Wojna domowa na Ukrainie 2.10.2018r.- 1213 dzień od nowego rozejmu.


Polskę zalewa coraz większa fala studentów z Ukrainy.

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Spraw Publicznych (ISP), w roku akademickim 2012/2013 na polskich uczelniach studiowało tylko 9 747 studentów z Ukrainy, zaś już w roku następnym liczba ta wzrosła już do 15 123 osób. Natomiast według danych za rok akademicki 2016/2017, w Polsce studiowało aż 35 584 studentów z Ukrainy.

Jak widać, w przeciągu 4 lat liczba studentów ukraińskich w Polsce niemalże wzrosła o 400%. Czy w podobnym tempie rośnie liczba polskich studentów na polskich uczelniach? Przecież to my- podatnicy utrzymujemy z własnych pieniędzy uczelnie. Czy nasze ciężko zapracowane pieniądze mają iść na zapewnienie wyższego wykształcenia dla Ukraińców?

No, ale powracając do badania przeprowadzonego przez ISP w temacie ukraińskich studentów w Polsce, okazuje się, że największym zmartwieniem polskich władz jest to aby stworzyć młodzieży ukraińskiej takie warunki pobytu i nauki w Polsce, aby ona jeszcze chętniej korzystała z nauki na polskich uczelniach wyższych. Problem ten wynika z tego- jak podał ISP, że Polska jak dotąd nie wypracowała skierowanej do tej grupy jednolitej strategii. „Wprowadzane są wprawdzie różne procedury dotyczące podejmowania pracy czy uzyskania wiz, teoretycznie ułatwiające Ukraińcom start w Polsce, jednak praktyka niejednokrotnie pozostawia wiele do życzenia, a działania poszczególnych instytucji nie są spójne”– zwraca uwagę na ten problem raport ISP.

Sami ukraińscy studenci zapytani przez ISP o to: co mogłoby skłonić więcej osób z Ukrainy do przyjazdu na studia do Polski? Wskazują przede wszystkim na ofertę stypendialną (74% badanych), pomoc w uzyskaniu zatrudnienia (58%) oraz zapewnienie porad prawnych (34%). Ponadto większość biorących udział w badaniu studentów ukraińskich, bo aż 58% utrzymują rodzice, ale mimo to 27% z nich pokrywa koszty nauki z programów stypendialnych fundowanych przez polskiego podatnika. Według przywoływanych przez ISP oficjalnych statystyk, w 2018 r. stypendia otrzymywało ok. 1,9 tys. ukraińskich studentów. Natomiast zgodnie z praktyczną wiedzą okazuje się, że z różnego rodzaju pomocy materialnej korzysta aż niemal 30% studiujących Ukraińców w Polsce (http://www.perspektywy.pl/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=1781:polskie-stypendia-dla-studentow-z-ukrainy&Itemid=119). Jednocześnie polscy studenci w Polsce, oczywiście pochodzący ze skrajnie ubogich rodzin ( o dochodzie od 0 zł do 200,49 złotego na osobę) mogą otrzymać maksymalnie 700 złotych stypendium socjalnego (http://cos.uni.lodz.pl/stypendia/socjalne/stawki). Pytanie jest tylko takie, ile osób spełnia takie kryteria w Polsce? Chyba jest to jakiś margines statystyczny w żaden sposób nie odpowiadający liczbie studiujących w Polsce Ukraińców, którzy uzyskali pomoc materialną fundowaną z kieszeni polskich podatników. Problem jest tu tylko, z jakiej racji polski podatnik ma fundować wykształcenie dla Ukraińców, a nie dla własnych dzieci? Poza tym, czy istnieje na świecie jakiś równie szczodry kraj, który zafundowałby na koszt własnych podatników studia dla Polaków? Niestety, ale nie ma i Polacy, jeśli chcieliby się kształcić na zagranicznych uczelniach, muszą ponieść z tego tytułu dokładnie takie same koszty jak studenci tubylcy.

W związku z taką hojnością elit władzy w Polsce dla młodzieży z Ukrainy, studenci z tego kraju, którzy wzięli udział w badaniu ISP, nie planują raczej powrotu do swej ojczyzny, bo zadeklarowało powrót na Ukrainę zaledwie 8% respondentów. Ale aż 29% pytanych osób po studiach planuje przeprowadzić się do innego państwa Unii Europejskiej. Czyli, że polski podatnik ma sfinansować nie tylko wykształcenie Ukraińców w Polsce, ale jednocześnie sfinansować jego karierę zawodową na Zachodzie. Czy to nie jest chore? Poza tym 28% ukraińskich studentów chce pozostać w Polsce. Tylko po co? Czy po to aby odbierać etaty polskim absolwentom szkół wyższych? A przecież jednocześnie wiadomo jak ciężko jest znaleźć pracę polskim studentom w swoim kraju, co zmusza ich do emigracji zarobkowej na Zachód i wykonywanie tam pracy grubo poniżej swych kwalifikacji zawodowych.
Oczywiście te 28% studentów ukraińskich, którzy zdecydowali już o pozostaniu w naszym kraju po ukończeniu studiów, może okazać się tylko niewielką ich częścią, bo ci którzy jeszcze nie wiedzą, czy wyjadą z Polski po studiach stanowią 26% badanych przez ISP.

Osoby, które planują pozostać w Polsce, najczęściej jako powody tej decyzji podają: wyższe pensje (24%), lepsze warunki życia (22%) oraz lepsze możliwości pracy w zawodzie (17%). Czyli chcą korzystać z tego co Polacy osiągnęli swą ciężką pracą i często wielkimi wyrzeczeniami, okradani przy tym przez państwo wszelkimi możliwymi metodami.

Już teraz chyba wiadomo, dlaczego- tak prezes PiS jak i szef partii „Kukiz”, krzyczeli na kijowskim Majdanie:

„Слава Україні! Героям слава!”

http://www.isp.org.pl/publikacje,25,972.html,

http://www.studyinpoland.pl/ua/,

http://www.go-poland.pl/uk.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze, na donieckim odcinku frontu, 21 razy ostrzeliwali terytorium DRL, z czego 11 razy w rejonie Doniecka, 8 razy w rejonie południowego odcinka frontu i tylko 2 razy w rejonie Gorłówki. Natomiast w okolicach Dokuczajwska i łuku światłodarskiego było spokojnie.

Ostrzały w rejonie Doniecka trwały od godziny 00:20 do 22:25, i w ich czasie spadło na terytorium DRL 6 min 120 mm, 17 min 82 mm, 4 granaty SPG-9, 10 granatów RPG-7 i 20 granatów AGS-17 oraz 20 pocisków wystrzelonych przez opancerzony wóz bojowy BMP-2, w użyciu była także broń maszynowa, w tym ciężka. Ostrzał prowadzono z kierunku: Awdiejewki, Piasków, Kamienki, Marinki i Krasnogorowki (Pobieda), w stronę: Spartakusa, Krutej Bałki, Jasinowatej, Aleksandrowki i Kremieńca.

Na południowym odcinku frontu pierwszy z ostrzałów rozpoczął się o godzinie 10:15, a ostatni miał miejsce o 18:40. W użyciu były: moździerze kaliber 120 mm (26 min) oraz broń maszynowa, w tym ciężka. Ostrzały prowadzone były z kierunku: Talakowki, Szirokina, Lebiedyńskoje, Wodianoje i Gnutowa, w stronę: Komiternowa, Sachanki, Leninskoje i Nowej Tawrii. W wyniku tych ostrzałów został uszkodzony dom jednorodzinny znajdujący się w Komiternowie przy ulicy Kirowa nr. 86.

W rejonie północnych obrzeży Gorłówki do ostrzałów doszło o godzinie 15:10 (z kierunku Żowanki w stronę Zajcewa- 1 granat RPG-7 i broń maszynowa) i o godzinie 20:15 (z kierunku wsi Szumy w stronę osiedla Gołmowskiego, 2 granaty SPG-9 i ciężka broń maszynowa).

Łącznie w ciągu minionej doby na terytorium DRL spadło 118 pocisków, wobec 301 z dnia poprzedniego. Jak z tego wynika, nastąpił drastyczny spadek natężenie ostrzału, chociaż ich nominalna ilość zmieniła się nieznacznie.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze 5 razy naruszyli warunki rozejmu, prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 (1 mina) i 82 mm (2 miny) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (15 wystrzałów) i granatników (62 granaty AGS-17, 5 granatów SPG-9 i 5 granatów RP-25), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. Ostrzały prowadzone były w kierunku: Donieckiego, Kalinowa, Żiełoboku, Sokolników i Kalinowki.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 02 жовтня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 1 жовтня, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Окупанти 21 раз відкривали вогонь по позиціях наших військ,в тому числі – 4 рази із застосуванням озброєння, забороненого Мінськими домовленостями.

Так, протягом минулої доби ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Кримське, Золоте, Новозванівка, Луганське, Зайцеве, Піски, Красногорівка, Новомихайлівка, Новотроїцьке, Старогнатівка, Гнутове, Водяне, Лебединське та Широкине.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Позиції Об’єднаних сил в районі населеного пункту Водяне противник обстріляв з мінометів 120-го та 82-го калібрів, а по опорних пунктах біля Луганського двічі відкривав вогонь з мінометів калібру 82 мм. Також по захисниках Луганського окупанти застосовували озброєння бойових машин піхоти.

Втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

За даними розвідки, чотирьох бойовиків російсько-окупаційних військ минулої доби знищено та шість поранено.

Також вчора надвечір російські окупанти цинічно, порушуючи будь-які правила ведення війни та норми загальнолюдської моралі, здійснили вогневий наліт на населений пункт Водяне. Ворог обстрілював житловий сектор цього села на Приазов’ї з артилерії калібру 122 мм, а також мінометів 82-го та 120-го калібру, витративши загалом 31 артилерійський снаряд та 16 мін. Обстріл вівся не по позиціях Збройних Сил України, а по житловому сектору населеного пункту. Наслідки злочину російсько-окупаційних військ наразі уточнюються представниками української сторони СЦКК спільно з СММ ОБСЄ.

Від початку поточної доби противник тричі обстріляв позиції Об’єднаних сил. На Маріупольському напрямку – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї поблизу населених пунктів Водяне та Лебединське, а по опорних пунктах наших військ в районі Кримського – також із гранатометів. Важке озброєння не застосовувалося. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

Komiternowo

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

255 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 2.10.2018r.- 1213 dzień od nowego rozejmu.

 1. A tymczasem były szef brytyjskie dyplomacji Boris Johnson nareszcie powiedział cos mądrego, czyli jak informują ukromedia miał stwierdzić ze pieniadze przekazywane Ukrainie oraz „innym podobnym państwom” lepiej (i efektywniej) byłoby przekazać na ratowanie…słoni w Afryce;
  https://replyua.net/finance/112396-boris-dzhonson-o-pomoschi-ukraine-i-drugim-stranam-luchshe-napravit-eti-dengi-na-sohranenie-afrikanskih-slonov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Znany ukraiński dziennikarz Dmytro Gordon ostrzegł przed „wewnętrzną” możliwościa rozpadu Ukrainy, do czego moze doprowadzić sprawa przyznania „autokefalii” ukraińskiej cerkwi. Oskarżył także „generalissimusa” Poroszenkę o to ze chce „za wszelką cenę” nie bacząc na „cenę” oraz skutki dla Ukrainy zerwać wszelki związki z Rosja po to tylko żeby „popisać się” przed Zachodem;
  https://replyua.net/news/112455-gordon-sdelal-zayavlenie-o-raspade-ukrainy-skoro-my-budem-nablyudat-za-ogromnym-spektaklem.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukromedia informują o kolejnej strzelaninie w Odessie, poprzednia miała miejsce w nocy, tym razem NN sprawca/y miał postrzelić w centrum miasta idącego meżczyznę, którego przewieziono do szpitala;
  https://strana.ua/news/165004-novosti-odessa-v-tsentre-horoda-streljali-v-prokhozheho.html
  Z kolei w obwodzie odeskim wysadzono samochód osobowy należący do jednego z deputowanych samorządu wiejskiego;
  http://dumskaya.net/news/v-odesskoy-oblasti-neizvestnye-podorvali-avtomob-090836/

  Polubione przez 1 osoba

 4. Odnośnie naszych obecnych ‚stosunków” ze „strategicznym partnerem”, czyli USA, fraszka śp. Andrzeja Waligórskiego;
  „Raz ordynarny niedźwiedź kucnąwszy na łące
  W dość niewybredny sposób podtarł się zającem.
  Zając się potem żonie chwalił po obiedzie:
  – Wiesz stara, nawiązałem współpracę z niedźwiedziem!”

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Ukraińska codzienność, czyli w Dnieprze zatrzymano meżczyznę z granatem bojowym, który popijał sobie piwko na jednym z miejskich prospektów;
  https://dp.informator.ua/2018/10/07/v-dnepre-na-prospekte-geroev-zaderzhali-muzhchinu-s-granatoj/
  Z kolei przypdkowi przechodnie znaleźli na wysypisku śieci pod Mikołajowem tajne dokumenty ukraińskiej prokuratury. Od razu zawiadomili o tym służby (m.in policję), ale jak powiedzieli żadnego odzewu ze strony słuzb się nie doczekali, a tajne dokumenty jak leżały na wysypisku, tak tam leżą nadal…
  http://nikolaev24.com.ua/news/na-musornoj-svalke-na-okraine-nikolaeva-mestnye-zhiteli-obnaruzhili-sluzhebnuju-dokumentatsiju-voennoj-prokuratury

  Polubione przez 1 osoba

 6. OT z Dalekiego Wschodu, czyli ciąg dalszy sprawy ‚zaginiecia” szefa INTERPOLU w Chinach. Jak już wiadomo były wiceminister chińskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Narodowego, a obecnie szef INTERPOLU Meng Hongwei został zatrzymany przez chińskie służby w związku z ciążącymi na nim zarzutami o popełnienie „całej serii przestępstw”, w szczególności o korupcję (przyjmowanie łapówek);
  https://www.apnews.com/9f96c05cb043427aa1390ccc259ebc87/China-accuses-ex-Interpol-chief-of-bribery,-other-crimes

  Polubione przez 1 osoba

 7. ‚By na Ukrainie żyło sie lepiej”, oczywiście tylko tym wybranym. Ukromedia informują że należące do Poroszenki zakłady stoczniowe w Kijowie „Kuźnia na Rybałskiej” otrzymały wielomilionowy państwowy kontrakt (na sumę prawie 23 mln hrywien) na „remont silników okrętowych” należacych do ukraińskiej floty wojennej. warto przy tym przypomnieć że Poroszenko jako PREZYDENT UKRAINY PEŁNI FUNKCJĘ GŁÓWNODOWODZĄCEGO UKRAIŃSKICH SIŁ ZBROJNYCH, CZYLI TAKŻE FLOTY WOJENNEJ;
  https://korrespondent.net/ukraine/4019734-zavod-poroshenko-poluchyl-mnohomyllyonnyi-kontrakt-ot-vms

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Ukraińska codziennosć, czyli w nocy w Kijowie zatrzymano mężczyzne, jak sie okazało majora ukraińskich sił zbrojnych, który wszczął strzelaninę w jednej z restauracji raniąc dwójkę znajdujacych się w niej mężczyzn;
  https://korrespondent.net/ukraine/4019748-zaderzhan-maior-vsu-ustroyvshyi-strelbu-v-stolychnom-kafe
  Z kolei w jednym w mieszkań w Dnieprze w nocy z soboty na niedzielę ciosem nozem w serce zamordowano urzędnika z miejscowej prokuratury;
  https://strana.ua/news/165072-v-dnepre-sotrudnika-prokuratury-ubili-udarom-nozhom-v-serdtse.html

  Polubione przez 1 osoba

 9. Tymczasem rosyjska służba więzienna poinformowała że ukraiński „reżyser” Oleg Sencow, odsiadujący wyrok w rosyjskim więzieniu za przygotowywanie zamachów na Krymie, w pierwszy dzień po zakończeniu swojej „głodówki” zjadł całego kurczaka…
  https://strana.ua/news/165093-v-rossii-zajavili-chto-v-pervyj-den-posle-okonchanija-holodovki-oleh-sentsov-sel-tseluju-kuritsu.html
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2018/10/8/7194431/

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Tymczasem w Rosji, z wizyta w centrum szkolenia kosmonautów w obwodzie moskiewskim pojawił sie szef NASA Jim Bridenstine, wcześniej przespacerował się takze po Placu Czerwonym w Moskwie;
  https://ria.ru/space/20181008/1530218237.html
  >https://twitter.com/JimBridenstine/status/1049265286975606784
  Z kolei do siedziby MSZ Rosji w Moskwie „przespacerowała się” Ambasador Holandii w Rosji, ale nie by je „zwiedzać”, ale by odebrać oficjalną notę protestacyjną w zwiazki z „hecą’ z tzw. rosyjskimi szpiegami których miano zatrzymać w kwietniu tego roku własnie w Holandii, a co strona rosyjska okresliła „kolejnym przejawem szpiegomanii”;
  https://ria.ru/politics/20181008/1530209167.html

  Polubione przez 1 osoba

 11. Protest ukraińskich adwokatów (na razie w internecie) w dniu ich świeta na Ukrainie przeciwko ustawie którą przedłożył w ukraińskim parlamencie Poroszenko, a która według ukraińskich adwokatów znacznie ogranicza ich prawa lub nawet spowoduje że „niezależny zawód prawnika [na Ukrainie] dobiegnie końca”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4019965-advokaty-ustroyly-fleshmob-protyv-zakonoproekta-poroshenko

  Polubione przez 1 osoba

 12. Skandalw ukraińskim więziennictwie, po tym jak nie zapowiedziana inspekcja ujawniła w jednym z więzień w Winnicy fakt przetrzymywania „w nieludzkich warunkach’ oraz „poddawania torturom” przez kilka dni jednego z więźniów. Jak stwierdzili inspektorzy „więzień z oczywistymi oznakami upośledzenia [umysłowego]” był przetrzymywany w celi w „strasznych niehigienicznych warunkach” w pokoju bez dostępu do światła, wody, kanalizacji, pozbawiony środków higieny osobistej, a także opieki medycznej;
  https://strana.ua/news/165185-v-tjurme-vinnitsy-neskolko-dnej-pytali-osuzhdennoho.html

  Polubione przez 1 osoba

 13. Pod siedzibą ukrobezpieki (SBU) odbyła sie demonstracja „ukronaziolków” z „Korpusu Narodowego”, którzy domagali się zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych zastępcy Słuzby Wywiadu Zagranicznego SBU przeciwko któremu sledztwo prowadzi Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy (NABU) w związku z oskarżeniami o wymuszanie łapówek od producentów lekarstw;
  https://strana.ua/news/165165-natskorpus-piketiroval-zdanie-sbu-v-kieve.html

  Polubione przez 1 osoba

 14. Ostrzeżenie gdyby ktoś sie natknął na ukraiński film lub jego fragmenty pt. „Позывной „Бандерас” (Znak wywoławczy Banderas) który wchodzi na ekrany kin 11 października i ma przedstawiac ‚walkę ukraińskich kontrwywiadowców z dywersantami na Donbasie jesienią 2014 roku”, a który faktycznie kręcono w latach 2017 – 2018 na terytoriach obwodów chersońskiego oraz odeskiego;
  https://www.unn.com.ua/ru/news/1756393-u-prokat-vikhodit-film-pozivniy-banderas-pro-ukrayinskikh-kontrrozvidnikiv-u-ato

  Polubione przez 1 osoba

 15. I „tradycyjnie” jak to na Ukrainie, gigantyczna eksplozja w wojskowych składach amunicji „Nr 6” w miejscowości Icznia w obwodzie czernichowskim. Na razie pojawiły sie informacje o ewakuacji 10 tys. mieszkańców okolicznych miejscowosci, brak danych o potencjalnych ofiarach;

  https://strana.ua/news/165235-vzryv-arsenala-6-zhitelej-priluk-prosjat-ne-poddavatsja-panike-i-ne-puskat-detej-v-shkolu-foto-i-video.html
  Ukraińscy internauci piszą ze odgłosy wybuchów słyszano nawet w Charkowie;
  https://strana.ua/news/165240-v-sotssetjakh-pishut-chto-vzryv-arsenala-6-stal-eshche-odnim-podozritelnym-vzryvom.html

  Polubione przez 2 ludzi

 16. Pojawiły sie pierwsze informacje ile Ukrainę „może kosztować” eksplozja w Iczni. Ukraiński parlamentarzysta Anton Heraszczenko („prawa reka’ szefa MSW Ukrainy Awakowa) ocenił ze straty „pójda w miliardy”, a zniszczeniu uległy m.in ‚deficytowe” (poniewaz nie sa produkowane na Ukrainie) dla ukraińskiej armii pociski kalibry 122 mm oraz pociski do wyrzutni rakietowych „GRAD”. Heraszczenko przyznał także że o niedbalstwie i lekceważeniu wymogów bezpieczeństwa w „arsenale” w Iczni wiadomo było od dawna m.in dzięki opublikowanym w internecie zdjeciom;
  https://korrespondent.net/ukraine/4020266-uscherb-ot-vzryvov-pod-ychnei-otsenyly-v-myllyardy
  Ukraińskie Siły Powietrzne zaprzeczyły także pojawiającym się w internecie informacjom, jakoby nad „arsenałem” latały „drony”, ktore miały właśnie wywołac eksplozję;
  https://korrespondent.net/ukraine/4020264-nad-skladamy-v-ychne-bespylotnykov-ne-bylo-vsu

  Polubione przez 2 ludzi

 17. Taka ciekawostka. Jak podają „prokijowskie” źródła ponad 300 oficjeli z regionu Zakarpackiego przyjęło paszport Węgier. Nie dziwię się histerii władz w Kijowie, jeśli ludność cywilna, lokalni urzędnicy są bardziej związani z Węgrami niż Ukrainą niewiele trzeba by owe grupy postanowiły się odłączyć od „macierzy”.
  https://www.unian.info/politics/10292058-over-300-officials-get-hungarian-passports-in-ukraine-s-zakarpattia-region-myrotvorets-database.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.