Wojna domowa na Ukrainie 29.09.2018r.- 1210 dzień od nowego rozejmu.


Przedwczoraj (27 września) w bazie US Navy w Baltimore odbyła się uroczystość przekazania w obecności prezydent Petro Poroszenki dwóch kutrów Straży Wybrzeża USA dla marynarki wojennej Ukrainy.

Poroszenko przekazanie amerykańskich mocno już zużytych kutrów Straży Wybrzeża określił „dowodem, jak bardzo Ukraina liczy się dla wolnego świata”. Jednocześnie nie omieszkał dodać, że „Ukraina jest de facto wschodnią flanką NATO, a ten gest wsparcia wzmocnił współpracę obronną między naszymi krajami”.

A więc, ten dowód na to „jak bardzo Ukraina liczy się dla wolnego świata„, to jednostki pływające, a w zasadzie jeszcze utrzymujące się na wodzie, zwodowane w 1988 i 1992 roku. A więc mające, jedna dokładnie 30 lat, a druga nie wiele młodsza, bo 28-letnia. Kutry te oznaczone jako: USCGC „Cushing” (WPB-1321) i USCGC „Drummond” (WPB-1323), mają po 34 metry długości, wyporność 168 ton i rozwijają prędkość 29,5 węzła. Zasięg tych kutrów, to 3300 mil morskich (6112 km). Autonomiczność wynosi 5 dni. Na wyposażeniu posiadają lekkie działko 25 mm MK38 i dwa karabiny maszynowe M2 „Browning” kaliber 12,7 mm.

Poza tym każdy taki kuter jest wyposażony w łódź motorową Cutter Boat Medium oraz radar AN/SPS-73(V)12 do nawigacji i dozoru powierzchni morza.

Jako załoga, służy na nich po 2 oficerów i 14 marynarzy, których oczywiście na koszt budżetu ukraińskiej armii, musi teraz wyszkolić US Navy. Po tym, trwającym niemalże rok szkoleniu, obie kutry zostaną przetransportowane na Morze Czarne, gdzie stacjonować mają w Oczakowie na wybrzeżu Morza Czarnego.

Amerykański dar dla Ukrainy tak bardzo rozrzewnił prezydenta Poroszenkę, że nie kryjąc swego szczęścia, i jednocześnie wzruszenia, zamieścił na swej stronie na Facebooku stosowny wpis:

„Ta pomoc jest szczególnie ważna dziś, gdy Rosja narusza wolność na morzach i swobodę przemieszczania się po Morzu Azowskim, tchórzliwie polując i zastraszając statki handlowe. Nasze zadanie to przekonać Kreml o naszym zdecydowaniu na rzecz obrony wybrzeży Ukrainy. Stany Zjednoczone są światowym liderem w udzielaniu praktycznej pomocy siłom zbrojnym Ukrainy. Otrzymaliśmy od USA ponad miliard dolarów na wsparcie bezpieczeństwa. Doceniamy także niedawną decyzję Kongresu USA o zwiększeniu tej pomocy. Wzmacnia to nasze wydatki obronne, które przekroczyły już 6 procent PKB”.

Bez wątpienia, przy tym stanie sprzętu pływającego jakie posiada ukraińska marynarka wojenna, te dwa leciwe amerykańskie kutry patrolowe, w sposób znaczny wzmocnią obecność Ukrainy na Morzu Czarnym i Azowskim, ale czy też jakoś zdecydowanie wpłyną one na przywrócenie tam równowagi zbrojnej wobec kolosalnej przewagi sił rosyjskich, to już chyba jest oczywiste.

Po co więc jest potrzebny ten amerykański dar dla narodu ukraińskiego?

Z punktu widzenia amerykańskiego podatnika korzyścią jest pozbycie się złomu, za który w innym przypadku trzeba by było zapłacić za jego utylizację. Dodatkowo budżet wojskowy przytnie kilka milionów dolarów za szkolenie ukraińskich załóg. I te dwie wartości bilansu zysków przekładają się na niewątpliwy sukces finansowy jaki z tej transakcji „darowizny” uzyskuje rząd USA.

Z punktu widzenia zaś Ukrainy, transakcja ta we wszystkich jej elementach jest niekorzystna, bo po pierwsze musi ona ponieść koszty transportu ich ze Stanów Zjednoczonych, po drugie opłacić za wyszkolenie w obsłudze kutrów swoje załogi, po trzecie zaś przywrócić je do stanu pełnej używalności oraz ponosić koszty bardzo drogich napraw serwisowych. I to wszystko razem nie wnosi żadnej nowej jakości w zdolnościach obronnych morskich sił zbrojnych Ukrainy.

Ciekawy biznes, którym jeszcze się chwalą. No, ale specyfika tego typu narracji wpisuje się w plan przedsięwzięć podejmowanych przez Poroszenkę w ramach jego prywatnej kampanii wyborczej, oczywiście finansowanej z kieszeni biednego narodu ukraińskiego. A kampania ta polega na tym, że jeśli nie można się pochwalić sukcesami, to należy stworzyć jakieś fikcyjne. W tej materii koncepcja wyborcza PiS i jej rządy opierają się dokładnie na tej samej idei. I jest to jeszcze jeden dowód na dokonującą się ostatnio ukrainizację Polski, której coraz dalej do cywilizowanego Zachodu, a coraz bliżej do zwolenników ukraińskiego nacjonalizmu.

https://en.wikipedia.org/wiki/USCGC_Cushing_(WPB-1321),

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby, ukraińscy żołnierze uczestnicząc w Operacji Połączonych Sił w Donbasie, 26 razy ostrzelali terytorium DRL na całej długości linii rozgraniczenia.

Do pierwszego ostrzału doszło o godzinie z kierunku wsi Szumy w stronę terytorium kopalni im. Gagarina, na północno-zachodnich obrzeżach Gorłówki. Ostrzał prowadzono tam przy życiu broni maszynowej, w tym ciężkiej oraz broni snajperskiej.

W tym punkcie frontu było 5 ostrzałów, z których ostatni miał miejsce o godzinie 14:30. Ostrzały te prowadzono przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (1 mina) oraz automatycznych granatników AGS-17 (30 granatów) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej i broni snajperskiej

Od godziny 08:58 rozpoczęła się seria ostrzałów w rejonie Doniecka, która trwała z przerwami do godziny 13:10. Łącznie w tym punkcie frontu doszło do 3 ostrzałów o średnim stopniu natężenia. Ostrzały prowadzone były przy użyciu moździerzy kaliber 120 (7 min) i 82 mm (5 min) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (29 granatów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej, a także broni snajperskiej.

Od godziny 09:00 rozpoczął się ostrzał południowego odcinka frontu donieckiego. Dokonano tam 15 ostrzałów przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (41 miny) i 82 mm (17 min) oraz granatników: AGS-17 (29 granatów) i RPG-7 (8 granatów), a także działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (100 wystrzałów), opancerzonych wozów bojowych: BMP-1 (17 wystrzałów) i BMP-2 (50 wystrzałów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej. Do ostatniego ostrzału doszło w tym punkcie frontu o godzinie 19:00 i jednocześnie była to najbardziej aktywna część frontu donieckiego, co wskazuje jasno, że ukraińskie dowództwo wojskowe Operacji Połączonych Sił nie rezygnuje w podejmowaniu prób przełamania tam linii frontu i przejęcia kontroli nad całym wybrzeżem Morza Azowskiego, aż do granicy z FR. Na tym odcinku frontu doszło też do tragicznego incydentu, polegającego na tym, że karetka sił zbrojnych DRL, która udała się w celu udzielenia pomocy rannemu żołnierzowi. Pomimo oznakowania samochodu sanitarnego, ukraińscy żołnierze rozpoczęli jego ostrzał, w wyniku czego zginęło dwóch żołnierzy sił zbrojnych DRL, w tym sanitariuszka, a jedne został ranny:

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, jeszcze w dwóch punktach linii rozgraniczenia doszło do 3 ostrzałów, z czego dwa (10:15 i 21:40) w rejonie Dokuczajewska oraz do jednego (11:45) na łuku światłodarskim. Ostrzały tam miały znikomą wartość natężenia i prowadzono je przy użyciu broni maszynowej, w tym ciężkiej oraz granatnika RPG-7 (5 granatów).

Łącznie na terytorium DRL spadło 350 pocisków, wobec 349 z dnia poprzedniego.

Ponadto na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze 4 razy naruszyli warunki rozejmu, prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 (5 min) i 82 mm (2 miny) oraz działka przeciwlotniczego ZU-23-2, a także granatnika SPG-9 (8 min) i broni maszynowej, w tym ciężkiej. Ostrzały te prowadzone były z kierunku Nowotoszkowskoje, Zołotoje i Krimskoje, w stronę Żiełoboka, Michajłowki i Sokolników.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 29 вересня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 28 вересня, ситуація в районі проведення операції залишалася контрольованою Об’єднаними силами.

Російські окупанти 34 рази відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому ворог 6 разів застосовував озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.

Противник вів прицільний вогонь із ствольної артилерії калібру 122 мм, мінометів калібру 120 та 82 мм, озброєння бойових машин піхоти, зенітних установок, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Російсько-окупаційні війська здійснювали обстріли позицій Об’єднаних сил в районі населених пунктів Сизе, Станиця Луганська, Кримське, Новотошківське, Золоте, Золоте-4, Катеринівка, Троїцьке, Новолуганське, Авдіївка, Мар’їнка, Новотроїцьке, Павлопіль, Гнутове та Лебединське.

По позиціях наших військ у районі Гнутового на Приазов’ї окупанти надвечір нанесли артилерійський удар. Також двічі протягом дня ці опорні пункти, та один раз – позиції Об’єднаних сил поблизу Новолуганського на Світлодарському напрямку ворог обстрілював із мінометів 120-го калібру. Наші опорні пункти в районі Новолуганського та Гнутового також потрапили під вогонь мінометів 82-го калібру. По захисниках Станиці Луганської, Кримського та Гнутового вівся вогонь з озброєння БМП, а оборонці Кримського і двічі – Гнутового зазнали обстрілів із зенітних установок ЗУ-23-2.

В ході бойових дій четверо військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення.

За даними розвідки, протягом доби двох окупантів знищено та 7 поранено.

Від початку доби ворог двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї в районі населених пунктів Новозванівка та Луганське. Втрат серед наших захисників немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Komiternowa:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

17 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.09.2018r.- 1210 dzień od nowego rozejmu.

 1. UKRAINA CHCE ROZMIEŚCIĆ ONZ-NA GRANICY Z ROSJĄ
  PUTIN-W ŻADNYM WYPADKU TYLKO NA LINII FRONTU ŁUGAŃSKA I DONBASU
  Z UKRANINĄ !!!

  proponuję popatrzeć na mapę

  bi.gazeta.pl/im/81/96/10/z17393537IE,Linia-frontu-na-wschodniej-Ukrainie.jpg

  Polubione przez 1 osoba

 2. Tymczasem Kijów „docenił” szefa MSZ Węgier Pétera Szijjártó i wpisał go na „czarna listę” skandalicznego portalu „Mirotworec” (którego „kuratorem” z ramienia MSW Ukrainy jest ukraiński parlamentarzysta Anton Heraszczenko). Oficjalnym powodem umieszczenie tam szefa węgierskiej dyplomacji jest to ze „dokonała zamachu na suwerenność oraz jednosć Ukrainy”;
  https://ru.tsn.ua/svit/ministr-inostrannyh-del-vengrii-popal-v-bazu-mirotvorca-1225329.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Wieści z Donbasu, gdzie w Republice Donieckiej zbliżają się wybory na „fotel lidera republiki”, mające się odbyć w listopadzie i zaczęły się „przedwyborcze zadymy”. Przed biurem „Komunistycznej Partii DRL”
  eksplodował niewielki ładunek wybuchowy, który zranił jednego z kandydatów, byłego republikańskiego ministra obrony Chakimzjanowa. Z kolei
  https://colonelcassad.livejournal.com/4487661.html
  Z kolei inny z kandydatów Paweł Gubariew poskarżył się w internecie że „przerwano” posiedzenie jego ugrupowania oraz że „zniknęła” jego żona;
  https://strana.ua/news/163755-v-donetske-sorvali-sezd-separatistskoj-orhanizatsii-hubareva.html
  Ps. Jak widać republiki z Donbasu, wbrew szumnym zapowiedziom, podążają „raźno” szlakiem jaki wytycza Ukraina „kijowska”…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. I kolejne informacje o Olegu Sencowie, ukraińskim „reżyserze” odsiadujacym w rosyjskim więzieniu wyrok za przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie. Został on zbadany przez rosyjskich lekarzy, a także upubliczniono jego zdjęcie (tak ma wyglądać człowiek po…139 GŁODÓWKI!);

  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2018/09/29/7193591/
  I dla porównania, co to prawdziwa GŁODÓWKA, tak wygladał Bobby Sands z IRA który zmarł po 66 dniach głodówki;
  >https://78.media.tumblr.com/tumblr_llg8y4hDcJ1qczy2h.jpg
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_George_Sands

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukromedia poinformowały ze wczoraj w stolicy Ukrainy, okradziono samochód osobowy w ktorym siedział…pracownik ukraińskiej Służby Wywiadu Zagranicznego. Do kradzieży doszło w „klasyczny sposób”, czyli do stojacego przed siedzibą wywiadu podbiegł NN sprawca i rozbił lustro w pojeździe , a nastepnie zgarnął to co znajdowało się w środku w zasięgu jego ręki i uciekł. W ukromediach pojawiły sie informacje ze wśród rzeczy zrabowanych przez złodzieja mogły znajdować sie tajne dokumenty ukraińskiego wywiadu;
  https://strana.ua/news/163737-v-kieve-obokrali-ofitsera-voennoj-razvedki.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Zbliżają się wybory prezydenckie na Ukrainie, dlatego też „generalissimus” Poroszenko przemówił „ludzkim głosem”, tym razem ogłaszajac, podczas swojego wystąpienia na forum ekonomicznym w Charkowie, że żadnego ‚siłowego” odbijania terytoriów na Donbasie nie będzie, a tylko „strategią polityczno – dyplomatyczną” ktora wymaga wiele czasu oraz cierpliwości;
  https://korrespondent.net/ukraine/4016847-poroshenko-sylovoho-osvobozhdenyia-donbassa-ne-budet

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Ciąg dalszy „hecy” z „okupacją” uniwersytetu medycznego o co p.o.minister zdrowia Uljana Suprun oskarżyła odwołaną przez nią rektor tej uczelni. Jak się okazało sąd w Kijowie przyznał rację byłej pani rektor i nakazał przywrócenie jej na stanowisko na uczelni w Odessie. Z kolei teraz ona oskarżyła szefową ukraińskiego resortu zdrowia o popełnienie przestępstw o czym poinformowała policję;
  https://strana.ua/news/163774-amosova-napisala-na-suprun-zajavlenie-v-politsiju.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Ukraińska codziennosć, czyli kolejny napad z użyciem broni na konwojentów przewożących gotówkę. Tym razem w Odessie, gdzie łupem uzbrojonych rabusiów padło ponad 3 mln hrywien;
  https://strana.ua/news/163702-video-iz-odessy-hde-bandity-ohrabili-inkassatorov-v-tsentre-horoda-pokhitiv-so-strelboj-milliony-hriven.html
  Z kolei w jednej z miejscowości obwodu kirowohradzkiego, w tamtejszym szpitalu pijak sterroryzował dwie pracujace w nim na dyżurze pielęgniarki i przez 2 godziny znęcał się nad nimi grożąc im śmiercią;
  https://newsone.ua/news/society/tebe-ostalos-zhit-dve-minuty-v-znamenke-pjanyj-patsient-bolee-chasa-pytal-dvukh-medrabotnits-.html
  ‚Skandal” w Kijowie gdzie ukrobezpieka (SBU) zatrzymała kierowcę,okazał się nim były pracownik MSW Ukrainy obecnie przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej, który jeździł samochodem osobowym na „separatystycznych” tablicach rejestracyjnych;
  https://korrespondent.net/ukraine/4016886-eks-sotrudnyk-mvd-ezdyl-po-kyevu-na-avtomobyle-s-nomeramy-dnr

  Polubione przez 1 osoba

 9. OT z Bałkanów, Serbia postawiła w stan gotowosci swoje siły zbrojne po tym jak jej granice przekroczył oddzial ‚specnazu” z Kosowa, który chciał przejąc kontrolę nad leżącycm na granicy Serbii oraz Kosowa jeziorem;
  https://korrespondent.net/world/4016858-serbyia-pryvela-armyui-v-sostoianye-boehotovnosty
  UE wezwała obie strony do zachowania spokoju, a w międzyczasie „specnazowcy” z Kosowa zbiegli z powrotem za granice swojego „państwa”;
  https://korrespondent.net/world/4016869-es-pryzval-serbyui-y-kosovo-k-sderzhannosty
  Z kolei Prezydent Serbii miał zwrócić się do Prezydenta Rosji z oficjalną prośbą o udzielenie wsparcia w zwiazku z zaistniała sytuacją na granicy z Kosowem i zapowiedział ze w przeciągu najbliższych kilku dni uda się do Moskwy by osobiście spotkać się z Władimirem Putinem;
  https://ria.ru/world/20180929/1529641626.html

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.