Wojna domowa na Ukrainie 19.10.2018r.- 1229 dzień od nowego rozejmu.


Będąc pod wpływem przedwyborczej euforii PiS, prezes PGNiG, Piotr Woźniak powiedział przedwczoraj (17 października) dziennikarzom, że spodziewa się, iż do rozstrzygnięcia sporu arbitrażowego z rosyjskim Gazpromem w sprawie obniżenia ceny kontraktowej za gaz dojdzie przed końcem 2018 roku.

„Spodziewam się, że do rozstrzygnięcia arbitrażu w Sztokholmie dojdzie do końca roku”– powiedział w środę Woźniak.

Nie wiadomo czym podyktowany jest ten pogląd Woźniaka, bo jak dotychczas pod koniec czerwca Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie (TAS) wydał tylko częściowy wyrok w postępowaniu PGNiG przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi. Co było zwykłą formalnością, bo TAS ustalił tylko, że PGNiG złożył w listopadzie 2914 roku ważny i skuteczny wniosek o renegocjację ceny kontraktowej.

Postępowanie arbitrażowe prowadzone już jest od kilku lat przed TAS i dotyczy powództwa złożonego przez zarząd PGNiG przeciwko rosyjskich firm: PAO Gazprom i OOO Gazprom Export, które dotyczy obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom na podstawie kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego do Polski z 25 września 1996 r. zgodnie z podpisaną umową kontraktu jamalskiego.

Tak więc, jak dotychczas- pomimo kilku już lat trwającego arbitrażu, TAS zdołał ustalić tylko, że w listopadzie 2014 roku PGNiG złożył- ważny i skuteczny- wniosek o renegocjację ceny kontraktowej, a także, że spełniona została przesłanka opisana w Kontrakcie Jamalskim, uprawniająca PGNiG do żądania obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom, potwierdzając tym samym, że co do zasady roszczenie PGNiG o ustalenie nowej, niższej ceny kontraktowej może, ale nie musi, być zasadne.

Poza tym, jak dotychczas, TAS ustalił także, wbrew twierdzeniom Gazpromu, że ma prawo zmienić cenę kontraktową w granicach żądania pozwu, jednocześnie uznał, że pierwotne żądanie PGNiG w zakresie nowej formuły cenowej jest zbyt daleko idące. Jednocześnie TAS orzekł, że kwestia ustalenia nowej ceny kontraktowej będzie rozstrzygnięta w dalszym etapie postępowania, nie podając przy tym żadnych terminów dalszych rozstrzygnięć.

Po tych ustaleniach TAS prezes PGNiG ogłosił, że „z satysfakcją przyjmujemy rozstrzygnięcie Trybunału, potwierdzające prawo PGNiG do obniżenia ceny kontraktowej oraz oczekujemy jej obniżenia do poziomu rynkowego w dalszym etapie postępowania”.

Nie wiadomo tylko na czym oparty jest ten optymizm prezesa Woźniaka. Może wie więcej niż powinien wiedzieć?

Tym bardziej, że jak już wspomniałem TAS uznał, że pierwotne żądanie PGNiG w zakresie nowej formuły cenowej jest zbyt daleko idące. Dlatego też sprawa nowej ceny kontraktowej będzie rozstrzygnięta dopiero w dalszym etapie postępowania.

PGNiG, jak i politycy opozycji- obecnie zaś sprawujący władzę w Polsce, od wielu już lat uskarżali się na to, że Gazprom traktuje swojego polskiego kontrahenta gorzej od innych, bo uzgodniona cena za gaz dla naszego kraju jest za wysoka.

Remedium na uniezależnienie się od Rosji ma być gazoport w Świnoujściu, nowa rura gazowa z Morza Północnego oraz zakup gazu łupkowego od amerykańskich firm Venture Global LNG i Port Arthur LNG, z którymi PGNiG pod koniec września br. podpisało już umowę na odbiór gazu LNG.

W efekcie tych działań podejmowanych przez kolejne rządy i zarząd PGNiG, który nota bene nie jest zainteresowany tym aby sprzedawany przez tą firmę gaz był tańszy, średnioroczna cena gazu w Polsce, pełna (z przesyłem) w taryfie grzewczej dla gospodarstw domowych W-3 (zużycie: 1201-8000 m3), wynosi 2,18 zł/m3. 15 lat temu (2003 roku) była ona ponad dwa razy niższa i wynosiła około 1 zł/m3.

To są prawdziwe „sukcesy”, tego i poprzednich rządów, za które oczywiście nie kto inny płaci, jak polski podatnik.

A czy PGNiG wygra przed ATS- i ewentualnie w jakim zakresie, czy też przegra, to się dopiero w przyszłości okaże. Choćby to miało być- jak twierdzi już od miesiąca- prezes Woźniak. Tym bardziej, że wyrok ten- nawet korzystny dla PGNiG, w żaden sposób nie przełoży się na cenę płaconego przez polskich odbiorców gazu. Nie dość tego, za gaz będziemy my płacili coraz więcej, a PGNiG będzie zarabiał, wraz z budżetem państwa, na tym geszefcie, również coraz więcej. To jest takie wymyślone przez rządzącą w Polsce kastę, perpetuum mobile, które pozwoli na to aby „rząd wyżywił się sam”.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym i minionej nocy, do godziny 00:00, ukraińscy żołnierze 17 razy ostrzeliwali terytorium DRL, w wyniku czego zostały 19 razy naruszone warunki rozejmu. Pierwszy ostrzał rozpoczął się o godzinie 07:10, a ostatni zakończył tuż przed północą, o godzinie 23:55. Większa część ostrzałów dokonana była w rejonie Doniecka i Gorłówki.

I tak, w rejonie donieckim ukraińscy żołnierze, w godzinach od 07:10 do 23:55, dokonali 11 ostrzałów, prowadząc je przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (4 miny), granatników; AGS-17 (58 granatów) i SPG-9 (7 granatów) oraz działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (60 wystrzałów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. Ostrzeliwane były tam okolice: Spartakusa, Żabiczewa, donieckiego lotniska, „Volvo-Center” i teren kopalni Trudowska oraz Starmichajłowki, Aleksandrowki, Krutej Bałki i Jasinowatej.

Natomiast w rejonie Gorłówki, ukraińscy żołnierze przeprowadzili 5 ostrzałów, z których pierwszy rozpoczął się o godzinie 11:30, a ostatni zakończył o 22:10. Ostrzał prowadzono przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (2 miny), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (12 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (29 granatów) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej w tym ciężkiej. Ostrzeliwane były okolice Zajcewa, teren kopalni im. Izotowa, osiedla Gołmowski oraz leżąca na granicy rejonów gorłówskiego i donieckiego- wieś Wierchnietoreczkoje Niżnieje.

Poza tym, na południowym odcinku frontu przeprowadzono tylko jeden ostrzał, w godzinach od 21:00 do 21:30, z kierunku Niewielskoje w stronę Łozowoje. Ostrzał ten prowadzono przy użyciu granatnika SPG-9 (2 granaty) i ciężkiej broni maszynowej.

W efekcie w/w ostrzałów zostały uszkodzone dwa domy: jeden w Jasinowatej przy ulicy Gogola nr. 20 i drugi w Zajcewie przy ulicy Rybałki nr. 212. Na ostrzeliwane przez ukraińskich bojców terytorium DRL spadło 212 pocisków, wobec 106 z dnia poprzedniego. A więc wzrost natężenia ostrzału minionej doby wynosił ponad 100%.

Poza tym, minionej doby, na ługańskim odcinku frontu było spokojnie, tylko doszło tam do nieszczęśliwego wypadku polegającego na tym, że w rejonie wsi Wolnyj (Zołotoje-4) dwoje cywilów (kobieta i mężczyzna) po wejściu na minę zginęli od licznych i ciężkich ran.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення станом на 07:00 19 жовтня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 18 жовтня, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Російські окупанти 16 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому ворог двічі застосовував озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.

Противник вів прицільний вогонь з мінометів калібру 120 та 82 мм, протитанкового ракетного комплексу, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Російсько-окупаційні війська здійснювали обстріли позицій Об’єднаних сил в районі населених пунктів Кримське, Луганське, Невельське, Новомихайлівка, Степне, Чермалик, Павлопіль, Гнутове, Водяне та Лебединське.

На опорний пункт наших військ поблизу Новомихайлівки противник здійснював вогневий вплив з мінометів калібру 120 мм. Позиції Об’єднаних сил в районі Чермалика окупанти обстрілювали з мінометів 82-го калібру. У Лебединському по наших захисниках вівся вогонь протитанковими керованими ракетами.
Втрат серед особового складу Об’єднаних сил не допущено.

За даними розвідки, протягом доби двох окупантів знищено та чотирьох поранено.

Від початку доби ворог тричі обстріляв позиції Об’єднаних сил в районі населених пунктів Авдіївка, Гнутове та Водяне з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Важке озброєння не застосовувалося. Внаслідок обстрілу один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa ze wsi Oktiabr, na południowym odcinku frontu DRL:

***

I jeszcze kila aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

24 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.10.2018r.- 1229 dzień od nowego rozejmu.

 1. Skandalu z wczorajszym ujawnieniem filmiku w ukromediach filmiku z Charkowa na którym widać jak „łapacze” z tzw. wojenkomatu (czyli wojskowej komendy uzupełnień) „polują” na mężczyzn w wieku poborowym na ulicach ciag dalszy. Sprawa zajmie sie ukraińska prokuratura która ma ustalić czy pracownicy ‚wojenkomatu” postepowali zgodnie z prawem dokonaujac ulicznej „łapanki”;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4023767-v-kharkove-rassleduuit-zaderzhanye-pryzyvnyka-na-ulytse

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Perypetii z włączeniem (w końcu) ciepłej wody mieszkańcom Kijowa ciąg dalszy. W dalszym ciagu płynie ona zamiast w kranach Kijowian ulicami miasta;
  https://strana.ua/news/167169-v-kieve-na-teremkakh-proizoshel-masshtabnyj-poryv-truby.html
  A spowodowane jest to tym ze do tej pory usunięto 200 awarii sieci wodociągowej spowodowanych własnie przez puszczenie w niej cieplej wody;
  https://strana.ua/news/167167-s-nachala-nedeli-na-kievskikh-teplosetjakh-obnaruzheno-300-povrezhdenij.html
  I jeszcze w temacie, czyli niemiła niespodzianka dla mieszkańców ukraińskiej stolicy. Okazało się bowiem że otrzymali oni do zapłacenia rachunki za ciepła wodę…w okresie kiedy mieli ją wyłaczoną, czyli od kwietnia tego roku;
  https://strana.ua/news/167146-kievljanam-v-platezhkakh-prishli-scheta-za-horjachuju-vodu-kohda-ee-ne-bylo.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. I jeszcze w temacie rozpadajacej się infrastruktury na Ukrainie, wieści z „wyzwolonej” przez Kijów części Donbasu, gdzie również „padła” sieć wodociągowa w wyniku czego dostaw wody (w ogóle) pozbawiony został Toreck (obwód doniecki pod kontrola Kijowa);
  https://strana.ua/news/167050-v-toretske-vse-eshche-ne-vosstanovleno-vodosnabzhenie-hschs-opublikovalo-adresa-kolodtsev.html
  Dodatkowo „padła” takze sieć energetyczna w ‚wyzwolonej” Popasnej (obwód ługański pod kontrola Kijowa)’
  https://korrespondent.net/ukraine/4023816-popasnaia-ostalas-bez-sveta

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Pojawiła się informacja ze władze w Kijowie „dogadały się” z MFW i otrzymują kolejna „transze pomocy finansowej”, czyli kredytu na rok 2019;
  https://korrespondent.net/business/economics/4023959-kyev-y-mvf-dohovorylys-o-novoi-prohramme
  Oznacza to jednak (kolejną już) drastyczną podwyżke cen gazu dla Ukraińców, którą własnie ogłosiły od 1 listopada władze w Kijowie, choć jak stwierdził premier Ukrainy Hrojsman Ukraińcy i tak powinni być zadowoleni że opłaty za gaz podrożały „tylko” o 23,5 %, a mogły „skoczyć” nawet o 60 %…
  https://strana.ua/news/167133-haz-podorozhal-na-23-5-s-1-nojabrja-skolko-ukraintsy-budut-platit.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińska codzienność, czyli we Lwowie mężczyzna w stanie upojenia alkoholowego wysadził jedną z miejskich fontann za pomoca granatu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4023694-na-lvovschyne-muzhchyna-podorval-fontan-hranatoi
  Z kolei podwórko domu jednego z deputowanych samorządu wiejskiego w obwodzie sumskim obrzucono butelkami z płynem zapalającymi;
  https://korrespondent.net/ukraine/4023758-v-sumskoi-oblasty-vo-dvor-deputata-selsoveta-brosyly-kokteily-molotova

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Afera w kijowskim szpitalu wojskowym, gdzie jeden z leczących sie tam ukraińskich wojskowych (służący w wojskach panc.) okradł swojego sąsiada ze sali szpitalnej (oczywiście także żołnierza), a nastepnie uciekł z palcówki, czyli faktycznie zdezerterował. Dodatkowego smaczku sprawie dodaje fakt ze okradziony wojskowy leczy się w tym szpitalu na gruźlice, dlatego pojawiło sie pytanie w jaki sposób został przyjety w szeregi ukraińskiej armii skoro ta choroba „automatycznie” powoduje dyskwalifikację ze służby wojskowej;
  https://strana.ua/news/167060-soldata-srochnika-obokral-sosed-po-palate-v-voennom-hospitale.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Skandal (kolejny) w ‚sferach politycznych” Ukrainy. Okazało się bowiem że przewodniczący sekretariatu ukraińskiej partii „UKROP” (założonej przez ukraińskiego oligarchę Kołomojskiego) pełnił funkcje „asystenta” Olega Cariowa byłego parlamentarzysty z ‚Partii Regionów” (byłego prezydenta Janukowycza) który nastepnie brał udział w powstaniu na Donbasie, a obecnie przebywa w Rosji. Informacje o tym potwierdził sam Cariow, dodatkowo przypomniano o tym że pogłoski o ‚dwuznacznej” przeszłosci Sekretarza „UKROPu” krążyły na Ukrainie już od 2 lat;
  https://strana.ua/news/167089-oleh-tsarev-podtverdil-chto-hlava-politsoveta-partii-ukrop-denis-borisenko-byl-eho-pomoshchnikom.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem rząd Ukrainy postanowił w końcu zrobić „porządek” z przyznawaniem sobie astronomicznych wynagrodzen i premii przez zarząd państwowego koncernu „Naftohaz”. W tym celu zadecydowano o tym by 90 % zysków jakie przynosi „Naftohaz” od razu trafiało bezpośrednio do ukraińskiego skarbu państwa;
  https://korrespondent.net/business/companies/4023919-kabmyn-reshyl-zabrat-u-naftohaza-90-prybyly

  Polubione przez 3 ludzi

 9. I kolejny „sukces” pomajdanowej Ukrainy, czyli państwo to zajęło 123 miejsce, na 140 ocenianych państw, w rankingu zamożności ludności przygotowanym przez szwajcarskie przedsiębiorstwo finansowe „Credit Suisse”. Jak poinformowano w ukromediach „sąsiadami” Ukrainy okazały się być takie państwa jak Nepal, Kamerun, Kenia, Bangladesz, Lesoto oraz Białoruś;
  https://korrespondent.net/ukraine/4023698-ukrayntsy-okazalys-odnoi-yz-bedneishykh-natsyi-myra

  Polubione przez 3 ludzi

 10. W temacie nowych podwyzek cen gazu dla ludności.
  Na podstawie ponizszego artykułu można wywnioskować, ze ceny gazu dla mieszkanców Ukrainy mogą wzrosnąć o ponad 25%.
  https://economics.unian.info/10305537-ukraine-imf-reach-staff-level-agreement-on-new-stand-by-arrangement.html
  Zgodnie z ustaleniami z MFW podwyżki miały być zbieżne ze wzrostem cen gazu na światowych rynkach (o około 30%). Jeśli jednak ceny gazu nadal będą rosły to zgodnie z ustaleniami z misją roboczą MFW konieczne będą dalsze podwyżki.
  A ceny cały czas rosną (również LPG)
  https://economics.unian.info/10303542-lpg-prices-in-ukraine-reach-another-maximum.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Okazało sie ze USA zdjęło sankcje, nałozone jeszcze w 2014 roku, z byłego rosyjskiego wicepremiera Dmitrija Rogozina, który obecnie pełnik funkcje prezesa rosyjskiej agencji kosmicznej ‚Roskosmos”. Sankcje miały zostać cofniete, na razie czasowo, na wniosek szefa amerykańskiej NASA (który niedawno pojawił sie z wizyta w Rosji) w celu ustanowienia lepszych stosunków pomiędzy USA, a Rosją w „sferze kosmicznej” a także by Rogozin mógł sie pojawić z oficjalna wizytą w USA (w NASA);
  https://korrespondent.net/world/4023824-ssha-otmenyly-sanktsyy-protyv-hlavy-roskosmosa-smy

  Polubione przez 2 ludzi

 12. OT z Dalekiego Wschodu, czyli byc może coraz bliżej do kolejnego historycznego „szczytu”. Japońska agencja prasowa „Kyodo” poinformowała ze na początku października w Mongolii doszło do „tajnych rozmów japońsko – koreańskich”. Mieli je przeprowadzić szefowie wywiadów japońskiego oraz północnokoreańskiego, a ich tematem miała być sprawa przetrzymywanych w Korei Płn obywateli Japonii oraz sprawa możliwego spotkania liderów obu państw;
  https://korrespondent.net/world/4023626-yaponyia-y-kndr-provely-sekretnuui-vstrechu-v-monholyy

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.