Wojna domowa na Ukrainie 22.11.2018r.- 1263 dzień od nowego rozejmu.


W poniedziałek (19 listopada) ukraiński wiceminister MSZ Wasyl Bodnar zdemaskował, na swojej stronie na Facebooku, kłamstwo jakiego miał się dopuścić ambasador Węgier, Istvan Ljgyarto.

Kłamstwo te polegało na tym, że węgierska dyplomacja wydała oświadczenie, że ambasador Węgier w Kijowie nie został wezwany do ukraińskiego MSZ, lecz udał się tam na rozmowę z własnej inicjatywy.

„Ambasador Węgier jednak został zaproszony do MSZ!”– napisał Wasyl Bodnar na Facebooku.

Dalej w swoim wpisie wyjaśnił, że:

„Nie zważając na turbulencje w stosunkach dwustronnych, starałem się powściągliwie komentować istniejące między nami problemy. Czarę goryczy mojej dyplomatycznej cierpliwości przelało jednak otwarte kłamstwo MSZ Węgier na temat wezwania ich ambasadora”.

Bodnar podkreślił, że ambasador Istvan Ijgyarto, który rozpoczął urzędowanie w Kijowie 14 listopada br., dwa dni później został wezwany do MSZ Ukrainy, które wyraziło protest w związku z wypowiedziami premiera Węgier Viktora Orbana. Wiceminister oświadczył także, że ambasador przyjął protest ze spokojem i nawet nie wspominał o „prześladowaniach węgierskiej mniejszości” na ukraińskim Zakarpaciu.

„Wielka szkoda, że nowy ambasador Węgier (oraz jego koledzy w Budapeszcie) rozpoczyna swą pracę używając metod kremlowskiej propagandy”– podsumował tą wydumaną aferę wiceminister ukraińskiego MSZ, dodając, że:

„My ze swojej strony zaczniemy się aktywnie uczyć w MSZ języka węgierskiego, by w naszych komentarzach używać po węgiersku nie dyplomatycznego słowa ‚zaproszono’, lecz bardziej ostrego- ‚wezwano’. Jeśli podoba im się ostry, a nie konstruktywny ton dialogu, to my im to zapewnimy”– oświadczył Bodnar.

Po wezwaniu w piątek Ijgyarto do MSZ Ukrainy dyplomacja w Budapeszcie oświadczyła, że była to jedynie rozmowa, którą przeprowadzono z węgierskiej inicjatywy. „Wbrew wcześniejszym doniesieniom nie ma więc mowy o wezwaniu”– napisał w komunikacie rzecznik węgierskiego MSZ Tamas Menczer.

Tak więc wojna węgiersko-ukraińska, z pozycji frontu walki o wolność do posługiwania się własnym językiem i kultywowania wielowiekowej kultury Węgrów na Zakarpaciu, przeszła obecnie w gorącą fazę wojny na słowa 🙂

Przypomnę, że kilka dni wcześniej (w poniedziałek 12 listopada), przed rozdmuchaną przez ukraińskie MSZ wydumaną aferą z kłamstwem w sprawie węgierskiego ambasadora, premier Węgier- Viktor Orban oświadczył, że Budapeszt nie jest w stanie porozumieć się z władzami w Kijowie i że Ukraina nie ma perspektyw wejścia do UE i NATO. Podczas obrad Rady Węgierskiej Diaspory w Budapeszcie Orban mówił, że rząd Węgier nie widzi żadnej możliwości porozumienia z obecnym kierownictwem Ukrainy i będzie sukcesem, jeśli do wyborów prezydenckich na Ukrainie sytuacja się nie pogorszy. Dodał, że Budapeszt kontaktuje się ze wszystkimi potencjalnymi zwycięzcami przyszłorocznych wyborów na Ukrainie.

Po tych właśnie słowach, MSZ Ukrainy wezwał w piątek ambasadora Węgier Istvana Ijgyarto na przyjacielską rozmowę:

„W rozmowie z węgierskim dyplomatą podkreślono konieczność wstrzymania działań, które negatywnie wpływają na rozwój stosunków dwustronnych, szczególnie w kontekście ustaleń między szefami resortów spraw zagranicznych z października, dotyczących rozwiązania problemów między Ukrainą i Węgrami”– ogłosiła ukraińska dyplomacja w krótkim komunikacie.

Przypomnę tu, że ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Węgier, Pawło Klimkin i Peter Szijjarto ustalili w październiku br. na spotkaniu w Warszawie, że Budapeszt zmieni nazwę pełnomocnika swojego rządu ds. Zakarpacia na Ukrainie, a szef MSZ Węgier zaproponował zawarcie porozumienia o ochronie mniejszości narodowych. Ustalono także, że w Budapeszcie odbędą się ukraińsko-węgierskie konsultacje konsularne.

W wyniku brak porozumienia właśnie w tych sprawach, Orban ocenił, że rozmowy z obecnym kierownictwem w Kijowie są niemożliwe, a Budapeszt kontaktuje się z potencjalnymi zwycięzcami przyszłorocznych wyborów na Ukrainie, by to z nimi omawiać sposoby rozwiązania wzajemnych problemów.

„Oczekujemy, że Ukraina będzie państwem sojuszniczym i nie będzie prześladowała Węgrów, którzy są obecnie obywatelami Ukrainy, oraz wykorzysta możliwości związane z gotowością Węgier do uczestniczenia w rozwoju Zakarpacia (…) i sprzyjania stabilizacji i rozwojowi Ukrainy”– powiedział w Budapeszcie w zeszły poniedziałek, Viktor Orban, cytowany następnie przez ukraińskie impolskie media.

Orban zaznaczył też, że Ukraina „nie ma widocznej perspektywy wejścia do NATO czy UE”.

Spór między Ukrainą a Węgrami trwa już od jesieni 2017 roku, od czasu, gdy ukraiński parlament przyjął nową ustawę oświatową. Po tym węgierski rząd wydał oświadczenie, że ta znowelizowana ustawa uderza w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym. Z powodu sporu Węgry blokują m.in. posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na najwyższym szczeblu.

Konflikt między dwoma krajami pogłębił się po publikacji w mediach filmu wideo, który dokumentuje wydawanie paszportów mniejszości węgierskiej na Ukrainie. Nagranie zostało wykonane w konsulacie węgierskim w mieście Berehowe; jego pracownicy proszą na nim nowych posiadaczy paszportów, by ukrywali przed władzami ukraińskimi fakt uzyskania drugiego obywatelstwa. W związku z tą sprawą Ukraina wydaliła węgierskiego konsula, na co Węgry zareagowały wydaleniem jednego z ukraińskich konsulów w Budapeszcie.

Ukraina ze swojej strony domagała się od Węgier zmiany nazwy pełnomocnika ich rządu do spraw Zakarpacia, co nastąpiło pod koniec października. Teraz odpowiada on za rozwój współpracy między komitatem (województwem) Szabolcs-Szatmar-Bereg i obwodem zakarpackim oraz za koordynację programu rozwoju przedszkoli w Kotlinie Panońskiej.

Na zakończenie dodam, że tak jak brak zgody ukraińskich czynników na przeprowadzenie badań miejsc kaźni Polaków i upamiętnienia godnego tych miejsc, czy też sprawa uwięzionych polskich lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich, tak i łamanie podstawowych praw mniejszości polskiej na Ukrainie oraz niszczenia śladów polskości wielowiekowej przynależności Kresów Wschodnich do Polski, polskich władz nie interesują. Podobnie zresztą jak sprawa zbrodni ludobójstwa dokonana przez Ukraińców na ich polskich sąsiadach w Galicji Wschodniej w czasie II WŚ, i tuż po niej. Wszystko to jest chowane pod korcem w imię wydumanego braterstwa polsko-ukraińskiego, mirażu idei tzw. „Międzymorza” i zwierzęcej rusofobii- jaką przejawiają środowiska wywodzące się z byłej opozycji antysystemowej z czasów PRL-u jak i obecnie rządząca klika oligarchów i służących- im w celu utrzymania władzy- wyznawców ideologii banderyzmu i skrajnego nacjonalizmu ukraińskiego, ukutego przez Doncowa (https://pl.wikipedia.org/wiki/Dmytro_Doncow).

https://web.facebook.com/profile.php?id=100009370612763

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, prowadząc ostrzał w godzinach, od 07:40 do 23:05, 17 razy naruszyli warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 49 pocisków, wobec 86 z dnia poprzedniego. Tak więc, pomimo znacznego wzrostu liczby, w stosunku do poprzedniej doby, jednocześnie ich natężenie zmniejszyło się niemalże dwukrotnie.

Ostrzał prowadzony był przez stronę ukraińską przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (2 miny) i 82 mm (1 min), granatników AGS-17 (35 granatów), SPG-9 (9 granatów) i RPG-7 (3 granaty) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzelane zostały okolice: Gorłówki w rejonie kopalni im. Gagarina, Doniecka; lotnisko, rejon „Volvo-Center” i osiedle kopalni Trudowskiej, a także Jasinowatej, Krótoj Bałki i Spartakusa oraz na południowym odcinku frontu w rejonie: Jelenowki, Oktiabra, Leninskoje, Komiternowa i Sachanki.

Na skutek wczorajszego ostrzału został ranny 62-letni mieszkaniec Jelenowki oraz na terenie osiedla pracowniczego przy kopalni im. Gagarina na obrzeżach Gorłówki, zostało uszkodzone mieszkanie w bloku wielorodzinnym pod adresem: ul. Jaszczenki nr. 47 m. 5 (wybite szyby w dwóch oknach).

Poza tym, na ługańskim odcinku minionej doby, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu granatnika AGS-17 (58 granatów)oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, z kierunku Troiczkoje w stronę wioski Kalinowo, w ten sposób 1 raz naruszyli warunki rozejmu. Strat nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 22 листопада 2018 року.

Упродовж 21 листопада ситуація в районі проведення операції цілком контролювалася Об’єднаними силами.
Окупанти 11 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. Російські окупаційні війська не припиняють застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами.
Так, протягом минулої доби ворог здійснював обстріли наших оборонних укріплень в районах населених пунктів Кримське, Новозванівка, Новолуганське, Авдіївка, Славне, Красногорівка, Павлопіль, Гнутове та Широкине.
Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Також, вчора ввечері, з мінометів калібру 82 мм, ворог обстрілював позиції Об’єднаних сил поблизу населеного пункту Гнутове. Опорний пункт наших військ біля Кримського противник двічі обстріляв з ручних протитанкових гранатометів, а позиції в районі Новозванівки два рази потрапили під вогонь з великокаліберних кулеметів та СПГ.
Внаслідок обстрілів один з військовослужбовців Об’єднаних сил зазнав легкого поранення.
Від початку цієї доби противник вогневої активності не проявляв
За даними розвідки, 21 листопада, збройні формування Російської Федерації безповоротно втратили одну особу.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku krótka relacja filmowa z osiedla Donieckij (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

36 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.11.2018r.- 1263 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ciag dalszy skandalu wokół otwarcie w kijowskim Domu Związków Zawodowych, gdzie w czasie starć podczas kijowskiego majdanu zginęli ludzie, lokalu „KFC”. W nocy doszło pod budynkiem do starć pomiędzy wściekłymi „ukropatriotami”, a policja;
  https://korrespondent.net/ukraine/4035358-na-maidane-proyzoshly-stychky-s-polytsyei
  Z kolei w dzień, „ukropatrioci” rozpoczęli „blokadę’ lokalu domagajac sie jego „wyprowadzki” z tego „uświęconego dla nich miejsca”;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4035616-aktyvysty-pytauitsia-blokyrovat-rabotu-KFC-v-dome-profsouizov
  Przeprowadzili także „cyberatak” na „KFC” na jej stronie na FB obnizając jej rating;
  https://korrespondent.net/ukraine/4035629-ukrayntsy-obvalyly-reitynh-KFC-v-Facebook-yz-za-restorana-v-dome-profsouizov

  Polubione przez 5 ludzi

 2. I tradycyjnie już z Ukrainy, czyli granat bojowe i Ukraińcy. Na Zakarpaciu wrzucono granat bojowy na podwórko domu miejscowego „aktywisty”, w którym znajdowały sie równiez jego dzieci. Na szczęście nikomu nic sie nie stało;
  https://korrespondent.net/ukraine/4035488-na-zakarpate-v-dom-so-spiaschymy-detmy-brosyly-hranatu
  Z kolei w obwodzie dniepropietrowskim granat zdetonowali Podobno przez „niedbalstwo”!) uczestnicy libacji alkoholowej, w wyniku czego dwójka z nich trafiła z obrażeniami do szpitala;
  https://korrespondent.net/ukraine/4035511-vo-vremia-zastolia-v-kamenskom-muzhchyna-vzorval-hranatu

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ciąg dalszy tematu wspólczesnego niewolnictwa na Ukrainie. Ukromedia informują ze w obwodzie połtawskim uwolniono dziesiatki osób z tzw. ośrodków rehabilitacyjnych, gdzie „szprycowano” ludzi „lekarstwami niewiadomego pochodzenia”, bito, głodzono i poniżano oraz zmuszano do niewolniczej pracy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4035573-na-poltavschyne-desiatky-luidei-nasylno-derzhaly-v-reabylytatsyonnykh-tsentrakh

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Z okazji kolejnej rocznicy kijowskiego majdanu (czyli tzw. rewolucji godności) wywiadu ukraińskiej stacji „NewsOne” udzielił „weteran ATO” i były szef departamentu d/s walki z narkotykami ukraińskiej policji Ilja Kiwa, który m.in opowiadał jak to na barykadach „ludzie marzli na 40 – stopniowym mrozie”, a tacy Kliczko i Poroszenko prawie nie trzeźwieli…
  https://ria.ru/world/20181122/1533264829.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. W temacie „wolnosci mediów” na Ukrainie. Przewodniczacy Narodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Ukrainy Sergiej Tomilenko oskarżył Poroszenke i podległe mu ugrupowanie polityczne, czyli ‚Blok Poroszenki” o to ze chcą „zakneblować usta mediom” forsując w ukraińskim parlamencie projekt karania dziennikarzy 5 latami więzienia za „zniesławienie”. Wśród autorów projektu jest m.in deputowany Palamarczuk, który powszechnie oskarzany jest o to ze to właśnie on zlecił atak na aktywistkę z Chersonia Katerine Handziuk;
  >https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1923596364391885&set=a.113677965383743&type=3&theater

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Tymczasem na Zakarpaciu ukraińskie słuzby zatrzymały podczas próby przekupstwa ukraińskich pograniczników, przewodniczacego jednego z tamtejszych samorządów wiejskich. Okazało się że był on także powiazany z grupą przemytników, którzy niedawno podczas ucieczki potrącili ukraińskiego pogranicznika, który zmarł potem w szpitalu z powodu odniesionych obrażeń;
  https://korrespondent.net/ukraine/4035663-hybel-pohranychnyka-na-zakarpate-pod-podozrenyem-hlava-selsoveta

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Słowacja ma nowego bohatera, czyli…policyjnego psa który wraz ze swoim przewodnikiem ruszył w pogoń za ukraińskimi przemytnikami papierosów, zatrzymujac dwójkę z nich. Jednego z nich dotkliwie pogryzł, jak informują media potrzebne jest mu „długotrwałe leczenie”, gdy ten chciał go pobić pałką…

  https://korrespondent.net/world/4035507-v-slovakyy-polytseiskyi-pes-poimal-dvukh-ukraynskykh-kontrabandystov

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, OT zza Oceanu, czyli ‚Reuters” informuje o ‚przewalonym” audycie wewnętrznym jaki próbowano przeprowadzić w amerykańskim Pentagonie. „Porażkę” tłumaczono m.in sumami jakie trzeba było sprawdzic, czyli rzecz idzie o 2,7 biliona dolarów, a takze samą wielkoscia Pentagonu jako instytucji rządowej;
  https://www.reuters.com/article/us-usa-pentagon-audit/pentagon-fails-its-first-ever-audit-official-says-idUSKCN1NK2MC

  Polubione przez 3 ludzi

 9. O klesce władz w Kijowie w sporze z ukraińskim oligarchą Kołomojskim (obecnie przebywajacym na „wypoczynku” w Szwajcarii lub Izraelu) poinformował parlamenatrzysta z frakcji „Blok Poroszenki” Serhij Leszczenko. Według niego sąd arbitrażowy w Londynie miał odrzucić roszczenia finansowe ukraińskiego banku „PrivatBank” dawnej własnosci Kołomojskiego, a obecnie „ukraińskiego banku państwowego”, tym samym Kołomojski będzie mógł rozporządzac znowu swoimi aktywami za granica, które do tej pory były ‚zamrożone” właśnie w związku z oczekiwaniem na decyzje arbitrażu;
  https://strana.ua/news/172705-vysokij-sud-londona-priznal-nepodsudnym-isk-privatbanka-protiv-kolomojskoho-nardep-leshchenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w wywiadzie dla niemieckiego ‚Die Welt” tłumaczył sprawę skandalicznego portalu ‚Mirotworec”, którego zamknięcia już kolejny raz domagają sie władze Niemiec (z powodu naruszania prawa międzynarodowego). Ukraiński dyplomata „kłamał w żywe oczy” twierdząc m.in że portal to „całkowicie prywatna inicjatywa”, a jak powszechnie wiadomo jego „kuratorem” jest ukraiński parlamentarzysta Anton Heraszczenko za którym stoi MSW Ukrainy;
  https://strana.ua/news/172733-posol-ukrainy-v-frh-otreahiroval-na-zajavlenie-mid-hermanii-po-mirotvortsu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. OT z Bliskiego Wschodu w sprawie zamordowania saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego. Według tureckich mediów CIA ma dysponować nagraniami rozmów telefonicznych, na których następca tronu Arabii Saudyjskiej osobiście nakazuje „uciszenie” saudyjskiego dziennikarza. Miała o tym poinformować sama szefowa CIA podczas swojej wizyty w Ankarze w październiku;
  http://www.hurriyetdailynews.com/cia-holds-smoking-gun-phone-call-of-saudi-crown-prince-on-khashoggi-murder-columnist-139079

  Polubione przez 3 ludzi

  • Nieuczciwych „pracodawców” trzeba ścigać, nie ma znaczenia czy oszukali Ukraińca Polaka Chińczyka czy ufoludka z Saturna. Tu chodzi o pewne zasady, których nie wolno łamać. Za pracę należy się wynagrodzenie i kropka.
   Inna sprawa, ze „Wybiórcza” jak zwykle doszukuje się winy tylko po polskiej stronie. Te agencje pracy tymczasowej w większości są zakładane i prowadzone przez osoby z Ukrainy (a nie Polaków). Następnie te agencje „odsprzedają” za opłata pracownika kolejnym firmom i to na agencji spoczywa obowiązek wypłaty wynagrodzenia. Gdy nadchodzi dzień wypłaty skargi idą do osoby u której fizycznie się pracowało, a tymczasem kanciarz często zagarnia lwią część pieniędzy i znika.
   Z uwagi na brak należytej kontroli państwa namnożyło się wielu oszustów którzy oszukują nie tylko obywateli Ukrainy, ale tez Polaków obywateli innych krajów. Jednakże tu z całą mocą trzeba to stwierdzić mówimy tu o marginesie. Większość PRACODAWCÓW rzetelnie i na czas płaci swe zobowiązania (szacunek dla nich).
   Jak można byłoby powstrzymać tę plagę? Po pierwsze osoby z Ukrainy powinny nie pracować na czarno. Jak jednak wiadomo tylko co trzeci Ukrainiec woli płacić podatki w Polsce. Brak legalnego zatrudnienia sprawia, ze dużo ciężej jest udowodnić ILE jest winny „pracodawca” i dochodzić swych praw. Niemniej zarówno związki zawodowe jak i agencje państwowe wspierają pokrzywdzonych.
   Po drugie wywiad. Nieuczciwi pośrednicy są znani na forach internetowych można dowiedzieć się jak zachowuje się wobec pracowników.
   I na koniec Luk ma po części rację twierdząc,że osoba z Ukrainy może wybrać inny kraj do pracy. Niemcy są chętne do przyjmowania taniej siły roboczej i wypłata jest dużo wyższa. jak jednak na razie widać nie ma jakiejś masowej imigracji do tego kraju.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Oczywiście , że Niemcy są chętne do przyjmowania taniej siły roboczej, a jak sama nazwa wskazuje , będą oni pracować za Odrą, tak jak w Polsce, za minimalne stawiki. Pan dobrze wie , że stawki minimalne w Niemczech, może dla nas Polaków nad Wisłą. są atrakcyjne, ale w Niemczech za minimalną stawkę, wystawnego życia prowadził Pan nie będzie i tam też będą narzekać, że się ich wykorzystuje. Na lepsze stawki mogą liczyć, osoby z kwalifikacjami, potrzebnymi na tamtejszym rynku pracy. Zresztą i u nas poszukiwany specjalista , potrafi zarobić dobrze.
    Ten tekst o kappo i obozach, to był żart, mam nadzieję, że Pan to dostrzegł w mojej wypowiedzi. Jest oczywiste , że za prace należy się wynagrodzenie , zgodnie z umową.

    Pozdrawiam 🙂

    Polubienie

 12. Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie zatrzymano trzech polskich studentów, którzy chcieli odpalić race na znajdującym się na Cmentarzu Łyczakowskim Cmentarzu Orląt, obok miejsca polskich pochówków wojskowych. Informacje o tym zdarzeniu przekazał zastępca mera miasta Andrij Moskałenko.
  https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-polacy-zatrzymani-na-ukrainie-probowali-odpalic-race-na-cmen,nId,2690133#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 4 ludzi

 13. IPN, dzięki współpracy z ukraińskimi archiwami, otrzymał do tej pory ok. 60 tys. stron dokumentów dotyczących sowieckich represji wobec Polaków w latach 30. – mówi dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk. Materiały te są weryfikowane, będą dostępne na początku przyszłego roku.
  https://fakty.interia.pl/polska/news-ukraina-przekazala-ipn-60-tys-stron-bezcennych-dokumentow,nId,2690114#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: Dokumenty dotyczące działalności UPA w latach 1942-1947 zapewne nie otrzymamy. Fama głosi, ze ukraiński IPN niszczył niewygodne dokumenty.

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Szef chyba już o tym pisał, ze ten Pan otrzyma ową tekę tu informacja z polskiego źródła…
  Nowym przedstawicielem prezydenta Ukrainy w zbierającej się w Mińsku trójstronnej grupie kontaktowej w sprawie konfliktu w Donbasie został były premier Jewhen Marczuk – poinformowała w czwartek wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej (parlamentu) Iryna Heraszczenko.
  https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1360034,ukraina-marczuk-nowym-przedstawicielem-poroszenki-w-grupie-ds-donbasu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Ukraina: dążenie do członkostwa w UE i NATO będzie zapisane w konstytucji.
  http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-11-22/ukraina-dazenie-do-czlonkostwa-w-ue-i-nato-bedzie-zapisane-w-konstytucji/
  Komentarz: Wiele ciekawych deklaracji jest zapisanych w ustawie zasadniczej Ukrainy. Widnieją zapisy o funduszach rodzinnych (nie ma jednak finansowania z budżetu więc są fikcją). Można w konstytucji przeczytać, że Ukraińcy mają prawo do złóż naturalnych w swoim kraju (ergo do taniego gazu). O tym, ze obywatelom należy się bezpłatna opieka zdrowotna i emerytura nie trzeba wspominać, takie zasady sa i w polskiej konstytucji.
  Skoro jednak te podstawowe zasady zawarte w ustawie zasadniczej nie są przestrzegane, to czy możliwe jest traktowanie aspiracji do struktur Nato i UE jako więcej niż zachciankę władz?

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.