Wojna domowa na Ukrainie 16.11.2018r.- 1257 dzień od nowego rozejmu.


W mieście Smiła w centralnej części Ukrainy, gdzie obecnie temperatura oscyluje w okolicach zera, ogłoszono stan wyjątkowy i zamknięto szkoły. Mieszkańcy zareagowali na to, organizując blokady wielu przelotowych ulic i żądając od władz miejskich włączenia centralnego ogrzewania.

Dwa dni wcześniej w Krzywym Rogu na wschodzie Ukrainy z tego samego powodu demonstranci palili opony oraz wdarli się do siedziby jednej z firm energetycznych. W Chersoniu na południu kraju władze wydały zalecenie skrócenia czasu, przez jaki uczniowie przebywają codziennie w szkołach. Natomiast w październiku podobnej sytuacji uniknięto w Kijowie tylko dzięki interwencji rządu.

Przyczyną tej skandalicznej sytuacji jest to, że władze lokalne zalegają z płatnościami dla monopolisty na rynku gazu firmy „Naftohaz”– za zużyty przez lokalne ciepłownie gaz używany do wytworzenia centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Oczywiście nie mają one na to pieniędzy z powodu tego, że po drastycznych podwyżkach ceny gazu od zimy 2014 roku, po prostu ludności nie jest stać na pokrycie nowych stawek za ogrzewanie i dostarczaną ciepłą wodę do ich mieszkań oraz budynków użyteczności publicznej, takich jak, np. przedszkola, szkoły, urzędy, szpitale itd.

Zaległości w należnych „Naftohazowi” opłatach za gaz sięgają już obecnie w skali całego kraju ok. 1,4 miliarda euro. W związku z tym, „Naftohaz” domaga się porozumień w sprawie uregulowania długów, uzależniając od tego kontynuowanie dalszych dostaw gazu. W narracji propagandowej ukutej przez biura prasowe ukraińskiego rząd i firmy „Naftohaz”, winnym całej tej sytuacji są władze lokalne oskarżane o niegospodarność. Co już samo w sobie jest śmieszne, bo jaki wpływ na opłacanie rachunków przez odbiorców indywidualnych mają władze lokalne? Może chodzi o to, że za mało skutecznie ściągają należności od zalegających z opłatami mieszkańców bloków i od instytucji państwowych, którym władze centralne nie zabezpieczyły odpowiedniej wysokości środków na opłacenie drożejących mediów?.

Na ten też aspekt wskazują eksperci, którzy za główną przyczynę obecnego dramatu uważają- serwowane pod dyktando MFW, podwyżki cen energii, przekraczające możliwości finansowe zdecydowanej większości Ukraińców. Dodatkowo, z powodu obrażenia się na rosyjski gaz, ukraińskie władze, decyzją polityczną, już od trzech lat zakazały sprowadzania gazu bezpośrednio z Rosji, zaopatrując się w ten surowiec na zasadzie droższego reimportu z Polski, Słowacji i Węgier. Co jak wiadomo dodatkowo podraża jego odbiór przez gospodarstwa domowe, instytucje i firmy.

Tak więc, i w tym przypadku, oskarżanie o niegospodarność władze lokalne, jest jak zwykle zrzucaniem odpowiedzialności za wywołaną- nieludzki przez rząd- biedę, na innych.

Oczywiście takie podejście nie zmieni sytuacji, tylko jeszcze bardziej pogłębi dramat zmuszonych do życia, uczenia się, leczenia i pracy, w zimnych pomieszczeniach. Takie efekty zaczyna przynosić 4 lata trwające rozkradanie, tego co jeszcze cennego i wartościowego zostało na Ukrainie, przez rządzącą w niej juntę sojuszu oligarchów i służących im jako parawan- skrajnie nacjonalistycznych ukraińskich neobanderowców.

Niem na to innej rady jak tylko poskakać w pobliżu palących się opon. Zawsze to cieplej.

Jak to mówią starzy Polacy:

„W kupie cieplej” 🙂

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach, od 00:30 do 20:00, 14 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 36 pocisków, wobec 272 z dnia poprzedniego. Jak z tego widać, ponownie- liczba ostrzałów, jak i ich natężenie- zaczęły spadać, a sytuacja na linii styku- normalizować.

Ostrzały prowadzone były przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm (7 min) i 82 mm (12 min) oraz granatników: ASG-17 (15 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, w rejonie Gorłówki (teren kopalni im. Gagarina oraz osiedle Gołmowski), Doniecka (osiedle trudowskie, Jasinowata, Spartakus i Aleksandrowka) oraz na południowym odcinku frontu (Leninskoje, Sachanka i Komiternowo).

W wyniku tych ostrzałów, około godziny 20:00 w rejonie osiedla Gołma została ranna odłamkami moździerza kaliber 120 mm, mieszkanka Gołmy- pod adresem ul. Żidkowa nr. 4 m. 9, 29-letnia Jelena Pietlewaja, która w stanie nie zagrażającym jej życiu, została umieszczona w szpitalu miejskim nr. 2 w Gorłówce celem rekonwalescencji. Poza tym w wyniku ostrzelania przedmieść miejscowości Dolomitnoje, zostały tam uszkodzone dwa domy jednorodzinne znajdujące się przy Skworecznej nr. 35 i 3.

Poza tym, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy bojcy prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 120 mm oraz opancerzonego wozu bojowego, 3 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzony był w kierunku wsi Kalinowa i Mariewki (Zołotoje-5).

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 16 листопада 2018 року.

Упродовж минулої доби, 15 листопада, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Окупанти 16 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому противник 8 разів застосував озброєння, заборонене Мінськими угодами.
Так, протягом минулої доби ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Станиця Луганська, Малинове, Вільний, Шуми, Південне, Авдіївка, Піски, Мар’їнка, Славне, Павлопіль, Водяне та Широкине.
Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Крім того, з мінометів калібру 82 мм, ворог обстрілював позиції Об’єднаних сил поблизу населених пунктів Вільний, Шуми, Південне та Водяне. На опорні пункти наших військ біля Південного та Водяного противник також здійснював вогневий вплив із міномету 120-го калібру, а у районі хутора Вільний – з озброєння БМП-1.
У ході бойових дій два військовослужбовці зі складу Об’єднаних сил отримали поранення.
Від початку поточної доби противник вогневої активності не проявляв
За даними розвідки, 15 листопада, трьох бойовиків російських окупаційних військ знищено та ще п’ятьох – поранено.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

24 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.11.2018r.- 1257 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie „wstępniaka”, podobno w Smile już włączyli ogrzewanie, zgodnie z „ukazem” Porocha, jednak jest to tylko działanie doraźne za które prezdej czy później beda musieli zapłacić wszyscy Ukraincy, no chyba że teraz ogrzewanie Ukraincom „zafundują” podatnicy z UE i USA…
  https://strana.ua/news/171627-v-smelu-poshlo-teplo-zapustili-uzhe-15-kotelen.html
  I w temacie ogrzewania na Ukrainie, MFW domaga się od władz w Kijowie…podwyzszenia opłat za nie i wprowadzenia poprawek w tej sprawie do budzetu Ukrainy na 2019 rok. Czyli „zdrada” i „cios w plecy”…
  https://strana.ua/news/171613-rost-tsen-na-teplo-i-prinjatie-bjudzheta-hlavnye-uslovija-dlja-sotrudnichestva-ukrainy-s-mvf.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem premier Ukrainy Hrojsman zapowiedział ze przyznanie kolejnego kredytu Ukrainie przez MFW „tuż tuż”, czyli ma nastapić już w grudniu tego roku, trzeba tylko uchwalić budżet Ukrainy na 2019 rok (zgodny z wymogami stawianymi przez MFW). Jednoczesnie Hrojsman zapowiedział że strona rządowa nie ugnie sie przed postulatami opozycji która sprzeciwia sie kategorycznie kolejnym podwyzkom cen gazu dla Ukraińców, co z kolei jest jednym z głównych wymogów stawianych Ukrainie przez MFW;
  https://strana.ua/news/171630-hrojsman-rasskazal-kohda-ukraina-poluchit-novyj-kredit-ot-mvf-no-summu-ne-nazval.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, były kandydat na stanowisko burmistrza Odessy Wjaczesław Azarow opowiada o tym o czym wszyscy „trzeźwo myślący” obserwujący sytuacje na obecnej Ukrainie sie domyślają, czyli że Ukraińcy mają już dosc życia na pomajdanowej „wolnej i demokratycznej” Ukrainie i kombinują tylko „jak dać z niej nogę”;
  https://riafan.ru/1121129-nevynosimo-zhit-na-rodine-v-odesse-rasskazali-kak-ukraincy-ishut-lyubuyu-vozmozhnost-sbezhat-iz-strany

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Zaostrza się konflikt pomiędzy przemytnikami, a ukraińskimi pogranicznikami na Zakarpaciu. Ukraińscy wojskowi stacjonujący na Zakarpaciu zostali postawieni w „stan gotowości bojowej” po tym jak przemytnik rozjechał Audi próbujacego go zatrzymac pogranicznika, który w stanie śpiączki trafił do szpitala;
  https://112.ua/glavnye-novosti/v-zakarpatskoy-obl-avtomobil-sbil-pogranichnika-voennyy-v-kome-469962.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. I znowu zaostrza sie sytuacja na Morzu azowskim. Po tym jak w Kijowie pochwalili się że zatrzymali 15 statków, pływajacych pod róznymi banderami, które „nielegalnie” wpływały do portów „okupowanego” (wg Kijowa) Krymu, członek Komitetu d/s Obronności i Bezpieczeństwa Rady Federacji (izba wyższa rosyjskiego parlamentu) FR Franc Klincewicz stwierdził ze w ten sposób Ukraina sama zrywa obowiązujacy do tej pory traktat w tej sprawie z Rosja, dajac tej drugiej możliwość odpowiedzi na swoje bezprawne działania w zdecydowany sposób, czyli „zamykając Morze Azowskie dla Ukrainy”;
  https://ria.ru/world/20181115/1532905886.html
  https://strana.ua/news/171640-v-rossii-prokommentirovali-zaderzhanie-15-sudov-ukrainskimi-pohranichnikami.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Ukromedia o tym ze w Kijowie, przy jednej ze stacji metra zaczął walić się jeden z wiaduktów:
  https://strana.ua/news/171713-v-kieve-provalilsja-puteprovod-u-metro-darnitsa.html
  Z kolei państwowa ukraińska agencja dróg i mostów, której szefuje „polski specjalista” Sławomir Nowak, uspokaja ze to ‚tylko remont chodnika”;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4033554-kyevavtodor-prokommentyroval-obval-mosta-v-darnytse

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W temacie stosunków ukraińsko – wegierskich, czyli SBU ‚zaprosiła” jedną z liderek mniejszosci węgierskiej na Zakarpaciu oraz deputowana samorządu regionalnego by ta się „wytłumaczyła” ze swoich słów, jakie wypowiedziała podczas wiecu w Budapeszcie, o tym ze Węgrów na Ukrainie prześladuje się „metodami faszystowskimi”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4033488-sbu-doprosyla-deputata-yz-zakarpatia-yz-za-zaiavlenyia-o-fashyzme-v-ukrayne
  Z kolei Ambasador Węgier na Ukrainie został „zaproszony” do MSZ Ukrainy by tam „wytłumaczyć się” ze słów premiera Wegier Orbana o tym ze niemożliwy jest jakikolwiek dialog z obecnymi władzami w Budapeszcie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4033631-posla-venhryy-vyzvaly-v-myd-ukrayny

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Skandal na Ukrainie, po tym jak pojawiła się informacja ze kolejna rocznica tzw. rewolucji godnosci (czyli kijowskiego majdanu) zostanie „uczczona” przez zorganizowany przez administrację miejską stolicy Ukrainy,,,”konkurs młodocianych snajperów”;
  http://antifashist.com/item/na-ukraine-godovshhinu-majdana-otmetyat-sorevnovaniyami-snajperov-detej.html#ixzz5X1yQCpAr
  http://www.dsnews.ua/society/k-godovshchine-maydana-v-kieve-provedut-sorevnovaniya-snayper-16112018081700

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ukraiński portal „Strana.ua” o sparwie ataku oraz śmierci aktywistki z Chersonia Kateriny Handziuk i co mogło całą sprawę wywołać. Według autora artykułu Handziuk miała zajmować się procederem nielegalnego wyrębu lasów w obwodzie chersońskim, w który mieli być zaangażowani miejscowi politycy (z parlamentarzystą z frakcji ‚Blok Poroszenki” Palamarczukiem na czele), a takze środowiska miejscowych „ukropatriotów” oraz „weteranów ATO”, a takze miejscowe struktury przestępcze;
  https://strana.ua/articles/rassledovania/171717-rokovoj-les-kati-handzjuk.html

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.