Wojna domowa na Ukrainie 1.10.2018r.- 1212 dzień od nowego rozejmu.


Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wystąpił w wyemitowanym w niedzielę (30 września ) wywiadzie dla telewizji CNN w popularnym programie „GPS” Fareeda Zakarii.

W swoim autorskim programie Fareed Zakariia powiedział, że w 2013 roku odsetek Ukraińców popierających członkostwo kraju w NATO wynosił tylko 16%, podczas gdy obecnie utrzymuje się na poziomie już ponad 54%. Natomiast jeśli chodzi o podobne sondaże, ale w odniesieniu opinii Ukraińców do do członkostwa w Unii Europejskiej, odsetek ten wzrósł w tym samym czasie z 33 do 74%.

Zakariia ocenił, że za taką zmianę poglądów Ukraińców odpowiada polityka Putina wobec Ukrainy.

Oczywiście zawtórował mu w tym Poroszenko:

„A więc dziękuję, panie Putin, że sprawił pan, iż mój kraj jest dużo bardziej europejski i dużo bardziej gotowy do obrony europejskich i transatlantyckich wartości (…) Jesteśmy całkowicie przekonani, że nie powrócimy do imperium rosyjskiego”.

Tu się trochę oczywiście zagalopował, bo zapomniał chyba, że Krym opuścił już Ukrainę, wybierając swą przyszłość w ramach „imperium rosyjskiego”. Podobnie chce też uczynić ludność rosyjskojęzyczna w Donbasie….. no i może w innych regionach, i nie koniecznie tylko z mniejszości rosyjskiej.

Następnie zapytany przez Zakariię o wysuwane wobec niego, przez opozycję i media zarzuty, korupcyjne Poroszenko zastrzegł, że jego „najważniejszym priorytetem było stworzenie całkowicie niezależnej- od parlamentu, rządu i prezydenta- skutecznej infrastruktury antykorupcyjnej”. Dodał także, że takie instytucje dziś już istnieją i są „zdecydowanie niezależne od prezydenta”. Stanowczo zaprzeczył również, by wykorzystywał instytucje antykorupcyjne do swoich celów politycznych, o co notorycznie oskarża go opozycja.

Pomimo, tych sukcesów w organizowaniu infrastruktury antykorupcyjnej na Ukrainie, Poroszenko uznał, że nadal nie jest usatysfakcjonowany efektami prac instytucji antykorupcyjnych:

„Chciałbym, żeby więcej skorumpowanych ludzi trafiło do więzienia”– podkreślił, zastrzegając jednak, że nie ma żadnych wątpliwości co do niezależności instytucji antykorupcyjnych. A więc, dał do zrozumienia, jeśli dziś instytucje te nie kwestionują jego uczciwości, to jemu osobiście z ich strony nic nie grozi nawet gdy nie będzie już prezydentem.

Jak zapewnił, w sprawie walki z korupcją „jest zdecydowanie lepiej niż dwa, trzy czy cztery lata temu” dodając, że w ciągu czterech lat jego rządów dochody budżetu Ukrainy wzrosły ponad dwukrotnie, głównie dzięki walce z korupcją.

Poroszenko w tym kontekście nie omieszkał poinformować również o trwającym procesie tworzenia niezależnego sądu antykorupcyjnego przypominając przy tym, że obecnie trwa konkurs, w wyniku którego mają zostać wyłonieni jego sędziowie.

Jak wiadomo ustawa o sądzie antykorupcyjnym została przyjęta przez Wierchowną Radę w czerwcu br. i przewiduje powołanie sądu w ciągu 12 miesięcy od wejścia dokumentu w życie, ale została ona tak pozmieniana wobec swej pierwotnej intencji, że wiadomo już , iż praktycznie nie spełni pokładanych w niej oczekiwań zachodnich partnerów Ukrainy. A trzeba pamiętać o tym, że jednym z głównych warunków pomocy Zachodu dla Ukrainy, jest m.in. skuteczna walka z korupcją, która na Ukrainie przybrała już monstrualne wymiary i jej poziom jest znacznie wyższy, od tego jaki występował za czasów, jakoby niesamowicie skorumpowanej, ekipy prezydenta Janukowycza. W tym samym zakresie jak wzrósł poziom korupcji na Ukrainie, oczywiście spadł poziom życia obywateli, którzy paradoksalnie przeciwko temu zbuntowali się wobec rządów poprzedniego prezydenta. Jeśli do tego doliczyć utratę Krymu i permanentną wojnę domową w Donbasie i niesamowity wzrost bezprawia, to pokaże to prawdziwą miarę „sukcesów” obecnie rządzącej koalicji oligarchów i skrajnych nacjonalistów.
Tak więc, nie ma czym się chwalić, bo kraj popadł w całkowitą ruinę, a miliony ludzi go opuściło, zaś pozostali klepią tam biedę. Więc słowa Poroszenki o jakoby wielkich sukcesach jego rządów, wpisują się w prowadzoną już przez niego od kilku tygodni bardzo nachalną i agresywną kampanię wyborczą.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym sytuacja, na donieckim odcinku frontu, ustabilizowała się bo ze strony ukraińskiej doszło tylko do 19 ostrzałów. Na skutek tych ostrzałów została ranna 16-latka w rejonie wsi Staromichajłowki, gdy dostała się ona przypadkowo około godziny 17:55 pod ogień ukraińskiego wozu bojowego ostrzeliwującego tam część mieszkalną.

Pierwszy z odnotowanych wczoraj ostrzałów miał miejsce o godzinie 10:40 na południowym odcinku frontu, gdzie przy użyciu broni maszynowej ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał z kierunku Lebiedyńskoje w stronę Leninskoje. Łącznie w tym punkcie frontu dokonano 9 ostrzałów, które prowadzone były przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (13 min) i 82 mm (2 miny) oraz działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (50 wystrzałów) i granatników AGS-17 (29 grantów) i SPG-9 (6 granatów), a także opancerzonych wozów bojowych: BMP-1 (12 wystrzałów) i BMP-2 (60 wystrzałów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej. Ostatni ostrzał miał tam miejsce o godzinie 19:10, zaś prowadzone one były z kierunku: Szirokina, Lebiedyńskiego, Niebielskoje, Gnutowa, Wodianoje i Talakowki oraz Priszczewika, w stronę: Leninskoje, Sachanki, Łozowoje, Oktriabra, Komiternowa i Kulikowa.

Od godziny 11:10, rozpoczął się pierwszy z 8 ostrzałów, w rejonie Doniecka. Ostatni zaś miał tam miejsce o godzinie 23:20. Ostrzały te prowadzone były przy użyciu: granatników AGS-17 (15 granatów), SPG-9 (4 granaty) i RPG-7 (4 granaty), a także działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (20 wystrzałów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej oraz broni snajperskiej. Ostrzał prowadzono z kierunku: Kamienki, Awdiejewki, Piasków i Marinki, w stronę, Krutej Bałki, Jasinowatej, Żabiczewa, Kasztanowoje i Aleksandrowki.

Ponadto, dokonano jeszcze dwóch ostrzałów (20:35 i 21:20), z których pierwszy przeprowadzono przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (6 wystrzałów) i ciężkiej broni maszynowej, z kierunku Nowoługańskoje w stronę Dolomitnoje (łuk światłodarski), zaś drugiego z kierunku wsi Żowanki w stronę Zajcewa- na północnych obrzeżach Gorłówki, Ten ostrzał prowadzono przy użyciu granatnika AGS-17 (15 granatów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Poza tym, w dniu wczorajszym na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze 5 razy naruszyli warunki rozejmu prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 (16 min) i 82 mm (13 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (27 wystrzałów), a także granatników AGS-17 (58 granatów), RPG-7 (3 granaty) i SPG-9 (9 granatów), a także broni maszynowej, w stronę; Żiełoboka, Kalinowa, Sokolników, Łozowoje i Kalinowki.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 1 жовтня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 30 вересня, ситуація в районі проведення операції залишалася контрольованою Об’єднаними силами.

Російські окупанти 28 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому ворог 6 разів застосовував озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.

Противник вів прицільний вогонь з мінометів калібру 120 та 82 мм, озброєння бойових машин піхоти, протитанкових ракетних комплексів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Російсько-окупаційні війська здійснювали обстріли позицій Об’єднаних сил в районі населених пунктів Кримське, Новотошківське, Катеринівка, Новозванівка, Троїцьке, Луганське, Опитне, Піски, Павлопіль, Гнутове, Водяне, Лебединське та Широкине.

По позиціях наших військ у районі Луганського на Світлодарській дузі окупанти тричі наносили вогневі удари з мінометів калібру 120 мм. Також протягом дня з мінометів цього калібру обстрілювалися опорні пункти Об’єднаних сил поблизу Гнутового та Водяного на Приазов’ї. По оборонцях Гнутового крім того вівся вогонь з мінометів 82-го калібру та протитанкових ракетних комплексів. Вогневого впливу із застосуванням протитанкових керованих ракет зазнали і захисники Водяного. По позиціях Об’єднаних сил в районі населених пунктів Кримське, Троїцьке та Водяне вівся вогонь з озброєння бойових машин піхоти.

В ході бойових дій 1 військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

За даними розвідки, протягом доби чотирьох окупантів знищено та 8 поранено.

Від початку доби ворог двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї в районі населених пунктів Новотроїцьке та Водяне. Втрат серед наших захисників немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

31 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 1.10.2018r.- 1212 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dobre wieści z Moskwy, gdzie „capnięto” byłego ukraińskiego ministra transportu Mykołę Rudkowskiego, byłego przewodniczącego Socjalistycznej Partii Ukrainy, który m.in w lutym 2014 roku w ukraińskim parlamencie składał wniosek o usunięciu ze stanowiska (czyli tzw. impeachment) PRAWOWITEGO prezydenta Ukrainy. Powodem zatrzymania było to ze „socjalista” Rudkowski w czerwcu 2014 roku wraz z tłumem podburzonej ukrohołoty obrzucał kamieniami (!) budynek Ambasady Rosji w Kijowie;
  https://korrespondent.net/world/russia/4017206-v-moskve-zaderzhaly-eks-mynystra-ukrayny-smy
  Ps. Jak widać kończą sie „taryfy ulgowe” dla „bratiszków” z Ukrainy w Rosji i (miejmy nadzieję) że teraz nastapi czas rozliczeń kto i ile i czego „dokonał” w ramach „braterskich stosunków” pomiędzy narodami Ukrainy oraz Rosji…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraińska codziennosć, czyli strzelanina w Kijowie. Jak informują ukromedia w nocy w centrum stolicy Ukrainy uzbrojona banda napadła i ograbiła dom znanego adwokata i „przy okazji” ostrzelała z automatów oraz obrzuciła granatami (!) przybyły na miejsce patrol policji, w wyniku czego ranny został jeden z policjantów. W poblizu znaleziono takze zwłoki mężczyzny, prawdopodobnie jednego z bandytów, który rozerwał się granatem, natomiast reszta jego „kompanów” zbiegła;
  https://strana.ua/news/163913-bandity-sovershili-nalet-v-kieve-na-dom-advokata-andreja-bushi.html
  Z kolei w Odessie w jednym z hoteli policja zatrzymała (po odebraniu „anonimowego zgłoszenia”) 25 (!) uzbrojonych osobników. Na chwilę obecną policjanci ustalają w jakim „celu” zgromadzili sie w owym hotelu zatrzymani przez nią „goście” oraz kim są;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4017198-v-otele-odessy-zaderzhana-hruppa-vooruzhennykh-luidei

  Polubione przez 3 ludzi

 3. OT z Katalonii, gdzie znowu robi sie ‚gorąco”. W pierwsza rocznicę „niepodległościowego referendum” mieszkańcy tego regionu ponownie domagają się przeprowadzenia nowego referendum w sprawie przyznania niepodległości Katalonii. Tym razem Katalończycy, oprócz „tradycyjnych” masowych demonstracji, przystapili także do blokowania sieci transportowej regionu, czyli autostrad, linii kolejowych oraz portów lotniczych;

  https://korrespondent.net/world/4017184-v-katalonyy-blokyruuit-avtomahystraly-y-zheleznodorozhnye-puty
  Źródło;
  https://www.lavanguardia.com/politica/20181001/452111657446/cdr-cortan-ave-ap-7-calles-1-o.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. ‚Antarktyczni Ukraincy” (tłumaczenie dosłowne), czyli ukromedia doszukują się „ukraińskich korzeni” w rosyjskich ekspedycjach odkrywczych na Antarktydę organizowanych w I poł. XIX wieku;
  https://nv.ua/ukr/radio/inverythatplace/antarktichni-ukrajintsi-jak-pidkorjavsja-najpivdennishij-materik-zemli-audiofilm-radio-nv-2497519.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Fabian_Bellingshausen
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Michai%C5%82_%C5%81azariew

  Polubione przez 4 ludzi

 5. O ukraińskich przemytnikach „słów parę”. W przygranicznym lesie na północy Wegier tamtejsi policjanci po pogoni zatrzymali obywatela Ukrainy z „kontrabandą” papierosów;
  https://korrespondent.net/world/4017248-v-venhryy-pravookhranytely-honialys-po-lesu-za-ukraynskym-kontrabandystom
  Z kolei na ukraińskim Zakarpaciu ukraińscy SBUsznicy zatrzymali przemyrtnika z „kontrabandą” bursztynu o łacznej wadze…TONY (!) i rynkowej wartości około miliona dolarów…
  https://korrespondent.net/ukraine/4017295-na-zakarpate-yzialy-bolee-tonny-yantaria

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W nocy w Kijowie NN sprawcy, prawdopodobnie wynajete tzw. tituszki, napadli i pobili ukraińską dziennikarkę (filmik w linku) kręcą materiał o „pijackich wyczynach” tzw. mażorów (czyli ‚dzieci” wpływowych i bogatych rodziców) którzy m.in urządzają sobie „samochodowe wyscigi” na ulicach ukraińskich miast;
  https://strana.ua/news/164012-v-kieve-napali-na-zhurnalistku-nadzvichajnikh-novin-juliju-hunko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ukraińska codzienność ciąg dalszy, na ‚wyzwolonym” przez Kijów terytorium obwodu donieckiego złapano rabusiów którzy ukradli…kilometr linii kolejowej;
  https://korrespondent.net/ukraine/4017401-na-donbasse-ukraly-pochty-kylometr-zheleznoi-dorohy
  W nocy w centrum Odessy policja urządziła „łapankę” na prostytutki, zdołano zatrzymac 10 „pań” zajmujacych sie ową „profesją”;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4017355-v-tsentre-odessy-zaderzhaly-desiat-prostytutok
  I kolejna blokada trasy, tym razem w obwodzie czerkaskim i znowu jej uczestnicy domagali sie obiecanego im już przez władze remontu miejscowych dróg;
  https://korrespondent.net/ukraine/4017339-v-cherkasskoi-oblasty-protestuuischye-perekryly-trassu-na-kyev

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem jedna z ukraińskich niezależnych organizacji zajmująca sie prawami obywatelskimi wniosła do jednego z kijowskich sądów sprawę przeciwko…”generalissimusowi” Poroszence w związku z jego „bezprawnym ingerowaniem w sprawy kościoła na Ukrainie”. Chodzi oczywiście przez wykorzystywaną przez Poroszenkę do budowania własnego PR sprawę przyznania „autokefalii ukraińskiej cerkwi prawosławnej”;
  https://www.interfax.ru/world/631295

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Jak informuja ukromedia w obwodzie zaporoskim podczas „testowania” nowych kutrów dla miejscowej straży rybackiej, z jednego z nich za burtę, wprost pod łopaty śruby silnika, wypadła dwojka,z trójki płynacych w nim osób. Jeden z nich przeżył i w stanie ciężkim trafił do szpitala, z kolei drugi „poszedł na dno’ i do teraz go nie odnaleziono, a jak informuja ukromedia był to naczelnik jednego z departamentów ukraińskiej policji (prawdopodobnie zw obwodzie zaporoskim). Jak można się domyśleć, „powodem” który doprowadził do tragedii, była najprawdopodobniej znaleziona na pokładzie kutra skrzynka wódki (dla przypomnienia na trzy osoby)…
  https://kp.ua/citynews/619037-v-zaporozhe-hlav-departamenta-zaschyty-ekonomyky-y-patrulia-rybookhrany-porubylo-vyntamy-katera

  Polubione przez 4 ludzi

 10. ‚Wolna i demokratyczna” Ukraina na której trwa ‚wcielanie w życie” standardów panujacych w UE, a tymczasem władze Austrii przyznały status uchodźcy zbiegłemu z Ukrainy, z powodu politycznych nacisków (w tym grożenia śmiercią) ze strony obecnych władz w Kijowie, redaktorowi naczelnemu ukrainskiego portalu ‚Strana.ua” Ihorowi Hużwie;
  https://strana.ua/news/164053-ihor-huzhva-poluchil-ubezhishche-v-avstrii-strana-jua-novosti.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Ciag dalszy „nieprawdopodobnych opowieści o jednym z trucicieli z Salisbury”, czyli Rusłanowi Boszirowowi alias „pułkownikowi GRU Czepidze”. Teraz dziennikarz który brał udział w śledztwie przeprowadzonym min przez portal „BellingCat” opowiada że ów Czepiga dostał w 2014 roku tytuł „Bohatera Rosji” za…wywiezienie z Rosji prezydenta Janukowycza;
  https://strana.ua/news/164039-zhurnalisty-uznali-chto-ruslan-boshirov-poluchil-zvanie-heroja-rossii-za-janukovicha.html
  ps. Istny Striliz naszych czasów, co to ‚Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemie” i nie tylko…

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Narasta konflikt pomiędzy Kijowem a Budapesztem w sprawie ostatnich wypadków na ukraińskim Zakarpaciu, czyli wydawania węgierskich paszportów w działajacym tam konsulacie węgierskim, co władze Ukrainy uznały za niedopuszczalne ingerowanie wwewnętrzne sprawy swojego kraju. Władze Węgier odmówiły odwołania swojego konsula z Zakarpacia, na co odpowiedziała rzecznik MSZ Ukrainy, która stwierdziła że władze Ukrainy przeprowadza jego usuniecie „z własnej inicjatywy”;
  https://korrespondent.net/world/4017407-ukrayna-postavyla-ultymatum-venhryy

  Polubione przez 4 ludzi

 13. I ciekawostka jak UE i NATO postrzegaja PRZESTRZEGANIE ZASAD DEMOKRACJI. Pomimo zbojkotowania przez obywateli Macedonii referendum w sprawie zmiany nazwy tego kraju (wymuszanej przez Grecję będącą członkiem zarówno UE jak i NATO) „płezydęt Ełopy” Donald Tusk i GenSek NATO Jens Stoltenbrg naciskają na władze Macedonii by zmieniły nazwę państwa;
  https://strana.ua/news/164066-nesmotrja-na-bojkot-referenduma-v-es-i-nato-trebujut-smeny-nazvanija-makedonii.html
  „Dwójmyślenie oznacza przede wszystkim umiejętność wyznawania dwóch sprzecznych poglądów i wierzenia w oba naraz. Partyjny inteligent wie, kiedy powinien zmienić swoje wspomnienia, a zatem w pełni się orientuje, że przekręca fakty; równocześnie jednak, dzięki dwójmyśleniu, święcie wierzy, iż prawda nie została pogwałcona”
  George Orwell (z książki Rok 1984)

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.