Wojna domowa na Ukrainie 19.09.2018r.- 1200 dzień od nowego rozejmu.


„Jesteśmy gotowi do wyborów lokalnych od razu, gdy będzie tam bezpiecznie. Od czterech lat czekamy, że Rosja zrobi choć jeden krok w tym kierunku. Zamiast tego słyszymy jednak rozmowy o bezprawnych i fejkowych wyborach na terytoriach okupowanych”– powiedział Petro Poroszenko podczas XV konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES) w Kijowie.

W ten sposób Poroszenko odniósł się do informacji o ogłoszonych niedawno wyborach przywódców i parlamentów separatystycznych republik ludowych- donieckiej i ługańskiej) w Donbasie na południowym-wschodzie Ukrainy, które zostały zaplanowana na 11 listopada br.

Poroszenko uważa te wybory za nielegalne, a jednocześnie, zgodnie z mińskimi porozumieniami w sprawie Donbasu, mówi, że Ukraina gotowa jest przeprowadzić tam wybory lokalne po opuszczeniu tego regionu przez rosyjskie wojska, w zgodzie ze swoim prawem i z udziałem obserwatorów międzynarodowych.

„Jesteśmy gotowi do wyborów lokalnych od razu, gdy będzie tam bezpiecznie. Od czterech lat czekamy, że Rosja zrobi choć jeden krok w tym kierunku. Zamiast tego słyszymy jednak rozmowy o bezprawnych i fejkowych wyborach na terytoriach okupowanych”– podkreślił Poroszenko.

Tym samym popełnił logiczny błąd, bo jeśli nie ma na Donbasie rosyjskich wojsk, to tym samym, nigdy nie odbędą się tam wybory lokalne pod kontrolą ukraińskich centralnych władz.

Poroszenko odniósł się także, do najbliższych wyborów, które będą miały miejsce w tej części Ukrainy, która jest pod całkowitą kontrolą władzy centralnej z Kijowa. Otóż Poroszenko oświadczył, że ogłosi swoją decyzję o udziale w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, gdy zacznie się kampania wyborcza. Zapewnił jednocześnie, że głosowanie będzie uczciwe i demokratyczne:

„Poinformuję o tym, gdy rozpocznie się kampania”– powiedział Poroszenko, pytany przez dziennikarzy o plany reelekcji podczas dorocznej konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej w Kijowie.

Jednocześnie zastrzegł, że:

„Jako prezydent twardo gwarantuję wolne, uczciwe, demokratyczne wybory. Wybory głowy państwa, wybory nowego parlamentu i wybory lokalne. Obronimy prawo wyborcze obywateli!”

Niestety, ale już obecnie widać, że przebieg kampanii wyborczej będzie inny niż deklaruje Poroszenko. A więc nie będą te wybory, ani wolne, ani uczciwe, a tym bardziej nie będą one demokratyczne.

Poroszenko odniósł się także do polityki zagranicznej Ukrainy, zwracając uwagę, że bez udziału jego kraju projekt Unii Europejskiej będzie niedokończony.

„Ukraina ma ogromny potencjał ludzkiej siły, ludzkiej wiary i niejednokrotnie pokazywaliśmy, że Ukraina jest krajem optymistycznym z unikalną wiarą w Europę. Unia Europejska będzie spełnionym projektem tylko z Ukrainą. Dlatego że nie jest to żaden Ural, a nasza północno-wschodnia granica jest granicą współczesnej cywilizacji europejskiej”
– uzasadnił swoją tezę Poroszenko, sarkastycznie odnosząc się również do granic Europy na Uralu, które wg. niego nie są granicą cywilizacji europejskiej.

Ciekawe więc, jakiej to cywilizacji granicą jest Ural?

Może kiedyś w swych zwidach i majakach Poroszenko i to wyjaśni 🙂

Poroszenko mówił również o aspiracjach Ukrainy do integracji z sojuszem NATO:

„Od trzech lat dziękujemy światu za solidarność, ale sami bronimy każdej piędzi ukraińskiej ziemi. Proponujemy temu sojuszowi obronnemu jedną z najsilniejszych armii na kontynencie. Najważniejsze jednak jest to, że mamy doświadczenie i wiemy, jak się bronić”– zaznaczył Poroszenko.

Opisując zaś sytuację ekonomiczną Ukrainy, Poroszenko oświadczył, że władzom udało się ustabilizować finanse Ukrainy:

„Chcę podkreślić, że tak, jak rozczarowali się ci, którzy prognozowali bankructwo Ukrainy w latach 2014-15, gdy mieliśmy zaledwie 5 miliardów dolarów rezerw w złocie i walutach, tak samo rozczarują się ci, którzy teraz oczekują destabilizacji”– powiedział Poroszenko.

A ja powiem tak: ukraińska gospodarka jest dokładnie w takim samym stanie jak armia tego kraju, która wg. narracji propagandowej Poroszenki jest „jedną z najsilniejszych armii na kontynencie”.

Jednak, wg. rankingu Global Firepower (https://www.globalfirepower.com/country-military-strength-detail.asp?country_id=ukraine) ukraińskie Siły Zbrojne stanowią 29 siłę militarną na świecie (na 136 krajów klasyfikowanych w tym rankingu), z rocznym budżetem na cele obronne w wysokości 4,88 mld dolarów.

Dodam, że nawet Grecja wg. tego rankingu wyprzedza o jedno miejsce Ukrainę:
https://www.globalfirepower.com/countries-listing.asp

Zaś de facto, wyprzeda Ukrainę 8 krajów europejskich. A więc wg. powyższego nie posiada ona jednej z najsilniejszych armii w Europie. Zaś biorąc pod uwagę jej bardzo przestarzałe i w większości zdewastowane wyposażenie oraz morale wojska, to nominalna pozycja sił zbrojnych Ukrainy mieści się w ostatniej dziesiątce klasyfikacji wg. jakości sił zbrojnych.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu, sytuacja się lekko uspokoiła, bo ze strony ukraińskich żołnierzy doszło tym razem tylko do 18 naruszeń warunków rozejmu.

Ostrzał prowadzony był od godziny 12:20 i trwał z przerwami do godziny 23:00. Łącznie w wyniku tych ostrzałów spadło na terytorium DRL 151 pocisków, wobec 121 z dnia poprzedniego. A więc pomimo spadku ilości ostrzałów, jednocześnie wzrosło ich natężenie. W wyniku czego został uszkodzony w Jasinowatej dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Worowskiego nr. 20 i rura doprowadzająca gaz na ulicy Franko oraz lekko ranny został jeden cywil.

Do pierwszego ostrzału w dniu wczorajszym doszło na południowym odcinku frontu, i tam też miał miejsce ostrzał ostatni. Łącznie przeprowadzono sześć ostrzałów, które prowadzono przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (2 miny) i 82 mm (3 miny) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (37 wystrzałów) i broni maszynowej, z kierunku Szirokina, Lebiedyńskoje, Niebielskoje i Gnutowa, w stronę Sachanki, Bezimiennoje, Leninskoje, Łozowoje i Komiternowa.

Kolejnym wg. chronologii czasowej miejscem ostrzału był rejon Gorłówki, gdzie ukraińscy żołnierze przy użyciu granatników: AGS-17 (15 granatów) i RPG-7 (4 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, dokonali trzech ostrzałów, z kierunku Szumów w stronę terytorium kopalni im . Gagarina na północnych obrzeżach Gorłówki oraz z kierunku Żowanki w stronę Zajcewa.

Następnie w godzinach, od 16:20 z przerwami do 22:30, ostrzeliwany był 6 razy rejon Doniecka. Ostrzał tam prowadzony był przy użyciu granatników AGS-17 (29 granatów) i SPG-9 (5 granatów) oraz z różnej broni maszynowej, w tym ciężkiej. Ostrzał tam prowadzono z kierunku Awdiejewki, Piasków i Marinki, w stronę: Jasinowatej, Żabiczewa i terenu kopalni „Trudowskaja”- na obrzeżach Doniecka oraz miejscowość Spartakus.

Poza tym, przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (20 wystrzałów) przeprowadzono jeszcze jeden ostrzał w godzinach, od 20:55 do 21:20, z kierunku Nowoługańskoje w stronę Dolomitnoje, w rejonie łuku światłodarskiego.

Na ługańskim odcinku frontu, minionej doby, sytuacja była bliźniaczo podobna do tego co działo się tam przedwczoraj. I tak, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm (5 min) oraz granatnika AGS-17 (29 granatów), a także opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (10 wystrzałów), 3 razy ostrzelali terytorium ŁRL. Ostrzały te prowadzone były z kierunku: Krimskoje, Nowotoszkowki i Ługinskoje w stronę: Prisziba, Donieckiego i Kalinowki. Strat nie zgłoszono.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 19 вересня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 18 вересня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою Об’єднаними силами.

Російські окупанти 25 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. Двічі – із застосуванням озброєння, забороненого Мінськими домовленостями.

Противник вів прицільний вогонь із мінометів калібру 120 та 82 мм, озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Російсько-окупаційні війська здійснювали обстріли позицій Об’єднаних сил в районах населених пунктів Станиця Луганська, Кримське, Новотошківське, Луганське, Південне, Піски, Новотроїцьке, Старогнатівка, Павлопіль, Гнутове, Водяне, Лебединське та Широкине.

Потужного обстрілу з мінометів 120-го та 82-го калібру зазнали позиції Об’єднаних сил на Світлодарському напрямку в районі населеного пункту Луганське.
Також по позиціях оборонців Кримського на Луганському напрямку окупанти двічі відкривали вогонь з озброєння бойових машин піхоти БМП-1.

В ході бойових дій двоє військовослужбовців Об’єднаних сил загинуло, один зазнав легких поранень.
За даними розвідки, протягом доби трьох окупантів знищено, п’ятьох поранено.

Від початку доби ворог із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї тричі обстріляв позиції Об’єднаних сил поблизу Троїцького на Луганському, Березового – на Донецькому та Лебединського на Маріупольському напрямках. Втрат серед наших захисників немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z osiedla Trudowskie, na zachodnich obrzeżach Doniecka:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.09.2018r.- 1200 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT zza Oceanu, czyli „terytorium zaoceanicznego tęczowej demokracji Bliskiego wschodu” (zwanej także „OGONEM MERDAJACYM PSEM”). US Donald, podczas wspólnej konferencji z „naszym Adrianem” ogłosil że USA nie planują wprowadzania sankcji z powodu uczestniczenia w budowie gazociągu „Nord Stream 2”;
  https://korrespondent.net/world/4012940-ssha-ne-planyruuit-sanktsyy-za-severnyi-potok-2
  Z kolei szef Pentagonu James Mattis (zwany „Wsciekłym psem”) zaprzeczył pojawiającym się ostatnio pogłoskom o jego możliwej dymisji z powodu „nieporozumień z prezydentem”. Dla przypomnienia, pierwszy sekretarz Stanu w administracji Trumpa Rex Tillerson też „zaprzeczał pogłoskom”, a póxnie „wyleciał z hukiem”…
  https://korrespondent.net/world/4012946-hlava-pentahona-oproverh-soobschenyia-o-svoem-uvolnenyy

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Dobre wieści z Płw. Koreańskiego, gdzie wbrew SZCZUJNI ze światowych mediomatołów (od „lewa do prawa”) postępuje proces zbliżenia pomiędzy obydwoma państwami koreańskimi . W stolicy Korei Płn z oficjalną wizytą pojawił się Prezydent Korei Płd, kory spotkał się z północnokoreańskim liderem „w cztery oczy”, a nastepnie doszło do wspólnego podpisania (transmitowanego ‚na żywo” w obu państwach koreańskich) dokumentów dotyczących „międzykoreańskiego szczytu”. Nastepnie obaj koreańscy liderzy zamierzają wydać wspólne oświadczenie;
  https://www.interfax.ru/world/629765

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Tymczasem ukromedia alarmują w sprawie „haniebnej zdrady” jaka szykuje się w PACE (Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy), którego prezydent Thorbjørn Jagland miał już skonsultować się z przedstawicielami Rosji w sprawie zmiany wewnetrznych przepisów organizacji co umożliwiłoby zniesienia sankcji wobec tego państwa. Podobno owa inicjatywę wspiera także „Berlin oraz kilka innych państw zachodu”;
  https://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2018/09/19/7087094/

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codziennosć, czyli nocna strzelanina w Chersoniu o której poinformowali w internecie zbudzeni odgłosami wystrzałów mieszkańcy. Poza tym nie wiadomo kto strzelał oraz dlaczego i czy ktoś został ranny;
  https://korrespondent.net/ukraine/4013040-v-khersone-nochui-proyzoshla-strelba-sotssety
  Z kolei w Drużkiwce (terytorium obwodu donieckiego pod kontrola Kijowa) w jednym z domów eksplodował „niezidentyfikowany przedmiot” powodujac smierć 37 – letniego mieszkańca;
  https://korrespondent.net/ukraine/4013102-v-chastnom-dome-vozle-druzhkovky-prohremel-vzryv-est-zhertva

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ciąg dalszy „psychozy trucicielskiej” w Wlk. Brytanii, która zaczyna stawać się już jakąs niesmaczną parodią. Nową „ofiara zatrucia” w Salisbury, do jakiego miało dojśc w ostatni weekend w jednej z włoskich restauracji ogłosiła sę…”modelka” niejaka Anna Shapiro, która stwierdziła że „Putin chciał ją zabić za pomoca trutki na szczury”, bo jak wiadomo brytyjska policja wykluczyła w tej sprawie użycie „Nowiczoka’. Jak stwierdził w wywiadzie dla jednego z brukowców, „Putin chce ja otruć bo mu sie sprzeciwia i zwróciła się przeciwko swojemu krajowi [czyli Rosji]”. „Modelka’ miała się urodzić w rosyjskim Niżnym Nowogrodzie , a także w 2006 roku uzyskac obywatelstwo…Izraela;
  >https://www.thesun.co.uk/news/7291372/anna-shapiro-salisbury-poisoning-vladmir-putin/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem na ukraiński portalu ‚Strana.ua’ pojawiła sie informacja że w Kijowie pojawiła się „FABRYKA POROCHOBOTÓW”, czyli „centrum przechwytywania danych w internecie”, które najprawdopodobniej ma za cel wsparcie kampanii Poroszenki w zbliżajacych sie na Ukrainie wyborach prezydenckich;
  https://strana.ua/news/161897-v-sotsseti-obsuzhdajut-stroitelsva-tsentra-slezhki-za-ukraintsami-v-internete.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Szykuje sie kolejna odsłona „wony ukraińsko – wegierskiej” na Zakarpaciu. Ukromedia alarmują że w konsulacie węgierskim na Zakarpaciu „potajemnie wydawane są paszporty wegierskie”, a podczas procedury ich wreczania obywatele Ukrainy składają „przysięge na wierność państwu węgierskiemu”;
  https://www.obozrevatel.com/crime/vengriya-vtiharya-razdaet-pasporta-na-zakarpate-poyavilos-videodokazatelstvo.htm
  Ps. „Zły Orban” szykuje „GULASZOWE LUDZIKI”?

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem pojawił się kolejny raport ONZ w sprawie przestrzegania praw człowieka na Ukrainie, za okres od 16 maja do 15 sierpnia 2018 roku, z którego m.in wynika że za ostrzały celów cywilnych w strefie tzw. Operacji Zjednoczonych Sił (dawniej ATO) na Donbasie odpowiada strona prokijowska. Poruszono także sprawę wzrostu ataków na media oraz dziennikarzy oraz wzrost zachowań rasistowskich i rozniecania konfliktów religijno – narodowościowych na ‚wolnej i demokratycznej” Ukrainie;
  https://strana.ua/news/161983-23-doklad-oon-po-pravam-cheloveka-v-ukraine-hlavnye-tezisy.html
  Źródło;
  https://www.ohchr.org/EN/Countries/ENACARegion/Pages/UAReports.aspx

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ciąg dalszy sprawy ukrywania dochodów przez szefa ukraińskiego resortu infrastruktury Wołodymyra Omeliana, w związku z czym przeciwko ministrowi toczy sie oficjalne śledztwo prowadzone przez ukraińskie służby d/s walki z korupcją. Prawdopodobnie na ich wniosek sąd w Kijowie „zaaresztował” cały majątek jaki posiada Omelian;
  http://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1753032-sud-naklav-aresht-na-mayno-omelyana

  Polubione przez 2 ludzi

 10. A to dobre wychodzi na to, ze PiS działa na zlecenie Putina 🙂

  Po artykule Onetu „Polska go wydała. Jak rząd wysłał czeczeńskim oprawcom Azamata Bajdujewa” posłanka PO Joanna Kluzik-Rostkowska skierowała do ministra spraw wewnętrznych i administracji interpelację w sprawie deportacji mężczyzny. – Padliśmy ofiarą wykreowanego przez Putina obrazu Czeczenów jako terrorystów – powiedziała Onetowi.
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/deportacja-azamata-bajdujewa-interpelacja-po-tekscie-onetu/3lvz9de

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Ciąg dalszy ‚wojny na górze” w Kijowie, pomiędzy Narodowym Antykorupcyjnym Biurem Ukrainy (NABU), a Specjalna Antykorupcyjną Prokuraturą (SAP) o czym wspomniałem niedawno. Tym razem doszło do bezpośrednich starć pomiędzy funkcjonariuszami tych instytucji, po tym jak szef SAP odkrył ze jest podsłuchiwany w swojej siedzibie właśnie przez NABU i wydał polecenie zatrzymania podejrzanych o jego podłożenie osób. Na miejscu pojawił się ‚specnaz” NABU, który przystapił do akcji odbijania „swoich” z rąk funkcjonariuszy SAP;
  https://www.ukrinform.ru/rubric-society/2541383-holodnickij-zaavlaet-cto-specnaz-nabu-izbil-voditela-sap.html#

  Polubione przez 3 ludzi

 12. OT z Bliskiego wschodu, gdzie być może pojawiają sie pierwsze skutki tego co stało się ostatnio w Syrii, czyli zestrzelenia rosyjskiego samolotu wojskowego przez syryjską obronę pplot na skutek działań izraelskiego lotnictwa wojskowego. Ambasador Autonomii Palestyńskiej w Rosji poinformował ze władze Autonomii zamierzają uznac przyłaczenie się Krymu do Federacji Rosyjskiej, uznając wynik przeprowadzonego tam w 2014 roku referendum jako „wyraz woli mieszkańców półwyspu”;
  https://iz.ru/787784/kirill-gulov-dmitrii-laru-aleksei-zabrodin/v-palestine-priznaiut-pravo-krymchan-na-samoopredelenie

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.