Wojna domowa na Ukrainie 22.10.2018r.- 1232 dzień od nowego rozejmu.


Kolejny raz Stany Zjednoczone usiłują uszczęśliwić ukraińskie siły morskie nikomu nie potrzebnym podarkiem, który de facto jest na chwilę obecną- wymagającym bardzo kosztownego remontu- użytkowym złomem.

Stany Zjednoczone zaproponowały przekazanie Ukrainie fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry. Okręty te, wg. strony amerykańskiej poważnie miałaby wzmocnić siły ukraińskiej marynarki w działaniach wojskowych na Morzu Czarnym i Azowskim.

I tak, władze USA przekazały ministerstwu obrony Ukrainy pismo w sprawie udzielenia pomocy wojskowo-technicznej ukraińskiej armii i marynarce wojennej. Zgodnie z tą propozycją pomocy rozpatrywane jest przekazanie fregat typu Oliver Hazard Perry z zasobów marynarki wojennej USA w ramach programu Excess Defense Articles.

Okręty typu Oliver Hazard Perry pełnią rolę jednostek zwalczania okrętów podwodnych, z pewnymi ograniczonymi możliwościami w zakresie obrony przeciwlotniczej oraz walki przeciwokrętowej.

Jeśli jeszcze zadania do jakich zaprojektowano te okręty od biedy mogą być realizowane na Morzu Bałtyckim przez polską Marynarkę Wojenną, która ma na swoim wyposażeniu dwa tego typu fregaty: ORP „Gen. K. Pułaski” (od 2000 r.), ORP „Gen. T. Kościuszko” (od 2002 r.), to na Morzu Czerwonym, a już tym bardziej na Morzu Azowskim, mają one maksymalnie ograniczone możliwości działania. No chyba, że jako element wpisany w amerykańską koncepcję kontroli Morza Czarnego, co oczywiście jawnie zmienia układ sił w tym regionie, nie pozostawiając Rosji innego wyjścia jak tylko zareagowanie na ten stan rzeczy.

A więc, w rzeczywistości jedyne co spowoduje ewentualna obecność tego nowego amerykańskiego daru dla Ukrainy, to wzrost napięcia w basenie Morza Czarnego.

Dodam, że w 2003 roku z amerykańskich okrętów typu Oliver Hazard Perry wymontowano wyrzutnie rakiet, znacznie obniżając ich wartość bojową. Jako że okręty tej klasy w US Navy nie przenoszą już jakichkolwiek rakiet, ich klasyfikacja jako fregaty rakietowe w chwili obecnej nie jest precyzyjna.

29 września 2015 zakończyła się służba ostatniej fregaty, USS „Simpson” w marynarce US Navy.

No i teraz rząd amerykański zaczął kombinować, w jaki sposób pozbyć się z korzyścią dla siebie, zalegające w portach fregaty pseudo-rakietowe typu Oliver Hazard Perry.

Oczywiście jako pierwsza na liście odbiorców tego złomu znalazła się Ukraina. Widocznie uznana została za śmieciowisko cywilizowanego świata. Zaś jedyną zaletą tych amerykańskich fregat, jest to, że są duże, a więc podczas wszelkich parad morskich będzie na co popatrzeć.

Dodam, że we wrześniu br. Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie dwa kutry patrolowe typu Island.

„Ta pomoc jest szczególnie ważna dziś, gdy Rosja narusza wolność na morzach i swobodę przemieszczania się po Morzu Azowskim, tchórzliwie polując i zastraszając statki handlowe. Nasze zadanie to przekonać Kreml o naszym zdecydowaniu na rzecz obrony wybrzeży Ukrainy”– oświadczył wówczas prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Ciekawe tylko, dlaczego wzt. Ukraina aż dwa lata zwlekała z przejęciem tych kutrów patrolowych?

Jak można to na zakończenie podsumować?

Sądzę, że adekwatne są tu słowa:

„Witamy Ukrainę w gronie beneficjentów amerykańskiej pomocy wojskowej w postaci pływającego złomu”.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fregaty_rakietowe_typu_Oliver_Hazard_Perry,

https://pl.wikipedia.org/wiki/ORP_Genera%C5%82_Kazimierz_Pu%C5%82aski,

http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35612,18441171,w-gdyni-rozpoczal-sie-remont-fregaty-orp-gen-k-pulaski.html?disableRedirects=true,

https://www.money.pl/galerie/artykul/marynarka-wojenna-przestarzale-okrety-brak,110,0,2410094.html,

https://pl.wikipedia.org/wiki/ORP_Genera%C5%82_Tadeusz_Ko%C5%9Bciuszko,

http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/20723?t=-ORP-Kosciuszko-po-remoncie,

https://www.tawernaskipperow.pl/czytelnia/wiesci-z-oceanow/modernizacja-polskich-fregat/528.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby, na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze 26 razy ostrzeliwali terytorium DRL, w efekcie doszło tam do 30 naruszeń warunków zawieszenia broni. Ostrzał tam prowadzono od godziny 11:20 do 23:20, z tym, że główne natężenie ostrzału miało miejsce od późnych godzin popołudniowych i nocnych.

W godzinach, od 11:20 do 23:30, ukraińscy bojcy 10 razy dokonali ostrzału w rejonie Gorłówki, gdzie ogień kierowany był w stronę: Dolomitnoje, Zajcewa, kopalni im. Izotowa, Szirokoj Bałki, osiedla Gołmowskiego oraz kopalni im. Gagarina, ługańskoje, Ozierjanowki i punktu kontrolnego Majorsk. Ostrzał prowadzono tam przy użyciu opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 75 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (116 granatów), SPG-9 (4 granaty) i RPG-7 (7 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

W godzinach od 12:00 do 18:35, ukraińscy bojcy 5 razy ostrzeliwali przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (13 min) i 82 mm (10 min) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, a także broni snajperskiej, południowy odcinek frontu donieckiego. Ostrzał tam prowadzono w rejonie: Komiternowa, Leninskoje, Sachanki oraz Nowołaspy, koło Dokuczajewska.

Natomiast w rejonie Doniecka dokonano 11 ostrzałów, które prowadzone były w godzinach, od 16:35 do 23:20, przy użyciu: działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (90 wystrzałów), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (20 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (59 granatów) i SPG-9 (9 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. Ostrzał prowadzony był w kierunku: Jasinowatej, Wierchnietoreczkoje Niżne, Krutej Bałki, osiedla Trudowskiego, Spartakusa, Kasztanowoje, Mineralnoje i Łozowoje oraz Starmichajłowki i Aleksandrowki.

Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadły minionej doby 423 pociski, wobec 248 z dnia poprzedniego.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze 6 razy naruszyli warunki rozejmu prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 (4 miny) i 82 mm (11 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (6 wystrzałów), a także granatników SPG-9 (4 granaty) i AGS-17 (29 granatów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej, w rejonie Donieckiego, Frunze, stacji kolejowej w Mariewki, Sokolników i Wiesiełoj Gory.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення станом на 07:00 22 жовтня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 21 жовтня, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Російські окупанти 19 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому ворог тричі застосовував озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.

Противник вів прицільний вогонь з мінометів калібру 120 та 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Російсько-окупаційні війська здійснювали обстріли позицій Об’єднаних сил в районах населених пунктів Щастя, Кримське, Попасна, Шуми, Піски, Мар’їнка, Тарамчук, Красногорівка, , Павлопіль, Водяне, Гнутове, Лебединське та Широкине.

На опорний пункт наших військ поблизу Водяного, що на Маріупольському напрямку, противник здійснював вогневий вплив з мінометів калібру 120 мм, гранатометів та стрілецької зброї. Позиції Об’єднаних сил в районах Кримського та Широкиного окупанти обстрілювали з мінометів 82-го калібру, а поблизу Щастя по наших захисниках вів вогонь снайпер.

За даними розвідки, протягом доби 8 окупантів знищено та ще 2 поранено.

На жаль, троє воїнів зі складу Об’єднаних сил зазнали поранень.

Від початку доби ворог з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї здійснив обстріл наших позицій у районі Новотроїцького.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

29 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.10.2018r.- 1232 dzień od nowego rozejmu.

 1. Rosjanie zwerbowali obywatela Ukrainy i zlecili mu założenie prorosyjskiej partii politycznej, która miałaby lobbować przeciwko integracji europejskiej i euroatlantyckiej Kijowa – oświadczył w poniedziałek wywiad wojskowy i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
  Zwerbowany Ukrainiec to biznesmen i działacz społeczny Tymofij Nahornyj, który został zatrzymany przez SBU na początku października w związku z podejrzeniem o zdradę stanu.
  https://forsal.pl/swiat/rosja/artykuly/1313818,rosjanie-zwerbowali-ukrainca-i-zlecili-mu-zalozenie-prorosyjskiej-partii.html
  komentarz: To tak jak w Polsce. Wystarczy, ze ktoś jest eurosceptykiem i lubi Rosjan ( anie daj Boże jeździł jeszcze do Rosji) to z pewnością jest uśpionym agentem Kremla 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Duże kolejki na granicy z Polską
  Coś zaskakującego stało się na naszej granicy z Ukrainą. Według naszych informacji, Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła zasadę, że nie ma już odpraw na zasadzie tzw. zielonych pasów. Wszyscy są odprawiani według procedury szczegółowej, a to powoduje kolejki na granicach, tym bardziej, że jak się dowiedzieliśmy, celników jest za mało. Co nader frapujące: nigdzie nie można znaleźć oficjalnej informacji o zmianie zasad odpraw. Z tego co się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, takie zasady obowiązują już od początku miesiąca.
  http://supernowosci24.pl/co-sie-dzieje-na-granicy-z-ukraina/
  Komentarz: Obstawiam, że z powodu masowej ucieczki wojskowych z armii potrzeba rekrutów więc urządzono dodatkową łapankę na granicy.

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie epidemii na Ukrainie.
  We Lwowie zanotowano kilka kolejnych ognisk choroby. W dziewięciu placówkach szkolnych/dydaktycznych wykryto nowe ogniska choroby blisko 40 dzieci zachorowało 19 jest hospitalizowanych. W artykule poniżej autor ostrzega
  cytat:
  „Jadąc do Lwowa trzeba mieć pewność, że nie zabiera się ze sobą osób niezaszczepionych. Warto unikać miejsc zatłoczonych w których przebywać mogą osoby biedne i nieszczepione – takich jak marszrutki czy bazary. Jadąc do Lwowa uważać trzeba nie tylko na odrę. Zeszłej zimy w mieście panowała epidemia grypy, ostatnio w mieście i okolicach pojawiły się też przypadki zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby. Niskie ceny w sklepach czy dobrych restauracjach nie powinny nikogo zamroczyć przed wyjazdem na Ukrainę. Ze Lwowa można przywieźć nie tylko tanią flaszkę.”

  https://www.kawiarniany.pl/2018/10/20/odra-znow-atakuje-kolo-lwowa-9-nowych-ognisk-choroby-wsrod-dzieci/

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraiński państwowy urząd statystyczny podał, że na dzień 1 września 2018 roku populacja Ukrainy wynosiła 42,2 mln, co oznacza, że od początku roku zmniejszyła się o 152,4 tys.

  Państwowa Służba Statystyczna podaje, że od początku roku liczba zgonów przekroczyła wyraźnie liczbę żywych urodzeń. Na 58 nowo narodzonych dzieci przypada 100 zgonów.
  W obliczeniach brano pod uwagę ludność separatystycznych republik. A to oznacza, że w praktyce liczba mieszkańców Ukrainy jest mniejsza niż 40 mln.
  https://kresy24.pl/coraz-mniej-ukraincow/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Rosja ostrzegła Ukrainę, że nie będzie mogła przeprowadzić wspólnych manewrów z NATO na Morzu Azowskim. Zgodnie z podpisanym między Ukrainą i Rosją traktatem, przeprowadzenie takich ćwiczeń wymaga zgody Rosji.
  Minister Spraw Zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow, powiedział, że Ukraina zamierza przeprowadzić wspólne ćwiczenia swojej floty z okrętami NATO ale traktat wymaga obustronnej zgody Ukrainy i Rosji na wejście okrętów na Morze Azowskie.
  https://nczas.com/2018/10/19/rosja-ostrzega-ukraine-nie-bedzie-manewrow-z-udzialem-nato-bez-zgody-moskwy/
  Prawnicy jednej i drugiej strony będą mieli pole do popisu.

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukraińska codziennosć, czyli do jednego ze sklepów w Kijowie wlazł „pacjent” z granatem bojowym i zaczął wygrażac że go zdetonuje,a gdy go zatrzymali wezwani na miejsce policjanci tłumaczył że to był taki „nieudany zart”;
  https://strana.ua/news/167474-v-kieve-muzhchina-obeshchal-vzorvat-mahazin-a-potom-soobshchil-politsejskim-chto-neudachno-poshutil.html
  I jeszcze jeden „njus” z Kijowa, gdzie na jednej ze stacji metra grupa nastolatków rozpyliła jakąś „niezidentyfikowaną substancję chemiczną”, w wyniku czego poszkodowanych zostało 10 osob;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4024666-v-metro-kyeva-raspylyly-neyzvestnoe-veschestvo
  Z kolei w obwodzie sumskim, wykładowca jednej z tamtejszych szkół wyższych wraz z jednym ze swoich studentów w nocy „przeistaczali się” we włamywaczy, „specjalizujac się” w kioskach handlowych. Sąd niestety nie docenił ‚walorów edukacyjnych” pomysłu sumskiego wykładowcy i ukarał go karą wiezienia w wysokosci 4 lata w zawieszeniu na 3 lata;
  https://strana.ua/news/167463-prepodavatel-kolledzha-i-eho-student-po-nocham-hrabili-kioski-prjacha-litsa-pod-balaklavami-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem w obwodzie wołyńskim ukrobezpieka (SBU) zatrzymała członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy swoim ofiarom „przedstawiali się za „funkcjonariuszy ukraińskiej Gwardii Narodowej”. Jak się okazało bandyci, „umundurowani” podobnie do prawdziwych „gwardzistów” zajmowali sie rozbojami, kradzieżami oraz wymuszeniami pieniedzy na terenie całej Ukrainy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4024671-na-volyny-zaderzhaly-vydauischuui-sebia-za-natshvardyui-bandu

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W ukromediach pojawiła się informacja ze dowództwo ukraińskiej floty wojennej „utajniło” kontrakt („na wiele milinów hrywien”) jaki podpisało w połowie wrzesnia tego roku z należącymi do Poroszenki zakładami stoczniowymi („Kuźnia na Rybałskim”) na remont ukraińskich okrętów wojennych;
  https://strana.ua/news/167493-voennye-morjaki-zasekretili-sdelku-s-prezidentskoj-kuznej-po-remontu-dvihatelej.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Kolejne podwyżki cen gazu dla zwykłych Ukraińców już „w drodze” ponieważ szef ukraińskiego państwowego koncernu ‚Naftohaz” Kobolew stwierdził ze pomimo zapowiedzianej podwyżki w dalszym ciągu „cena za gaz na Ukrainie nie jest rynkowa” (dla przypomnienia od 1 listopada cena ma wzrosnąć o 23,5%);
  https://censor.net.ua/video_news/3092675/nesmotrya_na_povyshenie_tsena_na_gaz_v_ukraine_vse_esche_ne_rynochnaya_kobolev_video

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Wieści z „wyzwolonego” przez Kijów terytorium Donbasu. Wbrew obietnicom strony ukraińskiej mieszkańcy około 43 tys. osób) ‚wyzwolonego” Torecka (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) już 8 dzień nie maja wody w kranach. Oficjalnym powodem braku dostaw wody jest „awaria wodociągów w wyniku ostrzałów”, ale jak wygladały „ostrzały” Torecka chyba nie trzeba nikomu przypominać;
  https://korrespondent.net/ukraine/4024521-zhytely-toretska-vosmye-sutky-ostauitsia-bez-vody

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Podczas gdy na Ukrainie w ‚wielkich bólach” rusza produkcja amunicji na potrzeby ukraińskich sił zbrojnych, policja w Krzywym Rogu (obwód dniepropietrowski) zlikwidowała nielegalną ‚fabryke” amunicji i ładunków wybuchowych, zabezpieczajac przy tym 1,5 tony „towaru”, który juz zdążono w niej wyprodukować;
  https://korrespondent.net/ukraine/4024399-v-kryvom-rohe-obnaruzhyly-zavod-po-proyzvodstvu-boeprypasov

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Znany ukraiński bloger (na uchodźstwie w UE) Anatolij Szarij poinformował że na Ukrainie z więzienia zwolniono trójkę meżczyzn (dwóch braci i ich ojca) których za prezydentury Wiktora Janukowycza skazano za „wiele zabójstw” na dwa dożywocia i 13 lat pozbawiono wolności, korzystając z…amnestii dla więźniów politycznych;
  https://strana.ua/news/167464-semju-ubijts-hanhsterov-otpustili-na-svobodu-kak-polituznikov-sharij.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Tymczasem w Kijowie aresztowano Ingusza Salmana Sajnarojewa członka tzw. batalionu im Szejcha Mansura w skład ktorego wchodza ‚muzułmańscy ochotnicy” (głównie z Federacji Rosyjskiej) i działajacego „pod kuratela” tzw. Medżlisu Krymskotatrskiego. Ingusz został oskarżony o to ze uczestniczył 12 sierpnia tego roku w napadzie na sklep jubilerski podczas którego miała zastrzelić z broni automatycznej jednego z ochroniarzy sklepowych;
  https://strana.ua/news/167569-zaderzhannym-za-hrabezh-juvelirnoho-i-ubijstvo-v-kieve-okazalsja-inhush-salman-sajnaroev.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. W Moskwie z wizyta pojawił się doradca d/s bezpieczeństwa narodowego Prezydenta USA John Bolton, który spotkał sie z Sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Patruszewem. Bolton miał omówić z Patruszewem (wg komunikatu Ambasady USA w Rosji) sprawę konfliktu w Syrii, polityki wobec Iranu oraz Korei Płn, a także „walki z terroryzmem”;
  https://korrespondent.net/world/4024592-sovetnyk-trampa-obsudyl-v-moskve-sohlashenyia-o-vooruzhenyy

  Polubione przez 2 ludzi

 15. Prezydent Rosji podczas spotkania z burmistrzem Moskwy przypomniał sprawe przynależności leżącego na Krymie (ale nie wchodzącego w skład Republiki Krymu) miasta Sewastopol. W czasach ZSRR Sewastopol miał status „miasta zamknietego” i był wyłączony spod jurysdykcji władz Krymu, dlatego też według rosyjskiego lidera „przekazanie” Sewastopola Ukrainie odbyło sie z naruszaniem obowiązujacego w ZSRR prawa, gdyz nie zmieniono jego statusu. Podobnie zreszta jak przekazanie ówczesnej USRR samego Krymu, przez Sekretarza Generalnego KPZR Chruszczowa;
  https://korrespondent.net/world/russia/4024721-sevastopol-yurydychesky-byl-v-sostave-rf-putyn

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.