Wojna domowa na Ukrainie 29.10.2018r.- 1239 dzień od nowego rozejmu.


Ambasador Andrij Deszczyca zaproponował, by 1 listopada w Polsce i na Ukrainie zapalić o tej samej godzinie znicze na znak szacunku dla pamięci ofiar walk sprzed stu lat.

„My – członkowie polskich i ukraińskich środowisk obywatelskich, wiele lat działający na rzecz budowy dobrosąsiedzkich relacji i dialogu – wzywamy, aby pamięć o konflikcie sprzed 100 lat stała się lekcją, z jakiej możemy robić odpowiednie wnioski, zwłaszcza wobec nowych zagrożeń i sprzeczek wokół ‚pamięci historycznej’ obu naszych narodów”– napisał Andrij Deszczyca na Facebooku.

W związku z tym, zaproponował on by zapalić znicze 1 listopada o godzinie 17.00 w Polsce i o 18.00 na Ukrainie.

„Razem zapalimy świece, pomodlimy się wspólnie za poległych, oddamy im cześć: znajdziemy czas by razem pomilczeć i zachowamy w naszych sercach pamięć o tych wydarzeniach i ich uczestnikach. Pamięć o tym, że walczyli przeciwko sobie, ale o tym, że każdy z naszych narodów – odpowiednio do własnego punktu widzenia – walczył o dobrą rzecz, o wolność swojej ojczyzny, niezależność narodu. I niechaj ta pamięć nas zbliża, nie rozdziela, w imię przyszłości Europy, następnych pokoleń Ukraińców i Polaków”– dodał ukraiński ambasador.

Odniósł się w ten sposób do przypadającą 1 listopada 1918 roku rocznicę początku konfliktu do jakiego doszło na terytorium ówczesnej Galicji Wschodniej,rozpoczął się konflikt pomiędzy Polską a Zachodnioukraińską Republiką Ludową, znany jako wojna polsko-ukraińska, która trwała niemalże rok, do 17 lipca 1919 roku.

Przypomnę, że stronami- wspomnianego przez Deszczycę- konfliktu były: proklamowana 1 listopada 1918, przez społeczeństwo ukraińskie Galicji Wschodniej, Zachodnioukraińska Republika Ludowa oraz polskie społeczeństwo Lwowa i lokalny lwowski Komitet Ochrony Dobra i Porządku Publicznego (po 23 listopada zmieniony przez Tymczasowy Komitet Rządzący), a po 11 listopada odrodzone państwo polskie.

W związku z propozycją Deszczycy, jak dobrze pójdzie, to za trzy dni, w dniu 1 listopada, w Polsce i na Ukrainie znicze pamięci zostaną zapalone w Warszawie na prawosławnym Cmentarzu na Woli i na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w Przemyślu na Cmentarzu Komunalnym (na grobach Orląt Przemyskich) i na Cmentarzu Wojskowym Ukraińskiej Republiki Ludowej, w Lublinie na Cmentarzu Rzymskokatolickim, w Krakowie – na Cmentarzu Rakowickim; a także we Lwowie na Cmentarzu Łyczakowskim, na mogiłach Orląt Lwowskich i na mogiłach żołnierzy Ukraińskiej Armii Galicyjskiej; w Kijowie obok kościoła św. Aleksandra, a także w Równem, Połtawie, Charkowie, Czerniowcach i innych miejscach symbolicznych konfliktu wojny polsko-ukraińskiej.

Napisałem, „jak dobrze pójdzie”, bo po ostatnim sprowokowaniu przez Radę Lwowa kolejnego konfliktu na linii ukraińsko-polskich problemów historycznych (pisałem o tym kilka dni temu), nie dość, że postanowiono usunąć lwy z Cmentarza Orląt, to także Deszczyca usunął swój wpis z Facebooka z propozycją wspólnego zapalenia świeczek w miejscach symbolicznych dla stosunków polsko-ukraińskich. Oczywiście nie była to już prywatna decyzja Deszczycy, tylko polecenie zostało wydane na samej górze resortu dyplomacji w Kijowie. Dowodzi ta sytuacja, jak bardzo obecnie ulegają erozji stosunki polsko-ukraińskie z powodu ostracyzmu obecnie rządzącej na Ukrainie junty oligarchów i skrajnych nacjonalistów banderowskich z pod znaku OUN-UPA- spadkobierców ideowych formacji politycznej odpowiedzialnej za dokonanie zbrodni ludobójstwa wobec Polaków zamieszkujących tereny Galicji Wschodniej.

W świetle powyższego, szkoda, że ukraiński ambasador w Polsce, nie wyszedł też z inicjatywą zapalenia świeczek w miejscach dokonanych zbrodni ludobójstwa na Polakach przez ich ukraińskich sąsiadów oraz nie zaapelował do swoich władz o umożliwienie przeprowadzenia przez polskich naukowców badań archeologicznych w miejscach dokonanych kaźni na naszych Rodakach.

https://web.facebook.com/andrii.desh?_rdc=1&_rdr,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_polsko-ukrai%C5%84ska.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie

W ciągu poprzedniej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu 22 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzony był od godziny 07:50 do 23:10, przy użyciu: czołgu (17 pocisków), moździerzy 120 (24 miny) i 82 mm (30 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (49 granatów), SPG-9 (7 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. Ostrzeliwane były okolice następujących miejscowości: w rejonie Gorłówki- teren Zajcewa i kopalni im. Gagarina, w rejonie Doniecka- osiedla Trudowskie, lotnisko i okolice „Volvo-Center” oraz Spartakus, Krótaja Bałka, Staromichajłowka, Aleksandrowka i Jelenowka, w rejonie południowego odcinka frontu- Leninskoje oraz Sachanka i Komiternowo. Łącznie na terytorium DRL spadło 167 pocisków (wobec 272 z dnia poprzedniego), z czego najbardziej intensywny ostrzał ponownie prowadzony był na południowym odcinku frontu donieckiego, gdzie poza czołgiem, ostrzał prowadzono także przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzonego wozu bojowego BMP-2 i różnego typu granatników, a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w tym samym czasie ukraińscy żołnierze 4 razy naruszyli warunki rozejmu, prowadząc ostrzał przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (16 pocisków), moździerzy kaliber 120 (11 min) i 82 mm (41 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (4 wystrzały), a także broni maszynowej, z kierunku; Nowotoszkowskoje, Kriakowki, Troczkoej i Triechzbienki, w stronę; Żiełoboka, Sokolników i Kalinowa.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 29 жовтня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 28 жовтня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил була напруженою, проте цілком контрольованою.
Противник 19 разів відкривав вогонь по позиціях наших військ, у тому числі 3 рази з озброєння, забороненого Мінськими домовленостями.

Противник здійснював обстріли позицій Об’єднаних сил в районах населених пунктів Кримське, Авдіївка, Піски, Мар’їнка, Славне, Тарамчук, Березове, Павлопіль, Гнутове, Лебединське, Водяне та Широкине.

На Луганському напрямку в районі населеного пункту Кримське, на Донецькому – біля Луганського, на Маріупольському напрямку – в районі населеного пункту Гнутове противник застосовував міномети. В першому випадку це була зброя калібру 120, а в інших – 82 мм.

Упродовж минулої доби один військовослужбовець Об’єднаних сил був поранений.

Увесь вогонь, крім одного випадку, російські окупаційні війська сконцентрували на двох напрямках. Найчастіше ворог відкривав вогонь на Приазов’ї, трохи менше обстрілів зафіксовано на Донецькому напрямку. Для вогневого впливу окупанти, в основному, використовували гранатомети та великокаліберні кулемети. Підрозділи Об’єднаних сил діяли адекватно ситуації.

За даними розвідки, 28 жовтня, 3-х окупантів було знищено, ще 6 – отримали поранення.

Протягом поточної доби противник вогонь по наших позиціях не відкривав.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

32 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.10.2018r.- 1239 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem nowe sondaże przeprowadzone na Ukrainie wykazały że na drugie miejsce w rankingu kandydatów na stanowisko Prezydenta Ukrainy wysunął się ukrocelebryta, z popularnego kabaretu ‚Kwartał 95″ Wołodymyr Zelenskij, którego chce poprzeć 9,9 % respondentów. prowadzi była premier Julia Tymoszenko z poparciem 15,4 %, a na trzecim miejscu uplasowął się obecny prezydent Poroszenko z 8,9 %. Za to Poroszenko prowadzi w „antyrankingu” jako najbardziej nielubiany kandydat z „poparciem” 43,1 % respondentów;
  https://24tv.ua/ru/zelenskij_vyshel_na_vtoroe_mesto_v_prezidentskoj_gonke__opros_n1054868

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraińska codziennosć, „draka” w kijowskim trolejbusie zakończyła sie „riezaniem” nożami w wyniku czego jeden z jej uczestników z ranami kłutymi trafił do szpitala;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4026807-v-kyeve-ssora-v-trolleibuse-zakonchylas-ponozhovschynoi
  W centrum stolicy Ukrainy złodzieje „wyczyścili” mieszkanie wynajęte przez szefa projektu „Wsparcie dla wdrożenia umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską” Janosa Zakonyi;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4026936-v-kyeve-obokraly-kvartyru-hlavy-proekta-evrosouiza-smy
  Nowy ‚rekord” odnotowany przez ukraińska policję, czyli 4 trupy w dwa dni w obwodzie tarnopolskim, w tym troje z nich były „osobami nadużywającymi alkohol”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4026951-za-dva-dnia-v-ternopolskoi-oblasty-nashly-chetyre-trupa

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem jeden z kijowskich sądów nakazał Narodowemu Antykorupcyjnemu Biuru Ukrainy (NABU) wszczęcie oficjalnych dochodzeń przeciwko byłemu premierowi Ukrainy Jaceniukowi oraz szefowi ukraińskiego resortu sprawiedliwości Petrence w związku z podejrzeniem że dopuscili sie oni defraudacji środków budżetowych na dużą skale oraz „prania brudnych pieniędzy”!
  https://ukranews.com/news/592263-sud-obyazal-nabu-nachat-rassledovanye-protyv-yacenyuka-y-petrenko

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem premier Ukrainy Hrojsman zapowiedział likwidację…państwowego koncernu ‚Naftohaz” w zwiazku z wymogami stawianymi władzom w Kijowie przez UE (likwidacja monopolistów na rynkach), ale zaraz dodał że na obecna chwilę jest to niemożliwe w związku z „arbitrażem” jaki toczy sie pomiędzy „Naftohazem”, a rosyjskim ‚Gazpromem”;
  https://strana.ua/news/168641-naftohaz-budet-likvidirovan-zajavil-premer-ministr-hrojsman.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” przygotował krótki artykuł o ukraińskich politykach którzy rozpoczeli swoja polityczną karierw jeszcze w czasach istniejącego w ZSRR KOMSOMOŁU. „Listę” otwiera oczywiście obecny przewodniczący Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow (ps. Krwawy Pastor), ale jest i obecny przewodniczący komisji d/s bezpieczeństwa narodowego ukraińskiego parlamentu oraz „partner biznesowy” byłego premiera Ukrainy Jaceniuka, Serhij Paszynskij;
  https://strana.ua/news/168546-100-let-komsomolu-ukrainskie-politiki-rodom-iz-vlksm.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT zza Oceanu, czyli w strone USA podążają kolejne „karawany migrantów” z Ameryki Środkowej;
  https://korrespondent.net/world/4026815-k-ssha-otpravylsia-tretyi-karavan-myhrantov
  A w przeciwną stronę, czyli na granice USA z Meksykiem podąża 5 tysięcy „wojaków” z US Army by ją „uszczelnić”;
  >https://www.wsj.com/articles/military-to-deploy-5-000-troops-to-southern-border-u-s-officials-say-1540820650

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ciąg dalszy międzynarodowego skandalu w związku z zamordowaniem przez saudyjski „szwadron śmierci” w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Turcji saudyjskiego dziennikarza, zarazem korespondenta „Washington Post” Dżamala Chaszodżdżiego. Brytyjski „Daily Express” poinformował, powołując sie na anonimowe „źródła”, ze wywiad brytyjski wiedział o planach „likwidacji” dziennikarza już 3 tygodnie przed całym zdarzeniem (!) Podobno Dżamal Chaszodżdżi zamierzał podać do wiadomości publicznej informacje na temat użycia broni chemicznej przez Arabię ​​Saudyjską w trakcie walk w Jemenie;
  >https://www.express.co.uk/news/world/1037378/Khashoggi-murder-news-saudi-arabia-chemical-weapons-use

  Polubione przez 4 ludzi

 8. I powrót na Ukraine, gdzie „ukropatrioci” dokonali kolejnego „bohaterskiego czynu”, czyli zablokowali na jednej ze stacji benzynowych samochód którym jechała matka z niepełnosprawnym dzieckiem. „Ukropatrioci” tłumaczyli swój czyn tym ze chciała ona na niej zatankowac, a stacja wchodzi w skład sieci należącej (według nich) do ukraińskiego polityka Wiktora Miedwiedczuka, będacego dla nich (kolejnym) „agentem Kremla”;
  >https://www.facebook.com/koptielov/videos/2268411516724002/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem ukromedia informują ze na Zakarpaciu trwa grabież na gigantyczna skalę ktorej „ofiarą” stał się „strategiczny rurociąg” oraz zbudowane przy nim zbiorniki z paliwem. W tle oczywiście pojawia się „ruka Kremla”, a jedynym „sprawiedliwym” jest „miejscowym „patriotyczny aktywista”;
  https://ru.tsn.ua/groshi/na-zakarpate-raspilivayut-strategicheskiy-nefteprovod-razvorovyvaya-toplivo-i-unichtozhaya-lesa-1240443.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ciąg dalszy sprawy zabójstwa „czeczeńskiej snajperki Aminy Okujewej” a w rzeczywistości pochodzącej spod Odessy Ukrainki Anastazji Nikiforownej. Jej maż Adam Osmajew, który przeżył dokonany na nich „zamach”, poinformował w wywiadzie udzielonym ukromediom, że ukraińscy śledczy zajmujący sie wyjaśnianiem sprawy „nie opatrzyli się” w niej żadnego ‚rosyjskiego śladu’;
  https://newsone.ua/news/politics/ubijstvo-okuevoj-sledovateli-ne-smohli-najti-dokazatelstva-rossijskoho-sleda-v-dele.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. A tymczasem polski ‚Baron von Munchhausen”, czyli były „polski wolontariusz ATO” Tomasz Maciejczuk znalazł sobie nowa robotę (przewinąć artykuł na koniec gdzie znajdują sie autorzy);
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/szef-separatystycznej-donieckiej-republiki-ludowej-drl-denis-puszylin-podczas-rozmowy/8wc24s7
  Ps. Ciekawa rzecz, facet który sobie występował publicznie w rosyjskiej ‚propagandowej” TV i przeprowadzał „wywiady” m.in z „megaterrorystą Girkinem”, a teraz jeszcze z „nowym watażką’ Rep. Donieckiej (takich okresleń tzw. oficjalna nomenklatura) jak gdyby nigdy nic chodzi sobie po ulicy, a pan Mateusz Piskorski ciagle jest przetrzymywany w areszcie jako „groźny agent rosyjskich specsłużb’. Czyzby więc były wolontariusz Maciejczuk sam był „agentem”, ale z kolei polskich „specsłużb”?

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Kolejna „bomba” która uderzy w „generalissimusa” Poroszenkę? Ukraińscy dziennikarze ujawnili dokumenty potwierdzajace fakt uczestniczenia w budowie Mostu Krymskiego firm należących do „generalissimusa” Poroszenki. Miały one zajmować się dostawami akumulatorów dla rosyjskich firm uczestniczących w budowie przeprawy oraz dowozem tłucznia. W latach 2015 – 2017 firmy Poroszenki miały zarobić na samych dostawach akumulatorów 50 mln hrywien;
  http://versii.com/news/384104/
  >https://www.facebook.com/StopPoroshenko/videos/2113310045555464/

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Wieści z „wyzwolonego” przez Kijów terytorium Donbasu. W Lisiczińsku (obwód ługański pod kontrola Kijowa) do strajkujących od 11 dni górników jednej z kopalń dołączyli ich koledzy z trzech pozostałych które znajduja sie w mieście i jego okolicy. Dodatkowo protestujacy zablokowali także drogi wyjazdowe z Lisiczańska;
  https://korrespondent.net/ukraine/4027049-v-lysychanske-ostanovylys-vse-shakhty-smy
  http://vchaspik.ua/proisshestviya/453311-lisichanskie-shahtery-pereshli-ot-slov-k-delu-v-gorode-lyudi-perekryli-dorogi
  https://strana.ua/news/168755-v-lisichanske-prekratili-rabotu-vse-shakhty-semi-hornjakov-blokirujut-dorohi-smi.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. I tradycyjny juz temat na Ukrainie, czyli korupcja oraz defraudacja środków publicznych. Tym razem zatrzymano dyrektora jednego z ukraińskich zakładów zbrojeniowych który podejrzany jest o „przytulenie” 1,4 mln hrywien za pomocą „ustawionych” przetargów jeszcze w 2015 roku;
  https://vesti-ukr.com/kiev/310161-v-kieve-zaderzhali-direktora-oruzhejnoho-zavoda-po-podozreniju-v-rastrate-1-4-mln-hriven

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.