Wojna domowa na Ukrainie 12.11.2018r.- 1253 dzień od nowego rozejmu.


W Polsce trwa nadal wielka świąteczna feta, tym razem wolne zaserwowano nam z okazji kolejnej rocznicy debiutu filmowego dwóch genialnych braci bliźniaków polskiej sceny politycznej, gdy jednocześnie w Donbasie trwa ostateczne podliczanie zakończonych wczoraj wyborów w Donieckiej i Ługańskiej Republikach Ludowych.

Według danych przekazanych przez władze republik donbaskich (DRL i ŁRL), w sprawie wyników wczorajszych wyborów przywódców oraz deputowanych rad ludowych, przebiegły one bez incydentów i prowokacji, zaś frekwencja wyniosła odpowiednio- 77% i ponad 80%- w ługańskiej i donieckiej republice.

Jak widać po wynikach frekwencji obu republik, jednak ludność DRL jest bardziej aktywna społecznie, ale i tak różnica frekwencji nie jest tak bardzo znaczna, bo wynosi tylko około 3%.

W Donieckiej Republice Ludowej liderem wyborów jest dotychczasowy p.o. przywódcy Denis Puszylin, a w Ługańskiej- Leonid Pasieczny.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko apelował w sobotę do mieszkańców Donbasu, by nie uczestniczyli w niedzielnych „fałszywych wyborach”. Oświadczył, że przeprowadzając je, Rosja potwierdziła, iż okupuje część Ukrainy.

Z tym, że jednocześnie ludność republik donbaskich jest zdania, że właśnie ich udział w wyborach jest dowodem na niezależność ich ojczyzn od nacisków i wpływów zewnętrznych, w tym ze strony junty z Kijowa.

Wyników wyborów nie uzna „większość naszych partnerów, a są to Stany Zjednoczone, Kanada i państwa UE”– oświadczył Poroszenko, który uczestniczył w Paryżu w obchodach setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Dodał jeszcze, że:

„Zdecydowane oświadczenie naszych partnerów, Polski, którzy apelują o nowe sankcje, potwierdza, że nikt nie uzna wyników tych wyborów. Są one brutalnym naruszeniem mińskich porozumień. Z drugiej strony jest też apel dotyczący odpowiedzialności Federacji Rosyjskiej jako organizatora tych wyborów”.

Poroszenko poinformował ponadto, że rozmawiał o sytuacji w Donbasie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

„Omówiliśmy propozycje Ukrainy na temat rozmieszczenia sił pokojowych na okupowanych terytoriach Donbasu i wsparciu stanowiska Ukrainy przez naszych partnerów z formatu normandzkiego”– powiedział Poroszenko, dodając, że „jedynie siły pokojowe są w stanie zapewnić realizację porozumień mińskich, wstrzymanie ostrzałów i zmuszenie Rosji do wypełniania jej zobowiązań”.

Poroszenko ocenił, że „bez sensu jest umawianie się z krajem, który nie realizuje zapisanych na papierze zobowiązań, pod którymi widnieją podpisy prezydenta bądź pełnomocnika Rosji w randze ambasadora”. Poinformował o również o tym, że 16 listopada w Waszyngtonie odbędzie się posiedzenie komisji ds. partnerstwa strategicznego Ukraina-USA, która będzie obradowała m.in. nad wyborami w Donbasie.

Natomiast ze swej strony, szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin oświadczył, że reakcją na wybory w proklamowanych w trybie jednostronnym republikach Donbasu będzie wzmocnienie sankcji międzynarodowych.

„I my już nad tym z naszymi partnerami pracujemy” — napisał Klimkin na Twitterze.

Klimkin jest zdania, że wybory w Donbasie są „zbrodnią przeciwko Ukrainie”. „Oczywiście zbrodnie pociągną za sobą kary, oczywiście w postaci sankcji”— dodał Klimkin.

Ponadto Klimkin oskarżył Rosję o to, że nie chce pokoju i zaapelował do mieszkańców Donbasu o bojkot głosowania. Jak powiedział, głosy mieszkańców Donbasu będą ważne, tylko pod tym warunkiem, jeśli głosowanie przeprowadzać tam będą władze centralne z Kijowa.

Poza tym do tej zmasowanej nagonki w sprawie wyborów w republikach donbaskich, przyłączyła się także wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Iryna Heraszczenko opublikowała w niedzielę na swoim profilu na Facebooku komunikat, w którym strona ukraińska w związku z przeprowadzeniem „fałszywych wyborów” żąda zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Trójstronnej Grupy Kontaktowej i spotkania czwórki normandzkiej, by zażądać od Rosji „powstrzymania się od realizacji scenariuszy destabilizowania sytuacji w Donbasie”.

Iryna Gerashchenko

15 godz.

The Ukrainian side of TCG strongly condemns the organization by the Russian Federation on November 11, 2018 of so called ‘snap election’ on the territories of Donetsk and Luhansk regions of Ukraine temporarily occupied by Russia. Through its actions Russia has once again severely broken the basic norms and principles of international law and legislation of Ukraine. In this regard,Ukrainian part of TCG reiterates that the results of this fake election are juridically nill, bear no lawful consequences and thus are not recognized by Ukraine and civilized world. We stress that all those taking part in organizing this unlawful election have to bear responsibility. We call upon Ukrainians in occupation not to take part in fake election and ignore it. We demand the immediate conduct of external session of TCG and call upon countries-members of the Normandy format to hold special consultations with a demand to RF to refrain from ruining scenarios of destabilization of situation in Donbas.

Zobacz tłumaczenie

Władze w Kijowie posunęły się nawet do tego, że zapowiedziały, iż wszystkie osoby zaangażowane w organizację wyborów zostaną pociągnięte do odpowiedzialności karnej.
Nie poinformowały tylko, co zrobią z wyborcami, którzy wzięli w nich udział. Czy też przeprowadzą ich eksterminację jak Polaków w Galicji Wschodniej?

Natomiast specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy Kurt Volker napisał w niedzielę na swojej stronie na Twitterze, że dla „tzw. republik ludowych nie ma miejsca w porozumieniach mińskich i są one nielegalnymi instrumentami, wspieranymi przez Rosję militarnie i stworzone przez nią, by zarządzać terytorium ukraińskim, kontrolowanym przy użyciu siły”.

Głos zabrało również polskie MSZ, które podkreśliło wydanym w tej sprawie oświadczeniu, że „Polska zdecydowanie potępia przeprowadzenie 11 listopada 2018 r. przez prorosyjskich separatystów rzekomych wyborów w okupowanej części Donbasu. Polska nie uznaje jakichkolwiek działań podważających suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w jej międzynarodowo uznawanych granicach”. W związku z tą argumentacją MSZ wezwało Unię Europejską wraz z pozostałymi partnerami do natychmiastowej reakcji.

Po wczorajszym spotkaniu w Paryżu z prezydentem Porosznko, kanclerz Niemiec i prezydent Francji wezwali wszystkie strony konfliktu na wschodzie Ukrainy do respektowania zawieszenia broni i pełnej realizacji porozumień pokojowych z Mińska. Merkel i Macron opowiedzieli się za wymianą jeńców i uwolnieniem więźniów politycznych do końca tego roku.

Potępili oni także, jako „bezprawne”, głosowanie zorganizowane na wschodzie Ukrainy przez prorosyjskich separatystów. „Te tak zwane wybory podważają integralność i suwerenność Ukrainy”– oświadczyli wspólnie Emmanuel Macron i Angela Merkel.

No i to jest ta „większość krajów świata”, która wg. Poroszenko nie uznaje wczorajszych wyborów w Donbasie.

Oczywiście ludzi żyjących w republikach donbaskich nie interesuje to, kto i z jakiego powodu nie uznaje, wyników dokonanych przez nich wczorajszych wyborów. Dla nich liczy się tylko, aby mogły w ramach swej kultury i języka swobodnie i godnie żyć we własnych domach.

https://dziennikbaltycki.pl/12-listopada-to-rowniez-rocznica-kinowego-debiutu-jaroslawa-i-lecha-kaczynskich-w-o-dwoch-takich-co-ukradli-ksiezyc/ar/13614722,

https://twitter.com/pavloklimkin,

https://web.facebook.com/iryna.gerashchenko,

https://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/oswiadczenie_msz_w_zwiazku_z_tzw__wyborami_w_okupowanej_czesci_donbasu,

https://niezalezna.pl/245146-msz-potepia-wybory-w-donbasie,

http://www.fronda.pl/a/wybory-w-donbasie-jutro-a-juz-dzis-znamy-wyniki-tak-dziala-kreml,118014.html

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

За истекшие сутки общее количество нарушений со стороны вооруженных формирований Украины составило семь раз. Общее количество примененных боеприпасов – 27 единиц

W dniu wyborów w Donbasie ukraińscy żołnierze 7 razy naruszyli warunki rozejmu na donieckim odcinku frontu i dwa razy na jego ługańskiej części. Ostrzał na donieckim odcinku frontu prowadzony był przez ukraińskich bojców w godzinach, od 09:15 do 21:00, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (2 miny) i 82 mm (8 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (11 wystrzałów), a także granatników; RPG-7 (1 granat) i SPG-9 (4 granaty) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej. Ostrzał prowadzono w rejonie Gorłówki (Zajcewao i Dolomitnoje), w rejonie Doniecka (Jasiniowata, Spartakus i Krótaja Bałka) oraz na południowym docinku frontu (Leninskoje). W sumie na terytorium DRL spadło 27 pocisków, wobec 111 z dnia poprzedniego. Jak widzimy dzień wyborów w DRL na linii frontu był bardzo spokojny, ale mimo to odnotowano również zniszczenia będące następstwem ukraińskich ostrzałów. I tak, uszkodzone zostały dwa domy jednorodzinne; w Dolomitnoje (obwód gorłowski w łuku światłodarskim) znajdujący się przy ulicy Żielaznodorożnej nr. 47 oraz w Zajcewie przy ulicy Polietajewa nr. 173, który w wyniku ostrzału zapalił się.

Poza tym, ukraińscy bojcy prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (2 miny) oraz granatników; AGS-17 (29 granatów) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej, z kierunku Swietłodarska i Krimskoje, w stronę Łozowoje i Żiełoboka, 2 razy naruszyli warunki rozejmu. Strat nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.


„Ранкове зведення на 07:00 12 листопада 2018 року.

Вчора, 11 листопада, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.

Окупанти 7 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. Застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами – не зафіксовано.

Ворог здійснював обстріли наших оборонних укріплень в районах населених пунктів Новотошківське, Оріхове, Вільний, Луганське Тарамчук та Водяне.
Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Найбільшу вогневу активність окупанти проявили біля Новотошківського. Під час першого обстрілу ворог застосував гранатомети, а у другому випадку – озброєння бойових машин піхоти.

Внаслідок бойових дій жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не постраждав.

Поточної доби, ворог вів вогонь з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї поблизу Старого Айдару.

За даними розвідки, 11 листопада, двох російських окупантів було знищено, ще двох – поранено.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

26 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.11.2018r.- 1253 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek o początku sezonu grzewczego na Ukrainie, czyli w miejscowości Smiła w obwodzie czerkaskim z powodu odłączenia ogrzewania zamknieto 11 szkół i 12 przedszkoli;
  https://korrespondent.net/ukraine/4031684-v-smele-zakryly-11-shkol-yz-za-otsutstvyia-otoplenyia
  Zaostrza się takze sytuacja w Krzywym Rogu w obwodzie dniepropietrowskim, którego władze oskarzyły miejskie przedsiębiorstwo grzewcze o samowolne oraz bezprawne wyłaczenie ogrzewania (te z kolei tłumaczy to zadłużeniem miasta) i wymusiło na nim uruchomienie 4 z 6 miejskich kotłowni. Ukromedia informując o sytuacji w tym mieście piszą o jego ‚zamarzaniu”, gdyż jeszcze wczoraj ogrzewania pozbawionych było 75 szkół, 75 przedszkoli, 22 placówki medyczne oraz ponad 2000 budynków mieszkalnych;
  https://korrespondent.net/ukraine/4031667-v-kryvom-rohe-zapustyly-chetyre-kotelnye-yz-shesty
  https://strana.ua/news/170898-v-ostavshemsja-bez-tepla-nakanune-pokholodanija-krivom-rohe-zapustili-chetyre-kotelnye.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • I w temacie wyborów na Donbasie, czyli pojawił się „głos oficjalnego Kremla” w postaci gratulacji jakie wystosował doradca Prezydenta Rosji Władisław Surkow, w których m.in pozdrowił obu liderów republik w związku z ich zwycięstwem, a także powiedział ze wybory na Donbasie pokazały że „żyje tam dumny i mądry naród który wierzy we własne siły”;
   https://tass.ru/politika/5781903

   Polubione przez 3 ludzi

 2. OT dotyczące sprawy zamordowania w saudyjskim konsulacie w Turcji saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszukdżi przez nasłany przez reżim Saudów „szwadron śmierci”. Pojawiły sie informacje na temat ostatnich słów umierajacego dziennikarza (zapisane przez tureckie „specsłużby”), który przed poćwiartowaniem miał zostać zaduszony plastikowym workiem zarzuconym mu na głowę, „”I’m suffocating … Take this bag off my head, I’m claustrophobic” („Duszę się…Zdejmijcie mi ten worek z głowy, mam klaustrofobię”)…
  https://www.aljazeera.com/news/2018/11/suffocating-khashoggi-words-turkish-reporter-181111085534099.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem „generalissimus” Poroszenko komentujac pytania dziennikarzy dotyczace faktu że podczas uroczystosci w Paryżu z okazji 100 rocznicy zakończenia IWŚ Prezydent USA nie podał mu ręki na powitanie, stwierdził że to wszystko to „kłamstwa rosyjskiej telewizji” (!)
  https://strana.ua/news/170863-video-poroshenko-obvinil-vo-lzhi-zhurnalistov-kotorye-zadali-emu-vopros-o-rukopozhatii-trampa.html
  Ps. Tutaj owo „kłamstwo” na filmiku;
  https://strana.ua/news/170821-v-parizhe-tramp-ne-pozdorovalsja-za-ruku-s-poroshenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. W obwodzie połtawskim tymczasem odkryto „zapomniany” pomnik Lenina, którego nie chcieli demontować mieszkańcy, dlatego też zrobili to „nieznani sprawcy” czyli prawdopodobnie przyjezdni „ukropatrioci”. Jak się jednak okazało Lenin „stawił nieoczekiwany opór”, gdyż tylko zdołano go obalić, a rozbić go na kawałki juz nie dano rady…
  https://strana.ua/news/170941-na-poltavshchine-neizvestnye-raspravilis-s-pamjatnikom-leninu-kotoryj-seljane-oktazalis-demontirovat-statuja-upala-no-ne-razbilas.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińska codziennosć, czyli na dworcu kolejowym w Konstantinówce (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) zatrzymano „pasażera” który wiózł ze sobą granat bojowy, detonatory oraz naboje;
  https://korrespondent.net/ukraine/4031734-v-donetskoi-oblasty-s-poezda-snialy-passazhyra-s-hranatoi-y-detonatoramy
  Z kolei w Kijowie w nocy przechodnie zatrzymali pijanego mężczyznę, który biegał po ulicy z pistoletem w ręce. Po przekazaniu go w rece policji okazało się ze jest to funkcjonariusz ukraińskiego BOR, dodatkowo znaleziono przy nim takze narkotyki;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4031754-v-kyeve-zaderzhan-pianyi-sotrudnyk-hosokhrany-s-pystoletom-y-narkotykamy

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Ciag dalszy sprawy wydawania węgierskich paszportów mieszkańcom ukrainskiego Zakarpacia. Gubernator tego obwodu Hiennadij Moskal poinformował ze Węgry wciaz to robią, wbrew protestom Ukrainy, ale tym razem nie w swoich konsulatach na Ukrainie, a w jednym z przygranicznych miasteczek już po stronie węgierskiej;
  https://korrespondent.net/ukraine/4031722-budapesht-prodolzhaet-vydavat-svoy-pasporta-ukrayntsam-moskal

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Znowu przypomnieli o sobie „ukronaziolkowie” z ugrupowania ‚C 14’ (zwani na Ukrainie „tituszkami SBU”) którzy pod siedzibą Prokuratury Generalnej Ukrainy zorganizowali pikietę domagajac się dymisji jej szefa, czyli Jurija Łucenki. Jak wiadomo ostatnio sam Łucenko złozył dymisję, ale nie została ona przyjęta przez jego zwierzchnika, czyli Poroszenkę;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4031751-radykaly-yz-s14-pod-hpu-trebuuit-otstavky-lutsenko

  Polubione przez 4 ludzi

 8. I kolejne protesty na Ukrainie, tym razem właścicieli pojazdów zarejsetrowanych w UE, czyli na tzw. euroblachach. Grupa kilkudziesięciu osób zablokowała jeden z urzędów celnych w obwodzie iwano – frankowskim domagajac sie spotkania z urzędnikami, a następnie obniżenia naliczanych im opłat celnych;
  https://korrespondent.net/ukraine/4031786-v-yvano-frankovske-vladeltsy-evrobliakh-podozhhly-shyny-u-tamozhny

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Sprawy ataku i śmierci ukraińskiej aktywistki Kateriny Handziuk ciąg dalszy. Tak jak przewidywały ukromedia w związku ze sprawa SBU aresztowała byłego pomocnika ukraińskiego parlamentarzysty z proprezydenckiej frakcji ‚Blok Poroszenki” Mykoły Palamarczuka;
  https://korrespondent.net/ukraine/4031846-v-dele-ob-ubyistve-handzuik-arestovaly-eks-pomoschnyka-nardepa
  Według rzecznik SBU pełnił on funkcję „pośrednika” który miał przekazać pieniądze od „zleceniodawcy” „sprawcom” ataku którymi jak wiadomo byli „weterani ATO” (w tym jeden odznaczony, „Za męstwo”, osobiście przez Poroszenkę);
  https://strana.ua/news/170993-pochemu-eks-pomoshchnika-deputat-ot-bpp-arestovali-bez-zaloha-po-delu-handzjuk-sbu.html

  Polubione przez 5 ludzi

 10. O sankcjach którymi Zachód wraz z USA stale „obkładają” Rosję, a które jak stwierdza „The Financial Times” nie przynoszą oczekiwanych skutków, czyli „międzynarodową izolację FR”. Zwrócono m.in uwagę na to że Rosja z sukcesem sprzedaje wyprodukowane przez siebie uzbrojenie oraz prowadzi „aktywną politykę międzynarodową”, nie tylko sama wysyłając swoich przedstawicieli z wizyta do państw na całym świecie, ale takze przyjmując szereg gosci z nich, szczególnie z rejonu Bliskiego Wschodu;
  https://korrespondent.net/world/4031766-Ft-zaiavyla-o-provale-sanktsyi-ssha-protyv-rossyy
  Źródło;
  https://www.ft.com/content/c51ecf88-e125-11e8-a6e5-792428919cee

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Ukraińska parlamentarzystka, onegdaj jedna z „ikon” kijowskiego majdanu Tetiana Czornowoł w wywiadzie udzielonym ukromediom stwierdziła ze legalizacja posiadania broni palnej na Ukrainie byłaby „bardzo niebezpieczna” ze względu na „wysoki stopień alkoholizmu” panujacy wśród Ukraińców;
  https://strana.ua/news/170931-tatjana-chernovol-zajavila-chto-v-ukraine-opasno-lehalizovat-oruzhie-iz-za-alkoholizma.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. „Wolność mediów” na Ukrainie czyli z pracy wyrzucono ukraińska dziennikarkę Marianę Baranowską, za to (jak sama twierdzi) ze w lutym tego roku podczas konferencji prasowej zadała Poroszence „niewygodne pytanie”. Zapytała go bowiem jak mu „prezydentowi – oligarsze” żyje się na Ukrainie, na której wiekszość mieszkańców [z trudem] walczy o przeżycie;
  https://ukranews.com/news/595142-detektor-medya-uvolylo-zhurnalystku-zadavshuyu-poroshenko-ostryy-vopros

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.