Wojna domowa na Ukrainie 26.10.2018r.- 1236 dzień od nowego rozejmu.


„Relacje dwustronne, bezpieczeństwo w regionie i sytuacja na Ukrainie”– oto były główne tematy wtorkowego (23 października) spotkania- szefów polskiego i ukraińskiego MSZ w Warszawie.

Wśród poruszonych tematów, jeden był szczególnie trudny. Tym tematem są relacje dwustronne polsko-ukraińskie w kontekście historycznym.

Dlatego też, po spotkaniu z Klimkinem, szef polskiej dyplomacji powiedział, że w kwestii polityki historycznej Polski i Ukrainy trzeba dobrej woli obu stron. Z kolei Klimkin powiedział, że wraz z polskim ministrem rozmawiał dziś w Warszawie o możliwościach „pójścia do przodu” w sprawach historycznych.

Oczywiście temat kontrowersyjnej polityki historycznej prowadzonej przez obecne władze Ukrainy w kontekście gloryfikacji przez nią ideologii banderyzmu i członków zbrodniczej formacji OUN-UPA, została sprowadzona tylko do poziomu rozmów na temat blokowania przez Kijów poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar na terenie dzisiejszej Ukrainy oraz ochrony ukraińskich miejsc pamięci w Polsce.

Natomiast temat odpowiedzialności za dokonane przez Ukraińców zbrodni ludobójstwa na Polakach został taktycznie pominięty. Wynika to z tego, że władze ukraińskie nie wyobrażają sobie żadnego pojednania z Polską, w przypadku domagania się od niej sprawiedliwości wobec ofiar ludobójstwa i potępienia jego sprawców, a także ideologi, która do zbrodni dokonanej na Polakach, i innych mniejszościach etnicznych, została dokonana w czasie i po II WŚ.

Tak więc, po sprowadzeniu tematu rozmów obu szefów dyplomacji do wymiaru ekshumacji szczątków oraz ochrony ukraińskich miejsc pamięci w Polsce, dopiero wtedy możliwe było nawiązanie jakiegoś szczątkowego dialogu. Co oczywiście świadczy o naszej słabości wobec zaprzaństwa ukraińskiego, i wzt. nie jest żadnym sukcesem naszej dyplomacji.

I tak, Czaputowicz odważył się powiedzieć, że zakaz ekshumacji szczątków Polaków, którzy zginęli na obecnym terytorium Ukrainy, jest „trudny do wytłumaczenia”.

„Jest to pewne prawo, które przynależy społeczeństwu polskiemu, ono jest bezdyskusyjne”– ocenił szef polskiej dyplomacji. Jak następnie dodał, Polska przyjmuje do wiadomości zgłaszaną wcześniej przez Kijów uwagę dotyczącą ukraińskich miejsc pamięci, które istnieją „zgodnie z polskim prawem”.

Jacek Czaputowicz zarysował też warunki porozumienia w kwestii ekshumacji i ukraińskich miejsc pamięci w Polsce.

„Gdyby udało się z naszej strony podjąć jakieś zdecydowane działania w tym zakresie, myślę, że strona ukraińska też mogłaby podjąć pewne działania i dopuścić polskich badaczy do ewentualnych ekshumacji. Trzeba dobrej woli z obu stron, my tę dobrą wolę pokazaliśmy”– przekonywał polski minister i dodawał, że decyzja w tej sprawie leży również po stronie właściwych instytucji, takich jak ukraiński IPN.

A więc, jak widać zaczęło się przetarg ofiar ukraińskich zbrodni, z mogiłami ich sprawców, które znajdują się na terenie obecnej Polski. Czyli, że za cenę uznania nielegalnie ustanowionych ukraińskich miejsc pamięci w Polsce, my prosimy Kijów o możliwość dokonania ekshumacji i godziwego pochówku ofiar ukraińskiego ludobójstwa. Jeśli już poziom merytorycznej dyskusji dyplomacji obu krajów zszedł na ten poziom, to dlaczego został pominięty problem polskiego Cmentarza Orląt we Lwowie, gdzie nadal władze Lwowa nie pozwalają na odsłonięcie Lwów, czy też przywrócenia do stanu pierwotnego polskich kościołów i oczywiście oddanie ich prawowitym właścicielom.

Pominięcie tych, jakże istotnych dla polskiej racji stanu problemów, pozwoliło Klimkinowi na stwierdzenie, że to kontekst emocjonalny nie pozwala „iść do przodu” w dialogu historycznym. Dlatego pominięcie tego kontekstu emocjonalnego na spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji, umożliwiło stworzyć wizję do dalszych działań.

„Liczę bardzo na to, że ta logika doprowadzi do tego, że będziemy w kwestiach historii rozumieć się wzajemnie bardzo dobrze i współpracować. Popracujemy jeszcze z ministrem Czaputowiczem nad praktycznymi konsekwencjami, dzisiaj o nich rozmawialiśmy i w najbliższym czasie liczę na to, że powiemy, w jaki sposób będzie się to odbywało”– powiedział enigmatycznie Pawło Klimkin.

Ukraiński minister zastrzegł, że na razie nie będzie wymieniał miejsc pamięci, o których rozmawiano. Jak zapewnił, informacje o nich zostaną przekazane w najbliższym czasie.

Przypomnę, że wiosną ubiegłego roku Ukraina wydała na swym terytorium zakaz poszukiwań i ekshumacji Polaków, ofiar czasów II wojny światowej. Było to następstwem zdemontowania nielegalnego pomnika Ukraińskiej Powstańczej Armii w Hruszowicach koło Przemyśla w kwietniu 2017 roku.

Jednak pod koniec maja tego roku przeprowadzone przez IPN badania archeologiczne i medyczno-sądowe nie dały podstaw do uznania, że w miejscu zdemontowanego pomnika ku czci UPA znajdowały się mogiły członków tej ukraińskiej formacji.
Kijów liczy z kolei na zmiany w ustawie o IPN, której przepisy zakładają sankcje karne za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów.

Na zakończenie dodam, że znamienne jest, iż na oficjalnej stronie informacyjnej MSZ, nie ma ani słowa na temat tego spotkania.

https://twitter.com/MSZ_RP,

https://www.msz.gov.pl/pl/

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, do godziny 00:00, ukraińscy żołnierze 18 razy ostrzeliwali terytorium DRL, z czego pierwszy ostrzał rozpoczął się od 04:05, zaś ostatni zakończył o godzinie 23:20. Łącznie w wyniku tych ostrzałów 19 razy strona ukraińska naruszyła warunki rozejmu, wystrzeliwując na terytorium DRL 43 pociski, wobec 307 z dnia wczorajszego.

I tak od godziny 04:05, ukraińscy żołnierze rozpoczęli wczorajszą serię ostrzałów w rejonie Doniecka, których łącznie było 9, i ostatni z nich zakończył się o 22:50. Ostrzał w tym punkcie frontu prowadzony był przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (3 miny), granatników AGS-17 (10 granatów), SPG-9 (3 granaty) i RPG-7 (5 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, z kierunku: Awdiejewki, Piasków, Marinki, Krasnogorowki i Kamienki, w stronę donieckiego lotniska i w rejonie „Volvo-Center” oraz osiedla kopalni Trudowskie, a także Starmomichajłowki, Aleksandrowki, Spartakusa i Krutoj Bałki.

Kolejnym miejscem ukraińskiego ostrzału był rejon Gorłówki, gdzie w godzinach od 11:00 do 21:50, ukraińscy żołnierze przy użyciu broni maszynowej, w tym ciężkiej, 3 razy ostrzelali rejon Zajcewa i jego południową część oraz z kierunku Dzierżyńska (kopalnia Niżna) teren kopalni im. Gagarina.

Następnie, w godzinach od 13:40 do 23:20, dokonano 6 ostrzałów południowego odcinka frontu donieckiego. Ostrzał tam prowadzony był przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm (11 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (15 wystrzałów) oraz granatnika SPG-9 (3 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, z kierunku: Szirokina, Priszczewika i Talakowki, w stronę: Sachanki, Oktiabra i Komiternowa.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w tym samym czasie, ukraińscy żołnierze aż 6 razy naruszyli warunki rozejmu, prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 (11 min) i 82 mm (9 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (23 wystrzały), granatników: AGS-17 (174 granaty), SPG-9 (9 granatów) i RPG-7 (18 granatów), a także broni maszynowej, w rejonie następujących miejscowości: Donieckij, Kalinowo oraz wsi: Sokolników, Łozowoje i Łogwinowa. Na skutek jednego z ostrzałów przeprowadzonego w tym przypadku przy użyciu moźdizerza kaliber 82 mm (4 miny) i granatnika RPG-7 (8 granatów), który miał miejsce wczoraj o godzinie 12:15 w rejonie Łogwinowa, został ranny jeden z żołnierzy Milicji Ludowej ŁRL.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation.

1 min

„Ранкове зведення на 07:00 26 жовтня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 25 жовтня, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Окупанти 17 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. Під час цього 4 рази було застосовано озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.
Так, протягом минулої доби ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Золоте, Світлодарськ, Луганське, Авдіївка, Мар’їнка, Красногорівка, Павлопіль, Гнутове, Водяне, Лебединське та Широкине.
Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Позиції Об’єднаних сил в районі населеного пункту Світлодарськ противник обстрілював з озброєння БМП і мінометів 120-го калібру, тут же, а ще по опорних пунктах біля Луганського та Авдіївки, окупанти застосували міномети калібру 82 мм.
Аж чотири рази потрапляли під ворожий вогонь позиції Об’єднаних сил у районі Авдіївки. З початку доби ворог використовував для обстрілів гранатомети та стрілецьку зброю, а під кінець – додав ще й міномети калібру 82 мм. Війська, що обороняються, тримають ситуацію у цьому районі під контролем та готові до реагування на різкі зміни в обстановці.
Також неодноразово, російські окупанти цинічно обстрілювали наші опорні пункти на Маріупольському напрямку – неподалік Павлополя і Широкиного. У всіх випадках відкриття вогню противником, вживаються адекватні заходи, в тому числі й превентивні.
За даними розвідки, минулої доби знищено одного та поранено п’ятьох бойовиків російсько-окупаційних військ.
Від початку поточної доби противник вогневої активності не проявляв.
У ході бойових дій 25 жовтня, одного військовослужбовця Об’єднаних сил поранено.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

26 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.10.2018r.- 1236 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie „wstępniaka” Ukraiński szef MSZ przyjechał do Polski poklepał po plecach swojego kolegę z Warszawy, zapewnił o przyjaźni miedzy bratnimi narodami by w chwile później władze we Lwowie zażądały USUNIĘCIA POLSKICH LWÓW Z CMENTARZA ORLĄT LWOWSKICH
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-rada-obwodowa-chce-usuniecia-lwow-z-cmentarza-orlat-lwowskich/nefc0hf
  „Zrozumiałe jest, że wspomniane posągi będą wykorzystywane przez polskie koła radykalne do prowokacji na Ukrainie i staną się podstawą pogorszenia stosunków ukraińsko-polskich” – czytamy. Według biura prasowego Rady obwodu lwowskiego oświadczenie w sprawie posągów lwów poparło w głosowaniu 45 spośród 84 deputowanych.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „Owoce” awanturniczej polityki prowadzonej przez USA na świecie , czyli przebywajacy z oficjalna wizyta w Pekinie japoński premier Shinzo Abe podpisał szereg umów o współpracy pomiedzy Japonia oraz Chinami , a także rozwiązania sporów terytorialnych na Morzu Wschodniochińskim. M.in podpisano porozumienie o wznowieniu wymiany walut między bankami centralnymi obu krajów przerwane jeszcze w 2012 roku, a także zawarto umowę o wzajemnych gwarancjach stabilności walut w razie kryzysów przez finansowe instytucje Japonii i Chin na sumę 30 mld dolarów (podobno jest to największa tego typu umowa podpisana przez Japonię);
  https://korrespondent.net/business/economics/4026294-na-fone-torhovykh-voin-s-ssha-kytai-y-yaponyia-rasshyriauit-sotrudnychestvo

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ciąg dalszy wczorajszej wypowiedzi szefa misji OBWE na Ukrainie Alexandra Huga który stwierdził m.in ŻE PRZEDSTAWICIELE OBWE NIE DOSTRZEGLI OZNAK ROSYJSKIEJ OBECNOŚCI [WOJSKOWEJ] NA DONBASIE (czyli ze nie ma tam zadnych rosyjskich wojskowych). Jak można się było spodziewać słowa te wywołały „świete oburzenie” w Kijowie, w ukromediach określono je „skandalicznymi”, a kijowska ‚wierchuszka” juz „wytknęła” OBWE na Ukrainie cała masę róznorakich „przeoczeń”, oczywiście „na korzyśc Rosji”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4026217-vydiat-ne-vydiat-skandal-s-obse-na-donbasse
  Ps. I tak kolejny „agent Kremla’, czyli Alexander Hug, zostanie zdemaskowany przez Kijów…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codzienność, w Odessie skatowano „najpopularniejszego nauczyciela Ukrainy”, fizyka Pwła Wiktora, równiez znanego wideoblogera. NN sprawcy zepchnęli go z drogi, gdy jechał po niej rowerem, a nastepnie pobili go (powodujac ciężkie urazy) i ograbili ze wszystkiego co miał (łacznie z rowerem);
  https://strana.ua/news/168258-v-odesse-napali-na-znamenitoho-uchitelja-pavla-viktora-chto-o-nem-izvestno.html
  Tymczasem w Melitopolu (obwód zaporoski) funkcjonariusze policji i SBU zatrzymali samochód osobowy i znaleźli w nim 1,9 mln hrywien. Kierowca pojazdu nie umiał (nie chciał) wyjaśnić skad pochodza pieniadze;
  https://strana.ua/news/168333-zhitel-melitopolja-ne-smoh-objasnit-sbu-i-politsii-otkuda-v-mashine-pochti-2-milliona-hriven.html
  23 października grupa członków „Partia Radykalna Ukrainy” Ołeha Laszki (w tym parlamentarzysta) urzadzili sobie „po pijaku” polowanie na bażanty w okolicy jednej z miejscowości obwodu kijowskiego. „polowanie” zakończyło sie spaleniem ciężarówki (zdjęcie w linku) oraz pobiciem przewodniczącego miejscowego samorządu wiejskiego;
  https://strana.ua/news/168310-nardep-ot-radikalov-skuratovskij-okazalsja-zameshan-v-izbieniii-predsedatelja-selsoveta.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Trwa „zwalczanie korupcji (w tym politycznej) na Ukrainie”, czyli „generalissimus” Poroszenko zwolnił obecnego szefa SBU na Zakarpaciu, a na jego miejsce wyznaczył…krewnego premiera Ukrainy Hrojsmana. Dla przypomnienia, zarówno Poroszenko jak i Hrojsman ‚wywodzą się” z jednego z ukraińskich „klanów (rodzin) oligarchicznych”, czyli tzw. klanu winnickiego;
  https://strana.ua/news/168342-poroshenko-uvolil-hlavu-sbu-zakarpatja-naznachiv-novoho-rukovoditelja-s-rodiny-hrojsmana.html

  Polubione przez 1 osoba

  • Ps. Dziwi mnie także że „tęczowi towarzysze” z „KryPola” którzy na „sztandarach maja wypisane słowa o walce z wszelkim rasizmem”, promuja film faktycznie RASISTOWSKI, na którym Rosjanie z Ukrainy i ukraińskojęzyczni Ukraincy sa ukazani jako „brudne zapijaczone kacapy”. Jak widać „tęczowe towarzycho LGBT” stosuje „rasizm”, podobnie jak „faszyzm”, tak jak mu sie podoba i jak mu w chwili obecnej pasuje…

   Polubione przez 2 ludzi

 6. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin oświadczył o uzasadnionych podejrzeniach, że Rosja dostarcza ukraiński węgiel z okupowanego Donbasu Turcji i Polsce, informuje UNIAN.
  https://economics.unian.ua/energetics/10312911-rosiya-prodaye-ukrajinske-vugillya-z-donbasu-do-turechchini-ta-polshchi-zmishuyuchi-yogo-zi-svojim-klimkin.html
  Kilka dni temu temat węgla z Donbasu był podobno poruszany przez stronę ukraińska podczas rozmów z z przedstawicielami polskiego MSZ
  https://kresy24.pl/polska-i-ukraina-rozmawiaja-o-problemie-importu-wegla-z-okupowanego-donbasu-do-polski/

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Astarta Holding N.V. to spółka zarejestrowany w Holandii, a prężnie działająca na Ukrainie poinformowała o spadku sprzedaży swych produktów. Jest to o tyle zaskakujące, że rolnictwo jest jedną z nielicznych gałęzi gospodarki na Ukrainie które ostatnimi czasy ma się dobrze
  https://forsal.pl/artykuly/1316854,sprzedaz-cukru-astarty-spadla-o-20-r-r-do-88-04-tys-ton-w-iii-kw-2018-r.html
  Sprawa ma zapewne „drugie dno”. Trwa walka o to kto będzie kontrolował czarnoziemy na Ukrainie i wygląda na to, że lokalni oligarchowie ta walkę wygrali.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/od-kolchozow-do-holdingow-produkcja-rolna-na-ukrainie-rosnie-w-sile,330305_1_0_0.html

  Polubione przez 1 osoba

 8. Odnośnie ukraińskich strat od początku konfliktu na Donbasie, słuzby prasowe ukraińskiego resortu zdrowia poinformowały ze od 2014 roku ponad 55 tysięcy ukraińskich wojskowych poddanych zostało „kompleksowej rehabilitacji”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4026030-reabylytatsyui-proshly-bolee-55-tysiach-voennykh-mynzdrav
  I odnośnie co może oznaczac owa „rehabilitacja kompleksowa” i kto jest jej poddawany, cytat „Najciężej poszkodowane osoby niepełnosprawne należą obecnie do najbardziej wykluczonych grup społecznych”;
  http://www.watchdogpfron.pl/co-to-jest-rehabilitacja-kompleksowa/

  Polubione przez 1 osoba

 9. Ciąg dalszy skandalu ze sprawą stosowania tortur wobec więźniów w ukraińskich zakładach karnych. Ukraińska prokuratura poinformowała że podczas przeprowadzony w czterech koloniach karnych w obwodzie połtawskim odkryto przedmioty które najprawdopodobniej uzywane były przez strażników do torturowania więźniów (zdjęcia w linku);
  https://korrespondent.net/ukraine/4026240-v-kolonyiakh-poltavskoi-oblasty-obnaruzhyly-vozmozhnye-orudyia-pytok

  Polubienie

 10. Szwedzi są jednak nieuleczalni….
  https://wiadomosci.wp.pl/obcy-okret-podwodny-na-filmie-spod-sztokholmu-rosjanie-penetruja-baltyk-6310135001618561a
  Dla przypomnienia, Szwedzi juz raz ogłaszali podobne zdarzenie, a nawet że „rosyjki okret podwodny zatonął u ich brzegów”. potem okazało się ze faktycznie był to rosyjski okret podwodny, ale…z czasów IWŚ…
  https://dzieje.pl/aktualnosci/szwedzkie-wojsko-znaleziony-wrak-rosyjski-okret-podwodny-z-1916-roku

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.