Wojna domowa na Ukrainie 30.09.2018r.- 1211 dzień od nowego rozejmu.


„Ukraina ze swoimi partnerami, wśród których są Francja, Niemcy i USA, przygotowuje projekt rezolucji o wprowadzeniu do Donbasu, gdzie trwają walki z prorosyjskimi separatystami, misji pokojowej pod egidą ONZ”– oświadczył szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, w której uczestniczył wraz z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Klimkin jest zadania, że wspólne wysiłki na arenie międzynarodowej mogą doprowadzić do sukcesu w sprawie misji wojsk ONZ w Donbasie. Jednak jak zastrzegł, „w tym celu potrzebne są dalsze naciski na Rosję, ponieważ będzie się ona bronić rękami i nogami przed prawdziwą misją pokojową”.

Według jego wizji, misja wojsk ONZ w Donbasie powinna posiadać komponent wojskowy oraz policyjny. „Ponieważ w innym wypadku Rosja nadal będzie starała się zarządzać okupowanymi terytoriami, gdyż cała idea rosyjskiej tak zwanej operacji pokojowej polega na rozpoczęciu procesu regionalizacji i federalizacji Ukrainy”– ocenił szef MSZ.

Dlatego też władze Ukrainy domagają się, aby misja pokojowa ONZ w Donbasie objęła cały teren, zajęty przez prorosyjskich separatystów w części obwodów donieckiego i ługańskiego, wraz z odcinkami granicy ukraińsko-rosyjskiej na południowym-wschodzie terytorium Ukrainy, nad którymi obecnie ukraińskie służby graniczne nie mają żadnej kontroli.

Przypomnę, że pomysł rozlokowania sił misji pokojowej ONZ zaproponował- jeszcze rok temu podczas wizyty w Chinach, rosyjski prezydent Władymir Putin, którego zdaniem sprzyjałaby by ona rozwiązaniu konfliktu w Donbasie.

Problem polega tu na tym, że Rosja nie godzi się na ukraińską wersję obecności misji pokojowej ONZ w Donbasie. Gdyż zdaniem rosyjskich władz, głównym zadaniem misji ONZ miałoby być wyłącznie ochrona pracujących w Donbasie obserwatorów Specjalnej Misji Monitoringowej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), zaś jej działalność dotyczyła wyłącznie linii rozgraniczenia i tam tylko mieliby prawo żołnierze ONZ przebywać.

Jest jeszcze inny ważny problem, który w międzyczasie został zaakcentowany przez prezydenta Rosji. Otóż chodzi o to, że kwestia ewentualnej obecności niebieskich hełmów w Donbasie musi zostać uzgodniona i zatwierdzona przez wszystkie strony konfliktu, a więc również władze republik donbaskich.

Tego oczywiście zachodni sprzymierzeńcy Ukrainy i jej protektorzy, całkowicie nie biorą pod uwagę, ze względu na fakt nie uznawania władz zbuntowanych republik, które również zaakcentowały w tej sprawie swoją opinię, że bez ich zgody żadne obce wojska, ani przedstawiciele misji pokojowej, nie zostaną na terytorium republik wpuszczone. Po prostu siły Milicji Ludowej D i ŁRL stawią w takim przypadku zbrojny opór.

W tym kontekście, kontynuowanie tematu wysłania sił pokojowych ONZ na przedstawionych przez Kijów warunkach, co też poparli zachodni mediatorzy, mija się z celem, bo jest nierealne. A poruszany ten temat wpisuje się wyłącznie w prowadzoną już od kilku tygodni intensywną kampanię wyborczą urzędującego prezydenta.

Dowodem na to, że jest to skoordynowana akcja ekipy Poroszenki są jego słowa wypowiedziane podczas wczorajszej uroczystości 25-lecia Narodowej Akademii Nauk Prawnych w Charkowie, że „Ukraina nie zdecyduje się na siłowe rozwiązanie konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodzie kraju”.

Jeśli więc tak jest jak on twierdzi, to dlaczego przedstawiciele Ukrainy wydelegowani do rozmów pokojowych w Mińsku, pozorują swoją pracę, przedłużając w nieskończoność wprowadzenie w życiu umów mińskich? Nie dość tego, strona ukraińska nie spełniła nawet wstępnych warunków tej umowy, które dotyczą wycofania ciężkiej broni ze strefy konfliktu i zaprzestanie prowadzenia tam działań bojowych.

I w świetle tego, te nagle wypowiedziane słowa, o obecności sił pokojowych misji ONZ oraz, że „żaden ukraiński polityk nie pozwoli, by Donieck przekształcił się w czeczeński Grozny”, są całkowicie niewiarygodne, bo kto inny jak nie ukraińskie formacje zbrojne, w tym ochotnicze nazistowskie bojówki, prowadząc operację pacyfikacyjną ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie nie usiłowały zamienić tego regionu w morze ruin. Tylko determinacja tamtejszej ludności, ich upór w walce i opór jaki stawili najeżdżających Donbas watah zdemoralizowanych wyznawców ideologi banderyzmu, nie pozwolił na dokonanie przez nich dzieła ostatecznego zniszczenia Donbasu i rozwiązania w ten sposób kwestii mniejszości rosyjskojęzycznej na Ukrainie.

Tak więc dziś twierdzenie przez Poroszenkę, że jest on zwolennikiem pokojowego rozwiązania problemu z Donbasem, są dowodem na słabość strony ukraińskiej, której nie udało się tam przywrócić władzy centralnej siłą. A z drugiej strony świadczy to o fałszu deklaracji dotyczących Donbasu płynących ze strony wysokich przedstawicieli kijowskiej junty.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu dało się zauważyć znaczny spadek napięcia wzdłuż linii styku, gdyż strona ukraińska tylko 15 razy dokonała ostrzału terytorium DRL, co jest prawie dwukrotnie mniej niż dnia poprzedniego.

I tak, pierwszy ostrzał rozpoczął się o godzinie 09:40 i prowadzony był przy pomocy moździerza kaliber 120 mm (4 miny) z kierunku Krasnogorowki w stronę Łozowoje, na zachodnich obrzeżach Doniecka. Łącznie w tym punkcie frontu, ukraińscy żołnierze przeprowadzili 5 ostrzałów, z których ostatni miał miejsce o godzinie 23:05, i prowadzony był przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (2 miny) i broni maszynowej, z kierunku Awdiejewki w stronę Spartakusa. Poza wspomnianymi moździerzami 120 mm (6 min) i broni maszynowej, do ostrzału używano granatników AGS-17 (30 granatów) i SPG-9 (3 granaty) oraz ciężkie karabiny maszynowe.

Od godziny 10:40 rozpoczął się ostrzał w rejonie południowego odcinka frontu, który prowadzony był przy użyciu granatnika AGS-17 (29 granatów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej z kierunku Szirokina w stronę Sachanki. Jednocześnie ponownie był to najbardziej aktywny punkt frontu, bo ukraińscy żołnierze przeprowadzili tam aż 8 intensywnych ostrzałów, z których ostatnim był ostrzał o 18:45, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (5 min), z kierunku Wodjanoje w stronę Seriejewki. Łącznie na ostrzeliwane tam tereny spadło: 5 pocisków wystrzelonych z czołgu, 36 min kaliber 120 mm i 5 min kaliber 82 mm oraz 29 granatów AGS-17. Poza wspomnianymi wyżej miejscowościami, ostrzeliwano także rejon Leninskoje i Bezimiennoje. Ta nadzwyczajna aktywność ukraińskich wojsk Operacji Połączonych Sił, utrzymująca się tam od kilku miesięcy, wynika z faktu, że wydano rozkaz odzyskania kontroli nad pozostałą częścią Morza Azowskiego wraz z przebiegającą tam granicą z FR. Niestety, pomimo ciężkich walk, wszelkie próby dokonania przełomu linii obronnych sił zbrojnych DRL, w tym rejonie, kończą się dla strony ukraińskiej tylko ciężkimi stratami wśród jej żołnierzy. Zresztą doborowych jednostek desantowych.

Najspokojniejszą częścią frontu donieckiego, był w dniu wczorajszym rejon Gorłówki, gdzie miały miejsce tylko 2 ostrzały (18:25 i 19:45), oba w okolicy Zajcewa. Ostrzały te prowadzone były przez ukraińskich żołnierzy przy użyciu granatników: AGS-17 (29 grantów) i SPG-9 (2 granaty) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Łącznie podczas wczorajszych ostrzałów spadło na terytorium DRL 287 pocisków, wobec 350 w dniu poprzednim.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 30 вересня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 29 вересня, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Окупанти 32 рази відкривали вогонь по позиціях наших військ,в тому числі – 6 разів із застосуванням озброєння, забороненого Мінськими домовленостями.

Так, протягом минулої доби ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Кримське, Новозванівка, Луганське, Світлодарськ, Новолуганське, Травневе, Авдіївка, Красногорівка, Мар’їнка, Старогнатівка, Чермалик, Павлопіль, Гнутове, Водяне, Лебединське та Широкине.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. З мінометів 120-го калібру противник обстріляв позиції Об’єднаних сил в районі населених пунктів Кримське, Світлодарськ, Травневе та Новолуганське, а з мінометів калібру 82 мм вів вогонь по опорних пунктах біля Світлодарська та Водяного. Крім того, з озброєння бойових машин піхоти ворог обстрілював позиції наших військ поблизу населених пунктів Кримське та Водяне.

В ході бойових дій один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

За даними розвідки, двох бойовиків російсько-окупаційних військ минулої доби знищено та ще 7 поранено.

Від початку поточної доби противник обстріляв позиції Об’єднаних сил поблизу населеного пункту Водяне з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Важке озброєння не застосовувалося. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Ps.

W związku z moim wyjazdem w dniach od 3 do 10 października, w okresie tym relacje dotyczące aktualnej sytuacji na froncie w Donbasie, nie będą się ukazywać, za co oczywiście bardzo przepraszam.

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.09.2018r.- 1211 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” przypomniał sprawę „rosyjskich biznesów” Poroszenki, czyli oprócz „legendarnej” fabryki „Roshen” w rosyjskim Lipiecku, także zakłady stoczniowe w Sewastopolu na („okupowanym” wg Kijowa) Krymie, a także sprawe udziałów należących do Poroszenki firm zarejestrowanych w tzw. rajach podatkowych, w rosyjskiej branży rolnej;
  https://strana.ua/news/163818-biznes-poroshenko-v-rossii-chto-o-nem-izvestno.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Nieoczekiwaną „szczeroscią do bólu” podzielił się w trakcie występu na lwowskim kanale tv ZIK podzielił się z widzami popularny ukraiński dziennikarz i pisarz Ostap Drozdow, który m.in nazwał Ukraińców „NARODEM BAŁWANÓW” dla którego jest ‚ważne jest jak coś wyglada, a nie czym jest to coś w rzeczywistosci”, podał przy tym przykład wyborów na Ukrainie gdzie nikogo nie obchodzi co faktycznie mówia kandydaci;
  https://www.obozrevatel.com/society/izvestnyij-televeduschij-v-pryamom-efire-obozval-ukraintsev-natsiej-bolvanov.htm
  Ps. Czyli tak jak już kiedyś tutaj napisałem, Ukraińcy to takie „dzieci specjalnej troski”…

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć, czyli Czerniowce,a tam „marszrutka w płomieniach”, kierowca i pasażerowie na szczęście zdołali uciec;

  https://korrespondent.net/ukraine/4016941-v-chernovtsakh-shorela-marshrutka
  Z kolei w Kijowie bandyta sterroryzował nozem swoją ofiarę i wymusił na niej wypłacenie gotówki z bankomatu;
  https://strana.ua/news/163823-novosti-kieva-hrabitel-s-nozhom-zastavil-muzhchinu-snjat-denhi-v-bankomate.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. OT światowe, czyli w USA pojawiły sie pomysł, przedstawiony w wywiadzie udzielonym przez Sekretarza zasobów wewnętrznych Stanów Zjednoczonych RyanaZinke by wprowadzić „blokadę morską” wobec Rosji i w ten sposób „zmusić ją do zawarcia ugody”. warto przy tym przypomnieć że „blokadę morską” wprowadził wobec Rosji juz Napoleon Bonaparte, JAK SIE TO DLA NIEGO ZAKOŃCZYŁO CHYBA NIE TRZEBA NIKOMU PRZYPOMINAĆ…
  https://www.washingtonexaminer.com/policy/energy/ryan-zinke-naval-blockade-is-an-option-for-dealing-with-russia
  „Odpowiedział” na to członek Rady Federacji FR (czyli izby wyższej rosyjskiego parlamentu) senator Aleksiej Puszkow, który stwierdził krótko, że ogłoszenie takiej „blokady” według prawa międzynarodowego, równałoby sie wypowiedzeniu wojny Rosji przez USA;
  https://strana.ua/news/163829-senator-rf-pushkov-otvetil-na-uhrozy-ssha-o-morskoj-blokade.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Nowa „operacja ATO” coraz blizej? Do przejścia władz w Kijowie „do ofensywy” na Zakarpaciu w związku z ostatnimi działaniami Wegier (czyli m.in sprawą wydawania paszportów węgierskich mieszkańcom przez Konsulat Wegier) wezwała ukraińska „pisarka” Larisa Nicoj, znana głównie ze swojego „pieniactwa” polegajacego na ciąglym tropieniu uzycia „języka państwa – agresora” (czyli rosyjskiego). Nicoj „pochwalił się” także „posprzeczała się” w tej kwestii z gubernatorem Zakarpacia Giennadijem Moskalem, który wobec niej jest „zbyt miekki” dla „nastrojów separatystycznych” w tym regionie;
  https://www.obozrevatel.com/society/pora-nastupat-ukrainskaya-pisatelnitsa-bet-trevogu-iz-za-situatsii-na-zakarpate.htm

  Polubione przez 3 ludzi

  • To po prostu niepojęte jak prymitywni ludzie kierują polityką zagraniczna/opinia publiczna na Ukrainie. Jak małe dzieci „specjalnej troski” myślą ,że jeśli trochę pokrzyczą, będą płakać/drzeć się i zawodzić to w końcu otrzymają to co chcą. Świat jednak tak nie wygląda. Nastroje separatystyczne na Zakarpaciu nie są spowodowane działaniami Węgier, a raczej brakiem działań Ukrainy. I nie mówię tutaj o nauczaniu języka w szkołach czy imprezach kulturalnych, a o braku CHĘCI (i pieniędzy) ze strony „Kijowa” by mieszkańcy Zakarpacia CZULI się związani z Ukrainą. Bo jak inaczej mają się czuć osoby zamieszkujące ten teren, gdy państwo nie radzi sobie z ŻADNYM problemem, a rząd ościennego kraju MUSI ratować ich z wielu opresji.
   Bez pomocy rządu Węgier nie funkcjonowałoby wiele szkół (brak książek/remontów/pomocy dydaktycznych), nie powstałoby wiele dróg lokalnych. Rząd w Budapeszcie nawet za-sponsorował szczepionki i dostawy chloru do uzdatniania wody. I tą niemoc Ukraińskiego Państwa widać w każdym aspekcie życia. Brak pracy brak perspektyw no chyba, ze się ma paszport Węgier wtedy praca tuz za granica jest na wyciągniecie dłoni. Dziecko chore na nowotwór złośliwy-na Ukrainie praktycznie wyrok śmierci (brak finansowania leczenia onkologicznego), ale jak dziecko jest obywatelem Węgier/ rodzice mają paszport może byc leczone w kraju. Załamanie kursu hrywny-biedowanie staruszków-nędza dla ukraińskiego emeryta, ale jeśli jest się Węgrem to ten kraj przekazuje mieszkającym na Zakarpaciu tamtejszym mieszkańcom paczki żywnościowe (które pozwalają przetrwać).
   I jak tu się dziwić mieszkańcom tych ziem, że NIE CHCĄ czuć się Ukraińcami skoro jedyne co Kijów im proponuje to jakaś chora ideologi, nienawiść do wszystkiego co obce i nędza duchowa i osobista.

   Polubione przez 3 ludzi

 6. I z naszego „podwórka”, czyli okazuje się ze według „koncepcji” (zrodzonej zapewne w głowie „geniusza z Żoliborza”) przedstawionej przez wiceszefa MSZ Bartosza Cichockiego „sojusz” (tzn. utrzymywanie z pieniędzy polskich podatników) z Ukrainą nie jest „nam” (tzn. PISowszczyźnie) potrzebny do „powstrzymywania Rosji”, ale również do przeciwdziałania wpływom…Chin! Cytat;
  „W warunkach globalizacji i wzrostu znaczenia Chin w światowym handlu Polska i Ukraina mogłyby zapewnić rynkom zachodnim pewne zaopatrzenie w surowce i drogę eksportu towarów – komunikację z Morzem Czarnym i dalej Morzem Kaspijskim”;
  http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1586227,wiceszef-msz-ukraina-wazna-nie-tylko-dla-nas-ale-i-dla-porzadku-europejskiego.html
  ‚Dobry żart”…Chińczyka wart…

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Popularny na Ukrainie ekspert ekonomiczny Ołeksandr Ochrimenko komentuje ostatnią wypowiedź „generalissimusa” Poroszenki o tym że „siłowego przywracania kontroli na terytoriami Donbasu [tzn. republikami] nie będzie” przypominając ze mówił juz o tym na początku tego roku (zapewne też o tym tutaj napisałem) i ze wynika z tego ze konflikt na Donbasie zostanie „zamrożony” (czyli stanie się tak jak w przypadku Naddniestrza, Abchazji oraz Osetii Płd);
  https://strana.ua/opinions/163868-poroshenko-poobeshchal-vozvrashchenie-ordlo-bez-primenenija-sily.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Poniżej link do wywiadu z wiceszefem MSZ PL Bartoszem Cichockim.
  https://wpolityce.pl/polityka/414455-wiceszef-msz-wydarzenia-na-ukrainie-sa-istotne-dla-calej-ue
  Z jedną tezą tego Pana się zgadzam, to, co dzieje się na Ukrainie – nie tylko na froncie, ale także w obszarze reform państwa, finansów publicznych czy przyszłorocznych wyborów – ma dla nas i dla przyszłego kształtu porządku europejskiego zasadnicze znaczenie 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Trochę cicho na głównych portalach informacyjnych, a to niestety ważny temat. Z Ukrainy do Polski przyjeżdża do nas coraz więcej „kierowców’. Są zatrudniani w firmach transportowych, niestety nie mają żadnego doświadczenia i wprawy w jeździe ciężarówkami (maja za to dokumenty które uznaje majestat RP).
  https://40ton.net/mial-pracowac-polsce-jako-kierowca-ciezarowki-wiec-kupil-ukrainie-falszywe-zaswiadczenie-adr/

  Polubione przez 3 ludzi

 10. I w temacie „miszczowie” kierownicyz Ukrainy, dla wszystkich zdziwionych tym jak to Ukroince w Polsce „ujeżdżają” nic sobie z przepisów drogowych nie robiąc. Obwód lwowski Ukrainka „za kółkiem” i czwórka dzieci ranna, na szczęscie przeżyły;
  https://strana.ua/news/163878-foto-s-mesta-dtp-pod-lvovom-hde-zhenshchina-s-detmi-vyletela-s-trassy-i-uhodila-v-kjuvet.html
  I Kijów gdzie niestety nie obeszło sie bez ofiary śmiertelnej;
  https://strana.ua/news/163880-foto-s-mesta-dtp-v-kieve-hde-evrobljakha-protaranila-fiat-pohib-chelovek.html
  Ps. Nie chcę oczywiście „wybielać” naszych „miszczów” kierownicy, ale ich „dokonania” z tym co robia ich ukraińscy „kolesie po fachu” to jest dosłownie „małe piwo’…

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Sezon grzewczy na Ukrainie można uznać za otwarty.
  Ukraińscy meteorolodzy przewidują, że w dniach 30 września – 1 października na większości terytorium Ukrainy pojawią się przymrozki, nie tylko gruntowe. Temperatura powietrza ma również spaść poniżej zera. Możliwy jest też wiatr i opady.
  Mrozy ominą tylko południową część kraju. Temperatura może spaść nawet do minus pięciu stopni Celsjusza.
  https://kresy24.pl/na-ukrainie-juz-przymrozki/

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Ukraiński Gabinet Ministrów uważa, że trzeba 3-4 lata, aby osiągnąć wzrost średniej pensji w Ukrainie do 15 tysięcy hrywien. Ma to zahamować migrację zarobkową obywateli. I jak zwykle owe cele zostaną „wykonane” za kilka lat (3-4 lata minimum).
  Ciekawe tylko jakie będą płace wtedy w krajach ościennych i ILE będzie warte te 15 000 hrywien.
  https://www.msp.gov.ua/news/15975.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. To jest ciekawe.
  Przewodniczący Zakarpackiej Obwodowej Administracji Państwowej Hennadij Moskal zainicjował zakaz sprzedawania gospodarstwom leśnym drewna opałowego za granicę, ponieważ drewna nie wystarcza dla mieszkańców obwodu.
  https://carpathia.gov.ua/novyna/moskal-zaboronyv-zakarpatskym-derzhlisgospam-prodavaty-drova-za-kordon-dokument
  Komentarz: Region kojarzący się z drewnem nie ma drewna dla obywateli…

  Polubione przez 3 ludzi

 14. O ukraińskich przemytnikach „słów parę”. W przygranicznym lesie na północy Wegier tamtejsi policjanci po pogoni zatrzymali obywatela Ukrainy z „kontrabandą” papierosów;
  https://korrespondent.net/world/4017248-v-venhryy-pravookhranytely-honialys-po-lesu-za-ukraynskym-kontrabandystom
  Z kolei na ukraińskim Zakarpaciu ukraińscy SBUsznicy zatrzymali przemyrtnika z „kontrabandą” bursztynu o łacznej wadze…TONY (!) i rynkowej wartości około miliona dolarów…
  https://korrespondent.net/ukraine/4017295-na-zakarpate-yzialy-bolee-tonny-yantaria

  Polubione przez 2 ludzi

 15. W nocy w Kijowie NN sprawcy, prawdopodobnie wynajete tzw. tituszki, napadli i pobili ukraińską dziennikarkę (filmik w linku) kręcą materiał o „pijackich wyczynach” tzw. mażorów (czyli ‚dzieci” wpływowych i bogatych rodziców) którzy m.in urządzają sobie „samochodowe wyscigi” na ulicach ukraińskich miast;
  https://strana.ua/news/164012-v-kieve-napali-na-zhurnalistku-nadzvichajnikh-novin-juliju-hunko.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.