Wojna domowa na Ukrainie 14.09.2018r.- 1195 dzień od nowego rozejmu.


Idzie kampania wyborcza PiS na całego. Szkoda tylko, że kupowanie wyborców odbywa się na koszt polskich podatników. Często takich, którym się nie przelewa i o gażach służb mundurowych mogą sobie co najwyżej tylko pomarzyć.„Podwyżki dla żołnierzy zawodowych w przyszłym roku wyniosą ponad 500 zł”
– zapowiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Wynikać ma to z tego, że w 2019 r. wskaźnik, na podstawie którego oblicza się pensje mundurowych, wzrośnie z 3,20 do 3,63-krotności kwoty bazowej.

No, ale jakby na to nie patrzeć, to mamy kolejną wersję programu „500+”, tym razem dla wojska.

To już jest kolejna podwyżka uposażeń dla żołnierzy miała miejsce rok temu i wynosiła średnio ponad 300 zł miesięcznie.

Wojskowym nie jest tak źle, bo obecnie średnie wynagrodzenie żołnierza zawodowego wynosi ponad 4800 zł brutto, zaś dzięki wyższemu wskaźnikowi bazowemu pensja przekroczy 5,5 tys.

Nie wiem skąd rząd PiS weźmie na to rozpasanie wyborcze pieniądze, chociaż szef MON, Mariusz Błaszczak zapewnia, że środki na podwyżki zostały zabezpieczone w projekcie przyszłorocznego budżetu:

„Rządowi premiera Morawieckiego i mnie, jako ministrowi obrony, zależy na tym, aby żołnierze za dobrą służbę byli godnie wynagradzani”– podkreślił Mariusz Błaszczak.

Zapomniał tylko dodać, że chodzi mu tu o dobrą służbę, ale w odniesieniu do partii rządzącej, czyli PiS. Dla innych, jak już udowodnili, miejsca w szeregach armii, nie ma u być nie może.

W odniesieniu do tego, że inne służby mundurowe już nie są tak hołubione przez jedynie słuszną partię, Błaszczak obiecuje, że na podwyżce uposażeń dla wojska, nie ucierpią pozostałe służby mundurowe, podległe MSWiA. Dodał, że:

„Funkcjonariusze również dostaną podwyżki w przyszłym roku, ale z innego źródła – z programu modernizacji służb mundurowych”.

Błaszczak zwrócił uwagę na to, że dokonuje się próba podzielenia resortów siłowych i skonfrontowania żołnierzy z policjantami czy strażakami. Szef MON dodał, że oba środowiska dostaną podwyżki, co pozwoli ustanowić zarobki zarówno żołnierzy, jak i funkcjonariuszy na zbliżonym poziomie.

Jeśli, spełnią się te obiecanki przedwyborcze, a chodzi tu tylko o wybory samorządowe, to wychodzi na to, że PiS tworzy dla niektórych, głównie tych co się nie przemęczają na państwowych etatach, raj na ziemi.

A że nie jest to możliwe na dłuższą metę, to po-PiS-ie pozostaną tylko ruiny i zgliszcza.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym, na donieckim odcinku frontu, poważnie spadło natężenie ostrzału a w raz z nim liczba naruszeń rozejmu przez stronę ukraińską nieznacznie zmalała.

I tak, ukraińscy żołnierze 17 razy naruszyli warunki rozejmu wystrzeliwując na terytorium DRL 71 pocisków, wobec 271 z dnia poprzedniego.

I tak, do pierwszego ostrzału doszło w godzinach, od 09:55 do 10:20, i miał on miejsce w rejonie Nowej Tawrii, która została ostrzelana przez ukraińskich żołnierzy z broni maszynowej, w tym ciężkiej.
Na tym odcinku frontu doszło jeszcze do sześciu ostrzałów, które prowadzone były przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (4 miny), granatnika AGS-17 (10 granatów i SPG-9 (2 granaty) oraz wozu bojowego BMP-1 (20 wystrzałów). Ostrzał w tym punkcie frontu zakończył się o godzinie 23:45.

Kolejna seria ostrzałów rozpoczęła się o godzinie 11:50, kiedy to w czasie pół godziny, ukraińscy żołnierze przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (11 granatów) i broni maszynowej, przeprowadzili ostrzał z kierunku Marinki w stronę osiedla Trudowskie, na zachodnich obrzeżach Doniecka. Ostrzał w tym punkcie frontu przeprowadzono dwukrotnie, tym razem w godzinach, od 20:40 do 21:10, z kierunku Marinki w stronę wsi Aleksandrowki. Ostrzał ten prowadzono przy użyciu granatnika RPG-7 (3 granaty) i ciężkiej broni maszynowej. Oraz od 13:50 do 14:00 z kierunku Awdiejewki, w stronę Mineralnoje i dokonano go przy użyciu granatnika RPG-7 (1 granat) oraz broni maszynowej.

Reszta ostrzałów miała miejsce w rejonie Gorłówki i Dokuczajewska. Pierwszy z nich miał miejsce w godzinach, od 12:45 do 13:15, i przeprowadzony był przy użyciu broni maszynowej, w tym ciężkiej z kierunku terenu kopalni „Niżnaja” w stronę kopalni im. „Gagarina”, na północnych obrzeżach Gorłówki. W tym punkcie frontu, w sumie dokonano pięciu ostrzałów, z których ostatni miał miejsce w godzinach, od 21:00 do 21:30. Do ostrzału były użyte: moździerz kaliber 82 mm (6 min) oraz granatniki; AGS-17 (15 granatów) i SPG-9 (6 granatów), a także broń maszynowa w tym ciężka.

Jeśli zaś chodzi o rejon Dokuczajewska, to obrzeża tego miasta były ostrzeliwane dwa razy, w godzinach od 17:00 do 17:30 i od 20:00 do 20:30, z kierunku Nowotroiczkoje oraz Bierezowskoje. Ostrzał prowadzono tam przy użyciu granatnika RPG-7 (1 granat) i broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu minionej doby był spokój.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 14 вересня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 13 вересня, ситуація в районі проведення операції мала ознаки до загострення на окремих напрямках, проте залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Окупанти 37 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому противник 6 разів застосував озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.

Так, протягом минулої доби ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Станиця Луганська, Кримське, Новотошківське, Луганське, Троїцьке, Верхньоторецьке, Авдіївка, Піски, Красногорівка, Мар’їнка, Березове, Старогнатівка, Гранітне, Чермалик, Павлопіль, Гнутове, Водяне, Лебединське та Широкине.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Крім того, з мінометів калібру 82 мм ворог обстрілював позиції Об’єднаних сил поблизу населених пунктів Чермалик, Гнутове та Водяне, а з міномету 120-го калібру – біля Чермалика та Кримського. Також протягом минулої доби в районі населених пунктів Кримське, Троїцьке, Чермалик та Гнутове наші опорні пункти були обстріляні з озброєння бойових машин піхоти. А поблизу Новотошківського та Гранітного ворог застосував протитанкові керовані ракети.

Також вчора російські окупаційні війська обстріляли з озброєння, забороненого Мінськими домовленостями, населений пункт Водяне, що на Маріупольському напрямку. З напрямку окупованої Ужівки у бік житлового сектору на східній околиці Водяного було випущено 5 мін калібру 120 мм. Пошкоджених будинків та постраждалих серед цивільного населення немає.

В ході бойових дій протягом доби один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

За даними розвідки, минулої доби було знищено одного та поранено чотирьох бойовиків російсько-окупаційних військ.

Від початку поточної доби противник 4 рази обстріляв позиції Об’єднаних сил. Один обстріл зафіксовано на Луганському напрямку поблизу Кримського, решта – на Маріупольському напрямку в районі населених пунктів Гнутове, Водяне та Широкине. В усіх випадках ворог відкривав вогонь по позиціях Об’єднаних сил з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Sachanki, gdzie w wyniku ukraińskiego ostrzału został ranny cywil:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

29 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.09.2018r.- 1195 dzień od nowego rozejmu.

 1. Pojawił się kolejny agent Putina
  Paul Manafort, były szef kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa, którego drugi już proces miał się rozpocząć 24 września, przyznał się dziś do winy. Manafort, oskarżony o działanie jako niezarejestrowany zagraniczny agent, przyznał się do zarzutu udziału w spisku przeciw USA oraz spisku mającym utrudnić działanie wymiaru sprawiedliwości.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/usa-paul-manafort-przyznal-sie-do-winy/thctlpe
  Komentarz: Kurczę z tego co pamiętam, mania linkował kilka odnośników z amerykańskich stacji które twierdziły, że winę Manaforta wykryto tylko przy wątku „ukraińskim” (płatny lobbing, przestępstwa podatkowe i inne) w innych sąd uniewinnił byłego szefa kampanii prezydenckiej. A tu proszę gościu przyznaje się ,ze jest szpiegiem FR, Zapewne w nagrodę otrzyma zmniejszenie wyroków za inne przestępstwa 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 2. I kolejna „epopeja sądowa” pomiędzy Ukraina i Rosją, czyli sprawa tzw. długu Janukowycza (czyli zaciagniętego przez niego w Rosji kredytu na 3 mld dolarów). Tym razem Sąd Apelacyjny Anglii przychylił się do zażalenia strony ukraińskiej, w sprawie pierwszego wyroku wydanego przez Sąd Najwyższy Anglii jeszcze latem 2017 roku nakazującego spłatę kredytu obecnym władzom w Kijowie. Dlatego też sprawa powraca z powrotem do Sądu Najwyższego Anglii i „kółko sądownicze” zaczyna kolejny obrót;
  https://ria.ru/economy/20180914/1528564645.html
  Co ciekawe w zeszłym roku po wydaniu wyroku korzystnego dla Rosji rosyjscy prawnicy przestrzegali ze to dopiero „połowa drogi”;
  https://ria.ru/radio_brief/20170726/1499213411.html
  Ps. I jeszcze jedno oby na decyzje angielskiego ‚arbitrażu” nie zaczęły mieć wpływu sprawy związane z tzw. otruciem Skripalów…

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Tymczasem na Ukrainie „poręczenie” za ministra infrastruktury Omeljana, któremu groziło więzienie za „ukrywanie dochodów” o co oskarżyło go Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy (NABU), ale „ocaliło” go od tego poręczenie jakie do sądu przekazał za niego jego kolega z rządu, czyli ukraiński minister sportu. Nie moze jednak wyjeżdżać za granice oraz musi sie zgąłszać na wszystkie wezwania ze strony NABU;
  https://korrespondent.net/ukraine/4011235-sud-otpustyl-omeliana-na-poruky
  Z kolei „na celowniku” NABU znalazł sie ukraiński parlamentarzysta, „kurator” (z ramienia MSW Ukrainy) skandalicznego portalu „Mirotworec” Anton Heraszczenko, któremu zarzucono to samo co Omeljanowi;
  https://korrespondent.net/ukraine/4011157-nabu-otkrylo-delo-na-nardepa-antona-heraschenko

  Polubione przez 1 osoba

 4. Nowy skandal związany z osobą samego „generalissimusa” Poroszenki ujawniała ukraińska tv „1 + 1″ (własność oligarchy Kołomojskiego). Według dziennikarzy tej stacji w należącej do Prezydenta Ukrainy podkijowskiej rezydencji ‚Zalesie” trwają nielegalny wyrąb drzew oraz odstrzał dziczyzny, a pozyskane w ten sposób „produkty” sa następnie sprzedawane. Rezydencja obejmuje terytorium o powierzchni 15 000 hektarów na którym żyją m.in jelenie, przepiórki, bażanty;
  https://strana.ua/news/161183-zhurnalisty-vyjasnili-kak-v-ofitsialnoj-rezidentsii-prezidenta-poroshenko-vyrubajut-drevesinu-i-streljajut-na-prodazhu-dich.html

  Polubione przez 1 osoba

 5. OT z Francji, gdzie przypomniał o sobie „zapomniany” juz FEMEN. tym razem jego ‚aktywistki” zorganizowały „happening” poparcia dla „rosyjskiego artysty” Pawlenskiego, ktory zbiegł z „totalitarnej” Rosji do „wolnej” Francji, a tam go „capnęli” do wiezienia gdy robił „sztuke”, czyli podpalił drzwi francuskiego banku;
  http://urod.ru/news/90761/

  Polubione przez 2 ludzi

 6. OT światowe, czyli następny „kandydat” do „obłożenia sankcjami” przez USA. Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres odważył się stwierdzić że „światowy porządek w ktorym przewodzi tylko jedno państwo chyli się ku upadkowi i następuje własnie koniec USA jako lidera”. Guterres miał stwierdzić także że USA winny pogodzic się z tym i dostosować do obecnej sytuacji na świecie;
  https://www.theatlantic.com/international/archive/2018/09/antonio-guterres-united-nations/570130/

  Polubione przez 1 osoba

 7. Ukraińska codzienność, czyli w nocy w Kijowie przed własnym domem został napadniety i pobity, trafił do szpitala, jeden z sędziów prowadzących proces w sprawie wydarzeń na kijowskim majdanie zimą 2014 roku. Oczywiscie policja nie zatrzymała żadnego sprawcy (sprawców) pobicia;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4011527-v-kyeve-napaly-na-sudui-veduscheho-delo-maidana
  Ciąg dalszy sprawy wczorajszej strzelaniny w jednym z charkowskich supermarketó, gdzie SBU zastrzeliła „kryminalistę” jak sie okazało „weterana ATO”. Teraz okaząło sie że był on członkiem bandy zajmujacej się wymuszeniami, na czele ktorej stał przewodniczący ‚Zwiazku Weteranów ATO” w Charkowie;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4011510-v-kharkove-predsedatelia-souiza-veteranov-ato-podozrevauit-v-vymohatelstve

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Tymczasem (prawie) „wicekról Ukrainy” czyli specjalny wysłannik departamentu Stanu USA d/s Ukrainy Kurt Volker „zabawił się” w „dobrego [dla mieszkańcow republik z Donbasu] wujka” i „zbeształ” władze w Kijowie za to ze za „mało dla nich robią” oraz że nie maja żadnego „planu” na wypadek gdyby miały one być z powrotem „zintegrowane z Ukrainą”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4011335-volker-upreknul-kyev-v-otnoshenyy-k-zhyteliam-ldnr

  Polubione przez 1 osoba

 9. I kolejny ukraiński polityk z kijowskiej „wierchuszki” znalazł sie „na celowniku” detektywów Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy (NABU) z powodu swojego ‚zapominalstwa” w kwestii posiadanego majątku. Tym razem jest to „tęczowy lider” partii Radykalnej Ołeh Laszko, który jednak oznajmił ze nie obawia się „gróźb” z NABU i zapowiedział ze „ukarze ich analnie”…
  https://vesti-ukr.com/strana/303153-ljashko-poobeshchal-svoim-presledovateljam-analnoe-nakazanie-video

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.