Wojna domowa na Ukrainie 31.10.2018r.- 1241 dzień od nowego rozejmu.


Ukraińska propaganda nasiliła działania mające na celu doprowadzenie do nałożenia nowych sankcji wobec Rosji. Tym razem pretekstem jest Morze Azowskie.

Kijów liczy na sankcje Unii Europejskiej i USA w związku z działalnością Rosji na Morzu Azowskim, gdzie od kilku miesięcy zatrzymywane są statki, zmierzające do ukraińskich portów – oświadczył w poniedziałek (29 października) minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan.

„Mam nadzieję, że kolejnym etapem reakcji będzie wprowadzenie sankcji wobec rosyjskich portów nad Morzem Czarnym. Uważam, że są to całkowicie uzasadnione kroki, które zmuszą rosyjskie władze do zastanowienia się, ile kosztuje okupacja i działania wojenne”– powiedział dziennikarzom.

Według słów ministra Omelana wynika, że armatorzy statków, zatrzymywanych przez Rosjan do kontroli na Morzu Azowskim, tracą za dobę przestoju od 15 do 50 tys. dolarów. Omelan podkreślił, że w związku z działaniami Rosji ukraińskie porty straciły już ponad 1 mld hrywien (134,5 mln złotych).

Tego samego dnia, dowódca marynarki wojennej Ukrainy poinformował o rosnącym napięciu na Morzu Azowskim, na którego wody Rosja ściągnęła dodatkowe siły.

„Ulokowano tam około 120 okrętów i kutrów, jednak działających i posiadających uzbrojenie jest jedynie 36. Wystarczającym uzbrojeniem dysponuje 24 jednostek”– powiedział w jednym z programów telewizyjnych.

25 października Parlament Europejski uchwalił rezolucję o łamaniu przez Rosję prawa międzynarodowego na Morzu Azowskim. Zwrócono w niej m.in. uwagę na nielegalne wydobywanie przez Rosję ropy naftowej i gazu na ukraińskich wodach terytorialnych. Podkreślono także, że Moskwa dąży do przekształcenia Morza Azowskiego w „jezioro wewnętrzne” Federacji Rosyjskiej – przypomina portal Ukraińska Prawda.

W ubiegłym tygodniu zaniepokojenie w związku z działaniami Rosji na Morzu Azowskim wyraził
także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który zwrócił uwagę na to, że utrzymanie swobody przepływania przez wody Morza Azowskiego jest ważne nie tylko dla Ukrainy, ale również dla statków należących do krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego i handlu między krajami NATO i Ukrainą.

Według informacji przekazanych przez władze Ukrainy, Rosja tylko od kwietnia br. zatrzymała na Morzu Azowskim aż 200 zagranicznych jednostek, które płynęły do portów Ukrainy. Zatrzymań dokonywano oczywiście zgodnie z prawem, bo na mocy porozumienia o współpracy i wspólnym korzystaniu przez Ukrainę i Rosję z Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej.

W związku z czym, ukraińscy deputowani Wierchownej Rady wystąpili z wnioskiem do prezydenta Poroszenki, by to porozumienie wypowiedział.

Ponadto, specjalny wysłannik USA do spraw Ukrainy Kurt Volker powiedział kilka tygodni temu, że USA są gotowe przekazać Ukrainie dodatkową broń w celu wzmocnienia obrony przeciwlotniczej wybrzeża morskiego w warunkach, gdy Moskwa stara się „zwiększyć swą dominację” na Morzu Azowskim.

W tą ostatnio widoczną eskalację narracji propagandowej oskarżającej Rosję o zwiększanie swej dominacji na Morzu Azowskim, wpisuje się także wczorajsza wypowiedź szefa Państwowej Straży Granicznej Ukrainy Petro Cyhykały, który powiedział, że „Rosja, która nasila działania u wybrzeży Ukrainy, dąży do blokady jej portów morskich i rzecznych”.

„Prócz tradycyjnych zagrożeń, z którymi styka się każde państwo, kontynuowane jest łamanie międzynarodowego prawa morskiego w wyłącznej strefie gospodarczej i na zaanektowanym terytorialnie morzu”– powiedział Cyhykała, występując wczoraj w czasie okrągłego stołu na temat bezpieczeństwa morskiego w Odessie.

„Jedynie wspólne działania są gwarancją silnej i mówiącej jednym głosem Europy, dla której Ukraina pozostaje forpocztą na jej wschodniej granicy”– podkreślił Cyhykała

A tymi wspólnymi działaniami oczywiście mają być: pomoc gospodarcza dla Ukrainy, przyjęcie tego kraju w szeregi NATO i UE, dozbrojenie ukraińskich sił zbrojnych, wysłanie statków NATO na Morze Azowskie oraz dodatkowo zaostrzenie sankcji wobec Rosji.

Wszystkie te oczekiwania ukraińskiego kierownictwa państwa są tylko mrzonkami, bo światowy hegemon nie życzy sobie aby tam nastąpiła normalizacja, tylko żeby był to ciągle wrzący tygiel. Oczywiście z tego wszystkiego przedstawicieli junty kijowskiej zdają sobie świetnie sprawę, więc ich ostatnia zmasowana akcja wsparta przez UE, kierownictwo cywilne NATO i amerykańskiego wysłannika ds. Ukrainy, mają na celu ewentualnie uzasadnienie ciągłego przedłużania sankcji nałożonych na Rosję w lipcu 2014 roku pod pretekstem udziału jej w zestrzeleniu malezyjskiego samolotu pasażerskiego MH-17.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał od godziny 04:00 do 23:10, 19 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzały prowadzone były przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (6 min) i 82 mm (7 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (32 wystrzały), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (50 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (117 granatów), SPG-9 (6 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, w rejonie Gorłówki (Dolomitnoje), Doniecka (Jasinowata, Krótaja Bałka, Kasztanowoje, Wasilewka, Żabiczewo, Staromichajłowka i Spartakus oraz w rejonie lotniska, „Volvo-Center” i kopalni Trudowskiej) i na południowym odcinku frontu donieckiego (Leninskoje, Pietrowskoje i Sachanka). Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spało 227 pocisków, wobec około 300 z dnia poprzedniego. Najbardziej ostrzeliwanym punktem frontu w ciągu minionej doby był rejon doniecki.

Po za tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (13 min) oraz granatników; AGS-17 (29 granatów), SPG-9 (6 granatów) i RPG-7 (1 granat), a także broni maszynowej, w tym cięzkiej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzeliwane były z kierunku Nowotoszkowskoje, Swietłodarska i Ługańskoje, okolice Żiełoboka, Donieckiego i Łozowego. Strat nie ma.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 31 жовтня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 30 жовтня, ситуація в районі проведення операції залишається напруженою, проте, цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Окупанти 21 раз прицільно відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому противник 6 разів застосував озброєння, заборонене Мінськими угодами.

Так, протягом минулої доби, ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Луганське, Верхньоторецьке, Авдіївка, Піски, Опитне, Мар’їнка, Красногорівка, Павлопіль, Гнутове, Ломакине, Водяне та Лебединське.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із озброєння БМП, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Крім того, з мінометів калібру 82 мм ворог обстрілював позиції Об’єднаних сил поблизу Авдіївка, Пісків, Ломакиного та Луганського. Опорні пункти наших військ біля останнього окупанти також накривали вогнем з мінометів 120-го калібру. По позиціях біля цього населеного пункту на Світлодарському напрямку противник застосував важке озброєння найбільше – 3 рази.
Внаслідок обстрілів, 30 жовтня, двоє військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення.

Ввечері, після 17.00, майже всі свої вогневі зусилля ворог сконцентрував на Приазов’ї. Наші підрозділи діяли адекватно обстановці, за потреби вівся вогонь з чергових засобів.

За даними розвідки, трьох бойовиків російсько-окупаційних військ минулої доби знищено та ще двох – поранено.

Сьогодні зафіксовано два ворожих обстріли. По позиціях Об’єднаних сил, зі стрілецької зброї та великокаліберних кулеметів, вогонь вівся біля Лебединського. Втрат не допущено.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z osiedla Trudowskie na zachodnich obrzeżach Doniecka:

I z Dolomitnego w rejonie Gorłówki:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

PS.

Ze względu na jutrzejszy całodniowy wyjazd, moja relacja nie ukaże się, za co oczywiście przepraszam.

64 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.10.2018r.- 1241 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem na „okupowanym” (wg Kijowa) Krymie nie ustają „krwawe represje”. Tym razem funkcjonariusze rosyjskiego FSB i SG zatrzymali kolejne „niewiniątko”, czyli byłego członka jednego z tzw. ukraińskich batalionów ochotniczych (tzw. batalion „Asker” złożony z Tatarów Krymskich popierajacych tzw. Medżlis Krymskotatarski) który w latach 2016 – 2018 brał udział w tzw. blokadzie Krymu;
  http://www.c-inform.info/news/id/70912

  Polubione przez 2 ludzi

 2. W Kijowie z oficjalną wizytą pojawiła się kanclerz Niemiec Angela Merkel, która jak informują ukromedia od razu udała się na spotkanie („twarzą w twarz”) z Poroszenką;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4028080-merkel-pryekhala-v-kyev-na-vstrechu-s-poroshenko
  Z kolei na konferencji prasowej która odbyła się po spotkaniu pozwolono zadać pytania obu liderom, tylko dwójce dziennikarzy z Ukrainy i Niemiec;
  https://strana.ua/news/169266-na-press-konferentsii-merkel-i-poroshenko-razreshili-zadat-vseho-po-dva-voprosa.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem Prokurator Generalny Ukrainy Łucenko pochwalił sie że w odpowiedzi na właśnie wprowadzone przez Rosje przeciwko Ukrainie sankcje, w porcie w ukraińskim Mariupolu dokonano ‚aresztowania” statku pod bandera Liberii, który miał „przewozic tony produktów pochodzących z kombinatu w Alczewsku w Republice Ługańskiej”. Podobno statek miał „płynąc z rosyjskiego portu do Belgii”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4028280-v-maryupole-arestovaly-tonny-produktsyy-yz-lnr

  Polubione przez 2 ludzi

  • Najbardziej przeraża to, że w linku są odnośniki do artykułów w których informuje się o kolejnych morderstwach popełnionych z zimna krwią
   cytat:
   „Напомним, в Одессе разыскивают мужчину, забившего до смерти бездомного на глазах у детей.
   Также мы писали, что в заброшенном доме в Днепре сгорели заживо трое бездомных.”
   (tłumaczenie własne)
   Przypominamy, ze dochodziło już do podobnych tragedii min poszukiwany jest mężczyzna, który na oczach dzieci zabił bezdomnego, a niedawno nieznana osoba spaliła żywcem trzech bezdomnych

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.