Wojna domowa na Ukrainie 7.11.2018r.- 1248 dzień od nowego rozejmu.


„Na Ukrainie obserwowany jest groźny wzrost zachorowań na odrę. Tylko w ostatnim tygodniu października zachorowało na nią 1 319 osób”– poinformowało w poniedziałek (5 listopada) Ministerstwa Ochrony Zdrowia w Kijowie.

Według informacji podanych przez Ministerstwo Zdrowia w Kijowie, na Ukrainie zaobserwowano wyraźny wzrost zachorowań na odrę. Jedynie w ostatnim tygodniu października zachorowało aż 1319 osób, a w miniony weekend (3-4 listopada) w samym tylko Lwowie z powodu odry do szpitali trafiło 62 dzieci i 16 dorosłych. . Od początku roku 2018 na odrę zachorował łącznie 35 tysięcy osób, to zdecydowanie najwyższa liczba zachorowań wśród wszystkich krajów Europy. Należy podkreślić, że większość z nich nie była zaszczepiona. Jak przekazano, w oświadczeniu ukraińskiego resortu zdrowia, najwięcej przypadków odnotowano właśnie obwodach, w których jest najmniej zaszczepionych dorosłych i dzieci. Ukraina staje się ogniskiem bardzo poważnej zarazy, która poprzez Ukraińców pracujących w Polsce już została przeniesiona na teren naszego kraju.

Sprawa jest bardzo poważna, a ukraińskie ministerstwo zdrowia ogłosiło ją „kwestią bezpieczeństwa narodowego”.

Wiadomo, że w związku z zaistniała sytuacją szczepionki przeciwko odrze są słabo dostępne w niemal wszystkich regionach Ukrainy. Do placówek ochrony zdrowia przysłano do 1 października tylko 700 tys. preparatów przeciwko chorobie.

Dlatego też, już od początku rok odnotowano 15 przypadków śmiertelnych, w tym 11 dzieci i 4 dorosłych. Najwięcej zachorowań na odrę jest w obwodach: zakarpackim, lwowskim i iwano-frankowskim, czyli w obwodach przygranicznych. Dlatego też na Ukrainie już w sierpniu 2018 roku powołano sztab Ministerstwa Ochrony Zdrowia zajmujący się właśnie tą chorobą, wrześniu przeprowadzono szczepienia dla dzieci do dziewiątego roku życia, a w czerwcu ministerstwo wydało rozporządzenie, na mocy którego szczepienia przeciwko odrze dla osób dorosłych będą bezpłatne.

Nie jest to jedyna przypadłość nękająca społeczność ukraińską, bo według nieoficjalnych obliczeń naukowców liczba nosicieli wirusa HIV wynosi na Ukrainie już dwa miliony. Na Ukrainie wzrost liczby zakażonych na HIV to aż 10-15% rocznie. Dodam, że dzieje się to w sytuacji, gdy w zdecydowanej większości świata epidemia AIDS jest w odwrocie.

Dodam, że już w pierwszej połowie 2018 roku (styczeń-sierpień) w Polsce na odrę zachorowało 116 osób, czyli ponad trzykrotnie więcej w porównaniu do ubiegłego roku. Do października 2018 roku liczba zachorowań na odrę wyniosła 128. W wyniku zarażenia odrą personelu szpitala, czerwcu 2018 roku zamknięto Szpitalny Oddział Ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach właśnie z powodu odry, bo 27 pracowników szpitala dostało decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o konieczności poddania się kwarantannie z powodu kontaktu z chorymi na odrę.

Głównym obecnie skupiskiem zarażeń odrą w Polsce są województwa: Mazowieckie, Pomorskie i Lubelskie, gdzie w szpitalu przebywa uczeń liceum we Włodawie z podejrzeniem zachorowania na odrę. Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w tym mieście, Bożena Niewiarowska-Łobacz poinformował, że uczeń ten pochodzi z Ukrainy i prawdopodobnie nie był szczepiony przeciw odrze.

I to jest kolejna dawka „dobrej zmiany”, która z jednej strony daje wiele tym co na to nie zasługują, a odbiera tym, którzy ciężko na swój los tyrają. Bo jaka korzyść jest z tego, że na koszt polskiego podatnika leczy się z odry Ukraińców, którzy przyjechali nie zaszczepieni w swoim kraju? Kiedy, to jednocześnie coraz bardziej ten rząd ogranicza dostępność do należnych świadczeń zdrowotnych osób, które przez cały okres swej aktywności zawodowej odprowadzali składni zdrowotne.

Może więc koszty leczenia, szczepienia i opieki nad chorymi Ukraińcami przebywającymi w Polsce zostaną obciążeni ci, którzy ich do naszego kraju ściągnęli w celu osiągnięcia z ich pracy odpowiednich korzyści. Podobna sytuacja oczywiście dotyczy młodzieży uczącej się w Polsce. Niech za ich lecenie płacą uczelnie, które pobierają od nich czesne. Dlaczego jedni mają zarabiać, a drudzy za to płacić?

Czy tak właśnie wygląda narodowo-socjalistyczna koncepcja „sprawiedliwości społecznej” w wersji PO-PiS-u?

https://dziennikbaltycki.pl/odra-w-kwidzynie-szpital-potwierdza-chorzy-to-dwie-kobiety-i-mezczyzna/ar/13642880,

https://forsal.pl/artykuly/1336459,ekspert-wirus-odry-pochodzi-z-zagranicy-przypadki-zachorowan-sa-rozproszone.html,

https://www.prawo.pl/zdrowie/wzrost-zachorowan-na-odre-potrzebna-zmiana-przepisow,324798.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, na donieckim odcinku frontu, sytuacja, nie odbiegała od tej jaka ukształtowała tam się jeszcze na początku ostatniego weekendu.

I tak, ostrzał przy użyciu: ciężkiej artylerii 122 mm (2 pociski), moździerzy kaliber 82 mm (2 miny), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (40 wystrzałów), granatników: AG-9 (8 granatów) i RPG-7 (1 granat) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, prowadzony był tam w godzinach od 08:10 do 22:45, w następujących rejonach: Gorłówki (kopalnie im. Gagarina i kopalni im. Izotowa oraz południowej części Zajcewa), Doniecka (osiedle Trudowskie, Spartakus, Krótaja Bałka, Kasztanowoje i Aleksandrowki), oraz na południowym odcinku frontu, w rejonie Komiternowa.

Łącznie minionej doby na terytorium DRL spadły 53 pociski, wobec 279 z dnia poprzedniego. Największą aktywność ukraińscy żołnierze biorący udział w Operacji Połączonych Sił, wykazywali wczoraj w rejonie Doniecka.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, minionej doby było spokojnie, i nie doszło tam do ani jednego naruszenia warunków rozejmu.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 07 листопада 2018 року.

Упродовж минулої доби, 06 листопада, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил була напруженою, проте цілком контрольованою.

Противник 10 разів відкривав вогонь по позиціях наших військ, у тому числі 1 раз із озброєння, забороненого Мінськими домовленостями.

Російські окупаційні війська обстрілювали позиції Об’єднаних сил в районах населених пунктів Кримське, Зайцеве, Шуми, Новгородське, Верхньоторецьке, Піски, Красногорівка, Старогнатівка та Павлопіль.
На Донецькому напрямку, в районі населеного пункту Красногорівка противник застосовував міномети калібру 82 мм.

Для вогневого впливу, окупанти, в основному, використовували гранатомети та великокаліберні кулемети. Підрозділи Об’єднаних сил діяли адекватно ситуації.

Упродовж минулої доби один військовослужбовець Об’єднаних сил був поранений.

За даними розвідки, 6 листопада, 2-х окупантів було знищено, ще 2 – отримали поранення.

Протягом поточної доби противник вогонь по наших позиціях не відкривав.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

57 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.11.2018r.- 1248 dzień od nowego rozejmu.

 1. Jak „wolnosć i demokracja” rozkwitła na pomajdanowej Ukrainie, czyli wczorajszy napad SBUszników na mieszkanie ukraińskiej prawniczki i działaczki społecznej Ołeny Bereżnej (matka tragicznie zmarłej ukraińskiej parlamentarzystki Iryny Bereżnej), oskarżonej o „zdradę państwową’, a w rzeczywistosci chciano uniemozliwić jej uczestnictwo we wiecu pod pomnikiem Watutina w Kijowie. Warto przy tym zauważyć ze funkcjonariusze SBU byli zamaskowani i nie przedstawili się, ani nie okazali dokumentów upowazniajacych ich do takich działań (nakazu sądowego);
  >https://www.youtube.com/watch?v=d9RCIsyhTVM
  Ps. Ale zaraz usłużne mediomatoły „objaśnia” że to Rosji i na Białorusi są ‚totalitaryzmy”, a na na Ukrainie „proeuropejska demokracja”…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem w centrum stolicy Ukrainy blokady zorganizowane przez protestujacych właścicieli tzw. marszrutek, czyli przewoźników zajmujacych się pzrewozem pasażerów oraz właścicieli samochodów zarejestrowanych na tzw. euroblachach (czyli jeżdżących na numerach rejestracyjnych z UE). Domagają się oni m.in odwołania urzędników z państwowych agencji zajmujacych sie transportem, których oskarżają o blokowanie wprowadzenia ustaw ktore mają uprościć obowiązujace ich przepisy, a także zniżenia cen na paliwo i zabrania sie za poprawę jakości ukraińskich dróg;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4029980-evrobliakhery-blokyruuit-pravytelstvennyi-kvartal
  https://korrespondent.net/city/kiev/4030001-marshrutchyky-mytynhuuit-pod-mynynfrastruktury

  Polubione przez 4 ludzi

   • Trwa odświeżanie wizerunku partii rządzącej przed wyborami. Zmieni się parę osób zasiadających na stołkach, odbębni się cyrk w stylu, ze winnymi złej sytuacji na Ukrainie są nieliczni politycy, zapewni o zmianach i będą czekać na reakcję opinii publicznej.
    Problem w tym, ze powodem nędzy na Ukrainie jest SYSTEM jaki tam panuje (złodziejska oligarchia). Ponadto postulaty protestujących są nierealne 🙂 Ludność żąda przywilejów socjalnych, remontów infrastruktury i obniżek cen za media i paliwo. To nierealne. By budżet państwa mógł się dopiąć konieczne są …podwyżki. Alternatywa jest zmniejszanie rezerw walutowych i dalsze zadłużanie się państwa. I może by taki plan nawet się udał, ale… sytuacja gospodarcza na świecie ulega zmianie. Trwa wojna gospodarcza miedzy USA a min Chinami i Iranem, gospodarka światowa spowalnia, popyt na towary również i to wszystko grozi kolejnym globalnym kryzysem, a bez rezerw taki kryzys spowodowałby na Ukrainie straszliwe straty.

    Polubione przez 3 ludzi

 3. I jeszcze o „wolnosci i demokracji” która „rozkwitła” na pomajdanowej Ukrainie. Ukromedia informują że premier Ukrainy Hrojsman szczególnie”upartych” ministrów ze swojego rządu „zaprasza” na”osobistą rozmowę” do „bunkra’ mającego znajdowac się w piwnicy jego gabinetu…
  https://strana.ua/news/170143-premer-hrojsman-so-stroptivymi-ministrami-provodit-razjasnitelnuju-rabotu-v-spetsbunkere-smi.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. W cyklu „By na Ukrainie żyło sie lepiej (ale oczywiście tylko wybranym)!”, ukromedia informują ze w zarządzie ‚Ukrposzty’ (ukraińska instytucja państwowa zajmująca się świadczeniem usług pocztowych) ‚ujawniło się” 32 milionerów (!) czyli osób których apanaże za parzę w ‚Ukrposzcie” za 2017 rok przekroczyły milion hrywien…
  https://ukranews.com/news/593949-v-2017-godu-32-rukovodytelya-ukrpochty-poluchyly-zarplatu-bolee-1-mln-grn-kazhdyy-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 5. A tymczasem kolejne protesty górników na Ukrainie. Tym razem na ulice w Łucku wyszli górnicy i pracownicy kopalni z obwodu wołyńskiego, którzy („tradycyjnie”) domagają sie wypłaty zaległych poborów (od 3 miesięcy nie dostają pensji);
  https://korrespondent.net/ukraine/4030092-v-lutske-shakhtery-vyshly-na-ulytsu-s-protestamy
  Pojawiła się także informacja ze władzom w Kijowie udało się „znaleźć” 500 milionów hrywien na wypłacenie zaległych pensji protestującym na terytorium całej Ukrainy górnikom;
  https://korrespondent.net/business/financial/4030095-kabmyn-nashel-500-myllyonov-na-zarplaty-shakhteram

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ciekawostka z naszego kraju.

  Po prostu polskie piekiełko jeden lider partii by dokuczyć drugiemu utrudnia sprawę. I obaj liderzy…są zadowoleni, bo istnieje temat zastępczy. Zamiast dyktować o ważnych sprawach jak na przykład kwestia energii, nowych dyrektywach UE, kwestiach przyszłych emerytur itd to można dyskutować czy marsz powinien się odbyć czy tez. Co najlepsze większość argumentów za i przeciw mogłoby zaprezentować dwóch żuli spod sklepu. Ale przecież o to w tym chodzi politycy będą się nawzajem wyzywać, kłócić i zyskiwać w sondażach.
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/hanna-gronkiewicz-waltz-zakazala-marszu-niepodleglosci-w-warszawie/819s6kv

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Sprawy ataku (DOKONANEGO PRZEZ „WETERANÓW ATO’) i smierci ukraińskiej aktywistki z Chersonia Kateriny Handziuk. W Chersoniu aktywiści protestujacy przeciwko bezsilności (czy raczej niechęci do wyjaśnienia) władz w sprawie ataku na Handziuk nie wpuścili do biura przewodniczącego administracji państwowej obwodu chersońskiego;
  https://korrespondent.net/ukraine/4030173-v-khersone-hlavu-oha-ne-pustyly-na-tseremonyui-proschanyia-s-handzuik
  A siedzibę miejskiej policji w Chersoniu obrzucono swiecami dymnymi;
  https://korrespondent.net/ukraine/4030151-v-khersone-zabrosaly-faieramy-zdanye-natspolytsyy
  Obrzucono także butelkami z plynem zapalajacym dom należacy do jednego z podejrzanych („weterana ATO” odznaczonego medalem „Za męstwo” za udział w walkach na Donbasie) o udział w ataku na Handziuk;
  https://korrespondent.net/ukraine/4030149-ubyistvo-handzuik-dom-podozrevaemoho-zabrosaly-kokteiliamy-molotova

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukraińska codzienność czyli w Odessie kierowca samochodu osobowego który potrącił rowerzystę, groził poszkodowanemu i świadkom uzyciem…broni automatycznej;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4030247-v-odesse-uchastnyk-dtp-uhrozhal-okruzhauischym-avtomatom
  Z kolei w Melitopolu (obwód zaporoski) strzelaniną zakończyła się „wizyta” aktywistów w nielegalnie działającym „punkcie hazardowym”. Interweniowała policja, na razie nie ma informacji o ofiarach;
  https://korrespondent.net/ukraine/4030218-v-melytopole-proyzoshla-perestrelka

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ciekawostka w sprawie „tajemniczych dronów” latajacych wokół ukraińskich „arsenałów”. Sztab Generalny Ukrainy poinformowął że widziane w tym tygodniu w poblizu niektórych „arsenałów” ukraińskiej armii „osoby puszczające drony”, do których strzelała ochrona obiektów, nie były żadnymi ‚dywersantami”, a uczestnikami „antyterrorystycznych ćwiczen zorganizowanych przez policję i SBU”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4030252-henshtab-obiasnyl-poiavlenye-dronov-vozle-skladov

  Polubione przez 3 ludzi

 10. I coś warte przypomnienia, czyli ukraiński państwowy koncern ‚Naftohaz” sądzi się nie tylko z rosyjskim koncernem ‚Gazprom”, ale także z…rządem Ukrainy. „Naftohaz” domaga się od władz w Kijowie „rekompensaty” za straty finansowe poniesione pomiędzy 2015, a 2018 rokiem z powodu ulg jakie rząd ukraiński przyznał mieszkańcom Ukrainy przy korzystaniu z gazu dostarczanego przez koncern. Sumę swoich „ubytków” z tego powodu „Naftohaz” wyliczył bagatela na..prawie 103 mld hrywien…
  https://korrespondent.net/business/companies/4030160-naftohaz-trebuet-cherez-sud-ot-kabmyna-66-mlrd-hrn

  Polubione przez 3 ludzi

 11. OT z Bliskiego Wschodu, pojawiły się informacje że reżim Saudów (czyli „najlepsi kumple” USA oraz Izraela w tym regionie) „zlikwidował” kolejnego krytycznego wobec swoich poczynań saudyjskiego dziennikarza. Tym razem dziennikarz oraz bloger Turki Bin Abdul Aziz Al-Jasser miał zostać „zakatowany na śmierć” w jednym z więzień w Arabii Saudyjskiej, gdzie przebywał po tym jak porwano go z Dubaju;
  https://korrespondent.net/world/4030159-v-saudovskoi-aravyy-zamuchyly-do-smerty-zhurnalysta
  https://www.presstv.com/Detail/2018/11/06/579299/Saudi-dissident-journalist-dies-after-torture-at-Al-Saud-regimes-prison

  Polubione przez 3 ludzi

   • W każdym kraju może pojawić się jakiś przestępca/dewiant/psychopata który dla zabawy zacznie mordować ludzi. To po prostu statystyka: jakiś niewielki % społeczeństwa rodzi się z problemami psychicznymi. Jednak najważniejsze jaka będzie reakcja władz i zwykłych obywateli. Na razie widać to, że z powodu chaosu po majdan instytucje które miały walczyć z przestępczością nie radzą sobie całkowicie.
    Pewne grupy takie jak politycy,oligarchowie i ich dzieci nie muszą przejmować się prawem ( coś cicho o tej nastolatce co zabiła 6 osób czyżby ja wypuścili?). Inne ze względu na swoja siłę jak „ukrpatroci” potrafią wpłynąć na wielkość kary (umorzenie postępowania). A policja? Policja jest źle wyposażona przekupna i nieskuteczna. Obawiam się, że morderca nie zostanie złapany. Prawdopodobnie by uciszyć sytuacje zostanie aresztowany Bogu ducha winy mężczyzna.

    Polubione przez 3 ludzi

 12. Kto może stać za zleceniem ataku na aktywistkę z Chersonia Katerinę Handziuk ktory doprowadził do jej smierci. W ukromediach pojawiły sie informację ze zleceniodawcą był ukraiński parlamentarzysta z proprezydenckiej frakcji ‚Blok Poroszenki” Mykoła Palamarczuk, który ma „trząść”, czyli nieoficjalnie rządzić, całym obwodem chersońskim. Z kolei pieniądze od Palamarczuka „weteranom ATO” którzy dokonali bestialskiego ataku miał przekazać jego ‚doradca” Ihor Pawłowskij;
  https://www.unian.net/politics/10326090-deputat-palamarchuk-nazval-bredom-informaciyu-smi-o-svoey-vozmozhnoy-prichastnosti-k-ubiystvu-gandzyuk.html
  https://24tv.ua/ru/ubijstvo_ekateriny_gandzjuk_kak_banda_palamarchuka_pavlovskogo_delit_vlijanie_na_hersonshhine_n1059399

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Z cyklu ‚Z dziejów rosyjskiej opozycji”, czyli ‚Radio Svoboda” alarmuje że dwie ‚pozarządowe organizacje” w Rosji znane ze swoich opozycyjnych wobec obecnych władz na Kremlu działań mogą zawiesić swoją działalność ponieważ zostanie im wstrzymane dotowanie ze strony…Administracji Prezydenta Rosji, czyli tzw. prezydencki grant 🙂
  >https://twitter.com/k_ollga/status/1059866644133097477
  Tu cały artykuł o tej „tragedii”…
  https://www.svoboda.org/a/29579139.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.