Wojna domowa na Ukrainie 21.10.2018r.- 1231 dzień od nowego rozejmu.


„Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy wstępnie uzgodniły nowy program finansowania stand-by, który zastąpi program rozszerzonego finansowania zatwierdzony w 2015 i wygasający w 2019 roku”– poinformował wczoraj (20 października) MFW.

Ten nowy program, o którym poinformował MFW ma mieć wartość 3,9 mld dolarów i trwać przez kolejne 14 miesięcy stając się w ten sposób ratunkiem dla władz bankrutującej Ukrainy.

Informacja o nowym programie została opublikowana po informacji, że rząd Ukrainy zgodził się na podwyżkę od 1 listopada o 23,5% ceny gazu dostarczanego dla odbiorców indywidualnych.

Wcześniejsze doniesienia mówiły, że MFW chciał podniesienia cen gazu o 30-60%, podczas gdy rząd w Kijowie uważał, iż jest to nieuzasadnione, dlatego bo już za kilka miesięcy na Ukrainie odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne, a więc nikt z rządu nie chce podejmować radykalnych decyzji, które są społecznie nie akceptowane. Stąd to zatroskanie premiera, aby maksymalnie ograniczyć wymuszonej przez MFW podwyżki za gaz.

„Ceny gazu od 1 listopada wzrosną jedynie o 23,5 procent, a nie o 60 procent. To jest to, do czego udało nam się dojść podczas tych rozmów”– powiedział premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman po piątkowym posiedzeniu rady ministrów.

Jednocześnie dał on do zrozumienia, że podwyżka została uzgodniona z MFW, co oczywiście nie musi być prawdą:

„Rozpoczynaliśmy negocjacje od tego, że ceny wzrosną o 60 procent, ale w wyniku rozmów i kompromisu porozumieliśmy się, że od 1 listopada wzrosną one o 23,5 procent”– ujawnił Hrojskan.

„Sądzę, że nie ma wśród nas zwolenników takiej decyzji, ale jest to wymuszony krok”– oświadczył na koniec ukraiński premier.

A ja ze swej strony dodam, że aby ten program kolejnej pomocy finansowej dla Ukrainy wszedł w życie musi jeszcze zostać zaakceptowany przez kierownictwo MFW i zatwierdzony przez jego radę dyrektorów. Spotkanie tej grupy z kierownictwa MFW nastąpi dopiero po zatwierdzeniu przez parlament w Kijowie budżetu na przyszły rok m.in. z wliczeniem podwyżek cen gazu dla odbiorców indywidualnych. Co oczywiście stanowi kolejną formę nacisku na rząd w Kijowie i deputowanych Wierchownej Rady.

Przypomnę, że wcześniej, bo w marcu 2015 roku zatwierdzono trzyletni program MFW rozszerzonego finansowania dla Ukrainy w wysokości 17,5 mld USD. Jednak przed wypłatą kolejnych transz pomocy MFW na bieżąco monitorował postępy ukraińskiego rządu w realizacji reform i uzależniał od nich wypłatę pieniędzy.

Pierwszą transzę w wysokości 5 mld USD Ukraina dostała już w 2015 roku. Program współpracy przewidywał cokwartalne przeglądy finansowania, wydzielenie w 2015 roku trzech kolejnych transz w wysokości 1,66 mld USD i zmniejszenie transz kwartalnych w latach 2016-18 do 0,62 mld USD.

W sierpniu 2015 roku Ukraina otrzymała drugą transzę w wys. 1,7 mld USD, po czym nastąpiła przerwa w wypłatach, związana z niewypełnieniem przez Kijów szeregu warunków, kryzysem politycznym i zmianą rządu.

W kwietniu 2016 roku, po objęciu urzędu premiera przez Hrojsmana, negocjacje z MFW zostały wznowione i kolejną, trzecią transzę, wypłacono Ukrainie po kilku miesiącach, we wrześniu, a czwartą w kwietniu 2017 roku.

Od lipca 2017 roku rozmowy władz ukraińskich z MFW skomplikowały się w związku ze sporem o ceny gazu dla ludności. Informacje ze strony ukraińskiego rządu mówiły, że Ukraina zaproponowała MFW co najmniej osiem wariantów zmiany formuły kształtowania cen gazu, by uniknąć niezadowolenia społecznego. Fundusz ze swej strony zajmował w tej sprawie twarde stanowisko.

Szefowa MFW Christine Lagarde w czerwcu mówiła, że realizacja postulatów w sprawie cen gazu jest żywotnie ważna dla zakończenia przeglądu programu finansowania. Jeszcze jednym, ważnym warunkiem, który wtedy wymieniała, było przestrzeganie granic deficytu budżetowego.

I jak na razie, w obu przypadkach oczekiwania MFW wobec ukraińskiego rządu nie zostały w pełni wypełnione, bo nawet podwyżka cen gazu o 23,5 % może budzić wątpliwości dyrekcji MFW przed podjęciem decyzji o przyznaniu kolejnych funduszy Ukrainie.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie

W dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm (3 miny) i 82 mm (48 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (77 wystrzałów), a także różnego typu granatników (łącznie 131 granatów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej, 23 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzały prowadzone były od godziny 06:50 i prowadzono je z przerwami do godziny 23:00. Głównym miejscem aktywności zbrojnej ukraińskich bojców był rejon Doniecka, gdzie ostrzeliwali oni okolice: osiedla Trudowskie, okolice lotniska, Jasnowatej, Spartakusa, Aleksandrowki i Wasilewki, gdzie w wyniku ostrzału przeprowadzonego o godzinie 19:15 została tam uszkodzona linia energetyczna. W drugim pod względem aktywności ukraińskich żołnierzy był południowy odcinek frontu, gdzie zostały ostrzelane okolice: Dokuczajewska, Leninskoje i Sachanki. Natomiast na obrzeżach Gorłówki ostrzeliwano teren kopalni im. Izotowa. Ostrzały koncentrowały się w godzinach przedpołudniowych i późno-wieczornych oraz nocnych w wyniku czego na terytorium DRL spadło 248, różnego typu i kalibru, pocisków.

Natomiast, co do sytuacji z wczorajszego dnia, na ługańskim odcinku frontu, to z racji trwającego weekendu, służby informacyjne Milicji Ludowej ŁRL, tradycyjnie już nie pracują.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення станом на 07:00 21 жовтня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 20 жовтня, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Російські окупанти 17 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ з великокаліберних кулеметів,стрілецької зброї та гранатометів різних систем. В одному з випадків, в районі Гнутового, противник застосував протитанкову керовану ракету.

Російсько-окупаційні війська здійснювали обстріли позицій Об’єднаних сил в районі населених пунктів Шуми, Верхньоторецьке, Авдіївка, Піски, Опитне, Мар’їнка, Тарамчук, Новомихайлівка, Красногорівка, Гнутове, Лебединське та Широкине.

Також, увечері, з непідконтрольної території поблизу КПВВ „Майорськ”, було здійснено постріли зі стрілецької зброї. В результаті цього пошкоджено повітряний балон надувного модуля. В наметі у цей час знаходились цивільні громадяни. На щастя, постраждалих немає.

Та, на жаль, в ході незаконних ворожих дій по всій лінії зіткнення сторін, отримав поранення один військовослужбовець Об’єднаних сил.
Найактивніше ворог застосовував зброю на Донецькому та Маріупольському напрямках. Тут наші військові, заради збереження свого здоров’я та життя, змушені були адекватно відповідати на вогонь противника.

За даними розвідки, протягом доби одного з окупантів знищено та ще чотирьох – поранено.

За поточну добу, станом на 7-у ранку, противник здійснив обстріл наших позицій у районі Попасної. Втрат серед українських воїнів не допущено.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z rejonu Komiternowa na południowym odcinku frontu donieckiego (DRL):

Oraz z rejonu osiedla Trudowskie na zachodnich obrzeżach Doniecka:

***

Na koniec trochę zdjęć:

Donieck: koncert z okazji Dnia Flagi.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

29 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.10.2018r.- 1231 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek w temacie kolejnej „utylizacji” ukraińskiego „arsenału” w Iczni w obwodzie charkowskim. Pojawiły sie informacje że tylko w ostatnim 1,5 roku w związku z ostatnimi eksplozjami na „arsenałach” ukraińskie siły zbrojne utraciły 40 % posiadanej przez siebie amunicji, poczawszy od pistoletowej do rakietowej (!) Warto przy tym zauważyć ze dzięki temu spadnie zapewne „aktywność” ukraińskich ‚wyzwolicieli” na Donbasie…
  https://lenta.ru/news/2018/10/21/s_ogonkom/
  Wiecej informacji w tym artykule, gdzie m.in można wyczytać że władze Ukrainy straciły w wyniku eksplozji w swoich ‚arsenałach” pięciokrotnie więcej niz wydały na zakupy amunicji w przeciągu 5 lat trwania tzw. wojny z Rosją. Są także informacje o kompletnym chaosie i bałaganie jaki panował w „arsenale” w Iczni i to pomimo zapowiedzi ukraińskich władz wojskowych po wczesniejszych eksplozjach że przeprowadzą „gruntowne zmiany” by nie dopuścić do kolejnych „powtórek z rozrywki”. jest również spis rodzajów i ilości amunicji która miała się znajdować w czasie wybuchu w Iczni oraz że z całego „arsenału” ocalały tylko cztery betonowe schrony;
  https://zn.ua/internal/katastrofa-v-ichne-duraki-ne-uchatsya-dazhe-na-pyati-oshibkah-297690_.html
  I jeszcze jedna ciekawa informacja powiazana z tematem, czyli Jurij Butusow głowny redaktor portalu „Censor.net” (czyli raczej popierajacego obecne włazde w Kijowie) poinformował ze ukraińskie dowództwo zleciło swojemu ‚specnazowi” w ramach ćwiczeń sprawdzić zabezpieczenia „arsenałów” poprzez „przenikniecie” do nich. Jak sie okazało ‚specnazowcy” bez żadnych problemów „przeniknęli” do wszystkich tego typu obiektów;
  https://zn.ua/UKRAINE/specnaz-vsu-v-hode-ucheniy-pronik-nezamechennym-na-vse-bazy-boepripasov-butusov-297696_.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Wieści z terytorium Donbasu ‚wyzwolonego’ przez Kijów, w jednej z państwowych spółek weglowych działających na terytorium obwodu ługańskiego pod kontrola Kijowa już od 2 dni trwają protesty górników. Poinformował o tym szef ukraińskiego Niezależnego Związku Zawodowego Górników Wołyniec, który dodał takze że górnicy domagają się wypłaty zaległych pensji (suma niewypłaconych im pieniędzy ma wynosić 170 mln hrywien);
  https://zn.ua/ECONOMICS/v-luganskoy-oblasti-vtorye-sutki-bastuyut-shahtery-297778_.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraina ‚Ce Kolumbia”, czyli ‚NARCOS” wersja ukraińska. Ukraiński portal ‚Strana.ua’ opublikował artykuł o tym jak to w obwodzie odeskim zorganizowane grupy przestępcze wymuszaja na miejscowych rolników, stosując przy tym broń palna i granaty, by ci obsiewali swoje pola konopiami indyjskimi z ktorych wytwarzana jest marihuana oraz haszysz;
  https://strana.ua/articles/166927-kak-narkotrafik-i-orhanizovannaja-prestupnost-protsvetajut-v-odesskoj-oblasti.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska codzienność, 19 października w centrum Lwowa niezidentyfikowani sprawcy porwali z ulicy obywatela Turcji, a teraz jak poinformował policję jego znajomy domagają się 100 tys. dolarów za jego uwolnienie;
  https://strana.ua/news/167326-pokhishchenie-turka-vo-lvove-u-semi-biznesmena-trebujut-ohromnyj-vykup.html
  Z kolei w jednym z przedsiębiorstw rolniczych w obwodzie kijowskim jego dyrektor zastrzelił swojego ochroniarza i ukrył się. podobno przyczyną zdarzenia była „nieprzyjaźń” jaka dzieliła obu męzczyzn;
  https://strana.ua/news/167322-novosti-kieva-direktor-firmy-ubil-svoeho-okhrannika-iz-ruzhja.html
  I na koniec, wczoraj wieczorem w Dnieprze powiesił się 30 – letni mężczyzna który w tym samym dniu się ożenił…
  https://gorod.dp.ua/news/151673

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Dalsze „wzmacnianie” przez stronę ukraińską swoich sił operujacych na Morzu Azowskim. Tym razem do służby przywrócono kuter patrolowy produkcji radzieckiej pochodzący jeszcze z końcówki lat 60 – tych XX wieku;
  https://strana.ua/news/167311-na-okhranu-azovskoho-morja-vernulsja-kater-donbass.html
  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B0_205%D0%9F

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie pożarów składów amunicji na Ukrainie.
  Po serii wybuchów ukraińskiej armii pozostały trzy składy strategiczne. Jeden z nich to 47. Arsenał dowództwa wojsk lądowych w miejscowości Cwietocha w obwodzie chmielnickim. Pozostałe dwa to bazy artyleryjskie: 222. w Rossoszkach w obwodzie czerkaskim i 1322. w Uszomirze w obwodzie żytomierskim.
  Łącznie armia ukraińska miała stracić 210 ton amunicji głownie artyleryjskiej.
  Przeczytaj więcej na: https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=26436

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Patriarcha konstantynopolski Bartłomiej przyjedzie do Kijowa, aby osobiście wręczyć tomos [dekret] o autokefalii głowie zjednoczonego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.
  Zapowiedziała to w telewizji ukraińskiego przedstawicielka prezydenta kraju w Radzie Najwyższej Ukrainy Iryna Łucenko.
  https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,36077,ukraina-patriarcha-bartlomiej-osobiscie-wreczy-w-kijowie-dokument-o-autokefalii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. PAH zamieszcza filmik z przejazdu samochodu organizacji po ukraińskiej drodze.
  Opis filmu sugeruje, że organizacja obwinia o zły stan dróg na Ukrainie konflikt na wschodzie kraju.
  cytat:
  „Konflikt zbrojny wpływa na wszystkie obszary życia, również na stan dróg. Tak wyglądają drogi na wschodzie #Ukraina.”
  .https://twitter.com/PAH_org/status/1053695412857647104
  Ktoś przytomny w komentarzach napisał na szczęście prawde, że zły stan dróg to wynik zaniedbań a stan infrastruktury drogowej był już tragiczny przed wybuchem wojny domowej.

  Polubione przez 4 ludzi

  • Cytat „Ktoś przytomny w komentarzach napisał na szczęście prawde, że zły stan dróg to wynik zaniedbań a stan infrastruktury drogowej był już tragiczny przed wybuchem wojny domowej”, ale za to jak to „ładnie” brzmi, że to „rosyjskie czołgi zniszczyły ukraińskie drogi”, a i jest kolejny powód by wyciągnąć brudna łape po kolejną „pomoc”…

   Polubione przez 4 ludzi

 9. Z naszego podwórka.

  W dniu 21 sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła wstępny projekt ustawy budżetowej na 2019 rok. Zakłada on, że w przyszłym roku na wydatki związane z obronnością kraju wydatkowana zostanie łącznie kwota 44,7 mld PLN (2,0% PKB planowanego w 2019 roku), czyli o 3,53 mld PLN (8,6%) wyższa, niż zapisano w tegorocznej ustawie budżetowej.
  http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art,2,4,10973,armie-swiata,wojsko-polskie,wstepny-projekt-budzetu-mon-na-2019-rok

  Polubione przez 4 ludzi

 10. We Lwowie odbyła się pikieta „ukropatriotów”, którzy protestowali przeciwko odbywającemu sie w mieście forum w języku rosyjskim. Zostali oni wyśmiani jednak przez ukraińskich internautów którzy wytknęli im że na trzymanych przez nich transparentach w języku ukraińskim znajdują się rażące błędy…
  https://strana.ua/news/167370-na-plakatakh-aktsii-protiv-russkojazychnykh-spikerov-vo-lvove-nashli-oshibki-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Cena wdrożenia w życie strategii transportowej Ukrainy do roku 2030 wynosi około 60 miliardów dolarów.
  W ramach strategii zaplanowano budowę 10 autostrad, dróg koncesyjnych, ponad 100 stacji kontroli obciążenia osi, zmniejszenie wypadków na drogach o 90%, wymianę marszrutek na nowoczesne autobusy, budowę na Ukrainie fabryki Tesla Motors i utworzenie 5 hubów lotniczych, wymianę całego taboru wagonów kolejowych i lokomotyw, wprowadzenie ukraińskich portów do setki najlepszych portów na świecie, wzrost usług pocztowych o 70%.
  https://www.ukrinform.ru/rubric-economy/2561553-dla-realizacii-transportnoj-strategii-neobhodimo-60-milliardov-omelan.html
  Komentarz: Plan ambitny i… mało realny. Głównym problemem jest brak środków. Nawet gdyby przyjąć, że w ramach partnerstwa publicznoprawnego rzeczywiście inne podmioty przekazałyby połowę zaplanowanej puli (co jest optymizmem ponad miarę) to i i tak do końca z 2030 nie uda się rządowi w Kijowie zebrać 30 miliardów dolarów na infrastrukturę drogową. Matematyka jest nieubłagana, bez wzrostu na poziomi 7-10 % PKB rocznie nie ma możliwości by dochody budżetu wystarczyły na obiecane inwestycje.
  W szczególności, że obecnie na Fundusz drogowy przekazano tylko od 30-50 mld hrywien ( rozstrzał tak duży, bo nie wiadomo ile w ramach wewnętrzno- budżetowych przesunięć postanowiono nie przekazać firmie Pana Nowaka). Z tego 1/3 idzie funduszu drogowego zostanie przeznaczona na drogi lokalne i koszta administracyjne. Jedyną szansą byłoby zwiększenie podatków od akcyzy/mandatów itd co nie spodobałoby się wyborcom 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Wystawa sprzętu wojskowego w Kijowie.
  Arms and Security w Kijowie to coroczna ukraińska wystawa przemysłu obronnego. Jest to nie tylko pokaz możliwości przemysłu zbrojeniowego, ale również prezentacja oferty eksportowej Ukrainy. Równocześnie producenci zagraniczni mogą przedstawić swoją ofertę na rynek lokalny. W 2018 roku były to przede wszystkim firmy z Czech i Turcji.
  https://www.defence24.pl/arms-and-security-2018-w-kijowie-galeria

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.