Wojna domowa na Ukrainie 22.09.2018r.- 1203 dzień od nowego rozejmu.


„Ukraina będzie zdecydowanie przeciwdziałała próbom osłabienia sankcji przeciwko Rosji, związanych z aneksją Krymu i sytuacją w Donbasie”– oświadczył w czwartek (20 września) prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w wygłoszonym przed parlamentem orędziu.

„Sankcje przeciwko Rosji nie są dziś związane wyłącznie z Ukrainą. Oznacza to, że pojawia się trzeźwe rozumienie tego, że Rosja nie jest tylko naszym problemem. Że jest ona zagrożeniem dla całego świata”, w związku z tym Poroszenko stwierdził, że „będziemy konsekwentnie przeciwdziałali próbom osłabienia nacisków sankcyjnych wobec Rosji”.

A więc, jak sądzić można, Ukraina będzie przeciwdziałać osłabieniu sankcji wobec Rosji, już nie tylko we własnym interesie, ale światowego pokoju. Czyli, że już nie tylko zapobiega agresji na zachodnią część Europy, ale również podboju świata 🙂

W dalszej części swojego orędzia stwierdził on, że Ukraina powinna mieć możliwość siłowego przywrócenia kontroli nad zajętymi przez separatystów prorosyjskich obszarami obwodu donieckiego i ługańskiego na wschodzie kraju.

„Powinniśmy mieć taką opcję, ponieważ każda armia powinna być gotowa do wszelkich scenariuszy, jednak nasza strategia polega na osiągnięciu pokoju drogą polityczno-dyplomatyczną, bo właśnie to jest dla Ukrainy optymalnym wariantem i odpowiada to naszym interesom narodowym”– powiedział Poroszenko.

Jednocześnie zwrócił się on do ministerstwa obrony o opracowanie niestandardowych metod odpowiedzi na rosyjską agresję i szybsze wprowadzanie w armii standardów obowiązujących w NATO.

„Powinniśmy dziś wejść na zupełnie nowy poziom: nowe technologie, modernizacja, uzbrojenie i przejście na standardy NATO z uwzględnieniem unikalnego doświadczenia walki z agresją”– podkreślił Poroszenko.

Nie wiadomo po co ukraińskiej armii zależy tak bardzo na przejście na standardy NATO, bo jak na razie- poza Polską i innymi tego typu tuzami w NATO i światowej polityce, żaden inny kraj nie chce Ukrainy w NATO. Poza tym, jeśli tak bardzo Poroszenko chce odzyskać Donbas, to przecież nie ma do tego żadnych przeciwwskazań, ale jak na razie potężnej armii ukraińskiej jakoś to się nie chce udać. Nie wiadomo tylko, dlaczego?

No ale pomijając już te dygresje, Poroszenko w swym orędziu zapowiedział, że podczas najbliższego Zgromadzenia Ogólnego ONZ ma zamiar mówić o rozmieszczeniu na wschodniej Ukrainie międzynarodowej misji pokojowej:

„Powinna ona obejmować całe terytorium okupowane i sięgnąć granicy ukraińsko-rosyjskiej”.

Według wizji Poroszenki misja ONZ na całym terytorium zbuntowanego Donbasu pozwoli na pełną realizację przez władze w Kijowie zapisów porozumień mińskich w sprawie uregulowania konfliktu z separatystami w Donbasie. Jednakże, jak przy tym zastrzegł, „koniecznym warunkiem jest także wycofanie z Ukrainy rosyjskich wojsk”:

„Jeśli do tego nie dojdzie, ustawa o szczególnym statusie samorządu lokalnego (w Donbasie- dopisek mój) nie wejdzie w życie, a cała odpowiedzialność za zerwanie procesu mińskiego spadnie na Rosję”– oświadczył Poroszenko.

Problem polega na ty, że do wycofania wojsk rosyjskich z Donbasu dojść nie może, bo nie da się wycofać, czegoś czego nie ma. Tak samo jak nie da się nalać z próżnego, co również kijowska junta swymi działaniami „reformatorskimi” zaprzecza tej prostej regule, co uwidoczniło się w dalszej części orędzia Poroszenki.

A więc, zaznaczył on, że bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy może zapewnić jego państwu jedynie integracja z Zachodem:

„Od 2014 roku twardo idziemy drogą integracji z Unią Europejską i NATO. Tylko integracja z przestrzenią euroatlantycką zagwarantuje nam pokój, bezpieczeństwo, niezawisłość i podwyższenie poziomu życia”– powiedział Poroszenko.

Poza tym zajął się kwestiami ducha, zwracając uwagę na procesy uniezależniania się od Rosji w wymiarze religijnym; przypomniał, że Ukraina oczekuje na decyzję Patriarchatu Ekumenicznego w Konstantynopolu w sprawie utworzenia na terytorium Ukrainy własnej, niepodporządkowanej Moskwie Cerkwi prawosławnej. Czyli dokonania rozpadu jedności kościoła prawosławnego znajdującego się pod zwierzchnictwem Konstantynopola.

Poroszenko w orędziu odniósł się do kampanii wyborczych w związku z zaplanowanymi w przyszłym roku wyborami prezydenta i parlamentu:

„Widmo autorytaryzmu to niejedyne wyzwanie związane z nadchodzącymi wyborami. Aktualne pozostaje zagrożenie rewanżu. Naszym zadaniem jest odparcie tego niebezpieczeństwa. Moją rolą jest nie dać żadnych szans tym, kto może podważyć nasz własny wybór, naszą niepodległość i szlak integracji euroatlantyckiej”– przestrzegł on.

Na koniec tego wszystkiego Poroszenko, nie wiadomo dlaczego, odniósł się do europejskich aspiracji Ukrainy, mówiąc, że:

„Nikt już nie wątpi w naszą europejską tożsamość. W przyszłym roku planuję praktyczną realizację moich inicjatyw w sprawie integracji Ukrainy ze wspólnym rynkiem cyfrowym i energetycznym oraz pogłębienia współpracy celnej. Jednak by iść dalej musimy wypełnić do ostatniego punktu umowę o stowarzyszeniu”.

Szkoda tylko, że nie odniósł się ani jednym słowem do problemu korupcji na Ukrainie i jej zwalczania oraz realizacji przez rząd w Kijowie reform instytucji państwowych zgodnie z wolą UE i MFW.

No, ale pewnie nie dało się tu tak samo lać wody, jak w innych poruszonych przez niego w orędziu tematach 🙂

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ilość ostrzałów nieznacznie zmalała.

Łącznie minionej doby na tym odcinku frontu ukraińscy żołnierze 18 razy ostrzeliwali terytorium DRL. Pierwszy ostrzał rozpoczął się w godzinach, od 06:10 do 06:30n apołudniowym odcinku frontu, kiedy to przy pomocy opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 wystrzałów), z kierunku Wodianoje były ostrzeliwane okolice Sachanki. W tym punkcie frontu ukraińscy żołnierze 7 razy przeprowadzili ostrzał DRL, z których ostatni zakończył się o godzinie 19:40. Ostrzały były prowadzone przez wspomniany wyżej BMP-2 (łącznie 90 wystrzałów) oraz moździerze kaliber 82 mm (4 miny), granatniki: AGS-17 (44 granaty) i SPG-9 (7 granatów), a także działka przeciwlotnicze ZU-23-2 (80 wystrzałów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej. Ostrzał tam prowadzono z kierunku: Wodjanoje, Talakowki, Szirokina, Lebiedyńskoje i Gnutowa, w stronę: Sachanki, Oktiabra, Komiternowa i Leninskoje. Początek weekendu był kolejnym dniem, kiedy to ostrzał ze strony ukraińskiej koncentrował się głównie na południowym odcinku frontu donieckiego.

Następnie od godziny 10:55 rozpoczął się ostrzał w rejonie Doniecka, gdzie z granatnika SPG-9 (1 granat) oraz przy użyciu broni maszynowej, została ostrzelana z kierunku Kamienki wieś Krutaja Bałka. Łącznie w tym punkcie frontu dokonano 8 ostrzałów, z których ostatni zakończył się o godzinie 22:30. Ostrzały prowadzone były przy użyciu granatników: AGS-17 (58 granatów), RPG-7 (4 granaty) i SPG-9 (2 granaty) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (20 wystrzałów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, z kierunku: Kamienki, Awdiejewki, Marinki i Nowogorodskoje, w stronę: Krutoj Bałku, Jasinowatej, Aleksandrowki, okolic donieckiego lotniska i kopalni „Trudowska” oraz Szirokoj Bałki.

W godzinach, od 16:20 do 16:50 i od 20:30 do 21:00, doszło do ostrzelania rejonu Gorłówki. Pierwszy ostrzał prowadzony był przy użyciu broni maszynowej, w tym ciężkiej, z kierunku wsi Szumy w stronę terenu kopalni im. „Gagarina”. Drugi zaś, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (15 granatów) i broni maszynowej, z kierunku Żowanki w stronę Zajcewa.

Poza tym, w godzinach, od 19:55 do 20:20, przeprowadzono jeden ostrzał przy użyciu granatnika SPG-9 (2 granaty) w rejonie Dokuczajewska. Ostrzał ten prowadzono z kierunku Nowotroiczkoje.

Łącznie, w wyniku tych ostrzałów, ukraińscy żołnierze 24 razy naruszyli warunki zawieszenia broni w wyniku czego na terytorium DRL spadły 344 pociski- w większości o małym kalibrze, wobec 254 z dnia poprzedniego.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze 2 razy naruszyli warunki rozejmu, prowadząc ostrzał przy użyciu granatników (6 granatów SPG-9 i 2 granaty RPG-7 ) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, ze strony Krimskoje i Ługańskoje, w kierunku wsi Żiełobok i Kalinowka.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 22 вересня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 21 вересня, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Окупанти 18 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому противник 4 рази застосував озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.

Так, протягом минулої доби ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Кримське, Троїцьке, Луганське, Авдіївка, Мар’їнка, Чермалик, Павлопіль, Гнутове, Водяне та Широкине.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Крім того, мінометних обстрілів зазнали наші опорні пункти на Маріупольському напрямку. Так, вчора увечері з мінометів калібру 82 мм ворог обстрілював позиції Об’єднаних сил поблизу населеного пункту Водяне. Опорний пункт наших військ біля Широкиного противник також обстріляв з міномету 120-го калібру. А позиції в районі Гнутового потрапили під вогневий наліт одразу обох мінометних калібрів.

Крім того, позиції Об’єднаних сил поблизу Водяного та Широкиного були обстріляні з озброєння БМП. Також у Водяному вони потрапили під вогонь протитанкового ракетного комплексу, а у Широкиному окупанти застосували зенітну установку ЗУ-23-2.

Внаслідок обстрілів троє військовослужбовців Об’єднаних сил отримали легкі поранення.

За даними розвідки, одного бойовика російсько-окупаційних військ минулої доби знищено та п’ятьох поранено.

Від початку поточної доби противник 4 рази з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї обстріляв позиції Об’єднаних сил поблизу населених пунктів Кримське, Новотошківське, Павлопіль та Водяне. Крім того, під Кримським окупанти застосували станкові, автоматичні, ручні та підствольні гранатомети. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Ps.

W związku z całodniowym wyjazdem, w dniu jutrzejszym moja relacja nie ukaże się, za co oczywiście przepraszam.

64 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.09.2018r.- 1203 dzień od nowego rozejmu.

 1. Poroszenko próbuje rżnąć Assada; niestety jako „proeuropejski” jest ograniczony interesami wizerunkowymi Unii. A „niestety” zarówno dla UE jak i FR korzystne jest jedynie rozwiązanie pokojowe w oparciu o oba „miński”.
  Bzdura wygłoszona na potrzeby wewnętrzne.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraińskie władze wyasygnowały 16 mln hrywien na prace restauratorskie, które mają powstrzymać zabytkowy zamek w Pomorzanach przed popadnięciem w całkowitą ruinę. – podał w środę portal Zaxid.net.
  Zaxid.net przypomniał, że „Centr kompleks” wygrał wcześniej przetarg na wykonanie prac zabezpieczających zamek w Pomorzanach – w 2016 roku, na wartość 8 mln hrywien. Jednak władze obwodu wydzieliły na ten cel tylko 10% tej sumy, co znacznie zmniejszyło zakres wykonanych prac. W efekcie obiekt wciąż popadał w ruinę, czego efektem było m.in. zawalenie się wschodniego skrzydła zamku.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-znalazly-sie-pieniadze-na-ratowanie-zamku-w-pomorzanach/
  Komentarz: Ciekawe czy rzeczywiście władze lokalne postanowiły zabezpieczyć w budżecie te 16 mln hrywien na remont, czy też liczą na dotacje z UE lub Polski.

  Polubione przez 3 ludzi

   • Obecnie ciężko znaleźć jakiś portal informacyjny, który nie stosuje tego typu chwytów. Jeden z nielicznych to min kresy24 (nie mylić z kresy.pl) ten jednak dostaje wsparcie finansowe od Fundacji Batorego i… Senatu RP.
    Sam Parę razy wysłałem sms by wesprzeć kresy.pl. Wolę by istniało takie pro-polskie medium niż by z moich podatków finansowano takie twory jak jkesy24 na których neobanderowcy wygłaszają swoje wypociny.

    Polubione przez 4 ludzi

 3. Pisanie historii na nowo
  W wywiadzie udzielonym ukraińskiemu portalowi Gławkom ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca mówił m.in., że „w Polsce zaczynają zdawać sobie sprawę, że rozmawianie z Ukraińcami z pozycji siły czy nacisku nie daje rezultatów”, że Ukraińcy mają własną pamięć o UPA i nie można zbiorowo obwiniać upowców za rzeź wołyńską, bo głównymi odpowiedzialnymi byli naziści i sowieci.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ambasador-ukrainy-polska-zaczyna-rozumiec-ze-z-ukraincami-nie-rozmawia-sie-z-pozycji-sily/
  Komentarz: Takie bzdury jakie ambasador Ukrainy to aż ciężko słuchać. Polska nie rozmawiała z Ukrainą z pozycji siły. Taką taktykę obrały Węgry i Białoruś i jak pokazuje praktyka ich decyzje były słuszne.

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Węgierski rząd nie pozwoli ukraińskim władzom na dalsze pogarszanie sytuacji Węgrów na Zakarpaciu i potępia próby zastraszania ich w najmocniejszy możliwy sposób. – powiedział w czwartek na konferencji prasowej szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.
  Chodzi o zapowiedź władz w Kijowie dopuszczających możliwość wydalenia konsula Węgier za nadawanie paszportu Węgier zakarpackiej „mniejszości” węgierskiej.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-srodkowa/szijjarto-potepia-i-ostrzega-jesli-ukraina-wydali-konsula-wegier-nie-zostanie-to-bez-odpowiedzi/
  Formalnie władze Ukrainy uznają tylko jedno obywatelstwo i nie tolerują posiadania dwóch paszportów. Na nagraniu z konsulatu w Berehowem, po uroczystości wręczenia paszportów konsulowie instruują ich odbiorców, by ukrywali przed władzami ukraińskimi, że otrzymali węgierskie obywatelstwo.
  http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1268707,ukraina-o-wegierskich-paszportach-dla-mieszkancow-zakarpacia.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. A tu świństwo pierwszej wody
  Jędrzej C., pracodawca z Wielkopolski który w styczniu br. roku pozostawił na przystanku bez udzielenia pomocy pracującą u niego Ukrainkę, która doznała wylewu, uniknie kary za ten czyn. – zdecydował w środę Sąd Rejonowy w Środzie Wielkopolskiej.
  Wpływ na decyzję sędziego mogła mieć ugoda pozasądowa zawarta pomiędzy Jędrzejem C. a pełnomocnikiem poszkodowanej, który w sądzie poparł wniosek obrony. Jak podaje PAP, poszkodowana „podpisała odciskami palców” oświadczenie mówiące o tym, że „pojednała się” ze sprawcą i nie oczekuje ścigania i ukarania go. Strony ugody postanowiły o zachowaniu jej treści w tajemnicy.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/sad-umorzyl-sprawe-polskiego-pracodawcy-ktory-zostawil-na-ulicy-ukrainke-z-wylewem/
  Komentarz: Nie ma znaczenia czy poszkodowana była Ukrainką Rosjanką Somalijką czy Polką. Po prostu nie ma. Brak pomocy ciężko chorej, by tylko zaoszczędzić kilka tysięcy złotych jest wstrętne. Odszkodowanie za nie udzielenie pomocy powinno być wypłacone BEZWZGLEDNIE, a nie dlatego, że przedsiębiorca będzie mógł wyjść na wolność.
  Ukrainizacja naszego systemu prawnego postępuje. U naszego sąsiada też jeśli masz wystarczająco dużo kasy to unikniesz odpowiedzialności prawnej.

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Misja monitoringowa ONZ ds. praw człowieka na Ukrainie przygotowała 23. kwartalny raport. O tym, co udało się zarejestrować członkom misji od 16. maja do 15. sierpnia br. powiedziała w środę telewizji Hromadske szefowa misji Fiona Frazer. Jednym z ustaleń jest to, iż w okresie tych trzech miesięcy za 62 proc. przypadków naruszania praw człowieka na monitorowanym terenie odpowiadają ukraińskie władze.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/onz-za-62-przypadkow-naruszania-praw-czlowieka-na-ukrainie-odpowiada-wladza-w-kijowie/

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Liczba ludności na Ukrainie, według oceny na 1 sierpnia 2018 roku, wynosiła 42 248 100 osób. W okresie styczeń — lipiec roku 2018 liczba ludności zmniejszyła się o prawie 138 300 osób. Zasadniczym problemem pozostaje znaczna przewaga liczby zgonów nad liczbą urodzeń: na 100 zmarłych przypada 57 urodzeń” — napisano w komunikacie.​
  .http://www.ukrstat.gov.ua/express/expr2018/09/141.pdf
  komentarz: Za mieszkańców Ukrainy uznaje się też obywateli republik i osoby które wyjechały za chlebem (i nie powróciły) do Rosji, Polski, Węgier, Włoch itd itp.
  Wiarygodnych danych brak, bo od lat przekłada się państwowy spis powszechny.

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Ruch autobusów na wschodniej granicy Polski wzrósł. 15 razy. Pasażerowie nie wiedzą, kiedy przekroczą granicę. Stoją nie po kilka, lecz nawet po kilkanaście godzin. Tymczasem polskie służby graniczne, które decydują o przepustowości przejść polsko-ukraińskich, zapowiadają prawdziwy horror: strajk włoski.
  http://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,23917341,przejscia-na-przejsciach-granicznych-z-ukraina-katastrofa-coraz.html
  Komentarz: Brakuje przejść granicznych, funkcjonariuszy, a rząd się dziwi ,ze przemęczeni pracownicy chcą polepszenia swoich warunków pracy i płacy.

  Polubione przez 2 ludzi

 9. OT światowe, czyli „The Wall Street Journal” potwierdza to o czym jakis czas temu spekulowała m.in agencja „Bloomberg”, czyli cena za baryłke ropy może przekroczyć 100 $, z powodu sankcji USA wobec Iranu i tego ze Arabia Saudyjska „nie jest w stanie” (CZY RACZEJ NIE CHCE BO WOLI SOBIE NABIĆ OPRÓZNIONE KABZY) zwiększyć produkcję tego surowca;
  >https://www.wsj.com/articles/saudi-arabia-worries-oil-crunch-could-push-up-prices-1537558373?mod=searchresults&page=1&pos=2
  Ps. Chyba nie trzeba tłumaczyć że nie tylko Saudowie „nabiją sobie kabzy’…

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ukraińska codziennośc, czyli kolejna „draka” na jednym z placów budów. Na budowe wtargneła grupa tzw. tituszek, która próbowała ją ‚zablokować”, ale na czas interweniowała policja ktorej udało sie zatrzymać 40 napastników;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4014398-konflykt-na-stroike-v-kyeve-zaderzhany-40-chelovek
  W miejscowości Wynohradiw na Zakarpaciu ktoś wrzucił ładunek wybuchowy na posesję domu należacego do radnego miejskiego. Na szczęście nikomu nic się nie stało;
  https://strana.ua/news/162497-v-zakarpatskoj-oblasti-neizvestnye-brosili-vzryvchatku-vo-dvor-deputata.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Tymczasem „sukces” ukraińskich „wojaków” na NATOwskich ćwiczeniach wojskowych „Saber Junction” odbywajacych się w Niemczech, który (jak zwykle) okazał sie „porażką” 🙂 Wbrew wczesniej ustalonemu „harmonogramowi działań” ukraińscy spadochroniarze „wzięli w niewolę” sztab swoich „przeciwników” (czym sie później chwalili w mediach) co spowodowało ‚zawalenie” całego planu ćwiczeń;
  https://strana.ua/news/162468-na-uchenijakh-saber-junction-2018-ukrainskie-voennye-sovershili-takticheskij-proryv-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Przypomniały o sobie tzw. tituszki SBU, czyli”ukronaziolki” z ugrupowania „C14”, którzy odstawili „hucpę” w Winnicy, gdzie palili koszulki z wizerunkiem Prezydenta Rosji, które bez problemu można podobno dostać w tamtejszych sklepach;
  https://strana.ua/news/162484-novosti-vinnitsy-v-mahazine-prodavali-futbolki-s-putinym.html
  Warto przy tym przypomnieć że Winnica to „rodowe gniazdo” Poroszenki i Hrojsmana

  Polubione przez 4 ludzi

 13. W temacie „trujących oparów” z krymskiego Armiańska. W samym mieście właśnie odwołano ‚stan nadzwyczajny” ogłoszony tam po tym jak stwierdzono że z „odstojnika odpadów” należącego do zakładów „Krymski Tytan” (własnośc ukraińskiego oligarchy Firtasza) wydzielają się faktycznie trujące substancje. Decyzja ma zwiazek z gwałtowną zmianą pogody, czyli ochłodzeniem i przewidywanymi opadami;
  https://korrespondent.net/ukraine/4014436-v-armianske-snialy-vvedennyi-yz-za-vybrosov-rezhym-chs

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Dla zainteresowanych, artykuł ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” o ostatniej ‚fali bandyckich przejęć (tzw. rejderskich)” przedsiebiorstw rolnych na Ukrainie, za którymi stoją działacze organizacji „ukropatriotycznych”;

  https://strana.ua/articles/analysis/162422-kak-i-pochemu-v-ukraine-proizoshel-zemelnyj-peredel-v-polzu-radikalov-i-natsionalistov.html
  Ps. Czyli podsumowując nie wyszło „łupienie Donbasu” zwane oficjalnie jego ‚wyzwalaniem”, wiec trzeba „wyzwolić” ukraińskich rolników, by „ukropatrioci” mieli za co pić…Pardon miało być żyć 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

 15. W ukraińskim parlamencie pojawił się wniosek o odwołanie ze stanowiska szefa MSZ Ukrainy „dyplomatoła” Klimkina, który złożył pochodzący z Zakarpacia deputowany Wiktor Bałoha. We wniosku Bałoga zarzucił Klimkinowi niezrozumienie „specyfiki” Zakarpacia, czyli jego „wielonarodowość” w zwiazku z jego ostatnimi antywęgierskimi wypowiedziami;
  >https://www.facebook.com/ViktorBaloga/posts/1691710220958329/

  Polubione przez 2 ludzi

 16. „Kącik sportowy”, czyli tegoroczne Mistrzostwa Świata w sportach jeździeckich wygrał Amerykanin na koniu należącym do Ołeksandra Oniszczenko, zbiegłego na do UE ukraińskiego parlamentarzysty, zwanego „skarbnikiem Poroszenki”, który zajmował się w jego imieniu korumpowaniem ukraińskich polityków oraz biznesmenów;
  https://strana.ua/news/162567-chempionat-mira-po-konnomu-sportu-vyihral-vsadnik-ssha-na-luchshem-skakune-onishchenko-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 17. Dla zainteresowanych, agencja „Bloomberg”o tym że antyrosyjskie sankcje zamiast „zbuntować” przeciwko Putinowi rosyjskich oligarchów „wpychają ich w jego ręce”, czyli że w obawie przed „zamrożeniem” swoich kapitałów rosyjscy oligarchowie wycofują je i lokują je w Rosji;
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-09-21/u-s-sanctions-are-driving-russian-billionaires-into-putin-s-arms?srnd=premium-europe

  Polubione przez 4 ludzi

 18. Nowy antyrekord „generalissimusa” Poroszenki, czyli ukraiński kanał ‚NewsOne” przeprowadził sondę ilu Ukraińcow chciałoby zagłosować na niego w nadchodzących wyborach prezydenckich. W sondzie „na żywo” wzięło udział prawie 36 tys. widzów z których tylko 5 % zadeklarowało chęc zagłosowania na Poroszenkę;
  https://vz.ru/news/2018/9/23/942969.html
  Dla zainteresowanych cały materiał;
  >https://www.youtube.com/watch?v=vKSqJWf5p-I

  Polubione przez 4 ludzi

 19. I znowu przypomniała o sobie ukraińska „atomówka”, czyli w Zaporoskiej Elektrowni Jadrowej odłaczono jeden z tzw. energobloków, ale tym razem nie jak zwykle dla „zaplanowanego wcześniej remontu”, a przyznano się do tego że doszło do „defektu w jednej z turbin’. Ale poza tym wszystko jest ok…
  https://korrespondent.net/business/companies/4014520-na-zaporozhskoi-aes-otkluichyly-enerhoblok
  Ps. Dla przypomnienia, „atomówka” w Zaporożu to ten obiekt gdzie Ukraińcy „na chama” ładują zamiast rosyjskiego paliwa jadrowego jego ‚substytut” z USA, który pasuje jak przysłowiowa „pięśc do nosa”…

  Polubione przez 3 ludzi

 20. Ukraińska codzienność, czyli w stolicy Ukrainy jeden z mieszkańców, chyba zdegustowany ofertą programową na sobotni wieczór, wyrzucił telewizor przez okno „trafiając” w zaparkowany pod budynkiem samochód, w którym na szczeście nikogo nie było;
  https://strana.ua/news/162614-v-kieve-zhitelju-razbili-avtomobil-televizorom.html
  Eksplozja przed jednym z domów Odessie, gdzie jak informuje miejscowy portal ktos podrzucił „niezidentyfikowany ładunek wybuchowy”. Na razie brak informacji o ewentualnych ofiarach;
  https://dumskaya.net/news/politciya-ustanavlivaet-obstoyatelstva-vzryva-v-090297/
  I jeszcze jeden „njus” z Odessy gdzie w nocy NN sprawca postrzelił męzczyznę, jak się okazało przewodniczącego jednego z miejscowych „liberalnych „ugrupowań politycznych. Na razie nie wiadomo kto i dlaczego dokonał na niego zamachu i wynajął do tego „killera” który ‚zaczaił się” na ofiarę przed jej domem;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4014468-v-odesse-ranyly-obschestvennoho-aktyvysta

  Polubione przez 2 ludzi

 21. OT zza Oceanu, czyli „Wielka Czystka” made in USA. W wywiadzie udzielonym kanałowi „Fox News”, uchodzącemu za „tubę” obecnej administracji w Waszyngtonie, sekretarz Stanu USA Mike Pompeo stwierdził że m.in że „Urzędnicy [administracji w Waszyngtonie], którzy nie są gotowi pomóc prezydentowi Donaldowi Trumpowi w jego pracy, powinni lepiej poszukać innego zajęcia”
  >http://www.foxnews.com/politics/2018/09/22/pompeo-says-officials-not-backing-trumps-mission-ought-to-find-something-else-to-do.html

  Polubione przez 3 ludzi

 22. „Sukcesy” pomajdanowej Ukrainy, czyli Kijów, Charków I Lwów trafiły do rankingu…najbardziej kriminogennych miast świata. Na 327 miast uwzględnionych w rankingu stolica Ukrainy, czyli Kijów zajął 130 miejsce, Charków 139, a Lwów (oficjalnie „europejska stolica Ukrainy”!) 207 miejsce;
  https://strana.ua/news/162592-kiev-kharkov-i-lvov-voshli-v-rejtinh-samykh-opasnykh-dlja-zhizni-horodov-mira.html
  Źródło;
  https://www.numbeo.com/crime/rankings.jsp?title=2018
  I „info” kto robił ranking;
  https://en.wikipedia.org/wiki/Numbeo

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.