Wojna domowa na Ukrainie 4.11.2018r.- 1245 dzień od nowego rozejmu.


„Mamy wspólny cel, żeby Ukraina pozostała ważnym krajem tranzytowym dla rosyjskiego gazu ziemnego, ponieważ jest to elementem bezpieczeństwa tego kraju”– powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel po piątkowych (2 listopada) polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych w Warszawie. Oczywiście nie wyjaśniając, na czym to „bezpieczeństwo” ma polegać.

Były to XV polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Jak zapowiedziała dzień wcześniej rzeczniczka rządu PiS- Joanna Kopcińska:

„Tematem rozmów będą stosunki bilateralne, kwestie dotyczące polityki europejskiej, energetycznej oraz bezpieczeństwa”.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim szefowa niemieckiego rządu odniosła się m.in. do problematyki energii i bezpieczeństwa energetycznego:

„Zadeklarowałam, że dywersyfikacja jest ważna i dlatego Niemcy przyspieszą swoje plany jeżeli chodzi o stworzenie terminalu LNG – tak, żeby móc wykorzystywać też inne źródła energii”– poinformowała przedstawiciel mediów Angela Merkel. Następnie dodała, że „mamy też wspólny cel, żeby Ukraina, jako kraj tranzytowy dla rosyjskiego gazu ziemnego, pozostała ważna, ponieważ to jest też elementem bezpieczeństwa Ukrainy”.

Niemiecka kanclerz zapewniła też, że Polska i Niemcy zgadzają się co do oceny Rosji oraz sytuacji na Ukrainie. Jak oceniła, nawiązując do swojej czwartkowej wizyty w Kijowie, na Ukrainie widoczna jest poprawa w dziedzinie demokratyzacji oraz zwalczania korupcji. Jednak- jak dalej zastrzegła- „z drugiej strony niestety mamy mało postępów jeżeli chodzi o realizację porozumień mińskich albo o Morze Azowskie”.

Dodam, że podczas przygotowania wizyty Merkel w Warszawie pojawiły się głosy w Niemczech, by konsultacje przesunąć– ze względu na ataki na Niemcy prowadzone przez polityków PiS i podległe mu media. Ale dzień przed wizytą w Warszawie zaplanowano wizytę Merkel w Kijowie – i trzeba by było odwołać oba spotkania, a to zaś nie wchodziło w grę.

Jeśli chodzi, zaś o przywołaną tu wizytę Merkel w Kijowie, podczas oficjalnej wizyty na Ukrainie, Merkel poparła przedłużenie sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję za przypisanej jej rolę w konflikcie na wschodzie Ukrainy i domniemaną aneksję Krymu:

„Niemcy będą opowiadać się za przedłużeniem sankcji”– twardo oświadczyła niemiecka kanclerz.

Merkel, która po przylocie do Kijowa została przyjęta przez ukraińskiego przywódcę z wojskowymi honorami, dodała, że unijne restrykcje mogą być łagodzone w przypadku postępów w realizacji porozumień mińskich, obliczonych na uregulowanie konfliktu w Donbasie. „Jednak obecnie na wschodniej Ukrainie niestety nie ma trwałego rozejmu, umierają żołnierze”– podkreśliła Merkel. Co ciekawe, nie zatroszczyła się przy tym losem umierających od ukraińskiego ostrzału cywilów D i ŁRL

Ze swej strony Poroszenko zwrócił jednak uwagę na fakt, że w Donbasie w walkach między ukraińskimi siłami rządowymi a siłami prorosyjskich separatystów giną także kobiety i dzieci. Oznajmił następnie, że „sytuacja w Donbasie pozostaje napięta”. Tu zapomniał dodać, że napięcie te wywołują wrogie działania zbrojne podejmowane przez ukraińskich żołnierzy biorących udział w Operacji Połączonych Sił (poprzednio „operacji antyterrorystycznej” ATO) w Donbasie, mając na celu „wyzwolenie” go spod „okupacji prorosyjskich terrorystów”.

Poroszenko skrytykował też zaplanowane na 11 listopada wybory na kontrolowanych przez republiki donbaskie terytoriach, określając je jako „bezwartościowe” i „sfałszowane”. Dodał, że „jedynym rozwiązaniem tego konfliktu są uczciwe, transparentne i demokratyczne wybory według ukraińskiego prawa”.

Ciekawe tu jest, jakie to on ma na myśli „ukraińskie prawo”, jeśli cały cywilizowany świat gani Ukrainę- od czasu przewrotu na majdanie w 2014 roku, za brak praworządności, czyli bezprawie. Co skutkuje m.in. tym, że obecnie dla Ukrainy wstrzymywana jest pomoc MFW oraz UE, do czasu przywrócenia tam prawa i wdrażania właściwych reform.

Poroszenko odniósł się również do sankcji finansowych, jakie władze w Moskwie wcześniej tego dnia nałożyły na wiodących ukraińskich polityków:

„Na Ukrainie znalezienie się na tej liście to swego rodzaju nagroda, a przynajmniej tak jest to postrzegane. Osoby, które nie dostały się na tę listę, są bardzo urażone”.

Podczas wizyty w Kijowie Merkel spotkała się jeszcze z premierem Wołodymyrem Hrojsmanem i przewodniczącymi frakcji w Wierchownej Radzie. Rozmowy dotyczyły stosunków niemiecko-ukraińskich oraz konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Na zakończenie odniosę się do słów Merkel dotyczących jej poparcia dla przedłużania sankcji wobec Rosji, co oczywiście zastrzegła postępami w procesie wdrażania porozumień mińskich i sytuacją na Morzu Azowskim, oraz to, aby Ukraina była nadal krajem tranzytowym dla rosyjskiego gazu. Otóż, jej podejście do tych problemów jest szczytem obłudy, bo kto inny, jak nie niemieckie firmy zwiększają co roku wymianę handlową i gospodarczą z Rosją, czego skrajnym przykładem może być dostarczenie do elektrowni na Krymie turbin produkcji niemieckiego „Siemensa” (https://energia.rp.pl/energetyka-zawodowa/elektroenergetyka/5373-turbiny-siemensa-na-krymie-mimo-sankcji).

Innym przykładem obłudy, jest budowa nowej rury przesyłu gazu z Rosji do Niemiec; „Nord Stream 2”. Otóż jasne jest, że po zakończeniu budowy tego projektu biznesowego, nikt nie będzie na Zachodzie nadal kupował gazu przesyłanego tranzytem przez Ukrainę. Po prostu moce przesyłowe „Nord Stream 1” i „Nord Stream 2”, będą wystarczające do pełnego zaspokojenia potrzeb energetycznych zachodnich krajów UE w rosyjski tani gaz.

Tak więc, dokąd niby płynący przez Ukrainę rosyjski gaz miałby być kierowany?

Tym bardziej, że rosyjski „Gazprom” buduje już kolejne połączenia gazowe, którymi omijana będzie Ukraina, a z których to zaopatrywane w gaz będą kraje bałkańskie, Europy Środkowo-Wschodniej i Turcja.

Po prostu Ukraina, poprzez swoją wrogą wobec Rosji politykę oraz nieuczciwe rozliczanie się za rosyjski gaz, została wyeliminowana z tego lukratywnego biznesu jako nieobliczalny i nieprzewidywalny oraz niesolidny partner. Oczywiście te przywary ukraińskiego partnera były z przyczyn politycznych tolerowane przez rosyjski „Gazprom”, ale od czasu Majdanu, gdy zmieniła się diametralnie polityka zagraniczna i wewnętrzna na Ukrainie- już przestało to się rosyjskim władzom podobać. Stąd właśnie usilne działania prowadzące do tego aby Ukrainę wyeliminować jako pośrednika, nie tylko jeśli chodzi o gaz, ale całą wymianę gospodarczą prowadzoną przez Europę z Dalekim Wschodem.

Ukraińcy swoją chęcią przyjęcia ich do Europy sami sobie zaszkodzili, bo nikt im wcześniej nie wyjaśnił jakimi konsekwencjami dla nich samych to się skończy. A dziś słowa pocieszenia wypowiadane przez Merkel, są tylko pustymi frazesami bez żadnego pokrycia, bo jednym z krajów, który obecnie prowadzi bardzo korzystne transakcje biznesowe z Rosją, są Niemcy, zaś pozostali członkowie UE dzięki sankcjom zostali skutecznie odsunięte od tego, jakże chłonnego i dochodowego, wielkiego rynku zbytu.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu poprzedniej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadzili z przerwami ostrzał w godzinach, od 09:50 do 23:40, tym samym 16 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był przy użyciu: granatników AGS-17 (15 granatów) SPG-9 (3 granaty) i RPG-7 (2 granaty) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, w rejonie Doniecka z kierunku; Marinki, Piasków, Kamienki i Awdiejewki, w stronę; Aleksandrowki, Żabiczewa, północno-zachodnich obrzeży Doniecka („Volvo-Center” i lotnisko), Krótoj Bałki oraz Jasinowatej. W rejonie Gorłówki w okolicach Zajcewa oraz teren kopalni im. Gagarina oraz na południowym odcinku frontu, z kierunku; Szirokina, Talakowki, Wodjanoje i Gnutowa, w stronę; Sachanki, Komiternowa, Leninskoje i Zajczenki. W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło tylko 20 granatów (wobec 230 pocisków z dnia poprzedniego), co dowodzi bardzo znacznego spadku natężenia ostrzału prowadzonego przez ukraińskich żołnierzy w kierunku terytorium DRL.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 04 листопада 2018 року.

Протягом минулої доби, 3 листопада, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Російські окупанти 20 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому ворог 2 рази застосував озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.
Російсько-окупаційні війська, з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї здійснювали обстріли позицій Об’єднаних сил в районі населених пунктів Золоте, Шуми, Авдіївка, Піски, Невельське, Мар’їнка, Красногорівка, Богданівка, Чермалик, Павлопіль, Водяне та Широкине.
Внаслідок обстрілів 2 військовослужбовці Об’єднаних сил отримали поранення.
Вогневого впливу з мінометів 82-го калібру зазнали захисники Золотого та Пісків, а по позиціях в районі Невельського ворог стріляв з озброєння БМП.
Тричі за минулу добу точилися бойові дії поблизу Красногорівки, що на Донецькому напрямку. Окупанти відкривали прицільний вогонь з гранатометів та великокаліберних кулеметів. Підрозділи Об’єднаних сил адекватно відповідали вогнем з чергових засобів.
За даними розвідки, протягом доби, було знищено трьох окупантів, ще трьох – поранено.
Поточної доби, противник тричі обстріляв наші позиції – в районах Авдіївки, Гнутового та Новотошківського. Поблизу останнього, на позиції оборонців України впало 10 ворожих мін калібру 82 мм. Внаслідок бойових дій один військовослужбовець Об’єднаних сил зазнав поранення.
Докладніше про події в районі проведення операції представник Об’єднаних сил розкаже під час щоденного брифінгу.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

57 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 4.11.2018r.- 1245 dzień od nowego rozejmu.

   • Niekompetencja to zmora polskich urzędów, ale sądzę, ze jednak tutaj po prostu obawiają się opublikowania danych. Wszak jeszcze parę lat temu PiS krzyczał, ze sprowadzi do Polski rodaków co to uciekli „za chlebem” do Wielkiej Brytanii czy Irlandii.

    Polubione przez 4 ludzi

    • Niestety, ale prawda jest taka, że władze nie zdają sobie kompletnie sprawy z tego, ilu aktualnie cudzoziemców przebywa w naszym kraju. Przede wszystkim dlatego, że wielu z nich nie powróciło na Ukrainę w przewidzianym prawem terminie i ślad po nich zaginął. To jest naprawdę poważny problem, który może na poziomie władzy lokalnej, rozwalać struktury państwa.

     Jak sądzę, stąd to nagłe zainteresowanie problemem ilości Ukraińców przebywających w Polsce, wykazywane przez opozycję. Która oczywiście też do tej sytuacji niemało się dołożyła 🙂

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 3 ludzi

 1. W temacie wolności słowa na Ukrainie.
  Wywiad z dziennikarzem z Ukrainy, który uciekł do Polski w obawie o swe życie.
  Były członek autoMajdanu i ochotnik ATO podobno podpadł gangsterom i porzucił dom rodzinny by w Polsce pracować jako… sprzątacz.
  Jak to mówi Mania…koło karmy się kręci..
  https://oko.press/tam-nie-ma-dla-mnie-zycia-tylko-strach-dziennikarzowi-sledczemu-grozi-ekstradycja-na-ukraine/
  Dziennikarz (?) siedział w areszcie śledczym w Polsce. Aresztowania dokonano na podstawie listu gończego z Interpolu 😀 wystawionego na wniosek ukraińskiej prokuratury.
  http://wyborcza.pl/7,87648,23995114,kazali-mi-spierdalac-do-polski-jesli-chce-zyc-a-polska-mnie.html?fbclid=IwAR02zmgcIDNX-p-rPtj8SnaeBmIpPltsO6vvleYh4kc7h83CD5_16cXWCYo
  Jedyne co mnie razi w tej historii jest to, że za pobyt dziennikarza(?) w wiezieniu płaci polski podatnik. Możliwe,że jednak będzie to trwać krotko, bo uruchomiono procedury ekstradycji na Ukrainę. Co prawda środowiska gazety wyborczej protestują, ba zorganizowały zbiórkę pieniędzy na rzecz Maksyma Demidowa, jednak ostateczną decyzje podejmie Urząd do spraw Cudzoziemców. Jeśli dziennikarz nie dostanie statusu uchodźcy będzie musiał powrócić do kraju „szczęśliwości”.
  https://zrzutka.pl/3ejr69

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Trwa zachwalanie ukraińskich przedsiębiorstw wystawionych na sprzedaż w ramach wielkiej prywatyzacji. Na razie zainteresowanie jest małe, niemniej jak widać z poniższego artykułu mami się polskich przedsiębiorców wizja gigantycznych zysków 😀
  cytat z artykułu.
  Prywatyzacja ogromnego majątku na Ukrainie to olbrzymia szansa dla polskich firm. Kluczowe są tu przede wszystkim dwa obszary: rynek gazu i energii elektrycznej – piszą autorzy analizy z Kolegium Europy Wschodniej.
  Autorzy raportu zwracają przy tym uwagę na niecodzienny atut polskich firm – umiejętność poruszania się w warunkach niesprzyjających instytucji i niepewności prawa.
  https://www.forbes.pl/biznes/wielka-prywatyzacja-na-ukrainie-na-sprzedaz-elektrownie-kopalnie-i-zaklady-azotowe/rsrxv0k

  Polubione przez 4 ludzi

  • Najpierw nas chcą tym podstępem ściągnąć na swój teren, a później będzie riezanie „polskich panów”. Nie z nami takie numery, niech lepiej startują tam Niemcy i żydzi z sojuszniczej Ameryki 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 3. Oj czekam na zarzuty ZDRADY ze strony nacjonalistów ukraińskich 🙂

  ​Ukraina będzie zmuszona oddać tysiące hektarów przygranicznych terenów, jeżeli nie podejmie natychmiastowych działań. W Kijowie Państwowa Służba Audytorska oszacowała, że Polska może dochodzić swoich praw do 5 tysięcy hektarów wzdłuż Bugu. Powodem jest brak regulacji granicznych rzek przez stronę ukraińską.

  https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-ukraina-moze-byc-zmuszona-oddac-tysiace-hektarow-terenu-takz,nId,2653389

  Polubione przez 4 ludzi

  • Dzięki temu odzyskamy trochę ziem z Galicji Wschodniej .

   Jak mawiają starzy Anglicy:

   ” Look after the pennies and the pounds will look after themselves”, czyli „Grosz do grosza, a będzie Kokosza” 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem na ulice Odessy wyszli pracownicy jednego z centrów handlowych, którzy zażądali od władz by ich chroniła przed…banderowcami, czyli m.in członkami ugrupowań „Swoboda” oraz „Korpus Narodowy”, którzy dokonują „ataków” na nich jako że oskarżają właściciela centrum w którym pracuja o to ze jest ‚rosyjskim agentem”;

  http://timer-odessa.net/news/rabotniki_privoza_perekrili_ulitsu_i_potrebovali_zaschitit_ih_ot_banderovtsev_671.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem dyrektor ukraińskiego państwowego koncernu „Naftohaz” Jurij Witrenko poinformował o rozpoczęciu „Planu B” w związku z budową gazociagu „NS 2”, czyli „Naftohaz” bedzie się sądzić z Rosja o odszkodowanie w związku ze stratami jakie poniesie Ukraina z powodu faktycznego wstrzymania tranzytu rosyjskiego gazu do UE poprzez swoje terytorium;
  https://strana.ua/news/169653-v-naftohaze-pristupili-k-planu-b-po-stroitelstvu-severnoho-potoka-2.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Czyżby śmierć „aktywistki” Kateriny Handziuk stała się poczatkiem zwrotu w postrzeganiu wydarzeń na Ukrainie przez opinię publiczną na Zachodzie? O jej śmierci i protestach pod siedzibą MSW Ukrainy poinformował dziennikarz Christopher Miller korespondent m.in CNN, The Times, The Guardian, który nawet nie zająknął sie o „rosyjskim śladzie” w tej sprawie…
  >https://twitter.com/ChristopherJM/status/1059137659778543618
  Tymczasem dzienni.urestwo z mediomatołów.pl jakzwyklew swoim „zywiole” czyli o tym ze „Zaangażowana była również w działania przeciwko prorosyjskim siłom w obwodzie chersońskim” i oczywiście ani słowem o tym ze bestialskiego ataku dokonali „weterani ATO” odznaczeni medalami przez władze w Kijowie za swoj udział w pacyfikacji Donbasu (patrz jeden z moi wpisów powyżej);
  https://wiadomosci.wp.pl/zmarla-ukrainska-aktywistka-oblano-ja-kwasem-6313349947033729a

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem w Tarnopolu dwukrotnie wzrosły oplaty za przejazdy komunikacją miejską przy jednoczesnym spadku ilości pojazdów tejże komunikacji o 35 , czyli będzie drozej i rzadziej;
  https://lb.ua/economics/2018/10/30/411216_ternopole_pochti_vdvoe_povisili.html
  Wściekli mieszkańcy rozpoczęli protest blokując trzy centralne ulice Tarnopola;

  https://www.unian.net/society/10324527-v-ternopole-v-znak-protesta-protiv-novyh-transportnyh-tarifov-perekryli-tri-centralnyh-ulicy-foto.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, w związku z wyborami samorządowymi;
  https://konserwatyzm.pl/lewicki-czy-ukraina-zagraza-polskosci-przemysla/
  Ps. Nawet PISowskie gadzinówki piszą o „politycznym nokaucie” PISu w Przemyślu, czyli zwycięstwie kandydata „Kukiz’15” na stanowisko Prezydenta Miasta. Są to więć „pierwsze owoce” proukraińskiej polityki prowadzonej przez „dobrą zmianę”;
  https://dorzeczy.pl/kraj/82632/Polityczny-nokaut-w-Przemyslu-Wojciech-Bakun-pokonal-kandydata-PiS.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, zdjęcia luksusowego boeniga jaki podarował Prezydentowi Turcji („sułtanowi” Erdoganowi) wdzięczny za obronę przed agresją ze strony Saudów (wspólnie z Rosją i Iranem) Emir Kataru;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4560316.html
  Warto przy tym przypomnieć że wdzieczni Katarczycy wzmocnili także ‚zastrzykiem finansowym” padająca na skutek amerykańskich sankcji turecką walutę;
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Lira-odzyskuje-sily-Katar-obiecal-pomoc-Turcji-7609623.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. OT z Francji, gdzie „Jak feniks z popiołów” odradza się popularnośc Marie Le pen, a zdeprawowany „bankster” Macron, który miał być (wg „tęczowej pseudolewicy”) miał być „obrońcą V Republiki przed faszystami” może okazać się jej faktycznym „grabarzem”…
  https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2210717,Francja-po-raz-pierwszy-partia-Le-Pen-wyprzedza-ugrupowanie-Macrona-przed-eurowyborami

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Tymczasem były już wiceszef Misji OBWE na Donbasie Alexander Hug kolejny juz raz ‚walnął z grubej rury” w udzielonym przez siebie wywiadzie stwierdzając że nie uznaje Rosji z agresora w toczącym się na Ukrainie konflikcie. Żeby jednak nie było „za słodko” opowiedział także o „kolumnach pojazdów wojskowego typu wjeżdżających z FR na Donbas” oraz „osobach [przedstawiajacych sie] jako wojskowi z [rosyjskiej] 16 brygady Powietrzno – Desantowej”. Nie uchroniło go to jednak przed wściekłością ze strony „ukropatriotów”, którzy m.in wytknęli mu (w komentarzach) „ile wziął pieniędzy od Kremla”;
  https://inforesist.org/hug-zayavil-chto-ne-schitaet-rossiyu-agressorom/
  Ps. I ciekawostka bo owej „16 brygady Powietrzno – Desantowej” nie udało mi się w ogóle odnaleźć w wykazie jednostek rosyjskich sił zbrojnych…

  Polubione przez 3 ludzi

 12. W temacie gospodarczym

  Trwa dyskusja o udziale Polski w wielkiej prywatyzacji na Ukrainie wywołana raportem Pawła Musiałka i Pawła Purskiego. Polska nie powinna w niej brać udziału bez parasola politycznego z USA albo Niemiec. Jest szansa na taki w sektorze gazowym, jeżeli Ukraina otrzyma wiarygodne gwarancje dające stabilność systemu przesyłowego – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
  http://biznesalert.pl/polska-ukraina-gwarancje-nord-stream-2-konsorcjum-gazociagi/
  Komentarz: W artykule pojawia się szereg ważnych informacji, które można wychwycić z kontekstu. Niemcy i Polska chcą by FR zgodziła się na tranzyt gazu przez teren Ukrainy w takiej ilości by finanse naszego sąsiada nie załamały się.
  Jednak z powodu zbliżających się wyborów i niepewności politycznej ani Niemcy ani Polska (chociaż oficjele chcą) nie ma zamiaru inwestować ukraiński system przesyłu gazu. Decyzja ma zostać podjęta PO wyborach parlamentarnych/prezydenckich na Ukrainie.

  Polubione przez 2 ludzi

  • Z całym szacunkiem, ale to są bzdury, bo po co Niemcy miały by „zgadzac się na tranzyt gazu z FR przez terytorium Ukrainy” przy jednoczesnym forsowaniu budowy gazociagu „NS 2” który, jak mówią sami Ukraincy, spowoduje że gaz z FR do UE przestanie przez Ukrainę płynąć?

   Polubione przez 2 ludzi

   • Dla $$$. Gospodarka Niemiec potrzebuje gazu ziemnego by się rozwijać. Alternatywy nie ma: węgiel jest zabroniony, energia atomowa blokowana przez zielonych, a odnawialne źródła energii są po prostu nieopłacalne. Nord Stream II (i możliwe ,że III) zapewnią dostawę surowców, ale w takim razie co z Ukrainą?
    Niemcy ( i podobno Francja) wyniuchały okazję i chcą przejąć system przesyłu i złoża gazu na Ukrainie. W ten sposób zyski firm powiązanych z rządem Niemiec zwiększyłyby się wielokrotnie. Jest tylko jeden mały problem…oligarchowie na Ukrainie nie są zadowoleni z konkurencji 🙂
    I tu zaczyna się walka o wpływy: oligarchowie rządy państw, FR, prywatne koncerny walczą o to co pozostało cennego na Ukrainie (surowce naturalne/ziemię).
    By nie było nieporozumień, każde wyjście z sytuacji nie będzie „happy endem” dla Ukrainy. Jeśli wygrają oligarchowie Niemcy „zemszczą się” pozwalając FR zmniejszenie tranzytu do kilkunastu mld m3 gazu/rocznie co spowoduje zapaść całego systemu (koszt konserwacji większy niż wpływy). Z drugiej strony jeśli kontrole nad systemem przejmą koncerny zagraniczne to system będzie istniał, ale.. zyski będą szły nie do budżetu państwa, a do kieszeni prezesów koncernów 🙂

    Polubione przez 1 osoba

 13. W temacie wizyty pani kanclerz na Ukrainie.

  Angela Merkel mogła zignorować ceremoniał dyplomatyczny podczas ostatniej wizyty na Ukrainie pozdrawiając ukraińskich żołnierzy niewłaściwym zawołaniem. Nie wiadomo, czy chciała w ten sposób uniknąć użycia banderowskiego pozdrowienia „Sława Ukrajini-herojam sława!”, czy może doszło do pomyłki.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/merkel-zlamala-protokol-by-uniknac-banderowskiego-pozdrowienia-video/
  Komentarz: Ciekawe jak zachowają się POLSCY dyplomaci gdy wystawi się ich na taką próbę.

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Na Uniwersytecie Warszawskim organizowane jest spotkanie z przedstawicielem powiązanej z neonazistowskim i neobanderowskim pułkiem Azow partii Korpus Narodowy, który wcześniej m.in. oddawał cześć katowi Polaków, Romanowi Szuchewyczowi. Organizatorem jest Koło Naukowe Studium Europy Wschodniej UW.
  https://kresy.pl/wydarzenia/uw-zaprasza-neobanderowcow-z-azowa-sew-organizuje-spotkanie-z-czlonkiem-ruchu-azowskiego/
  W artykule obszernie kim są zapraszane osoby i jakich manipulacji dopuszczały się polskie (?) media by tylko ukryć niewygodne fakty.

  Polubione przez 2 ludzi

 15. Przykład Jak pozbyć się własnego przemysłu za bezcen i harować dla zagranicznych rządów 🙂

  Rząd w Niemczech ogłosił, ze pomoże w prywatyzacji na Ukrainie. Oddzielny ekspert z republiki federalnej będzie monitorował cały proces. I teraz nabiera sensu nazwanie platform wiertniczych imieniem zbrodniarza z UPA. W mym przeświadczeniu ktoś chciał by strona ukraińska podjęła takie działanie. W ten sposób rząd w Warszawie nie będzie mógł odkupić udziału spółki (jakby to wyglądało w oczach wyborców?).
  Niemcy instalują własne montownie na terenie Ukrainy. Polska stała się już zbyt droga, a Ukraina nadaje się do tego znakomicie 😀
  https://www.kmu.gov.ua/ua/news/nimechchina-nadast-ukrayini-ekspertnu-dopomogu-u-pitanni-privatizaciyi-oleksandr-sayenko?fbclid=IwAR3R3R2YXUoGbQA30LNeKX4fiw1UJd7YfcH64b55BUYnlmNQQ41h4gIV1qc

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.