Wojna domowa na Ukrainie 24.10.2018r.- 1234 dzień od nowego rozejmu.


Pawło Klimkin rozpoczął wczoraj (23 października) roboczą wizytę w Polsce. Jej pierwszym elementem było złożenie kwiatów na Cmentarzu Wolskim w Warszawie, na którym znajdują się groby żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej (URL).

Przypomnę, à propos uczczenia pamięcią przez Klimkina żołnierzy armii URL, że w wyniku porozumienia z dnia 22.04.1920 roku, do jakiego doszło między Piłsudskim i Petlurą, obie strony uznały wspólnej państwowej granicy na rzece Zbrucz i zrzeczenie się wzajemnych roszczeń do pozostałych ziem. Zaś granica na rzecze Zbrucz, była wschodnią granicą państwową II RP do czasu jej napaści przez będące w tym czasie ze sobą w sojuszu: III Rzeszę i ZSRR.

Tak więc, jeśli Klimkin, który tak bardzo czci pamięć żołnierzy ukraińskich URL, którzy uznawali polsko-ukraińską granicę za Zbruczu- i za nią walczyli, to powinien również ją uznawać. Tym bardziej, że mieści się to w dokonywanej właśnie na Ukrainie dzikiej desowietyzacji. A więc już czas w ramach tego, zdesowietyzować swoje granice i oddać Polsce to co się do niej, w ramach umów zawartych z pierwszym ukraińskim rządem, należy.

Tym bardzie, że jak napisał na swoje stronie na Facebooku szef ukraińskiej dyplomacji, Pawło Klimkin:

„Rozpoczynamy wizytę od tego aktu uszanowania naszego wspólnego braterstwa broni i ludzkiej przyjaźni. Składamy kwiaty na mogiłach oficerów i kozaków Armii URL, którzy ramię w ramię z żołnierzami polskimi walczyli przeciwko Sowietom”

Po odwiedzinach na Cmentarzu Wolskim, Klimkin udał się na robocze spotkanie z szefem polskiej dyplomacji, Jackiem Czaputowiczem i szefem prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pawłem Solochem.

Jednym z tematów poruszanych w czasie tego spotkania były relacje polsko-ukraińskie w kontekście wspólnej historii.

„W dyskusji z Ukrainą na temat miejsc pamięci oraz poszukiwań i ekshumacji potrzebna jest dobra wola obu stron. Okazaliśmy tę dobrą wolę”– powiedział po spotkaniu szef polskiego MSZ, Jacek Czaputowicz

Jak następnie dodał, dla strony polskiej „fakt, że polscy badacze nie mogą dokonywać poszukiwań i ekshumacji Polaków, którzy zginęli na ziemi ukraińskiej obecnie, jest trudny do wytłumaczenia”. Czaputowicz stwierdził, że jest to bowiem „prawo, które przynależy społeczeństwu polskiemu” i „ono jest bezdyskusyjne”.

Jednak w dalszej części swojego wystąpienia nie był on już tak bojowo nastawiony, bo jego zdaniem, w odniesieniu do ochrony miejsc pamięci Ukrainy, które w Polsce istnieją zgodnie z naszym prawem, „gdyby udało się z naszej strony podjąć jakieś zdecydowane działania w tym zakresie, myślę, że strona ukraińska też mogłaby podjąć pewne działania i dopuścić polskich badaczy do badania i do ewentualnych ekshumacji; trzeba dobrej woli obu stron i okazaliśmy tę dobrą wolę”.

Ze swej strony Klimkin powiedział, że udało się na spotkaniu stworzyć „wizję co do tego, jak iść do przodu” i „taką logikę, która może być stosowana w przyszłości”:

„Liczę bardzo na to, że ta logika doprowadzi do tego, że będziemy w kwestiach historii rozumieć się wzajemnie bardzo dobrze i współpracować. Popracujemy jeszcze z Jackiem nad praktycznymi konsekwencjami tego (…) i w najbliższym czasie liczę na to, że powiemy, w jaki sposób będzie się to odbywało”.

Zaznaczył jednak, że nie chce na razie wymieniać konkretnych miejsc, co do których zapadły już pewne ustalenia. „Ale w najbliższym czasie o tym usłyszycie”– dodał Klimkin.

Przypomnę, co Klimkin napisał kilka miesięcy temu, w swoim artykule na temat stosunków polsko-ukraińskich na portalu „Збру́ч” („Zbrucz”), w tekście pt. „Україна і Польща. Випробовування історією”, („Ukraina i Polska. Zmagania z historią”).

W tekście tym, Klimkin napisał, że potępia wszystkie przestępstwa popełnione w trakcie ukraińsko-polskiego konfliktu w czasie II wojnie światowej, i po niej– te, wymierzone przeciwko Ukraińcom, jak i przeciwko Polakom. Ale– jego zdaniem, strona polska zachowuje się nieodpowiedzialnie, próbując dziś postawić znak równości pomiędzy walką narodowo-wyzwoleńczą Ukraińców i zbrodniami przeciwko cywilnej ludności polskiej.

„Jednocześnie jestem przekonany, że wyznacznikiem historii polsko-ukraińskiej nie były wojny i konflikty, ale całe stulecia pokojowej koegzystencji, wspólna praca, miliony mieszanych małżeństw i zrodzone z nich dzieci (…) Dziś mamy dwa niezwykle bliskie narody o podobnych językach, kulturach, mentalności i wartościach cywilizacyjnych, a także z naturalną potrzebę dalszego pokojowego i przyjaznego współistnienia. Naprawdę chcę mieć nadzieję, że obecna sytuacja nie będzie w stanie tego zniszczyć”- napisał Klimkin.

Następnie dodał, że osobiście krytykuje uchwaloną niedługo przed jego tekstem, nowelizację ustawy o polskim Instytucie Pamięci Narodowej, oceniając, że jest ona przykładem „jednostronnego podejścia do historii”. Oświadczył także, że Ukraina nie odwróci się od swoich bohaterów, którzy– jak Stepan Bandera– walczyli o jej niepodległość.

„Jeśli niektórzy polscy politycy nadal będą nalegali na zakazanie na Ukrainie Stepana Bandery i UPA, to – na zasadzie ‚zacznijcie od siebie’– powinni przede wszystkim zakazać u siebie Józefa Piłsudskiego z jego brutalną akcją pacyfikacji Ukraińców w Galicji oraz Armii Krajowej, której oddziały dokonywały krwawych akcji przeciwko ukraińskim wsiom” napisał Klimkin.

Klimkin odniósł się także do problemu Małopolski Wschodniej, pisząc, że określenia tego używa strona polska w odniesieniu do obszarów dzisiejszej zachodniej Ukrainy w ustawie o IPN:

„Jaśnie wielmożni panowie, co to było? Przypadkowe przejęzyczenie czy nieudana próba żartu?”.

„Jestem gotów na szczery dialog z polskimi kolegami, jestem gotów wspólnie cz nimi uczcić pamięć naszych ofiar wszystkich narodowości, prosić o wybaczenie i przebaczać. Jestem gotów wziąć odpowiedzialność za to, by przywrócić naszym relacjom normalny, cywilizowany i europejski charakter. Niestety, na razie nie widzę takiej gotowości ze strony polskiej”– napisał dalej Klimkin, kończąc swój artykuł wezwaniem do wszystkich Ukraińców i Polaków, którym bliskie są wspólne osiągnięcia, aby nie milczeli, ale wypowiadali swoje stanowisko.

Takie poglądy Klimkin reprezentował jeszcze w dniu 1 marca tego roku, ciekawie więc co się w nich zmieniło w ciągu ostatnich 8 miesięcy? Pytanie to jest o tyle zasadne, że zastrzegł on wtedy, że „Ukraina nie odwróci się od swoich bohaterów”, a więc czczonych przez nią twórców zbrodniczej ideologii ukraińskiego nazizmu, jak i tym, którzy zbrodnie przeciwko ludności polskiej zaplanowali i wykonali. Czy z takim człowiekiem jest możliwość jakiegoś sensownego dogadania się? No chyba, że to przedstawiciele władzy PiS zmiękczyli swe stanowisko, co nie powinno dziwić, bo już jest po wyborach i dalej można teraz robić to co się chce, czyli usiłować wdrażać urojenia o „międzymorzach” 🙂

24 października Pawło Klimkin weźmie udział w Warszawskim Forum Bezpieczeństwa (Warsaw Security Forum), odbywającej się już po raz piąty konferencji poświęconej tematyce związanej z bezpieczeństwem. Tegoroczne tematy będą koncentrować się wokół kwestii cyberbezpieczeństwa, terroryzmu, bezpieczeństwa energetycznego, polityki Rosji oraz obrony przeciwrakietowej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ukrai%C5%84ska_Republika_Ludowa,

https://web.facebook.com/pavloklimkin.ua/?_rdc=1&_rdr,

https://zbruc.eu/node/83923,

https://zbruc.eu/node/77157.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby (do godziny 00:00), ukraińscy bojcy, na donieckim odcinku frontu, 18 razy przeprowadzili ostrzał terytorium DRL, który prowadzony był w godzinach od 04:30 do 23:50. Tym samy naruszono 19 razy warunki rozejmu wystrzeliwując na terytorium DRL 142, różnego rodzaju i kalibrów, pociski.

Pierwszy z tych ostrzałów miał miejsce w rejonie Doniecka, gdzie łącznie było ich ( w godzinach od 04:30 do 23:50) łącznie 8 ostrzałów, kierowanych z Awdiejewki, marinki, Opytnoje, Kamienki i Piasków, w stronę Spartakusa, osiedla kopalni Trudowska, lotniska, terenu wokół „Volvo-Center” oraz Jasinowatej, Wasilewki i Jakowlewki. Ostrzał prowadzono tam przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (2 miny), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (58 granatów), SPG-9 (10 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej, w tym i ciężkiej.

Natomiast na południowym odcinku frontu, ostrzał przeprowadzono 7 razy, w godzinach od 08:10 do 23:05, i prowadzono go z kierunku: Szirokina, Gnutowa, Nowotroczkoje i Wodjanoje, w stronę: Sachanki, Komiternowa, Leninskojei Dokuczajewska, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (2 miny) i 82 mm (11 min) oraz granatników SPG-9 (2 granaty) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej oraz broni snajperskiej.

Poza tym, w rejonie Gorłówki dokonano jeszcze 3 ostrzałów (w godzinach od 11:15 do 23:35), prowadząc je z kierunku północnej części Zajcewa i Metalistów, w stronę południowej części Zajcewa i Dolomitnoje, przy użyciu granatnika AGS-17 (15 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Dodam, że w tym samym rejonie przedwczoraj, ukraińscy żołnierze z moździerzy ostrzelali samochód ciężarowy „Kraz”, którym jechała ekipa remontowa firmy „Woda Donbasu”, w wyniku czego zostało rannych 2 pracowników tej firmy.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby, ukraińscy żołnierze 3 razy naruszyli warunki rozejmu, prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (2 miny) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (17 wystrzałów) i BMP-2 oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, z kierunku Nowotoszkowskoje i Troczkoje, w stronę Żiełoboka i Donieckiego.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення станом на 07:00 24 жовтня 2018 рокy.

Упродовж минулої доби, 23 жовтня, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами. Противник зменшив кількість обстрілів, але знову застосував озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.
Російські окупанти 9 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ, використовуючи для цього міномети калібру 82 мм, гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.
Російсько-окупаційні війська здійснювали прицільні обстріли позицій Об’єднаних сил в районах населених пунктів Станиця Луганська, Авдіївка, Мар’їнка, Старогнатівка, Павлопіль, Водяне та Гнутове. Командири підрозділів Об’єднаних сил вживали рішучих дій щодо придушення ворожого вогню.
На опорні пункти наших військ поблизу Авдіївки противник здійснював вогневий вплив з мінометів калібру 82 мм, а також гранатометів різних систем та стрілецької зброї. Позиції Об’єднаних сил в районі Павлополя, а також Водяного, окупанти обстрілювали з автоматичних та ручних гранатометів і стрілецької зброї.
В ході бойових дій один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, поранених немає.
Незважаючи на постійний вогневий вплив з боку противника, підрозділи, що обороняються, продовжують укріплювати займані позиції, вживають заходів щодо покращення свого тактичного положення та дають адекватну відповідь ворогу.
За даними розвідки, протягом доби, одного окупанта було знищено, а ще чотирьох – поранено.

Від початку доби ворог обстріляв позиції Об’єднаних сил на Донецькому напрямку, в районі населеного пункту Тарамчук з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Втрат серед військовослужбовців Об’єднанних сил не допущено.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.10.2018r.- 1234 dzień od nowego rozejmu.

 1. Nieipeenowskie spojrzenie na 17 wrzesień 1939.
  1.Wejście Armii Radzieckiej na tereny wschodniej Polski bez wypowiedzenia wojny, było złamaniem Paktu o nieagresji zawartym 25.07.1932 roku pomiędzy Polską a ZSRR na 3 lata a następnie 5 maja 1934 przedłużonego do 31.12.1945 roku, lecz każdy poważny polityk, dziennikarz, naukowiec musi pamiętać, że głównym powodem złamania przez ZSRR w/w paktu o nieagresji były względy geopolityczne, czyli przesuniecie granicy zachodniej ZSRR jak najdalej od najważniejszych centrów administracyjnych i gospodarczych ZSRR. Dla ZSRR była to, bez przesady, kwestia dalszego przetrwania (lub nie), jako organizmu politycznego. Gdyby nie było układu Ribbentrop – Mołotow (wraz z tajnym załącznikiem) to wojska hitlerowskie zajęłyby całą Polskę, doszłyby do wschodnich granic II RP i miałyby znacznie krótszą drogę do Moskwy i innych centrów przemysłowych ZSRR.
  2.Trzeba bardzo wyraźnie uświadomić polskiemu społeczeństwu, że wojska radzieckie wkroczyły na wschodnie tereny Polski dopiero 17 września 1939 roku a nie 2 czy 3 września 1939 roku. Czekały na reakcję Francji i Wielkiej Brytanii na zaatakowanie Polski przez wojska hitlerowskie. Chodziło o to, czy te państwa uderzą na zachodnie granice Niemiec i wspólnie z Polską wezmą Hitlera w kleszcze, czy też pozostawią Polskę samą z pełnymi tego konsekwencjami. Konsekwencjami dotykającymi również żywotnych interesów ZSRR (bez wejścia wojsk ZSRR, nastąpiłoby przesunięcie granic podboju Niemiec daleko na wschód).
  3.Gdyby Francja i Wielka Brytania przyszły z pomocą Polsce to wojska radzieckie nie weszłyby 17 września 1939 roku. Stalin czekałby na wynik rozgrywki militarnej.
  4.Ponieważ 12 września 1939 roku – po konferencji w Abbeville – było już jasne, że Polska nie otrzyma żadnej pomocy ze strony sojuszników zachodnich, a 16 września 1939 roku podpisano ostateczny układ rozejmowy z Japonią, wojska ZSRR przekroczyły – kierując sie twardymi zasadami geopolityki – wschodnią granicę Polski.
  5.Na konferencję w Abbeville nie zaproszono przedstawicieli polskiej dyplomacji. Co więcej, „Ostatecznie polskie nadzieje na realną pomoc Francji w nierównym starciu z Niemcami zostały przekreślone 12 września. Do tego czasu nasz attaché wojskowy w Paryżu płk Wojciech Fyda regularnie składał wizyty we francuskim Ministerstwie Wojny dopominając się o wojskową pomoc. Czynił to – w odczuciu gen. Gamelin – tak natarczywie, że w końcu przestał być przyjmowany16„
  Pamiętajmy, żeby nie dać się ogłupić naukowcom-patriotom i psychotycznym środowiskom od tzw. bomby smoleńskiej. Rzetelne podejście do trudnych spraw naszej i światowej historii może uchronić nas, współczesnych, przed tragediami jakie były udziałem naszych, nie zawsze roztropnych, przodków.
  https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/27/krzysztof-mroz-demitologizacja-pisowskiej-oceny-polski-sanacyjnej-ukladu-ribbentrop-molotow-z-23-sierpnia-1939-r-i-wejscia-armii-radzieckiej-na-wschodnie-tereny-polski-w-dniu-17-wrzesnia-1939/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Niestety, po odjęciu mitologii bohaterstwa i honoru, pozostała tylko twarda rzeczywistość, tzn. taka, że przez ówczesne mocarstwa europejskie, w tym jedno z nich było nadal mocarstwem światowym (podobnie jak dziś USA) zostaliśmy w ich interesie wmanipulowani w przegraną wojnę, Miliony Polaków i obywateli naszego kraju innych narodowości zapłacili za to najwyższą cenę. Za co nikt nie poniósł zasłużonej odpowiedzialności, dodatkowo Plan Burza i Powstanie Warszawskie dopełniły klęski, po której stolica już się nigdy nie podniosła z kolan.
   Dziś wykidajła wielkich spekulantów światowego kapitału ponownie spychają nas w odmęty jeszcze straszniejszej wojny, która będzie de facto definitywnym zniszczeniem naszego narodu.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 2. NIEPOPRAWNY. 21 października w Sewierodoniecku (obwód ługański pod kontrola Kijowa) ukraińska policja zatrzymała „weterana ATO”, byłego członka tzw. baonu ‚Ajdar’ który miał przy sobie granat bojowy oraz „prowizoryczny ładunek wybuchowy”. Jak się okazało „ajdarowiec” trzy miesiące temu został zwolniony z aresztu śledczego w Odessie, za poręka jednego z ukraińskich parlamentarzystów, w którym przebywał w zwiazku z zatrzymaniem go za współudział w napadzie na jeden z odeskich autosalonów;
  https://strana.ua/news/167851-pod-luhanskom-eks-ajdarovtsa-zaderzhali-s-uvesistym-arsenalom-vzryvchatki-i-oruzhija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Gościnne występy” Ukroinców ciag dalszy, tym razem w Rosji. Zatrzymano tam matke 1,5 rocznego chłopczyka którego znaleziono na jednej z klatek schodowych w miejscowości Szczołkowo w obwodzie moskiewskim. Okazała się nia być ukraińska „gastarbeiterka”, czyli obywatelka Ukrainy przybyła do Rosji w poszukiwaniu pracy, która po porzuceniu dziecka pojechała do swojej przyjaciółki w rosyjskim Saratowie. Swój „dziki postępek” (jak napisano w artykule) wytłumaczyła „złozona sytuacją życiową” oraz „materialnymi trudnościami”;
  https://www.vesti.ru/doc.html?id=3075486

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Nerwy chyba puszczają mieszkańcom stolicy Ukrainy z powodu ciagłych awarii sieci wodociagowej i ciepłowniczej przez co marzna w swoich mieszkaniach i domach. W nocy w okolicy jednego z „obszarów mieszkalnych” w Kijowie NN sprawcy obrzucili kamieniami ekipę służb komunalnych zajmująca sie usuwaniem awarii by przywrócić mieszkańcom dostawy ciepłej wody oraz ogrzewanie;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4025462-v-kyeve-zabrosaly-kamniamy-kommunalschykov

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Wieści z „wyzwolonego” przez Kijów terytorium Donbasu, w Kramatorsku (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) pomimo rozpoczecia oficjalnie 16 października sezonu grzewczego, musiano wyłączyć mieszkańcom ogrzewanie ponieważ miejskie przedsiebiorstwo ciepłownicze ma”zakaz uzywania gazu ziemnego” (z powodu zadłużenia?);
  https://korrespondent.net/ukraine/4025222-v-kramatorske-yz-za-zapreta-na-haz-otkluichyly-otoplenye

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Naftohaz zapowiedział ,ze od 1 listopada NIE zwiększy opłat za gaz dla przedsiębiorców. Zgodnie z informacjami z artykułu obecnie minimalna stawka wynosi 13,439 hrywien (lub 478$), maksymalna stawka dla przedsiębiorców to 14,586 hrywien (ekwiwalent 519 $) za 1000 m3 gazu.
  https://economics.unian.info/10311102-naftogaz-maintains-gas-prices-for-industry-as-of-nov-1.html
  Komentarz: Za pozostawieniem stawek dla gospodarstw domowych na wzglednie niskim poziomie (podwyżki „tylko” o ok 25%) zapłacą ukraińskie firmy, o ile będą miały z czego…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukraińska codzienność, w jednej z miejscowości obwodu kijowskiego do stołowki jednego z przedsiębiorstw wszedł uzbrojony męzczyzna i otworzył ogien do znajdujacych sie tam osób, raniac dwie z nich i zabijając jedna, a nastepnie zbiegł;
  https://korrespondent.net/ukraine/4025458-pod-kyevom-muzhchyna-ustroyl-strelbu-na-predpryiatyy-est-pohybshyi
  Z kolei w Dnieprze ostrzelano (prawdopodobnie z broni pneumatycznej) dwa trolejbusy i tzw. marszrutke, na szczeście nikomu nic sie nie stało;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4025306-v-dnepre-rasstrelialy-dva-trolleibusa-y-marshrutku

  Polubione przez 4 ludzi

 8. UKRAina bo od słowa UKRAść, ukrobezpieka (SBU) ujawniała fakt rozkradzenia 6 mln hrywien jakie z budżetu państwa przekazano na rehabilitacje „bojców ATO”. W zwiazku ze sprawą zarzuty przedstawiono m.in dyrektorowi instytucji zajmujacej się „rehabilitacją”, faktycznie odbywająca sie tylko „na papierze”;
  https://strana.ua/news/167860-na-reabilitatsii-bojtsov-ato-razvorovali-6-millionov-iz-hosbjudzheta-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. „Napoleon Bonaparte” wersja ukraińska, czyli w miejscowości Kociubynśke w obwodzie kijowskim jeden z radnych lokalnego samorzadu ogłosił się…burmistrzem. Do „wybrania” go na burmistrza doszło na posiedzeniu „rady” złozonej tylko z jego zwolenników, co oczywiście zostało ogłoszone bezprawiem przez jego przeciwników;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4025304-pod-kyevom-mestnyi-deputat-samoprovozghlasyl-sebia-merom-smy
  Dla przypomnienia, Napoleon Bonaparte też sam siebie koronował na „Cesarza Francuzów”…

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Dlaczego rząd w Kijowie nie może pozwolić sobie na ogłoszenie bankructwa.
  Zgodnie z informacjami zawartymi w sprawozdaniach na dzień dzisiejszy obligacje ukraińskie opiewają na kwotę 742.272 mld hrywien z czego 348 mld „pożyczył” Narodowy Bank Ukrainy. Jeśli doszłoby do ogłoszenia bankructwa padłby CAŁY system bankowy na Ukrainie.
  https://economics.unian.info/10311444-sanctions-against-ukraine-putin-s-losing-bet.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Dla zainteresowanych, wywiad z popularnym ukraińskim ekonomista Ołeksandrem Ochrimenkom o gigantycznym zadłużeniu Ukraińców za „usługi komunalne”, czyli m.in opłaty za media, które juz osiągnęło sumę 38 mld hrywien i według ekonomisty będzie jedną z przyczyn które doprowadzi do bankructwa Ukrainy;
  https://strana.ua/opinions/167936-dolhi-za-kommunalnye-usluhi-dostihli-38-milliardov-hriven.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Pojawiły sie kolejne wyniki badań ukraińskiej opinii publicznej jakie przeprowadził Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii według których za największe „problemy” Ukrainy zostały uznane korupcja (79%), wojna na Donbasie (55 %) oraz „dominacjaoligarchów” (32%);
  https://strana.ua/news/167854-ukraintsy-schitajut-chto-korruptsija-bolshe-meshaet-razvitiju-strany-chem-vojna-na-donbasse.html
  Ponad połowa Ukraińców (53% respondentów) uznała także że MFW ma ‚negatywny wpływ na Ukrainę”;
  https://strana.ua/news/167859-ukraintsy-schitajut-chto-strana-nakhoditsja-pod-vneshnim-politicheskim-vlijaeniem.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Pół miliona euro odszkodowania domagają się od władz Ukrainy krewni zabitego na Donbasie w maju 2014 roku włoskiego dziennikarza Andrei Roccelego. Dla przypomnienia, Rocceli został poniósł smierć w wyniku ostrzału przeprowadzonego przez strone ukraińską, jednym z oskarżonych w tej sprawie jest sadzony we Włoszech obywatel tego państwa pochodzenia ukraińskiego Vitaly Markiv, były członek ukraińskiej Gwardii Narodowej;
  https://www.segodnya.ua/world/europe/semya-ubitogo-na-donbasse-italyanca-trebuet-u-ukrainy-500-tys-evro-1182536.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.