Wojna domowa na Ukrainie 22.09.2018r.- 1203 dzień od nowego rozejmu.


„Ukraina będzie zdecydowanie przeciwdziałała próbom osłabienia sankcji przeciwko Rosji, związanych z aneksją Krymu i sytuacją w Donbasie”– oświadczył w czwartek (20 września) prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w wygłoszonym przed parlamentem orędziu.

„Sankcje przeciwko Rosji nie są dziś związane wyłącznie z Ukrainą. Oznacza to, że pojawia się trzeźwe rozumienie tego, że Rosja nie jest tylko naszym problemem. Że jest ona zagrożeniem dla całego świata”, w związku z tym Poroszenko stwierdził, że „będziemy konsekwentnie przeciwdziałali próbom osłabienia nacisków sankcyjnych wobec Rosji”.

A więc, jak sądzić można, Ukraina będzie przeciwdziałać osłabieniu sankcji wobec Rosji, już nie tylko we własnym interesie, ale światowego pokoju. Czyli, że już nie tylko zapobiega agresji na zachodnią część Europy, ale również podboju świata 🙂

W dalszej części swojego orędzia stwierdził on, że Ukraina powinna mieć możliwość siłowego przywrócenia kontroli nad zajętymi przez separatystów prorosyjskich obszarami obwodu donieckiego i ługańskiego na wschodzie kraju.

„Powinniśmy mieć taką opcję, ponieważ każda armia powinna być gotowa do wszelkich scenariuszy, jednak nasza strategia polega na osiągnięciu pokoju drogą polityczno-dyplomatyczną, bo właśnie to jest dla Ukrainy optymalnym wariantem i odpowiada to naszym interesom narodowym”– powiedział Poroszenko.

Jednocześnie zwrócił się on do ministerstwa obrony o opracowanie niestandardowych metod odpowiedzi na rosyjską agresję i szybsze wprowadzanie w armii standardów obowiązujących w NATO.

„Powinniśmy dziś wejść na zupełnie nowy poziom: nowe technologie, modernizacja, uzbrojenie i przejście na standardy NATO z uwzględnieniem unikalnego doświadczenia walki z agresją”– podkreślił Poroszenko.

Nie wiadomo po co ukraińskiej armii zależy tak bardzo na przejście na standardy NATO, bo jak na razie- poza Polską i innymi tego typu tuzami w NATO i światowej polityce, żaden inny kraj nie chce Ukrainy w NATO. Poza tym, jeśli tak bardzo Poroszenko chce odzyskać Donbas, to przecież nie ma do tego żadnych przeciwwskazań, ale jak na razie potężnej armii ukraińskiej jakoś to się nie chce udać. Nie wiadomo tylko, dlaczego?

No ale pomijając już te dygresje, Poroszenko w swym orędziu zapowiedział, że podczas najbliższego Zgromadzenia Ogólnego ONZ ma zamiar mówić o rozmieszczeniu na wschodniej Ukrainie międzynarodowej misji pokojowej:

„Powinna ona obejmować całe terytorium okupowane i sięgnąć granicy ukraińsko-rosyjskiej”.

Według wizji Poroszenki misja ONZ na całym terytorium zbuntowanego Donbasu pozwoli na pełną realizację przez władze w Kijowie zapisów porozumień mińskich w sprawie uregulowania konfliktu z separatystami w Donbasie. Jednakże, jak przy tym zastrzegł, „koniecznym warunkiem jest także wycofanie z Ukrainy rosyjskich wojsk”:

„Jeśli do tego nie dojdzie, ustawa o szczególnym statusie samorządu lokalnego (w Donbasie- dopisek mój) nie wejdzie w życie, a cała odpowiedzialność za zerwanie procesu mińskiego spadnie na Rosję”– oświadczył Poroszenko.

Problem polega na ty, że do wycofania wojsk rosyjskich z Donbasu dojść nie może, bo nie da się wycofać, czegoś czego nie ma. Tak samo jak nie da się nalać z próżnego, co również kijowska junta swymi działaniami „reformatorskimi” zaprzecza tej prostej regule, co uwidoczniło się w dalszej części orędzia Poroszenki.

A więc, zaznaczył on, że bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy może zapewnić jego państwu jedynie integracja z Zachodem:

„Od 2014 roku twardo idziemy drogą integracji z Unią Europejską i NATO. Tylko integracja z przestrzenią euroatlantycką zagwarantuje nam pokój, bezpieczeństwo, niezawisłość i podwyższenie poziomu życia”– powiedział Poroszenko.

Poza tym zajął się kwestiami ducha, zwracając uwagę na procesy uniezależniania się od Rosji w wymiarze religijnym; przypomniał, że Ukraina oczekuje na decyzję Patriarchatu Ekumenicznego w Konstantynopolu w sprawie utworzenia na terytorium Ukrainy własnej, niepodporządkowanej Moskwie Cerkwi prawosławnej. Czyli dokonania rozpadu jedności kościoła prawosławnego znajdującego się pod zwierzchnictwem Konstantynopola.

Poroszenko w orędziu odniósł się do kampanii wyborczych w związku z zaplanowanymi w przyszłym roku wyborami prezydenta i parlamentu:

„Widmo autorytaryzmu to niejedyne wyzwanie związane z nadchodzącymi wyborami. Aktualne pozostaje zagrożenie rewanżu. Naszym zadaniem jest odparcie tego niebezpieczeństwa. Moją rolą jest nie dać żadnych szans tym, kto może podważyć nasz własny wybór, naszą niepodległość i szlak integracji euroatlantyckiej”– przestrzegł on.

Na koniec tego wszystkiego Poroszenko, nie wiadomo dlaczego, odniósł się do europejskich aspiracji Ukrainy, mówiąc, że:

„Nikt już nie wątpi w naszą europejską tożsamość. W przyszłym roku planuję praktyczną realizację moich inicjatyw w sprawie integracji Ukrainy ze wspólnym rynkiem cyfrowym i energetycznym oraz pogłębienia współpracy celnej. Jednak by iść dalej musimy wypełnić do ostatniego punktu umowę o stowarzyszeniu”.

Szkoda tylko, że nie odniósł się ani jednym słowem do problemu korupcji na Ukrainie i jej zwalczania oraz realizacji przez rząd w Kijowie reform instytucji państwowych zgodnie z wolą UE i MFW.

No, ale pewnie nie dało się tu tak samo lać wody, jak w innych poruszonych przez niego w orędziu tematach 🙂

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ilość ostrzałów nieznacznie zmalała.

Łącznie minionej doby na tym odcinku frontu ukraińscy żołnierze 18 razy ostrzeliwali terytorium DRL. Pierwszy ostrzał rozpoczął się w godzinach, od 06:10 do 06:30n apołudniowym odcinku frontu, kiedy to przy pomocy opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 wystrzałów), z kierunku Wodianoje były ostrzeliwane okolice Sachanki. W tym punkcie frontu ukraińscy żołnierze 7 razy przeprowadzili ostrzał DRL, z których ostatni zakończył się o godzinie 19:40. Ostrzały były prowadzone przez wspomniany wyżej BMP-2 (łącznie 90 wystrzałów) oraz moździerze kaliber 82 mm (4 miny), granatniki: AGS-17 (44 granaty) i SPG-9 (7 granatów), a także działka przeciwlotnicze ZU-23-2 (80 wystrzałów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej. Ostrzał tam prowadzono z kierunku: Wodjanoje, Talakowki, Szirokina, Lebiedyńskoje i Gnutowa, w stronę: Sachanki, Oktiabra, Komiternowa i Leninskoje. Początek weekendu był kolejnym dniem, kiedy to ostrzał ze strony ukraińskiej koncentrował się głównie na południowym odcinku frontu donieckiego.

Następnie od godziny 10:55 rozpoczął się ostrzał w rejonie Doniecka, gdzie z granatnika SPG-9 (1 granat) oraz przy użyciu broni maszynowej, została ostrzelana z kierunku Kamienki wieś Krutaja Bałka. Łącznie w tym punkcie frontu dokonano 8 ostrzałów, z których ostatni zakończył się o godzinie 22:30. Ostrzały prowadzone były przy użyciu granatników: AGS-17 (58 granatów), RPG-7 (4 granaty) i SPG-9 (2 granaty) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (20 wystrzałów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, z kierunku: Kamienki, Awdiejewki, Marinki i Nowogorodskoje, w stronę: Krutoj Bałku, Jasinowatej, Aleksandrowki, okolic donieckiego lotniska i kopalni „Trudowska” oraz Szirokoj Bałki.

W godzinach, od 16:20 do 16:50 i od 20:30 do 21:00, doszło do ostrzelania rejonu Gorłówki. Pierwszy ostrzał prowadzony był przy użyciu broni maszynowej, w tym ciężkiej, z kierunku wsi Szumy w stronę terenu kopalni im. „Gagarina”. Drugi zaś, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (15 granatów) i broni maszynowej, z kierunku Żowanki w stronę Zajcewa.

Poza tym, w godzinach, od 19:55 do 20:20, przeprowadzono jeden ostrzał przy użyciu granatnika SPG-9 (2 granaty) w rejonie Dokuczajewska. Ostrzał ten prowadzono z kierunku Nowotroiczkoje.

Łącznie, w wyniku tych ostrzałów, ukraińscy żołnierze 24 razy naruszyli warunki zawieszenia broni w wyniku czego na terytorium DRL spadły 344 pociski- w większości o małym kalibrze, wobec 254 z dnia poprzedniego.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze 2 razy naruszyli warunki rozejmu, prowadząc ostrzał przy użyciu granatników (6 granatów SPG-9 i 2 granaty RPG-7 ) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, ze strony Krimskoje i Ługańskoje, w kierunku wsi Żiełobok i Kalinowka.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 22 вересня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 21 вересня, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Окупанти 18 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому противник 4 рази застосував озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.

Так, протягом минулої доби ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Кримське, Троїцьке, Луганське, Авдіївка, Мар’їнка, Чермалик, Павлопіль, Гнутове, Водяне та Широкине.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Крім того, мінометних обстрілів зазнали наші опорні пункти на Маріупольському напрямку. Так, вчора увечері з мінометів калібру 82 мм ворог обстрілював позиції Об’єднаних сил поблизу населеного пункту Водяне. Опорний пункт наших військ біля Широкиного противник також обстріляв з міномету 120-го калібру. А позиції в районі Гнутового потрапили під вогневий наліт одразу обох мінометних калібрів.

Крім того, позиції Об’єднаних сил поблизу Водяного та Широкиного були обстріляні з озброєння БМП. Також у Водяному вони потрапили під вогонь протитанкового ракетного комплексу, а у Широкиному окупанти застосували зенітну установку ЗУ-23-2.

Внаслідок обстрілів троє військовослужбовців Об’єднаних сил отримали легкі поранення.

За даними розвідки, одного бойовика російсько-окупаційних військ минулої доби знищено та п’ятьох поранено.

Від початку поточної доби противник 4 рази з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї обстріляв позиції Об’єднаних сил поблизу населених пунктів Кримське, Новотошківське, Павлопіль та Водяне. Крім того, під Кримським окупанти застосували станкові, автоматичні, ручні та підствольні гранатомети. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Ps.

W związku z całodniowym wyjazdem, w dniu jutrzejszym moja relacja nie ukaże się, za co oczywiście przepraszam.

64 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.09.2018r.- 1203 dzień od nowego rozejmu.

 1. Niemiecki „Der Spiegel” dokonał „odkrycia”, czyli ze na Ukrainie trwa rozkradanie czego się da w szczególności tzw. środków pomocowych z UE. Jak ujawniła niemiecka gazeta według ustaleń „specjalnej komisji” powołanej przez Parlament Europejski ustalono że „ukraińscy biznesmeni porobili UE” na 750 milionów euro, „umywając ręce” od płacenia podatków za eksport rud żelaza. Podobno w „kręgu podejrzeń” owej ‚speckomisji” miały się znaleźć takze ukraińskie przedsiębiorstwa zajmujace się eksportem stali oraz produktów rolnych;
  https://strana.ua/news/162625-v-evroparlamente-zajavili-kak-nalohovye-moshenniki-hrabjat-ukrainu-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Znany ukraiński bloger (na wychodźstwie politycznym w UE od czasów „tyrana” Janukowycza) Anatolij Szarij z komentarzem o przyjęciu w poczet ukraińskiej palestry pozbawionego uprawnień adwokackich w Rosji (min dlatego ze sromotnie przegrał sprawę o zniesławienie jaka wytoczył mu właśnie Szarij) Marka Fejgina, którego jak się okazuje „osobiście stręczył” wysłannika „generalissimusa” Poroszenki. „Smaczku” sprawie dodaje fakt że by stac sie członkiem ukraińskiej palestry trzeba znać język ukraiński przynajmniej „na papierze”, a Fejgin nawet „papieru” o takiej „znajomości” nawet nie posada…
  https://strana.ua/opinions/162620-chelovek-ne-znajushchij-ukrainskoho-jazyka-i-zakonov-stanovitsja-ukrainskim-advokatom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. I kolejne biadolenie ukraińskiego prezydenta na światowym forum.
  Tym razem w regionalnym dzienniku niemieckim „Rheinische Post” Poroszenko przestrzegał przed Nord Stram II. Ukrainka głowa państwa próbowała przekonać czytelników, że nie warto robić interesów z Rosja, jednak argumenty miała dość słabe
  I tu cytat:
  „- Naszych europejskich przyjaciół mogę tylko ostrzec, przemawiając z własnego, złego doświadczenia: gdy od dostaw rosyjskiego gazu jest się uzależnionym tak bardzo, jak Ukraina jeszcze kilka lat temu, jest się podatnym na szantaż. (…) Proszę nie wpadać w tę pułapkę! – zaznaczył Poroszenko.”
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/prezydent-ukrainy-apeluje-do-niemiec-nie-wpadajcie-w-pulapke-rosyjskiego-gazu/ppbh3ft
  Komentarz: Nie wiedziałem, że w ukraińskich gazociągach płynie gaz inny niż z Rosji 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Chyba ktoś znowu wziął kasę na napisanie artykułu, albo trwa posucha z sensacja,i na świecie więc produkuje się tego typu „informacje”
  Z relacji szefa jak i samych komunikatów ATO wynika że przynajmniej od 2016 roku trwa masowe oczyszczanie terenów z niewybuchów i min. Po drugie w okresie żniw urządzane są „zawieszenia broni” w zawieszeniu broni. Żadna strona nie chce skandalu więc rolnicy mogą pracować u siebie. Problemem nadal są miny i to one są głownym powodem smierci cywilów po stronie kontrolowanej przez siły rządowe.
  https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2192832,Ukraina-rolnicy-mimo-ostrzalu-pracuja-na-polach-Koledze-pocisk-oberwal-ucho

  Polubione przez 4 ludzi

  • Cytat „Koledze pocisk oberwal ucho”, bo chyba za bardzo wsłuchiwał się w dyskusję gdzie sie podziały pieniądze przekazane przez organizacje międzynarodowe na rozminowanie jego pola. Powinien i tak być zadowolony bo mogło mu przecież urwac głowę…

   Polubione przez 2 ludzi

 5. Trochę informacji o ukraińskim rolnictwie.
  W skrócie jak było nieciekawie tak i jest. Z szumnych zapowiedzi podwyższenia standardu ukraińskich branży rolnej nie pozostało nic poza pustymi sloganami. Większość środków na restrukturyzację rolnictwa otrzymują olbrzymie holdingi zarządzane przez oligarchów. Produkcja skupia się głównie na kilku rodzajach towarów: ziaren słonecznika i ziarna. Zbiory z 1 ha pomimo posiadania najlepszych gleb na świecie są o 20% niższe niż Polsce i tylko niskie koszty płacy sprawiają, że ukraińskie ziarno jest konkurencyjne cenowo z produkowanymi przez Polaków.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/rotator/ukrainskie-koncerny-rolnicze-chca-karmic-swiat-dzieki-dotacjom/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ot z Bliskiego Wschodu, czyli krymski bloger Boris Rozin („colonelcassad”) o „pokłonienie” w Moskwie „CaHaLu” do jakiego doszło, po tym jak syryjska obrona pplot zestrzeliła rosyjski samolot zwiadowczy Ił – 20 w pobliżu syryjskiej Latakii w wyniku izraelskich „manewrów’. Dla przypomnienia do stolicy Rosji udała się „wierchuszka” izraelskiego IDF z głównodowodzącym izraelskich sił powietrznych na czele (co do tej pory nie zdarzyło sie w historii „niezwyciężonej”, oczywiście według izraelskiej propagandy, IDF). Podobno pomimo „pokłonienia się w Moskwie” strona rosyjska w dalszym ciągu OBWINIA IZRAEL O PRZYCZYNIENIE SIĘ DO ZESTRZELENIA ROSYJSKIEGO SAMOLOTU ZWIADOWCZEGO IŁ – 20, a co za tym idzie śmierci kilkunastu rosyjskich wojskowych;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4474546.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.