Wojna domowa na Ukrainie 28.09.2018r.- 1209 dzień od nowego rozejmu.


44 tys. żołnierzy, weźmie udział w zbliżających się ćwiczeniach NATO w Norwegii pod kryptonimem „Trident Juncture 2018”, które jednocześnie będą największymi manewrami wojsk NATO od czasów zakończenia zimnej wojny.

Ćwiczenia wojskowe NATO rozpoczną się za miesiąc i trwać będą, od 25 października do 23 listopada 2018 roku, a więc niemalże miesiąc.

Ćwiczenia takie nie były prowadzone od czasu zakończenia zimnej wojny, czyli od 30 lat. Dotychczas największe natowskie manewry po zakończeniu zimnej wojny miały miejsce w roku 2002. Wzięło w nich udział 40 tys. żołnierzy. Ale po odłączeniu się Krymu od Ukrainy w 2014 r. NATO zmieniło swoją strategię wobec Rosji. Pretekstem do zmiany taktyki jest to, że Polska i jej bałtyccy sąsiedzi, a więc: Litwa, Łotwa i Estonia, skarzą się na arenie międzynarodowej jako to one są zagrożone polityką wielkiego sąsiada na wschodzie i domagają się wzt. od Sojuszu wzmocnienia polityki odstraszania.

Pomimo jasnego- antyrosyjskiego kontekstu tegorocznych ćwiczeń „Trident Junction”, dowództwo NATO łagodzi niewątpliwe napięcie w stosunkach bilateralnych, do jakiego doprowadza takimi manewrami, że nie są one wymierzone przeciwko żadnemu konkretnemu państwu. Jednak nieoficjalnie natowscy dyplomaci potwierdzają, że nie jest oczywiście przypadkiem, że manewry odbywają się w państwie członkowskim NATO graniczącym z Rosją.

Zwracają także uwagę na to, że Rosja intensywnie ćwiczy na wypadek większego konfliktu zbrojnego. Na przykład w ostatnich wielkich manewrach pod kryptonimem „Wostok” według oficjalnych danych Moskwy brało udział aż 300 tys. żołnierzy.

Natomiast w zbliżających się manewrach w Norwegii weźmie udział tylko 44 tys. żołnierzy, 130 samolotów, 70 okrętów wojennych i ponad 10 tys.różnego typu pojazdów wojskowych.

Oczywiście twierdzenie, że Rosja wysyła na ćwiczenia aż 300 tys. żołnierzy, a NATO tylko 44 tys. jest porównaniem o czysto propagandowej wymowie, bo biorąc pod uwagę ogólny potencjał militarny Rosji, w porównaniu ze wszystkimi członkami paktu NATO, to się okaże, że jest on zdecydowanie niekorzystny dla Rosji. Tak więc, wmawianie światowej opinii publicznej, jakie to ze strony Rosji istnieje zagrożenie, jest zwykłym jej okłamywaniem, i na pewno kryją się za tą frazą zupełnie inne cele, które nie są ujawniane publicznie. Zaś sugerowanie tego, że kierownictwo polityczne Rosji jest na tyle szalone, że zdecydowałoby się popełnić zbiorowe samobójstwo w raz z rosyjskim narodem, mieści się wyłącznie na narracji niskiego lotu tematyki science fiction, niskobudżetowych filmów produkowanych masowo przez Hollywood 🙂

Głównym problemem nierównowagi się, są tu oczywiście pieniądze, bo bez nich nie ma sprawnych sił zbrojnych i zaplecza przemysłowego, niezbędnych do prowadzenia wojny. A w tym zakresie NATO nie ma sobie równych na świecie, co jest przede wszystkim zasługą potęgi militarnej Stanów Zjednoczonych. Dlatego też Rosja, pomimo znacznego zwiększenia wydatków na siły zbrojne w ostatnich latach, nadal zdecydowanie odstaje od wspólnego potencjału NATO.

Sojusz Północnoatlantycki odpowiada obecnie za około 60 % światowych wydatków na cele wojskowe. To jest około 950 miliardów dolarów rocznie. Na tym tle Rosja wypada słabo, z wydatkami wynoszącymi niecałe 90 miliardów dolarów rocznie, bo jest to niecałe 10% tego co na zbrojenia wykładają sojusznicy z NATO. To znaczna dysproporcja, która przekłada się na takie rzeczy jak liczebność sił zbrojnych, zakupy uzbrojenia, rozwój technologii zbrojeniowych czy intensywność szkoleń. Zachód tnie wydatki na zbrojenia. Chiny i Rosja wręcz przeciwnie Chociaż po raz pierwszy Rosja nie ma już znacznych możliwości zwiększenia swoich wydatków na wojsko. Według najnowszych danych Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem w 2013 roku wydatki zbrojeniowe Rosji przekroczyły już 4% PKB. To duże obciążenie, które zaczyna się już zauważalnie odciskać na budżecie państwa. Tak więc osiągając dziesięciokrotnie większą skalę większość europejskich państw NATO wydaje tylko pomiędzy 1-2% PKB, a tylko USA 3,8%- oczywiście z racji prowadzenia światowej polityki mocarstwowej. Rosja musi dodatkowo zmagać się ze słabnącą gospodarką, która ucierpiała po sankcjach wprowadzonych wobec niej pod pretekstem zajęcia Krymu.

Jeśli chodzi o NATO, to nie dość, że startuje ze znacznie wyższego poziomu, to państwa członkowskie mają znacznie większy potencjał do zwiększenia swoich wydatków. Problem w tym, że państwa europejskie NATO od wielu lat obcinają budżety resortów obrony. Istotną zmianą ma być podniesienie ich do zalecanego przez Sojusz poziomu 2% PKB.

Porównanie sił NATO i Rosji jest dowodem, że w wojnie konwencjonalnej to Sojusz byłby górą. Starcie nie byłoby jednak tak jednostronne, jak te wszystkie, które Zachód prowadzi od końca zimnej wojny i do których przyzwyczaiła się opinia publiczna. NATO na pewno poniosłoby dotkliwe straty, ale wyszłoby ze starcia górą.

Perspektywa ograniczonej wojny konwencjonalnej pomiędzy Rosją a Sojuszem jest jednak nadal tylko czysto teoretyczna. Chodzi o to, że w praktyce wybuchu takiej wojny ryzyko eskalacji jej do fazy z użyciem broni jądrowej i zagłady ludzkości byłoby bardzo duże. Obowiązująca doktryna militarna Rosji zakłada, że w wypadku ataku ze strony „przeważających sił konwencjonalnych” rezerwuje sobie ona prawo do odpowiedzenia bronią jądrową. To zapis skrojony wyraźnie pod obecną nierównowagę potencjału w porównaniu do NATO.

Tak więc granie na eskalacji napięcia międzynarodowego na linii NATO-Rosja oraz USA-Chiny, KRL-D, Syria, czy też Iran, jest igraniem z losem, bo nigdy nie wiadomo czym w ostateczności może się ono zakończyć. Nie można tworzyć polityki międzynarodowej przy pomocy odbezpieczonego pistoletu wycelowanego w głowę adwersarza i do tego trzymanego przez niezrównoważonego i nerwowo reagującego Kowboja. Sprawa w tym przypadku jest za poważna, bo on nie tylko może zrobić sobie krzywdę, ale wraz z nim wyparuje w przestrzeń kosmiczną istniejąca obecnie na Ziemi cywilizacja.

https://en.wikipedia.org/wiki/Exercise_Trident_Juncture_2018,

https://www.act.nato.int/tj18,

https://www.defence24.pl/ograniczenia-budzetowe-tna-plany-modernizacji-rosyjskiej-armii.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym, na donieckim odcinku frontu, dała się zauważyć lekka zniżka napięcia zbrojnego wywoływanego przez wrogie działania strony ukraińskiej prowadzącej w Donbasie Operację Połączonych Sił (dawniej nazywanej operacją antyterrorystyczną ATO).

I tak, na tym odcinku frontu, minionej doby, miało miejsce tylko 19 ostrzałów, z których pierwszy prowadzony był w godzinach, od 06:30 do 06:50, kiedy to przy użyciu broni maszynowej, w tym ciężkiej, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał z kierunku Marinki w stronę terenu kopalni „Trudowskiej”, na zachodnich obrzeżach Doniecka. W rejonie Doniecka odnotowano łącznie 4 ostrzały, z których ostatni miał miejsce o godzinie 23:20. Gro z tych ostrzałów prowadzono z kierunku Marinki, w stronę zachodnich przedmieść Doniecka, ale także w stronę wsi Aleksandrowki oraz z kierunku Awdiejewki w stronę Jasinowatej. Ostrzały, poza bronią maszynową, prowadzone były także, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (1 mina) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (15 granatów) i SPG-9 (2 granaty).

Od godziny 10:50 zaczęło się ostrzeliwane rejonu Gorłówki, i trwało on z przerwami do godziny 19:00. Łącznie były to tylko 3 ostrzały prowadzone przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (1 mina) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (29 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, z kierunku Żowanki, Kamienki i Szumów, w stronę: Zajcewa, Krutej Bałki i terenu kopalni im. „Gagarina”, na północnych obrzeżach Gorłówki.

Później było 10 ostrzałów (15:10, 15:16, 17:10, 17:40, 18:05, 18:40-19:10, 19:30, 19:45 i 20:00-20:30) na południowym odcinku frontu, które prowadzone były przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm (15 min), działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (60 wystrzałów), automatycznego granatnika AGS-17 (15 granatów) i SPG-9 (3 granaty) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (110 wystrzałów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, z kierunku: Szirokina, Lebiedyńskoje i Wodjanoje, w stronę: Sachanki, Leninskoje, Bezimiennoje i Nowej Tawrii.

Jeszcze jeden ostrzał miał miejsce na łuku światłodarskim, gdzie o godzinie 21:10 przeprowadzono- z kierunku Nowoługańskoje w stronę Dolomitnoje, ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (29 granatów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej oraz kolejny w rejonie Dokuczajewska, gdzie w godzinach, od 22:35 do 23:00, z kierunku Nowotroczkoje strzelano z granatników AGS-17 (29 granaty) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Łącznie w dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze wystrzelili na terytorium DRL 349 pocisków, czyli niemalże dwa razy więcej co w dniu poprzednim.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze 3 razy naruszyli warunki rozejmu prowadząc ostrzał przy użyciu granatnika AGS-17 i opancerzonego wozu bojowego oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, w rejonie wsi Donieckij, Wiesiełogorowki i Smiełoje.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 28 вересня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 27 вересня, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Окупанти 22 рази відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому озброєння, заборонене Мінськими домовленостями, не застосовувалося.

Так, протягом минулої доби ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Кримське, Новотошківське, Золоте, Троїцьке, Новотроїцьке, Павлопіль, Гнутове, Водяне, Лебединське та Широкине.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Крім того, з озброєння бойових машин піхоти ворог обстрілював позиції Об’єднаних сил поблизу населених пунктів Новотроїцьке та Широкине, а біля Новотошківського застосував зенітну установку ЗУ-23-2.

В ході бойових дій втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

За даними розвідки, 4 бойовиків російсько-окупаційних військ минулої доби знищено та ще 8 поранено.

Від початку поточної доби противник двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил поблизу населеного пункту Гнутове з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Важке озброєння не застосовувалося. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.09.2018r.- 1209 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie poruszonym we wstępniaku.
  Amerykanie kilka lat temu chwalili się, że mają rakiety wycelowane we wszystkie większe miasta i ośrodki przemysłowe Rosji.
  Pan Ławrow odpowiedział, że Rosja ma wycelowane rakiety tylko w jeden punkt w USA, w krater Yellowstone.
  Po tym na trochę kałbojom zrzedła mina.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Na początek ciąg dalszy z przemytem wody z Ukrainy na „okupowany” (wg Kijowa) Krym, co ujawniły ostatnio ukromedia. Jeden z ukraińskich ANALityków, notabene „ukropatriota zbiegły z Krymu”, napisał w ukromediach ze pomiędzy Ukrainą a Krymem istnieje cała siec podziemnych połączeń, jeszcze z czasów ZSRR, którymi na półwysep można dostarczać nie tylko wodę, ale także prąd oraz łacznosc (sieć telekomunikacyjna);
  https://www.obozrevatel.com/society/vzyat-i-pererubit-stalo-izvestno-kak-kryim-polzuetsya-blagami-materikovoj-ukrainyi.htm
  Ps. I teraz pojawia się pytanie, czy mamy do czynienia z rozwinięciem „ukrofejka”, czy tez jest to kolejny przykład na skorumpowanie Ukroinców, czyli że pomimo oficjalnej „blokady” Krymu, ktoś (oczywiscie nie za darmo) dostarcza tam wode i prąd z Ukrainy?

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Z kolei inny ukroekspert żalił się w ukromediach na „śmieszną kwotę” jaką USA przekazują Ukrainie w ramach „pomocy wojskowej”, rzecz idzie o 250 mln dolarów i podaje przykłady m.in Izraela i Korei Płd dla których „pomoc wojskowa” z USA „idzie” w miliardy dolarów;
  https://24tv.ua/ru/voennaja_pomoshh_ukraine_ot_ssha_smehotvorna__jekspert_n1038367
  Ps. Ukroeskspert i tak sie powinien cieszyć bo SĄ JESZCZE WIĘKSZE GŁUPKI OD NICH, CZYLI „NASZE WADZUNIE” KTÓRE ZA „POMOC WOJSKOWĄ” Z USA CHCĄ JESZCZE DOPŁACAĆ (MILIARDY ZIELONYCH)…

  Polubione przez 2 ludzi

  • Mała poprawka, USA nie daje tych pieniędzy za darmo. Albo jest to szrot który nie warto z misji targać do USA, albo jest to sprzęt sprzedawany w ramach kredytu. W obu przypadkach rząd USA nie traci, a zyskuje 🙂

   Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codziennosć, czyli w nocy w Kijowie przy jednej ze stacji metra znaleziono zwłoki mężczyzny, prawdopodobnie narkomana który przedawkował;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4016384-v-kyeve-na-ulytse-obnaruzhyly-trup-muzhchyny
  W Charkowie ktoś rzucił granatem na podwórko jednego z domów, na szczęście nikomu nic się nie stało;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4016427-v-kharkove-vo-dvor-zhyloho-doma-brosyly-hranatu
  Z kolei w Odessie w jednym z banków świezo zatrudniona kasjerka w czwartym dniu swojej pracy (jako „stażystka”) ukradła 100 tysięcy hrywien i „zniknęła z miejsca pracy”;
  https://www.unian.net/incidents/10276437-v-odesse-devushka-ustroilas-na-rabotu-v-bank-i-srazu-ego-ograbila.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. I odnośnie dzisiejszego „wstępniaka” i uroczystego przejęcia przez „generalissimusa” Poroszenkę dwóch zdemobilizowanych (z powodu wieku) z US Navy kutrów patrolowych typu „Island”, przypomnienie dlaczego na te czekające na odebranie już od 2015 roku (!) okręty nikt z Kijowa sie nie zgłaszał. Okazuje się bowiem że, według ukraińskich dziennikarzy m.in z ‚Radia Swoboda’, za blokowaniem ich odbioru i sprowadzenia „na Ukrainę” miał stac sam „generalissimus” Poroszenko, który jak wiadomo jest właścicielem stoczni „Kuźnia na Rybałskiej” która sama dostarcza różne kutry wojennej flocie Ukrainy;
  https://www.radiosvoboda.org/a/schemes/29134047.html
  Ps. Od siebie dodam że ta hucpa z „uroczystym przyjęciem” tych kutrów przez Poroszenkę ma związek ze zbliżajacymi sie wyborami prezydenckimi na Ukrainie (m.in wczesniej Poroch poinformował także że „sprzedaje” swoją stocznię)

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Odnośnie „hucpy” z „trucicielami z Salisbury”, ukraiński portal ‚Strana.ua” przedstawił materiały o ostatnim ‚szokującym odkryciu” dokonanym przez „Bellingcat”, czyli ze niejaki Rusłan Boszirow to w rzeczywistości „pułkownik GRU Czepiga”. Na końcu artykułu przedstawione są opinie strony rosyjskiej, w których m.in zwrócono uwagę ze twarze na zdjeciach mające przedstawiać Boszirowa/Czepige jako te sama osobe różnią się od siebie, inny kształt nosa, oczy i brwi. Znany rosyjski pranker „Leksus” Aleksiej Stoljarow nazwał otwarcie działania strony brytyjskiej WIELKĄ PROWOKACJA. I jeszcze jedno, w artykule zauważono także że najdziwniejsze jest to że STRONA BRYTYJSKA DO TEJ PORY NIE UJAWINŁA NAGRAŃ, Z KAMER MONITORINGU MIEJSKIEGO, Z OKOLIC DOMU GDZIE MIESZKALI SKRIPALOWIE, A KTÓRY MIELI „OBSMAROWAĆ” DOMNIEMANI „TRUCICIELE”. Dodatkowo pojawia się także kwestia „dyskretnej obserwacji” jaka musiał być otoczony Skripal ze strony brytyjskich „specsłużb” (chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego), a która jak się okazuje także „niczego nie zauwazyła” i nie zareagowała;
  https://strana.ua/news/163422-solberetskie-rassledovanie-the-insider-i-bellingcat-o-petrove-i-boshirove-nastojashchaja-familija-kotoroho-chepiha.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” przypomniał najsłynniejsze przestępstwa (głównie zabójstwa) na Ukrainie które popełnili „weterani ATO”, wymienione zostały m.in ostatnia sprawa zabójstwa „weterana ATO” w Berdiańsku, oblanie kwasem „aktywistki” z Chersonia, a takze zastrzelenie w centrum Kijowa byłego rosyjskiego parlamentarzysty Denisa Woronienkowa w centrum Kijowa;
  https://strana.ua/news/163419-ubijtsa-oleshko-priznalsja-v-prestuplenii-v-kakikh-eshche-delakh-zameshany-uchastniki-ato.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Wybory prezydenckie na Ukrainie coraz blizej, więc kampania się rozkręca. Liderka obecnych sondaży prezydenckich była premier Tymoszenko zwróciła się m.in do Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy (NABU) o wszczęcie oficjalnego sledztwa w sprawie zakupu ukraińskiego prywatnego kanału telewizyjnego „Tonis” jaki miał należeć do „tyrana” Janukowycza, a który zakupił…”generalissimus” Poroszenko;
  https://strana.ua/news/163562-julija-timoshenko-trebuet-rassledovat-pokupku-ljudmi-poroshenko-telekanala-kotoryj-prinadlezhal-janukovichu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. OT światowe, czyli kolejne państwo „olało” pogróżki USA ze „popadnie w sankcje z ich strony jeżeli będzie kupować coś z Rosji”. Tym razem są to Indie, których władze w związku ze zbliżająca się wizytą (na poczatku przyszłego miesiaca) w tym kraju Prezydenta Rosji, potwierdziły zakup rosyjskich systemów S – 400 za prawie 5,5 mld dolarów;
  https://timesofindia.indiatimes.com/india/ahead-of-putins-visit-india-ignores-us-threat-on-triumf/articleshow/65972911.cms

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Tymczasem na granicy ukraińsko – rosyjskiej w obwodzie charkowskim, ukraińscy pogranicznicy zatrzymali mężczyzne na rowerze który próbował „przedrzeć się” do Rosji. Jak sie okazało jest on…obywatelem USA, a próbę „przebicia się” przez granice tłumaczył odmowa wydania mu wizy przez stronę rosyjska i chęcia zobaczenie się ze swoją ukochaną;
  https://korrespondent.net/ukraine/4016584-pohranychnyky-zaderzhaly-amerykantsa-ekhavsheho-na-velosypede-v-rossyui

  Polubione przez 2 ludzi

 11. I tradycyjnie już na Ukrainie, czyli „dzień bez draki dniem straconym”. „Draka’ w siedzibie ukraińskiego resortu zdrowia w Kijowie, gdzie pobili sie z policją chorzy na choroby onkologiczne oraz ich najbliżsi, domagajacy sie od ministerstwa wydzielenia pieniędzy na leczenie za granicą;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4016570-v-mynzdrave-podralys-protestuuischye-s-polytsyei
  Z kolei w Żytomierzu w jednym z sądów „drakę” urządziły tzw. tituszki SBU, czyli „ukronaziolki” z „C14”, którym nie spodobał sie wyrok jaki zapał w sparwie miejscowego dziennikarza Wasyla Murawickiego, ktorego oskarżają m.in o „separatyzm”;
  https://www.zhitomir.info/news_177987.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. I „njus” z Kijowa, gdzie „uzbrojona banda” w składzie trzech osób, wsiadła do jednej z tzw. marszrutek (busa zajmujacego sie przewozami pasażerskimi) i sterroryzowała kierowcę oraz pasażerów, bijąc m.in dwie kobiety. Na szczęście na miejscu pojawiła sie policja która (o dziwo) zdołała szybko „spacyfikować” bandytów i „uwolnić” marszrutkę;
  https://strana.ua/news/163620-v-kieve-vooruzhennye-muzhchiny-vzjali-v-zalozhniki-tseluju-marshrutku-v-passazhirami-smi.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. W ukromediach pojawiła się informacja o „tajnym posiedzeniu rządu” podczas którego miano zdecydować o tym że do 18 października na Ukrainie nie zostana wprowadzone (kolejne) podwyżki cen za zużycie gazu (m.in dla ludnosci). Warto przy tym przypomnieć ze podwyżka cen gazu jest jednym z głównych „wymogów” od spełnienia którego MFW uzależnia dalsze kredytowanie Ukrainy;
  https://strana.ua/news/163622-kabmin-prodlil-dejstvie-spetsobjazatelstv-po-prodazhe-haza-dlja-naselenija-po-snizhennoj-tsene-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Poczatek „autokefalii na Ukrainie”, ogłoszonej przez „Patriarchat Waszyngtoński” oraz „Arcybiskupstwo w Langley”, czyli w jednej z miejscowości obwodu iwano – frankowskiego banda „Prawego Sektora” zajęła siła cerkiew należąca do Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego raniąc przy tym dwóch wiernych, którzy próbowali do tego nie dopuścić oraz zwierzchnika miejscowej parafii prawosławnej;
  https://strana.ua/news/163613-v-ivano-frankovskoj-oblasti-radikaly-pravoho-sektora-zakhvatili-khram-upts-izbiv-prikhozhan-i-nastojatelja.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Wybory prezydenckie na Ukrainie coraz blizej, prowadząca w sondażach była premier Ukrainy Julia Tymoszenko przypuszcza kolejny ‚atak” na Poroszenkę oskarżając go (oraz jego „skorumpowane otoczenie”) o kontynuowanie rozkradania państwa, tym razem pod pozorem „prywatyzacji” sieci przesyłu gazu na Ukrainie oraz zniesienia moratorium na sprzedaż ziemi. Tymoszenko oficjalnie przestrzegła Poroszenkę i jego „ekipę” ze nawet jeżeli uda im się przeprowadzic ową „prywatyzację” to po wygranych wyborach i tak wszystko „cofnie” i przywróci ukraińskiemu państwu;
  https://24tv.ua/ru/ostanovit_krazhu_gts_julija_timoshenko_razoblachila_aferu_veka_prezidenta_poroshenko_n1039094

  Polubione przez 2 ludzi

 16. Pojawiły sie wyniki kolejnego sondażu przeprowadzonego na Ukrainie przez Kijowski Miedzynarodowy Instytut Socjologii, z którego wynika że ponad 48 % Ukraińćów nie uważa się za Europejczyków, przeciwnego zdania jest 43 %. Okazało sie także że ‚wyznacznikiem europejskości” dla Ukraińców jest ‚status materialny” (uznało tak 45,9% pytanych), a np „prawa człowieka i demokracja” ważne były tylko dla
  21,2%;
  https://www.unian.net/society/10278987-pochti-polovina-ukraincev-ne-schitayut-sebya-evropeycami.html

  Polubione przez 2 ludzi

 17. Tymczasem pojawiły sie informacje że jeden z dyrektorów ukraińskiego państwowego koncernu „Naftohaz” Jurij Witrenko „wyprowadził” z Ukrainy do Liechtensteinu, który jest znanym tzw. rajem podatkowym, prawie 2 mln euro oraz prawie 3 mln dolarów. Jak zauważono suma owa „pokrywa się” z suma „astronomicznej”, jak pisały ukromedia, nagrody jaka sobie przyznali „włodarze” koncernu ‚Naftohaz” za „zwycięstwo” nad rosyjskim „Gazpromem”. Czyli podsumowując, nawet jeżeli nakażą im zwrot „nagród” to i tak ich już nie beda w stanie odzyskać bo „rozpłyną się we mgle (bankowej” która unosi sie nad „rajami podatkowymi”…
  https://zn.ua/ECONOMICS/yuriy-vitrenko-otpravil-milliony-v-lihtenshteyn-no-ne-mame-295766_.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.