Wojna domowa na Ukrainie 16.10.2018r.- 1226 dzień od nowego rozejmu.


Święty Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, który obradował wczoraj (15 października) w Mińsku, podjął decyzję o zerwaniu stosunków z Patriarchatem Konstantynopolskim. W obradach synodu uczestniczył zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej (RCP) , patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I.

Zerwanie przez RCP jest reakcją na decyzję patriarchy Konstantynopola- Bartłomieja o nadaniu autokefalii ukraińskiemu prawosławiu. Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopola potwierdził w miniony czwartek, że wszczyna procedurę nadania autokefalii, czyli niezależności Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu. „Zapadła decyzja o pełnym zerwaniu komunii eucharystycznej z Patriarchatem Konstantynopola”– poinformował wczoraj dziennikarzy, uczestniczący we wczorajszym w synodzie w Mińsku metropolita Hilarion, który w Patriarchacie Moskiewskim kieruje Wydziałem Zewnętrznych Stosunków Kościelnych. Dodał on, że jeśli chodzi o reakcją mińskiego synodu, to „ta decyzja została wymuszona, ale innej decyzji Synod nie mógł podjąć, bo ku temu wiodła logika ostatnich działań Patriarchatu Konstantynopolitańskiego”.

Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopola potwierdził w miniony czwartek, że wszczyna procedurę nadania autokefalii, czyli niezależności Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Podczas obrad w Stambule nie ogłoszono co prawda tomosu, czyli aktu o powołaniu niezależnej od Moskwy Cerkwi Prawosławnej. Jednakże zgodnie z czwartkowymi decyzjami Synodu w Stambule Konstantynopol odnowił swoją stauropigię (jurysdykcję) nad Ukrainą. Tym samym anulował działanie ogłoszonego przez siebie pisma z 1686 roku, w którym przekazał Moskwie prawo do wyświęcania prawosławnego metropolity kijowskiego. Patriarcha Konstantynopola podjął też decyzję o odwołaniu anatemy dla obecnego zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, patriarchy Filareta. Według słów metropolity Hilarona, „wszystkie te decyzje z punktu widzenia Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej są bezprawne i kanonicznie nieważne. Rosyjska Cerkiew Prawosławna ich nie uznaje”. Hiron dodał, że Patriarchat Konstantynopola, stając po stronie „raskolników” (rozłamowców), sam siebie wykluczył z Cerkwi prawosławnej. „Właśnie to jest główną przyczyną, dla której zmuszeni byliśmy zerwać kontakty z Patriarchatem Konstantynopola jako w pełni identyfikującym się z rozłamem”– podkreślił Hilarion, dodając, że nie jest to pierwszy przypadek rozłamu w historii Cerkwi.

Przypomnę, że kanwą obecnego konfliktu jest to, że cerkiew prawosławna na Ukrainie została podzielona ze względów historycznych. Działają tam dwa duże Kościoły prawosławne: Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego oraz Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego. Ten ostatni powstał po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w roku 1992, ale nie jest uznawany przez Kościoły prawosławne na świecie.

Cerkiew Rosyjska próbowała powstrzymać nadanie pełnej niezależności ukraińskiemu Kościołowi prawosławnemu i 31 sierpnia br. rozmawiał o tym w Stambule z Bartłomiejem patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl.

Wcześniej, bo w kwietniu, hierarchowie Patriarchatu Kijowskiego i Kościoła Autokefalicznego wraz z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką zwrócili się do Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola o wystawienie tomosu powołującego niezależny od Moskwy Kościół prawosławny. Działanie poparł ukraiński parlament, czyli Wierchowna Rada.

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, „prowokację” z udziałem „rozłamowych, niekanonicznych Kościołów na Ukrainie, jawnie wspierają Stany Zjednoczone”. W wywiadzie udzielonym francuskim mediom („RT France”, „Paris Match” i „Le Figaro”), szef rosyjskiej dyplomacji podkreślił, że Ukraińska Cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego występuje przeciwko „tym prowokacjom, które obecnie urządza patriarcha Konstantynopola Bartłomiej z bezpośrednim jawnym poparciem Waszyngtonu”.

Ponadto Siergiej Ławrow jest zdania, że do tej prowokacji celowo postanowiono „wykorzystać dwie niekanoniczne rozłamowe Cerkwie na Ukrainie, które nigdy nie zostały uznane przez żaden Kościół prawosławny”. Szef rosyjskiego MSZ powiedział, że taka ingerencja w życie Kościoła jest zakazana prawnie i na Ukrainie, i w Rosji, a także „w każdym innym normalnym państwie”. W tym oczywiście w Stanach Zjednoczonych, ale widocznie one są poza prawem, z tytułu tego, że uznały siebie za jeden z dwóch wzorców współczesnej demokracji na świecie. Z czego tym drugim jest demokracja w Izraelu.

Przypomnę, że już raz władze USA zagrały kartą religijną, pomagając- przy czynnej pomocy dyplomacji tego kraju jak i służb specjalnych, a przede wszystkim CIA, osadzić na tronie Piotrowym Jana Pawła II, co było jednym z najważniejszych elementów antykomunistycznego spisku prowadzonego przez amerykańską administrację przeciwko Rosji w drugiej połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wielu. Dziś narzędziem ma być cerkiew ukraińska. Czy jest to moralne, że zaprzęga się do realizacji doraźnych celów politycznych wiarę? Niestety, ale nikogo nie zaprzątają takie dyrdymały moralne we współczesnym demokratycznym świecie.

http://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/3373322,

http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2018/03/jak-papiez-polak-jan-pawel-ii-zaprzagl-polskich-ksiezy-do-wspolpracy-z-cia-przeciw-prl/,

https://papiez.wiara.pl/doc/372805.CIA-pomagala-Janowi-Pawlowi-II,

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Ponownie od wczoraj daje się zauważyć na donieckim odcinku frontu wzrost napięcia wywołanego nadmierną aktywnością zbrojną żołnierzy ukraińskich uczestniczących w Operacji Połączonych Sił przeciwko zbuntowanej wobec centralnej władzy rosyjsko-języcznej ludności wschodniej części Donbasu.

I tak, w ciągu minionej doby na tym odcinku frontu ukraińscy bojcy 26 razy naruszyli warunki rozejmu, prowadząc ostrzał w godzinach, od 09:40 do 22:50, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (4 miny) i 82 mm (10 min) oraz opancerzonych wozów bojowych (BPM-1 i BMP-2, łącznie (91 wystrzałów), a także granatników (117 granatów AGS-17, 12 granatów SPG-9 i 8 granatów RPG-7) i broni maszynowej, w tym ciężkiej kaliber 12,7 mm (17 serii) oraz działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (90 wystrzałów). Ostrzał prowadzony był w rejonie: Gorłówki, a tam na teren kopalni 6/7 i im. Gagarina oraz Zajcewa, Gołmowskiego, Ozjerianowki i Szirokoj Bałki, a także w rejonie Doniecka: Jasnowoata, Krutaja Bałka, Minerlanoje, Kasztanowoje, Spartakus oraz w rejonie lotniska, „Volvo-Center”, kopalni im. Abakumowa , osiedla przy kopalni Trudowska i wsi Aleksandrowki. A ponadto na południowym odcinku frontu, w rejonie: Ługańskoje, Komiternowa i Sachanki. Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadło 396 pocisków, wobec 78 z dnia poprzedniego. Jak widać z tego porównania wzrost natężenia ostrzału był wczoraj znaczny, bo aż o ponad 5 razy.

Również na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, widoczny był wzrost liczby naruszeń przez stronę ukraińską warunków rozejmu, która wynosiła 7. Ostrzeliwane były, przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także różnego typu granatników, opancerzonych wozów bojowych i broni maszynowej, w tym ciężkiej, okolice Donieckiego, Kalinowki, Michajłowki (Zołotoje-5) Kalinowa, Sokolników i Łozowego.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 16 жовтня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 15 жовтня, ситуація в районі проведення операції загострилася, проте залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Окупанти 37 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. Під час обстрілів 9 разів було застосовано озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.

Так, протягом минулої доби ворог здійснював обстріли наших позицій в районі населених пунктів Кримське, Катеринівка, Степне, Троїцьке, Луганське, Світлодарськ, Новолуганське, Південне, Авдіївка, Піски, Невельське, Мар’їнка, Березове, Степне, Старогнатівка, Чермалик, Павлопіль, Гнутове, Талаківка, Водяне, Лебединське та Широкине.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Позиції Об’єднаних сил в районі населених пунктів Троїцьке, Новолуганське та Талаківка противник обстрілював із мінометів 120-го калібру, а по опорних пунктах біля Троїцького, Луганського, Світлодарська та Гнутового застосовував міномети калібру 82 мм. На захисників Троїцького та Водяного ворог здійснював вогневий вплив із озброєння бойових машин піхоти, а в Авдіївці відбулось бойове зіткнення.

В ході бойових дій один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, троє отримали поранення.

За даними розвідки, двох бойовиків російсько-окупаційних військ минулої доби знищено та шістьох поранено.

Від початку поточної доби противник із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї тричі обстріляв позиції Об’єднаних сил поблизу населених пунктів Новозванівка, Піски та Павлопіль. Важке озброєння не застосовувалося. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Mariewki (ŁRL):

I z Komiternowa:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

59 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.10.2018r.- 1226 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek,potwierdziły sie krążące od jakiegoś czasu „njusy” że z reprezentowania strony ukraińskiej na rozmowach w białoruskim Mińsku zrezygnował były prezydent tego państwa Leonid Kuczma. Zastapił go, na razie „czasowo”, były szef MSZ Ukrainy Ruslan Demczenko, obecnie „doradca” Poroszenki;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4022462-kuchmu-v-mynske-vremenno-zamenyt-sovetnyk-poroshenko

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Odnośnie „wstępniaka”,”generalissimus” Poroszenko poczuł sie już chyba także „patriarchą ukraińskiej autokefalicznej cerkwi”, boz aczął komentować decyzje Synodu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej o czasowym zerwaniu kontaktów z Patriarchatem Konstantynopola (określił ją m.in jako „samoizolację”);
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4022414-poroshenko-otreahyroval-na-reshenye-synoda-rpts
  A także zaczął sie „rozporządzać” majątkiem tejże cerkwi, w ukromediach pojawiły sie informacje że Poroszenko chce „podarować” jedną z głównym cerkwi w Kijowie patriarsze Konstantynopola Bartłomiejowi;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4022432-poroshenko-predlahaet-peredat-konstantynopolui-odnu-yz-hlavnykh-tserkvei-kyeva

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć, czyli w „draka” w jednym z odeskich mieszkań zakończona walka na noże i strzelaniną;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4022364-v-odesse-proyzoshla-draka-so-strelboi
  Z kolei na południu obwodu odeskiego znaleziono spalony samochód, a w nim zwłoki miejscowego rolnika który zaginał 2 tygodnie wczesniej. Jak poinformowała ukraińska policja wstepne oględziny wskazują ze stał sie on ofiara bestialskiego morderstwa;
  https://korrespondent.net/ukraine/4022400-v-odesskoi-oblasty-nashly-telo-propavsheho-fermera-smy
  Natomiast w jednej ze szkół w Zaporożu 13 – letni uczeń rozpylił niezidentyfikowany gaz, dlatego tez musiano z niej ewakuować 353 osoby. Na chwile obecna brak informacji o tym ze doszło do jakiś zatruć rozpylonym gazem;
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/4022442-v-shkole-zaporozhia-raspylyly-haz-evakuyrovany-353-cheloveka

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem rozwija się (w stylu ‚filmów z Jamsem Bondem”) „alternatywna wersja” przyczyn ostatnich eksplozji na „arsenale” w Iczni w obwodzie czernichowskim. Zastępca Prokuratora Generalnego Ukrainy, czyli Naczelny Prokurator Wojskowy Matios opowiedział w ukromediach m.in o tym jak to „na kilka dni przed eksplozjami” w pobliżu składów zauwazono „niezidentyfikowane osoby w mundurach wojskowych „, a same wybuchu miały być „zainicjowane” za pomoca telefonu komórkowego;
  https://112.ua/glavnye-novosti/statya-o-diversii-i-sotni-doproshennyh-na-poligrafe-voennyh-stali-izvestny-novye-podrobnosti-rassledovaniya-vzryvov-v-ichne-466101.html
  Dla przypomnienia, w ukromediach pojawił się „njus” że na miesiac przed wybuchami zwolniono ze stanowiska dowódce jednostki ochraniającej ‚arsenał”, który tylko w tym roku był dwukrotnie karany za pijaństwo na służbie…
  https://ukranews.com/news/588837-komandyra-vzvoda-okhrany-arsenala-pod-ychney-2-raza-shtrafovaly-za-pyanstvo-na-sluzhbe-v-ehtom-godu

  Polubione przez 4 ludzi

 5. ‚Stara miłość nie rdzewieje”, albo reaktywacja „14. Waffen-Grenadier-Division der SS (Galizien)”. Jak informuja media z Niemiec oraz Ukrainy w niedzielnym tzw. marszu UPA w Kijowie obok banderowców i „ukronazioli” wzięli także udział zdeklarowani neonaziści z Niemiec;
  https://strana.ua/news/166324-kto-pozval-nemetskikh-neonatsistov-na-marsh-upa.html
  Ps. Może niejaki „dochtór” (WY)Targalski z PISowskiego „think – thanku” d/s polityki zagranicznej tez tam maszerował (i „hajlował”)?
  >https://assets.polskaniepodlegla.pl/media/k2/items/cache/ae490490adff4f695d8831b6d20b97cf_XL.jpg

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tymczasem pojawiła się w stolicy Ukrainy, ciepła woda, na którą mieszkańcy Kijowa z utęsknieniem wyczekują już o kilku miesięcy, ale znowu nie płynie ona z kranów w ich mieszkaniach, a z popękanych wodociagów…
  https://ukranews.com/news/589734-v-kyeve-geyzery-yz-truboprovoda-zalyly-kypyatkom-dvory-na-teremkakh
  Ps. W „komentach” pod „njusem” znowu rozeźleni Kijowianie dają upust swojej złości, głównie na obecnego burmistrza Kijowa Witalija Kliczkę…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. UKROPROPAGANDA, czyli ukromedia informują że podczas odbywajacych się na Ukrainie ćwiczeń lotnictwa wojskowego z udziałem pilotów NATO odbyły się „zawody testowe”, w trakcie których ukraińscy lotnicy, na Su-27, spisywali się lepiej niż amerykańscy koledzy, na F – 15;
  https://korrespondent.net/ukraine/4022408-v-ukrayne-zaiavyly-o-prevoskhodstve-su-27-nad-F-15
  I REALNOŚĆ, czyli pojawiła się informacja że podczas tychże samych ćwiczeń odbywajacych się w obwodzie winnickim rozbił sie ukraiński Su – 27, na chwilę obecną nieznany jest los lecących nim pilotów;
  https://korrespondent.net/ukraine/4022651-na-uchenyiakh-v-vynnytskoi-oblasty-razbylsia-su-27

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem „generalissimus” Poroszenko ogłasza dalsze ‚cuda” dla ukraińskich wojskowych (przed zbliżającymi sie wyborami prezydenckimi) i tak „ukrowojacy” odbywajacy słuzbę na „froncie” na Donbasie mają otrzymywac „nie mniej niż 21 tys. hrywien”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4022654-poroshenko-obeschaet-voennym-oos-zarplaty-v-20-tysiach
  Plus od 1 listopada tego roku ma się zacząć przekazywanie ukraińskim wojskowym i ich rodzinom nowo wybudowanych mieszkań lub w zamian rekompensaty pieniężnej;
  https://korrespondent.net/ukraine/4022560-ukraynskykh-soldat-obeschauit-obespechyt-zhylem-s-1-noiabria

  Polubione przez 4 ludzi

 9. A tymczasem jeden z ukraińskie holdingów rolnych „Rostok – Holding” zwrócił sie z otwartym apelem o pomoc do Poroszenki w związku z dizłaniami jakie mają przeciwko niemu ukraińskie organy sprawiedliwości, a które to działania mają miec charakter próby bezprawnego przejecia kontroli nad holdingiem. „Rostok – Holding” ostrzegł że od dwóch tygodni nie może prowadzic zbiorów plonów (częściowo juz „zakontraktowanych” przez firmy z Europy i USA), co doprowadzi do powstania strat w wysokosci miliarda hrywien
  https://korrespondent.net/business/4022461-kompanyy-boikotyruuit-ekonomycheskyi-forum-v-saudovskoi-aravyy

  Polubione przez 4 ludzi

 10. „Haniebną zdradę”…ukraińskiego społeczeństwa ujawnił nowy sondaż przeprowadzony przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii, który m.in pokazał że aż 57 % Ukraińców uważa wprowadzony przez władze w Kijowie zakaz wystepów rosyjskich artystów i wyświetlania rosyjskich filmów za „BŁAD” oraz „NARUSZENIE PRAW OBYWATELSKICH’;
  https://korrespondent.net/ukraine/4022544-polovyna-ukrayntsev-nazvaly-oshybkoi-zapret-rossyiskoho-kyno-opros

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Okazuje się ze informacje o tym ze ukraiński państwowy koncern „Naftohaz” porozumiał sie z władzami Kijowa w sprawie uregulowania zadłużenia kijowskiego przedsiębiorstwa energetycznego, a co za tym idzie przywrócenia dostaw ciepłej wody mieszkańcom stolicy Ukrainy są jednak przedwczesne. „Naftohaz” wydał bowiem oświadczenie w którym zapowiedział że pomimo oficjalnego zawarcia ugody z władzami Kijowa wcale nie rezygnuje z sądowego dochodzenia naleznych mu pieniędzy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4022569-naftohaz-budet-sudytsia-s-kyevom-yz-za-neustoiky
  Ps. Czyli „klasycznie” po ukraińsku, „peremoha” przeistacza sie w „zradę’…

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Jan Paweł II nie reagował stanowczo, przez długi czas, wobec skandali pedofilskich w amerykańskim Kościele katolickim. Już 1985 roku biskupi amerykańscy po przeprowadzeniu badań, na użytek wewnętrzny Kościoła, zorientowali się, że problem pedofilii jest poważny. Wydali w tej sprawie dokument „ Iść w świetle”.
  Tymczasem Jan Paweł II przyjął bardziej zdecydowane stanowisko wobec tego problemu dopiero po 2000 roku, kiedy to opinia publiczna spowodowała, że w Stanach Zjednoczonych wzięła górę opcja zera tolerancji dla księży pedofilów. Należy głęboko ubolewać, że Jan Paweł II krytycznie odniósł się do propozycji biskupów amerykańskich, którzy chcieli zawieszać duchownych w pełnionych funkcjach w przypadku wysunięcia w stosunku do nich oskarżeń o pedofilię.
  https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/30/nie-dla-beatyfikacji-jp-ii-historia-bez-ipn/

  Polubione przez 2 ludzi

 13. W ukromediach pojawiła się informacja ze na Ukrainie pojawiła się dwójka „rewizorów z USA”, w osobach „amerykańskich prawników powiazanych z administracją Prezydenta Trumpa”. Podobno „amerykańscy „rewizorzy” zajęli się „audytem” polegajacym na kontroli wydawania środków w ukraińskiej sferze obronności;
  https://strana.ua/news/166579-juristy-trampa-pribyli-v-kiev-s-auditom-finansovykh-potokov-v-ukrainskoj-oboronke.html
  ps. Chyba „protektorom zza Oceanu” przestały sie podobać ciągłe „fajerwerki” na ukraińskich ‚arsenałach”…

  Polubione przez 3 ludzi

 14. I jeszcze w temacie ukraińskiej sfery obronności, ukromedia informują ze urzędnik ukraińskiego Ministerstwa Obrony Igor Pawłowskij podejrzany o udział w „przyswojeniu” 149 mln hrywien ze środków budżetowych (kupowali paliwo od ‚zaprzyjaźnionej” firmy po zawyżonych cenach) został uznany przez ukraiński sąd za niewinnego i bedzie mógł teraz wystąpić o odszkodowanie (od ukraińskiego państwa) jako „niesłusznie pomówiony o popełnienie przestępstwa”;
  https://24tv.ua/ru/raz_dva_tri__povyshenie_ceny_kto_vinovat_v_sgovore_toplivnyh_magnatov_i_voennyh_chinovnikov_n1047778

  Polubione przez 3 ludzi

 15. W temacie katastrofy Ukraińskiego SU.
  Jak donoszą amerykańskie źródła zginęło dwóch ukraińskich pilotów. Śmierć Amerykanina była tylko plotką. Trwa dochodzenie, jednak z lakonicznych komunikatów można wywnioskować, że najbardziej prawdopodobna wersją jest kolizja/próba uniknięcia kolizji dwóch samolotów/wpadnięcie w smuge kondensacyjną.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-katastrofa-mysliwca-dwaj-piloci-nie-zyja/t38j9w0
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201810169002514-sputnik-usa-katastrofa-ukraina-su-27/

  Polubione przez 2 ludzi

 16. Znów szkaluje się Polskę, gdzie do licha reakcja MSZ?
  Reduta Dobrego Imienia interweniowała ws. artykułu na łamach ukraińskiego tygodnika „Kyiv Post”, w którym napisano, że polskie „oddziały zabójców” wspólnie z Niemcami i ukraińskimi bojówkami OUN brały udział w pogromie Żydów we Lwowie w 1941 roku.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainska-gazeta-polskie-oddzialy-zabojcow-mordowaly-zydow-we-lwowie-rdi-interweniuje/

  Polubione przez 2 ludzi

 17. Ukromedia poinformowały że szef MSZ Węgier Péter Szijjártó podzcasspotkania ze swoim ukrainskim „kolegą” Klimkinem, zapowiedział ze Budapeszt w dalszym ciągu będzie „blokować” posiedzenie Komisji Ukraina – NATO (na „poziomie” ministrów) ponieważ Kijów nie zmienił swojej decyzji w sprawie reformy edukacji ograniczajacej prawa mniejszosci narodowych na Ukrainie. Podobno szef węgierskiej dyplomacji wyraził takze niezadowolenie z powodu ostatnich działan niesławnego ukraińskiego portalu ‚Mirotworec” (m.in zostął tam wpisany na „czarną listę” wrogów Ukrainy);
  https://www.unian.net/politics/10299405-vengriya-prodolzhit-blokirovat-komissiyu-ukraina-nato.html

  Polubione przez 3 ludzi

 18. Tegoroczny budżet obronny zostanie powiększony o dodatkowe 1,6 mld zł na modernizację techniczną sił zbrojnych, w szczególności na realizację programu Wisła, czyli zakup systemu obrony powietrznej Patriot. W poniedziałek sejmowa komisja zgodziła się na takie przesunięcie środków w ramach budżetu państwa.
  https://www.defence24.pl/dodatkowe-16-mld-zl-na-modernizacje-wojska-w-tym-roku
  Kuźwa wszystkie środki na modernizację idą na amerykańskie Patrioty. A gdzie kasa na granatniki,artylerię, nowe czołgi śmigłowce?

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.