Wojna domowa na Ukrainie 17.10.2018r.- 1227 dzień od nowego rozejmu.


Za rządów prezesa z Żoliborza, ponownie stał się aktualny wierszyk z czasów poprzedniego ustroju: „Nie matura lecz chęć szczera, zrobi z ciebie oficera”.

Kina, galerie handlowe, rynki, centra miast, ośrodki sportu, parki rozrywki i główne ulice stają się- dzięki decyzji podjętej przez szefa MON, Mariusza Błaszczaka, miejscami agitacji zachęcającej do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego. MON wysyłać będzie z koszar naganiaczy, którzy mają zachęcać młodych ludzi- płci trzech, do wstępowania do zawodowego wojska.

Jak informuje MON, kampania „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” będzie realizowana w formule tzw. „tygodni rekrutacyjnych”.

Zachętą mającą przyciągnąć do wojska polską młodzież mają być wyjątkowo wysokie apanaże, które ciągle są zwiększane. Niedawno Błaszczak podjął decyzję, która obecnie czeka tylko na podpis prezydenta Dudy, o podniesieniu z dniem 1 stycznia 2019 roku, uposażeń dla wojska średnio o 656 zł miesięcznie. Obecnie szeregowy, którym można zostać już po gimnazjum, i tak nie jest źle bo zarabiają 3200 zł brutto miesięcznie, ale już kapral 3690 zł.

Tak więc, co miesiąc, w wyznaczonym tygodniu, w teren wyruszą mobilne zespoły rekrutacyjne, złożone z żołnierzy lokalnych jednostek wojskowych i przedstawicieli Wojskowych Komend Uzupełnień lub Wojewódzkich Sztabów Wojskowych.

Nowa rekrutacja ma pozwolić MON-u realizację planu zwiększenia stanu osobowego polskiej armii we wszystkich jej obszarach. To znaczy, że poszukiwani są kandydaci do wszystkich rodzajów sił zbrojnych, czyli wojsk lądowych, specjalnych, lotnictwa, marynarki wojennej i obrony terytorialnej, w służbie zawodowej i w rezerwie oraz we wszystkich korpusach osobowych: szeregowych, podoficerów i oficerów.

Dlatego na ulicach miast i w galeriach handlowych żołnierze będą nawiązywać bezpośredni kontakt z przechodniami i klientami. Będą rozmawiać o służbie wojskowej, armii, miejscowej jednostce czy znajdującej się w okolicy szkole wojskowej. Opowiedzą o własnych doświadczeniach, dostępnych ścieżkach kariery i perspektywach rozwoju.

Zainteresowanym wskażą, do kogo powinni się zwrócić, by uzyskać szczegółowe informacje, wręczą foldery i ulotki. Będą zachęcać, wspierać i doradzać, co zrobić, by nie przegapić ciekawej szansy, a zarazem podjąć odpowiedzialną i przemyślaną decyzję o swojej przyszłości.

Ile można zarobić? Od stycznia przyszłego roku, choć jeszcze bez oficjalnego podpisu prezydenta, żołnierze mogą liczyć na większe pieniądze. Obecnie średnie uposażenie żołnierza zawodowego to 4875 zł brutto. Od stycznia 2019 r. ma ono wzrosnąć do 5530 zł brutto.

MON zachwala swój projekt prostą ścieżką do wojska. Bo aby się do niego dostać, trzeba być tylko pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być niekaranym oraz zdrowym. By zostać szeregowym wystarczy ukończone gimnazjum, do stopnia podoficera może pretendować absolwent szkoły średniej. Ukończenie jakichkolwiek studiów wyższych wymagane jest tylko, by zostać oficerem.

Dróg do wojska jest kilka. Można wybrać służbę kandydacką, czyli ukończyć szkołę podoficerską lub studia wojskowe i zostać podoficerem lub oficerem. Można też odbyć służbę przygotowawczą, po której można zostać szeregowym, podoficerem lub oficerem rezerwy i następnie ubiegać się o powołanie do zawodowej służby. Ostatnia droga to wstąpienie do najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, czyli Wojsk Obrony Terytorialnej.

Błaszczak twierdzi, że polska armia powinna być liczniejsza, dlatego głównym jego celem jest zachęcenie młodych ludzi, by planując swoją przyszłość, wzięli pod uwagę możliwość bycia żołnierzem zawodowym.

„O potrzebach polskich sił zbrojnych mówi się wiele, warto jednak zwrócić też uwagę na korzyści, jakie niesie służba wojskowa: stałość i pewność zatrudnienia, możliwość zdobycia wysoko specjalistycznych kwalifikacji oraz atrakcyjne perspektywy rozwoju zawodowego i osobistego”– tak Błaszczak zachwala wstąpienie do wojska.

Jak widać, pomysł kampanii rekrutacyjnej jest świetnie przygotowany- choćby w kontekście wysokości płac oferowanych nawet kandydatom nie mającym żadnego przyzwoitego wykształcenia. No bo po cóż de facto potrzebne jest wykształcenie ludziom, których jedynym zadaniem ma być uganianie się po poligonach i tam strzelających ze ślepej amunicji? Jednak realnie, aby znaleźć odpowiednich chętnych do zaszczytnej służby wojskowej, rekrutacja nie powinna być prowadzona w barach, dyskotekach i w ogródkach piwnych, a raczej przed kościołami, na co wystarczy poświęcić cztery niedziele w miesiącu, plus ewentualnie w święta kościelne.

Przecież tam głównie znajduje się elektorat PiS i wzt. niech w tym gronie naganiacze z MON poszukują chętnych do służby w tym neo-ludowym wojsku polskim.

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/ruszyla-kampania-zostan-zolnierzem-rzeczypospolitej-a2018-10-14/,

http://mon.gov.pl/zostan-zolnierzem/lista-gdzie-nas-spotkasz/.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym i w godzinach nocnych do północy, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze 24 razy przeprowadzili ostrzał terytorium DRL. Ostrzały prowadzono od godziny 07:30 do 22:10, z czego 7 razy ostrzeliwany był południowy odcinek frontu (Komiternowo, Nowaja Tawria, Oktiabr i Leninskoje). Ostrzał prowadzono tam przy użyciu moździerzy kaliber 120 (10 min) i 82 mm (15 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 57 wystrzałów), a także granatników (2 granaty RPG-7) i broni maszynowej w tym ciężkiej. W efekcie, w wyniku ostrzału przeprowadzonego o godzinie 07:30, został uszkodzony dom jednorodzinny znajdujący się w Komiternowie przy ulicy Kirowa nr. 27 oraz 3 kolejne domy we wsi Oktiabr znajdujące się przy ulicy Komunarnej nr. 30 i 32 oraz linia elektryczna na ulicy Zwiezdnej i domy przy tej samej ulicy pod numerami: 1, 2, 4a, 5 i 6.

Natomiast w godzinach, od 09:00 do 22:10, ukraińscy żołnierze przeprowadzili 10 ostrzałów. Ostrzały te prowadzono przy użyciu granatników ( 17 granatów AGS-17 i 2 granaty RPG-7) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, w rejonie: kopalni Trudowska na zachodnich obrzeżach Doniecka, gdzie został uszkodzony dom przy ulicy Czerwonej Gwiazdy nr. 9, a także miejscowości Mineralnoje, Spartakus i Staromichajłowka oraz donieckie lotnisko.

Poza tym, w rejonie Gorłówki, ukraińscy żołnierze tylko 3 razy przeprowadzili- lekkie i sporadyczne ostrzały- przy użyciu granatnika RPG-7 (3 granaty) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, w kierunku Zajcewa oraz kopalni im. Gagarina.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze tylko 3 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, w rejonie wsi Michajłowki (Zołotoje-5) i Kalinowki.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation.

1 min.

Ранкове зведення станом на 07:00 17 жовтня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 16 жовтня, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Російські окупанти 19 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому ворог тричі застосовував озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.

Противник вів прицільний вогонь з мінометів калібру 120 та 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Активізувалася робота ворожих снайперів.

Російсько-окупаційні війська здійснювали обстріли позицій Об’єднаних сил в районі населених пунктів Станиця Луганська, Новозванівка, Луганське, Піски, Мар’їнка, Березове, Чермалик, Павлопіль, Гнутове, Водяне, Лебединське та Широкине.

На опорні пункти наших військ поблизу Луганського противник здійснював вогневий вплив з мінометів калібру 120 та 82 мм, а також озброєння бойових машин піхоти. Позиції Об’єднаних сил в районі Водяного окупанти обстрілювали з мінометів 82-го калібру. У Мар’їнці та Березовому по наших захисниках вели вогонь снайпери.

В ході бойових дій двоє військовослужбовців Об’єднаних сил загинули, один отримав поранення.

За даними розвідки, протягом доби трьох окупантів знищено та ще двох поранено.

Від початку доби ворог двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил на Маріупольському напрямку в районі населених пунктів Гнутове та Лебединське з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Важке озброєння не застосовувалося. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил не допущено.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

31 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.10.2018r.- 1227 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie wczorajszej katastrofy ukraińskiego Su – 27 w obwodzie winnickim, podczas wspólnych ćwiczeń z NATOwcami. Zginął w niej pułkownik ukraińskich sił powietrznych Iwan Petrenko, dowódca zgrupowania ukraińskich sił powietrznych ‚Wschód”, który w 2014 roku wykonywał „loty bojowe” na terytorium Donbasu;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4523878.html
  I jeszcze w temacie samego samolotu Su – 27, okazuje się ze był on jednym z samolotów „rozkonserwowanych” i przywróconych do służby (równiez przemalowany na nowo) latem 204 roku, w czasie walk na Donbasie;
  https://bmpd.livejournal.com/3380456.html
  ps. KARMA działa…
  >https://ic.pics.livejournal.com/hrono61/14012115/146613/146613_original.jpg

  Polubione przez 5 ludzi

 2. OT z Bliskiego wschodu, gdzie pojawiły sie informacje że tureccy śledczy znaleźli slady w saudyjskim konsulacie w Turcji na to że zamordowano w nim opozycyjnego saudyjskiego dziennikarza (a potem go poćwiartowano). W związku ze sprawa „znikniecia” dziennikarza rozpoczął się międzynarodowy bojkot Arabii Saudyjskiej, międzynarodowe korporacje (m.in „Google”) ogłosiły ze nie pojawią się na odbywającym sie w tym państwie forum ekonomicznym. Swoją wizytę odwołała także szefowa MFW Christine Lagarde;
  https://www.apnews.com/70d0e731372f40509c52195c662df9b4
  Ps. „Sułtan” wsadził kij w mrowisko…

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraińska codzienność, w Kropiwnikckim władze miejskie nie moga sobie dać rady ze „zwyczajem” palenia na ulicach opadłych z drzew liści, dlatego też chcą tropić „podpalaczy” za pomoca „dronów”;
  https://strana.ua/news/166656-drony-pomohajut-vyjavljat-narushitelej-kotorye-zhhut-kostry-iz-opavshikh-listev.html
  W Dnieprze NN sprawcy w nocy wysadzili jeden z bankomatów „PRIVATBANKU”;
  https://strana.ua/news/166673-v-dnepre-nochju-vzorvali-bankomat-privatbanka.html
  Z kolei na jednym z przejsć granicznych pomiędzy Ukrainą, a Rosją w obwodzie charkowskim, ukraińscy pogranicznicy zapobiegli probie przemycenia do Rosji (kolejnej już) „dużej partii narkotyków” ukrytej w opakowaniach z żywnoscią dla niemowląt;
  https://strana.ua/news/166650-v-punkte-propuska-hoptovka-izjali-partiju-narkotikov-kotoruju-pytalis-perepravit-v-rossiju.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Nowa „heca” z ukraińskim „reżyserem” Sencowem odsiadujacym wyrok w rosyjskim więzieniu za organizowanie zamachów na Krymie. jego siostra poinformowała ze trafił on na „intensywną terapię”, z kolei zaprzeczyła temu strona rosyjska, tłumacząc że ze zdrowiem sencowa wszystko w porządku oraz ze „odzyskał” juz to co stracił na wadze podczas „głodówki’;
  https://korrespondent.net/world/4022700-v-rf-otrytsauit-ynformatsyui-chto-sentsov-v-reanymatsyy
  Pojawił sie także oficjalny wykaz posiłków jakie otrzymuje Sencow codziennie;
  https://www.capital.ua/ru/news/119796-rossiyane-rasskazali-o-menyu-sentsova-v-kolonii

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Tymczasem gruzińska prokuratura oficjalnie obwiniała byłego prezydenta Gruzji i gubernatora ukraińskiej Odessy Saakaszwilego o to ze w 2007 roku „zlecił” zabójstwo gruzińskiego miliardera Badri Patarkaciszwilego. Podobno gruzińscy śledczy dysponuja dwoma nagraniami dźwiękowymi (z lutego 2007 roku) które potwierdzaja winę „Micho” Saakaszwilego;
  https://strana.ua/news/166730-v-hruzii-saakashvili-obvinjajut-v-podhotovke-ubijstva-patarkatsishvili.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. A na Ukrainie trwa w najlepsze skandal wokół osoby zastępcy szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy Sergieja Semoczko po tym jak ukraińscy dziennikarze „przyłapali” go na „nielegalnym wzbogaceniu” oraz na tym ze jego najbliższa rodzona posiada „podwójne obywatelstwo”, m.in żona Semoczko ma posiadać…ROSYJSKI PASZPORT;
  https://korrespondent.net/ukraine/4023069-chei-ahent-budete-skandal-v-ukraynskoi-razvedke

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Pomimo bredzenia o „rosyjskich dywersantach” w Iczni, szef ukraińskiego resortu obrony Połtorak miał „pociągnąc do odpowiedzialności” z ato co się stało na „arsenale” ponad 65 osób. Jak informują ukromedia znalazł sie pośród nich m.in zastępca Szefa Sztabu Generalnego, który miał sie „pożegnać ze stanowiskiem”, a także 5 generałów wobec których miano wyciagnąć konsekwencje słuzbowe;
  https://www.unn.com.ua/ru/news/1758030-poltorak-za-ichnyu-do-vidpovidalnosti-prityagnuto-ponad-65-osib

  Polubione przez 3 ludzi

 8. TKIE RZECZY TYLKO NA UKRAINIE, czyli jutro przed Ambasada USA w Kijowie ma sie odbyć protest jednej z podkijowskich miejscowości przeciwko „bezprawnej aneksji” jej przez…władze Kijowa i włączeniu jej w obręb terytorium stolicy Ukrainy. Mieszkańcy sprzeciwiają się m.in niszczeniu istniejacego samorządu, a o samym „włączeniu” w skład Kijowa mówią że ma wszelkie znamiona tzw. rejderskiego przejęcia;
  https://strana.ua/news/166751-zhiteli-kotsjubinskoho-budut-piketirovat-posolstvo-ssha-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Jak sie można było spodziewać, w Kijowie nie mogli się nie powstrzymać przed wykorzystaniem tragedii do jakiej doszło w krymskim Kerczu. Poroszenko ogłosił ze „Ukraińcy stracili tam swoje dzieci’ oraz zlecił śledztwo w tej sprawie…tzw. prokuraturze Autonomicznej Republiki Krymu rezydującej w Kijowie…
  https://strana.ua/news/166779-poroshenko-otreahiroval-na-strelbu-v-kerchi.html
  I jeszcze swoimi „wynurzeniami ” podzielił się szef MSZ Ukrainy „dyplomatoł” Klimkin, który nawypisywał ze wszystkiemu winna jest ‚atmosfera panująca w Rosji”…
  https://strana.ua/news/166795-ministr-inostrannykh-del-ukrainy-vyrazil-sochuvstvie-semjam-pohibshikh-v-kerchi.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. „Ściemnianie” w sprawie wprowadzenia (kolejnych) podwyżek cen gazu dla Ukraińców. Jedne ukromedia, powołujac się na „źródła rządowe” informują że podwyżka ma nastapic pod koniec tego miesiaca;
  https://ukranews.com/news/590068-kabmyn-prodlyl-deystvuyushhuyu-cenu-na-gaz-dlya-naselenyya-do-27-oktyabrya
  Z kolei inne informują ze podwyzka moze nastąpić już w ten piątek;
  https://strana.ua/news/166786-v-kabmine-tsenu-na-haz-mohut-reshit-uzhe-19-oktjabrja.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.