Wojna domowa na Ukrainie 20.11.2018r.- 1261 dzień od nowego rozejmu.


Pomimo gorących apeli, odwoływania się do postawy patriotycznej, różnego typu zachęt oraz namów i obiecanek ze strony przedstawicieli rządu PiS, w ubiegłym roku nadal odnotowuje się wzrost liczby Polaków wyjeżdżających ze swojej ojczyzny na Zachód za chlebem i godnym życiem.

„Zgodnie z wynikami opracowanego szacunku, w końcu 2017 r. poza granicami Polski przebywało czasowo około 2 540 tys. mieszkańców naszego kraju, tj. o 25 tys. (1%) więcej niż w 2016 roku. W krajach europejskich przebywało około 2 241 tys. osób (o 27 tys. więcej niż w 2016 r.), przy czym zdecydowana większość – około 2 121 tys. – w państwach członkowskich UE. Spośród krajów UE, najwięcej polskich emigrantów przebywało w Wielkiej Brytanii (793 tys.), Niemczech (703 tys.), Holandii (120 tys.) oraz w Irlandii (112 tys.)”– napisano w ostatnim komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Według GUS, w 2017 r. odnotowano wzrost liczby Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech, czyli w głównych krajach docelowych emigracji z Polski w ostatnich latach.

I tak, w przypadku Wielkiej Brytanii w porównaniu do 2016 r. odnotowano wzrost o 5 tys. (0,6 %), z kolei w Niemczech liczba przebywających Polaków zwiększyła się o 16 tys. (ok. 2,3%). O 4 tys. (3,4%) wzrosła liczba emigrantów z Polski przebywających w Holandii.
Nieznaczny wzrost zaobserwowano również w innych krajach UE – Austrii, Danii i Szwecji. Niewielki spadek liczby emigrantów z Polski w stosunku do roku poprzedniego odnotowano natomiast w Hiszpanii, Grecji i Włoszech.

Jednocześnie nastąpił dalszy wzrost liczby osób, zameldowanych na stałe w Polsce, a przebywających przez okres powyżej 3 miesięcy w krajach europejskich nienależących do UE – najwięcej takich osób przebywało w Norwegii (ok. 85 tys.), wzrost liczby Polaków raportują m.in. Szwajcaria i Islandii.

Główną przyczyną odpływu na Zachód z polskiego rynku pracy młodych Polaków, nie jest- tak jak poprzednio- brak pracy w naszym kraju, tylko bardzo niskie wynagrodzenia, które z wielokrotnie je przewyższającymi zarobkami za granicą nie są w stanie konkurować, i to ta różnica właśnie stanowi silny magnes do pozostawienia swej ojczyzny i udania się na tułaczkę pod świecie.

Oczywiście taka przypadłość nie jest tylko charakterystyczna dla Polski, bo podobny problem (często w znacznie większej skali) widoczny jest we wszystkich krajach byłych „demoludów”.

Pytanie w związku z tym, jest takie: jak to jest, że Polscy przedsiębiorcy (nie dotyczy to tylko firm prywatnych, ale całego segmentu pracodawców, w tym państwowych) nie płacą godziwych pensji swoim pracownikom?

Pewnie są tacy chytrzy i chciwi- jak to przedstawiają politycy o mentalności bolszewików, że nawet ze swoją stratą, ale nie zapłacą pracownikowi tyle żeby on mógł być z wysokości swoich zarobków zadowolony.

Niestety, ale prawda jest taka, że pracodawca może zapłacić tylko takie środki, jakie jego firma wypracuje, i ani grosza więcej, bo po prostu zbankrutuje. Nie może też sobie dodrukować pieniędzy jak to robi budżet państwa. W efekcie podzielić się może tylko tym co ma. A ma niewiele, bo po pierwsze fiskalizm- czyli pazerność państwa wynikająca z rozrzutności lekkiej ręki w wydawaniu i marnotrawieniu publicznego grosza wykazywanego przez brać polityczną. Po drugie wrogi stosunek państwa wobec prywatnej przedsiębiorczości, co jest mentalnym spadkiem po poprzednim systemie. Po trzecie, bariery prawne, przerost biurokracji oraz ogólna sytuacja na rynku poddanego silnej presji konkurencji zagranicznej. W efekcie ten co zatrudnia, nie ma pieniędzy na podwyżki dla swoich pracowników, a ci nie mają motywacji do pracy w kraju. Te pieniądze, które on mógłby przeznaczyć na podwyżki za konkretnie wykonywaną pracę, czyli trud pracownika, państwo rozdaje w formie licznych programów socjalnych, czego sztandarowym przykładem jest program „500+”. Pomijam tu ponadnadmierny przerost biurokracji, kosztującej nas krocie, bo to już jest zupełnie inny problem.

Takie właśnie rozdawnictwo i trwonienie owoców ludzkiego trudu przyczynia się do braku motywacji aby uczciwie w kraju pracować, po drugie wysysa środki, jakie można by było przeznaczać na rozwój i inwestycje w firmach, a po trzecie powoduje właśnie, że jest brak odpowiedniej ilości pieniędzy na podwyżki i motywowanie finansowe pracowników.

Co robi wzt. rząd?

Dalej dokręca śrubę pracodawcom traktując ich jak zwykłych oszustów i złodziei, co powoduje, że oni mają jeszcze mniej pieniędzy na płace. I nawet systematycznie już wprowadzane przez obecną ekipę rządową, podwyżki płacy minimalnej nic nie dają, bo przedsiębiorcy nie mając odpowiednich środków na ich automatyczne sfinansowanie, zmuszani są do cięcia kosztów. Na czym oczywiście traci budżet, ale również pracownicy najemni. Nie dość tego, budżet traci podwójnie, bo podnosząc pensje minimalne, również podnosi je w całej sferze budżetowej. A to są kolejne miliardy wyciągnięte z kieszeni podatników.

Jak więc można tu mieć motywację do rozwoju, uczciwej pracy czy też nawet wiary, że może być lepiej?

I to pomimo odwoływania się w wezwaniach kierowanych do Polaków przez premiera Morawieckiego do „patriotyzmu gospodarczego” i powrotu do kraju. Jednocześnie krytykując zagraniczne firmy za „kolonizację” Polski, twierdząc, że Polska nie może już być miejscem, w którym Europa Zachodnia może po prostu wziąć to, czego chce.

I to powiedział człowiek, który sam- poczytując sobie za wielki osobisty sukces- wysługiwał się takim firmom „kolonizującym” Polskę, pracując na eksponowanym stanowisku w Santander Banku.

Tak samo, jak wiarygodność tych, którzy nawołują do powrotu Polaków na łono ojczyzny, jest mało przekonująca, tak samo premiera Morawieckiego, który dokładnie mieści się w szeregu tych obłudników.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mateusz_Morawiecki,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Santander_Bank_Polska.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał z przerwami w godzinach, od 11:00 do 21:30, przy użyciu granatników AGS-17 (30 granatów) i SPG-9 (5 granatów) oraz RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 13 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono w rejonie Gorłówki (osiedle Gołmowskie, Zajcewo i teren kopalni im. Gagarina), Doniecka (osiedle Trudowskie, Jasinowata, Jakowlewka, Krótaja Bałka i Spartakus) oraz na południowym odcinku frontu (Dokuczajewsk i Sachanka). Łącznie na terytorium DRL spadło wczoraj 38 pocisków, wobec 17 z dnia poprzedniego.

Poza tym, w tym samym czasie, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy bojcy prowadząc ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (15 pocisków) oraz moździerzy kaliber 120(10 min) i 82 mm (19 min), a także opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (15 wystrzałów), różnego typu granatników (AGS-17, SPG-9 i RPG-7), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzony był w rejonie wsi Zołotoje-5, Żiełoboka i Kalinowki.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 20 листопада 2018 року.

Упродовж минулої доби, 19 листопада, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Окупанти 21 раз відкривали вогонь по позиціях наших військ,в тому числі – 9 разів із застосуванням озброєння, забороненого Мінськими домовленостями.
Так, протягом минулої доби ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Кримське, Жолобок, Новотошківське, Вільний, Луганське, Травневе, Авдіївка, Піски, Опитне, Степне, Березове, Новомихайлівка, Красногорівка, Новотроїцьке, Чермалик, Павлопіль, Водяне та Гнутове.
Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Позиції Об’єднаних сил в районі населеного пункту Новотошківське противник обстріляв з мінометів 120-го калібру, а по опорних пунктах біля Кримського, Луганського і Водяного – вів вогонь з мінометів калібру 82 мм. По захисниках же Чермалика та хутора Вільного російські окупанти застосовували міномети обох калібрів.
У ході бойових дій, три військовослужбовці зі складу Об’єднаних сил отримали поранення.
Поточної доби противник вогневої активності не проявляв.
За даними розвідки, трьох бойовиків російських окупаційних військ минулої доби знищено, а ще шість окупантів отримали поранення.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

41 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.11.2018r.- 1261 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie wstępniaka.

  Mój starszy syn wraz z żoną są od kilku lat w Holandii. Pracują tam w swoich zawodach. Oboje po studiach. Zresztą syna Holendrzy sami tam ściągnęli.
  Co do zarobków nie pytałem ile, ale mówił, że ludzie w jego firmie płacą najwyższe procentowo podatki dochodowe.
  Tak że jeśli wróci, to dopiero na emeryturę.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Najnowsze sukcesy rewolucji godności!
  W wielu regionach Ukrainy może zabraknąć nie tylko ciepłej, ale i tej pitnej wody w kranach.
  https://espreso.tv/article/2018/11/20/chomu_u_grudni_ukrayina_mozhe_lyshytysya_bez_vody
  Wierchowna Rada wyjaśnia plebsowi dlaczego.
  Problem tkwi w tym, że dostarczanie wody jest deficytowe.
  Również czynniki proceduralne są wielką przeszkodą w zawieraniu umów między dostarczycielami wody a zakładami energetycznymi.
  Najbardziej zagrożone rejony to: Charkowski, Doniecki i ługański.
  Deficyt zakładów wodociągowych sięga w tym roku 5 mld hrywien.
  PS Jeżeli ukry nie są w stanie zorganizować państwa to lepiej niech się nie zabierają z coś czego nie pojmują.!
  PS 2 Mogą ich uratować modły do do autokefalii Kijowskiej o obfite opady śniegu który będzie można skroplić w wiadrze nad ogniskiem.

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Ukraińska codzienność, czyli w Kijowie po jednej z ulic „hulał” pijak z pistoletem w dłoni szukajacy zaczepki. Zanim obezwładnili go policjanci zdołał postrzelic przypadkowego przechodnia;
  https://strana.ua/news/172323-pjanyj-kievljanin-vystrelil-v-prokhozheho-i-lishilsja-paltsa-politsija.html
  Plus jeszcze w temacie stolicy Ukrainy, czyli dzisiaj centrum Kijowa blokowali właściciele samochodów zarejestrowanych w UE (tzw. euroblacherzy);
  https://www.rbc.ua/rus/news/kieve-evroblyahi-zablokirovali-obshchestvennyy-1542698528.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Chodzi m.in o to o czym już się mówiło/pisało od dawna, czyli ze Igor Girkin (znany jako Igor Striełkow) i jego „otoczenie”, żyją sobie z tego co oficjalnie zbierają na „pomoc dla Donbasu’ (w ramach różnorakich „fundacji” i „organizacji charytatywnych”). Jest także o „nieciekawych powiązaniach”. Jest takze sporo o „wewnętrznych rozgrywkach” pomiedzy serbskimi ‚dobrowolcami” walczącymi na Donbasie, czyli jedni sa „progirkinowcami”, a drudzy z kolei „anty” (jak sam Dejan „Deki” Berica).

   Polubione przez 4 ludzi

 4. Dowódca marynarki wojennej Ukrainy admirał Ihor Woronczenko potwierdził, że Stany Zjednoczone zaoferowały przekazanie siłom zbrojnym jego kraju dwóch fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry.
  https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/ukraina-potwierdza-oferte-usa-ws-przekazania-dwoch-fregat,334646_1_0_0.html
  Komentarz: Okręty nie takie złe, tylko za co marynarka Ukrainy odremontuje jednostki? Ponadto taka „inwestycja” spowodowałaby, że drobne kutry patrolowe (produkowane przez firmy należące do ekipy obecnego prezydenta Ukrainy) przestałyby być potrzebne.

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Po uruchomieniu gazociągu „Turecki Potok” tranzyt gazu przez terytorium Ukrainy zostanie zmniejszony o 12-13 miliardów metrów sześciennych rocznie. Taką opinię w wywiadzie dla stacji „24 Kanał” wyraził Leonid Unigowski, szef Rady ds. Gazownictwa i Rynku Gazu Ziemnego.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201811209226659-sputnik-ukraina-turecki-potok/
  Komentarz: Kijów z pewnością będzie chciał przeszkodzić w budowie kolejnych połączeń gazowych z pominięciem Ukrainy. Jednak szanse są marne. Jedyna nadzieja w tym, że kanclerz Merkel wynegocjuje dobre warunki dla ekipy z Kijowa, chociaż to tez jest wątpliwe.

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Polski kierowca zatrzymał pod Przemyślem ukraiński samochód, na którym zauważył banderowską symbolikę i wezwał policję. Na Ukrainie trwa oburzenie z postawy Polaka
  Sprawę opisał w mediach społecznościowych Iwan Kulczyćkij, wykładowca Uniwersytetu Narodowego „Lwowska Politechnika”, który jechał zatrzymanym samochodem. Twierdzi, że spotkał się w Polsce z „naruszeniem praw człowieka”. Jak pisze vgolos, po akcji Polak, „szowinista oświadczył, że to jest zabronione zgodnie z ich nowym prawem i wezwał policję”. Portal ten podaje w tytule, że powodem zatrzymania i interwencji była „patriotyczna symbolika” ukraińska.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polak-zatrzymal-ukrainski-samochod-z-banderowska-symbolika-foto/
  Komentarz: Brawa dla tego Pana, gdyby równie stanowczo działały polskie instytucje to niemielibyśmy takiego wysypu neobanderowców za naszą granicą.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Tłumaczenie jest dosyć proste acz trosze LGBT!
   залишились позаду чергові місцеві вубори.
   Jeżeli chcesz zaliczyć od zadu czergowego w to miejsce, twój wybór!
   Potem same zapewnienia że będziesz zadowolony będziesz miał pełną satysfakcje.
   Będziesz miał wsparcie i coś na podparcie.
   PS Życie jest piękne!!

   Polubienie

 7. Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego trafiło 14-miesięczne dziecko z Ukrainy, które 6 listopada przyjechało do Wrocławia z rodzicami. U dziecka wykryto odrę. Chorobą najprawdopodobniej zaraziło się u naszego wschodniego sąsiada. Obecnie maluch, który nigdy nie był szczepiony przeciwko odrze, przebywa w Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych. Trwa ustalanie czy mogło dojśc do zarażenia innych osób.
  http://www.wykop.pl/ramka/4650475/14-miesieczne-dziecko-zarazone-odra-trafilo-do-szpitala-choroba-dotarla/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Małe OT historyczne
  O zapomnianym zwycięstwie Polaków
  Odsiecz oddziałów Wojska Polskiego, dowodzona przez ppłk Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza dotarła do Lwowa 20 listopada. Wspólne uderzenie obrońców Lwowa i sił odsieczy, które nastąpiło 21 listopada zmusiło oddziały ukraińskie do opuszczenia miasta. 22 listopada nad ranem Lwów znalazł się w polskich rękach.
  https://wpolityce.pl/polityka/171667-rocznica-oswobodzenia-lwowa-w-1918-r-tworzace-sie-wojska-polskie-przyszlo-na-odsiecz-walczacym-orletom-lwowskim
  http://www.wykop.pl/ramka/4651367/obrona-lwowa-poszli-do-walki-jak-w-taniec/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ciężki orzech do zgryzienia mają włodarze Ukrainy. Jeśli wydzielą środki z budżetu to złamią ustalenia z MFW ergo nie dostana nowych kredytów. Jeśli nie wesprą infrastruktury to niedługo cały system się zawali.
   I tak źle i tak niedobrze

   Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem nieoczekiwanie dla wszystkich „tęczowy lider” Partii Radykalnej Ukrainy Ołeh Laszko wykazał się „zdrowym rozsądkiem”. Laszko stwierdził bowiem ze jedna z deputowanych z jego partii, jest „chora na głowę” (!) i kazał jej złożyć mandat deputowanej. Ową parlamentarzystką jest nie kto inny jak zona ultrabanderowca i „weterana ATO” Dmytro Korczynskiego, która ostatnio sprowokowała atak na dziennikarza ukraińskiej stacji ‚NewsOne”;
  https://gordonua.com/news/politics/bolnaya-na-golovu-lyashko-potreboval-ot-korchinskoy-slozhit-mandat-za-napadenie-na-zhurnalista-519563.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Dla zainteresowanych, jeden z ukrańskich portali opublikował „listę” ukraińskich osobistosci ze świata polityki (i nie tylko) którzy mają bliskich krewnych pośród mieszkańców „państwa – agresora”, czyli Rosji. Jest i głównodowodzący siłami ukraińskimi w tzw. strefie OZS na Donbasie, generał Najew, którego brat jest „szychą” w administracji „okupowanego” Krymu, a także brat obecnego kandydata na stanowisko szefa INTERPOLu Rosjanina Aleksandra Prokopczuka, Igor który od 8 lata kieruje Stałą Misją Ukrainy przy OBWE…
  https://24tv.ua/ru/krovnye_svjazi_kto_iz_ukrainskih_chinovnikov_imeet_rodstvennikov_s_dokumentami_rf_n1066818

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Oj będzie ciekawie…
  W parlamencie Ukrainy postanowiono zwiększyć wydatki budżetowe na rok 2019. Część wydatków ma zostać pokryta poprzez zwiększenie dochodów z tytułu podatków (wątpliwe), jednak nawet wyższe dochody zapisane w budżecie nie wystarczą na pokrycie wszystkich kosztów. W efekcie dziura budżetowa na rok 2019 będzie większa. Ciekawe co na to misja MFW?

  https://economics.unian.info/10345218-cabinet-increases-expenditures-in-revised-2019-state-budget-draft.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.