Wojna domowa na Ukrainie 21.11.2018r.- 1262 dzień od nowego rozejmu.


Skutki ostrzału, przeprowadzonego przez ukraińskich żołnierzy, miejscowości Doniecki w ŁRL.

Zagrożenia dla praworządności w Polsce pod rządami PiS, były we wtorek (20 listopada) tematem wysłuchania w europarlamentarnej komisji LIBE ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

„Niestety, polski rząd nie przyjął zaproszenia na nasze wysłuchanie”– ogłosił przewodniczący LIBE Claude Moraes, który bez skutku usiłował ściągnąć do Brukseli ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę lub choćby innego – i niższej rangi – reprezentanta polskich władz. W rezultacie racje rządu Mateusza Morawieckiego podczas dyskusji w LIBE przedstawiali europosłowie PiS.

Austriacka prezydencja w Radzie UE potwierdziła w LIBE, że Rada UE ds. Ogólnych (ministrowie ds. europejskich) na swym najbliższym, grudniowym posiedzeniu ponownie zajmie się Polską w ramach postępowania z art. 7 Traktatu o UE.

Chodzi tu tylko jeszcze o kolejną dyskusję o polskim Sądzie Najwyższym, bo ewentualne głosowanie zamykające pierwszy etap w ramach postępowania zgodnie ze wspomnianym art. 7, nad oficjalną deklaracją o „wyraźnym ryzyku poważnego naruszenia praworządności przez Rzeczpospolitą Polską” nadal jest jeszcze odległą przyszłością. Co nie znaczy, że ten moment wreszcie nie nastąpi.

Od nowego roku kierowanie pracami Rady UE przejmuje Rumunia, która jest także jest ostro krytykowana przez Komisję Europejską za regres w reformach wymiaru sprawiedliwości, w tym tych przepisów, które są wymierzone w korupcję, które w Rumunii i Bułgarii- od czasu ich wejścia do Unii- są objęte specjalnym monitoringiem obejmującym te dwa kraje. Jednak wydaje się, że Bukareszt– przynajmniej na razie- nie zamierza utrudniać zadania wiceszefowi Komisji Europejskiej Fransowi Timmermansowi, choć ten ostatnio bardzo głośno wytyka także Bukaresztowi zagrożenia co do państwa prawa.

„Będziemy bardzo poważnie traktować sprawę art. 7”– zadeklarował w Parlamencie Europejskim przedstawiciel rumuńskiej prezydencji Mugur Chivu, zastrzegając, że jego kraj liczy na rozwiązanie sporów na drodze dialogu między Polską i instytucjami UE.

Mimo to, gdy jeszcze nie wiadomo, czy Rumunia będzie umieszczać Polskę– jak robią to obecnie Austriacy– w programie dokładnie każdego posiedzenia Rady UE ds. Ogólnych, to i tak ministrowie ds. UE także w przyszłym półroczu będą zajmować się zmianami w sądownictwie. A właśnie takie debaty to forma presji politycznej na rząd PiS ze strony innych krajów Unii, na której to presji bardzo zależy Komisji Europejskiej. Ta pragnie bowiem uniknąć sprowadzenia kwestii polskiej praworządności wyłącznie do sporu między władzami Polski a „eurokratyczną Brukselą” bez poparcia innych rządów w Unii.

„Niestety, nie mogę dziś opowiedzieć o żadnych pozytywnych zmianach”– powiedział wiceprzewodniczący KE- Frans Timmermans podczas wczorajszego wysłuchania w komisji LIBE. Przypominał także o rekomendacjach naprawczych Komisji Europejskiej, a więc o wycofaniu się ze zmian w Trybunale Konstytucyjnym z 2016 r. oraz tegorocznej czystki emerytalnej w Sądzie Najwyższym, dokonanych przez rząd PiS.

Timmermans odniósł się także do przesłanego przedwczoraj KE- przez polski rząd- sprawozdania z realizacji postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) o zawieszeniu spornych zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym (w ramach „środka tymczasowego” nałożonego przez TSEU), mówiąc, że jest zaniepokojony postawą stronym polskiej, gdyż jak zauważył „zdaniem władz Polski potrzebna jest zmiana ustawy, by wprowadzić w życie decyzję TSUE”, ale jednocześnie „nie przedłożono takiej poprawki”, które wg. niego nie są potrzebne na co dowodem jest to, że uprzednio wysłani-pod przymusem prawnym na emerytury- sędziowie SN zgodnie z postanowieniem TSUE wrócili już do pracy dzięki wezwaniu I prezes SN Małgorzaty Gersdorf.

Frans Timmermans odniósł się także do kwestii, ostrzeżeń kierowanych w ostatnich latach pod jego adresem, że stanowcza linia KE i PE w kwestii państwa prawa przyczyni się do wzmożenia nastrojów eurosceptycznych w Polsce:

„Tak się nie stało. Poparcie dla Unii wzrosło. Największym źródłem mojego optymizmu są Polacy i społeczeństwo obywatelskie. Ogromna większość Polaków chce być częścią naszej wspólnoty wartości w UE. To co robi Komisja Europejska i Parlament Europejski, nie odniosłoby skutków bez tych Polaków. Dzięki nim ostatecznie nam się powiedzie”– powiedział Timmermans.

Ww wczorajszym wysłuchaniu na temat zagrożenia dla praworządności w Polsce uczestniczyli w europarlamentarnej komisji LIBE ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych m.in. przedstawiciele Komisji Weneckiej i rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar oraz grupa polskich europosłów, z których Jadwiga Wiśniewska z PiS oceniła, że w sprawie praworządności „sytuacja w Polsce jest bardzo dobra”.

Jednak europoseł z PO- Barbara Kudrycka wyliczała, że zmiany w sądownictwie nie tylko uderzają w jego niezależność, ale też– wbrew deklarowanym intencjom PiS– wcale nie usprawniły i nie skróciły procesów sądowych. Czyli, że ich intencje były zupełnie inne, i polegały wyłącznie na podporządkowaniu PiS-owi wymiaru sądownictwa, tak jak wcześniej zrobiono z prokuraturą, policją i wojskiem.

No i takie właśnie jest założenie pod wyłącznymi rządami PiS- tysiącletniej IV RP.

https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/585611,frans-timmermans-tsue-komisja-europejska.html,

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/frans-timmermans-w-pe-wniosek-ziobry-podwaza-podstawy-istnienia-unii-europejskiej/cbq3765,

http://telewizjarepublika.pl/absurd-najpierw-thun-a-teraz-kozlowska-timmermans-bardzo-kocha-i-dba-o-polske,72900.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał, w godzinach od 12:00 do 21:30, przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (1 mina), granatników; AGS-17 (44 granaty), SPG-9 (4 granaty) i RPG-7 (7 granatów), a także działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (30 wystrzałów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej, 11 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzony był w rejonie: Gorłówki (Zajcewo i osiedle Gołmowskie oraz osiedle przy kopalni im. Gagarina) i Doniecka (Jasinowata, Spartakus i Krótaja Bałka oraz Aleksandrowka), w wyniku czego na terytorium DRL spadło 86 pocisków, wobec 38 z dnia poprzedniego. Strat nie było.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: czołgu (1 pocisk), ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (10 pocisków), moździerza 82 mm (10 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (8 wystrzałów), a także granatników; AGS-17 (10 granatów), SPG-9 (6 granatów), RPG-7 (6 granatów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Krimskoje, Nowotoszkowskoje i Zołotoje-4, w stronę Żiełoboku, Frunze, Donieckiego, Zołotoje-5 i Mariewki. W wyniku ostrzału w Donieckim zostały uszkodzone 4 domy znajdujące się przy ulicy: Szewczenki nr. 41 (wybite szyby w 4 oknach), 43 (wybite szyby w 2 oknach + uszkodzony odłamkami balkon), 45 (wybita dziura w ścianie o powierzchni około 2 m2 oraz wybite szyby w 12 oknach) i na ulicy Osypienki nr. 24 (wybite szyby w 2 oknach). Poza tym innych strat i uszkodzeń nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 21 листопада 2018 року.

Упродовж минулої доби, 20 листопада, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Окупанти 6 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому противник двічі застосував озброєння, заборонене Мінськими угодами.
Так, протягом минулої доби ворог здійснював обстріли наших позицій в районах населених пунктів Кримське, Піски, Верхньоторецьке, Водяне та Лебединське.
Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Крім того, з мінометів калібру 120 мм, ворог двічі обстрілював позиції Об’єднаних сил поблизу Водяного, що на Приазов’ї.
У ході бойових дій, жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не постраждав.
Від початку цієї доби противник вогневої активності не проявляв.
За даними розвідки, 20 листопада, чотирьох бойовиків російських окупаційних військ знищено та ще чотирьох – поранено.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Donieckiego (ŁRL), która to miejscowość została wczoraj ostrzelana z broni ciężkiej przez ukraińskich żołnierzy:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

66 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.11.2018r.- 1262 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, coś co było do przewidzenia, czyli drobnicowiec którego „aresztowaniem w porcie w Mariupolu w odpowiedzi na rosyjskie kontrsankcje” przechwalał się publicznie Prokurator Generalny Ukrainy Łucenko, płynie już sobie spokojnie dlaej i znajduje sie obecnie na Morzu Martwego. Dla przypomnienia, na statku miały znajdowac sie „tysiące ton produktów stalowych” pochodzących z „terytorium okupowanego”, czyli jak Kijów okresla republiki z Donbasu, zamówionych przez KONTRAHENTA Z BELGII;
  https://ria.ru/world/20181121/1533202332.html
  Ps. Po jednym telefonie z Brukseli, OBE.RALI SIE 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

 2. I sprawy wyborów na nowego szefa INTERPOLU ciąg dalszy, czyli w Kijowie mogą odetchnać z ulgą poniewaz na to stanowisko wybrano kandydata z Korei Płd, a nie Rosjanina (obecnego wiceszefa organizacji);
  https://korrespondent.net/world/4034980-yzbran-novyi-prezydent-ynterpola
  Ps. Chociaz kto wie czy ten „oddech ulgi” może nie być przedwczesny, patrząc na ostatnio bardzo pokojowy i nastawiony na „radykalne odprężenie w stosunkach międzynarodowych” kurs obecnych władz w Seulu…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Do czego to doszło, czyli ukraiński oligarcha (przebywajacy na „wypoczynku” w Szwajcarii/Izraelu?) Kołomojski pożalił się ze na obecnej „wolnej i demokratycznej” Ukrainie bardziej uciska sie media, niż za „tyranii” Janukowycza 🙂 Pikanterii całej sprawie dodaje fakt ze to własnie Kołomojski był jednym z kreatorów obecnego rezimu w Kijowie finansując tzw. operację ATO na Donbasie i bedąc sponsorem części tzw. ukraińskich batalionów ochotniczych, m.in „Azowa” (obecnie Pułk MSW Ukrainy);
  https://strana.ua/news/172408-kolomojskij-skazal-o-davlenii-na-smi-kotoroe-ne-nabljudalos-dazhe-pri-janukoviche.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „Haniebna zdradę” w społeczeństwie ukraińskim wykrył jeden z ukraińskich ośrodków badan opinii publicznej, który w jednym z przeprowadzonych przez siebie badań wykazał ze Ukraińcy mają lepsze nastawienie do genSeka KPZR Breżniewa, niż do obecnego „heroja nad herojami” obecnej Ukrainy, czyli Stepana Bandery…
  https://korrespondent.net/ukraine/4034808-u-ukrayntsev-otnoshenye-k-brezhnevu-luchshe-chem-k-bandere-opros

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Czyzby koniec próby przeprowadzeniu rozłamu wewnątrz Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego jaka próbowął przeprowadzić „generalissimus” Poroszenko? Dla przypomnienia, próbowął on przeciągnąc na stronę zwolenników forsowanej przez siebie „autokefalii na Ukrainie” metropolitę winnickiego Symeona. Teraz w ukromediach pojawiły sie informacje ze Symeon próbuje „ułożyć się” i „porozumieć” z przeciwnikami „autokefalii”, w szczególnosci ze „zbuntowanym” przeciwko niemu duchowieństwu jego własnej metropolii, publicznie zgadzajac sie z wysuniętymi przez nich postulatami;
  https://strana.ua/news/172412-simeon-poobeshchal-chto-budet-vypolnjat-objazatelnye-dlja-vsekh-reshenija-arkhierejskoho-sobora-upts.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Trwają tymczasem na całej Ukrainie protesty właścicieli pojazdów zarejstrowanych w UE (czyli tzw. euroblacherów). Ukrainska państwowa dróg i mostów poinformowała ze blokują oni trasy i drogi w pieciu ukraińskich obwodach;
  https://strana.ua/news/172440-evrobljakhery-prodolzhajut-perekryvat-dorohi-v-pjati-oblastjakh-ukravtodor.html
  Z kolei w stolicy Ukrainy doszło do „bokserskiej bójki” pomiędzy protestujacymi „euroblacherami”, a kierowcą który próbował wyminać blokadę podobno wiozącym kobietę w ciąży;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4035069-v-kyeve-bliakhovody-ustroyly-draku-na-dorohe

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W temacie kandydata ‚zjednoczonych ukropatriotów” (oprócz ‚Korpusu Narodowego’ Bileckiego) na stanowisko Prezydenta Ukrainy, czyli „swobodowca” Rusłana Koszulinskiego. Jak się okazuje jest on „bliskim kolesiem” lwowskiego „kryminalnego autorytetu” (z ros. wora w zakonie) Wołodymyra Dyducha ksywa „Morda” 🙂 a takze w przeszłosci był „ukrogastarbeiterem” w Rosji, gdzie miał pracowac jako „kucharz’. Co najciekawsze pracę sobie tam bardzo chwalił bo miał tam zarabiac (podobno gdzies „na Syberii”) „kosmiczne pieniadze”, czyli od 300 do 500 dolarów na miesiac;
  https://versia.ru/edinyj-kandidat-ot-banderovcev-ruslan-koshulinskij-rabotal-povarom-u-staratelej-v-sibiri

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W sprawie dozbrajania ukrańskich sił zbrojnych przez USA, jeden z wyższych oficerów ukraińskiej Gwardii Narodowej potwierdził ze zgodnie z wymogami postawionymi przez stronę amerykańska, uzbrojenie z tego państwa nie może być przekazane Pułkowi MSW Ukrainy ‚Azow”;
  https://ukranews.com/news/596885-nacgvardyya-reshyla-ne-davat-amerykanskoe-oruzhye-polku-azov-po-prosbe-ssh
  Dla przypomnienia, zakaz taki został wprowadzony przez Kongres USA, który określił owa „jednostkę” jako złozoną z „elementów neonazistowskich oraz rasistowskich”;
  https://thehill.com/policy/defense/380483-congress-bans-arms-to-controversial-ukrainian-militia-linked-to-neo-nazis

  Polubione przez 5 ludzi

 9. OT w sprawach Bliskiego Wschodu, czyli kolejne rosyjsko – tureckie rendez – vous, tym razem w rosyjskim Soczi. Spotkali sie tam szef tureckiego resortu obrony przybyły tam wraz z szefem tureckiego wywiadu oraz rosyjski minister obrony wraz z szefem rosyjskiego Sztabu Generalnego, tematem przewodnim rozmów miała być oczywiscie sprawa sytuacji w Syrii;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4593307.html
  https://www.aa.com.tr/en/politics/turkish-russian-defense-ministers-meet-in-sochi/1316498

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Austriacy– w programie dokładnie każdego posiedzenia Rady UE ds. ogólnych umieszczają sprawy praworządności w Polsce. Czy ktoś ma jeszcze jakieś złudzenia co do dobrej woli Austrii. Pozwolę sobie przypomnieć ,że Austria nęka Polskę od wielu lat. Zaczęło sie od tego ,że hrabia Stadion wymyślił Ukraińców. Wcześniej tzw. powstanie Jakuba Szeli i 10 grajcarów za głowę polskiego szlachcica. Póżniej wyrzynanie Polaków na zachodniej ukrainie (władza pana Petlury w ZURL) .Pokrętne działania gubernatora Lwowa ,co doprowadziło do walk o to miasto. Czy na Galicji są jeszcze ludzie ,którzy wierzą w dobrą wolę Austrii.

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Tymczasem na na jednym z czołowych „polskich” portali (dez)informacyjnych, czyli wp.pl;
  https://wiadomosci.wp.pl/lublin-miasto-wspolorganizatorem-koncertu-tworcy-nowego-hymnu-zbrodniczej-organizacji-ukrainskich-nacjonalistow-6319341137901697a
  https://wiadomosci.wp.pl/ukrainiec-zatrzymany-za-banderowski-symbol-na-aucie-policje-wezwal-mieszkaniec-przemysla-6319346510137473a
  ZGROZA 🙂 a jeszcze niedawno ten portal sławił to co się dzieje na obecnej ‚wolnej i demokratycznej” Ukrainie, a pojawiajace sie informacje o bezkarnie „buszujacych” tam banderowcach i neonazistach opisywał jako „rosyjską propagandę”…

  Polubione przez 5 ludzi

  • Bo tam buszujący banderowcy „są wolni i demokratyczni”, co innego u nas. Może zmieniło się nastawienie, nie tyle do ukraińskich gastarbeiterów co do „godności” eurobanderowców, którym nikt „godności” u nich nie zabrania.

   Polubienie

 12. Ukraińska codziennosć, czyli w obwodzie kirowhradzkim z ulicy porwano 16 – letniego ucznia. Jka sie okazało ucznia uprowadzili policjanci, którzy następnie go pobili próbujac wymusić przyznanie ze ukradł samochód;
  https://korrespondent.net/ukraine/4035328-v-kyrovohradskoi-oblasty-kopy-pokhytyly-y-yzbyly-shkolnyka
  Trwa takze epidemia odry na Ukrainie, według oficjalnych danych z ukraińskiego resortu zdrowia tylko w minionym tygodniu odnotowano 1855 przypadków zachorowań na tę chorobę;
  https://strana.ua/news/172423-v-ukraine-epidemija-kori-ne-idet-na-spad-1-855-zabolevshikh-za-odnu-nedelju.html

  Polubione przez 5 ludzi

 13. Były lider tzw. Prawego sektora, a następnie „dowódca” tzw. Ukraińskiej Armii Ochotniczej (znanej ze swoich „bandyckich występów” na Donbasie) Dmytro Jarosz ogłosił poprzez kierowana przez siebie obecnie organizację społeczną „Państwowa Inicjatywa Jarosza” (PIJ 🙂 ) powołanie „nowej siły politycznej”, która ma skupiac „weteranów ATO, wolontariuszy oraz [patriotycznych] aktywistów”;
  https://strana.ua/news/172550-dmitrij-jarosh-objavil-o-sozdanii-novoj-politicheskoj-platformy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin potwierdził po spotkaniu z Sekretarzem Stanu USA Mikiem Pompeo, że prowadzone są dwustronne rozmowy na temat kolejnej dostawy amerykańskiego uzbrojenia dla ukraińskich sił zbrojnych. Zdaniem ukraińskiego ministra pociski Javelin dostarczone na początku roku już wpłynęły na sytuację taktyczną w Donbasie.
  https://www.defence24.pl/geopolityka/ukraina-negocjuje-dostawy-amerykanskiej-broni

  Polubione przez 4 ludzi

  • Cytat „Zdaniem ukraińskiego ministra pociski Javelin dostarczone na początku roku już wpłynęły na sytuację taktyczną w Donbasie” ale w ‚warstwie psychologicznej” 🙂
   „Te rozmowy toczą się cały czas, ponieważ Javeliny miały ważne znacznie psychologiczne. […] Zauważyliśmy, że Rosjanie wycofali swoje czołgi w głąb okupowanego terytorium… zasadniczo, obawiając się symbolicznie, psychicznie i fizycznie, że ta broń [przeciwpancerna] może być użyta w przypadku rosyjskiej prowokacji”…

   Polubione przez 3 ludzi

  • ” Zdaniem ukraińskiego ministra pociski Javelin dostarczone na początku roku już wpłynęły na sytuację taktyczną w Donbasie”- on zna się tyle na sytuacji taktycznej, co jego przyjaciel- geniusz strategii wojskowej, Antoni Macierewicz, czyli jak prosie na zegarku 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubienie

 15. Ukraińskie siły zbrojne odebrały dużą transzę broni i pojazdów które dostarczył państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom oraz prywatna firma Ukrainian Armor. Wsród sprzętu znalazło się kilkadziesiąt wyrzutni pocisków kierowanych Stugna-P i Korsar, transportery opancerzone BTR-3, Varta i Novator oraz czołgi T-72, w tym wóz dowodzenia T-72K z opancerzeniem reaktywnym Nóż.
  https://www.defence24.pl/geopolityka/pociski-kierowane-transportery-opancerzone-i-czolgi-dla-ukrainskiej-armii
  Polecam komentarze pod artykułem

  Polubione przez 5 ludzi

 16. W uchwale polscy senatorowie przypominają, że w efekcie komunistycznej kolektywizacji i przymusowej egzekucji niewykonalnych kontrybucji produktów rolnych śmierć z głodu poniosło co najmniej 6 mln ludzi. Senat solidaryzuje się z narodem ukraińskim w zachowaniu pamięci o tych wydarzeniach i dążeniu do upowszechnienia wiedzy o tej tragedii.
  Tymczasem w USA gubernator stanu Connecticut podpisał przyjętą przez miejscowy parlament uchwałę uznającą Wielki Głód za ludobójstwo dokonane przez władze sowieckie.
  https://kresy24.pl/senat-rp-podjal-specjalna-uchwale-w-rocznice-wielkiego-glodu-na-ukrainie/

  Polubione przez 2 ludzi

  • Kiedys było tak ze „szliśmy z kosami na armaty”, a teraz „idziemy z pustymi kieszeniami” na gigantyczny projekt finansowy w którym uczestniczą firmy nie tylko z Rosji i Niemiec, ale takze z takich ‚wrogich” Moskwie państw jak Holandia, czy Wlk. Brytania…

   Polubione przez 4 ludzi

 17. W Kijowie aresztowano sympatyków ISIS

  Przeprowadzona w Kijowie operacja SBU oraz policji państwowej pozwoliła na likwidację kanału handlu bronią na obszarze Ukrainy. Jeden z zatrzymanych okazał się obywatelem posowieckiej republiki azjatyckiej, nielegalnie przebywającym nad Dnieprem na podstawie sfałszowanych dokumentów. W czasie prac operacyjnych okazało się, że mężczyzna ten w swojej ojczyźnie był na liście poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości za udział w wojnach na terytoriach innych państw oraz za finansowanie terroryzmu
  https://www.pch24.pl/isis-aktywne-na-ukrainie–islamisci-uwiklani-w-nielegalny-handel-bronia,64284,i.html

  Polubione przez 3 ludzi

 18. Mały pozytyw
  16 milionów euro zebrano na pomoc dla ludności Ukrainy w odpowiedzi na apel papieża Franciszka. Wsparcia udzieliło łącznie 900 tys. dobroczyńców w czasie zbiórek w diecezjach w Europie.
  https://www.wnp.pl/parlamentarny/swiat/16-mln-euro-pomocy-w-ramach-inicjatywy-papiez-dla-ukrainy,35146.html
  Komentarz: Kwotę zbierano od 2017 roku. W większości środki trafiły do ośrodków dla uchodźców( remonty, pomoc psychologiczna i paczki z żywnością i lekarstwami).

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.