Wojna domowa na Ukrainie 13.11.2018r.- 1254 dzień od nowego rozejmu.


Czym bliżej zimy, tym na Ukrainie robi się coraz bardziej gorąco.

Przewodniczący lwowskiej rady obwodowej Aleksander Hanuszyn zwrócił się do kierownictwa służb porządkowych obwodu lwowskiego w związku z incydentem, jaki miał miejsce 4 listopada na Cmentarzu Łyczakowskim z udziałem polskich kibiców piłkarskich.

W liście, adresowanym do naczelnika Zachodniego zarządu regionalnego Państwowej Służby Przygranicznej Ukrainy, naczelnika Głównego zarządu Policji w obwodzie lwowskim i naczelnika zarządu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oraz innym przedstawicielom władz i służb, Hanuszyn zwraca uwagę, ze akcja ta była „aktem szowinizmu i prowokowania wrogości pomiędzy narodami polskim i ukraińskim”, a jej uczestnicy „propagują radykalne poglądy na historię relacji i przyszłość Polski i Ukrainy, otwarcie znieważając ukraińską historię i kulturę, nazywając Lwów polskim miastem, a ukraińskich bojowników o niezależność przestępcami”.

Incydent, który tak bardzo zbulwersował Hanuszyna, że aż postanowił interweniować listownie do kierownictwa różnych służb porządkowych obwodu lwowskiego, miał miejsce w zeszłą niedzielę- 4 listopada, i polegał na tym, że na polskim Cmentarzu Orląt, będącym częścią Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie, grupa polskich kibiców piłkarskich zapaliła race i rozwinęła banery z napisami „Orlęta lwowskie, 100 lat – to hasło sławi polską odwagę” i „Śląsk oddaje część dla Lwowa, duchowego miasta Wrocławia”. W ten sposób uczestnicy polscy kibice uczcili stulecie heroicznej obrony Lwowa.

To właśnie nie spodobało się deputowanemu lwowskiej rady, gdyż jak uzasadnił w swoim liście:

„W naszej ocenie takie akcje polskich radykałów we Lwowie są nielegalnymi i powinny być adekwatnie ocenione przez kompetentne organy porządkowe”– napisał Hanuszyn.

Równocześnie, przewodniczący zwrócił się z prośbą o ustalenie tożsamości uczestników akcji i wydanie dla nich zakazu wjazdu na terytorium Ukrainy. W liście mowa jest także o pociągnięciu do odpowiedzialności karnej wspomnianych osób.

Nie wiem gdzie Hanuszyn dopatrzył się w tej akcji polskich kibiców złamania prawa i dlaczego on sugeruje, że była ona „aktem szowinizmu i prowokowania wrogości pomiędzy narodami polskim i ukraińskim”, zaś jej uczestnicy „propagują radykalne poglądy na historię relacji i przyszłość Polski i Ukrainy, otwarcie znieważając ukraińską historię i kulturę, nazywając Lwów polskim miastem, a ukraińskich bojowników o niezależność przestępcami”?

Bo czyż uczczenie setnej rocznicy obrony polskiego Lwowa, jest „propagowaniem radykalnych poglądów na historię”? Przecież, nie jest to żaden wymysł, ani wroga (może ruska?) propaganda, że 100 lat temu dzieci i młodzież ze Lwowa i okolic chwili za broń aby stanąć w obronie integralności terytorialnej, właśnie odradzającej się po 123 latach z zaboru, ich ojczyzny.

Tak więc przypominanie tych faktów, bardzo obecnie niewygodnych dla ekipy politycznej rządzącej na Ukrainie, ma być „propagowaniem radykalnych poglądów na historię”?

Zapewne, w świetle treści tego absurdalnego listu napisanego przez przewodniczącego rady Lwowa, mówienie o prawdzie historycznej jest absolutnie zabronione. Szczególnie w przypadku zbrodni dokonanych przez Ukraińców na ich sąsiadach- Polakach w czasie II WŚ., którzy od wieków zamieszkiwali Galicję Wschodnią. Czy też w zakresie przypominania, o polskiej historii terenu, który spadkobiercy ideowi Doncowa i Bandery, uznali za odwiecznie ukraińskie.

To samo dotyczy, drugiego z haseł polskich kibiców, które nie podobało się przewodniczącemu rady lwowskiej, „Śląsk oddaje część dla Lwowa, duchowego miasta Wrocławia”.

Czyż powojenny Wrocław nie przyjął kilkudziesięciu tysięcy wysiedlonych Polaków ze Lwowa?

(https://pl.wikipedia.org/wiki/Wysiedlenie_Polak%C3%B3w_ze_Lwowa)

Nadużyciem więc jest twierdzenie przez Hanuszyna, że kibice z Polski nie mięli prawa umieścić na transparencie hasła przypominającego o tym, iż Wrocław jest spadkobiercą duchowym polskiego miasta Lwowa. Czyż poza deportowaną tam przez władze radzieckie ludnością polską i uczonymi, w tym całych środowisk naukowych z lwowskich wyższych uczelni, nie znalazł swojej siedziby Zakład Narodowy im. Ossolińskich (https://pl.wikipedia.org/wiki/Zak%C5%82ad_Narodowy_im._Ossoli%C5%84skich)- popularnie zwany biblioteką Ossolińskich, który będąc jednym z najważniejszych i najstarszych ośrodków kultury polskiej, o czym decydowały przede wszystkim jego bogate zbiory biblioteczne, obejmujące ważne dla kultury polskiej starodruki (m.in. De revolutionibus… Mikołaja Kopernika z 1543 r. czy Pieśni Jana Kochanowskiego z 1586 r.), a także rękopisy, w tym m.in. rękopis poematu Pan Tadeusz (1834) Adama Mickiewicza, dobitnie dowodzi polskości ziemi lwowskiej i Kresów Wschodnich.

Tak, więc to polscy kibice mięli prawo do zademonstrowania swojej pamięć o bohaterskich obrońcach Lwowa, jaki i po polskości tego miasta, a nie przewodniczący rady lwowskiej, który zarzucił im fałszywie zakłamywanie historii i burzenie stosunków polsko-ukraińskich.

Nikt inny nie burzy skuteczniej stosunków polsko-ukraińskich, jak tylko ten, który odwołuje się do historii z pozycji gloryfikowania twórców ideologii wrogiej polskości i Polakom, jednocześnie zakłamując historię polskich ziem wschodnich, zaś prowodyrów mordów na ludności polskiej i ich wykonawców stawia na piedestałach jako ukraińskich bohaterów narodowych.

Ta postawa jest chora i do niczego nie doprowadzi jak tylko do ciągle jątrzących się waśni i wzajemnych oskarżeń.
Ukraińcy muszą wreszcie się przyznać do swoich zbrodni jeśli chcą aby ich miejsce było obok cywilizowanych narodów współczesnego świata. Jednak takie listy, jak omawiany tu list przewodniczącego lwowskiej rady obwodowej Aleksandra Hanuszyna, tej zgody nie buduje, a dodatkowo zaostrza wzajemne obopólne stosunki, będąc dowodem na to, kto jest tu tą stroną, która propaguje szowinizm i prowokuje wrogość pomiędzy narodami polskim i ukraińskim.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach, od 17:00 do 21:20, 11 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzoby był przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (4 miny) oraz granatników; RPG-7 (5 granatów), SPG-9 (2 granaty) i AGS-17 (15 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, w rejonie Gorłówki (Zajcewo), Doniecka (osiedle Trudowskie, Spartakus i Staromichajłowka) oraz na południowym odcinku frontu, w rejonie Sachanki, Leninskoje i Komiternowa. Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadło 26 pocisków, wobec 27 z dnia poprzedniego. Jak widzimy, od czasów wyborów sytuacja na donieckim odcinku frontu ustaliła się, jak na razie, na bardzo niskim poziomie ukraińskiej wrogiej aktywności zbrojnej. Dodam jeszcze, że już od godziny piątej czasu lokalnego, w rejonie Doniecka, ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (54 wystrzały) przeprowadzili ostrzał z kierunku Troiczkoje w stronę Kalinowa, tym samym jeden raz naruszając warunki rozejmu. Żadnych strat i szkód nie zarejestrowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 13 листопада 2018 року.

Упродовж минулої доби, 12 листопада, ситуація в районі проведення операції була цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Російські окупанти 9 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. Двічі – із застосуванням озброєння, забороненого Мінськими угодами.
Противник вів прицільний вогонь із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, стрілецької зброї та мінометів.
Російсько-окупаційні війська здійснювали обстріли позицій Об’єднаних сил в районах населених пунктів Золоте, Троїцьке, Верхньоторецьке, Красногорівка, Степне, Березове та Водяне,
Вогневі нальоти, із застосуванням мінометів калібру 82 мм, окупанти здійснили по опорних пунктах наших військ поблизу Троїцького та хутора Вільний, що на Попаснянському напрямку.
В ході бойових дій один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав легке поранення.
Від початку доби ворог вогневої активності не проявляв.
За даними розвідки, протягом 12 листопада, одного з окупантів було знищено, ще двох – поранено.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Zajcewa (DRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

31 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.11.2018r.- 1254 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, w temacie wydarzeń w Krzywym Rogu (filmik i „zdjęcie przewodnie” we „wstępniaku”). Ukraińska policja wszczęła oficjalne śledztwo w sprawie „zaniedbań służbowych” jakich mieli się dopuścić urzędnicy przedsiębiorstwa ciepłowniczego z tego miasta, a które doprwadziły do „poważnych konsekwencji”, czyli zamieszek;
  https://korrespondent.net/ukraine/4032054-nachato-rassledovanye-yz-za-otoplenyia-v-kryvom-rohe
  Ps. Jak widać „wierchuszka” z Kijowa zdecydowała się na „uspokajanie” opinii publicznej, ciekawe tylko na jak długo to wystarczy?

  Polubione przez 5 ludzi

 2. W temacie katastrofalnych skutków kontrsankcji wprowadzanych przez Rosję wobec Ukrainy wypowiedział się jeden z ukraińskich ekspertów d/s energetyki Jurij Karolczuk, który m.in zauważył że Rosja może doprowadzić do załamania się „rynku paliw” na Ukrainie, gdyż wbrew buńczucznym zapewnieniom Kijowa o „uniezaleznianiu się, ów „rynek” w dalszym ciągu w prawie 60 % zalezy od dostaw z Rosji;
  https://www.obozrevatel.com/economics/kollaps-na-ryinke-rossiya-mozhet-nanesti-ukraine-katastroficheskij-udar.htm

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Jeden z czołówki pretendentów na urzad Prezydenta Ukrainy, czyli były minister obrony (za prezydentury „pomarańczowego” Juszczenki) Anatolij Hrycenko w wywiadzie udzielonym ukromediom powiedział o czymś o czym chyba wiedza wszyscy „trzeźwo myślacy ludzie” obserwujacy rozwój wypadków na Ukrainie, czyli ze ten kraj nie podąża w kierunku państw UE i NATO, a stacza się do poziomu państw Afryki z lat 60 -tych XX wieku;
  https://regnum.ru/news/polit/2518182.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. W temacie „niewolnictwa na Ukrainie”, ukraińska policja zlikwidowała „niewolnicze latyfundium” w obwodzie odeskim, na którym do bezpłatnej pracy (za pomoca gróźb i bicia) zmuszano prawie 100 osób. Jak informuje ukraińska policja para właścicieli – latyfundystów (obywatel Gruzji i obywatelka Ukrainy) prowadziła także intensywny ‚werbunek” na terytorium całej Ukrainy, płacąc swoim „werbownikom” po 500 hrywien za każdego sprowadzonego do nich „niewolnika”;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4031970-pod-odessoi-derzhaly-v-rabstve-pochty-100-chelovek

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Nowa „zadra” pomiędzy skonfliktowanymi już Kijowem oraz Budapesztem. Ambasador Ukrainy na Węgrzech wezwał władze tego państwa do „reakcji”, a także”surowego osądzenia”, na fakt że jeden z działaczy węgierskiej partii ‚Jobbik” uczestniczył, jako „międzynarodowy obserwator”, w ostatnich wyborach przeprowadzonych w republikach na Donbasie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4032018-venherskyi-polytyk-ezdyl-nabluidatelem-na-donbass

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Tymczasem ukromedia ujawniły że ‚Ukraińska Fundacja Kulturalna” której przewodniczy ‚First Lady”, czyli Marina Poroszenko, „wydzielił” prawie 2 mln hrywien jednej z „organizacji społecznych” z Żytomierza, której jedną z osób zarządzajacych okazała się być żona obecnego wicepremiera Ukrainy Ludmiła Zubko;
  https://strana.ua/news/171008-v-fonde-mariny-poroshenko-objasnilis-po-povodu-podderzhki-proektov-zheny-vitse-premera-zubko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Dla zainteresowanych, o sprawie głośnego zabójstwa w Kijowie byłego deputowanego rosyjskiej Dumy Państwowej (z frakcji Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej) Denisa Woronienkowa, którego dokonali „weterani ATO” (z Dniepra) na zlecenie byłego męża partnerki Woronienkowa, równiez byłej rosyjskiej deputowanej Marii Maksakowej. W „tle” sprawy pojawia się sprawa dużych pieniedzy jakie Woronienkow miał „wyprowadzać” z Rosji, a do których doszedł w sposób niezgodny z prawem, m.in poprzez tzw. rejderskie przejmowanie cudzej własnosci, dlatego też zbiegł z Rosji na Ukrainę, po tym jak „wygasł” mu immunitet parlamentarny. Pojawia się takze nowa informacja, czyli ze Woronienkow, podobnie jak wcześniej były prezydent Gruzji Saakaszwili miał zostać gubernatorem jednego z obwodów ukraińskich i że jego „sprzątnięcie” mogło miec zwiazek własnie z tą sprawą;
  https://strana.ua/articles/rassledovania/171079-nakanune-ubijstva-voronenkov-srochno-iskal-denhi.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Nowy reportaż o „młodzieżowych obozach” organizowanych na Ukrainie przez „ultraprawicowych radykałow”, czyli banderowców i neonazistów. Tym razem ‚Euronews” pokazał jeden z takich „obozów” w w obwodzie tarnopolskim na którym „weterani ATO” m.in z ugrupowań „Swoboda’ i „C14” szkolą dzieci w strzelaniu do „nieludzi”, czyli jak sami tłumaczą mieszkańców zbuntowanych wschodnich regionów Ukrainy;
  https://ru.euronews.com/2018/11/12/ukraine-youth-camps

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Ukraina i Stany Zjednoczone rozpoczynają strategiczny dialog w dziedzinie energetyki. To efekt wizyty w Kijowie sekretarza ds. energii USA Ricka Perry’ego. Na spotkaniu z ukraińskimi władzami omówił on m.in. kwestię drugiej nitki Gazociągu Północnego i możliwości wydobycia gazu na Ukrainie.
  https://www.tvp.info/39923798/teksas-w-europie-ukraina-i-usa-maja-zaciesnic-relacje-ws-energii
  Waszyngton zadeklarował, że wesprze rozwój infrastruktury energetycznej dającej Ukrainie niezależność ekonomiczną. Wcześniej przewodniczący Wierchownej Rady Andrij Parubij wezwał firmy amerykańskie do włączenia się w zarządzanie siecią przesyłową gazu na Ukrainie, która będzie zagrożona przez sporny Nord Stream 2 stanowiący trasę alternatywną do niej.
  http://biznesalert.pl/ukraina-gazociagi-przesylowe-rozdzial-wlascicielski-usa/
  Komentarz: Z informacji jakie napływają z mediów wynika, że USA NIE JEST zainteresowana poważnymi inwestycjami w dziedzinie modernizacji sieci przesyłowej na Ukrainie. Ma za to chrapkę na koncesje wydobycia ropy i gazu ziemnego. Co bardzo mnie martwi cały czas słychać jakoby Gaz-system (Polska) chciały inwestować w sieć rurociągów na Ukrainie (bez żadnych gwarancji, że inwestycja się zwróci lub Ukraina nie znacjonalizuje zmodernizowanych spółek).

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Na Ukrainie prawie połowa całkowitego areału uprawy soi jest nielegalnie uprawiana soja zmodyfikowane genetycznie.
  W związku z tymi informacjami agencja Green przeprowadziła badanie próbek pobranych na polach soi w sześciu głównych regionach uprawy na Ukrainie. Z całkowitej liczby 60 próbek, 29 było genetycznie zmodyfikowanych. Nie jest jasne, w jaki sposób soja GMO trafiła na Ukrainę.
  http://www.farmer.pl/agroskop/analizy-i-komentarze/ukraina-uprawa-soi-wymyka-sie-spod-kontroli,82127.html
  W ubiegłym roku Ukraina wyeksportowała około 2,8 miliona ton soi, plasując ją na szóstym miejscu w światowym rankingu największych eksporterów tej rośliny. Krajami UE importującym najwięcej soi z Ukrainy były: Holandia – wartość importu 70,1 mln euro, a następnie Włochy z 56,1 mln euro i Grecja z 35,6 mln euro. Do Niemiec, eksporterzy ukraińscy dostarczyli soję o wartości 14,2 mln euro.
  Komentarz: Dobrze byłoby przeświecić transporty zboża z Ukrainy na rynek europejski jak wskazują działacze rolni z Polski od naszego sąsiada do Polski wjeżdżają transporty zmodyfikowanej genetycznie pszenicy (zabroniona na rynku UE)>

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Przy obecnym poziomie rozwoju gospodarczego Ukraina jest jednym z najbiedniejszych krajów w Europie – powiedział ukraiński prezydent Petro Poroszenko na posiedzeniu Rady Rozwoju Regionalnego.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201811139181308-sputnik-poroszenko-ukraina-najbiedniejszym-krajem-w-europie/
  Komentarz: Niestety nawet w takim oświadczeniu Prezydent Ukrainy dopuszcza się manipulacji. Ukraina nie jest jednym z najbiedniejszych krajów Europy, Ukraina JEST najbiedniejszym krajem Europy. Nawet PKB Mołdawii na głowę jednego mieszkańca jest wyższy (przy niższych kosztach opłat za energię)

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Plus informacje z ‚Wyzwolonego” przez Kijów terytorium Donbasu, jak się okazuje mieszkańcy Sewierodoniecka (pełniącego funkcję „stolicy” obwodu ługańskiego pod kontrola Kijowa) nie dosc że nie mają ogrzewania to i jeszcze pradu (bo zaczeli masowo używać grzejniki elektryczne i sieć nie wytrzymała obciążenia). Była pełniąca obowiązki przewodniczącej Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej w 2014 roku Iryna Werihina określiła taka sytuację „dywersją przeciwko Ukrainie’ oraz „sabotażem przeciwko jej obywatelom”;
  https://www.unian.net/society/10335918-v-severodonecke-sorvan-otopitelnyy-sezon-eks-glava-oga-govorit-o-diversii-protiv-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Ukraińska codziennosć, w Kijowie meżczyzna zdetonował granat w samochodzie osobowym ponosząc w wyniku tego śmierć na miejscu;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4032336-v-kyeve-v-rezultate-vzryva-pohyb-muzhchyna
  Z kolei na brzegu jednego z podkijowskich jezior pijani nastolatkowie zakatowali na śmierc 49 – letniego bezdomnego;
  https://strana.ua/news/171267-na-berehu-ozera-v-irpene-pjanye-podrostki-zabili-do-smerti-bezdomnoho-muzhchinu.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.