Wojna domowa na Ukrainie 30.10.2018r.- 1240 dzień od nowego rozejmu.


„Usłyszałem, że jest poparcie dla projektu Fort Trump”– powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak po wczorajszym (29 października) spotkaniu z doradcą prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem w Waszyngtonie.

Minister obrony, który przebywa od poniedziałku z wizytą w Stanach Zjednoczonych, powiedział polskim dziennikarzom, że jego wcześniejsza rozmowa z Johnem Boltonem dotyczyła m.in. projektu „Fort Trump” oraz baz sił amerykańskich w Polsce.

„Zależy nam na tym, żeby wojsko amerykańskie w Polsce stacjonowało, żeby zapewnić w ten sposób bezpieczeństwo Polsce, ale także całej wschodniej flance NATO”– podkreślił Błaszczak.

Zapytany, o to co usłyszał podczas rozmowy na temat projektu „Fort Trump”, odpowiedział, że usłyszał, iż „jest poparcie dla tego projektu”.

Jednak „szczegóły oczywiście są omawiane w ramach grupy roboczej polsko-amerykańskiej w Pentagonie, a więc pracujemy nad tym, żeby szczegóły były satysfakcjonujące dla obu stron„– zastrzegł Błaszczak.

Zaznaczył również, że jego celem jako ministra jest też m.in. zakup nowoczesnego sprzętu dla wojska. Zwrócił w tym kontekście uwagę na toczące się procedury dotyczące zakupu amerykańskiego systemu rakiet Patriot oraz rakiet HIMARS.

„Rozmawiałem z ambasadorem Boltonem na temat przyspieszenia procedur administracyjnych związanych z umożliwieniem kupienia tego sprzętu na wyposażenie polskiego wojska”– ujawnił szef MON, nie mówiąc oczywiście na jakim etapie są obecne pertraktacje, ile to będzie w ostateczności kosztowało, i czy są szanse na podpisanie umowy.

Jak przekazał Błaszczak, zaplanowana jest już kolejna seria spotkań 13 i 14 listopada, podczas których ma rozmawiać z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem. Przekazał, że na listopad zaplanowano rozmowy m.in. w Pentagonie. Wszystkie mają dotyczyć powstania w Polsce tzw. „Fort Trump”, którego lokalizacja wg. Błaszczaka „podnosi bezpieczeństwo w Polsce”, dodając, że:

„To jest moim celem, to jest celem premiera Mateusza Morawieckiego, ale też zwierzchnika sił zbrojnych prezydenta Andrzeja Dudy. Projekt ma też pozytywny wpływ na bezpieczeństwo na całej wschodniej flance NATO, stąd zaangażowanie Stanów Zjednoczonych”.

Błaszczak zapewnił, że podczas wszystkich swoich czterech wizyt w USA, poświęconych sprawom bezpieczeństwa Polski, spotyka się z „bardzo przyjaznym przyjęciem” ze strony swoich rozmówców z Kongresu, Pentagonu i Białego Domu.

Ujawnił też, że towarzyszący mu wiceszef MON Tomasz Szatkowski przeprowadzi szczegółowe rozmowy na temat utworzenia w Polsce amerykańskiej bazy. Rozmowy są prowadzone w ramach grupy roboczej. Szef MON podkreślił, że oferta Polski w tej sprawie została przedstawiona stronie amerykańskiej:

„Leży (ta oferta- dopisek mój) na stole, oczekujemy na uwagi amerykańskie w tej sprawie. Jesteśmy otwarci, dyskutujemy, rozważamy różne opcje, chcemy znaleźć najlepsze rozwiązanie – zaznaczył. – Jesteśmy przygotowani. Są prowadzone oceny dotyczące możliwości przyjęcia takiej bazy. Propozycja jest konkretna. Jestem optymistą”.

No cóż, widocznie jest niepoprawnym optymistą 🙂

W tej samej sprawie również prezydent Andrzej Duda, będąc w USA pod koniec września br. , podczas spotkania w Białym Domu w Waszyngtonie z prezydentem Donaldem Trumpem wyraził nadzieję na wspólne zbudowanie w Polsce bazy, która nazywałaby się „Fort Trump”. Duda odnosząc się do utworzenia w Polsce takiej bazy, dodał:

„Wierzę w to głęboko, że jest to możliwe i jestem przekonany, że taka decyzja jest zarówno w polskim interesie, jak i w interesie USA”.

Podobnego zdania był prezydent USA, który ocenił wtedy, że utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce kosztowałoby około dwa miliardy dolarów, dodając, „że to mogłoby być coś przydatnego dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa naszych krajów”.

Po tych rozmowach amerykański Kongres zobowiązał szefa resortu obrony do przedstawienia, nie później niż do 1 marca 2019 roku, raportu oceniającego „wykonalność i zasadność stałego stacjonowania w Rzeczypospolitej Polskiej sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych”.

https://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/powstanie-fort-trump-to-inwestycja-w-nasze-bezpieczenstwo-a2018-10-29/.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby, ukraińscy żołnierze w godzinach, od 07:00 do 22:35, przeprowadzili ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (1 mina) i 82 mm (2 miny) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (50 wystrzałów), a także granatników: AGS-17 (232 granaty), SPG-9 (31 granatów) i RPG-7 (35 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, 23 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był w rejonie Gorłówki: Zajcewo i Dolomitnoje, Doniecka: okolice lotniska w pobliżu „Volovo-Center”, Spartakusa, Jasinowatej, Żabiczewa i Staromichajłowki oraz na południowym odcinku frontu: w okolicy Dokuczajewska, Leninskoje, Komiternowa i Sachanki. Łącznie podczas tych ostrzałów na terytorium DRL spadło ponad 300 pocisków (wobec 167 z dnia poprzedniego) w rezultacie czego zostały uszkodzone dwa domy: jeden w Staromichajłowce przy ulicy Dniepropietrowskiej nr. 56, który się zapalił oraz w Dokuczajewsku przy ulicy Mielnikowa nr. 3 m. 12, gdzie zostały wybite szyby w oknach.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono przy użyciu opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (15 wystrzałów), z kierunku Ługańskoje i Nowotoszkowskoje, w stronę Kalinowki i Gołubowskoje.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 30 жовтня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 30 жовтня, ситуація в районі проведення операції залишалася напруженою, проте цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Окупанти 20 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. Озброєння, заборонене Мінськими домовленостями, противник при цьому не застосовував.

Кількість обстрілів, в порівнянні з попередньою добою не зросла, але противник збільшив інтенсивність застосування стрілецької зброї, зокрема і великокаліберної.

Ворог вів вогонь по наших позиціях в районах населених пунктів Станиця Луганська, Верхньоторецьке, Авдіївка, Піски, Красногорівка, Новотроїцьке, Новомихайлівка, Чермалик, Павлопіль, Гнутове, Водяне та Лебединське.

Під час ведення бойових дій, протягом минулої доби, один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

Від початку цїєї доби, противник, зі стрілецької зброї, обстріляв позиції наших військ у районі Павлополя. Втрат серед наших оборонців немає.

За даними розвідки, 29 жовтня, 1 бойовика російсько-окупаційних військ було знищено, ще двох – поранено.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

W Donieckim muzeum regionalnym otwarto wystawę prac dziecięcych biorących udział w konkursie graficznym pt. „Słoneczne miasto”.

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

38 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.10.2018r.- 1240 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam
  Kijów liczy na sankcje Unii Europejskiej i USA w związku z działalnością Rosji na Morzu Azowskim, gdzie od kilku miesięcy zatrzymywane są statki, zmierzające do ukraińskich portów – oświadczył w poniedziałek minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan.
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/morze-azowskie-ukraina-liczy-na-sankcje-wobec-rosji,879755.html
  Komentarz: Co prawda działania Rosji na morzu Azowskim nie są nielegalne, niemniej jak mówi stare przysłowie chce się uderzyć psa to i kij się znajdzie.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Warte przeczytania.
  Ukraińcy doskonale opanowali sztukę odcinania kuponów od prezentowania Ukrainy jako państwa specjalnej troski. Bardzo wielu ludzi daje się na to nabierać – ocenił publicysta Stanisław Michalkiewicz.

  Publicysta przekonuje, że ukraińscy politycy opracowali umiejętność prezentowania swojego państwa jako „kraju specjalnej troski”. – Tak jak dziecko upośledzone umysłowo, któremu lepiej się nie sprzeciwiać, bo wtedy zrobi coś okropnego, kogoś zabije, albo popełni samobójstwo. I Ukraińcy doskonale opanowali tę sztukę – mówił. Jego zdaniem cała sytuacja prowadzi jedynie do rozwoju banderyzmu, który to nurt dominuje zarówno na Ukrainie jak i w ukraińskiej diasporze, i wobec którego Polska „wydaje się być bezradna”.
  https://dorzeczy.pl/kraj/82189/Michalkiewicz-Ukraina-panstwo-specjalnej-troski.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie lwów na Cmentarzu Orląt we Lwowie

  Wołodymyr Wiatrowycz ocenił, iż „interpretacja faktów wokół kwestii lwów na Cmentarzu Orląt we Lwowie nie może przeczyć dokumentom”. Szef IPN Ukrainy odniósł się w ten sposób do oświadczenia wiceszefa MSZ Bartosza Cichockiego ws. postulatów o usunięcie tych posągów.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-szef-ipn-wolodymyr-wiatrowycz-o-kwestii-lwow-na-cmentarzu-orlat-we-lwowie/s4e43fk

  Polubione przez 4 ludzi

 4. MEGAZDRADA
  Nowy podręcznik do historii rekomendowany przez ukraińskie ministerstwo oświaty dla klasy 10. wzburzył ukraińskich nacjonalistów tym, że uznał służbę Ukraińców w niemieckich formacjach podczas II wojny światowej za „przejawy kolaboracjonizmu”. W obronie podręcznika list otwarty wystosowało grono ukraińskich historyków.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-klotnia-o-kolaboracje-ukraincow-w-podreczniku-historii-historycy-napisali-list-otwarty/
  P.S
  W tym wewnątrzukraińskim sporze w ogóle nie zauważono, że podręcznik zakłamuje historię zbrodni OUN-UPA na Polakach.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Wyrzutnie?

   Nie jest to żaden sukces. No chyba, że uznamy go tylko dlatego, bo o jakiś tam niewielki % kontraktu uda się zrealizować w polskich zakładach. Co oczywiście nie oznacza, że będzie to produkt najwyższej klasy.

   Pozdrawiam.

   Polubienie

 5. Ukraińcy z Polski oraz przybysze z Ukrainy uczcili w sobotę w Komańczy 100-lecie powstania tzw. Republiki Komańczańskiej – tworu ustanowionego na terenie Bieszczadów przez Łemków i Bojków, którzy zapragnęli przyłączyć się do tzw. Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej, skierowanego przeciw jurysdykcji odradzającej się Polski nad tymi terenami.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/ukraincy-uczcili-100-lecie-powstania-w-bieszczadach-tzw-republiki-komanczanskiej-foto/
  Republika to słowo trochę na wyrost, twór ten obejmował 35 wsi nowosądeckich (kto był w Bieszczadach wie ile liczą takie miejscowości). Walk prawie nie było, a grupy ukrainskiego chłopstwa bardzo szybko spacyfikowano.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Republika_Komańczańska
  Dla przeciwwagi można dodać, że w moich rodzinnych stronach istniał w tym samym czasie tzw „republika tarnobrzeska”. Obejmująca dużo większy obszar i potencjał ludnościowy, a także dysponująca o wiele większymi „siłami zbrojnymi”
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Republika_Tarnobrzeska

  Polubione przez 3 ludzi

  • Byli i porządni Łemkowie co to żadnej „republiki” nie chcieli, nie mówiąc już o tzw. Ukrainie. Cytat;
   „3 lutego do Maniowa przybył z Cisnej czterdziestoosobowy oddział ukraiński, który rozpoczął w okolicznych wsiach pobór do armii ukraińskiej, jednak zakończył się on niepowodzeniem. Mieszkańcy Woli Michowej stawili nawet czynny opór, którym kierował PROBOSZCZ GREKOKATOLICKI [!!!]. Po nieudanym ataku na polski posterunek w Łupkowie większość zmobilizowanych rozbiegła się do domów. Następnego dnia oddział z Cisnej zjawił się ponownie, w większej sile, aresztował proboszcza Woli Michowej, a na noc stanął w Maniowie. Tu został zaatakowany przez chłopów: żołnierzy rozbrojono, ich dowódcę zabito, a jeńców wraz z bronią odstawiono do Łupkowa, wydając ich w ręce polskie”

   Polubione przez 3 ludzi

 6. W temacie dzisiejszego zdarzenia z udziałem rosyjskiego lotniskowca ‚Admirał Kuzniecow” do jakiego doszło podczas prowadzonych na nim prac remontowych w Murmańsku. Jak informują rosyjskie media w wyniku awarii sieci elektrycznej doszło do zatopienia pływajacego doku w którym prowadzony był remont lotniskowca (zaczęły napełniac sie wodą zbiorniki balastowe). Jednocześnie sam lotniskowiec został uszkodzony przez jeden znajdujących sie na doku, podobno powstała w nim „dziura cztery na pięc metrów”,a także ranne zostały cztery osoby (w tym jedna ciężko);
  https://colonelcassad.livejournal.com/4549554.html
  https://ria.ru/incidents/20181030/1531779093.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Ukraińska codziennosć, podczas przeszukania w biurze zastępcy szefa wydziału śledczego policji w Kijowie znaleziono ponad 100 tys. dolarów, z czego ‚pochodzenia” 55 tys. dolarów oficer policji nie potrafił wyjaśnić;
  https://strana.ua/news/168876-odnomu-iz-nachalnikov-politsii-kieva-predjavili-podozrenie-v-nezakonnom-obohashchenii.html
  I jeszcze jeden „njus” z Kijowa, gdzie jeden z mieszkańców strzelał do przechodniów z balkonu swojego mieszkania. ‚Polowanie” na przechodniów przerwali wezwani na miejsce policjanci;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4027244-v-kyeve-muzhchyna-ustroyl-strelbu-s-balkona
  W centrum Odessy awantura na jednym z parkingów strzelaniną z udziałem „obcokrajowca’. Na szczęście „ucierpiał” tylko samochód jednego z uczestników zdarzenia;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4027375-v-tsentre-odessy-proyzoshla-strelba-s-uchastyem-ynostrantsa

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Bo za wszystko trzeba płacić. 12,5 mln hrywien domagają się kancelarie prawne z Ukrainy i Holandii które reprezentują strone ukrainską w procesach z krymskimi muzeami o zwrot tzw. Scytyjskiego złota, czyli kosztowności pochodzących z grobowców scytyjskich do których prawa rościła sobie zarówno Ukraina jak i Rosja;
  https://strana.ua/news/168885-ukraina-potratit-12-5-mln-hriven-na-usluhi-juristov-dlja-vozvrata-iz-niderlandov-kollektsii-skifskoho-zolota.html
  Z kolei dwie amerykańskie kancelarie prawne chca sie sądzić z Ukrainą o wypłatę naleznego im honorarium, za udzielenie pomocy prawnej przy ‚aresztowaniu aktywów” należących do byłego premiera Ukrainy Łazarenki. A idzie o niemała „sumkę” bo o 12 % od „aresztowanych aktywów”, czyli …ponad 200 milionów dolarów;
  https://strana.ua/news/168884-v-2019-hodu-sud-ssha-mozhet-objazat-ukrainu-vyplatit-voznahrazhdenie-za-pomoshch-v-areste-aktivov-lazarenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Tymczasem „mityng” przeciwko kolejnym podwyżkom opłat za media na Ukrainie „przerodził się” w „antysemicki wiec” podczas którego protestowano m.in przeciwko „Chazarskiemu Kaganatowi” który zajął miejsce Ukrainy oraz przeciwko „chamom”, czyli Poroszence oraz Hrojsmanowi;
  https://strana.ua/news/168815-vmesto-nasheho-svjatoho-tarasa-skruchennaja-fiha-aktivisty-vinnitsy-zajavil-ob-iudo-vlasti-kotoraja-povyshaet-tarify.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Wieści z „wyzwolonego” przez Kijów terytorium Donbasu. Do szpitali w Słowiańsku (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) trafiło 6 drwali z ranami postrzałowi. Jak sie okazało prowadzili oni legalną wycinkę drzew w okolicy miasta, gdy podeszli do nich „nieznajomi” i najpierw kazali przerwać prace, a następnie zaczeli do nich strzelac (celując w nogi) oraz spalili samochód którym przyjechali na wycinke;
  https://strana.ua/news/168858-v-okrestnostjakh-slavjanska-podstrelili-shesterykh-lesorubov-vo-vremja-raboty.html
  Z kolei głównodowodzący tzw. Operacją Zjednoczonych Sił 9dawnej ATO) na Donbasie ukraiński generał Najew w udzielonym przez siebie wywiadzie zaprzeczył jakoby ukraińska armia szykowała się do prowadzenia ‚działań bojowych przeciwko „skupiskom ludnosci” (czyli pacyfikacji?). Warto przy tym przypomnieć ze wcześniej tzw. sztab OZS zapowiedział operację „oczyszczania” z „dywersantów” Kramatorska w obwodzie donieckim (pod kontrolą Kijowa);
  https://strana.ua/news/168839-vsu-ne-hotovjatsja-k-vedeniju-boevykh-dejstvij-v-naselennykh-punktakh-shtab-oos.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Ciag dalszy sprawy ostatnich eksplozji w ukraińskim ‚arsenale” w Iczni w obwodzie czernichowskim. Ukromedia ujawniły ze w dzień eksplozji dowódca kompanii jednostki wojskowej А1479 (czyli własnie „arsenału” w Iczni) został skazany za grzywnę (10 tys. hrywien) za jazdę po pijanemu…
  https://ukranews.com/news/592473-sud-oshtrafoval-komroty-arsenala-pod-ychney-za-vozhdenye-v-pyanom-vyde-v-den-pozhara

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Tymczasem ukraiński portal „Strana.ua” ujawnił że bliski „partner biznesowy” ukrainskiego parlamentarzysty Ołeksandra Granowskiego, który z kolei jest „powiązany biznesowo” z samym Poroszenką, niejaki Andriej Adamowski posiada rosyjskie obywatelstwo i prowadzi działalnośc biznesowa na „okupowanym” (wg Kijowa) Krymie. Dodatkowo obaj, tzn Granowski i Adamowski, powiązani są z firma która zajmowała sie dostarczaniem paliwa dla ukraińskch sił zbrojnych, robiąc przy tym „przewaly” i dlatego znalazła się w „zainteresowaniu” Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy (NABU);
  https://strana.ua/news/168606-andrej-adamovskij-soratnik-hranovskoho-okazalsja-hrazhdaninom-rf-imejushchim-biznes-v-krymu.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.