Wojna domowa na Ukrainie 8.11.2018r.- 1249 dzień od nowego rozejmu.


Tegoroczne międzynarodowe manewry wojskowe pod kryptonimem „Anakonda” odbywają się w dniach, od 7 do 16 listopada.

Bierze w nich udział ok. 17,5 tys. żołnierzy, w tym 12,5 tys. w Polsce, a reszta w krajach bałtyckich i na morzu. Wśród nich niecałe 500 osób stanowić będą członkowie polskich z 20 organizacji proobronnych, w tym również Wojska Obrony Terytorialnej, czyli po prostu podporządkowana komisarzom PiS-owskim, zwykła cywilbanda. Jednak w czasie ćwiczeń na poligonie nie będą posługiwać się prawdziwą bronią, tylko atrapami. Po raz pierwszy wzięli oni udział w ćwiczeniach „Anakonda” w 2016 r. Decyzja o ich dopuszczeniu do ćwiczeń wojskowych została wtedy wymuszona przez ówczesnego szefa MON Antoniego Macierewicza

Decyzja o ćwiczeniach z atrapami karabinów wynika z tego, że w manewrach „Anakonda” jak zwykle biorą również udział wojska amerykańskie, które jednak sprzeciwiają się planom MON aby na ćwiczeniach znalazły się PiS-wska formacja paramilitarna. Taka postawa amerykańskiego dowództwa wynika z restrykcji wokół ćwiczeń armii USA w innych krajach. Przypomnę, że organizacje proobronne brały również udział w zeszłym roku w manewrach „Dragon-17”. Wtedy jednak członkowie tych organizacji zostali rozmieszczeni tak, aby nie mieli bezpośredniej styczności z Amerykanami. W tym roku zaś, na ćwiczeniach „Anakonda” osiem plutonów członków organizacji paramilitarnych współdziała z normalnym wojskie, ale posługiwać się mogą tylko bronią pozbawioną cech bojowych. Oznacza to, że wyjdą na poligon z plastykowymi atrapami, takimi jakie można nawet dzieciom kupić w sklepach z zabawkami.

Mimo zgrywania funkcjonowania działalności WOT z dowództwem armii wciąż nie wiadomo w jaki sposób organizacje paramilitarne zostaną włączone w system obrony państwa. Nie mają określonych zadań w czasie pokoju czy wojny, jak np. wsparcie ludności cywilnej. Swoje wątpliwości wyrazili również urzędnicy NIK, którzy kontrolowali sposób pracy niektórych komórek resortu obrony.

To wcale nie dziwi. Słomiany czołg, słomiany okręt, słomiany helikopter i żołnierz WOT z plastikowym karabinem zasuwający na pieszo w cywilnych butach- tak wygląda polska armia po modernizacji genialnego stratega wojskowości- Antoniego Macierewicza, który osobiście nigdy w wojski nie służył.

Ciekawe jak się wykręcił z tego zaszczytnego dla ojczyzny obowiązku?

Inne interesujące pytanie jest takie, jakie premie wypłacą sobie zawodowi patrioci z okazji przypadającego 100-lecia odzyskania niepodległości?

Może po kilka złotówek ze złota a 13 tys. złotych za sztukę, a dla samej wierchuszki złote kule, po 54 tys. złotych (217,70 gramów czystego złota) od sztuki?

To tak, à propos święta 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w zaserwowanej nam PiS-wskiej wersji bogobojno-ojczyźnianej.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zlota-kula-na-stulecie-polskiej-niepodleglosci-7624612.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach, od 12:40 do 22;20, 15 razy naruszyli warunki rozejmu, wyniku czego spadło na terytorium DRL około 110 pocisków, został ranny jeden cywil ( ostrzelany z ukraińskiego drona bojowego) oraz uszkodzony dom na osiedlu Trudowskie- na zachodnich obrzeżach Doniecka, który znajduje się przy ulicy Marka Oziernogo nr. 50 i w Zajcewie przy ulicy Smoleńskiej nr. 11.

Ostrzał prowadzony był przy użyciu: granatników AGS-17 (73 granaty), SPG-9 (6 granatów) i RPG-7 (1 granat) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, w kierunku obrzeży Gorłówki (Zajcewo), w obwodzie donieckim (osiedle Trudowskie, Jasinowata, Spartakus, Krótaja Bałka, Kasztanowoje i Wasilewki), a także na południowym odcinku frontu w rejonie Sachanki.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze tylko 2 razy naruszyli warunki rozejmu prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm oraz granatnika SPG-9, z kierunku Rajewki w stronę Mariewki (Zołotoje-5).

Jak widać, czym bliżej do wyborów republikach donbaskich, tym bardziej sytuacja na całej długości linii frontu powoli się uspokaja.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min

„Ранкове зведення станом на 07:00 08 листопада 2018 року.

Упродовж минулої доби, 7 листопада, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Російські окупанти 19 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому, ворог тричі застосовував озброєння, заборонене Мінськими домовленостями. Два рази противник вів прицільний вогонь з мінометів калібру 82 мм по позиціях наших військ в районах Павлополя та Луганського, а біля останнього – застосував і 120-ти мм міномети.
Також загарбники продовжують застосування гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Окрім того, поблизу Павлополя, окупанти стріляли з озброєння БМП-1 та зенітної установки ЗУ-23-2.
Російсько-окупаційні війська здійснювали обстріли підрозділів Об’єднаних сил в районах населених пунктів Станиця Луганська, Вільний, Луганське, Зайцеве, Авдіївка, Піски, Марїнка, Новомихайлівка, Красногорівка, Павлопіль, Гнутове та Лебединське.
В ході бойових дій три військовослужбовці Об’єднаних сил отримали поранення.
За даними розвідки, протягом минулої доби, двох окупантів знищено та ще трьох – поранено.
Від початку доби ворог здійснив один обстріл наших позицій – поблизу Кримського. Зафіксовано вогонь з мінометів калібру 82 мм, гранатометів та стрілецької зброї. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил не допущено.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

65 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.11.2018r.- 1249 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam co do wstępniaka
  Niestety po zakupie „patriotów” w budżecie MON zostały same zaskórniaki. O ile jakoś mogę się pogodzić z tym, że nie będziemy mieć nowych okrętów podwodnych to brak nowych czołgów, śmigłowców i artylerii jest dla PSZ dość dotkliwą strata 🙂
  Aby nie być gołosłownym poniżej jak radzi sobie nasz sąsiad w modernizacji wojska: przy dużo mniejszym budżecie potrafił zmodernizować swoje siły zbrojne, sprzęt
  https://www.defence24.pl/zrownowazona-modernizacja-slowacja-wzmacnia-wojska-ladowe-analiza

  Polubione przez 4 ludzi

  • Cytacik z forum, autorstwa marek8888:
   “Ja bym zupełnie inaczej to ujął – może naszą podstawą przetrwania nie jest tak do końca stworzenie potencjału do samodzielnej obrony bo z wielu powodów może to być trudne w praktyce co bardziej nie prowokowanie konfiktów z potencjalnym agresorem? Materiału na to jak nieprzymyślane oświadczenia i posunięcia naszych władz dostarczały paliwa wyśmienitej jakości potencjalnym wrogom do tego aby z wrogów hipotetycznych stali się wrogami rzeczywistymi i jeszcze dodatkowo na tym świetnie zarobili starczyłoby na kilkanaście doktoratów co najmniej… ;( Przykładowo oświadczenia jednego z przedwojennych, obdarzonych niemal antkową fantazją generałów o tym jak to masowo będziemy tłuc na setki i tysiące czołgi ktoś potraktował bynajmniej nie jako dobry żart ale znakomity pretekst do jak najbardziej na serio rozkręcenia produkcji… Z samolotami było podobnie… A u nas – po staremu skończyło się na wyklepaniu jakichś małych serii i dziesiątkach latami rozważanych koncepcji co dalej… Podobnie jest teraz – Amerykanów poza naszymi politykami i pribałtyką nikt nie chce a i oni sami się dopiero zastanawiają czy ma to sens. Stworzony jednak precedens powrotu do baz mających „wspierać sojusznika” zostanie niezaleznie od tego jaka będzie ich decyzja tylko, że bazy – z czasem – moga być już innych użytkowników… Talleyrand zwracając łapówkę naszym możnym (za co zgodnie uważali go za niespełna…) powiedział cuś w stylu, że mamy zupełnie zwichnięty pomysł na państwo i on nie chce przykładać ręki do reanimacji czegoś w tym stylu. W uzasadnieniu zwrócił uwagę na to, że odwracając kolejność najpierw generujemy sobie wrogów a potem „reformujemy” państwo i armię w sposób gwarantujący, że nas nie będzie stać na jej utrzymanie bo struktura wydatków i dochodów będzie stać na głowie… A było to dawno temu my zaś po staremu wolimy pomniki i inne akcesoria + od zawsze tworzone wojska terytorialne o znikomym potencjale bojowym niż zbudowanie armii może małej ale adekwatnej do zadań nie jakijś tam imperialnej polityki ale tej prostej, która w zupełności wystarczy aby kogoś trzepnąć po łapkach gdy mu temperament nadmiernie dokucza…
   Ale zgoda w tym, że źródła polskich problemów to w zasadzie wyłącznie mentalność rodzimych klas politycznych…”

   Polubione przez 5 ludzi

 2. Nie zgadzam się ze wstępniakiem dot. WOT. Sam pomysł jest dobry zwłaszcza że OC- nie ma , NSR – nie ma , choć był dumnie na papierze. Oczywiście WOT nie stanowi na dzisiaj żadnej siły ale niech się gdzieś uczą ,nawet z plastikowymi atrapami ! Jest szansa że zapoznają się z dyscypliną , przywykną do wybuchów … bo powiedzmy prawdę , rezerw SZ już nie ma – dotychczasowi rezerwiści ( czyli jeszcze ci którzy potrafili np. obsłużyć AK-47 i jakoś uruchomić i pojechać czołgiem mają dziś po 50-70 lat !! ). Zwiazków strzeleckich też nigdzie nie widzę a na jarmarkach rzuca się szmatą do celu na 1,5m i jakoś mało kto „misia z wystawy” zdobywa ! Wiec jak ktoś ma ochotę babrać się społecznie w błocie , pocie,deszczu,huku i krytyce…niech się babra. Jestem za ! Bo jak nie oni to kto …???

  Polubione przez 6 ludzi

 3. „posługiwać się mogą tylko bronią pozbawioną cech bojowych. Oznacza to, że wyjdą na poligon z plastykowymi atrapami, takimi jakie można nawet dzieciom kupić w sklepach z zabawkami.”

  Z Szacunkiem … ale takich egzemplarzy broni nie można kupić w sklepie z zabawkami dla dzieci i nie jest ona plastikowa …Ad Novum 😉
  Aby nie być gołosłownym przykład pierwszy z brzegu – Orzysz ; Jednostka Karna 🙂

  Pozdrawiam 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 4. To chyba można nazwać czarnym humorem.
  Parlament Ukrainy postanowił powołać specjalna komisje śledczą, która zajmie się sprawą ataków na przedstawicieli ugrupowań zajmujących się walka z korupcja. Osoby które z imienia i nazwiska na Ukrainie oskarża się o płacenie za likwidację (fizyczną) aktywistów będą „badać” temat.
  https://www.unian.info/politics/10327317-ukraine-s-parliament-sets-up-commission-to-probe-into-attacks-on-handziuk-other-activists.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Debiliada, ale taka konkretna
  Grupa posłów z ukraińskiego parlamentu w odpowiedzi na umieszczenie ich na liście objętych rosyjskimi sankcjami postanowiła odpisać Putinowi. Za „bazę” przyjęto treść listu jakie ponoć Kozacy wyslali do sułtana Mahmeda IV (pogróżki i wyzwiska).
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pismo_Kozaków_zaporoskich_do_sułtana_Mehmeda_IV
  .https://www.facebook.com/alexeygoncharenko/posts/2064141830291710
  Komentarz: Mam nadzieję, ze skończy się tylko na przechwałkach owych gamoni na FB. Gdyby taki list oficjalnymi kanałami trafił do rąk Prezydenta Rosji byłaby to nie tylko zniewaga dyplomatyczna, ale i …powód do wojny.

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Ceny energii oraz kwestia napływu pracowników ze wschodu – to kluczowe czynniki niepewności dla polskiej gospodarki według Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego. – Ze swojej strony będziemy robić wszystko, by pracownicy z Ukrainy mieli u nas jak najlepsze warunki – zapewnił podczas środowej konferencji prasowej.
  https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/prezes-nbp-adam-glapinski-o-pracownikach-z-ukrainy-w-polsce,881911.html
  Komentarz: A co z polskimi pracownikami?

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukraińska codzienność, czyli w obwodzie żytomierskim mężczyzna rzucił granatem w dłużnika który nie chciał mu zwrócić pieniędzy. Męzczyzna z ranami odłamkowymi nóg trafił do szpitala;
  https://korrespondent.net/ukraine/4030621-v-zhytomyrskoi-oblasty-muzhchyna-brosyl-hranatu-v-dolzhnyka
  Z kolei w Kijowie prowadzono nielegalny wyręb drzew przy jednej ze stacji metra;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4030594-v-kyeve-predotvratyly-nezakonnuui-vyrubku-lesa
  W obwodzie czernowickim grupa około 20 przemytników papierosów probując przedrzec się wraz z „towarem” do Rumunii starła się z ukraińskimi pogranicznikami. ‚Bitwa” zakończyła sie zwycięstwem pograniczników, których wzmocniły przybyłe na czas posiłki. Nie zatrzymano jednak zadnego z przemytników, a zarekwirowano tylko porzucony przez nich towar;
  https://korrespondent.net/ukraine/4030640-na-bukovyne-kontrabandysty-napaly-na-pohranychnykov

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ad. 1

   Złożył mu po prostu propozycję nie do odrzucenia.

   Ad. 2

   Dlaczego upodobali sobie okolice stacji metra a nie jakiś park, gdzie drzew jest zdecydowanie więcej i nie są aż tak na widoku? Czuję tu ruku Putina 🙂

   Ad. 3

   Zawsze to jakieś zwycięstwo.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 8. Przedstawiciele Ruchu Narodowego ogłosili na portalu społecznościowym żądanie, by zakazać wjazdu do Polski członkom radykalnie nacjonalistycznego ukraińskiego ugrupowania „Sicz Karpacka”, którzy zamierzają wziąć udział w Marszu Niepodległości w Warszawie.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ruch-narodowy-zada-zakazu-wjazdu-do-polski-dla-neobanderowcow-udajacych-sie-na-marsz-niepodleglosci/
  Swoją droga na kilometr pachnie prowokacją

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ciąg dalszy sprawy ataku i smierci chersońskiej aktywistki Kateriny Handziuk. Jej prawnik wystąpił z żądaniem by z tymczasowej komisji śledczej Rady Najwyższej Ukrainy, która zajmuje się m.in sprawa Handziuk, wykluczyć parlamentarzystę Antona Heraszczenkę („notorycznego tropiciela rosyjskiej agentury” i „kuratora” z ramienia MSW Ukrainy skandalicznego portalu „Mirotworec”). Prawnik oskarżył Heraszczenkę m.in o to ze wielokrotnie KŁAMAŁ w sprawie ataku na Katerine Handziuk, a takze ataków na innych aktywistów na Ukrainie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4030656-advokat-handzuik-trebuet-yskluichenyia-antona-heraschenko-yz-sostava-vsk-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Czyżby spełniało się to co ostatnio przewidywałem, czyli ze Prokurator Generalny Ukrainy Łucenko zostanie przez Poroszenkę „rzucony na pożarcie” ukraińskiemu „ludowi”? W ukromediach pojawiła się bowiem informacja ze sledczy Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy (NABU) zajęli się „przegladaniem finansów” Łucenki;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4030493-nabu-proveriaet-fynansy-lutsenko-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Z cyklu „ŻEBRACTWO IDEOLOGIĄ NARODOWA UKRAINY”. Jako że MFW „zaanonsował” przyznanie kolejnego kredytu Ukrainie, „generalissimus” Poroszenko w te pędy pognał do UE by wykorzystać to do zaciągnięcia tam (kolejnego) kredytu w wysokosci 1 mld euro;
  https://korrespondent.net/ukraine/4030488-poroshenko-obsudyl-s-yunkerom-fynansovuui-pomosch-es
  https://korrespondent.net/ukraine/4030624-poroshenko-anonsyroval-transhy-mvf-y-evrosouiza

  Polubione przez 3 ludzi

   • Mogliby podać nazwiska tych prostych pracowników, którzy za cenę życia zapobiegli większemu wyciekowi trujących oparów z elektrowni w Czarnobylu. Mogli podać nazwiska Ukraińców którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów Polaków. Mogliby podać nazwiska żołnierzy i partyzantów, którzy wyzwolili kraj od nazistów. Bohaterów na Ukrainie nie brak, niestety dzisiejsze pokolenie dzięki indoktrynacji postanowiło wielbić morderców i dewiantów wszelkiej maści.

    Polubione przez 4 ludzi

    • *6!!!!

     Toż napisałem, że w ich świadomości ideologicznej nie ma innych wg. pozytywnych bohaterów. Są ci, którzy tylko riezali, namawiali do riezania i stworzyli do tego nadbudowę ideologiczną.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 2 ludzi

 12. Dla zainteresowanych, zastępca Prokuratora Generalnego Ukrainy i jednocześnie Naczelny Prokurator Wojskowy Anatolij Matios z kolejnymi szokujacymi danymi na temat ukraińskich sił zbrojnych. Tym razem Matios przyznał ze od czasu rozpoczęcia konfliktu na wschodzie Ukrainy z szeregów ukraińskich sił zbrojnych zdezerterowało ponad 33 tysięcy wojskowych (czyli jakies dwie dywizje piechoty);
  https://iz.ru/808013/anton-lavrov-roman-kretcul-aleksei-zabrodin/tvoiu-diviziiu-vsu-samovolno-pokinuli-bolee-33-tys-chelovek
  Plus jeszcze jeden „njus” w tym temacie, czyli w Kijowie na braniu łapówki (w wysokosci 1000 $ za przeniesienie żołnierza z jednej jednostki wojskowej do drugiej)) zatrzymano pułkownika ukraińskich sił zbrojnych pełniącego funkcje zastępcy Naczelnika Głownego Wydziału d/s Moralno – Psychologicznych Ukraińskich Sił Zbrojnych;
  https://zik.ua/ru/news/2018/11/08/v_kyeve_na_vzyatke_v_tisyachu_dollarov_zaderzhaly_polkovnyka_vsu_1443489

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.