Wojna domowa na Ukrainie 14.10.2018r.- 1225 dzień od nowego rozejmu.


W przeddzień obchodów Dnia Obrońcy Ukrainy, prezydent Petro Poroszenko oświadczył, że „szef ministerstwa obrony Ukrainy generał Stepan Połtorak opuścił służbę wojskową, lecz nadal będzie kierował resortem jako cywilny minister”.

„Stepan Połtorak złożył raport w tej sprawie, a ja go z ciężkim sercem przyjąłem”– powiedział ze zbolałą miną- tym razem wyglądający na trzeźwego- Poroszenko.

Poroszenko wyjaśnił, że generał Stepan Połtorak odszedł z wojska w związku z wymogami prawnymi. „Jak mówi ustawa o bezpieczeństwie narodowym, od 1 stycznia 2019 roku stanowisko ministra obrony Ukrainy powinna zajmować osoba cywilna”– wyjaśnił ukraiński prezydent.

Przypomnę, że Wierchowna Rada Ukrainy przyjęła ustawę o bezpieczeństwie narodowym w czerwcu br. Jako główne cele polityki zagranicznej wskazano wtedy integrację z Unią Europejską i NATO, a na obronność wydzielono nie mniej niż 5% PKB rocznie.

Ustawa o bezpieczeństwie narodowym ma w zamyśle jej autorów ułatwić przystosowanie ukraińskiego prawa do standardów obowiązujących w NATO. Wprowadza ona m.in. cywilne kierownictwo w ministerstwie obrony i przewiduje cywilną kontrolę nad sektorem obronności.

I tym sposobem dotychczasowy minister resortu obrony, w stopniu generała, wystarczyło, że zdjął mundur i od razu stał się ministrem spełniającym wymogi nowej ustawy. Oczywiście chodzi tu, w tej przebierance, tylko o to aby sprostać wymogą ustawy o obronności, a jednocześnie żeby się nic nie zmieniło. Połtorak jest za ważnym elementem obecnego układu władzy, aby się jego pozbyć, mianując na jego miejsce jakiegoś cywila.

Jest to jaskrawy przykład na to, jak zmienia się tam fasady, za którymi wszystko pozostaje po staremu. Nie wiem, czy- tak sojusznicy zachodni Ukrainy, jak i jej obywatele- łapią się na te tanie chwyty propagandowe, ale pokazuje to, że kraj ten jest ogarnięty śmiertelną chorobą i na cudowne ozdrowienie nie ma żadnych szans. Dlatego już dziś trzeba się zastanawiać, co po tym? Problem jest o tyle istotny, że załamanie się tego sztucznego tworu państwowego nie pozostanie bez wpływu na sytuację jego sąsiadów, stabilność europejską, a nawet równowagę światową. Jeśli więc świat zachodni nie wymusi na ukraińskiej juncie oligarchoczno-nacjonalistycznej aby zaczęła wdrażać rzeczywiste zmiany systemowe cywilizujące ten twór państwowy, to chaos do jakiego doprowadzi jego załamanie się, może spowodować nieobliczalne i trudne do wyobrażenia i opanowania, negatywne skutki.

Może być i tak, że komuś zależy na tym, aby właśnie w tej części Europy miała miejsce taka sytuacja, co stanowi w zamierzeniu ciągły nacisk na Rosję do czasu, aż ona wreszcie ulegnie i przyjmie warunki światowego hegemona. Pytaniem jest tylko, czy to jest możliwe i czy tak prowadzona ryzykowna gra nie wymknie się za którymś razem spod kontroli?

W tym konkretnym przypadku, sytuacja jest na tyle poważna, że prowadzenie takich gierek jest szczytem nieodpowiedzialności, tym bardziej, że ta część Europy była już wielokrotnie poligonem rozgrywek światowych mocarstw, a więc kraje tego regionu szczególnie powinny być wyczulone na to, aby nie stały się one zakładnikiem szkodzącej ich interesom polityki podmiotów zewnętrznych.

Jak widzimy już, pierwsze negatywne doświadczenia- z tego tytułu- naszego kraju już mamy za sobą, ale jeśli nadal w tej sprawie polskie społeczeństwo nadal będzie zachowywało bierność, to jest to dopiero początek tej drogi, która w efekcie nie wiadomo do czego nas ostatecznie doprowadzi i czym się dla niego zakończy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stepan_Po%C5%82torak.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze 19 razy naruszali warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadły 63 pociski.

I tak, w rejonie Doniecka ukraińscy żołnierze 7 razy przeprowadzili ostrzał (3 miny 82 mm, opancerzony wóz bojowy BMP-1 8 wystrzałów i 6 granatów z RPG-7 oraz SPG-9, a także broń maszynowa i ciężka), które prowadzone były w godzinach, od 06:40 do 21:45. Ostrzeliwane były tam okolice: Spartakusa, Jasinowatej, osiedle Trudowskie, Krutaja Bałka, Mineralnoje oraz Aleksandrowka.

Następnie, w godzinach od 11:30 do 22:50, ukraińscy żołnierze 6 razy ostrzelali rejon południowego odcinka frontu, a tam okolice: Komiternowa, Leninskoje, Nowej Tawrii i Sachanki. Ostrzał w tym punkcie frontu prowadzono przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (27 min) oraz granatników; AGS-17 (15 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Kolejnym punktem frontu, gdzie ukraińscy wojacy przeprowadzili ostrzał pozycji sił zbrojnych DRL, był rejon obrzeży Gorłówki. Ostrzał prowadzono tam 4 razy przy użyciu granatnika RPG-7 (2 granaty) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, w kierunku; Szirokoj Bałki, Zajczenki, Zajcewa w południowej jego części oraz na teren kopalni im. Gagarina.

Poza tym, w wyniku ostrzału moździerzem 120 mm (8 min) przeprowadzonego wczoraj przez stronę ukraińską, o godzinie 17:45 z Zołotoje w kierunku Mariewki- na ługańskim odcinku frontu, zostały zabite w domu przy ulicy Pocztowej nr. 26 dwie osoby cywilne: 47-letnia Kobrun Larysa Jurewna i 17-letnia Kobrun Anastazja Jurewna.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 14 жовтня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 13 жовтня, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Окупанти 26 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. Під час обстрілів 10 разів було застосовано озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.

Так, протягом минулої доби ворог здійснював обстріли наших позицій в районі населених пунктів Кримське, Вільний, Катеринівка, Степне, Троїцьке, Світлодарськ, Новолуганське, Красногорівка, Чермалик, Павлопіль, Гнутове, Водяне, Лебединське та Широкине.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Позиції Об’єднаних сил в районі населених пунктів Новолуганське та Лебединське противник обстрілював з мінометів 120-го калібру, а по опорних пунктах біля Вільного, Троїцького, Світлодарська та Лебединського застосовував міномети калібру 82 мм.

Також вчора надвечір окупанти цинічно обстріляли з мінометів калібру 120 та 82 мм населені пункти Чермалик та Широкине на Маріупольському напрямку. Обстріли цих сіл здійснювалися з території окупованих населених пунктів Верхньошироківське та Саханка. Наслідки та масштаби руйнувань наразі оцінюються українською стороною СЦКК та Спеціальною моніторинговою місією ОБСЄ.

Втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

За даними розвідки, минулої доби поранено чотирьох бойовиків російсько-окупаційних військ.

Від початку поточної доби противник з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї тричі обстріляв позиції Об’єднаних сил поблизу населених пунктів Кримське, Гнутове та Широкине. Важке озброєння не застосовувалося. Один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

38 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.10.2018r.- 1225 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, jeszcze odnośnie sprawy awaryjnego lądowania rosyjskiego statku kosmicznego ‚Sojuz” do jakiego doszło 11 października. Ukraiński ANAlityk zdziwiony (i jak można się domyśleć oburzony z powodu takiej ‚zdrady”) z tego powodu ze drugim członkiem dwuosobowej załogi statku okazał sie być Amerykanin Nick Hague;
  https://replyua.net/novosti-v-mire/113372-politolog-s-russkimi-vse-yasno-no-chto-delal-amerikanec-na-bortu-soyuz-fg.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Czyżby Kijów „spuścił z tonu” i starał się załagodzić napiecia w stosunkach z Budapesztem? Ukromedia poinformowały ze szef ukraińskiej dyplomacji Klimkin ogłosił ze nie będzie zadnego karania mieszkańców Zakarpacia (a tym bardziej ‚deportowania” jak straszono w niektórych ukromediach) za posiadanie przez nich oprócz obywatelstwa Ukrainy, także obywatelstwa Węgier;
  https://korrespondent.net/ukraine/4021955-vlasty-ne-budut-nakazyvat-za-dvoinoe-hrazhdanstvo
  Dla przypomnienia, wczoraj w Uzhorodzie na Zakarpaciu odbyło sie spotkanie Klimkina z przedstawicielami mniejszosci wegierskiej z udziałem przedstawiciela OBWE oraz gubernatora tego regionu na które nie wpuszczono ukraińskich dziennikarzy, w przeciwieństwie do węgierskich

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem podczas „spontanicznych modlitw” w Kijowie (o przyznanie prawosławnej autokefalii Ukrainie) „generalissimus” Poroszenko miał ogłosić że wszyscy którzy będa chcieli ‚siłą” zajmować majątek należący do Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego zostana uznani za „agentów Moskwy”;
  https://strana.ua/news/166179-na-molebne-za-tomos-poroshenko-rasskazal-ob-ahentakh-moskvy.html
  Warto przy tym zauważyć ze takie deklaracje padają ‚czesto gesto” ze strony „ukropatriotów” uznających Cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego własnie za „agenturę Kremla”

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Widzę, że jest materiał ze sromotnej ZDRADY jak bojców ATO powitano filmem z separami i samym Zacharczenką.
  A tu jeszcze o ukroińcach

  http://mysl-polska.pl/1694

  „„Właśnie dlatego trzeba łajdackiemu ukraińskiemu kierownictwu jasno powiedzieć: w takich warunkach niech nawet nie marzą o członkostwie w NATO czy UE. Niech najpierw się nauczą jeść nożem i widelcem i zachowywać jak homo sapiens. Powiedzmy też wyraźnie, że z samymi Ukraińcami nie mamy żadnego problemu. Możemy nadal przyjmować na wakacje ich dzieci i leczyć ich rannych, jak dotąd. Ale Poroszenko i inni łajdacy są od teraz persona non grata” – czytamy.”

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Przy obecnym tempie wzrostu PKB Ukraina będzie potrzebować co najmniej kolejnych stu lat, by dogonić sąsiednie europejskie kraje, w tym Polskę, stwierdziła dyrektor regionalna Banku Światowego ds. Ukrainy, Białorusi i Mołdawii Satu Kahkonen.
  https://pl.sputniknews.com/gospodarka/201810128971769-sputnik-ukraina-gospodarka/
  W rzeczywistości jest gorzej niż to opisuje Pan Satu Kahkonen. Wszak wzrost PKB Polski w tym roku ma oscylować w granicach 5%, a ukraiński…3%. Innymi słowy zamiast zmniejszać się przepaść ekonomiczna miedzy Ukrainą, a Polską zwiększa się z roku na rok.

  Polubione przez 3 ludzi

 6. A tymczasem UE wygraza Ukrainie procesami przed międzynarodowym „arbitrażem” za ciągle obowiązujące „moratorium” na wywóz drewna z terytorium tego państwa, o czym poinformowała wicepremier Ukrainy d/s integracji euroatlantyckiej Iwana Kłympusz – Cyncadze. Dyplomaci UE mieli oznajmić, że owo „moratorium” jest „bezpośrednim pogwałceniem umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską”;
  http://www.aif.ua/politic/world/evrosoyuz_prigrozil_ukraine_iskom_v_sud_iz-za_zapreta_na_vyvoz_lesa

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W temacie powszechnego łapówkarstwa na Ukrainie, czyli ukromedia opisują przypadek śmierci dziecka w łonie matki w jednym ze szpitali w obwodzie charkowskim. Śmierć miała nastąpić na skutek decyzji lekarza położnika który nie chciał przyjąć porodu zanim nie otrzyma…odpowiedniej łapówki. Kobieta męczyła sie przez trzy dni, po czym okazało sie że dziecko zmarło…
  https://strana.ua/news/166208-v-kharkovskom-oblasti-rebenok-umer-v-utrobe-iz-za-otkaza-medpersonala-besplatno-stimulirovat-rody.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. OT zza Oceanu, czyli w mediach pojawiły sie informację ze w zdemolowanej przez huragan „Michael” bazie US Air Force w Tyndell na Florydzie mogło ulec zniszczeniu i uszkodzeniu nawet 17 samolotów F – 22 Raptor (czyli 10 % wszystkich tego typu samolotów znajdujących się obecnie na stanie US Air Force) plus nieokreślona liczba samolotów wojskowych innych typów. Najciekawsze w tym jest to ze obecnie panuje kompletny chaos i nikt nie potrafi dokładnie, łącznie z rzeczniczką Sił Powietrznych USA, ile samolotów przebywało przed nadejściem huraganu na terenie bazy, jakich były typów oraz w jakim stanie znajdują sie obecnie;
  https://ria.ru/world/20181014/1530612477.html
  Źródło;
  https://www.airforcetimes.com/news/your-air-force/2018/10/12/f-22s-qf-16-likely-damaged-after-tyndall-hangars-hit-by-hurricane/#.W8Dmj3jtkzU.twitter

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem w stolicy Ukrainy ruszył tzw. marsz UPA, w którym uczestniczą m.in członkowie takich banderowsko – neonazistowskich ugrupowań „Prawy Sektor”, ‚Swoboda” i „Korpusu Narodowego”, wspomagani przez „weteranów ATO”;

  https://korrespondent.net/ukraine/4022058-v-kyeve-prokhodyt-marsh-natsyonalystov-onlain
  https://strana.ua/news/166159-pokrova-i-marsh-slavy-heroev-14-oktjabrja-vse-novosti-foto-i-video-onlajn.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Rozroby „ukropatriotów” w Kijowie, pod Ławrą Peczerską prawosławnym klasztorem w Kijowie, siedzibą zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, ukraińscy „siłowicy” zatrzymali 122 osoby (nie piszą kogo, ale można sie domyśleć że to „ukropatrioty”) które chciały bezprawnie wedrzeć się na teren klasztoru;
  https://korrespondent.net/ukraine/4022072-v-kyeve-vozle-lavry-massovye-zaderzhanyia-smy
  Z kolei tzw. tituszki SBU, czyli „ukronaziolki” z ugrupowania „C14” napadły na kijowskie biuro ukraińskiego polityka Wiktora Miedwiedczuka, jak wiadomo przez „ukropatriotów” uważanego za „eksponenta interesów Kremla na Ukrainie”;
  https://strana.ua/news/166245-radikaly-atakovali-ofis-viktora-medvedchuka-v-kieve.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „Haniebna zdrada” we Włodzimierzu Wołyńskim gdzie z okazji dzisiejszego święta Dnia Obrońcy Ukrainy (i jednocześnie kolejnej rocznicy powołania tzw. UPA) ‚zapomniano” wywiesić tzw. flagi UPA przed budynkami administracji;
  https://www.volynnews.com/news/all/u-volodymyri-volynskomu-zabuly-pro-prapor-upa-na-sviato/
  I jeszcze w temacie, czyli „okolicznościowy” artykuł z ukromediów z okazji dzisiejszego świeta, czyli „Legendarni ukraińscy wojownicy, jaki zna cały świat”. szczególna uwagę zwracają dwie ostatnie „legendy” w tym spisie, których chyba nie trzeba przedstawiać Polakom znającym historię własnego narodu…
  http://www.hroniky.com/news/view/13450-lehendarni-ukrainski-voiny-iakykh-znaie-ves-svit

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Mały sukces, niemniej cieszy.
  Polska dyplomacja spisała się na Ukrainie. W wyniku dwustronnych negocjacji udało się stronie polskiej ZMNIEJSZYĆ kontyngent zezwoleń do naszego kraju tirów z Ukrainy na rok 2019. Czuć co prawda pewien niedosyt (zamiast zejść do 130 tysięcy liczba zezwoleń spadła do 160 tysięcy), niemniej to dobry krok nie tylko dla polskiego sektora transportowego, ale również i innych branż. Z pewnością głównym powodem była presja polskich przewoźników.
  http://tlp.org.pl/obnizamy-wysokosc-kontyngentu-zezwolen-dla-ukrainy-i-polski/
  Żeby nie było to nie „fake news” jak mawia prezydent USA, ani tym bardziej sarkazm z mojej strony 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 13. OT z Egiptu, gdzie pojawił się rosyjski „desant”, czyli 200 zołnierzy rosyjskich wojsk powietrz. – desant., którzy wezmą udział we wspólnych egipsko – rosyjskich „ćwiczeniach antyterrorystycznych”;
  https://ria.ru/defense_safety/20181014/1530637654.html
  Ps. I znowu powraca koszmar Izraela, czyli Rosjanie „instalują się” w Syrii i Egipcie, podobnie jak to było w latach 60 i 70 XX wieku…

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.