Wojna domowa na Ukrainie 19.11.2018r.- 1260 dzień od nowego rozejmu.


„Na wschód od Odry nikt w nie wierzy, że ‚Nord Stream 2’, to projekt biznesowy; z punktu widzenia Polski to bardzo niebezpieczny projekt”– powiedział w sobotę (17 listopada) w Hamburgu premier Mateusz Morawiecki na konferencji Future of Transatlantic Relations (FOTAR).

Morawiecki wraz z wicekanclerzem i ministrem finansów Niemiec Olafem Scholzem 17 listopada zabrał głos w dyskusji zorganizowanej przez FOTAR pt. „Europejska perspektywa na przyszłość stosunków transatlantyckich”.

Tam też polski premier oświadczył, że w kontekście europejskiego bezpieczeństwa ważna jest także sprawa budowanego właśnie gazociągu „Nord Stream 2”.

Swoją tezę wyjaśnił tym, że gdy okaże się, po zbudowaniu „Nord Stream 2”, iż ukraiński system przesyłu gazu jest niepotrzebny, to „co powstrzyma Władimira Putina od wmaszerowania do Kijowa?”. „Teraz jest zależny od transferu gazu przez Ukrainę i musi liczyć się z ogromnymi reperkusjami takiego, jeżeli chodzi o jego główne źródło zasilania rosyjskiego budżetu. Kiedy powstanie Nord Stream 2, nie będzie już od tego zależny”– powiedział Morawiecki.

„Zdziwicie się państwo, kogo zacytuję, ale Lenin powiedział kiedyś, że kapitaliści są tak chciwi, że sprzedadzą nam sznur, przy pomocy, którego ich powiesimy. My Europejczycy mamy teraz płacić Rosjanom za gaz, oni zarobią ogromne pieniądze, które zainwestują w swój system zbrojenia a my poprosimy Amerykanów, by dali nam parasol bezpieczeństwa przeciwko Rosji. To jest logika tego, co mówił Lenin”– tymi słowy podsumował temat „Nord Stream 2” premier polskiego rządu.

Te śmiałe tezy, jakie zaserwował szerokiemu audytorium premier polskiego rządu, a więc osoba reprezentująca kraj, nie tylko ośmieszyły jego samego pokazując jak bardzo ograniczonym intelektualnie jest on człowiekiem, ale też odium tej jego przypadłości pada również na naród, którego jest on liderem.

Można w tym miejscu powiedzieć, że nie jest to pierwsza i ostatnia kompromitacja na arenie międzynarodowej wysokiego przedstawiciela polskich struktur władzy, ale tu akurat, jej skala, bo nie były to tylko zwykłe wygłupy, poraża swoją infantylnością.

Można więc przy tej okazji zadać sobie pytanie: kto tak naprawdę nami rządzi i do czego takie rządy doprowadzą?

Nie dość tego, nie było to jakieś jednorazowe zaćmienie umysłu, bo to jeszcze może uszło by płazem, ale tezę o tym, że po wybudowaniu „Nord Stream 2”, Rosja może zaatakować i zająć Ukrainę, powtarza on z zacięciem maniaka od początku swego premierostwa ( https://www.energetyka24.com/morawiecki-budowa-nord-stream-2-moze-doprowadzic-do-wybuchu-wojny).

No a już jego przypowieść o Leninie powala po prostu z nóg, przypieczętowując jego całkowity brak rozeznania i politycznego taktu na arenie międzynarodowej.

Można więc ocenić, że jest to zwykły karierowicz, postawiony na czele rządu przez prezesa Kaczyńskiego, który de facto rządzi traktując go wyłącznie jako narzędzie we własnych rękach. A takie narzędzie najlepiej jest gdy będąc mało rozgarniętym wykonuje ślepo i bezrefleksyjnie to co od niego oczekuje przełożony. Tu się sprawdza w stu procentach, jednocześnie tego typu infantylnymi wypowiedziami (podobnie zresztą jak prezydent Andrzej Duda) udowadnia jak miernie intelektualnie przygotowany jest do pełnienia tej jakże odpowiedzialnej misji- szefa polskiego rządu.

Dlatego też, jego postawa nie odbiega zasadniczo od tego czym cechują się wybierani przez prezesa PiS do sprawowania władzy- liderzy tzw. prawicy, jak np. Macierewicz, Szyszko, Beata Szydło, czy też Ziobro i Błaszczak oraz Brudziński. Nie mówiąc tu o kompromitujących Polskę, niejako z urzędu, kolejnych szefów jej dyplomacji.

No cóż, okazuje się, że król jest nagi, tylko dlaczego świat ma to oglądać?

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C359314%2Cmorawiecki-polska-jest-jednoczesnie-proamerykanska-i-proeuropejska.html,

https://www.dw.com/pl/premier-morawiecki-w-hamburgu-o-nord-stream-2-i-armii-ue/a-46340361.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Ostrzał w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, o małej intensywności i natężeniu trwał z przerwami od godziny 09:50 do 22:30, w wyniku czego 15 razy naruszone zostały warunki rozejmu i tym samym na terytorium DRL spadło 17 pocisków, wobec 314 z dnia poprzedniego.
Ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał przy użyciu granatnika AGS-17 (15 granatów) i SPG-9 (2 granaty) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, w rejonie: Gorłówki (teren osiedla przy kopalni im. Gagarina), Doniecka (osiedle przy kopalni Trudowkaja, Jasinowata, Krótaja Bałka, Spartakus oraz Aleksandrowki i Staromichajłowki, zaś na południowym odcinku frontu w okolicy Komiternowa i Sachanki.

Po za tym, na froncie ługańskim, minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (10 min) i 82 mm (5 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (2 wystrzały), a także granatników AGS-17 (58 granatów) i SPG-9 (10 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał z kierunku Troczkoje, Swietłodarska, Ługańskoje i Krimskoje, w stronę Kalinowa, Łozowoje, Łogwinowa i Żiełoboka. Strat nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення станом на 07:00 19 листопада 2018 року.

18 листопада, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Російські окупанти 16 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому, ворог 5 разів застосовував озброєння, заборонене Мінськими угодами, зокрема й артилерію.
З гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї російсько-окупаційні війська обстрілювали позиції Об’єднаних сил в районах населених пунктів Жолобок, Новотошківське, Світлодарськ, Травневе, Верхньоторецьке, Авдіївка, Красногорівка, Павлопіль, Водяне та Гнутове.
Окрім того, на опорні пункти наших військ поблизу Новотошківського та Світлодарська противник здійснював вогневий вплив з мінометів калібру 120 мм. Позиції Об’єднаних сил в районі Травневого окупанти обстрілювали з мінометів 82-го калібру, а поблизу Жолобка – ще й з артилерії калібру 122 мм.
У ході бойових дій жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не постраждав.
Від початку доби, ворог, з мінометів калібру 120 мм, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї, здійснив обстріл наших позицій у районі Жолобка. Втрат не допущено.
За даними розвідки, протягом 18 листопада, 3-х російських окупантів було знищено та ще 4-х – поранено.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.11.2018r.- 1260 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dzień bez blokad, dniem straconym na Ukrainie, czyli w obwodzie zakarpackim zablokowano m.in międzynarodową trasę Kijów – Czop. Protestujacy domagaja się spotkania z władzami by omówić najbardziej naglace problemy, czyli m.in remonty dróg, powstrzymanie niekontrolowanej wycinki lasów oraz obnizenie cen paliw;
  https://korrespondent.net/ukraine/4034142-v-trekh-mestakh-zakarpatia-nachynauit-perekryvat-dorohy
  Z kolei w Równem właściciele pojazdów jeżdżacych na tzw. euroblachach, zablokowali miejscowy urzad celny domagajac się obniżki podwyższonych nie dawno opłat;
  https://korrespondent.net/ukraine/4034253-v-rovno-evrobliakhery-zablokyrovaly-tamozhnui

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraińska codzienność, czyli kolejna nocna „draka” zakonczona strzelanina w Kijowie, w wyniku której trzech meżczyzn z ranami postrzałowymi trafiło do szpitali;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4034318-v-kyeve-proyzoshla-draka-so-strelboi-est-ranenye
  Z kolei mieszkańcy domów przy jednej z ulic stolicy Ukrainy zablokowali przejazd domagajac się włączenia ogrzewania, które wyłączono im jeszcze 24 października tego roku, tłumaczac to awarią i potrzebnym remontem;
  https://strana.ua/news/172034-zhiteli-ul-zoolohicheskoj-perekryli-dorohu-v-kieve-iz-za-otsutstvija-tepla-v-domakh.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Tymczasem szef ukraińskiego państwowego koncernu „Naftohaz” Kobolew pożalił sie na III Ukraińskim Forum Inwestycji Gazowo – Naftowych na to że „europejscy partnerzy” nie chcą wykupic za 14 mld dolarów ukraińskiego systemu przesyłu gazu z Rosji do UE. Kobolew zauważył także że by inwestycja się zwróciła trzeba by było co najmniej 5 lat, a jak wiadomo tyle czasu Ukraina już raczej nie ma (patrz pierwszy link o ‚Tureckim Potoku” oraz informacje o „NS 2”;
  https://korrespondent.net/business/companies/4034192-naftohaz-nazval-stoymost-hazotransportnoi-systemy

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Ukraiński portal ‚Strana.ua” poinformował że w niemieckim Bundestagu grupa deputowanych z lewicowej partii ‚Die Linke” (w tym wiceprzewodnicząca parlamentarnej komisji niemiecko – ukraińskiej) wezwali kanclerz Niemiec Merkel do wpłyniecia na władze Ukrainy by te przestały ‚prześladowac ukraińską opozycję”. Jako przykłady takich działań niemieccy deputowani podali m.in ostatni napad SBUszników na mieszkanie ukraińskiej prawniczki i działaczki społecznej Iryny Biereżnej;
  https://strana.ua/news/172044-v-bundestahe-prizvali-merkel-povlijat-na-vlasti-ukraini-za-presledovanie-oppozitsii.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Kolejna dyplomatyczna awantura wywołana przez władze w Kijowie „na horyzoncie”. Tym razem chodzi o to kto zostanie nowym szefem międzynarodowej organizacji policyjnej ‚INTERPOL”, a na chwile obecną najpowazniejszym kandydatem na to stanowisko jest jest obecny wiceszef tej organizacji Rosjanin Aleksandr Prokopczuk. W zwiazku z tym władze w Kijowie zagroziły że jeżeli do tego dojdzie, to Ukraina „opuści szeregi INTERPOLU”;
  https://24tv.ua/ru/ukraina_prigrozila_vyjti_iz_interpola_esli_organizaciju_vozglavit_rossija_n1065999

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Ekonomiczne podsumowanie tygodnia na Ukrainie.
  1) Pomimo wcześniejszych zapowiedzi zapewne nie uda się utrzymać dużego wzrostu gospodarczego na Ukrainie. Dane z III kwartału są rozczarowujące (wzrost o 2.8% w porównaniu z 3.8 w II kwartale).
  2) Nie udało się zrealizować planów budżetowych . Po 9 miesiącach dochody skarbu państwa są o …94 MILIARDY hrywien niższe od zakładanych. Z tego powodu cięte są wydatki (nie zrealizowano inwestycji na kwotę ponad 50 mld hrywien).
  3) Ważą się losy budżetu na rok 2019. Jeśli parlament zmieni pierwotne ustalenia min w sprawie wielkości deficytu to może to doprowadzić do nie przyznania pmocy z MFW.
  https://economics.unian.info/10340988-week-s-balance-poroshenko-turns-on-heating-u-s-vows-energy-support-while-gdp-growth-slows-down.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. „Za eta stajał kijowski majdan”, czyli w ukraińskim resorcie nauki aresztowano jednego z urzędników, który „przyswajał [sobie] granty” na łaczną sumę 2 mln hrywien. Jak poinformowały ukromedia ów urzednik, za czasów kijowskiego majdanu (czyli tzw. rewolucji godnosci) był jednym z „koordynatorów protestów studenckich na terytorium całej Ukrainy”. Teraz grozi mu do 12 lat wiezienia…
  https://strana.ua/news/172146-aleksandr-smirnov-iz-minobrazovanija-mozhet-poluchit-12-let-za-vorovstvo-deneh-studentov.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Tymczasem na Ukrainie pojawił się „jedyny” kandydat na stanowisko Prezydenta Ukrainy „zjednoczonych ukropatraiotów” (jednak bez „Korpusu Narodowego” Andrija Biłeckiego), czyli niejaki Rusłan Koszulinski członek banderowskiej „Swobody” z „długoletnim stażem”, były parlamentarzysta, a obecnie lwowski samorządowiec. Co ciekawe jak większosc obecnych ‚szczyrych ukropatriotów”, swoje pierwsze „polityczne szlify” zdobywał w komunistycznym KOMSOMOLE…
  https://strana.ua/articles/172160-kto-takoj-ruslan-koshulinskij-kandidat-ot-natsionalistov-na-vyborakh-2019.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Nie wytrzymał tego co się wyrabia na obecnej Ukrainie ukraiński pisarz i ‚szczyry ukropatriota” Wasyl Szklar, który komentuja prowadzone przez władze w Kijowie „reformy” stwierdził ze „Miały one doprowadzić nas [czyli Ukraińców] do Europy, a wyprowadziły na Antarktydę”…
  https://www.politnavigator.net/veli-v-evropu-a-prishli-v-antarktidu-izvestnyjj-ukrainskijj-pisatel-razrazilsya-isterikojj.html

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Szykuje się podobna do tej sprzed Euro 2012 rzeź bezpańskich kotów i psów. Władze samorządowe na południu kraju postanowiły zmniejszyć rozprzestrzenianie ASF się wirusa likwidując bezpańskie zwierzaki (!). Wszystko dzięki luce prawnej pozwalającej na odstrzał dzikich zwierząt (sic!) w obrębie ognisk epidemii.
  A tymczasem odkryto, ze w zakładach mięsnych wykorzystuje się mięso zarażonych zwierząt BEZ odpowiedniej obróbki (wirus nie zostaje zniszczony).
  https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/asf/14197-ukraina-w-ramach-walki-z-asf-chcieli-pozbyc-sie-wszystkich-dziko-zyjacych-psow-i-kotow

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Polskie agencje zatrudnienia działające na Ukrainie ostrzegają: nasila się konkurencja o tamtejszych pracowników ze strony Czech, Słowacji i Niemiec – podkreśla poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.
  https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/rzeczpospolita-tracimy-pracownikow-z-ukrainy,884917.html
  Komentarz: News jakoś mnie tak nie martwi jak redaktorów „Rzeczpospolitej” i prezesom agencji pracy tymczasowej 🙂 Mniejsza liczba pracowników z Ukrainy oznacza większą presją płacową. Innymi słowy możliwe, ze w końcu tak jak w Czechach i Węgrzech płace będą mogły rosnąć dość szybko.

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Artykuł z cyklu wszystko wina Putina 🙂
  Portal Jagiellonia za ukraińskimi źródłami podaje, że FR …wspiera ISIS. Według poniższych źródeł władze FR zachęcają radykałów islamskich by ci jechali do Syrii walczyć w szeregach (ISIS).
  https://jagiellonia.org/ukraina-przedstawila-nato-kolejny-raport-o-rosyjskich-powiazaniach-z-islamskimi-terrorystami/
  Komentarz: No nawet niegłupio sobie wykoncypowały to władze FR zachęcają islamistów ci grzecznie jadą do Syrii gdzie bombami i napalmem zabijają ich setkami wraz z cywilami rzecz jasna, żołnierze rosyjscy 😀

  Polubione przez 3 ludzi

 13. 21 listopada w Warszawie odbędą się obchody 5. rocznicy Rewolucji Godności z udziałem znanych polskich polityków i ekspertów.
  .https://www.facebook.com/events/2162516387293680/
  Komentarz: To już 5 lat i po prawdzie to chyba najgorszy okres w historii Ukrainy. Spadek PKB konflikt na wschodzie kraju, bieda korupcja, wzrastająca przestępczość. I to wszystko zapoczątkował właśnie Majdan. Gorzką ironią losu jest to, że teraz tą smutną datę będzie się świętować jako sukces. Chociaż Warszawa może się pochwalić sukcesem: lekko osłabiła FR i ściągnęła milion tanich rąk do pracy.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.