Wojna domowa na Ukrainie 23.10.2018r.- 1233 dzień od nowego rozejmu.


Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał wczoraj (22 października) dekret przewidujący wprowadzenie „specjalnych środków ekonomicznych” wobec Ukrainy w odpowiedzi na jej „nieprzyjazne działania”.

Podpisany wczoraj przez prezydenta Putina dekret o wprowadzeniu „specjalnych środków ekonomicznych” dotyczy nowych restrykcji gospodarczych nałożonych na Ukrainę, które zostaną w najbliższym czasie opracowane przez rosyjski rząd. Te „specjalne środki ekonomiczne” obejmą osoby prawne i fizyczne z kręgu obecnej ekipy władzy i powiązanych z nią oligarchów.

Dekret o wprowadzeniu nowych sankcji jest odpowiedzią władz FR na „nieprzyjazne” kroki ze strony Ukrainy wobec firm i obywateli rosyjskich i że celem jest ochrona interesów narodowych Rosji.

Dekret odwołuje się do przyjętej przez Rosję ustawy, o możliwej odpowiedzi władz w Moskwie na „nieprzyjazne działania Stanów Zjednoczonych i innych obcych państw”. I przewiduje ona podejmowanie takich kroków odwetowy, jak przerwanie lub zawieszenie współpracy, wprowadzenie zakazu na wwożenie do Rosji takich czy innych towarów czy też na ich import z Rosji.

W lecie FR wprowadziła dekret o przedłużeniu do końca 2019 roku embarga na dostawy produktów żywnościowych z Ukrainy. Embargo żywnościowe dotyczy także krajów UE. Rosja wprowadziła je w reakcji na sankcje ogłoszone wobec niej przez Zachód pod naciskiem USA.

Ponadto w 2016 roku Rosja zakazała tranzytu przez swoje terytorium towarów z Ukrainy przeznaczonych dla krajów Azji Środkowej i Wschodniej. Rosyjski dziennik ekonomiczno-biznesowy „Wiedomosti” podał wczoraj informację o tym, że Ukraina w wyniku tego zakazu poniosła straty rzędu jednej trzeciej wartości swego eksportu na tym kierunku współpracy gospodarczej.

Te „nieprzyjazne” kroki ze strony Ukrainy, które są przyczyną podpisanego wczoraj przez Putina dekretu, wynikają z aktywności władz tego kraju, które z dużym uporem zabiegają, nie tylko o przedłużaniu sankcji nałożonych na Rosję, ale nawet ich rozszerzeniem. To samo dotyczy problemu projektu biznesowego z zakresu sprzedaży przez rosyjski „Gazprom” gazu na Zachód- „Nord Stream 2”, który Ukraina usiłuje nieskutecznie blokować na arenie międzynarodowej oraz ogólnie tolerowanie przez władze tego kraju łamania prawa wobec rosyjskich placówek dyplomatycznych, obywateli, a także przedstawicielstw firm i mediów.

W świetle tego, tak jak sankcje nakładane przez Rosję na Zachód, również w stosunku do Ukrainy są wyłącznie działaniami odwetowymi, zaś ich sens sprowadza się do tego aby ich skutek był jak najbardziej dotkliwy wobec podmiotów, które one obejmują.

https://www.vedomosti.ru/politics/articles/2018/10/22/784297-putin-sanktsii,

https://www.vedomosti.ru/politics/news/2018/09/14/780872-poroshenko-antirossiiskie-sanktsii.

Ps.

Życie pisze już nowe karty do tej historii:

https://colonelcassad.livejournal.com/4537492.html

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy bojcy, 19 razy dokonali ostrzelania terytorium DRL, które to prowadzone były od godziny 05:40 do 23:20. W efekcie 22 razy naruszono warunki rozejmu w wyniku czego spadły na terytorium DRL 46 pocisków, wobec 423 z dnia poprzedniego. Strat nie odnotowano.

I tak, ostrzał rozpoczął się w rejonie donieckim gdzie trwał z przerwami od 05:40 do 23:20, i przeprowadzony był tam 10 razy przy użyciu: granatników ASG-17 (29 granatów) i SPG-9 (5 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej i broni snajperskiej. Ostrzeliwane były okolice: donieckiego lotniska i rejon”Volvo-Center”, osiedla przy kopalni Trudowska, Spartakus, Jasinowata, Krutaja Bałka, Staromichajłowka i Aleksandrowka.

Następnie ukraińscy żołnierze, w godzinach od 10:30 do 20:50, 4 razy ostrzeliwali rejon Gorłówki. Ostrzał tam prowadzony był, przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (10 wystrzałów) oraz granatnika RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, w kierunku Zajcewa południowego, Dolomitnoje i terenu kopalni im. Gagarina.

Od 11:30, do 21:40, trwał ostrzał w rejonie południowej części frontu. Łącznie było to 5 ostrzałów prowadzonych przy użyciu broni maszynowej, lekkiej i ciężkiej. Ostrzał prowadzono w kierunku Sachanki oraz Jasnoje, znajdującej się w pobliżu Dokuczajewska.

Poza tym, kijowscy żołnierze, 2 razy naruszyli warunki rozejmu, na ługańskim odcinku frontu, gdzie ostrzeliwali rejon wsi: Wiesiełaja Gora i Łozowoje. Ostrzały prowadzone były przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (9 min) oraz granatników AGS-17 (29 granatów), SPG-9 (3 granaty) i RPG-7 (5 granatów).

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення станом на 07:00 23 жовтня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 22 жовтня, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Російські окупанти, без застосування озброєння забороненого Мінськими домовленостями, 12 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ.
Противник вів прицільний вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Майже у половині випадків наші війська відповідали адекватним вогнем.
Російсько-окупаційні війська здійснювали обстріли позицій Об’єднаних сил в районах населених пунктів Щастя, Кримське, Золоте, Піски, Мар’їнка, Тарамчук, Березове, Новотроїцьке, Чермалик та Лебединське.
Опорний пункт наших військ неподалік Щастя зазнав вогневого впливу з автоматичних та станкових гранатометів протягом майже трьох годин. А найчастіше ворог турбував наших воїнів обстрілами поблизу Мар’їнки та Лебединського.
Втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.
За даними розвідки, протягом доби трьох окупантів знищено та двох – поранено.
Цієї доби, 23 жовтня, російсько-окупаційні війська вогонь по наших позиціях поки що не відкривали.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.10.2018r.- 1233 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam,

  Ekspert ds. wojskowości Siergiej Czennyk w wywiadzie dla RT skomentował doniesienia, że na Morze Azowskie wróci ukraiński okręt patrolowy projektu 205P BG-32 „Donbas”.
  Przedstawianie „Donbasu” jako potężnej jednostki świadczy o „banalnej demonstracji siły i nadymaniu policzków” – ocenił ekspert
  Dziś ukraińska marynarka wojenna jest w „katastroficznym” stanie i nie ma „sił, środków i koncepcji użycia bojowego”.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201810229040070-sputnik-ukraina-morze-azowskie-okret/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W temacie wstepniaka…

  Rosja w ramach sankcji gospodarczych może zamrozić dostawy z Ukrainy oprzyrządowania, urządzeń wykorzystywanych w branży rakietowej i lotniczej, a także niektórych stopów – powiedział w rozmowie ze Sputnikiem wiceprzewodniczący Komisji Gospodarczej Rady Federacji Siergiej Kałasznikow.
  Jak dodał, drugim poważnym obszarem współpracy gospodarczej z Ukrainą są dostawy gazu. – Obowiązuje tu długoterminowa umowa i do 2020-2021 roku nie możemy zmniejszyć dostaw gazu ziemnego — zaznaczył.
  https://pl.sputniknews.com/gospodarka/201810239043420-sputnik-ukraina-rosja-sankcje/
  Wygląda na to, że Rosja zamierza uderzyć tam gdzie Ukrainę zaboli najbardziej. Rykoszetem oberwą tez mieszkańcy tego nieszczęsnego kraju.

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W dyskusji z Ukrainą na temat miejsc pamięci oraz poszukiwań i ekshumacji potrzebna jest dobra wola obu stron. Okazaliśmy tę dobrą wolę” – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po wtorkowych rozmowach z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkinem.
  https://fakty.interia.pl/polska/news-czaputowicz-w-dyskusji-z-ukraina-nt-miejsc-pamieci-trzeba-do,nId,2648359#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Chyba szykuje się kolejna kapitulacja polskiego MSZ…

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Coś z naszego podwórka.
  Stopa bezrobocia we wrześniu spadła do 5,7 proc. z 5,8 proc. w sierpniu – podał Główny Urząd Statystyczny. To odczyt lepszy niż opublikowane niedawno szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24079954,bezrobocie-jednak-spadlo-podal-gus-jest-nizsze-niz-szacowala.html
  Już nawet większe firmy mają problemy ze znalezieniem pracowników przykładem może być artykuł poniżej.

  Budimex, który jest generalnym wykonawcą robót budowlanych w infrastrukturze, przemyśle i energetyce oraz budownictwie ogólnym, szuka ponad 1100 pracowników. Chce ich zatrudnić do końca przyszłego roku. Co ciekawe, każdy kto poleci pracownika, który później rzeczywiście zostanie zatrudniony w firmie, dostanie nagrodę.  
  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24080118,budimex-szuka-1100-pracownikow-za-polecenie-daja-nawet-2000.html
  Niestety Polacy którzy za chlebem wyjechali do Wielkiej Brytanii Irlandii jednak nie chcą wracać (pomimo zapowiedzi rządzącej partii i obietnic przedwyborczych) zatem coś czuję, że do naszego kraju przyjedzie więcej imigrantów ekonomicznych, a rząd w Warszawie będzie zachęcał do zatrudniania obcokrajowców.

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraina na koniec 2018 roku uzyska napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w wysokości około 2,5 mld dolarów, co jest niewystarczające dla osiągnięcia bardziej wysokiego tempa wzrostu.
  Taką opinię podczas konferencji prasowej Współpraca z MFW. Plan »W« wyraził dyrektor wykonawczy Funduszu Bleyzer Ołeh Ustenko, zawiadamia korespondent Ukrinformu.
  https://www.ukrinform.ru/rubric-economy/2563643-ekspert-obasnil-pricinu-nevysokogo-pritoka-pramyh-inostrannyh-investicij-v-ukrainu.html
  2.5 mld $ to naprawdę niewiele, a jak przyjmie się jeszcze, że spora część z nich to „inwestycje agresora” ( dokapitalizowanie filii banków rosyjskich) to te dane naprawdę wyglądają tragicznie.

  Polubione przez 4 ludzi

 6. A tego się nie spodziewałem.
  Fiskus dobiera się do pracowników z Ukrainy i pracodawców którzy ich zatrudniają.
  Urzędy Skarbowe żądają PIT od obcokrajowców, którym polski pracodawca opłaca nocleg – pisze „Rzeczpospolita”.Wartość noclegu pracownika to nieodpłatne świadczenie, które należy doliczyć do jego przychodów – twierdzi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Tak więc należy się PIT – informuje gazeta.
  Jak informuje „Rzeczpospolita”, nawet jeśli firma nie będzie musiała odprowadzić zaliczek PIT, to zapłaci ZUS, gdyż zobowiązana jest odprowadzić składki od świadczeń w postaci nieodpłatnego udostępnienia nieodpłatnych kwater pracownikom.
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/podatki-pit-ukraincy,82,0,2419282.html
  P.S pod artykułem w komentarzach znowu wysyp agentów Kremla 😀 (przynajmniej w opinii redaktorów niezalezna.pl i innych portali wiodących)

  Polubione przez 4 ludzi

 7. O wizycie doradcy d/s bezpieczeństwa narodowego Prezydenta USA Johna Boltona w Moskwie, który ustalił ze swoim rosyjskim „kolegom”, czyli doradcą Prezydenta Rosji Jurijem Uszakowem że spotkanie liderów USA i Rosji ma nastapic 11 listopada w Paryżu;
  https://www.interfax.ru/world/634709
  Będzie protest Ukrainy? Bolton i Ambasador USA w Rosji uczcili pamięć ofiar masakry w Kerczu, ale nie w Kijowie, a w Moskwie….
  >https://twitter.com/USEmbRu/status/1054682629562396677

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Wieści z Donbasu, czyli tzw. sztab Operacji Zjednoczonych Sił (dawniej ATO) dementuje pojawiające sie w ukromediach informacje o tym jakoby „separatysci” ostrzelali Sczastje (obwód ługański pod kontrolą Kijowa);
  https://korrespondent.net/ukraine/4025080-v-shtabe-oos-otrytsauit-obstrel-separatystamy-schastia
  Kolejny dzień trwa strajk „pod ziemią” górników jednej z kopaln z terytorium obwodu ługańskiego pod kontrolą Kijowa, którzy domagają się wypłacenia zaległych im pensji. Zdesperowani górnicy zwrócili sie z „otwartym apelem” (w internecie) do ukraińskiej rzecznik praw obywatelskich;
  https://www.ukrinform.ru/rubric-regions/2564530-desatki-sahterov-na-lugansine-prodolzaut-podzemnuu-zabastovku.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Następny dowódca jednostki chroniącej jeden z ukraińskich ‚arsenałów’ okazał sie być pijakiem pijącym na służbie. Tym razem sąd skazał na karę grzywny właśnie za picie podczas pełnienia obowiązków służbowych dowódce ‚ochrony” składu amunicji w Kalinowce (obwód winnicki) gdzie doszło juz do eksplozji w sierpniu 2017 roku;
  https://korrespondent.net/ukraine/4024923-komandyra-okhrany-arsenala-v-kalynovke-oshtrafovaly-za-pianstvo-na-sluzhbe

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Kolejny skandal w ‚wierchuszce” władz w Kijowie. Ukromedia ujawniły że syn obecnego szefa ukrobezpieki (SBU), Oleg Hrycak który jest prokuratorem, w okresie kijowskiego majdanu (tzw. rewolucji godnosci) oskarżał trzech jego uczestników, ale nie został poddany „lustracji” jak inni funkcjonariusze „obalonego reżimu Janukowycza”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4024926-syn-hlavy-sbu-yzbezhal-luistratsyy-za-obvynenye-uchastnykov-maidana-smy

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Ukromedia ujawniły fakt „tuszowania” przez dowódcę 57 ukraińskiej brygady, stacjonujacej na „froncie” na Donbasie, wypadku drogowego w którym poważne obrażenia poniósł jeden z jego podwładnych w poblizu jednego z „punktów kontrolnych” na linii rozgraniczenia pomiędzy stronami konfliktu;
  https://strana.ua/news/167739-v-dtp-pod-kpp-postradal-rjadovoj-kombrih-pytalsja-zamjat-intsident-smi.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. „By na Ukrainie żyło sie lepiej (oczywiscie tylko tym wybranym)”. Popularny ukraiński portal ‚Naszi Groszi” zajmujacy się ujawnianiem faktów korupcji na Ukrainie (głównie pośród polityków) poinformował ze sąd w Kijowie przyznał rację spólce „Arkona gaz – Energia” i przyznał jej prawo na 20 letnią dzierżawę złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w obwodzie połtawskim. Wystapiła przeciwko temu jeszcze w 2017 roku Prokuratura Generalna Ukrainy, która dopatrzyła sie naruszenia procedur ze strony państwowej agencji geologicznej nadającej koncesje. I „clou programu”, czyli spółka „Arkona Gaz – Energia” powiązana jest z…”generalissimusem” Poroszenką, jeden z jej głównych akcjonariuszy, miał jeszcze na początku lat 2000 pracować w ukraińskiej firmie której do tej pory oficjalnym właścicielem jest sam Poroszenko…
  https://strana.ua/news/167640-sud-otdal-okruzheniju-prezidenta-krupnoe-hazovoe-mestorozhdenie-v-poltavskoj-oblasti-smi.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.