrainy wciąż chciałaby „reaktywacji ZSRR” z Ukrainą w jego składzie. Najwięcej osób wspominających z nostalgią czasy ZSRR zamieszkuje obszary wschodniej oraz południowej Ukrainy;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2018/09/10/7191628/

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Skandal w Akademii Morskiej w Odessie w której kursanci poskarżyli się „ukropatriotom” na jednego ze swoich wykładowców, naczelnika wydziału praktyk, który nie kryje się ze swoimi sympatiami wobec tragicznie zmarłego lidera Republiki Donieckiej Aleksandra Zacharczenki. ‚Uropatrioci” postanowili go „odwiedzić” i zapewne „przeprowadzić rozmowę dyscyplinującą”, ale gdy dotarli na miejsce okazało się ze wykładowca już się (zdążył) zwolnić i opuścić akademię;
  https://www.politnavigator.net/v-odesse-kursanty-nastuchali-na-svoego-prepodavatelya-gorevavshego-iz-za-smerti-zakharchenko.html

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Tymczasem „ONETischer Beobachter” w poczet „wschodnich reżimów” zaliczył m.in…pomajdanową Ukrainę w związku ze sprawą wydalenia z terytorium RP (i UE) „bojowniczkę o prawa człowieka” (na żołdzie” Sorosa) niejaką „Ludmiłe Kozłowski”. Co jeszcze lepsze oskarżono jeden z ukraińskich portali „Antikor.com.ua” o to ze produkuje tzw. fake newsy Cytat „Na Ukrainie Antikor.com.ua ma reputację portalu publikującego artykuły niskiej jakości oraz kompromaty. Onetowi udało się skontaktować z pracownikiem PR jednego z ukraińskich przedsiębiorców. Mężczyzna ten nie zgodził się na ujawnienie danych w obawie przed odwetem służb bezpieczeństwa, które posądza o związki z portalem [jego dane pozostają do dyspozycji redakcji – red.]. Twierdzi on, że odwiedził redakcję Antikor.com.ua, aby „zdjąć paszkwil na znajomego przedsiębiorcę”. Usługa miała kosztować 2400 dolarów”;
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/jak-wschodnie-rezimy-wykorzystaly-polskie-media-prorzadowe-po-deportacji-kozlowskiej/d51re6w
  Ps. I nagle po ponad 4 latach okazało się ze ukraińskie media z których do tej pory „ONETischer Beobachter” czerpał „pełnymi garściami” i traktował jak „źródła objawione” o tym co się dzieje na Ukrainie okazały sie „fałszerzami rzeczywistości” 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 15. I niecodzienny „njus” z Kijowa, gdzie w jednym z mieszkań znaleziono zwłoki „bojca specnazu obcego państwa” który zajmował się szkoleniem bojców ukraińskiej Gwardii Narodowej. na zwłokach meżczyzny znaleziono rane postrzałową w okolicy skroni dlatego też najprawdopodobniej 36 – letni mężczyzna popełnił samobójstwo, które miał popełnić za pomocą przerobionego pistoletu;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4009795-v-kyeve-naiden-mertvym-ynostrannyi-spetsnazovets

  Polubione przez 1 osoba

 16. Kolejne bandyckie przejecie (tzw. rejderskie) przedsiębiorstwa na Ukrainie, tym razem „ofiarą’ stało sie przedsiębiorstwo rolne w obwodzie charkowskim. Przybyli na miejsce policjanci, jak zwykle, ograniczyli się do przyjęcia zgłoszenia, a obecny właściciel przedsiębiorstwa zwrócił sie z oficjalnym apelem do szefa ukraińskiego resortu sprawiedliwości o interwencję i powstrzymanie bezprawnych działań;
  http://hubs.ua/news/rejdery-zahvatili-agrohozyajstvo-strogogo-o-f-v-har-kovskoj-oblasti-133659.html

  Polubione przez 2 ludzi

 17. Ambasador Ukrainy w RP Deszczyca pożalił się w ukromediach że na 40 tys. studjujących w Polsce Ukraińców tylko 5 do 10 % z nich wyraża chęc powrotu do ojczyzny po zakończeniu nauki. Częśc z tych którzy nie zamierzają wracac na Ukrainę zamierza „kolonizować” nasz nieszczęsny kraj, a reszta chce migrować dalej „w głąb” UE;
  https://strana.ua/news/160318-v-polshe-uchatsja-40-000-studentov-iz-ukrainy-domoj-vozvrashchatsja-planirujut-ne-bolee-10.html

  Polubione przez 2 ludzi

 18. Rosyjskie służby graniczne poinformowały o zatrzymaniu przy wybrzeżu Krymu motorówki z dwójką ukraińskich rybaków, którzy nielegalnie przekroczyli granice Rosji. Jak sie okazało Ukraińcy znajdowali się w stanie upojenia alkoholowego, a na pytanie dlaczego podpłynęli do wybrzeży Krymu stwierdzili że „przypłynęli w celu nawiązania przyjacielskich stosunków i wymiany doświadczeń z rybakami krymskimi” 🙂
  http://www.interfax.ru/russia/628731

  Polubione przez 1 osoba

 19. Rozróba na jednym z punktów granicznych pomiędzy Ukrainą, a Rosją w obwodzie charkowskim, do której doszło po tym jak ukraińscy pogranicznicy zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy, ktorzy próbowali wjechać na terytorium Ukrainy z pominieciem obowiązujących przepisów. na pomoc zatrzymanym przybyło ‚wiele dziesiątków osób” ktore zablokowały prace przejscia granicznego i próbowały wedrzec się do pomieszczeń zajmowanych przez ukraińskich pograniczników. Sytuację udało sie opanować po wezwaniu na miejsce policji, a po wstępnym przesłuchaniu zatrzymanych podczas zdarzenia osób okazało się że cała akcją mogli stać byli pracownicy tego przejscia granicznego;
  https://korrespondent.net/ukraine/4009690-pod-kharkovom-blokyrovaly-rabotu-punkta-propuska

  Polubione przez 1 osoba

 20. Tymczasem ukraiński koncern „Naftohaz” oficjalnie poinformował ze chce sprzedać 49 % ‚akcji” kontrolowanego przez siebie systemu przesyłu gazu z Rosji do UE, „cena wywoławcza” to 7 mld dolarów (bo podobno „wyspecjalizowana kompania zachodnia” wycenił wartość całości systemu przesyłu gazu na 14 mld dolarów). Według oficjalnego komunikatu „Naftohazu” taka sprzedaż „międzynarodowemu partnerowi” przyczyni sie do zachowania statusu Ukrainy jako „kraju tranzytowego” dla przesyłu gazu z Rosji do UE;
  https://ukranews.com/news/582903-neftegaz-schytaet-celesoobraznym-prodazhu-49-gts-dlya-garantyy-sokhranenyya-tranzyta-gaza

  Polubione przez 2 ludzi

 21. Wieści z Donbasu, gdzie w „wyzwolonej” Stanicy Ługańskiej (obwód ługański pod kontrola Kijowa) na skutek eksplozji „niezidentyfikowanego ładunku wybuchowego” śmierc poniósł 55 – letni mieszkaniec miejscowości. Mężczyna miał wyjść rano na spacer wzdłuż miejscowej linii kolejowej, a jego zwłoki policjanci znaleźli w zaroślach w pobliżu stacji kolejowej;
  https://korrespondent.net/ukraine/4009822-v-stanytse-luhanskoi-podorvalsia-myrnyi-zhytel

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.