Wojna domowa na Ukrainie 31.10.2018r.- 1241 dzień od nowego rozejmu.


Ukraińska propaganda nasiliła działania mające na celu doprowadzenie do nałożenia nowych sankcji wobec Rosji. Tym razem pretekstem jest Morze Azowskie.

Kijów liczy na sankcje Unii Europejskiej i USA w związku z działalnością Rosji na Morzu Azowskim, gdzie od kilku miesięcy zatrzymywane są statki, zmierzające do ukraińskich portów – oświadczył w poniedziałek (29 października) minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan.

„Mam nadzieję, że kolejnym etapem reakcji będzie wprowadzenie sankcji wobec rosyjskich portów nad Morzem Czarnym. Uważam, że są to całkowicie uzasadnione kroki, które zmuszą rosyjskie władze do zastanowienia się, ile kosztuje okupacja i działania wojenne”– powiedział dziennikarzom.

Według słów ministra Omelana wynika, że armatorzy statków, zatrzymywanych przez Rosjan do kontroli na Morzu Azowskim, tracą za dobę przestoju od 15 do 50 tys. dolarów. Omelan podkreślił, że w związku z działaniami Rosji ukraińskie porty straciły już ponad 1 mld hrywien (134,5 mln złotych).

Tego samego dnia, dowódca marynarki wojennej Ukrainy poinformował o rosnącym napięciu na Morzu Azowskim, na którego wody Rosja ściągnęła dodatkowe siły.

„Ulokowano tam około 120 okrętów i kutrów, jednak działających i posiadających uzbrojenie jest jedynie 36. Wystarczającym uzbrojeniem dysponuje 24 jednostek”– powiedział w jednym z programów telewizyjnych.

25 października Parlament Europejski uchwalił rezolucję o łamaniu przez Rosję prawa międzynarodowego na Morzu Azowskim. Zwrócono w niej m.in. uwagę na nielegalne wydobywanie przez Rosję ropy naftowej i gazu na ukraińskich wodach terytorialnych. Podkreślono także, że Moskwa dąży do przekształcenia Morza Azowskiego w „jezioro wewnętrzne” Federacji Rosyjskiej – przypomina portal Ukraińska Prawda.

W ubiegłym tygodniu zaniepokojenie w związku z działaniami Rosji na Morzu Azowskim wyraził
także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który zwrócił uwagę na to, że utrzymanie swobody przepływania przez wody Morza Azowskiego jest ważne nie tylko dla Ukrainy, ale również dla statków należących do krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego i handlu między krajami NATO i Ukrainą.

Według informacji przekazanych przez władze Ukrainy, Rosja tylko od kwietnia br. zatrzymała na Morzu Azowskim aż 200 zagranicznych jednostek, które płynęły do portów Ukrainy. Zatrzymań dokonywano oczywiście zgodnie z prawem, bo na mocy porozumienia o współpracy i wspólnym korzystaniu przez Ukrainę i Rosję z Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej.

W związku z czym, ukraińscy deputowani Wierchownej Rady wystąpili z wnioskiem do prezydenta Poroszenki, by to porozumienie wypowiedział.

Ponadto, specjalny wysłannik USA do spraw Ukrainy Kurt Volker powiedział kilka tygodni temu, że USA są gotowe przekazać Ukrainie dodatkową broń w celu wzmocnienia obrony przeciwlotniczej wybrzeża morskiego w warunkach, gdy Moskwa stara się „zwiększyć swą dominację” na Morzu Azowskim.

W tą ostatnio widoczną eskalację narracji propagandowej oskarżającej Rosję o zwiększanie swej dominacji na Morzu Azowskim, wpisuje się także wczorajsza wypowiedź szefa Państwowej Straży Granicznej Ukrainy Petro Cyhykały, który powiedział, że „Rosja, która nasila działania u wybrzeży Ukrainy, dąży do blokady jej portów morskich i rzecznych”.

„Prócz tradycyjnych zagrożeń, z którymi styka się każde państwo, kontynuowane jest łamanie międzynarodowego prawa morskiego w wyłącznej strefie gospodarczej i na zaanektowanym terytorialnie morzu”– powiedział Cyhykała, występując wczoraj w czasie okrągłego stołu na temat bezpieczeństwa morskiego w Odessie.

„Jedynie wspólne działania są gwarancją silnej i mówiącej jednym głosem Europy, dla której Ukraina pozostaje forpocztą na jej wschodniej granicy”– podkreślił Cyhykała

A tymi wspólnymi działaniami oczywiście mają być: pomoc gospodarcza dla Ukrainy, przyjęcie tego kraju w szeregi NATO i UE, dozbrojenie ukraińskich sił zbrojnych, wysłanie statków NATO na Morze Azowskie oraz dodatkowo zaostrzenie sankcji wobec Rosji.

Wszystkie te oczekiwania ukraińskiego kierownictwa państwa są tylko mrzonkami, bo światowy hegemon nie życzy sobie aby tam nastąpiła normalizacja, tylko żeby był to ciągle wrzący tygiel. Oczywiście z tego wszystkiego przedstawicieli junty kijowskiej zdają sobie świetnie sprawę, więc ich ostatnia zmasowana akcja wsparta przez UE, kierownictwo cywilne NATO i amerykańskiego wysłannika ds. Ukrainy, mają na celu ewentualnie uzasadnienie ciągłego przedłużania sankcji nałożonych na Rosję w lipcu 2014 roku pod pretekstem udziału jej w zestrzeleniu malezyjskiego samolotu pasażerskiego MH-17.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał od godziny 04:00 do 23:10, 19 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzały prowadzone były przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (6 min) i 82 mm (7 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (32 wystrzały), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (50 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (117 granatów), SPG-9 (6 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, w rejonie Gorłówki (Dolomitnoje), Doniecka (Jasinowata, Krótaja Bałka, Kasztanowoje, Wasilewka, Żabiczewo, Staromichajłowka i Spartakus oraz w rejonie lotniska, „Volvo-Center” i kopalni Trudowskiej) i na południowym odcinku frontu donieckiego (Leninskoje, Pietrowskoje i Sachanka). Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spało 227 pocisków, wobec około 300 z dnia poprzedniego. Najbardziej ostrzeliwanym punktem frontu w ciągu minionej doby był rejon doniecki.

Po za tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (13 min) oraz granatników; AGS-17 (29 granatów), SPG-9 (6 granatów) i RPG-7 (1 granat), a także broni maszynowej, w tym cięzkiej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzeliwane były z kierunku Nowotoszkowskoje, Swietłodarska i Ługańskoje, okolice Żiełoboka, Donieckiego i Łozowego. Strat nie ma.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 31 жовтня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 30 жовтня, ситуація в районі проведення операції залишається напруженою, проте, цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Окупанти 21 раз прицільно відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому противник 6 разів застосував озброєння, заборонене Мінськими угодами.

Так, протягом минулої доби, ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Луганське, Верхньоторецьке, Авдіївка, Піски, Опитне, Мар’їнка, Красногорівка, Павлопіль, Гнутове, Ломакине, Водяне та Лебединське.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із озброєння БМП, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Крім того, з мінометів калібру 82 мм ворог обстрілював позиції Об’єднаних сил поблизу Авдіївка, Пісків, Ломакиного та Луганського. Опорні пункти наших військ біля останнього окупанти також накривали вогнем з мінометів 120-го калібру. По позиціях біля цього населеного пункту на Світлодарському напрямку противник застосував важке озброєння найбільше – 3 рази.
Внаслідок обстрілів, 30 жовтня, двоє військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення.

Ввечері, після 17.00, майже всі свої вогневі зусилля ворог сконцентрував на Приазов’ї. Наші підрозділи діяли адекватно обстановці, за потреби вівся вогонь з чергових засобів.

За даними розвідки, трьох бойовиків російсько-окупаційних військ минулої доби знищено та ще двох – поранено.

Сьогодні зафіксовано два ворожих обстріли. По позиціях Об’єднаних сил, зі стрілецької зброї та великокаліберних кулеметів, вогонь вівся біля Лебединського. Втрат не допущено.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z osiedla Trudowskie na zachodnich obrzeżach Doniecka:

I z Dolomitnego w rejonie Gorłówki:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

PS.

Ze względu na jutrzejszy całodniowy wyjazd, moja relacja nie ukaże się, za co oczywiście przepraszam.

64 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.10.2018r.- 1241 dzień od nowego rozejmu.

 1. Jka wygladają w zreczywistosci „ataki rosyjskich hakerów” na amerykańskie strony rządowe. Jakiś idiota zatrudniony w United States Geological Survey, czyli federalnej agencji naukowo – badawczej zajmujacej sie m.in badaniami geologicznymi w czasie pracy „odwiedził” 9 tysięcy stron pornograficznych, w tym także rosyjskich, a że wszystko to robił bez zabezpieczeń „pozarażał” komputery w agencji złośliwym oprogramowaniem;
  https://www.gizmodo.com.au/2018/10/take-a-wild-guess-why-visiting-9000-porn-sites-on-your-government-computer-is-a-dumb-idea/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraińska codziennosć, czyli funkcjonariusze SBU po samochodowej pogoni zatrzymali dwóch inspektorów słuzby patrolowej policji w obwodzie czerniowickim;
  https://korrespondent.net/ukraine/4027741-zaderzhannye-polytseiskye-pytalys-skrytsia-ot-sbu-na-sluzhebnom-avto
  Z kolei w Kijowie policjanci zatrzymali grupe zamaskowanych osób uzbrojoną zarówno w broń białą (m.in pałki) jak i palną. Nie podano informacji gdzie się kierowali, ani co chcieli zrobić;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4027691-v-kyeve-zaderzhaly-hruppu-neyzvestnykh-s-dubynkamy

  Polubione przez 3 ludzi

 3. ELEKTROMAJDAN w stolicy Ukrainy, czyli mieszkańcy bloków mieszkalnych w Kijowie (łacznie około 1000 mieszkań) zablokowali ruch na jednej z głównych arterii miejskich Szosie Charkowskiej w proteście przeciwko odłączeniu im mediów, ostatnio pradu. Oficjalnym powodem odłączenia ma być ich zadłużenie wobec przedsiębiorstw energetycznych, m.in należacego do oligarchy Achmetowa giganta na rynku energetycznym holdingu „DTEK”;

  https://korrespondent.net/city/kiev/4027512-zhyltsy-dvukh-mnohoetazhek-perekryly-shosse-v-kyeve
  W związku z protestem lewobrzezna część Kijowa została sparaliżowana przez korki samochodowe;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4027559-na-levom-berehu-kyeva-probky-yz-za-aktsyy-protesta
  Z kolei holding ‚DTEK” wydał oświadczenie w którym tłumaczy ze dostawy prądu zostały wstrzymane z powodu 2 milionów hrywien zadłużenia;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4027619-v-dtek-obiasnyly-otkluichenye-sveta-dvukh-domov-v-kyeve

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem Ukraine czeka chyba fala protestów w zwiazku z ostatnim zapowiedziami (kolejnych już) podwyżek cen gazu. W Kijowie i w Sumach odbyły się demonstracje przeciwko majacej zacząć obowiazywać od jutra (czyli 1 listopada) 23,5 % podwyżce cen gazu dla Ukraińców;
  https://korrespondent.net/ukraine/4027609-v-kyeve-y-sumakh-mytynhuuit-protyv-novykh-tsen-na-haz
  W samych Sumach rada miejska z kolei zażądała od Poroszenki wycofania się z wprowadzenia podwyżek cen gazu, ogłaszając że „wewnetrzne rezerwy gazu na Ukrainie” (pochodzące z jego wydobycia?) zapewnia „pełna niezależność, w tym energetyczną, Ukrainy’;
  https://korrespondent.net/ukraine/4027801-sumskoi-horsovet-potreboval-ot-poroshenko-otmenyt-podorozhanye-haza

  Polubione przez 3 ludzi

  • W konstytucji Ukrainy jest zapis który potwierdza prawo mieszkańców do bonifikaty w związku z tanim wydobyciem rodzimego gazu. Po prawdzie Ukraina mogłaby ( z akcentem na mogłaby) być niezależna energetycznie i oferować mieszkańcom tani prąd niestety zużycie energii w skali roku jest nadal zbyt wysokie. Średnio nasz sąsiad potrzebuje rocznie około 15 mld m3 gazu sprowadzić z zagranicy.
   https://energia.rp.pl/surowce-i-paliwa/gaz/10709-spada-zuzycie-gazu-na-ukrainie
   W teorii można byłoby sprzedawać „tani” rodzimy gaz tylko gospodarstwom domowym, ale wtedy przemysł wziąłby na swe barki koszta importu drogiego gazu z zagranicy i skończyłoby się to upadkiem przedsiębiorstw na Ukrainie. Ponadto mniejsza cena gazu to mniejsze dochody z podatków pośrednich-większa dziura budżetowa. W efekcie KAŻDA ekipa która wygra wybory parlamentarne będzie miała twardy orzech do zgryzienia.

   Polubione przez 4 ludzi

 5. „By żyło sie lepiej na Ukrainie (oczywiście tylko tym wybranym)!”. W Winnicy, czyli „rodzinnym gnieździe” zarówno Poroszenki jak i Hrojsmana, jedna z zastępczyń naczelnika miejskiego przedsiębiorstwa usług komunalnych w swojej deklaracji majątkowej za rok 2018 wpisała prawie 6 mln hrywien jako „czystą” (czyli bez żadnych premii oraz dodatków) pensję…
  https://korrespondent.net/business/financial/4027787-v-vynnytse-zamnachalnyka-zheka-zadeklaryrovala-6-mln-hrn-zarplaty

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukromedia poinformowały że Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy prowadzi śledztwo w sprawie działalności przestępczej grupy jaka zorganizowali deputowani z samorządu regionalnego (rada obwodowa) obwodu czernichowskiego. Według NABU deputowani mieli zajmowac sie m.in bezprawnym przejmowaniem na własność firm oraz wymuszeniami;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4027668-nabu-rassleduet-deiatelnost-prestupnoi-orhanyzatsyy-deputatov-advokat

  Polubione przez 1 osoba

 7. Kolejne „pijackie rozraborki” w ukraińskiej armii? Ukromedia poinformowały że 28 października w rejonie Marinki (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) dowódca zwiadu jednego z batalionów 28 ukraińskiej Brygady Zmechanizowanej, POBIŁ NA SMIERĆ swojego podkomendnego również zwiadowcę. Pojawiły sie informacje ze sprawca śmiertelnego pobicia jeszcze w 2014 roku „afiszował się” w internecie ze swoimi „prorosyjskimi pogladami”, a nawet startował do samorządu w Odessie z list ‚separatystycznego ugrupowania”;
  https://strana.ua/news/169082-na-donbasse-voennoho-do-smerti-zabil-sosluzhivets.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W temacie zbliżających sie w republikach z Donbasu w dniu 11 listopada wyborów. Podczas odbytego wczoraj posiedzenia RB ONZ w sprawie konfliktu na Ukrainie zwołanego z inicjatywy przedstawicieli Szwecji, Holandii, Polski, Francji, Wielkiej Brytanii i USA „potępili” oni planowane „wybory” w republikach (jak było do przewidzenia) i wezwali Rosję by powstrzymała ich przeprowadzenie. Odmowili także, by na wniosek Rosji, wysłuchacprzedstawicieli republik z Donbasu. Z kolei Rosja oskarżyła Ukrainę o to ze nie wypełnia ratyfikowanych przez siebie porozumien mińskich, a winę za to ponoszą USA i UE;
  https://korrespondent.net/world/4027644-sb-oon-po-ukrayne-vybory-ldnr-y-azovskoe-more
  Z kolei jeden z ukraińskich dziennikarzy poinformowął ze ukrobezpieka (SBU) na „piunktach kontrolnych” pomiedzy Ukrainą, a republikami z Donbasu porozmieszczała bilbordy na których zamieściła groźby wobec ich mieszkańców gdyby chcieli uczestniczyć w wyborach;
  https://strana.ua/news/169033-zhurnalist-opublikoval-foto-bihdorda-s-uhrozami-sbu-zhiteljam-nepodkontrolnoho-donbassa-kotorye-pojdut-na-vybory-11-nojabrja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Popularny ukraiński dziennikarz śledczy Ołeksandr Dubinskij poinformował ze Poroszenko na stanowisko nowego gubernatora obwodu kijowskiego (bardzo prestiżowe na Ukrainie) mianował swojego starego „partnera biznesowego”, byłego naczelnika policji w Kijowie i pierwszego zastępcę gubernatora obwodu odeskiego Ołeksandra Tereszczuka. Wczesniej Poroszenko miał takze odwołaćc lustracje Tereszczuka;
  https://strana.ua/opinions/169013-poroshenko-naznachil-vernoho-militsionera-hubernatorom-kievskoj-oblasti.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. „Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie z zawiadomienia prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Chodzi o znieważenie Narodu Polskiego i propagowanie faszystowskiego ustroju państwa w związku z pojawieniem się w internecie materiałów promujących grę komputerową, której akcja ma się rozgrywać na terenie obozu koncentracyjnego”
  https://www.rp.pl/Prawo-karne/310299933-Chca-zarobic-na-tragedii-w-Auschwitz—ukrainska-gra-komputerowa-pod-lupa-prokuratury.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Popularny ukraiński bloger, „weteran ATO” znany ze swojej krytyki wobec obecnych władz w Kijowie Ołeksandr Medinskij opublikował zdjęcie „świetego fresku’ jaki zobaczył w jednej z „cerkwi” tzw. Patriarchatu Kijowskiego. Jedną z postaci zidentyfikował jako słynną Victorie Nuland która podczas tzw. kijowskiego majdanu rozdawała demonstrantom ciastka…
  >https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1362480317222490&set=a.893802917423568&type=3&theater

  Polubione przez 2 ludzi

 12. OT z Germanistanu (dawniej Niemcy), czyli jak wyglada stan uzbrojenia jednego z „filarów” NATO. Ministerstwo Obrony Niemiec ogłosiło, że tylko niecała połowa sprzętu wojskowego dostarczonego w ostatnich latach niemieckim siłom zbrojnym nadaje się do użytku;
  https://korrespondent.net/world/4027661-v-hermanyy-pryznaly-nepryhodnoi-polovynu-novoi-voennoi-tekhnyky
  https://www.welt.de/politik/deutschland/article183029944/Bundeswehr-der-Krise-Von-71-ausgelieferten-Puma-Panzern-sind-nur-27-einsatzbereit.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Tymczasem w Kijowie spuszczono solidne lanie (podobno obito pałami) radnego miejskiego z banderowskiego ugrupowania ‚Swoboda”. Jak sie okazało był on jednym z „liderów” bandy „ukropatriotów” która ostatnio „zablokowała” jedna z kijowskich stacji benzynowych, jako powód podajac że jej włascicielem ma być ukraiński polityk Miedwiedczuk oskarżany przez „ukropatriotów” ze jest ‚agentem Kremla”. W trakcie „blokady” stacji ucierpiała tez jedna z jej klientek matka z niepełnosprawnym dzieckiem, która chciała zatankowac tam paliwo;
  https://strana.ua/news/169098-strane-stali-izvestny-podrobnosti-izbienija-deputata-svobodovtsa-nazarenko-v-kieve.html
  ps. DOBRY NJUS 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 14. W temacie dobrych newsów 🙂
  Ukraińskie władze zamierzają całkowicie odrestaurować zabytkowy klasztor dominikanów w Podkamieniu, zwany niegdyś „Podolską Częstochową”.
  Departament architektury i rozwoju miast lwowskiej obwodowej administracji państwowej (ŁODA) ogłosił międzynarodowy przetarg na kompleksową restaurację kościoła klasztornego i dzwonnicy w Podkamieniu w obwodzie lwowskim. – podał portal Zaxid.net.
  Środki na restaurację pochodzą z grantu Unii Europejskiej w ramach programu „Transgraniczny szlak pielgrzymkowy jako instrument promocji wspólnego dziedzictwa kulturowego i historycznego na pograniczu ukraińsko-polskim”. Projekt przewiduje współfinansowanie z budżetu.

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-ogloszono-miedzynarodowy-przetarg-na-restauracje-slynnego-klasztoru-w-podkamieniu/

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Poniedziałkowa „Rzeczpospolita” pisze o „widmie” masowego exodusu Ukraińców z Polski do Niemiec. Choć dałoby to możliwość większej presji na wzrost płac, przedstawiciele agencji zatrudnienia twierdzą, że zagraża to polskiej gospodarce i apelują o duże podwyżki płac dla Ukraińców, a także wprowadzenie ułatwień dla ściągania imigrantów z Azji.
  https://kresy.pl/wydarzenia/rzeczpospolita-i-agencje-zatrudnienia-widmo-odplywu-ukraincow-z-polski-do-niemiec/
  Komentarz: Czechy, Węgry i Słowacja poradziły sobie z brakiem rąk do pracy poprzez podwyżki płac (aktywizacja zawodowa obywateli). Wzrost wynagrodzenia mógłby również doprowadzić do powrotu z emigracji milionów Polaków mieszkających i pracujących w Irlandii czy Wielkiej Brytanii.

  Polubione przez 3 ludzi

 16. W temacie upadku ukraińskiego państwa.
  cytat:
  „Jak podliczyli specjaliści, żeby osiągnąć poziom z 2013 roku przy takim tempie pracy gospodarczej potrzeba 32 lat. A żeby osiągnąć poziom obecnej Polski potrzeba 100 lat — powiedział Litwin dodając, że będzie to możliwe tylko wtedy, jeśli Polska się „zatrzyma i będzie czekać na Ukrainę”.
  https://pl.sputniknews.com/gospodarka/201810319099828-Ukraina-gospodarka-Polska/
  Komentarz: Sytuacja nie jest aż tak zła jak podaje „sputnik” by odrobić straty sprzed rewolucji godności będzie potrzeba jeszcze „tylko” z 10 lat. piszę „tylko” ,bo jak wiadomo nasz sąsiad nie może czekać tyle czasu. 10 lat zapaści gospodarczej odciśnie piętno na całym społeczeństwie. Mniej obywateli będzie chciało mieć dzieci, więcej osób na stałe wyemigruje za granice, nasilą się ruchy separatystyczne i koniec końców stepy opustoszeją.

  Polubione przez 3 ludzi

 17. Popularny ukraiński bloger oraz tzw. wolontariusz ATO (jeden z twórców tego ruchu) Jurij Kasjanow tym razem z komentarzem o zbliżających sie wyborach prezydenckich na Ukrainie i ukraińskich wyborczach którzy są m.in „Stadem niewolników, gotowych całować nogi swojemu ,liderowi”…Które sprzedało oligarchom gospodarke Ukrainy, pogrzebało nadzieje [kijowskiego] Majdanu, i sprowadziło w nasz dom [czyli na Ukrainę] wojnę”;
  https://imgprx.livejournal.net/89ac7c415f60cd36ddf5db92dae43bcf03fb9bdf/LIyOXKC4make1_A581v_MHo_uXxlpC5UvCkugZ1_zQh1O4g9_sRDLmxZMwY3L7DuTwGRczP4HYXx7EQ_fZSDlg
  >https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1983192565074721&set=a.632183420175649&type=3

  Polubione przez 4 ludzi

 18. „Historyczny” dzien dla Ukrainy, czyli Rosja wprowadza w sankcje zapowiedziane wczesniej „kontrsankcje” przeciwko Ukrainie, które uderzą w 322 ukraińskich „firm” oraz w 68 „osób prywatnych”;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4027975-rossyia-vvela-otvetnye-sanktsyy-protyv-ukrayny
  https://www.reuters.com/article/us-saudi-khashoggi-turkey/istanbul-prosecutor-says-khashoggi-was-suffocated-in-saudi-consulate-idUSKCN1N50PO
  Plus w życie weszła (kolejna i nie ostatnia) podwyżka cen gazu, o 23,5 %, dla Ukraińców. Czyli ceny „skoczą” z obecnych prawie 7 tys. hrywien do 8.550 hrywien za tysiąc metrów sześciennych gazu ziemnego;
  https://korrespondent.net/business/financial/4027991-vstupyly-v-sylu-novye-taryfy-na-haz

  Polubione przez 3 ludzi

 19. Skandal na wczorajszym posiedzeniu tzw. okragłego stołu Komitetu d/s logistyki „European Business Assotiation (ЕВА)”, dyrektor jednej z państwowych ukraińskich agencji prezentował mapke z przyłączonym do Rosji Krymem;
  https://inforesist.org/glava-ukrtransbezopasnosti-pokazal-kartu-s-rossiyskim-kryimom/
  W sprawie głos zabrał już bezpośredni przełozony dyrektora, czyli szef ukraińskiego resortu infrastruktury Omeljan który zapowiedział wszczęcie przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego;
  https://strana.ua/news/169149-omeljan-poruchil-nachat-sluzhebnoe-rassledovanie-iz-za-karty-s-rossijskim-krymom-na-prezentatsii.html
  Ps. I tak znaleźli kolejnego „separatystę” do wymiany „jeńców” na Donbasie…

  Polubione przez 3 ludzi

 20. OT światowe, czyli na granicę USA z Meksykiem w celu powstrzymania tzw. karawan migrantów z Ameryki Środkowej ma zostać przerzuconych aż 15 tys. amerykańskich wojskowych (a nie ponad 5 tysięcy jak wczesniej zapowiadano);
  https://www.reuters.com/article/us-usa-immigration-border-trump/trump-hardens-stance-on-mexico-border-says-15000-troops-could-be-sent-idUSKCN1N52S9
  Południowokoreański prezydent poinformował ze lider Korei Płn. szykuje sie do odbycia historycznej wizyty w stolicy Korei Płd czyli Seulu. Dokładnej daty wizyty nie podano, ale ma sie ona odbyc podobno „juz niedługo”;
  https://apnews.com/3eab6bf002aa4f6e86c9e959a7c77f2b?utm_medium=AP&utm_source=Twitter&utm_campaign=SocialFlow

  Polubione przez 2 ludzi

 21. I powrót na Ukrainę, gdzie w wywiadzie udzielonym ukromediom ukraiński wiceminister d/s tzw. terytoriów okupowanych Hrihorij Tuka przestrzegł że zerwanie przez władze w Kijowie porozumienia z Rosją w sprawie statusu Morza Azowskiego, zakończy się faktycznym usankcjonowaniem kontroli rosyjskiej nad Cieśniną Kerczeńską. Według Tuki wykorzystując decyzję Kijowa Moskwa ogłosi pas wód wokół Cieśniny Kerczeńskie (zgodnie z prawem miedzynarodowym) od strony Krymu swoimi „wodami terytorialnymi” co faktycznie doprowadzi do tego że przesmyk zostanie otoczony ‚rosyjskimi strefami”;
  https://strana.ua/news/169157-razryv-ukrainoj-sohlashenija-po-azovskomu-morju-sdelaet-kerchenskij-proliv-rossijskim-tuka.html

  Polubione przez 3 ludzi

 22. „2014-против москалей ввели санкции, баррель по 10$, 200 рублей за доллар, рашка рухнет в 2016
  2018-горячей воды нет, цены на газ растут, целые дома отключают от горячей воды и электричества, гривна падает, ещё и москали санкции ввели!”
  [2014 przeciw Moskalom wprowadzili sankcje, ropa po 10 $, 200 rubli za $, raszka padnie w 2016 roku] tak sobie marzyli na Ukrainie, a jest tymczasem na Ukrainie…
  [2018 gorącej wody nie ma, ceny na gaz rosną, całe budynki mieszkalne odłaczane są od ogrzewania i elektrycznosci, hrywna pada, [a] jeszcze i Moskale sankcje wprowadzili!]
  >https://twitter.com/SevcenkoPanas/status/1057975224166244352

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.