Wojna domowa na Ukrainie 12.09.2018r.- 1193 dzień od nowego rozejmu.


11 września rozpoczęły się na Dalekim Wschodzie manewry wojskowe „Wostok 2018”, które są jak na razie największymi w historii Federacji Rosyjskiej. Nawet największe ćwiczenia wojskowe epoki zimnej wojny, np. rozgrywany m.in. w Polsce „Zapad 1981”, nie miały takiej skali.

Według informacji przekazanej przez rosyjskiego ministra obrony- Siergieja Szojgu, na poligonach Syberii i Dalekiego Wschodu, pod granicami Mongolii i Chin przez tydzień ćwiczyć ma niemal 300 tys. żołnierzy. W tym ok 3 tys. wojskowych z Chin i Mongolii. Użyją one ok. tysiąca samolotów, 80 okrętów i 30 tys. różnych typów pojazdów – czołgów, transporterów opancerzonych, bojowych wozów piechoty i innego sprzętu.

„Wostok 2018” jest nie tylko sprawdzianem gotowości bojowej, bo wpisuje się on w całą serię manewrów prowadzonych regularnie na różnych szczeblach związków taktycznych rosyjskiej armii od pierwszego dziesięciolecia nowego Milenium. Z coraz większą intensywnością, w ciągu ostatnich tygodni w całej Rosji trwają różne ćwiczenia i sprawdziany gotowości. I tak, np. pod Wołgogradem rosyjskie wojska trenowało walkę z dronami, a na Zabajkalu ćwiczono się w kamuflowaniu zestawów rakietowych „Iskander M”. Natomiast na Morzu Ochockim ćwiczyły okręty podwodne klasy „Oskar”, zaś inna część sił rosyjskiej Marynarki Wojennej prowadzi jednocześnie manewry na Morzu Śródziemnym. Te działania pokazują skalę ewentualnego konfliktu do jakiego odparcia przygotowywane są rosyjskie Siły Zbrojne.

„Wostok 2018” odbywa się na terenie Wschodniego i Centralnego Okręgu Wojskowego. Geograficznie obejmie więc Syberię i rosyjski Daleki Wschód. W ćwiczeniach biorą również udział jednostki z innych okręgów, m.in. z floty północnej, czy lotnictwo z Zachodniego i Południowego okręgu.
Tak więc, rosyjskie wojsko ćwiczy wykorzystanie swojego głębokiego zaplecza, jakim jest centralnych okręg wojskowy, które uruchamiane dotychczas było w ostateczności. Poza tym po raz kolejny, tym razem na gigantyczną skalę, zaplanowano przeprowadzenie przerzutu dużych jednostek wojskowych na znaczne odległości, co zresztą jest stałym elementem rosyjskich manewrów. Tak było na ćwiczeniach w ostatnich latach. Ze strategicznego punku widzenia, jest to jasny przekaz dla USA i jego siły zbrojnej, czyli NATO, że Rosjanie są zdolni ruszyć także w kierunku zachodniego wybrzeża Pacyfiku lub też szybko przerzucić syberyjskie jednostki na Flankę Wschodnią Sojuszu Północno-Atlantyckiego.

Poza tym, na manewrach „Wostok 2018” ćwiczony będzie atak na duże zgrupowania lotniskowców i wielkie operacje desantowe. Co już jest wyraźnym sygnałem dla amerykańskiego dowództwa wojskowego sił strategicznych, że ich dotychczas bezkarne wojska nie są już tak bezpieczne jak dawniej.

Jednocześnie dowództwu wojskowemu europejskiej części NATO wysłany został przekaz, że tysiące dotychczas nieużywanych czołgów poukrywanych w magazynach gdzieś w syberyjskich lasach, nagle może zostać przerzuconych i wprowadzonych do walki w pobliżu wschodnich granic zasięgu NATO. Jest to oczywiste, w świetle tego, że w czasie ćwiczeń „Wostok 2018” przeprowadzony zostanie manewr szybkiego wprowadzenia do walki sprzętu z rezerwy, czyli z magazynów zlokalizowanych na Syberii. W nich to, rosyjska armia posiada kilkanaście tysięcy wyprodukowanych jeszcze w czasach ZSRR czołgów: T-72, T-80, T-64, T-62 i T-55. Oprócz tego pokaźną ilość transporterów i BWP starszych generacji, oraz artylerii. Tak więc po raz pierwszy postanowiono przetestować scenariusz wyciągania go z magazynów i szybkiego wprowadzenie do walki. Podczas ćwiczeń „Wostok 2018” będzie sprawdzone, jak szybko armia potrafi doprowadzić stare czołgi do stanu używalności i wprowadzić je do walki.

Tak wielkie manewry wojskowe, przeprowadzone na bardzo dużym obszarze logistycznym wraz z próbą czynnego zaangażowania głębokich rezerw, nie jest niczym innym jak tylko sprawdzeniem gotowości swoich Sił Zbrojnych, przez kierownictwo polityczne kraju, do działań jakie będą niezbędne w przypadku wybuchu III WŚ. Jednocześnie wskazują one na skalę z jaką taka wojna może być prowadzona, a więc od wschodnich rubieży NATO, po przez Daleki Wschód, Środkową Azję i rejon Koła Podbiegunowego. Wszędzie tam będą musiały w maksymalnie krótkim odcinku czasu dotrzeć rezerwy strategiczne wraz z ich nigdy przedtem nie używanym sprzętem znajdującym się w setkach ukrytych po syberyjskich lasach magazynach.

Bo ewentualną wojnę światową, w jej nowej odsłonie wygra tylko ten kraj lub sojusz krajów, które mogą jeszcze uruchomić znaczne rezerwy. Podobnie jak to było w czasie I i II WŚ, gdzie za każdym razem Polska odgrywała rolę wielkiego pola bitwy. Tym razem ma być dokładnie tak samo dzięki prowadzonych przez postsolidarnościowych polityków szkodliwych dla naszego kraju i Polaków, działań.

Jak na razie to Rosja wraz z ChRL pokazują, że tylko one taki, decydujący o wygranej, potencjał wykrzesać potrafią ze swoich strategicznych rezerw.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym nadal utrzymywała się tendencja wzrostu ilości naruszeń, przez stronę ukraińską, warunków rozejmu. Z tym, że poza wzrostem liczby ostrzałów, w zasadzie nie były one szczególnie dokuczliwe.

I tak, pierwsze dwa ostrzały (od 10:05 do 10:30) miały miejsce na południowym odcinku frontu, i prowadzone były przy użyciu broni maszynowej, w tym ciężkiej, z kierunku Wodianoje i Lebiedyńskoje w stronę Nowej Tawrii i Leninskoje. Na tym odcinku frontu jeszcze siedem razy dokonano ostrzału, z których ostatni zakończył się o godzinie 00:15. Ostrzały prowadzone były, poza wspomnianą już bronią maszynową, również przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (10 min) oraz granatników: RPG-7 (2 granaty), AGS-17 (35 granatów)i SPG-9 (2 granaty).

Następnie od godziny 11:15 przeprowadzono pierwszy, z serii pięciu, ostrzał w rejonie Gorłówki. Ostatni z nich zakończył się o godzinie 23:10. Ostrzały te prowadzone były z kierunku Zajcewa północ, Żowanki, Nowoługańskoje i Dzierżyńska (kopalnia „Niżnaja”) w stronę: Zajcewa, Bajraka ( na północno-wschodnich obrzeżach Gorłówki) i kopalni im. Gagarina. Poza bronią maszynową, w użyciu były tam: granatniki AGS-17 (29 granatów) oraz RPG-7 (1 granat) oraz PTUR „Fagot” (1 rakieta p.panc).

O godzinie 11:25 rozpoczął się ostrzał okolic Doniecka, który prowadzony był przy użyciu granatników: AGS-17 (38 granatów) i SPG-9 (2 granaty) oraz SOP-7 (1 granat), a także przy użyciu broni maszynowej, w tym ciężkiej. Łącznie doszło tam do pięciu ostrzałów, z których ostatni zakończył się w tym punkcie frontu o godzinie 18:50. Ostrzeliwane były z kierunku Krasnogorowki, Awdijewki i Opytnoje okolice następujących miejscowości: Staromichajłowki, Mineralnoje (k/Awdiejewki), Awdiejewka oraz okolice lotniska w Doniecku.

Dziś rano z kierunku Nowoługańska ukraińscy żołnierze, przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2, ostrzelali dom jednorodzinny znajdujący się we wsi Dolomitnoej przy ulicy Torowej (Железнодорожная) nr. 39.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu granatnika SPG-9 (5 granatów) i broni maszynowej, jeden raz przeprowadzili ostrzał z kierunku Zołotoje w stronę Michajłowki, gdzie w wyniku tego został uszkodzony dom na ulicy Kotljarowskiego nr. 6. Innych strat nie ma.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 12 вересня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 11 вересня, ситуація в районі проведення операції мала ознаки до загострення на окремих напрямках, проте залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Окупанти 33 рази відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому противник двічі застосував озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.

Так, протягом минулої доби ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Станиця Луганська, Кримське, Золоте, Катеринівка, Луганське, Новолуганське, Майорськ, Шуми, Кам’янка, Піски, Мар’їнка, Старогнатівка, Павлопіль, Гнутове, Водяне та Широкине.
Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Крім того, з мінометів калібру 82 мм ворог обстрілював позиції Об’єднаних сил поблизу населеного пункту Водяне, а з міномету 120-го калібру – біля Широкиного на Маріупольському напрямку. Також увечері в районі населеного пункту Кримське на Луганському напрямку декілька опорних пунктів були обстріляні з озброєння бойових машин піхоти.

В ході бойових дій протягом доби четверо військовослужбовців було поранено, один з них від отриманих важких поранень помер.

За даними розвідки, минулої доби було знищено двох та поранено п’ятьох бойовиків російсько-окупаційних військ.

Від початку поточної доби противник 5 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил. Два обстріли зафіксовано на Луганському напрямку поблизу Кримського, решта – на Маріупольському напрямку в районі населених пунктів Гнутове та Водяне. В усіх випадках ворог відкривав вогонь по позиціях Об’єднаних сил з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje z Sachanki, na południowym odcinku frontu:

I z Zołotoje-5:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.09.2018r.- 1193 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek cikawostka „militarno – obyczajowa”, czyli sąd w obwodzie donieckim (cześci znajdującej sie pod kontrolą Kijowa) ukarał grzywnąw wysokości 340 hrywien żołnierza służącego na linii „frontu” na Donbasie, z to ze w „prywatnej korespondencji z zoną zdradził poufne informacje”. Żołnierz z jednego z pododdziałów z ukraińskiej 58 Brygady miał zdradzić że na stanie jego jednostki oficjalnie znajduja się trzy transportery opancerzone, z czego „na chodzie” jest tylko jeden, a i ten tez jest „zdefektowany”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4010403-boitsa-vsu-oshtrafovaly-za-razghlashenye-ynformatsyy-na-peredovoi

  Polubione przez 3 ludzi

 2. W sprawie trwajacych od kilku dni, starć i strzelanin w jednym z przedsiębiorstw rolnych w obwodzie charkowskim. Interweniująca, w końcu, policja zatrzymała 50 uzbrojonych, w tym w bron palną osób;
  https://strana.ua/news/160713-nalet-na-elevator-pod-kharkovom-politsija-zaderzhala-50-chelovek-s-oruzhiem.html
  Z kolei „komendant” tzw. Narodowych Drużyn, czyli bojówek powiązanych z neonazistowskim :”Korpusem Narodowym” byłego ‚dowódcy” tzw. batalionu (obecnie Pułku MSW Ukrainy) „Azow” Andrijem Biłeckim, poinformował że własnie w wyniku tych starć rannych zostało 3 członków ND;
  https://strana.ua/news/160729-komandir-natsdruzhin-soobshchil-o-ranenii-troikh-azovtsev-na-elevatore-v-kharkove.html
  Plus wyjaśnienie, czyli okazało się ze bojówkarze z „Narodowych Drużyn”, którzy oficjalnie mają „wspomagać działania policji”, wzięli udział w starciach wspierając jedną ze stron konfliktu, tzn obecnego właściciela przedsiębiorstwa rolniczego, które chce przejąć ktoś inny, „w ukraińskim stylu” czyli za pomoca tzw. tituszek;
  https://strana.ua/news/160714-rejderskij-zakhvat-fermy-strohoho-kharkov-kto-za-nim-stojal.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem okazuje się że niedługo może dojsć do faktycznego paraliżu ukraińskich koli, ponieważ jak poinformował p.o. szefa ukraińskich kolei państwowych, od 30 – 40 % lokomotyw bedących na stanie nie nadaje się juz praktycznie do niczego i powinna zostać natychmiast wycofana z użytku;
  https://minprom.ua/news/247227.html
  I jak jest stan taboru kolejowego obrazuje m.in wypadek do jakiego doszło w obwodzie charkowskim, gdzie 9 wagonów towarowych „urwało się” ze składu i staranowało pociog kolejki podmiejskiej;;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4010371-na-kharkovschyne-hruzovye-vahony-protaranyly-poezd
  Plus jeszcze w temacie, ukraińskich kolei okazuje się ze zapowiadane przez szefa ukraińskiego resortu infrastruktury Omeljana „zawieszenie połączeń kolejowych Ukrainy z Rosją” moze się skończyć „wywaleniem na bruk” nawet 5 tysięcy pracowników ukraińskich kolei;
  https://strana.ua/news/160753-ukrzaliznytsja-uvolit-5-tysjach-rabotnikov-iz-za-otmeny-zhd-soobshchenija-s-rossiej.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. W internecie pojawiło sie nagranie na którym widac jak mieszkańcy obwodu chersońskiego domagają się od włądz w Kijowie zakończenia tzw. wodnej blokady Krymu , która według nich nie tylko ze doprowadziła do faktycznego upadku rolnictwa i hodowli w samym obwodzie chersońskim, to miała dodatkowo przyczynić sie do obecnej „katastrofy ekologicznej” w krymskim Armiańsku. Dla przypomnienia, „ulotnienie się” trujacych oparów ze składowiska odpadów w Armiańsku miało nastąpić właśnie z powodu braku wody którą były zalewane oraz tegorocznego suchego i ciepłego lata;
  https://www.politnavigator.net/zhiteli-khersonshhiny-obratilis-k-kievskim-bezumcam-s-prizyvom-ostanovit-genocid.html
  I jeszcze w temacie, podobno w ukraińskim parlamencie pojawiły sie opinie ze mieszkańcy obwodu chersońskiego sa w takiej desperacji ze mogą sami poniszczyć tamy blokujace przepływ wody z Ukrainy na Krym;
  https://www.politnavigator.net/v-rade-panika-zhiteli-khersonshhiny-namereny-snesti-dambu-perekryvayushhuyu-podachu-vody-v-krym.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Kto „miesza’ w sprawie przyznania Ukrainie „prawosławnej autokefalii”, czyli faktycznego „wydarcia” jej spod wpływów prawowitej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego i podporządkowania tzw. Cerkwi Patriarchatu Kijowskiego (nieuznawanej nigdzie na świecie poza Ukrainą). Okazuje się że na Ukrainie pojawili sie jacyś „prawosławni dostojnicy” z…USA którzy maja „działać w imieniu Patriarchatu Konstantynopola (czyli zwierzchnika całej Cerkwi Prawosławnej) własnie na rzecz ‚autokefalii”, dodatkowo jeden z nich ma sie zajmowac „kolekcjonowaniem prac teoretyków ukraińskiego nacjonalizmu” o czym poinformował burmistrz Dniepra Fiłatow;
  https://www.politnavigator.net/prislannyjj-na-ukrainu-iz-ssha-arkhiepiskop-kollekcioniruet-trudy-ukrainskikh-nacionalistov.html
  I jeszcze w temacie, czyli Ambasador USA na Ukrainie podczas spotkania z Poroszenką miał oficjalnie poprzeć…przyznanie autokefalii Ukrainie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4010237-ssha-podderzhyvauit-avtokefalyui-ukrayny-posol

  Polubione przez 1 osoba

 6. Wieści z Donbasu, nową oficjalną przedstawicielką Republiki Donieckiej w „trojstronnej grupie kontaktowej” na rozmowach w Mińsku, w miejsce dotychczasowego przedstawiciela Denisa Puszylina który przejął obowiazki lidera republiki, została szefowa republikańskiego MSZ Natalia Nikonorowa;
  https://dnr-online.ru/respubliku-v-minske-budet-predstavlyat-natalya-nikonorova/
  Z kolei o swoim udziale w zapowiedzianych wyborach na stanowisko lidera Republiki Donieckiej poinformował Paweł Gubariew. Dla przypomnienia, wcześniej o zamiarze kandydowania poinformował Aleksander Chodakowski;
  https://strana.ua/news/160627-vsled-za-khodakovskim-hubarev-zajavil-o-zhelanii-vozhlavit-tn-dnr.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców tymczasem wezwał władze w Kijowie do jak najszybszego wypełnienia (precedensowego) wyroku Sądu Najwyższego Ukrainy wydanego 4 września tego roku, w którym nazwano bezprawnym wstrzymywanie wypłat świadczeń (emerytur, rent itp) mieszkańcom „terytoriów niekontrolowanych Ukrainy” (czyli republik z Donbasu i Krymu) i nakazano uregulowanie wszystkich zaległości;
  https://strana.ua/news/160695-upravlenie-verkhovnoho-komissara-oon-nastaivaet-chto-kiev-dolzhen-platit-pensii-donbassu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ciąg dalszy protestow ukraińskich górników zatrudnionych w państwowych kopalniach w obwodzie wołyńskim. Tym razem zorganizowali pikietę pod siedzibą państwowej spółki górniczej na Wołyniu, domagając sie (standardowo) wypłaty zaległych wynagrodzeń;
  http://bug.org.ua/news/novovolynsk/palyat-shyny-ta-hryukayut-kaskamy-kolektyv-shahty-9-novovolynska-mitynhuje-pid-dp-volynvuhillya-pryami-vklyuchennya-z-mistsya-podij-255099/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ukraińska codzienność, w jednej z miejscowości Zakarpacia policja przez 15 godzin prowadziła „oblężenie” jednego z domów w którym zabarykadował się mężczyzna uzbrojony w broń myśliwską i który ostrzeliwał z niej pracowników przedsiebiorstwa energetycznego ktorzy przyjechali by odciąć mu prąd (za długi). Na szczęście nikt nie został ranny, a furiat poddał się po rozmowach z policjantami;
  https://strana.ua/news/160746-na-zakarpate-khozjain-domovladenija-otkryl-strelbu-po-sotrudnikam-oblenerho-kotorye-otkljuchili-eho-dom-ot-elektrichestva-za-neuplatu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukromedia informują że jeden z największych ukraińskich agro holdingów „Mrija” przejęła saudyjska kompania „Saudi Agricultural & Livestock Investment Co”. Informację o tym przekazał przedstawiciel saudyjskiej kompanii który stwierdził że do sfinalizowania umowy doszło podczas spotkania z Poroszenką. „Mrija Agroholding” został założony w 1992 roku i zarządza 165 tys. hektarów ziemi głównie w zachodnich obwodach Ukrainy;
  https://strana.ua/news/160760-krupnejshij-ahrokholdinh-ukrainy-stal-sobstvennostju-kompanii-iz-saudovskoj-aravii.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Ciekawostka kryminalna z Ukrainy, gdzie w ‚wyzwolonym” Kramatorsku (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) zatrzymano byłego zastępce gubernatora Sewastopola na „okupowanym” Krymie, który prowadził tam działalność biznesową. Ukromedia ujawniają że pełnił funkcję zastępcy gubernatora Sewastopola od 2012 do 2015 roku kiedy to „władze okupacyjne” zatrzymały go za „złodziejstwo” („przytulił” 45 mln rubli ze środków budżetowych), w między czasie (i później juz po aresztowaniu przez „władze okupacyjne”) jak gdyby nigdy nic prowadził działalność biznesową na Ukrainie (na która wyjechał po zwolnieniu z aresztu na”okupowanym” Krymie) i otrzymywał…zamówienia państwowe na setki milionów hrywien;
  https://investigator.org.ua/news-2/211038/

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Tymczasem „upadku’ Niemiec ciąg dalszy, czyli rosyjskojęzyczna wersja niemieckiego „Deutsche Welle” powołując się na opublikowany przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) raport, z którego wynika że Niemcy…pija więcej alkoholu od Rosjan (w Rosji 10,1 l na jedna osobę na rok, a w Niemczech 11 l na osobe na rok);
  https://www.dw.com/ru/%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D1%86%D1%8B-%D0%BF%D1%8C%D1%8E%D1%82-%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D1%88%D0%B5-%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D1%8F-%D1%87%D0%B5%D0%BC-%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%81%D0%B8%D1%8F%D0%BD%D0%B5/a-45459526?maca=rus-tco-dw

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Sąd w Kijowie ‚aresztował’ aktywa należące do działajacych na Ukrainie „banków – córek” rosyjskich banków (m.in Sbierbanku). Co najciekawsze ‚aresztu” dokonano na wniosek „podmiotów” powiązanych z oligarchą Kołomojskim, który sądzi się w międzynarodowym arbitrażu z Rosją o „utracony” przez niego na „okupowanym” Krymie majątek (rzecz idzie o prawie 140 mln dolarów), a sam Kołomojski jest z kolei ciagany po sadach (takze międzynarodowych) przez obecne władze Ukrainy w związku z tym że oskarżany jest o „wypompowanie” gigantycznych sum z (obecnie „znacjonalizowanego”) „PrivatBanku” (onegdaj był jego głównym udziałowcem);
  https://korrespondent.net/business/financial/4010508-sud-arestoval-aktsyy-dochek-trekh-rossyiskykh-bankov

  Polubione przez 3 ludzi

  • Mają chrapkę na pieniądze tych banków. Na dzień dzisiejszy w bankach są ulokowane aktywa wyceniane na około 140 miliardów hrywien, a same spółki są warte jakieś 50 mld.
   Pojawiają się głosy, że rząd w Kijowie będzie chciał zająć owe banki i szczerze powiedziawszy w mej ocenie to dobry deal dla tych banków 🙂
   Spółki córki rosyjskich banków są tylko niewielkimi filiami swoich rosyjskich „matek”. Przynoszą straty i trzeba je ratować dofinansowywaniem ( zły klimat biznesowy) ponadto nie mogą transferować zysków poza granicę (!). Placówki są utrzymywane tylko ze względu na PR ( nie zostawiamy swoich klientów).
   Jeśli „Kijów” rzeczywiście zagarnie owe banki to będą mogły z twarzą wyjść z Ukrainy, ponadto rząd w Rosji sprawy tak nie zostawi i wspomoże działaniami prawnymi/dyplomatycznymi rosyjskie spółki (może zrekompensuje straty?).
   Zresztą co tu dużo deliberować, od czasu rewolucji godności ŻADNA próba ograniczenia handlu z FR nie wyszła Ukrainie i Ukraińcom na zdrowie.
   https://economics.unian.info/10258098-kolomoisky-s-companies-have-shares-of-russian-banks-in-ukraine-arrested-through-court.html

   Polubione przez 3 ludzi

 14. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że Ukraińcy są jednym z najbardziej schorowanych narodów w Europie.
  Według rankingu, w skali światowej Ukraina zajmuje 97 miejsce na 156 krajów zbadanych pod względem stanu zdrowia społeczeństwa. Z raportu wynika co prawda, że Ukraińcy żyją nieco dłużej i pala mniej papierosów, ale wciąż statystyczny Ukrainiec żyje 10-12 lat krócej niż przeciętny Europejczyk. Eksperci WHO wskazują, że na tak złe wyniki największy wpływ mają nadmierne spożycie alkoholu, złe odżywanie, coraz powszechniejszy brak ruchu i siedzący tryb życia oraz ubóstwo, stres i stan środowiska.
  http://www.euro.who.int/en/publications/abstracts/european-health-report-2018.-more-than-numbers-evidence-for-all-2018

  Polubione przez 3 ludzi

 15. „Zdrada”? Dlaczego amerykański potentat kawiarniany „Starbucks” omija Ukrainę ‚szerokim łukiem” wytłumaczyła w ukromediach szefowa biura Narodowej Rady Inwestycyjnej przy Prezydencie Ukrainy. Według niej „Produkty „Starbucks” oferowane na rynku są dość drogie dla ukraińskiego konsumenta”
  https://www.epravda.com.ua/rus/news/2018/09/11/640435/
  Co najciekawsze,w takiej ‚dzikiej i zacofanej” Rosji „Starbucks” ma się całkiem nieźle…
  http://www.starbucks.ru/

  Polubione przez 2 ludzi

 16. Walka z prawdą o ludobójstwie, jakiego ukraińscy nacjonaliści dokonali 75 lat temu na Polakach na Kresach i w Małopolsce Wschodniej to jedna z najważniejszych politycznych dewiz rządu w Kijowie. Tym razem, jak podają czeskie serwisy informacyjne, przedstawiciel ukraińskiego MSZ chciał zablokować seans filmu „Wołyń”, jaki zaplanowała na minioną sobotę stacja ČT Art. – kanał kulturalny czeskiej telewizji publicznej.
  http://www.pch24.pl/ukraincy-chcieli-zablokowac-pokaz-wolynia-w-czeskiej-telewizji–ich-zdaniem-film-znieksztalca-historie,62755,i.html#ixzz5QuzZajyW

  Polubione przez 3 ludzi

 17. Podczas roboczej sesji poświęconej wolności mediów na corocznej konferencji OBWE Human Dimension Implementation Meeting 2018, która odbywa się w Warszawie, chciało wystąpić dwóch przedstawicieli Rosji z anektowanego Krymu. Ich wystąpienie zablokowała delegacja ukraińska. – podaje agencja Ukrinform.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/ukrainska-delegacja-zablokowala-wystapienie-delegatow-z-krymu-na-konferencji-obwe-w-warszawie/
  Komentarz: Sesja poświęcona wolności mediów….

  Polubione przez 3 ludzi

 18. A to dobre.
  Gubernator obwodu lwowskiego nakazał podległym urzędnikom by te rozpoczęły kampanię na rzecz zmniejszenia liczby emigrantów ekonomicznych. Jednakże głównym sposobem na zatrzymanie emigracji nie ma być poprawa stanu infrastruktury/lepsze płace/wyższy standard życia na Ukrainie, a…straszenie ,że w Polsce Ukraińców wyzyskują okradają i biją
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/gubernator-lwowa-chce-za-pomoca-broszurek-naklaniac-ukraincow-do-pozostania-w-kraju/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.