Wojna domowa na Ukrainie 17.11.2018r.- 1258 dzień od nowego rozejmu.


Nie minął jeszcze tydzień od wyborów w republikach donbaskich, a już ukraińskie władze szykują pakiet sankcji wobec osób zaangażowanych w ich organizację, kierownictwo oraz inspiratorów wyborów w Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej.

„Będzie to silny pakiet sankcji, m.in. przeciwko osobom, które kierowały, inspirowały i zorganizowały fałszywe tzw. wybory na terytoriach okupowanych”– zapowiedział w czwartek dziennikarzom sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w Kijowie Aleksander Turczynow ps. Krwawy Pastor.

W tworzeniu listy sankcyjnej uczestniczą: RBNiO, Rada Ministrów oraz Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Turczynow nie wykluczył, że znajdą się na nich obywatele państw unijnych, którzy uczestniczyli w wyborach w Donbasie w charakterze obserwatorów.

W poniedziałek ukraińska ambasador na Węgrzech Lubow Nepop poinformowała, że jednym z obserwatorów był członek węgierskiej opozycyjnej prawicowej partii Jobbik Tamas Gergoe Samu, i zwróciła się do władz w Budapeszcie, by zareagowały na ten fakt. Biuro prasowe Jobbiku oświadczyło, że partia nic nie wiedziała o wyjeździe Samu oraz że „brał on udział w obserwacjach nie jako delegat Jobbiku, lecz jako osoba prywatna”.

W niedzielę 11 listopada w republikach Donbasu odbyły się wybory przywódców i parlamentów. Wybory zostały zarządzone we wrześniu, po tragicznej śmierci- w wyniku zamachu bombowego w 31 sierpnia w Doniecku- przywódcy Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandra Zacharczenki.

Ukraina i Zachód uznają niedzielne głosowanie za nielegalne i sprzeczne z porozumieniami mińskimi w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie. Przywódcy Francji i Niemiec, Emmanuel Macron i Angela Merkel, oświadczyli, że niedzielne wybory w Donbasie podważają integralność i suwerenność Ukrainy. Za co obwiniają jak zwykle Rosję, która jakoby ma tam znaczące wpływy.

Dodatkowo, na najbliższym- poniedziałkowym (19 listopada) unijnych ministrów spraw zagranicznych, którzy będą rozmawiać o sytuacji na Ukrainie, ma się także pojawić temat sankcji wobec osób zaangażowanych w organizację i przeprowadzenie wyborów na terytorium Donbasu. Jednak wg. źródeł unijnych w poniedziałek nie zapadną jeszcze żadne decyzje ws. ewentualnych sankcji.

W planie spotkania szefów dyplomacji jest za to przegląd najnowszych wydarzeń na Ukrainie, w tym w jej wschodniej części i na Morzu Azowskim.

Ze swej strony ukraińskie władze liczą na to, że zostaną uruchomione dalsze sankcje ze strony UE w związku z działalnością Rosji na Morzu Azowskim, gdzie od kilku miesięcy zatrzymywane są do kontroli morskiej statki zmierzające do ukraińskich portów, co zwiększa koszty nie tylko dla ukraińskich statków, ale też jednostek pływających pod banderami krajów unijnych.

A tego tematu już UE nie odpuści.

Problem tylko w tym, czy Rosja przestraszy się wprowadzenie tych sankcji, czy też nadal będzie prowadziła swoją politykę bezpieczeństwa narodowego? Ten sam problem dotyczy również międzynarodowych obserwatorów uczestniczących w wyborach. Ciekawe jakie wobec nich Ukraina podejmie sankcje? Może zakaże im przyjazdu na swoje terytorium 🙂

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby prowadząc ostrzał terytorium DRL, w godzinach od 10:50 do 21:20, ukraińscy żołnierze 15 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były przy użyciu: granatników AGS-17 (45 granatów) i SPG-9 (13 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 58 pocisków, wobec 36 z dnia poprzedniego.

Ostrzelane zostały okolice Gorłówki, a tam teren kopalni im. Gagarina oraz osiedle Gołmowskie, gdzie w wyniku tego zostały uszkodzone dwa domy jednorodzinne znajdujące się przy ulicy Zagorodnej nr. 23 i 25 (wybite od odłamków szyby w oknach). W rejonie Doniecka, a tam w okolicy Jasinowatej, Minerlanoje, Krótej Bałki, Spartakusa i Aleksandrowki oraz osiedle Trudowskie, a także w rejonie południowego odcinka frontu w pobliżu Sachanki i Komiternowa.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm oraz opancerzonego wozu bojowego BMP i broni maszynowej, dwa razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzelane zostały okolice wsi Zołotoje-5 i Frunze.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 17 листопада 2018 року.

Упродовж минулої доби, 16 листопада, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил була напруженою, проте цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Російські окупанти 10 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому шість разів ворог застосовував озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.
Противник вів прицільний вогонь із мінометів калібру 120 та 82 мм, гранатометів різних систем, озброєння бойових машин піхоти, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Російсько-окупаційні війська здійснювали обстріли позицій Об’єднаних сил в районах населених пунктів Вільний, Луганське, Новолуганське, Мар’їнка, Красногорівка, Павлопіль, Гнутове та Широкине.
З мінометів 82-го та 120-го калібрів ворог обстрілював позиції Об’єднаних сил на Світлодарському напрямку поблизу Новолуганського та на Попаснянському напрямку в районі населеного пункту Вільний. Міномети калібру 82 мм та великокаліберні кулемети противник застосував також на Приазов’ї, обстрілявши позиції підрозділів українських військ біля Широкиного.
В ході бойових дій втрат серед особового складу Об’єднаних сил не було.
За даними розвідки, протягом 16 листопада, 2 окупантів було поранено.
Від початку цієї доби, ворог, із мінометів 82-го калібру, обстріляв позиції Об’єднаних сил у районі населених пунктів Новотошківське та Жолобок. Біля останнього зафіксовано використання і мінометів калібру 120 мм. Окрім того, з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї загарбники вели вогонь по захисниках Гнутового. Під час бойових дій, 17 листопада, загинув один військовослужбовець Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z osiedla Gołmy na północnych obrzeżach Gorłówki:

I z Mariewki (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

27 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.11.2018r.- 1258 dzień od nowego rozejmu.

  • Zawsze się znajdzie zastosowanie dla dodatkowych miliardów $ w budżecie. Min Kreml ma zamiar rozpocząć długofalowe inwestycje w infrastrukturę ( nie tylko gazową, ale i drogową i kolejową). Co ważne obecny „kryzys naftowy” skończył się. FR będzie mogła liczyć na dodatkowe środki ze sprzedaży ropy naftowej a jednocześnie rezerwy federalne są na wysokim poziomie.
   Prawicowe agenty liczyły na to, że sankcje zastopują rosyjski program zbrojny, ale nadzieje okazały się płonne. Z tego co czytam to najbardziej ucierpiała marynarka ( brak komponentów min z Ukrainy i USA), lotnictwo i siły lądowe mają się dobrze.

   Polubione przez 4 ludzi

 1. Coś nowego nawet jak na ‚warunki” ukraińskie, czyli „Radio Swoboda” informuje ze w Krzywym Rogu (obwód dniepropietrowski) jakaś banda szturmowała…miejscowe wiezienie (!) próbujac się do niego wedrzeć. Straznikom i wezwanym na miejsce policjantom jednak udało odeprzeć się „szturm”, na razie brak informacji kto stał za „atakiem” i dlaczego go dokonał;
  https://korrespondent.net/ukraine/4033707-v-kryvom-rohe-neyzvestnye-braly-shturmom-tuirmu

  Polubione przez 5 ludzi

  • „…. dlaczego go dokonał”- sprawa jest prostsza niżby się wydawało. Otóż chodzi o to, że zorganizowali ją niedogrzani mieszkańcy Krzywego Rogu, którzy w ten sposób postanowili w ciepłych celach spędzić zimę. Na dowód tego jest zajadłość z jaką szturmowali bramy więzienia, wraz z równie zajadłą ich obroną zorganizowaną przez więźniów i pomagających im w odpieraniu ataków, strażników.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem ukraiński parlamentarzysta Anton Heraszczenko, znany powszechnie ze swojego „szczucia” na wskazanych przez siebie „wrogów Ukrainy” (jest „kuratorem” niesławnego portalu „Mirotworec”), tym razem wyraził oburzenie z powodu wczorajszego ataku dokonanego na jednego z członków ukraińskiej Wyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów, którego NN sprawcy oblali tzw. zielonka (zieleń brylantowa);
  https://strana.ua/news/171730-herashchenko-zajavil-chto-na-kozjakova-napali-iz-za-konkursa-v-antikorruptsionnyj-sud.html
  Ps. Znając „realia” ukraińskie może sie jeszcze okazać ze to właśnie sam Heraszczenko stał za atakiem…

  Polubione przez 5 ludzi

 3. „Haniebnej zdrady” dopuścił się ukraiński wiceminister d/s (tzw.) terytoriów okupowanych Grigorij Tuka, który w wywiadzie dla ukromediów „obnażył” ostatnie pogrózki Kijowa, że „w ciągu 2 miesięcy zbuduje bazę morska floty wojennej na brzegu Morza Azowskiego by bronić sie przed atakami ze strony Rosji”. Tuka skomentował to stwierdzajac że jest to pomysł nierealny, gdyż po prostu brakuje na to pieniedzy;
  https://strana.ua/news/171749-ukraina-ne-smozhet-za-dva-mesjatsa-postroit-bazu-na-azovskom-more.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Ukraińscy pogranicznicy pochwalili się „wielkim zwycięstwem” odniesionym na przedstawicielu „państwa – agresora’ (czyli Rosji wg Kijowa) na kijowskim lotnisku Żuliany, gdzie nie wpuścili na „terytorium Ukrainy” Rosjanina który swój bagaż przyozdobił tzw. wstążką georgijewską (oficjalnie zakazaną na Ukrainie);
  https://strana.ua/news/171817-hospohransluzhba-v-zhuljanakh-ne-propustili-rossijanina-s-heorhievskoj-lentoj-na-bahazhe.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” ujawnił że rodzona siostra byłego premiera Ukrainy (i w dalszym ciagu szefa koalicyjnego ‚Frontu Ludowego”) Arsenija Jaceniuka jest członkiem bardzo wpływowego w USA tzw. Koscioła Scjentologicznego i zajmuje wysoką pozycję w jego hierarchii;
  https://strana.ua/articles/private-life/171733-cestra-jatsenjuka-zhivet-v-santa-barbare-i-zanimaetsja-nedvizhimostju.html

  Polubione przez 3 ludzi

    • Właśnie jak sam napisał, pan Jaceniuk nie baptystą, tylko „scientologiem” czy jak jego loża masońska się nazywa. Turczynow, zaś bodajże zielonoświątkowcem (prywatnie uważam, że Turczynow przeżył załamanie wiary, po tym jak twórca wyznawanej przez niego ‚teologii sukcesu” przeszedł na katolicyzm na przełomie 2013/14 roku, więc stał się „hiperpatriotą” ukraińskim).

     Polubione przez 4 ludzi

     • Całkowita zgoda, ale nie chcąc wchodzić w dysputy teologiczne to odnosząc sie do Turczynowa to całe „niezalezne chrześcijaństwo” z USA to już od dawna „odpłyneło w mrok” w porównaniu np. z takimi „papistami” jak oni okreslają „rzymskich katolików”. Poza tym zapomina sie nagminnie o tym że ten „amerykański baptyzm” jakiego reprezentantem jawi sie Turczynow idzie „ręka w reke” z agresywnymi tzw. neoconsami (czyli neokonserwatystami), onegdaj dość popularna była teza że za wowołanie tzw. wojny z terrorem (po 11 września 2011), czyli „demolki” od Afgamistanu do Iraku, obok oczywiscie „umiłowanego ponad wszystko” państewka znad brzegów Mórz Śródziemnego i Martwego stali własnie oni…
      https://www.e-ir.info/2010/10/21/the-neoconservative-movement-at-the-end-of-the-bush-administration-its-legacy-its-vision-and-its-political-future/
      A tu jeszcze w temacie „dziwacznych powiązań”, zdawałoby się „laikom”, pomiędzy „neoconsami” baptystami, a…postępowymi Demokratami;
      https://canadiandimension.com/articles/view/the-neocon-in-the-oval-office

      Polubione przez 3 ludzi

     • Demolka w Afganistanie teoretycznie mogła mieć jeszcze jeden „powód” (teoretycznie, mogło ale bynajmniej nie musiało), ponieważ dziwnym zbiegiem okoliczności nastąpiła w okresie gdy podgrzał się nieco, po sąsiedzku konflikt pomiędzy Pakistanem a Indiami, na tyle, że obie strony zwoziły już na front swoją taktyczną broń jądrową. Może US-mani chcieli „uprzejmie” zwrócić uwagę tym głupkom ? Ale nie będę o tę tezę kruszył kopii; może to był faktycznie czysty zbieg okoliczności.

      Natomiast samo wsparcie militarne Sojuszu Północnego przeciw Talibom, wynikało przede wszystkim z braku dowodów winy niejakiego „Bin Ladena”, których to od „Najświetniejszej Zaoceanicznej Demokracji” złośliwie śmiały domagać się ówczesne afgańskie władze.

      Secundo, szef wie, że sympatyzuję z Bliskowschodnim Państwem Żydowskim (nie mylić z Zaoceanicznym Państwem Neokońsko-Masońsko-Żydowskim), w odróżnieniu od większości rusofili czy też jak ja – rusorealistów. Co wsparcia Zaoceanicznych dla Bliskowschodnich, osobiście podejrzewam, że akcji tych pierwszych odbywa się jedynie PO PRETEKSTEM obrony tych drugich, i do tego są ci drudzy pierwszym potrzebni. Realnie chodzi o zwyczajne rozszerzanie stref wpływu, i nic więcej.

      Tercjo, sam jestem członkiem zboru ( czyli odpowiednika „parafii”) z kręgów ewangelikalno-metodystycznych (ale nie pentekostalnych czy pentekostalno-baptystycznych jak w przypadku T.), choć osobiście nic nie mam do „rzeczonych papistów” prywatnie, może nieco teologicznie, ale kto tak naprawdę miał rację w kwestiach teologicznych zobaczymy jak powtórnie przyjdzie nasz wspólny Capo Di Tutti Capi, Wszystkich Chrześcijan czyli jak wierzymy, niejaki rabbi Jehoszua bar Josif z Nazaretu. On to rozsądzi, jako powszechnie szanowany w Chrześcijaństwie autorytet, czy papież był „Brandem – namiestnikiem Rivy” czy jednak „Denethorem II – namiestnikiem Gondoru”.

      Łał ale się rozpisałem, oj rzadko mi się to zdarza, rzadko. 😉
      pozdrawiam.

      Polubione przez 2 ludzi

     • ” Realnie chodzi o zwyczajne rozszerzanie stref wpływu, i nic więcej”- to też, ale przede wszystkim o utrzymanie już istniejącej strefy wpływów na BW i Azji Środkowo-Wschodniej oraz w basenie M. Śródziemnego.

      A poza tym, *6!!!! za długi tym razem komentarz.

      Pozdrawiam.

      Polubione przez 1 osoba

 6. OT z Bliskiego wschodu w sprawie zamordowania przez saudyjski „szwadron śmierci” w konsulacie tego państwa w Turcji saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszukdżi. CIA ujawniło że zleceniodawca tego politycznego mordu miał być sam następca saudyjskiego tronu czyli książę Mohammed ibn Salman, przedstawiany w mediach światowych jako „proreformatorski i prozachodni”;
  >https://www.washingtonpost.com/world/national-security/cia-concludes-saudi-crown-prince-ordered-jamal-khashoggis-assassination/2018/11/16/98c89fe6-e9b2-11e8-a939-9469f1166f9d_story.html?noredirect=on&utm_term=.526fa9f7c31d

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Dzisiaj w Kijowie akcja „aktywisów” i „ukropatriotów” pt „śmietnik na ministra”, czyli domagano się rezygnacji ze stanowiska szefa MSW Awakowa, który oskarżany jest o celową nieudolność w wykryciu prawdziwych zleceniodawców głóśnych zabójstw na Ukrainie m.in Pawła Szeremeta i Kateriny Handziuk;

  https://strana.ua/news/171839-v-kieve-proshla-aktsija-s-trebovaniem-otstavki-hlavy-mvd-arsena-avakova.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.