Wojna domowa na Ukrainie 13.10.2018r.- 1224 dzień od nowego rozejmu.


Dwóch senatorów USA przedstawiło projekt ustawy zatytułowanej „European Energy Security and Diversification Act” (“O europejskim bezpieczeństwie i zróżnicowaniu energetycznym”). Ustawa ta, której celem jest ograniczenie wpływów Rosji w zakresie dostarczania nośników energii, przewiduje m.in. wsparcie projektów energetycznych w Europie kredytami wartości aż miliarda USD.

Senatorami, którzy przedstawili projekt tej kontrowersyjnej ustawy, są posiadający po matce z domu Lewczyk- Chris Murphy i Ron Johnson z partii Republikanów. Ustawa ta upoważnia Amerykańską Agencję ds. Handlu i Rozwoju (US Trade and Development Agency) oraz inne agencje do wspierania amerykańskich inwestycji sektora prywatnego w strategicznie ważne projekty energetyczne w Europie Środkowej i Wschodniej od roku podatkowego 2019 do 2023.

Projekty te obejmują infrastrukturę gazu ziemnego. Wśród mających istotne znaczenie i wymagających amerykańskiego wsparcia projektów obaj senatorowie wymienili budowę gazociągów, interkonektorów, gazoportów, magazynów LNG oraz rozwój infrastruktury energetycznej.taką jak połączenia międzysystemowe, magazyny, urządzenia do importowania skroplonego gazu ziemnego (LNG) i zdolność odwrotnego przepływu, czyli rewersu gazu.

Poza tym projekt ustawy przewiduje do 5 mln USD rocznie dla amerykańskiej Agencji Handlu i Rozwoju na przeprowadzenie badań wstępnych projektów, misje handlowe i szkolenie zagranicznego personelu.

Pomysłodawcy ustawy są zdania, że Rosja robi wszystko, aby zdobyć władzę nad krajami na peryferiach, w tym wykorzystując dostawy surowców energetycznych: „Władimirowi Putinowi bardzo się to udaje, ponieważ tak wiele Europy polega na Rosji dla energii”– uważa Chris Murphy.

Murphy wyjaśnił, że pomagając amerykańskim sojusznikom w Europie (chodzi tu o kraje z tzw. flanki wschodniej NATO) zdobyć nowe źródła energii i wnieść wkład w strategicznie ważne projekty, Waszyngton „może pomóc przełamać panowanie Putina nad Europą i stworzyć miejsca pracy w Stanach Zjednoczonych”. Jak widzimy, pomysłodawcy ustawy chcą „bake two roast on one fire”– co jest typowo amerykańskim łączeniem polityki i biznesu.

„Stany Zjednoczone słusznie przeznaczyły miliardy na wzmocnienie obronności Europy, nie należy jednak zapominać o implikacjach rosyjskiej dominacji w dziedzinie energii”– wyjaśnił senator Johnson, który jest przewodniczącym senackiej komisji bezpieczeństwa państwa (US Senate Committee on Homeland Security) i przewodniczącym podkomisji ds. Europy i współpracy regionalnej w senackiej komisji stosunków zagranicznych.

Doradcy ustawodawczy w Kongresie wskazują, że projekt Murphy’ego i Johnsona kładzie większy nacisk na nowe przedsięwzięcia energetyczne w sąsiedztwie Rosji, w przeciwieństwie do przynajmniej pięciu projektów ustaw krążących obecnie po Kongresie, które większą wagę przywiązują do zaostrzenia amerykańskich sankcji wobec Kremla i wobec firm, które są obecnie zaangażowane w budowę gazociągu „Nord Stream 2”.

Już na samą wieść o tym, że taka ustawa trafiła do amerykańskiego Kongresu, na Kreml padł blady strach (https://sputniknews.com/us/201810111068775600-usa-senate-bill-introduction-russian-influence/).

Ciekawe tylko, które z państw zdecyduje się na ewentualne wzięcie tego kredytu? Zapewne jak zwykle Ukraina z ciągle nie nasyconymi jej włodarzami.
A więc, amerykański podatnik ponownie sfinansuje poronione pomysły swoich liderów politycznych.

Poza tą akcją amerykańskich senatorów, również specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy- Kurt Volker, który przyleciał wczoraj do Włoch, przyłączył się do bardzo ostatnio aktywnie prowadzonej polityki antyrosyjskiej, mówiąc, że sankcje wobec Rosji są potrzebne.

Kurt Volker, który przyjechał na rozmowy w Watykanie i z przedstawicielami rządu Włoch, powiedział dziennikarzom, że nie można zapominać o tym, że „na europejskiej ziemi trwa wojna”. Zapomniał tylko dodać, że to stało się dzięki działaniom podjętym przez Stany Zjednoczone. Zresztą nie po raz pierwszy i zapewne nie ostatni.

„Są ludzie, którzy walczą, którzy są zabijani każdego dnia, a konsekwencje humanitarne są straszliwe”– wyjaśnił dziennikarzom Volker, zwracając uwagę na konieczność przestrzegania sankcji i zaznaczył, że nie ma wielu innych sposobów rozwiązania kryzysu ukraińskiego.

„Musimy zobaczyć, że Rosja zmienia swój sposób postępowania”– wyjaśnił Volker uzasadniając swoje nieprzejednane wobec Rosji stanowisko, dodając, że jeśli to się stanie, „jesteśmy przygotowani na redukcję sankcji z naszej strony”.

Jego zdaniem sytuacja nie poprawiła się. Wśród niepokojących czynników wymienił „masową rosyjską obecność” militarną na Ukrainie. Ponadto według Volkera Rosja będzie próbowała ingerować w przebieg przyszłorocznych wyborów prezydenckich.

Wyjaśnił przy tym, że są dwa rodzaje ingerencji: „natury technicznej i poprzez kampanie dezinformacyjne”.

„Widzieliśmy już próbę zastosowania tego w praktyce w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji. Wiemy o tym i spodziewamy się, że Rosja spróbuje ingerować i w te wybory. Działamy razem z Ukrainą nad tym, by zastosować możliwie najlepszą ochronę”– przestrzegł Volker.

Volker przyleciał do Rzymu na niecałe dwa tygodnie przed podróżą premiera Włoch Giuseppe Contego do Moskwy na rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem, kiedy to koalicyjna prawicowa Liga opowiada się za zniesieniem sankcji, gdyż wg. niej przynoszą one ogromne szkody włoskiemu biznesowi.

A więc Volker ma w planie wpłynąć na postawę rządu włoskiego i parlamentu, zirytowanych ciągle przedłużającymi sankcjami wobec Rosji, co przynosi wielkie straty rodzimym firmom, i tak już mającymi problemy z kryzysem wewnętrznym.

Jak widzimy, działania amerykańskie wobec Rosji, są szeroko zakrojone, tak na arenie krajowej, jak i międzynarodowej, co ma na celu utrzymanie solidarności swych wasali w ciągłym szkodzeniu jej.

Po co to robią?

To jest dopiero zagadka, bo przecież oficjalnie deklarują, że ich polityka ma nastawienie czysto pokojowe i nie dążą do wywołania wojny światowej. Tylko, że podejmowane działania zaprzeczają tym czczym deklaracjom.


https://www.murphy.senate.gov/newsroom/press-releases/murphy-johnson-introduce-bipartisan-bill-to-combat-russian-influence-aid-european-energy-security.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Sytuacja na donieckim odcinku frontu zaczyna powoli się stabilizować na podwyższonym poziomie wrogich działań zbrojnych podejmowanych przez ukraińskich żołnierzy Operacji Połączonych Sił.

I tak, ukraińskie wojaki 22 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, prowadząc ostrzały od godziny 07:40, aż do 00:10.

Pierwszy z tych ostrzałów rozpoczął się w rejonie północnych obrzeży Gorłówki. W sumie było ich tam 6 ostrzałów, prowadzonych przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (5 min) i 82 mm (1 mina), granatników: AGS-17 (73 granatów) i SPG-9 ((4 granaty) oraz RPG-7 (3 granaty), a także opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (37 wystrzałów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej. Ostrzały w tym punkcie frontu zakończyły się o godzinie 21:30. Ostrzeliwane zaś były okolice Zajcewa i teren kopalni im. Gagarina oraz osiedla Gołmowski.

Następnie od godziny 16:25 do 00:10, trwał z przerwami ostrzał w rejonie Doniecka. Łącznie ukraińscy żołnierze przeprowadzili tam 11 ostrzałów w okolicy Żabiczewa, Krutoj Bałki, Jakowlewki, Pietrowskoje, Staromichajłowki, Spartakusa, Szirokoj Bałki oraz Aleksandrowki i Mineralnoje. W rezultacie ostatniego ostrzału w rejonie Aleksandrowki został tam uszkodzony dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Szkolnej nr. 8. Pomimo znacznej ilości ostrzałów nie były one intensywne, bo spadły tam tylko: 2 miny kaliber 82 mm, 33 pociski wystrzelone z opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2, 40 pocisków działka przeciwlotniczego ZU-23-2 oraz 29 granatów AGS-17, 5 granaty SPG-9 i 2 RPG-7. Poza tym w użyciu była broń maszynowa, w tym ciężka.

Pozostałe ostrzały dokonano w rejonie południowego odcinka frontu i trwały one z przerwami od 18:30 do 23:50. Ostrzeliwane były tam z broni maszynowej, w tym ciężkiej oraz z opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (3 wystrzały), obrzeża Leninskoje, Sachanki i Nowołaspy koło Dokuczajewska oraz sam Dokuczajewsk. W rezultacie w Dokuczajewsku po trafieniu pociskami kaliber 12,7 mm zostały wybite szyby w mieszkaniu nr. 38 znajdującym się w domu wielorodzinnym przy ulicy Lenina nr. 90.
Łącznie w dniu wczorajszym na terytorium DRL spadło 295 pocisków wystrzelonych przez ukraińskich żołnierzy.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze 4 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc tam ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (5 min) i 82 mm (19 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (8 wystrzałów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. Ostrzał prowadzony był w kierunku Mariewki, Gołubowskiego, Pierwomajska i Kalinowa. Strat nie odnotowano.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 13 жовтня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 12 жовтня, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Російські окупанти 26 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому ворог 4 рази застосовував озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.

Противник вів прицільний вогонь зі ствольної артилерії калібру 100 мм, мінометів калібру 120 та 82 мм, озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Російсько-окупаційні війська здійснювали обстріли позицій Об’єднаних сил в районі населених пунктів Золоте-4, Новоолександрівка, Новозванівка, Троїцьке, Світлодарськ, Новолуганське, Красногорівка, Мар’їнка, Тарамчук, Новотроїцьке, Старогнатівка, Чермалик, Павлопіль, Гнутове, Водяне та Лебединське.
Опорні пункти наших військ у районі Новолуганського окупанти обстрілювали з мінометів 120-го калібру, артилерійських гармат калібру 100 мм та озброєння бойових машин піхоти. Вогневого впливу з мінометів 82-го калібру зазнали захисники Троїцького та Світлодарська.

Внаслідок обстрілу один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав легке поранення.
За даними розвідки, протягом доби двох окупантів знищено та двох поранено.

Від початку доби ворог двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил на Маріупольському напрямку в районі населеного пункту Широкине з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Важке озброєння не застосовувалося. Втрат серед наших захисників немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe z rejonu Komiternowa- na południowym odcinku frontu donieckiego:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.10.2018r.- 1224 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek odnośnie ‚wstępniaka” i „miazmatów” jakie z siebie wydala 🙂 „wujcio z Ameryki” Volker, MSZ Rosji „podsumowało” je jako „praca na rzecz zniszczenia porozumień mińskich”;
  https://www.kommersant.ru/doc/3770598
  I jeszcze w ukromediach pojawiły sie „njusy”, o tym jakoby Volker z Surkowem ‚aktywnie rozmawiali o wprowadzeniu sił pokojowych na Donbas”, chyba nie trzeba tłumaczyć że jest to tzw. fake news…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. W temacie (nie)przyznania prawosławnej ‚autokefalii” Ukrainie, współprzewodniczący ukraińskiego opozycyjnego ugrupowania ‚Blok Opozycyjny” Jurij Bojko oskarżył Poroszenkę ze wykorzystuje cała sprawę do budowy swojego „politycznego PR” przy okazji prowadzac do [dalszego] podziału Ukrainy;
  https://strana.ua/news/166070-bojko-zajavil-chto-poroshenko-ispolzuet-tserkovnyj-vopros-kak-element-kampanii.html
  Tymczasem sytuację cerkwi prawosławnej na Ukrainie w związku z decyzją Patriarchy Konstantynopola omówił Prezydent Rosji podczas posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej;
  https://strana.ua/news/166049-v-rossii-putin-i-sovsbez-obsudili-vozvrashchenie-kanonicheskoho-statusa-upts.html
  A szef rosyjskiej dyplomacji Sergiej Ławrow nazwał ją „prowokacją” przeprowadzoną z poparciem USA (czyli tak jak pisze tutaj od dawna ‚Patriarchatu Waszyngtońskiego” oraz „Arcybiskupstwa w Langley”);
  https://strana.ua/news/166069-lavrov-schitaet-chto-dejstvija-varflomeja-eto-provokatsija-ssha.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Setki tysięcy posłuchało apelu tego wodza wszech czasów i wyruszyło do Rosji. Tam jednakże tylko z tego powodu, że nie chciano przelewać krwi niewinnych, zamiast zbrojnie potykać się z wrogiem Ukraińcy zaczęli swój podbój od budowy. Mężczyźni pracują wnosząc nowe budynki. Kobiety gotowe budynki sprzątają i jeszcze za to Rosjanie płaca im 🙂 Także można uznać, że to pełne zwycięstwo 🙂

   Polubione przez 2 ludzi

 3. Znany ukraiński dziennikarz, onegdaj jeden z „piewców Euromajdanu” Dmytro Gordon wystepujac w ukromediach pozwolił sobie na szczere podsumowanie kijowskiego Majdanu, czyli tzw. rewolucji godności. Gordon publicznie stwierdził ze nie nazwałby „rewolucji godnosci” przestępstwem, ale lepiej [dla Ukrainy] ŻEBY JEJ W OGÓLE NIE BYŁO;
  https://strana.ua/news/166079-hordon-zajavil-chto-revoljutsii-dostoinstva-luchshe-by-ne-sluchalos.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. „Czystka” ukrobezpieki (SBU) w administracji obwodu zaporoskiego gdzie pod „standardowym” zarzutem współpracy z rosyjskimi ‚specsłuzbami” zatrzymano urzędników;
  https://strana.ua/news/166061-novosti-zaporozhja-sbu-zaderzhali-chinovnikov-kotorye-shpionili-na-rossiju.html
  Prawdopodobnie chodzi o „wyczyszczenie” struktur administracji z potencjalnie „nielojalnych” wobec Poroszenki urzędników przed zbliżajacymi sie wyborami prezydenckimi na Ukrainie.

  Polubione przez 3 ludzi

 5. OT z Bliskiego Wschodu, czyli trwa „kontrofensywa dyplomatyczna” Erdogana której prawdopodobnym celem jest zerwanie sojuszu pomiędzy Saudami, a USA. Po tym jak Ankara ujawniła makabryczne szczegóły zniknięcia saudyjskiego dziennikarza, opozycyjnego wobec Saudów w konsulacie tego państwa w Turcji, co m.in spowodowalo bardzo negatywne (wobec Saudów) reakcje w USA, teraz „sułtan” Erdogan robi „gest dobrej woli”, czyli zwalnia z tureckiego więzienia amerykańskiego „pastora” Brunsona oskarżanego o związki z domniemanym organizatorem puczu w Turcji Fethullahem Gulenem;
  https://eu.usatoday.com/story/news/world/2018/10/12/american-pastor-andrew-brunson-released-detention-turkey/1612749002/
  https://www.aljazeera.com/news/2018/10/turkish-prosecutor-seeks-10-year-jail-term-pastor-181012073353582.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Wieści z Donbasu, czyli ciąg dalszy historii z okolic „wyzwolonego’ Lisiaczyńska (obwód ługański pod kontrola Kijowa) z upadkiem częsci pocisku pplot na dziedziniec jednej ze szkół i zestrzeleniem pzrez „ukrowojaków” ‚drona separatystów”. Dla przypomnienia wczoraj pojawiła sie informacja że zestrzelono go za pomoca „środków obrony pplot”, czyli najprawdopodobniej za pomoca pocisku wystrzelonego z wyrzutni, co z kolei obarczałoby winą za upadek części pocisku na dziedzińcu szkoły (i tym samym narażenia bezpieczeństwa dzieci) stronę ukraińska. Dlatego dzisiaj pojawiło sie „sprostowanie” ze strony tzw. sztabu OZS że zestrzelenia miała dokonać…załoga helikoptera Mi – 24;
  https://korrespondent.net/ukraine/4021860-vertolet-vsu-sbyl-bespylotnyk-na-donbasse

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W Użhorodzie na Zakarpaciu odbywa się spotkanie szefa ukraińskiej dyplomacji Klimkina, z przedstawicielami mniejszosci węgierskiej w tym regionie oraz przy udziale gubernatora Zakarpacia oraz przedstawiciela OBWE. Co ciekawe ukromedia żalą się że ich przedstawicieli na nie nie wpuszczono w przeciwieństwie do mediów węgierskich;
  https://strana.ua/news/166099-ukrainskie-smi-ne-pustili-na-vstrechu-klimkina-s-zakarpatskimi-venhrami.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Nowa „wojna” na Ukrainie, tym razem na rynku usług telekomunikacyjnych. Firma „Telesystemy Ukrainy” oskarżyła o spowodowanie awarii w swoim działaniu ukraińskiego potentata w branży telekomunikacyjnej ‚Ukrtelecom” który miał sie dopuścic „dywersji” polegajacej na „uszkodzeniu kabli’;
  https://strana.ua/news/166135-telesistemy-ukrainy-obvinili-ukrtelekom-v-diversii-i-povrezhdenii-kabelej.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. ‚Haniebna zdrada” byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki (tego od pierwszego „pomarańczowego” majdanu)? Juszczenko udzielił wywiadu białoruskiej telewizji podczas którego m.in mówił o tym ze uważa stosunki pomiędzy Ukraina, a Rosją za „strategicznie ważne”. Powiedział takze że Ukraina ma i bedzie mieć wiele swoich ‚interesów” w Rosji, na szczęście „ugryzł się w język” i dodał ze stosunki powinny być odnowione w przysżłosci w nowych sprzyjających warunkach;
  https://strana.ua/news/166155-viktor-jushchenko-nazval-ukrainsko-rossijskie-otnoshenija-stratehicheski-vazhnymi.html
  ps. Ciekawe jaki „interes” ma w Rosji sam „pomaranczowy pszczelarz”, czyli Wiktor Juszczenko?

  Polubione przez 1 osoba

 10. Dzisiaj 14 października w Kijowie obchodzony jest Dzien Obrońcy Ukrainy, podczas którego „generalissimus” Poroszenko zwołał ‚spontaniczne modły”, na które zwożeni byli zapewne opłaceni ludzie tzw. gimbusami nie orientujacy sie w czym biorą udział, o przyznanie Ukrainie prawosławnej „autokefalii”;
  https://strana.ua/news/166171-moleben-za-tomos-ljudi-stali-raskhoditsja-s-sofijskoj-ploshchadi-14-oktjabrja.html
  https://strana.ua/news/166180-tomos-chto-takoe-tomos-video-strany-o-ljudjakh-i-mersedesakh-na-molebne-s-poroshenko.html
  Na pewno Poorszenko zapłacił, jak informuja ukromedia, za reklamy na FB zachęcajace do udziału w dzisiejszych ‚spontanicznych modlitwach”;
  https://strana.ua/news/166173-poroshenko-v-facebook-za-denhi-reklamiroval-posty-o-molebne-za-tomos.html

  Polubione przez 1 osoba

 11. GIGANTYCZNY skandal w Konotopach w obwodzie sumskim, gdzie miejscowa administracja chcąc uczcić Dzień Obrońcy Ukrainy organizując koncert dla „weteranów ATO” podczas którego pokazała im „uroczysty klip” w którym w roli głównej wystapili…”separatyści”, a „weteranów ATO” pokazano jako ich jeńców 🙂
  https://tsn.ua/video/video-novini/skandal-na-sumschini-biyciv-ato-privitali-videorolikom-iz-separatistami-u-golovniy-roli.html
  Ps. czas by chyba ukrobezpieka (SBU) „zabrała się” za ‚wytepienie” rosyjskiej „agentury” takze w obwodzie sumskim 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.