Wojna domowa na Ukrainie 15.11.2018r.- 1256 dzień od nowego rozejmu.


Podczas wizyty w Wilnie przewodniczący ukraińskiego parlamentu- Andrij Parubij zaapelował, by Ukraina, Polska i Litwa „przygotowały wspólną strategię polityki w zakresie bezpieczeństwa informacyjnego i cyberbezpieczeństwa”, jako że Rosja prowadzi wojnę „o serca i umysły naszych rodaków”.

Andrij Parubij stwierdził, że konieczne jest podjęcie działań na rzecz stworzenia regionalnego centrum przeciwdziałania agresji hybrydowej:

„Tam będziemy mogli wspólnie konstruować strategie bezpieczeństwa w różnych sferach i będzie to pole, gdzie parlamenty będą mogły włączać do współpracy także własne rządy”– powiedział przewodniczący ukraińskiej Wierchownej Rady.

Wezwał też przedstawicieli Polski i Litwy do zacieśnienia współpracy w sferze bezpieczeństwa energetycznego. Zaznaczył on, że „jest szczególnie ważnym wspólne stanowiska ws. gazociągu ‚Nord Stream 2’, które pojawiło się tutaj, na spotkaniu Izby międzyparlamentarnej rok temu i które poparli przedstawiciele wszystkich krajów regionu: Litwy, Łotwy, Estonii, Mołdawii, Ukrainy i Polski, co dało możliwość zademonstrowania stanowiska nie tylko poszczególnych krajów, ale całego regionu”.

Bezpieczeństwo cybernetyczne było głównym tematem obrad komisji ds. Integracji Europejskiej i Euroatlantyckiej Ukrainy. Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz na posiedzeniu tej komisji stwierdził, że trzeba włączyć Ukrainę w projekt współpracy na rzecz bezpieczeństwa cybernetycznego. Jego zdaniem podobne wsparcie powinno dotyczyć także Gruzji. Wicemarszałek mówił, że Polska powołuje nowy typ sił zbrojnych, których działania mają się koncentrować na obronie cybernetycznej. Od strony cywilnej, za obronę infrastruktury odpowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podkreślił, że równie ważne, co działania na szczeblu krajowym i współpraca międzynarodowa, jest edukowanie obywateli i działalność organizacji społecznych.

W dniach 12-13 listopada miała miejsce IX sesja Izby Międzyparlamentarnej Sejmu Litwy, Sejmu i Senatu Polski oraz Rady Najwyższej Ukrainy. W spotkaniu uczestniczyli- poza wspomnianym już Andrijem Parubijem, także szef parlamentu Litwy, Wiktoras Prancketis i stojący na czele polskich parlamentarzystów- marszałek Senatu RP, Stanisław Karczewski.

Polska delegacja zainaugurowała swój pobyt w Wilnie złożeniem wieńca przy Mauzoleum Matki i Serca Syna Józefa Piłsudskiego na cmentarzu na Rossie.

Podczas tego spotkania osiągnięto porozumienie co do przygotowania planu działań, które powinna zrealizować Ukraina aby w przyszłość móc spełnić warunki pozwalające na wstąpienie do UE, jak również plan działań, które mogą zrealizować Polska i Litwa aby pomóc Ukrainie promować ta ideę w krajach unijnych.

Przewodniczący polskiej delegacji,Stanisław Karczewski występując przed Sejmem Litewskim powiedział, że:

„Niepodległość Polski i Litwy, choć oddzielna, jest wspólna, gdyż razem się rodzi i razem upada. Nauczeni tym doświadczeniem dziejowym razem powinniśmy ją pielęgnować, a gdy trzeba razem jej bronić. Dziś bronić jej musi Ukraina. Polacy i Litwini doskonale rozumieją naturę zagrożenia, przed którym stoją Ukraińcy i dlatego niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy uznajemy za nienaruszalną, a wszelki na nią zamach – za zamach na nasze własne bezpieczeństwo. Zgromadzenie Parlamentarne naszych trzech państw dało temu dobitny wyraz i stanowisko to pozostanie niewzruszone, odzwierciedla bowiem najgłębsze interesy narodowe nas wszystkich”.

Trójstronne Zgromadzenie Parlamentarne- Polski, Litwy i Ukrainy, zostało powołane zostało 13 maja 2005 r. Jest konsultacyjnym organem międzyparlamentarnym, którego celem jest opracowywanie zagadnień i projektów, stanowiących przedmiot trójstronnego zainteresowania.

Podczas tegorocznej sesji w Wilnie, poza zagrożeniem hybrydowym i współpracy energetycznej, rozmawiano także o podjęciu wspólnej walki z propagandą, współpracy wojskowej, współpracy w dziedzinie energii oraz o sprawie uczczenia wspólnych ważnych rocznic, w tym przede wszystkim o uczczeniu 5 rocznicy wydarzeń na Majdanie.

W skład Zgromadzenia wchodzi po 10 parlamentarzystów z Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej-reprezentujących wszystkie kluby, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy. Przewodniczącym narodowej delegacji każdego kraju jest przewodniczący jego parlamentu, a jego zastępcą przewodniczący komisji spraw zagranicznych danego parlamentu. Polska Delegacja składała się z 7 posłów i 3 senatorów.

Sesje plenarne Zgromadzenia odbywają się raz w roku, w każdym kraju po kolei. W 2017 roku Zgromadzenie obradowało w polskim Senacie. Prezydium Zgromadzenia zbiera się dwa razy w roku. W ramach Zgromadzenia pracują trzy komisje: ds. Integracji Europejskiej i Euroatlantyckiej Ukrainy, ds. Rozwoju Handlu i Gospodarki, Współpracy Regionalnej i Lokalnej, ds. Współpracy Społecznej i Kulturalnej.

Na zakończenie obrad obecnej- IX sesji Izby Międzyparlamentarnej, zdecydowano o powołaniu czwartej komisji– komisji ds. bezpieczeństwa. Po raz pierwszy będzie ona obradowała podczas X sesji Zgromadzenia Polski, Litwy i Ukrainy, która będzie miała miejsce na początku czerwca 2019 roku w Kijowie. Zgromadzenie zadecydowało także, że na tą szczególną jubileuszową sesję zostaną zaproszone kraje nadbałtyckie – Łotwa i Estonia oraz Gruzja i Mołdawia.

Niestety, ale: łamanie praw polskich mniejszości narodowych na Litwie i Ukrainie, wzajemne problemy w relacjach historycznych oraz podejmowanie wrogich Polakom działań- przede wszystkim ze strony Ukrainy- i inne ciężkiego kalibru obecne problemy, nie stanowiły tematu rozmów prowadzonych przez polską delegację w czasie minionej- IX sesji Izby Międzyparlamentarnej. Najwyraźniej przedstawiciele polskiego parlamentu troszczą się wyłącznie tylko o to, aby Ukraina znalazła się w składzie krajów UE oraz NATO, a także miała zapewnione bezpieczeństwo energetyczne, nawet naszym kosztem. Natomiast np. blokowanie przez ukraińskie władze prac archeologicznych mających na celu upamiętnienie miejsc pochówku zamordowanych w sposób nieludzki naszych rodaków przez ich ukraińskich sąsiadów, jest miarą rzeczywistego ich stosunku do Polski. I tego nie da się ukryć pod korcem i zagadać miłymi słówkami.

https://twitter.com/StKarczewski?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1062318707853217793&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.agropogoda.pl%2Fpolska-litwa-ukraina-ix-sesja-zg.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Od dwóch dni, tak ilość jak i od wczoraj- natężenie ostrzału, na donieckim odcinku frontu zaczęły rosnąc.

I tak, w ciągu minionej doby ostrzały rozpoczęły się tam o godzinie 13:00 i trwały do 23:30, w czasie których ukraińscy żołnierze 19 razy naruszając warunki rozejmu wystrzelili na terytorium DRL 276 pocisków, przy 72 pociskach w odniesieniu do dnia poprzedniego.

Ostrzał prowadzony był przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (16 min), granatników; AGS-17 (88 granatów), SPG-9 (7 granatów) i RPG-7 (13 granatów) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 57 wystrzałów), a także działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (95 wystrzałów oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, w rejonie Gorłówki (osiedle Gołmowskie, Zajcewao, kopalnia im. Izotowa i Szirokaja Bałka), w okolicach Doniecka (Jasinowata, Wasilewka, Mineralnoje, Krutaja Bałka oraz Spartakus, Łozowje i Staromichajłowka oraz osiedle przy kopalni Trudowska), a także na południowym odcinku frontu (Leninskoje i Komiternowo).

Poza tym ukraińscy bojcy sił rządowych, poprzedniej doby na ługańskim odcinku frontu, 3 razy naruszyli warunki rozejmu, prowadząc tam ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (15 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (52 wystrzały), a także granatnika AGS-17 (8 granatów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej, z kierunku Zołotoje w stronę Mariewki i Pierwomajska. Strat w ludziach i mieniu, nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Ранкове зведення на 07:00 15 листопада 2018 року.

Упродовж минулої доби, 14 листопада, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Окупанти 16 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. У п’яти випадках противник застосував озброєння, заборонене Мінськими угодами.
Ворог здійснював обстріли наших оборонних укріплень в районах населених пунктів Щастя, Старий Айдар, Кримське, Верхньоторецьке, Піски, Новоселівка Друга, Красногорівка, Гранітне, Павлопіль, Гнутове, Лебединське.
Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Крім того, з озброєння БМП, зенітної установки ЗУ-23-2 і мінометів калібру 82 мм ворог обстрілював позиції Об’єднаних сил поблизу хутора Вільний. Такі ж міномети загарбники застосували і біля Щастя, Кримського та Старого Айдару.
У ході бойових дій, поранення отримав один військовослужбовець Об’єднаних сил.
Підрозділи Об’єднаних сил продовжують виконувати бойові завдання у посиленому режимі, у всіх випадках відкриття вогню противником вживають адекватних заходів з метою збереження життя і здоров’я військовослужбовців Збройних Сил України та цивільного населення.
За даними розвідки, протягом минулої доби, трьох російських окупантів було знищено, ще троє загарбників – отримали поранення.
15 листопада ворог активізувався на Горлівському напрямку. Вночі, окупанти здійснили два інтенсивних обстріли у районах Шумів та Південного. У обох випадках противник застосував міномети калібру 82, а біля Південного – ще й 120 мм. Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не допущено.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

32 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.11.2018r.- 1256 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, sezon grzewczy na Ukrainie, czyli w „zamarzającej” miejscowosci Smiła w obwodzie czerkaskim trwają protesty mieszkańców domagajacych się właczenia ogrzewania, w związku z czym policja ściąga do miasta dodatkowe „wzmocnienia”;
  https://strana.ua/news/171488-politsija-napravljaet-dopsily-v-smelu-hde-neskolko-dnej-net-otoplenija-i-ljudi-nachali-protestovat.html
  Z kolei władze Smiły poinformowały że z powodu braku ogrzewania „paść” moze cała siec wodno – kanalizacyjna w mieście;
  https://korrespondent.net/ukraine/4032946-v-smele-predupredyly-ob-uhroze-zamerzanyia-vodokanalov

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem władze w Kijowie próbuja łagodzić nastroje społeczne na Ukrainie wprowadzając od dnia dzisiejszego zakaz odłączania od ogrzewania osiedli ludzkich w trakcie trewania sezonu grzewczego. Zakaz ma obowiazywać w szczególnosci „podmioty rynku gazowego”, czyli faktycznego monopolistę na Ukrainie państwowy koncern „Naftohaz” który jest głównym dostawca surowca (czyli gazu ziemnego) dla ukraińskich przedsiębiorstw ciepłowniczych;
  https://strana.ua/news/171486-postanovlenie-kabmina-o-zaprete-otkljuchat-tke-ot-haza-vstupilo-v-silu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W ukromediach pojawiły się informacje ze krewni obecnego szefa Administracji Prezydenta Ukrainy Igora Rainina (wcześniej szefa administracji państwowej obwodu charkowskiego) okazali sie być zamieszani w wiele spraw karnych, m.in w „pranie brudnych pieniedzy” oraz uchylanie się od płacenia podatków. Co ciekawe przypomniano ze w sprawie jednej z firm należącej do teścia Rainina Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy (NABU) wszczeło śledztwo, ale szybko zostało ono „zastopowane”, a wszelkie informacje na jego temat „zniknęły”;
  https://strana.ua/articles/rassledovania/171072-novye-fakty-o-blizhajshem-okruzhenii-ihorja-rajnina-hlavy-administratsii-prezidenta-poroshenko.html
  I w temacie urzędniczej korupcji na Ukrainie, w Mikołajowie podczas brania łapówki zatrzymano miejskiego urzędnika który był właśnie odpowiedzialny za zwalczanie łapówkarstwa…
  https://strana.ua/news/171460-v-nikolaeve-popalsja-na-vzjatke-chinovnik-kotoryj-po-dolhu-sluzhby-borolsja-s-korruptsiej.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. W temacie „wolności mediów” na Ukrainie. Skandaliczny ukraiński portal „Mirotworec” którym faktycznie zarządza MSW Ukrainy obwinił MSz Niemiec o „atak na wolność słowa” z powodu krytyki jaką wystosowało niemieckie ministerstwo wobec portalu za to ze ten umiescił na swojej „czarnej liście” byłego kanclerza Niemiec Schroedera. Warto przy tym przypomnieć ze „Mirotworec” był juz wielokrotnie krytykowany przez miedzynarodowe organizacje zajmujace sie mediami m.in za to ze szykanuje dziennikarzy oraz bezprawnie upublicznia dane personalne;
  https://korrespondent.net/ukraine/4033021-sait-myrotvorets-obvynyl-myd-hermanyy-v-atake-na-svobodu-slova
  Z kolei szef Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Turczynow (ps. Krwawy Pastor) udzielił mediom na Ukrainie „dobrych rad” jakie informacje powinny upubliczniać, a jakie nie..
  https://112.ua/politika/turchinov-o-smi-media-mogut-osveshhat-narusheniya-boevikov-a-informacionnaya-podderzhka-terrorizma-eto-prestuplenie-469838.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Ukromedia ujawniły że pod koniec października tego roku zatrzymano „snajpera służącego w ukraińskiej Gwardii Narodowej”, który ma być podejrzany o to ze strzelał do demonstrantów (jako funkcjonariusz ówczesnego MSW Ukrainy) w czasie ‚Euromajdanu” w Kijowie, czyli w lutym 2014 roku;
  https://korrespondent.net/ukraine/4033060-snaipera-natshvardyy-arestovaly-po-podozrenyui-v-rasstrele-maidanovtsev-smy

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukromedia o „jednym głosie” jakim przemówili premier Węgier Wiktor Orban oraz prezydent Rosji Władimir Putin, oceniajac mozliwość dialogu z obecnymi władzami w Kijowie. Zarówno jeden jak i drugi stwierdzili że żadnego dialogu, a tym bardziej porozumienia z obecnymi władzami Ukrainy być nie moze;
  https://korrespondent.net/world/russia/4033002-nyneshnye-vlasty-ukrayny-ne-mohut-reshyt-problemu-donbassa-putyn
  https://korrespondent.net/world/worldabus/4033182-orban-povtoryl-tezys-putyna-o-vlastiakh-ukrayny

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Wezwał też przedstawicieli Polski i Litwy do zacieśnienia współpracy w sferze bezpieczeństwa energetycznego. Zaznaczył on, że „jest szczególnie ważnym wspólne stanowiska ws. gazociągu ‚Nord Stream 2’, które pojawiło się tutaj, na spotkaniu Izby międzyparlamentarnej rok temu i które poparli przedstawiciele wszystkich krajów regionu: Litwy, Łotwy, Estonii, Mołdawii, Ukrainy i Polski, co dało możliwość zademonstrowania stanowiska nie tylko poszczególnych krajów, ale całego regionu”.
  // rozumiem że to chętni na super tani amerykański gaz…

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Odnośnie krytycznej sytuacji ‚zamarzajacej” miejscowosci Smiła w obwodzie czerkaskim, „generalissimus” Poroszenko nakazał by, „na jego odpowiedzialność”, w najbliższych godzinach przywrócić ogrzewanie w tej miejscowości;
  https://strana.ua/news/171574-poroshenko-dal-prikaz-dat-teplo-v-smelu.html
  Dodatkowo rzad Ukrainy zgodził się na wydzielenie władzom miasta kredytu w wysokosci 25 mln hrywien dla zabezpieczenia dostaw ciepła;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4033206-kabmyn-dast-smele-kredyt-na-otoplenye
  Tymczasem pracownicy miejskiego przedsiębiorstwa gazowniczego tłuamczą ze nie mogą przywrócić dostaw gazu, do kotłowni, w najbliższych godzinach, poniewaz prawo zakazuje im takich prac w godzinach nocnych, a także na „obiektach” sieci gazowej w Smile „widać wyraźne uszkodzenia” dlatego potrzebny jest ich pilny przeglad oraz remont;
  https://korrespondent.net/ukraine/4033253-v-cherkassyhaz-zaiavyly-chto-dat-teplo-smele-ne-mohut

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ukraińska codziennosć, czyli w Kijowie zatrzymano członków bandy, którzy m.in w kwietniu tego roku ostrzelali z granatnika siedzibę jednej z kijowskich firm budowlanych;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4033188-v-kyeve-zaderzhaly-podozrevaemykh-v-obstrele-kyevhorstroia-yz-rph
  Z kolei w Żytomierzu zatrzymano żołnierzy kontraktowych z ukraińskich wojsk powiet. – desant. którzy chcieli sprzedac 4 kg materiałów wybuchowych;
  https://korrespondent.net/ukraine/4033178-v-zhytomyre-zaderzhaly-desantnykov-na-prodazhe-vzryvchatky

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W mediach (rosyjskich i ukraińskich) coraz częściej pojawiają się informacje ze Poroszenko przygotowuje się do „ewakuacji” z Ukrainy po przegranych, a wskazuja na to wszystkie obecne sondaże wyborcze, wyborach prezydenckich w 2019 roku;
  http://www.iarex.ru/news/61697.html
  I na potwierdzenie tych informacji ukromedia informują ze Poroszenko miał sprzedać swoje udziały w dobrze prosperujacych (z kontraktów dla ukraińskich sił zbrojnych) zakładów stoczniowych w Kijowie, „Kuźnia na Rybałskiej”;
  https://korrespondent.net/business/companies/4033145-poroshenko-y-kononenko-prodaly-kuznui-tyhypko

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.